Weekend rj Driekwart asielzoekers ontsnapt met hulp van mensenhandelaren O.S.M. DE STEM Bijna driekwart van alle asielzoekers komt via mensensmokkelaars Nederland binnen. De vluchtelingen hebben geen andere keus dan, tegen fikse bedragen, gebruik te maken van de 'reisagenten'. Justitie is niet bij machte deze vorm van 'handel' effectief te bestrijden. Sterker nog: de huidige aanpak lijkt averechts uit te pakken. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 1997 E2 I niets meer van de fenders uit dan ik en, potlood en pa- Ihaar nachtkastje 1 ,,'s Nachts slaap de natuur. Ze is Ie met van die 'Je- glitdrukken wat ik lapeitje door haar ■luchten bij. Twee pdel terecht geko- gedichten wel op „Een sonnet ma- Dat is veel moeilij- trekt ze zich niets feigen smaak, maar ïers niet over haar |lf niets presteren, nog nooit op een |sie op een nieuwe ze veel mensen rijven probeert ze bp te beuren. Zelf {gedichten. „Alsik {k dat in de bijbel, gereformeerde op en uit de bijbel uit l preken, het beke- gedichten. Ze weet katholieke kringen, noedig gevonden, len stuk milder ge le wijsheid van het liet meer achterom :i. Ze leest liever een Jals Carl Friedman, „Hermans is een maar zijn werk is bgen mensen die er- stelt Nel Benschop, 'ar van werk van de hebben. Gedichten Ite Roland Holst en 'daarentegen graag, érzameld werk zijn j opgenomen, die ze fcmaakt. Het tempo laakt lijkt wat lager Batig spreekt ze nog pr uit eigen werk. Ze fan 'neutrale' huis- |it onder de voor- nond over haar ge- pn bundel uit? „Dat 3enschop. „Ik weet [liratie voor krijg. Ik wilde zeggen." Het aderen haar vragen |,Maar het gaat heus ervaringen, hoor," erg vief is heeft ze itie al opgesteld en ld. In de overlijdens- len eigen gedicht te Irste vier regels van tjming, die ze gebor- jjngen. Het is een ge- haar pleegzoon zich I houden. insten gaat al jaren- jen een deel naar de dichten gewoon een daar wil ik anderen it de wolk'. Kampen, Eigen volk eerst, mag niet en toch leeft ieder een ernaar. De farmaceutische multinational die met feest en muziek zijn eerste ankerplaats op het Noord-Europese vasteland in bedrijf stelt, nodigt vanzelfsprekend de eigen mede werkers uit, enige profijtelijke zakenrelaties, de plaatselijke burgemeester, de collegae uit de Kamer van Koophandel en wat spraakma kend los volk. In het theater blijkt er voor de buitenstaander onverwacht veel van over de grens gesproken te worden, maar niet door gasten uit het bel endende asielzoekerscentrum. Het zijn de met vliegtuigladingen tegelijk aangevoerde mede werkersvan het Amerikaanse hoofdkantoor en het even blank georiënteerde salariaat van de Spaanse zustervestiging. In het programma wordt tot verbazing en on genoegen van de meisjes van de postkamer uit voerig rekening gehouden met het niveau en de bijbehorende smaak der internationale ge nodigden. Een keurig concertje klassieke mu ziek met een weemoedig zingende cello en een hevig uithalende Koningin van de Nacht. De president-directeur denkt blijkbaar dat hij slechts feestviert met zijns gelijken. Dat wil iedereen het liefste. Toen majesteit nog sportief, jong en onbezonnen was, vergalop peerde ze zich eens na terugkeer van een medi terraan zeiltochtje met soortgenoten van de zelfde bloede. Het was zo heerlijk geweest eens onder elkaar te zijn, was haar geruchtma kend commentaar in de pers. O.S.M., Ons Soort Mensen, is het gezelschap dat de voorkeur ver dient. Voor alle rangen en standen. Op het Rotary-gala reageert het gemiddeld lid hoogst verward als hij bemerkt dat een zijner clubgenoten in de primarius van de ingehuurde zigeunerkapel een uit het oog verloren vriend herkent. Hoe kan zo'n keurig in black tie gehul de middelbare heer ooit warme relaties onder houden hebben met een langharig, "d'ohkër knoflooktype? Of is de vriendschap misschien een restant uit wildere studentendagen, veron derstellen nieuwsgierige inner