/A m/v Zoeken naar 120.000 artikelen uit De Stem van 1994 tót vandaag r tlbedrllf wers b.v. RBH Dagblad De Stem] Jt JÉ EHÜ INTERNET ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 E5 Li. j I'll Jl li II— Universiteit in actie tegen scripties op Internet Een van de meest gestel de vragen van het afge lopen jaar, zowel telefo nisch, in de wandelgan gen, als via e-mail: wan neer komt het Stem- ar chief op internet? Ant woord: het is geopend. Lezers van De Stem met een internet-aansluiting kunnen nu de laatste vier jaar van het elek tronisch archief van De Stem raadplegen. a Frankrijk in de achtervolging op internet INTERFACE Enkhuizer Almanak Lonely Planet Mythen van Internet Mac COS Kinderporno valt mee... ...en virtuele porno? B526168c$ r analyse rbeidshygiëni- fewagens staan jsen en advise- a, afvalonder- |it en betrouw- J-aard de nood- 52. Ij dringend op ptingen in heel i laboranten in ten binnen een |ze functie zijn Iderneming met land metingen fxbohygiënische rit goed zelfstan- Rjkbeidsgevoel. ie onderneming aan: |erkassel, i bellen met iRVICE DEALER arden Im/v voor 20 uur per Jjbedrijf Kessel, t.a.v. fever de functies kunt i/ij op zoek naar. .0164-242753 ie markt met o.a. wijze aan 4 bin- het accepteren en =- en automatise- eid tot het behalen che; functie; e in het bedrijf ïuro de Loos B.V. ij OP ZOOM HHHi gg r gr— Location: j http://www.stem.nl Reacties: J E-mail: leon@krijnen.com i l 1 j l 1 1 De universiteit van Boston in de Ameri kaanse staat Massachusetts heeft een rechtszaak aangespannen tegen acht bedrijven die via het Internet scripties verkopen. Zo kost een scriptie over de omstreden politicus Joe McCarthy 54 dollar (108 gulden), maar voor een uitleg van mo reel geluk in 13 bladzijden moet 65 dol lar (130 gulden) worden neergeteld. De bedrijven zeggen dat de documenten alleen bedoeld zijn voor studie en nooit onder eigen naam ingediend mogen worden. Veel bedrijven zeggen dat ook duidelijk op hun websites en beweren ook nog schriftelijke waarschuwingen mee te sturen. Universiteitsjurist Bob Smith noemde die waarschuwingen echter „een truc" en zei dat uit andere mededelingen van de bedrijven duidelijk naar voren komt dat zij weten „dat de scripties bedoeld zijn om ingeleverd te worden voor cij fers en studiepunten". De scripties die de universiteit via een tussenpersoon bestelde zijn netjes uit geprint en klaar om zo ingeleverd te worden, aldus Smith. Een bedrijf bood zelfs aan de naam van de student, de docent en het betreffende college op de kaft te zetten. Smith zei dat bij de universiteit voor zover bekend nog nooit een gekochte scriptie is ingediend. De universiteit eist in de zaak die maandag voor een fe derale rechtbank werd aangespannen dat de bedrijven niks meer mogen ver kopen in Massachusetts, een niet nader omschreven schadevergoeding en inbe slagname van alle gewone scripties, eindscripties of andere documenten die de bedrijven te koop aanbieden. Volgens een van de aangeklaagden, Ro bert Vitrano van Professor Abe Korn's Term Papers in New York, gaat het om vrijheid van meningsuiting. „Het is net of je iets moet schrijven over .Oorlog en Vrede' en je gebruikt Cliffs Notes. Daar is niks verkeerd mee", aldus Vitrano. Cliffs Notes zijn samenvattingen van grote werken uit de wereldliteratuur. Een universiteit, Villanova in Pennsyl vania, heeft het gebruik van Cliffs No tes onlangs verboden. Ook Vitrano zegt klanten te waarschu wen dat zij de scripties alleen mogen bestuderen. „Tegen iedereen die belt zeg ik dat ze als klant niet welkom zijn als zij het als eigen werk gaan inleve ren." Dat de bedrijven waarschijnlijk wel de gelijk weten wat hun klanten met de scripties doen blijkt uit de dubbelzinni ge waarschuwing op de website van pa- perz.com: „Terwijl wij niet toestaan dat onze producten de plaats innemen van origineel onderzoek en hard werk, ver trouwen wij erop dat onze klanten hun eigen verantwoordelijke beslissingen kunnen