Onrust over tuchtrecht verpleging december cadeau tip 173; X! Reïncarnatie en hemel op gelijke voet 'Geen soep en weer alleen naar bed' 'Zorgverzekeraars laks in strijd tegen incontinentie' Hakkelaar moet in super-bajes blijven Stichting Alzheimer Onderzoek niet als steunwaardig erkend Miljoen Nederlanders! kan nauwelijks lezen of formulier invullen BETER MEUBEL IS VERNIEUWD! BETER MIGBEL Achttien jaar cel geëist voor dubbele kindermoord! DE STEM BINNENLAND A3 Invoering per 1 december IStfEfülArt© Digitale bruinvissen spoorloos nieuwe collectie woonmeubelen en slaapkamers BAARLE NASSAU EMBER 1997 A2 Brittannië en Ierland- g een enkele bui, maar 's middags ook kans op n. Zondag met name in elijke helft enige tijd re- axima variërend van 7 in Schotland tot 13 jn den van Engeland, en Luxemburg: Bewolkt tijd tot tijd regen. Mid- peratuur rond 12 gra- en Midden-Frankrijk: wolkenvelden als af en t zon. Vooral zaterdaga- n zondagochtend regen gs de kust een harde Middagtemperatuur 3 graden. rankrijk: Zaterdag eerst e zon en droog. Later op van het westen uit be en regen. Zondag van tijd regen en in de Golf iscaje een stevige wind. gtemperatuur tussen 14 aden. al: Zaterdagochtend op laatsen droog. Later op opnieuw regen en langs t een stevige wind. Zon- uien met tussendoor wat 'axima uiteenlopend van den in het noorden tot 20 zuiden. e: Zowel zaterdag als g wolkenvelden en af en gen. Alleen in Galicie nog op grote hoeveelheden. de Golf van Biscaje 1 zondag een harde wind. agtemperatuur variërend 6 graden in het noorden in het zuidoosten, rische Eilanden: Zonnige den en kleine kans op een vlaxima tussen 25 en 30 Onbestendig. Zaterdag eeste en zwaarste regen weersbuien in de zuidoos- e helft; zondag opnieuw et westen uit flink buiig, ndoor ook opklaringen, agtemperatuur rond 20 n maar bij veel regen erkelijk frisser, enland en Kreta: Flinke ige perioden, maar in de van het weekeinde in het dwesten en noorden kans n paar buien, ook met on- Middagtemperatuur van aden in het noorden tot 23 t zuiden. sland: Zaterdag wolkvel- ook af en toe zon en plaat een bui. Zondag meer be ing en enige regen, vooral et zuiden. In de Duitse t zondag een harde wind. dagtemperatuur ongeveer aden. tserland: Overwegend be rt en van tijd tot tijd regen, rdag meeste kans op ook zon. Middagtemperatuur treeks 13 graden, tenrijk: Bewolkt en zater- nog geruime tijd regen, met e in de oostelijke delen van tenrijk. Zondagochtend ste kans op zon. Middag- peratuur ongeveer 13 gra- ipaj iuje 'ueui uea jeeq '|eedJ33W C>£ F I I I I ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 Hilversum - Een kwart van al- le Nederlanders gelooft van daag de dag in reïncarnatie (een latere terugkeer op aarde jls levend wezen). Dat is net zoveel als het aantal mensen dat (nog) gelooft in het be staan van een hemel. Dat blijkt uit het grootscheepse onderzoek 'God in Nederland', het derde in successie. jUs mensen concreet gevraagd wordt wat voor hen het geloof in een hiernamaals inhoudt, dan zijn de meest gegeven antwoorden: de hemel (25 procent), het voortbe staan van geest of ziel (20 pro cent), reïncarnatie of een latere terugkeer op arde als mens (25 procent), verrijzenis/opstanding (5 procent), voortleven in de her innering (5 procent) en weerzien van familie en dierbaren (10 pro cent). De wetenschappers komen tot de conclusie dat er sprake is van een groeiende kloof tussen kerk en geloof in Nederland. „De kerken lijken onmachtig om