whéel échtge1 noten. Dat er meteen een afspraak voor een ex quise maaltijd een paar dagen later gemaakt wordt, verbijstert nog het meest. Een zaken man met zelfrespect wil toch niet in publiek met een tweedehands autofiguur gezien ge worden. Maar het zijn niet uitsluitend autoriteiten, ma nagers en goed gesitueerden die zich het liefst onder soortgenoten ophouden. De opening van een regionale heren- en damessociëteit verwerd volgens dit patroon tot een gezellig heidsavond van de plaatselijke winkeliersvere niging, De enkele verdwaalde jurist, kunsthis toricus en ontwerper bleven ontheemd. Fiet senmaker, bloemist en T-shirthandelaar had den geen behoefte aan vreemd intellect in hun goed gesloten kring. Verpleegsters hoeven geen patiënten op hun avondje uit, toneelspelers geen critici bij de feestelijke ingebruikname van hun nieuwe re petitielokaal. Ze worden uitgenodigd net als schouwburgdirecteuren, secretarissen van cul turele kringen en voorzitters van subsidiefond sen, maar dat is omdat de zakelijke en artistie ke leiding denkt ze op deze wijze vriendelijk te stemmen. Meer dan een nacht lang goed be vochtigd aapjes kijken wordt het voor de niet- direct betrokkenen niet. Acteurs dansen, snui ven en vozen met acteurs. De aanwezige cul tuuretablissement-beheerders staan letterlijk aan de kant. Sociaal verband bepaalt interesse en keuze. En tiet alleen voor party, receptie of jubileum. Wie op zoek is naar een woning, let op de buurt. Groen is van belang en stilte, maar nog veel meer de overeenkomst in geld, status en gemotoriseerde middenklasser. Maar zelfs geestelijke sfeer blijkt een kwestie van solidari teit. De dissertatie van Regina Grüter over de verzetsheldende wonderrebbe Friedrich Wein- reb en de naar aanleiding daarvan weer opge- haide discussie wijst het uit. Eind jaren zestig rehabiliteerde de na de oorlog wegens verraad veroordeelde Weinreb zichzelf met hulp van columniste Renate Rubinstein en toenmalig letterkundige Aad Nuis. Zijn memoi res ademden een geest van creatief verzet. Al les wat jong, links en progressief was, herkende zich daarin en hees dus Weinreb op het schild. Het was de tijd van intellectuele revolte. tegenstand organiseerde zich eveneens. W.F. Hermans, van huis uit al scepticus en eer der gelovend in de slechtheid van de mens dan een positieve maakbaarheid der maatschap- Pi, klom in de pen. Kort tevoren was hij geatta queerd door ontevreden studentenvolk en dus «g de keus tegen vooruitstrevend, creatief Am sterdam voor de hand. Rubinstein en consorten bleken naderhand on gelijk te hebben. Weinreb leed aan pseudologi- scne mythomanie en werd ontmaskerd als be- \/r ^wam 9een woord van spijt de Ne"erland-colonne over de lippen. Wein- ebs ogenschijnlijke speelse fantasie was in het art gesloten en het groepsgevoel maakte het mogelijk op het eenmaal ingenomen stand- is,. te k°men- Weinreb verkocht zich als niof? r^ac's en ^a* was voldoende voor een "«te slaken band onder O.S.M.. Feiten kun- 'n)mers betwijfeld worden, verwantschap met. Eigen volk gaat boven alles. Enkeltje Nederland: zesduizend dollar Door Jeroen Corduwener e vluchtten weg uit die eeuwige M oorlog in Afghanistan, naar buur- land Pakistan. Een rijke Af ghaanse weduwe met haar drie dochters, schoonzoon en kleinkind. „In Pakistan kon den we ook niet leven. We hadden geen werk, we mochten als vrouwen niet op straat." Ze betaalden per persoon achtduizend dollar aan een mensensmokkelaar. Hij verzorgde voor hen valse paspoorten, die ze nooit te zien kregen. Hij verzorgde een enkele reis naar... „We wisten niet waar naar toe. De man die ons hielp, stapte 's nachts bij de eer ste tussenstop uit." Het vliegtuig landde op Schiphol. De Afghaanse familie kende Ne derland alleen uit een Perzisch boekje. „Daarin stond dat hier veel bloemen groei den." Achtenveertigduizend dollar kostte de vlucht. De Afghaanse familie is nu arm. