Vakantie reizen n Dagtochtje blijft een favoriet tijdverdrijf Vakantiesouvenir: huishoudhandschoenen tegen doorweekte handen TT endbureau Nieuwe promotiecampagne in 1998: 'Steden Herleven' DE STEM Expositie over exotisch geld Chartervlucht naar Durban In het voetspoor van de Oranjes i Goedkoop slapen mam bij Dorint Hotels Nieuwe Cruise Atlas Holland Amerika Lijn Elvis Museum sluit deuren Kerst in Amsterdam lications its/Frans Een goede vakantie terwijl het bijna voortdurend pijpenstelen regent? Het kan, zelfs op de fiets. Ook al gaat die fietstocht helemaal van Nederland naar het zuiden, naar de Middelland se Zee, waar het ook kan rege nen. Bushokjes Plastic tassen Praatstoel ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 In de supermarkt afrekenen met vogel veertjes, je salaris betaald krijgen in ca caobonen of de auto voltanken voor een kromgegroeide varkenstand. Ondenk baar in Nederland. Toch hebben vogel veren, cacaobonen en dierentanden in andere culturen prima als betaalmiddel gediend. En waarom zou het ook minder zijn dan stukjes metaal of papier? Rijks museum Het Koninklijk Penningkabinet in Leiden heeft tot en met 30 augustus 1998 de kleurrijke expositie Moneta Exotica in huis. Daarin een overzicht van de voorwerpen die elders in de we reld als geld zijn gebruikt voordat mun ten en bankbiljetten hun intrede deden. Het museum, Rapenburg 28 in Leiden, is van dinsdag tot en met vrijdag open van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag, zon dag en op feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. De eerste chartervlucht vanuit de Bene lux naar Zuid-Afrika is een initiatief van reisorganisatie De Jong Intra Vakanties. De goedkope vluchten worden vanaf eind maart 1998 uitgevoerd door lucht vaartmaatschappij Transavia. De plaats van bestemming is Durban, dat in de provincie KwaZulu/Natal ligt. De Jong gaat rondreizen per bus aanbieden, maar ook fly-drives en rondreizen per auto of per camper. Daarnaast is Durban vol gens de reisonderneming een goede uit valsbasis voor strandvakanties en safari- reizen. De reizen die aan deze goedkope chartervlucht zijn gekoppeld, wordeh verkocht via het reisbureau. Volgens een Transavia-woordvoerder is' de nieuwe chartervlucht een feit, wach ten de betrokken partners alleen nog op de formele toestemming en benodigde vergunningen van de Zuid-Afrikaanse autoriteiten. Dillenburg, Siegen, het roodriddersnest Ginsburg, Detmold, Oranienburg en Schwerin, allemaal Duitse plaatsen tus sen Hessen en Mecklenburg met histori sche banden met het Huis van Oranje. Banden die terug gaan tot de zestiende eeuw toen op Dillenburg Willem van Oranje werd geboren. Het Duits ver keersbureau speelt met een nieuwe va kantieroute in op de Oranje-connectie. De route, zo'n zeshonderd kilometer lang, voert door Midden-Duitsland. g Informatie: Duits Verkeersbureau, Hoogoorddreef 76, 1101 BG Amster- dam, telefoon 020-6978066. Vier nachten slapen, drie nachten be talen. Dat is de najaarsactie die Dorint Hotels tot en met 21 november houdt. De aanbieding geldt voor hotels in Ne- IJyl derland, Duitsland, Oostenrijk en Bel- yyK gië. De arrangementen omvatten naast de overnachtingen onder meer ook vier s diners en vier ontbijten. Informatie: 0800-0221333. i Alaska, het Caribisch gebied, de Mid dellandse Zee, China, Japan en Viet nam, het zijn allemaal bestemmingen van de fameuze Holland Amerika Lijn. Het nieuwe aanbod van deze cruise maatschappij is te vinden in de Cruise Atlas 1998/1999. In deze brochure, te vinden in de reisbureaus, staan ook de cruises met de nieuwe Rotterdam; de Rotterdam VI komt op 19 januari in de vaart. Het Elvis Presley Museum in het Deens plaatsje Sondervig is 1 november geslo ten. Het museum, volgens de initiatief nemers het enige Elvis-museum buiten de VS, begon vier jaar geleden. De be langstelling voor het museum viel uiteim-, delijk te zeer tegen, daarom besloten de eigenaars tot de sluiting. Wat er met de collectie gebeurt, is nog niet bekend. Amsterdam hult zich in december in kerstsfeer. Dan ziet de