de grote, maar veranderde religiositeit vorm te geven of te kanaliseren," zo staat te lezen in het rapport. In het schemergebied tussen kerk en geloof is ruimte ontstaan voor tal van nieuwe stromingen. Zoals de New Age-beweging die het ei gen innerlijk en de eigen ervaring een prominente plaats toekent, vaak ten koste van maatschappe lijke betrokkenheid. New Age kan worden gezien als een stijlfi guur voor een egocentrische men taliteit die in veel Westerse sa menlevingen om zich heen lijkt te grijpen, aldus de onderzoekers. Hun studie is vooral geconcen treerd op de christelijke gods dienst en dan met name de kerke lijk georganiseerde variant ervan, omdat de christelijke godsdienst in 1966, toen begonnen werd met dit langlopend studieproject naar het proces van ontzuiling en ont kerkelijking, nog vrijwel een mo- nopolitiepositie innam. Volgens de onderzoekers zijn vooral traditioneel en orthodox gelovigen van mening dat geloof en kerk egoïsme, amoraliteit en maatschappelijke verloedering voorkomen: „Niet-gelovigen zien dat verband veel minder." Zo vinden de meeste ondervraag de Nederlanders dat morele nor men en waarden óók zonder de christelijke godsdienst hun in houd en geldingskracht behou den. Als belangrijke doelen en universele waarden in het leven noemen ze bijvoorbeeld vrede, vriendschap, wijsheid, zelfres pect, verdraagzaamheid, zelfbe heersing en vergevingsgezind heid. Voor hun persoonlijke levensvra gen hebben Nederlanders steeds minder aan de kerk. Als op dit ogenblik aan alle Nederlanders wordt gevraagd tot wie zij zich zouden wenden als ze met gewe tensproblemen zitten waarover zij thuis of met familie niet kun nen praten, dan zegt slechts 9 procent naar een pastor te stap pen, 11 procent gaat liever naar een arts, 62 procent naar een vriend of vriendin, 18 procent naar iemand anders. Katholieken wijken in hun standpunt over et hische kwesties méér af van de of ficiële leer van hun kerk dan her vormden en gereformeerden. Of het nu gaat om echtscheiding, ho moseksualiteit, gebruik van voor behoedsmiddelen, abortus, euthanasie, zelfdoding of de doodstraf, op alle punten huldi gen katholieken vrijere en libera- lerw opvattingen dan protestan ten. Veruit de meeste Nederlanders kennen de kerken echter wel de gelijk een positieve rol tóe in het publieke debat. Een groeiend deel van de bevolking vindt het posi tief dat de kerken zich uitspreken over actuele zaken. Ook al zijn ze het misschien niet volmondig eens met wat bisschop Muskens zegt over armoede of prostitutie; met dominee Visser als hij pleit voor gratis heroïne aan langdurig verslaafden; met de Raad van Kerken als zij uitgeprocedeerde maar weigerachtige asielzoekers opvangt in een tentenkamp. De meeste Nederlandrs vinden het wel een prima zaak dat de kerk het publieke debat aanzwengelt en als scherprechter van sociale achterstelling fungeert. Uit de studie komt het beeld naar voren dat veel mensen de kerk be schouwen als een organisaties zo als Amnesty International, Greenpeace of de vakbeweging: het zijn nuttige instellingen; ze moeten actief zijn en zich als een moderne instelling gedragen. Maar ze mogen vooral niet den ken dat ze het alleenrecht bezit ten op het verkondigen van waar heden. Van onze verslaggever Utrecht - De invoering van het tuchtrecht voor verpleeg kundigen per 1 december veroorzaakt flinke beroering in de zorginstellingen. De beroepsorganisaties in de zorgsec tor worden deze weken bestookt