nemen over het passende aca demische gebruik ervan." Ook het oude nieuws op het net Door Léon Krijnen De jaargangen 1994 tot en met vandaag zijn vanaf deze week te doorzoeken via een zoekmachine die Nextrieve heet. Op dezelfde Webserver als waarop Dagblad De Stem Online is geparkeerd, kan men nu ook zoeken naar en bladeren door ruim 120.000 arti kelen die sinds 1 januari 1994 in een van de edities van Dagblad De Stem zijn gepubliceerd. Daar mee is weer een stap gezet op weg naar het doel van De Stem op in ternet: minstens zes dagen per week een volwaardige internet- krant maken. Die zich mettertijd qua inhoud en actualisering meer en meer zal gaan onderscheiden van de papieren krant, maar die tegelijkertijd qua kwaliteit en 'content' ook een afspiegeling van de papieren editie zal blij ven. De database wordt iedere dag aangevuld met de productie zoals die door de archivarissen van de redactie, die tot 1985 nog met schaar en plakpot in de weer wa ren, voor 'EVA' gereed gemaakt is. 'EVA' is de roepnaam van de opvolgster van 'BaHaMa', het eerste elektronische archief dat Netscape - [Dagblad De Stem Online] File Edit View Go Bookmarks Options Directory Window Help 0<> s-asa m Back l-OttVJVd Home Reload Open Print Find stop Netsite: j http://www.stem.nl/cgi-bin/stem What's New? What's Coal? Destinations [[Net Search; pPeople Software Zeeland Brabant Sport Binnenland Buitenland economie Consument Cultuur Interface Internetpage Gastenboek Forum, Voorpagina Zoek nu in het archief van Dagblad De Stem naar: Stel hier uw zoekvraag- Zoek Geavanceerde zoekopties Beperk de zoekopdracht tot het jaar: 1994 Nov 1996 Mar 1997 Jul 1997 Alle jaargangen 1995 1996 1997 Dec 1996 Jan 1997 Feb 1997 Apr 1997 Mei 1997 Jun 1997 Aug 1997 Sep 1997 Okt 1997 Het archief anno 1978... twaalf jaar geleden zijn intrede deed bij De Stem. Net als BaHa Ma is EVA een 'relational data base', voor verslaggevers en re dacteuren een onmisbaar hulpje in de huishouding., maar ook EVA zal tezijnertijd weer opge volgd worden door iets anders. Binnen de Dagbladengroep van de VNU, waartoe ook De Stem behoort, wordt altijd druk getest met allerlei systemen. Volgens trendvoorspellers zullen verslag gevers, fotografen en eindredac teuren in de nabije toekomst in een intranet-achtige omgeving allemaal een browserprogramma of afgeleiden daarvan gebruiken om samen een krant te maken. In een dergelijke constructie zou het in principe mogelijk zijn om de hele krant in Hyper Text Markup Language (HTML) te maken en tegelijkertijd op het web te in- ,.en anno 1997, voor iedereen via internet toegankelijk. dexeren. In afwachting van de toekomst, die er overigens ook heel anders uit zou kunnen zien, wordt nu van de 'batch', die iedere dag vanuit Breda naar het in Nijme gen gehuisveste en onderhouden EVA-systeem wordt gestuurd, een kopie gemaakt. Die wordt via FTP (het internet File Transfer Protocol) naar de webserver in de kelder van de mediaburcht in het Zuid-Limburgse Limbricht doorgesluisd, waar de Unix-ser ver staat te zoemen, waarop on der meer De Stem Online draait. Daar ontdoet een Perl-script de verschillende 'velden' van voor het internet overbodige informa tie, die voor de redacteuren van De Stem wel van belang zijn. Het Perl-script maakt de artikelen op in HTML, indexeert ze, en plaatst ze op de website. Waarmee ze voor iedereen met een internet aansluiting vrij doorzoekbaar en opvraagbaar zijn. Het archief is voor iedereen gra tis te doorzoeken en te raadple gen. Hoe lang dat zal duren is nog niet bekend. Ooit zal ervoor be taald moeten worden, waarbij verschillende constructies moge lijk zijn. Zo zou de jongste maand van het archief bijvoorbeeld al tijd gratis kunnen blijven. Los daarvan zou besloten kunnen worden om de zoekfunctie altijd vrij benaderbaar te laten, maar zou er een prijskaartje aan het downloaden van een of meerdere verhalen achter de gevonden ti tels gehangen kunnen worden. De termijn waarop