bezoeker van de hoofdstad onder meer speciale verlich ting in winkelstraten, torenhoge kerst bomen op Dam en Leidseplein en ver lichte grachten en historische gebouwen. Verder is er de traditionele kerstbomen- markt op het Singel tussen Muntplein en Koningsplein. Maar binnen- en buitenlandse bezoekers worden met meer kerstevenementen ge lokt. Zo is er van 12 tot en met 14 decem ber in de kerk Martelaren van Gorcum, aan het Linneaushof in Amsterdam- Oost, een expositie van kerststallen te zien. En het Bijbels Museum aan de He rengracht is tussen 12 december en 11 jaj nuari in negentiende-eeuwse kerstsfeer gedompeld. In Museum Amstelkring, Oudezijds Voorburgwal 40, is van 12 de cember tot en met 1 februari een grote neogotische kerststal uit de negentiende eeuw te bewonderen en een tentoonstel ling van oude kerstkaarten en kerststal len. In het Artis Planetarium is van 13 december tot en met 4 januari 'De Ster van Bethlehem te zien; een reusachtige Zeuss-sterrenprojector voert bezoekers tweeduizend jaar terug naar de sterren hemel ten tijde van Jezus' geboorte. Informatie: VW Amsterdam, Postbus 3901, 1001 AS Amsterdam, telefoon 0900-4004040 (een gulden per minuut). groei van haar )ht Rotterdam den: pe-ingroeibaan kg in interactieve begeleiding Ikelijke ding |rwaarden en uw Hof Van den ll.: 076/5083582, istandigheid corr.bi- [itenbestand door f een uitdaging? i de organisatie Jdoorn heeft op dit woonomgeving. Als je [functie nodig is toon 109, :en secretaresse aan de et zwangerschapsverlof. met het maken van ictafoon en is bekend tan verder uit het het archief. Heeft u een afspraak. 14 19 81, Door Paul Spapens oede vakantie gehad? Jazeker, M perfect. Met de fiets naar de Middellandse Zee gereden. Heer lijk. Nog iets gekocht tijdens de vakantie? Ja zeker, twee stel huishoudhandschoenen. Par don? Het regende zóveel en zó hard dat we iets tegen de doorweekte huid van onze han den wilden doen. Vandaar die handschoenen. En toch beweren dat het een goede vakantie is geweest? Hier! De vinger wijst naar het voor hoofd en och, het is niet kwalijk te nemen. Vier weken fietsend op vakantie geweest, waarvan het ruim twee weken heeft geregend. Met zomaar een buitje hier en daar, maar ré gen. Eenmaal aangekomen bij de Mediterra- nee was het zelfs daar bar en boos. Wie dan volhoudt dat het een perfecte vakantie is ge weest, wordt niet voor vol aangezien. Begrijpelijk omdat slechts weinigen het ge voel kennen van de hele dag met de fiets on derweg zijn. Daar hoort regen net zo goed bij als zonneschijn, net als wind mee en wind te gen. De angst voor, of beter gezegd de hekel aan regen, weerhoudt menigeen er van om fietsend vakantie te houden. Ook dat is wel te begrijpen, maar het is ook een gemiste kans, want fietsreizen is een bijzonder mooie ma nier van reizen. Zélfs fietsen in de regen is ge nietbaar, zodra alle negatieve gevoelens tus sen de oren uit zijn. Uiteraard zullen die blijven bestaan zo lang het regent, als ze maar niet de moraal gaan bepalen. Ontmoetingen en bijzondere voor vallen helpen daarbij. Wie bijvoorbeeld in het dagelijks leven slechts weinig gebruik maakt van de bus, zal tijdens een regenachtige fiets vakantie evenveel bushokjes van binnen zien als tijdens een paar jaar busgebruik. Bushok jes namelijk kunnen overal worden aange- 514 16 16. onksveer zoeken we een anging van een -time wil werken en na i per week. De taken en Duits), notuleren, ere administratieve u dan contact met ons 076) 514 19 81, fv tistratieve functie in de van een bedrijf in een enthousiaste imelijk het begeleiden nde administratieve contacten met relaties, enieten de voorkeur op t kans op een vast dienst- 79 79, sen te verzorgen? U bent ezet voor diverse eft een baan voor u als u diploma's:MDGO-VZ, deskundigheidsniveau. aren. 84 09, 5 nabij Breda zijn W'j °P s/verpleegkundige. 