met vragen over de rechtsbescherming van verpleegkundigen en de gevolgen van openbare rechtszittingen. Dat verklaart beleidsmedewerker L. Vlaskamp van het Landelijk Centrum Verpleging Verzorging in Utrecht. De LCW en NU'91 zijn al wekenlang bezig om zo'n 160.000 geregistreerde verpleeg kundigen voor te bereiden (met zittingen van schaduwcolleges) op de komst van vijf regionale Tucht colleges voor de Verpleging. Deze rechtsprekende organen komen in Amsterdam, Den Haag, Eindho ven, Groningen en Zwolle. Het Centraal Medisch Tuchtcolle ge (drie juristen en twee verpleeg kundigen) in Den Haag wordt de hoogste instantie, waarbij beroep tegen een uitspraak van het tucht college mogelijk is. De regionale tuchtcolleges, be staande uit twee juristen en drie verpleegkundigen, kunnen ver pleegkundigen die tekort schieten, disciplinaire maatregelen opleg gen, variërend van een waarschu wing tot doorhaling van een in schrijving in het zogenoemde BIG-register. Dat laatste staat vrijwel gelijk met uitsluiting van de kans op een nieuwe werkkring. Voorbeelden Op basis van Britse cijfers - daar geldt al langer een tuchtrecht voor verpleegkundigen - zou dat in Ne derland weieens kunnen uitko men op 250 luchtzaken per jaar. Als een verpleegkundige tekort schiet in de zorg aan de patiënt, kan hierover een klacht worden ingediend bij het Tuchtcollege voor de Verpleging. Voorbeelden van klachten zijn het niet of te laat bij een patiënt komen, het zonder kennis of kunde handelen of het schenden van het beroeps geheim. Er hoeft niet per se sprake te zijn van schade. „Voor de verpleegkundige be roepsgroep betekent de invoering van het tuchtrecht een grote ver andering. Velen zien het mis schien als een bedreiging, maar het is ook een uitdaging voor kwa liteitsverbetering en een teken van professionalisering van het be roep, aldus beleidsmedewerker M. Bogers van het district Oost van NU'91. De invoering van het tuchtrecht treeft alles te maken met de inwer kingtreding van de Wet op de be roepen in de gezondheidszorg (BIG). Dat de zittingen openbaar ójn, vloeit voort uit het Europees verdrag. De Europese regelgeving vereist volstrekte openheid van zaken bij rechtszittingen waar kiuke ingrijpende maatregelen als schorsing en uitsluiting van be roepsuitoefening kunnen worden getroffen. De zittingen van het Medisch Tuchtcollege zullen als gevolg hiervan na 1 december voortaan ook in principe openbaar zijn. Daarvan kan worden afgeweken als de privacy van de patiënten of het beroepsgeheim van de be roepsbeoefenaar in de gezond heidszorg ernstig wordt geschaad. Tot dusver heeft de behandeling van de rechtszaken tegen huisart sen, medisch specialisten, tand artsen, verloskundigen en apothe kers achter gesloten deuren plaats gehad. Psychologen De nieuwe tuchtrechtregeling zal overigens niet alleen voor ver pleegkundigen, maar ook voor psychotherapeuten, psychologen in de gezondheidszorg en fysio therapeuten gelden. „De ver pleegkundigen, die de grootste be roepsgroep in de gezondheidszorg vormen, zijn het verst met de voorbereiding op de komst van het tuchrecht," zegt beleidsmede werker Lidy Vlaskamp van de LCW. Eind vorig jaar is het tuchtrecht platform voor de verpleging opge richt. Doel hiervan is dat er een pool komt van gekwalificeerde verpleegkundigen die kunnen worden voorgedragen aan de tuchtcolleges. In de komende maanden wordt, na allerlei proce dures, besloten wie er zitting neemt in de tuchtcolleges. De