een en ander gerealiseerd zou kunnen worden is afhankelijk van een aantal fac toren. Ten eerste moet er een in alle opzichten geschikte beta lingsmethode aan de procedure gekoppeld worden. Verder speelt een geschil tussen de uitgevers en de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) een rol. De NVJ stelt zich op het standpunt dat zowel het geestelijk als mate rieel eigendom van een artikel al tijd bij de schrijver blijft rusten, maar de uitgevers zijn van me ning dat het gedrukte na publica tie eigendom van de uitgever is. Voordat die twee partijen het eens zijn, zal verkoop van gear chiveerde artikelen in ieder geval niet aan de orde kunnen zijn. Intussen staat op de voorpagina van De Stem Online een link naar het archief. Nextrieve is een machine die op basis van 'fuzzy logic' werkt. Dat wil zeggen dat eerst exact gezocht wordt naar het opgegeven zoekwoord, en daarna naar uitdrukkingen die daar zoveel mogelijk op lijken. De mate van 'fuzzyness', zeg maar 'afwijking', is naar behoef te in te stellen, terwijl ook aange geven kan worden dat alleen in een bepaald jaar gezocht mag worden, of in een bepaalde maand van het lopende jaar. Zoekresultaten die het meest overeenkomen mét de zoekvraag zullen automatisch hoger in de lijst van resultaten worden weer geven. Een zoekvraag kan verder gespecificeerd worden nadat het resultaat op het scherm is geko men. Een summiere omschrijving bij het eerste resultaat geeft een voorproefje van de context waar in de zoekwoorden voorkomen. Verder is er nog een mogelijkheid om de 'uitgebreide zoekopties' te raadplegen. Met deze interface krijgen gebruikers meer controle over het zoekproces door niet al leen de 'fuzzyness', maar ook het maximaal aantal toegestane tref fers en het benadrukken van tekst te bepalen. Met het aange- Ven van wat vetgedrukt moet worden kunnen gebruikers bij voorbeeld bepalen hoeveel ka rakters tussen het sleutelwoord en woorden uit de tekst moeten overeenkomen om een woord vetgedrukt weer te laten geven. Een button naar het archief van De Stem is vanaf vandaag te vin den op de voorpagina van De Stem Online. 'Als ze dit goed doen,' schreef ik op deze plaats een week geleden, 'dan hebben ze mij als klant'. 'Ze' was Tan te Telepost, een mooi initiatief van de PTT, waaraan ik enkele lovende alinea's wijdde. Het voorbehoud naakte ik, omdat ik, door ervaring wijs geworden, altijd een beetje scep tisch ben over activiteiten van de PTT. Hoewel ik me nu verplicht voel om daar onmiddellijk aan toe te voegen dat die ISDN-verbinding thuis nog steeds loopt als de brandweer, dat-ie dat vanaf het begin foutloos gedaan heeft, en dat ik die niet meer zou wil len missen. Mag dus ook wel eens ge zegd worden, vooral tegen sommi gen die me ten onrechte blijken te beschouwen als een soort luis in de pels van de PTT. Maar dat Telepost, dat werkt dus vooralsnog niet zoals ze het beloofd hebben dat het zou werken. Voor de genen die vorige week deze rubriek met gelezen hebben en zich nu afvra gen waar het allemaal over gaat een korte herhaling. Via Telepost kun je een brief met postzegel en enveloppe de deur uit doen zonder dat je papier of postze gels in handen gehad hebt. Je tikt wat je tikken wil in een willekeurige tekstverwerker, en je richt daarna Netscape of Explorer of welke brow ser dan ook op de site van Telepost. vul je een paar veldjes in met naam en adres en dergelijke, en ver- P aats je de tekst die je verzonden wil zien naar een ander veld. Een A4'tje op die manier de deur uit doen kost 1,10, een vervolgvelletje 15 cent, en als je een mailing van 10.000 stuks de deur uit wil doen kunt u over korting gaan praten met de PTT. Ik schreef dat ik dat een mooie servi ce vond, want als je 's avonds voor ne gen uur een en ander afgehandeld hebt, zorgt de PTT dat-ie de volgende dag bezorgd wordt. Toen ik dat don derdagmiddag een week geleden zat te tikken had ik twee testjes aan me zelf de deur uitgedaan en