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) becijferde dat vorig jaar 215 Afghanen op deze manier Nederland zouden zijn bin nengesmokkeld. Op een totaal van 3019 Af ghaanse asielzoekers is dat nog geen tien procent. Dus de conclusie dat het fenomeen 'mensensmokkel' (of 'reisagenten' dan wel 'bemiddelaars' zoals ze ook genoemd wor den) een almachtige greep heeft op vluchte lingenstromen naar Nederland ligt, althans op basis van deze cijfers, niet voor de hand. De grootste groep vluchtelingen die vorig jaar aan de poort van Nederland klopte, be stond uit Irakezen. Volgens de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) van het Minis terie van Justitie vroegen 4378 van hen asiel aan. Het CRI meldde in haar vertrouwelijke rapport 'Mensensmokkel in relatie tot Ne derland 1996' (vorige week uitgelekt in NRC-Handelsblad) dat 302 van hen van mensensmokkelaars gebruik hadden ge maakt. Nog geen tien procent dus. Voor Somaliërs (na Irakezen en Afghanen de derde asielzoekersgroep in grootte op rij) golden vorig jaar cijfers van 1461, waarvan 153 via mensensmokkel: net boven de tien procent. Van de 1521 Iranese asielzoekers kwamen vorig jaar 113 met behulp van smokkelaars Nederland binnen: ruim onder de tien procent. 1483 Srilankezen vroegen asiel aan, waarvan 59 de weg naar Neder land hadden weten te vinden aan de hand van een smokkelroute: dat is zo'n vier pro cent. De 'smokkelcijfers' van de CRI kloppen niet en künnen ook niet kloppen. Ze tonen meer de onmacht aan om greep te krijgen op de smokkel. Zelfs minister Sorgdrager van/Jus titie zei vorig jaar september al dat zeventig procent van de asielzoekers naar Nederland gebruik maakt van mensenhandelaren. En ook wel móet maken. Uit landen zoals hier boven genoemd is geen andere manier van ontsnappen mogelijk. Smeergeld Hij werkte als civiel ingenieur in een dorp ten zuiden van de Iraakse hoofdstad Bagdad. „Ik ontwierp hangars voor militaire vlieg velden," vertelt de 45-jarige Irakees. „Op een goed moment verlangden de autoriteiten dat ik smeergeld betaalde om een opdracht te krijgen. Ik weigerde. En werd vervolgens beschuldigd dat ik bouwtekeningen zou heb ben verkocht aan de vijand." Hij was op visite bij zijn zuster toen de poli tie zijn huis binnenviel. Zijn broer werd meegenomen en zit tot op de dag van van daag in de gevangenis. „Daar kom je in Irak makkelijker in dan uit." Hijzelf besloot te vluchten. Onmiddellijk. De vijfduizend dol lar voor het eerste deel van de reis en het be nodigde valse paspoort kon hij zo op tafel Zeventig procent van de asielzoekers naar Nederland maakt gebruik van mensenhandelaren ILLUSTRATIE THEO GOOTJES leggen. „Wij zijn een rijke familie. We heb ben uitgestrekte sinaasappelboomgaarden en verdienen in Irak, waar veel voedselge brek is, veel geld." De oversteek van de Iraakse naar de Turkse grens was het moeilijkst, zegt de ingenieur. Daarna ging het van de ene naar de andere bemiddelaar. Te voet, per auto, soms per trein, dwars door Turkije. „Telkens wach ten, geld op tafel leggen en doorreizen.Uit eindelijk belandde hij in Istanbul. „Duizen den wachten daar aan de grens. In Grieken land is zelfs een compleet tentenkamp met vluchtelingen." Per vliegtuig ging het ten slotte naar Nederland. „Ik wist niet dat het Nederland zou worden. Europa hadden ze gezegd. Mij best." Het Ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag maakte in juni van dit jaar een ambtsbericht over de situatie in Iran. „Het is," schreven de ambtenaren na onderzoek ter plekke, „vrijwel onmogelijk dat personen, die door de Iraanse overheid worden gezocht, via het vliegveld onder eigen naam met een legaal verkregen paspoort, al dan niet met behulp van omkoping, het land kunnen verlaten." Deze zinsnede in het rapport aan de Tweede Kamer was bedoeld om het fenomeen van mensensmokkel uit Iran uit te sluiten. Wat zij niet schreven, was dat