Kroon, in de praktijk dus de mi nister van Volksgezondheid, zal uiteindelijk de leden voor het ver pleegkundig tuchtcollege benoe men. De discussie over het tuchtrecht is volgens Vlaskamp bij verpleeg- kundingen in volle gang, omdat ze 24 uur per dag betrokken zijn bij de verzorging en verpleging van patiënten en in teamverband nauw moeten samenwerken met artsen. Ze moeten zich nog meer dan voorheen bewust worden van hun eigen verantwoordelijkheid bij de uitvoering van de verrich tingen. Vlaskamp: „De angst om voor de rechter te worden gedaagd, is zeer zeker aanwezig. We merken het aan de verpleegkundigen, zeker nu 1 december steeds dichterbij komt. Het is een nieuw gebied voor ons. We hebben geen erva ring en ik kan me voorstellen dat dit nieuwe tuchtrecht als bedrei gend wordt ervaren. Maar als je zorgvuldig en verantwoord han delt, hoef je in principe nergens bang voor te zijn." (advertentie) Iflkbfe I p A R s Tussen 4 jan. en 29 mrt. gaan kids (t/m 11 jr.) gratis mee! Boek nu, dan krijgt u ook nog eens een gratis Oad December Cadeaupakket* voor in de schoen of onder de kerstboom! Vanaf-prijs incl. overnachting en 2 dagen entree, 1 volw. 1 kind: ivernaciiung en REIZEN *Knip uit en ga snel naar uw ANVR Reisbureau of Rabobank. OVIRAL THUIS De verdachten gisteren in de rechtszaal. De tweede persoon met balk vanaf rechts is Etiënne U. foto Door Céline Rutten Amsterdam - Helemaal aan het begin van de derde dag van het monsterpro ces tegen Etiënne U. heeft iedereen zo zijn eigen hoop, angst en vreugde. De zes advocaten hebben, in een poging om de tenlastenlegging van het Open baar Ministerie helemaal onderuit te halen, de vrijheid geëist van alle zeven mannen in het beklaagdenbankje. Rechtbankpresident mevrouw Van Os- Lang heeft twee dagen gehad om erover te denken en gaat dadelijk uitspraak doen. In de hal staat de beeldend kunstenares en vriendin van Etiënne U. Ze is bijzonder kalm en zeer bereid tot een intelligent ge sprek over dé hedendaagse kwaliteiten van het kunstonderwijs, maar wil geen woord kwijt over U. „Etiënne haat journalisten en U bent gewoon heel aardig, maar ik wil toch liever niets over Etiënne zeggen." De vader van U. is erg bezorgd. „Ik bid voortdurend voor een goede afloop." Wat verderop zit Truus C. Haar man Bert is een van de andere verdachten. Ze legt haar hand op haar keel. „Ik voel hier mijn hart kloppen. Maar ik weet toch bijna zeker dat Bert vanavond thuis is." „Ik heb zijn lievelingspot al klaar. Een pan erwtensoep en daarna andijviestamppot met spekjes en een grote bal gehakt.' En dan? Dan gaan we met z'n allen gezellig naar bed. Ik, Bert en de kinderen en dan lekker knuffelen. O, ja, de hond mag ook mee. Als die Bert zijn stem hoort! Ik geef hem wel eens de telefoon zo van: 'Hier is het baasje'. Dan wordt ie helemaal gek." Tien minuten later bepaalt de rechter dat alle verdachten in hun huizen van bewa ring moeten blijven. Meteen draait bene den Bert C. zich om naar de publieke tribu ne en maakt kalmerende gebaren naar zijn vrouw. Hij gaat weer zitten en draait zich opnieuw om. Ze praten met elkaar zonder woorden. De tranen van Truus drogen op. Hier gaat liefde dwars door kogelvrij glas. En terwijl advocaten wat later gloriëren omdat ze hebben gewonnen in een deel van de tenlastelegging en ze dus de pers stra lend te woord staan, zegt Truus: „Geen soep, geen bal gehakt en weer alleen naar bed." Neeltje Jans (anp) - De bruinvissen Marco en Roy, die enkele