die hadden derhalve vrijdagmorgen aan moeten komen. Mooi niet dus. Vrijdag niet, zaterdag niet, maandag niet. Pas dinsdagmorgen werden twee rood-witte vensterenveloppen be zorgd met daarin de testjes, 'bla-bla- bla-bla' had ik mezelf medegedeeld, in een keurig vet lettertje afgedrukt. Over de kwaliteit van het papier geen klagen, maar mijn scepsis is weer eens bewaarheid. Is dit toeval of symp toom? Als ze dit laten verslonzen is dat jammer, want als ze het goed doen is het een perfect initiatief. We wachten maar af dus... In de Wired van november ias ik dat ze in Frankrijk in beginnen te zien dat ze ooit op zullen moeten houden met Minitel. Eigenlijk best jammer, want ik had wel iets op met dat systeem, waarmee ik een aantal jaren achter een veertien dagen lang heb zitten spelen tijdens tennispartijen die op gravel nogal eens een uur of vier in beslag willen nemen. Toen een jaar of tien geleden het nieuwe perscentrum van Roland Gar ros geopend werd, was dat 'state of the art'. Je kreeg er een eigen bureau toegewezen dat van allerlei toeters en bellen was voorzien. Om te begin nen de onontbeerlijke netvoeding en om via dat ding een tafeltje voor tien te reserveren bij het gerenommeerde visrestaurant Vagenende op de 'Boul Miche'. Ze keken ook niet toen ik op Jour Quatre (zo worden dagen op Ro land Garros geteld) een draadje ge knoopt had van Minitel naar de grootste monitor in de hoek, en daar op de aanbiedingen van een etablis sement van een handel in vrouwvlees projecteerde. Het kostte me bijna Door Léon Krijnen telefoonaansluiting voor de laptops, zij het dat daar allerlei onmogelijke Franse stekkers aan te pas moesten komen, en een televisiemonitor waarmee je op alle drieëntwintig ba nen het spelverloop kon volgen. Plus een klein raar kastje met een beeldbuisje en een vreemd toetsen- bordje, dat de meeste verslaggevers zo ver mogelijk onder die grote mo nitor wegpropten omdat het ding al leen maar in de weg stond en ze er toch niets mee konden: een Minitel. Collega's die me al wat langer ken den, waren niet eens verbaasd dat ik er al op de eerste maandag in slaagde mijn persbadge, toen een geünifor meerd stuk chagrijn van de Franse PTT maar weinig waardering voor die 'hack' bleek te hebben. Minitel was een voorloper van inter net, een soort teletekst die door dat toetsenbordje interactief werd. De PTT heeft geprobeerd om het in Ne derland aan de man te brengen, maar hier is het nooit iets geworden. Nee, ik zeg niet dat dat niet gelukt is omdat de PTT eraan te pas kwam, want dat zou flauw zijn. Bovendien is het in meer Europese landen gepro beerd, en is het overal voortijdig ge sneuveld, behalve in Frankrijk, waar het een doorslaand succes werd. Veer-tien-en-een-half miljoen van die dingen staan in Franse huishou dens, op Franse balies, in bibliothe ken, in bedrijven, op scholen en over al waar ze maar van pas komen. Voor de meeste Fransen is het ding net zo vanzelfsprekend als de telefoon die erin zit. Reserveringen, loterijen, agenda's, dingen bestellen en beta len, chat-rooms, sexshops, je kunt het niet verzinnen of het is mogelijk via Minitel en er wordt gebruik van ge maakt. Het succes van Minitel is een van de twee voornaamste redenen van de achterstand die Frankrijk op internet heeft opgelopen. De andere is de hardnekkigheid waarmee gepro beerd wordt om alles wat met inter net te maken heeft, in het Frans af te handelen. Het is mooi dat ze trots op hun taal zijn, en natuurlijk is er niets op tegen om een heel werelddeel op het world wide web in het Frans in te richten. Wat ze in Frankrijk in die zelfgenoegzaamheid van taal en cul tuur echter weigeren in te zien is dat er toch ook ergens eens een keer iets in het Engels zal moeten gebeuren om tenminste de aansluiting naar buiten voor elkaar te boksen. Er schijnt het een en ander te gaan veranderen, zo heeft premier Lionel Jospin in een speech voor een Franse universiteit aangekondigd. Welis waar