hun conclusie mensensmokkel in de hand werkt. Juist om dat het 'vrijwel onmogelijk' is om via het vliegveld legaal het land te verlaten, worden Iraniërs gedwongen naar andere wegen te zoeken. En dat doen ze dus. Niet alleen de 113 die de CRI vorig jaar traceerde. Maar vrijwel alle 1461 die in 1996 asiel aanvroe gen in Nederland: er bestaan voor deser teurs, vrouwen, politieke activisten en ande re Iran onwelgevallige lieden, letterlijk noch figuurlijk geen andere wegen. De Iraanse Nasrin vluchtte om de toekomst van haar twee dochters, toen vier en zes jaar oud. Ze vreesde voor haar man, die een ex treem fundamentalistische moslim-ideologie aanhing. Ze vreesde nog meer de steun die haar man ontving van de officiële Iraanse autoriteiten en de minder officiële geheime politie. „Een kennis van mij hielp me aan een adres. Daar moest ik pasfoto's van mij en mijn dochters achterlaten en vierduizend dollar betalen." Na een paar dagen meldde de ken nis van de kennis zich. Hij had paspoorten en tickets. De reisroute liep eerst richting Turkije, te voet en per auto dwars door het onherbergzame hooggebergte dat de twee landen scheidt. Het vliegtuig naar Neder land wachtte in Ankara. Illegaal Vorig jaar vroegen 22.857 mensen asiel aan in Nederland. Van hen waren er 13.155 af komstig uit landen, waaruit het alleen moge lijk is te vluchten met behulp van een 'be middelaar'. Zoals Sorgdrager al zei, bijna zeventig procent. Vluchten betekent per definitie illegaal rei zen. Vluchten uit een dictatoriaal land, gere geerd door een repressieve regering, maakt vluchten nóg meer illegaal dan het in feite al is. Dat geldt voor Irak, Iran, China, Syrië: landen die hoog op de top-tien van de IND staan als het om de instroom asielzoekers gaat. In die top-tien komen ook Afghanistan, Somalië, Sri Lanka en Sudan voor. Die lan den worden al decennia geteisterd door ver woestende burgeroorlogen. De meeste verschoppelingen vluchten de eerste de beste grens over: de vluchtelingen kampen in Uganda en Kenya zitten vol met Sudanezen en Somaliërs en Afghanen bevol ken bij honderdduizenden de tentenbehui zingen in Pakistan. Hen ontbreekt het geld om verder te gaan. Geldgebrek houdt ook de minder fortuinlijke politieke dwarsliggers binnen de grenzen van Iran, Irak of Syrië.De vermogende vluchteling legt geld op tafel voor een vals paspoort, een ticket, overige reiskosten en verblijfkosten onderweg. Vol gens de CRI be talen asielzoe kers, die in Ne derland via smokkelroutes arriveren, tus sen 5500 gul- den (Somaliërs) en maximaal 15.500 gulden (Sri Lankezen). Het Iraakse docenten-echtpaar van Koerdi sche komaf legde ruim achttienduizend gul den op tafel. Voor een onzeker avontuur. De reisagent garandeerde geen veilige overtocht en geen veilige aankomst. Niettemin ver kocht het Koerdische stel letterlijk huis en haard. Om de benodigde dollars (de smokke laars rekenen altijd in dollars) bijeen te krij gen. En omdat ze hun thuis toch niet meer nodig hoopten te hebben. Vanuit het noorden van Irak ging het naar Turkije en van daaruit naar Istanbul. Na een week van beklemmende onzekerheid arri veerden de twee docenten op Schiphol en vroegen asiel aan. De routes van Iran, Irak, China, Somalië of Afghanistan naar West-Europa zijn divers; Maar de hoofdwegen verlopen hetzij via Turkije, met als transito-haven Istanbul. Dan wel via Rusland en Oekraïne met als centrale meld- en doorvoerplaatsen Sint Pe-| tersburg, Moskou of Kiev. Iraniërs willen ook nog wel eens gebruik maken van he^ Arabische staatje Dubai. o i Winstbejag Op ai die trajecten werken 'bemiddelaars'. Sommigen van hen hebben zo'n charitatieve inslag die bij het vluchtelingenverhaal past. Anderen werken puur uit winstbejag, met alle kwalijke consequenties van dien. De laatste groep chanteert vluchtelingen, sluit ze op in donkere kamertjes. Ze verschepen hun 'waar' in containers, vrachtwagens