9 Heeft u interesse in aez foor Johan van Grinsven et dagtochtje blijft een favoriet I tijdverdrijf van Nederlanders. Vorig jaar ging iedere landge noot er gemiddeld 63 keer op uit. Met zijn al so gaven deze dagjesmensen daarbij vijftien noljard gulden uit. Heel wat meer dan de vier miljard gulden die Nederlanders in 1996 uit- Saven aan vakanties in eigen land. at blijkt uit het onlangs verschenen Activi teitenprogramma 1998 van Stichting Toeris me en Recreatie AVN, het samenwerkingsver and van ANWB, Nederlands Bureau voor oensme en VW's. Deze organisatie promoot innenlands toerisme en recreatie, o gens AVN gaat een op de twee landgeno- j f J11 Nederland met vakantie en wel gemid- o veertien dagen per jaar. Daarbij geven ze vakantiegangers zo'n veertig gulden per rsoon per dag uit. Het aantal binnenlandse aanties nam vorig jaar wel toe, maar de be- ngen daalden. Dat komt omdat er meer "fa ze.n voor de goedkopere stand- De sva™tie> bijvoorbeeld op een camping, heet populaire binnenlandse vakantie- har,temniln®en z^n Gelderland, Noord-Bra den Limburg. hl aig!!°P,en iaar 's de populariteit van uitW een be§riP dat AVN ruim demf Sterk §estegen- Vijf jaar geleden on tnamen Nederlanders met zijn allen 892 950 n Üa?t0chties. vorig jaar was dat aantal iaar n,*! Ul, §aven stegen in de afgelopen vijf JS miljard guMen.n U'7 Mar Wat doen mensen het liefst tijdens hun dagje uit? Volgens AVN zijn favoriet: horecabezoek, recreatief winkelen, wandelen en fietsen. Het merendeel van de dagtochten wordt in de ei gen regio gemaakt en duurt niet langer dan vier uur. AVN snijdt volgend jaar een nieuw thema aan bij de promotie van binnenlands toerisme en recreatie: 'Steden Herleven'. In die campagne staan onder meer centraal de Friese Elfste den, de Nederlandse vestingsteden, de steden van de Gouden Cirkel (rond het IJsselmeer) en maritieme steden in Zeeland. Van april tot en met december wordt elke maand een ander aspect van die steden belicht, zo staan bij voorbeeld stadswandeltochten in april 1998 centraal, fietstochten in en om de steden in mei en de musea van de betrokken plaatsen in oktober. Verder gaat de Stichting Toerisme en Recrea tie AVN in 1998 door op de al ingeslagen weg, zo blijven bijvoorbeeld de twee campagnes 'Nederland Wandelland' en 'Nederland Fiets land' bestaan. Ook gehandhaafd blijven eigen publicaties als 'Lekker weg in eigen land', 'Groepsaccommodaties in Nederland', 'Dag arrangementen in Nederland voor groepen' en de landelijke VW-gidsen 'Gastvrij Actief', en 'Gastvrij Verblijf'. Ook organiseert AVN volgend weer de Lan delijke Fietsdag. Maar die fietsdag, op 9 mei 1998, krijgt dan wel een feestelijk tintje, van wege het zilveren jubileum van dit fietsevene- ment. Nederlanders gaven in 1996 met zijn al len zo'n vijftien miljard gulden uit hun dagtochtjes. foto marc bolsius Schuilenschuilen en nog eens schuilen. Fietsen in de regen is een zegen troffen. Na wat zoeken staan ze er als de re gen te hevig is om door te fietsen, of als er iets gegeten moet worden in de regen, van kaart gewisseld moet worden, een dutje gedaan of noem maar op. Bushokjes zijn verder gelegenheden bij uit stek voor het opdoen van bemoedigende woorden of ervaringen. Een vrouw loopt voorbij. Ze biedt iets te eten aan. Een andere vrouw zegt dat zo'n bushokje niks gedaan is en stelt haar keuken ter beschikking om de boterham op te eten. Precies omgekeerde er varingen zijn er ook. De Belgische uitbater van een taveerne vol met chique volk wijst onverbiddelijk de deur als de fietsers met nat te haren en dito schoenen de zaak betreden. Na een taxerende blik op de geparkeerde au to's was de natte kleding buiten al uitgetrok ken, maar het mocht niet baten. Als dan een eindje verder een zoveelste auto mobilist claxoneert en alle inzittenden de duim opsteken, is dat leed snel voorbij. Het geeft de fietser in de regen weer moed. Even als het applaus van een stel wegwerkers. Ze steken hun bewondering voor zoveel doorzet tingsvermogen niet onder stoelen of banken. Weten zij veel dat de fietsers serieus aan het overwegen zijn om er de brui aan te geven. De onophoudelijke regen dreigt te veel te wor den. De fietsvakantie begint sterk op een sur- vivaltocht van de zwaarste categorie té lijken. Tot overmaat van ramp is van een' goede