weken geleden zijn vrijgelaten bij Neeltje Jans, zijn spoor loos. Al dagen geleden is het laatste signaal opgevangen van de zendertjes op hun rugvin. Omdat signalen van de zendertjes vanaf hetzelfde tijdstip uitble ven, denkt het dolfinarium in Harderwijk aan een technische oor zaak. De zendertjes kunnen het begeven hebben of vroegtijdig zijn losgeraakt. De twee bruinvissen, de kleinste dolfijnensoort ter wereld, spoel den jaren geleden als weesjes aan op de wadden. In Harderwijk zijn ze, als eerste dolfijnen ter wereld, grootgebracht met kunstmelk. Daarna werd ze geleerd zelf vis te vangen. Na deze zogenoemde verwilderingsperiode zijn Marco en Roy te ruggezet in de Noordzee. Het zendertje op hun rugvinnen moest aangeven of de twee het zouden redden. De eerste twee weken zwommen de bruinvissen flinke afstanden, een teken dat het ze goed ging. Het laatste signaal van de zendertjes kwam van een ge bied voor de Britse kust. Het Dolfinarium heeft daarom de Engelse kustwacht gevraagd op te letten of de bruinvissen daar aanspoelen. Van onze verslaggever Maastricht - Het is niet te verteren dat de vergoeding van in- continentie-materiaal vaak provinciaal verschillend is gere geld. Zorgverzekeraars in bijvoorbeeld Limburg en Friesland betalen doorgaans alle onkosten, terwijl hetzelfde pakket in de provincie Brabant niet wordt vergoed. Er dient volgens voorzitter en uro- lodg R. Heijbroek van de patiën- DoorRinze Brandsma Amsterdam - Johan 'de Hakkelaar' V. en zijn rechterhand Koos R. blijven opgesloten in de extra beveiligde 'super-bajes' (Ebi) in Vught. Pleidooien van hun advocaten voor vrijlating of overplaatsing naar een gewone gevangenis in de buurt van hun familie hebben niets uitgehaald. Intussen is de behandeling van hun strafproces opnieuw ver traagd, omdat de advocaten meer getuigen willen horen. Het ge rechtshof in Amsterdam had gis teren eigenlijk uitspraak willen doen. Nu volgt het vonnis pas op 30 januari komend jaar. Voor het hof haalde Johan' V.'s verdediger mr.Max Moszkowicz er de moeder van de vermeende hasj-drugsbaron bij om op het gemoed van de rechters te spelen. Sinds hun arrestatie zitten 'de Hakkelaar' en Koos R. al ruim 20 maanden onder streng regiem in Vught. Beiden willen uit de Ebi weg: zij mogen hun bezoek er al leen achter glas ontmoeten. Aan raken of knuffelen van hun kin deren of partners is taboe. Komende maandag wordt Jo- hans moeder 70 jaar. Zij heeft hem in geen twee jaar meer ge zien - alleen uit de verte, vanach ter het kogelvrije glas van de pu blieke tribune in de Amsterdam se rechtbank. Naar Vught gaan wil ze niet, om dat haar vader - Johans opa - daar als woonwagenbewoner in de oorlogsjaren door de Duitsers opgesloten zat. Het hof wees het verzoek af. De jarige moeder was niet gewichtig genoeg en het is niet aan deze rechters om te bepalen waar de verdachten in voorlopige hechte nis zitten en onder welk regiem. tenvereniging Isis snel een eind te komen aan de wirwar van regelin gen op dat terrein. Net nu inconti nentie enigszins uit de taboesfeer lijkt te komen, scherpt de over heid de regels aan. Daardoor dreigt de keuzevrijheid van incon- tinenten bij de aanschaf van onder meer luiers in het gedrang te ko men, zo bleek gisteren tijdens een persbijeenkomst ter gelegenheid van het vierde internationale uro- logencongres in het MECC in Maastricht. Incontinentie (ongewild verlies van ontlasting) is in brede lagen van de bevolking nog steeds onbe