verpakte hij zijn boodschap in een pleidooi voor meer 'content Francais sur l'internet', maar de boodschap was duidelijk. Frankrijk moet af van Minitel, want tegenover die 14'/; miljoen minitellers staat slechts één miljoen Fransen dat een aansluiting op internet heeft. „Het is tijd dat Frankrijk gaat begrij pen dat internet iets meer is dan een groot Minitel,' heeft Frederic Paruta, vertegenwoordiger op de Ameri kaanse ambassade in Washington, aan een verslaggever van Wired laten weten. Hoe? „Door te zorgen dat er zoveel mogelijk. Franse sites op inter net komen. Dan zal het geen pro bleem zijn". Die laatste zin doet me vermoeden dat het nog wel eens even zou kun nen duren voordat de Fransen mas saal overstappen van Minitel naar in ternet. Het doet me deugd ook, dank zij de weemoed die me overvalt ais ik aan de lol denk die ik aan dat feno meen beleefd heb tijdens die oever loze tennispartijen in Parijs. Wat ik me nu afvraag: de 'return'- toets heette 'entree', als ik me goed herinner, en de 'escape' waarschijn lijk ook 'escape', zij het iets anders uitgesproken. Maar nu, een aantal ja ren na dato, ben ik kwijt hoe de 'de lete' en de 'backspace delete' heet ten. Verroest, was was dat nou ook al weer? Ruim vierhonderd jaar verscheen de Enkhuizer Almanak alleen op papier, maar bij het bereiken van de eerbied waardige leeftijd van 403 is er nu ook een digitale editie beschikbaar. Op de Enkhuizer site is de inhoud van Neer- lands oudste periodiek op een prettige manier vertaald naar internet. Eeuwenoude onderdelen als de weersvoor spellingen, de dagtafels der watergetijden, de eeuwigdu rende kalender en het overzicht van alle algemene, christe lijke, joodse en islamitische feestdagen, zijn allemaal op de website terug te vinden. En natuurlijk ontbreekt ook de rubriek varia met Enkhuizer wijsheden niet. Altijd handig om te weten dat je vers brood gemakkelijker snijd met een mes dat even is verwarmd. Bezoekers van de site die ook dergelijke tips in de aanbieding hebben, kunnen die via een invulformulier invoeren. Ook aardig en interactief is de mogelijkheid om online een advertentie te zetten in de rubriek vraag en aanbod. Bij reizigers die graag berugzakt verre oorden verkennen zijn de reisgidsen van Lonely Planet een begrip. Terecht, want ze bieden zeer gedetailleerde praktische informatie over vrijwel alle plaatsen op de wereld, ook die bijzondere uithoeken die nog niet ontdekt zijn door het massatoeris me. Een van de sterke punten van Lonely Planet is dat de schrijvers van de boeken zich maar al te graag laten voe den door reiservaringen van de gebruikers van hun gidsen. Alle, duizenden, reacties worden serieus bekeken en zo ko men talloze tips van reizigers weer in de gidsen terecht. Omdat boeken, ook als ze om de twee jaar worden herzien en geactualiseerd, toch snel verouderen maakt Lonely Pla net gebruik van internet om heel actuele informatie uit het veld te kunnen geven. Heel vaak is die afkomstig van me dereizigers die, soms al tijdens hun reis, heet van de naald verslag uitbrengen. De website van Lonely Planet biedt naast deze persoonlijk getinte reisverslagen ook een schat aan nuttige informatie (kaartjes, plattegrondjes, schema's van trein en bus), allemaal keurig per land of bestemming gerangschikt. De prachtige vormgeving, de heldere struc tuur en vooral de overvloed aan goede informatie maakt van de Lonely Planet website een oase voor iedere reislief- hebber. Nog niet geheel overtuigd van de geneugten van internet? Wetenschapsjournalist Herbert Blankesteijn (NRC Han delsblad, Kijk) is nog steeds erg enthousiast over de digita le revolutie, maar waarschuwt ook graag overdreven juichverhalen. In Mythen van het Computertijdperk (Meu- lenhoff, 19,90) legt hij op buitengewoon heldere wijze uit welke nieuwigheden echt iets voorstellen. Hij ontmaskert de hype door nuchter aan te geven welke internet-toepas- singen zinvol zijn en waar de hype begint. HGet