of spoorwagons. Er is veel geld te verdienen. De in 1996 in Nederland gearriveerde 13.155 'betalende' asielzoekers legden in totaal ongeveer zo'n 79 miljoen dollar op tafel, uitgaande van eerj 'gemiddelde' reissom van zesduizend dollar per persoon. Het Fort Europa wapent zich tegen de komst van deze vluchtelingen. Maar er zijn dViq zwakke plekken in het bastion. De eerste is de vierhonderd kilometer lange Oder-Néis-j segrens tussen Duitsland en Polen, waar on-j danks de inzet van drieduizend man ultra- modern uitgeruste Bundesgrenzschutz jaar-1 lijks tussen de 60.000 en 100.000 de over steek met succes maken. De tweede zwakke schakel is de Baltische Zee en de derde de Middellandse Zee. Vooral van die laatste oversteek zijn dramatische beelden bekend tussen Noord-Afrika en Spanje. Of het meest recent de vorig weekeinde in Italië opge brachte boot met achthonderd Irakezen. Deze 'groothandel' in vluchtelingen wekt weliswaar de meeste afschuw, maar is voor justitie het moeilijkst aan te pakken. In Ne- derland werden in 1996 66 verdachten ^kij mensensmokkel aangehouden. In 65 procent van de gevallen betrof het smokkel van êer( persoon bij tien procent ging het om twee mensen en de rest varieerde in groepen èknj drie tot en met dertien. A/U, Bierviltje Op de achterkant van een bierviltje vèr- klaart een jonge Irakees in een notendop de sterke groei van Iraakse asielzoekers naar Nederland. „Kijk," zegt de student compu- terkunde. „Het werkt zo. In Nederland zijn bijvoorbeeld duizend Iraakse vluchtelingen met een status. Zij sturen geld én valse Ne derlandse paspoorten naar Irak. Duizend stuks. Dan kunnen duizend Irakezen naar Nederland komen en zijn er hier dus twee duizend. Die tweeduizend sturen op hun beurt geld en valse paspoorten naar Irak. Dan komen tweeduizend Irakezen naar Ne- derland. Enzovoorts." Hij lacht triomfante lijk. Sinds vorig jaar heeft de aanpak van men sensmokkel prioriteit bij de Nederlandse justitie. Er is een aparte officier van justifie, een Unit Mensensmokkel bij de politie, de strafmaat is verhoogd van één naar vier jaaf cel en er is een heus Plan van Aanpak ge-i maakt. Citaat daaruit: „Het betreft een vorm van georganiseerde criminaliteit waarbij geen goederen (zoals wapens en drugs) wor den verhandeld, maar veelal weerloze men sen." Dat is zonder meer waar. Aanpak van deze criminaliteit moet leiden tot het stilleggen van de handel. Met andere woorden: tot de stopzetting van de komst van asielzoekers. Volgens de emigratie-expert van de Verenig-j de Naties in Europa, Jonas Widgren, heeft de huidige aanpak van de mensenhandel echter hetzelfde effect als de drooglegging van Amerika in de jaren dertig: het helpt niët. Door daarentegen een meer open maar ge richt immigratiebeleid te voeren, krijgt dej overheid juist meer greep op de illegalen- stroom, aldus Widgren. In 1994 wees Europa 200.000 illegalen uit. Maar Widgren schat dat een veelvoud (vièr- tot vijfmaal zoveel) er wél in slaagt tot het Fort Europa door te dringen. Een deel dadr- van meldt zich in de asielprocedure. In Ne derland bijvoorbeeld krijgt slechts twintig procent van hen een vluchtelingenstatus. A-status De Afghaanse familie van het begin van dit verhaal heeft inmiddels een zogenoemde A- status als politiek vluchteling. Kort daarop meldde zich vanuit Kiev een zoon van het gezin. Hij was op de vlucht vanuit Pakistan tot Boedapest gekomen met behulp van een mensensmokkelaar en daar ontdekt. Op ei gen houtje reisde hij naar de Oekraïne, maar nu zat hij zonder geld. De Afghaanse moeder en dochters stuurden hem vierduizend gulden, de vergoeding die ze van de Amsterdamse woningvereniging hadden gekregen voor de inrichting van hun; huis. De zoon kocht via een nieuwe bemid delaar de benodigde valse papieren en een; ticket naar Amsterdam. Na drie maanden, reeds kreeg ook hij een A-status. blijven.'

de Stem | 1997 | | pagina 35