nachtrust de afgelopen nacht geen sprake ge weest. Na een paar dagen kamperen is alles doorweekt. Fietsen en kamperen is de mooist denkbare combinatie omdat het de hele dag buiten zijn betekent, maar nu: niets droogt meer in de kletsnatte tent. Een hotel opge zocht. Geen verwarming. Ten einde raad de meest noodzakelijke kleren nat aangetrokken in de hoop dat ze zullen drogen. Bed nat, mo raal op een dieptepunt. Hoewel de ervaring heeft geleerd de spullen in de fietstassen extra in plastic (draag-)tas- sen te verpakken, is het water zelfs door dit tweede omhulsel heengedrongen. De fietstas sen zijn van vóór de tijd dat de absoluut wa terdichte fietstassen op de markt kwamen. Bij de aanschaf van fietstassen moet daar terdege rekening mee worden gehouden. Beter iets meer uitgeven dan met natte spullen rondtoe ren. Dezelfde overwegingen zouden betrekking moeten hebben op het kopen van een tent en van regenkleding. Een enkele bui kan schui lend worden afgewacht. De fietser wordt in het vinden van schuilgelegenheid zeer behen dig en nogal brutaal. De boer in de Elzas kijkt vreemd op als ineens twee vreemdelingen in grote haast het erf oprijden en zich in een schuur posteren. Een paar seconden later gaan de hemelsluizen open. De man knikt be grijpend. Soms is het gewoon lekker een nat pak te ha len, als het na de bui weer zwoel wordt. Aan houdende regen noodzaakt echter tot goede regenkleding, zeker in de bergen waar een af daling behoorlijk koud kan zijn. De jas biedt daar bescherming tegen. Maar hoe goed een regenpak ook is, het is en blijft een soort har nas dat helemaal haaks staat op het gevoel van vrijheid dat fietsen geeft. Op den duim wordt het binnen het pak van het zweet net zo nat als buiten. Het plakt en het kriebelt. De capuchon beperkt de zijdelingse blik en het geluid van het verkeer, wat niet zonder ge vaar is. De wereld in de regen is dan wel heel depri merend, grauw en koud. Irritaties steken de kop op. Ruzie hangt in de lucht in het zoveel ste bushokje. Een man op leeftijd loopt langs en kan zijn nieuwsgierigheid niet bedwingen foto paul spapens als hij de fietsers in zijn huis heeft genood en een borreltje zelfgestookte sterke drank heeft ingeschonken: wat, in hemelsnaam, brengt fietsers er toe om door dit weer te gaan fiet sen, nog wel als vakantievermaak? De vraag verrast, verplicht tot nadenken. Ja, waarom vertrokken de fietsers die ochtend voor de zo veelste dag in de stromende regen en werd toch volop gelachen toen een passerende auto er nog een extra plens tegenaan gooide? Voor de zekerheid wil hij de glaasjes nog een keer vullen. Het wordt beleefd doch beslist afgeslagen. Alcohol verlamt de benen en alco hol is niet nodig om op de praatstoel te gaan zitten. De regen zwiept .tegen het raam. Wel, meneer, om te beginnen: thuis balen we al van een buitje terwijl we.d,e li^Jg dag in de auto zitten. Maar fietsen bevrijdt je daarvan; je komt los. Fietsen is actief, dwingt je steeds opnieuw de situatie onder ogen te zien, naar alternatieven te zoeken. In de berm van de weg zie je een bloem buigen in dé regen. Dat leert je accepteren dat regen niet tegen te houden is. In die zin werkt fietsen bevrijdend. En dan lach je naar elkaar in het besef: het kan veel regenen, maar elk moment dat het droog is maak je ook mee. Trouwens, hoe is de weersverwachting voor morgen? Regen. De fietservaringen in de regen zijn opgetekend tijdens het rijden van de lange afstandsroute 'De groene weg naar de Middellandse Zee' (Uit geverij Pirola in Schoorl, ISBN 9064551669, prijs 24,50). Hoewel er behoorlijk pittige stukken in zitten, geldt deze route toch als vrij gemak kelijk en wordt daarom aanbevolen aan men sen die deze manier van vakantievieren eens willen proberen. Thuis starten is het leukst, maar volgens het boekje begint de route in Maastricht. Vanaf deze stad is het 1.300 kilome ter naar Saintes Maries de la Mèr. Veel fietsers treinen eerst naar de stad Luxemburg. Dat scheelt een kleine week Ardennen, waar het behoorlijk zwaar fietsen is.

de Stem | 1997 | | pagina 37