Duitse bedrijf Omega GmbH belooft op haar websi te om op 13 november een geheel eigen besturingssysteem voor de Apple Macintosh te introduceren. Het besturings systeem draagt de naam COS en zou tot vier maal sneller werken dan Mac OS 8. Bovendien kan COS ook multitas king aan, zou het stabieler zijn dan OS 8 en zouden alle Macintosh programma's compatible met systeem 7.6 of ho ger erop werken. COS zelf heeft volgens de fabrikant slechts een oudere 680x0 processor en 4MB intern geheu gen nodig om te kunnen draaien. Indien het OS van het nog onbekende Omega inderdaad bestaat en doet wat het belooft, brengt het nieuwe kansen voor de Apple klonenbouwers. De fabrikanten van goed kope Mac OS-compatible computers willen Apple niet be talen voor licenties van Mac OS 8, waarop Apple onlangs besloot het nieuwe besturingssysteem niet aan de klonen bouwers te verstrekken. Omega weigert tot de introductie testversies of schermaf beeldingen van het besturingssysteem te tonen, maar stelt na 13 november een versie van COS beschikbaar via de Omega-internetsite. Deze versie zal 20 dagen werken en is ongeveer 7 megabyte groot. De uiteindelijke prijs van COS zal rond de DM 169,- liggen. Het aandeel van Nederland in de op het Internet aanwezi ge kinderpornografie valt mee. En als er al sprake is van kinderporno op websites (Internet-pagina's) haalt de aan bieder het na een eerste waarschuwing weg. Dat blijkt uit het eerste jaarverslag van het Internet Meldpunt Kinder pornografie dat inmiddels is aangeboden aan vertegen woordigers van de regeringspartijen. In het eerste jaar van het bestaan van het meldpunt kwa men zeventien meldingen binnen van kinderporno op web sites. In elf van deze gevallen was er sprake van twijfel en bleek er na nader overleg geen sprake van kinderporno te zijn. De overige zes keer is de betreffende website verwij derd door de auteur, waarbij in twee gevallen de politie is ingelicht. In totaal kreeg het meldpunt in de periode juni 1996-juni 1997 256 meldingen te verwerken. Een groot deel daarvan (98) was te algemeen, ging niet over kinderporno of had geen betrekking op Internet. E-mail (post via Internet), nieuwsgroepen en Internet-babbelboxen zorgden voor 150 meldingen; zeven meldingen hadden betrekking op het buitenland. Minister Sorgdrager van justitie gaat intussen ook de mo gelijke strafbaarheid van nagebootste kinderporno onder zoeken. Daarbij gaat het om afbeeldingen die niet geba seerd zijn op daadwerkelijk misbruik van kinderen. Deskundigen verschillen overigens van mening over de wenselijkheid om dit soort elektronische uitingen van na gemaakte dan wel virturele kinderporno strafbaar te stel len. De kunstmatige afbeeldingen zouden volgens sommi gen voor minstens een deel de behoefte weg kunnen nemen aan 'echte' porno. Aan de andere kant kunnen dergelijke prikkelingen leiden tot verdergaand laakbaar gedrag. Deze weg opgaan werpt bovendien ook vragen op over de strafbaarheid van andere 'kunstuitingen'. Minister Sorg drager wees in dat verband op een recente uitspraak van de rechter in Zwolle over een in Deventer tentoongesteld 'kinderpornoschilderij' van een Amsterdamse kunstenaar, waartegen het openbaar ministerie in het geweer was ge komen. Hard en confronterend, maar daarom nog niet aan stotelijk voor de eerbaarheid en strafbaar, oordeelde de rechter. Het CDA en de kleine christelijke fracties pleiten voor een harde aanpak van nagebootste kinderporno. De regerings fracties PvdA, WD en D66 vinden dat de overheid op dit terrein terughoudendheid moet betrachten. De meningen verschillen ook over de nog steeds lopende discussie over de strafbaarheid van het bezit van kinderporno voor eigen gebruik. Sorgdrager heeft hier nog geen definitief stand punt over. Het wachten is vooralsnog op de resultaten van een studie hierover. De minister merkte overigens wel op dat steeds meer landen overgaan tot zo'n verbod. SM! ■Mi r- Kg

de Stem | 1997 | | pagina 39