spreekbaar. Naar schatting heb ben 1,5 miljoen Nederlanders er in meer of mindere mate last van. Slechts de helft van hen is onder behandeling van huisarts of spe cialist. Incóntinentie komt onder meer voor als gevolg van span ning, ziekte of ongevallen. De ver wachting is dat het aantal inconti- nenten in de nabije toekomst als gevolg van vergrijzing sterk zal stijgen. Om incontinentie in de toekomst terug te dringen, stelde de Maas trichtse hoogleraar Ph. van Kerre- broeck gisteren voor om vrouwen na de pubertijd massaal de be langrijke bekkenbodemspier te laten oefenen. De Rotterdamse gynaecoloog M. Vierhout ziet daarnaast een grote rol weggelegd voor gymnastische oefeningen na afloop van de zwangerschap. Dit Amsterdam (anp) - De Internationale Stichting Alzheimer On derzoek (ISAO) heeft geen verklaring van steunwaardigheid van het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) in Amsterdam'. De ISAO voldoet niet aan alle criteria van het CBF om voor een dergelijke verklaring in aanmerking te kunnen komen. Dat heeft F Verhaar van het CBF gisteren bevestigd. De ISAO maakte donderdag be- ze manier van fondsenwerving. Wij collecteren niet, maar benadef ren mensen direct per post. Dat kost meer geld dan langs de dem ren gaan door vrijwilligers met collectebussen," aldus een woord voerster van de stichting. Ze wijst er op dat ook andere lief dadigheidsinstellingen steeds dichter bij de 25-procentsrtörrfl komen, omdat het steeds meet geld kost om een gulden voor het goede doel binnen te halen. Verder staat volgens het bureau niet vast dat de bestuursleden van de ISAC) geen geld krijgen voor hun in-j spanningen. Een bewering die. de woordvoerster met kracht ont kent. Het CBF heeft ook kritiek op d^ agressieve manier waaropde ISAO probeert aan geld te komen! De woordvoerster daarover: „Wat agressief is of niet, is een subjec' tief gegeven. Een directe benadej ring is echter nodig om de menseri te overtuigen van de noodzaak om te geven. Gelukkig vinden heel veel mensen dat ook en steunen ze kend dat ze vijf Nederlandse we tenschappers die onderzoek doen naar de ziekte van Alzheimer, een subsidie van in totaal 950.000 gul den heeft gegeven. Deze zomer vroeg de stichting bij het CBF een verklaring van steun- waardigheid aan. Een dergelijke verklaring, die geldig is voor acht tien maanden, is het bewijs dat een liefdadigheidsorganisatie vol komen te goeder trouw is. Gevers hoeven bijvoorbeeld niet bang te zijn dat (te veel) geld aan de strijkstok blijft hangen. Het ontbreken van een verklaring van steunwaardigheid houdt ove rigens niet in dat een organisatie niet zou deugen. Ze kan zich dan echter niet beroepen op erkenning door het CBF. Onder andere ge meenten vragen daarom bij be oordeling van een verzoek om te mogen collecteren. Het CBF stelde vast dat de ISAO meer dan de toegestane 25 procent van de inkomsten stopt in de eigen organisatie. De ISAO bestrijdt dat niet. „Dat heeft te maken met on- i Roermond (anp) - Voor de rechtbank in Roermond is gisteren achttien jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 38-jarige G.A. uit Montfort voor de moord ,0^ twee van zijn kinderen. Volgens Justitie heeft A. op 6 februari zijn kinderen Nigel (8) en San-t tusha (5) gedood uit wraak op zijn ex-echtgenote. Deze liet zich in 1995 van hem scheiden. A. ervoer de scheiding als een persoonlijke krenking. Na de moorden schreef A. zijn ex-echtgenote dat hij haai) met opzet niet had gedood. Hij wilde haar als bijstandsmoeder met da last van het verlies van haar kinderen verder laten leven. De vader wurgde zoontje Nigel en dochtertje Santusha even na mid dernacht. Zijn derde kind, Justin (10) bleef leven, omdat hij zijn vadei) in zijn slaap bij de hand pakte. A. kreeg het toen niet meer over z-ijn hart om ook hem te doden. A. was van plan na zijn daden zelfmóorcj plegen. Hij zag daarvan af, omdat Hij Justin niet met drie lijken ach-" ter wilde laten. I ■i .n t - 1 fi 'Dl Den Haag (anp) - Ongeveer een miljoen volwassen Nederlan ders heeft grote moeite met het begrijpen van kranten- en tijd schriftartikelen, het invullen van formulieren en met eenvoudi ge rekenkundige taken zoals het invullen van cheques. Dat blijkt uit een vergelijkend onderzoek in twaalf landen, dat is uitgevoerd door de Oeso. omdat veel gevallen van inconti nentie pas daarna optreden als ge volg van verzakking of beschadi ging. Op de bijeenkomst vertelde me vrouw W. Zonneveld, contactper soon van de Stichting Isis, over de praktische problemen waarmee incontinente mensen worden ge confronteerd. Sommigen zijn er geestelijk zó slecht aan toe dat ze zelfmoord overwegen. Uit het onderzoek komt Neder land overigens als tweede naar voren, achter Zweden. Het laat landen als de Verenigde Staten, Canada, Duitsland, Zwitserland en Vlaanderen achter zich. In het onderzoek is gekeken naar de mate waarin de inwoners van de twaalf landen over basisvaar digheden beschikken als het be grijpen en toepassen van schrif telijke informatie in het dage lijks gebruik. Daartoe is een steekproef uitgevoerd onder de beroepsbevolking tussen de 16 en 65 jaar. De onderzoekers onderscheiden vijf niveaus. Volwassenen die niet verder komen dan niveau 1 mogen/weliswaar niet over de hele linie als analfabeet bestem peld worden, maar zij ondervin den wel veel problemen met lees- en rekentaken uit het leven van alledag. Ook bij een score op niveau 2 is het met de onder zochte basisvaardigheden nog niet best gesteld. Niveau 3 geldt als het minimum-niveau om te beantwoorden aan de sociale en economische eisen van de ken nismaatschappij. Op niveau 4 en 5 is sprake van een hoog niveau van geletterdheid. In het onder zoek neemt Nederland een twee de plaats in als het gaat om het ontlenen van correcte informatie uit kranten- en tijdschriftartike len. Ook bij het invullen van sol licitatieformulieren, gebruiks- aanwijziningen en dergelijke komt Nederland op de tweed^ plaats. Bij rekenkundige bewerk kingen als het invullen van che-j ques en het berekenen van .de rente over een lening is Neder-j land derde. Over deze drie categeorieën. men scoort circa 10 procent vart de Nederlandse bevolking Óp ni-j veau 1. In bijvoorbeeld Amerika' en het Verenigd Koninkrijk dat 20 procent. Niveau 2 scoorlj 25 tot 30 procent van de Neder-i landse beroepsbevolking. NiJ veau 3 haalt 45 procent van do bevolking; de rest scoort de hcrge niveaus 4 of 5. Tot de ongeveer één miljoen Ne-j derlanders met niveau 1 horen relatief veel ouderen: 44 procent! is hoven de 50 jaar. Verder heefti 47 procent van deze groep geenj of alleen lager onderwijs geho-i ten, terwijl 20 procent buiten,' Nederland is geboren. (advertentie) Met meer dan: 850 bankstellen - 350 eethoeken - 380 fauteuils - 925 kasten 1100 kleinmeubelen 100 slaapkamers Neem GRATIS het allernieuwste 600 pagina's woonideeënboek mee. Turnhoutseweg 5, Baarle-Nassau. Tel.: 013 - 5078868

de Stem | 1997 | | pagina 3