de stem De taaie doodsstrijd van een Scheldedorp T 9eh^ DE STEM Breda itzendbureau ratie m/v E1 iedewerker m/v| Kerncentrale Gespaard Het Antwerps havenbedrijf heeft zijn Doel bereikt. De zo gewenste uitbreiding op de Linkeroever is slechts een kwestie van tijd. Er komt een nieuw getijdendok, een derde containerterminal en een nieuw industrieterrein. Pal naast het Scheldedorpje Doel. Nieuw leven voor de economie jubelen de havenbaronnen en bestuurders. De dood voor het gebied jammeren de 900 bewo ners die er ooit in een wonder schoon polderlandschap woon- heerlijk! arcfrjef van pe $tem nu ook op internet Verblijven Industrieterrein 'Mida 1 (in ontwikkeling) 'Doeldok' (in ontwikkeling) Containerterminal (in ontwikkeling) Schelde Kerncentrale Doél Nederland r houdt zich sve werkzaamheden j fen de crediteurenadmrosir, et bezoekers aart de luren en crediteuren; jaitthten van overige bafe. ziheden werkt de tune Is en procedures en kan u. zoals MEAO Ibied van financiële gege- itomatiseerde systemen; "aardigheden en tact; t voor ordelijkheid. (and wegens vervanging van lerlof en aansluitend ouder- 11998. Inistratie ontvangt leiding yan Enistratie houdt zich hoofdza- f administratie, zoals: huteren, controleren en ver wens; heten met externe instanties; Itiseringspakket betreffende d ©ze werkzaamheden wordt legeven richtlijnen en bp MBO-niveau, zoals MEAO I in een administratieve functie lutomatiseerde gegevensver- Ivaardigheden, zoals tact en Indelinge- en schriftelijke Ift voor ordelijkheid. |oor beide functies overeen- ezen. Salariëring volgens 2.390,- en max. 3.568,- pig dienstverband). ld van beide functies kunt u Ir M.J. Ros, hoofd Bedrijfs- 1-5233810. lint u binnen 7 dagen na ver- [vertentie richten aan mevrouw ulent, Zorgcentrum Oranje- IW Breda. oothandel, onder andere gevestig eeld in een afdeling Food en ee ende mogelijkheden op diverse jden (zowel in de ochtend- a's 'n rk met name vakkenvullers 'engenoemde werkzaamhede lotte hebben wij ook nog P 3 keur met ervaring)- notiveerd bent en van aanf^ op vekelijks één of meerdere dag je drie uur of meer per week cunnen we je in ieder geva kun je contact °Pnernenc^,eno te Breda, telefoon (076) 5 Weekend ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 'In Doel wordt het nooit meer donker' Door Romain van Damme pand voor c r ontvangt leiding van de I deze angs de eens zo J vriendelijke Jt> uilM Schelde rich ting Antwerpen rijd je van de ene verbazing in de an dere. Sinds jaren is de ri vier een vette prooi voor de Antwerpse haven die zich als een niet te stuiten veelvraat langs beide oe vers een weg naar de Nederlandse grens baant. Je rijdt er verbaasd langs woonwijken die diep verstopt zijn in het industriegebied, de aöakkeltorens van raffinaderijen letterlijk in de achtertuin en de zeeschepen meren aan bij de voordeur. Het verleden is er verdronken in diepe dok ken en leeft slechts voort in herinneringen die in het Poldermuseum van het door fabrieken omsingelde Lillo Fort hangen. Tekeningen en schilderijen van oude boerderijen en dorpjes die in de loop der jaren vervangen zijn door ingewikkelde buizenstelsels die ze fabrieken noemen. Doel hangt er straks ook. „Straks maakt het niet meer uit waar de wind vandaan komt. Overal rond Doel staan dan smerige fabrieken, wellicht ook nog een vuil verbrandingsoven en naast de deur dat getij dendok met die containerterminal. Daar staan felle schijnwerpers om er dag en nacht te kunnen werken. Dan wordt het nooit meer donker in Doei." Roger Mussche (62) is van de actiegroep Boze Doelenaars. Boos is eigenlijk het goede woord met meer. Dertig jaar vechten voor een leef baar Doel hebben de scherpe kantjes wegge haald. „U zegt dat ik nogal gelaten ben. Maar wat wilt u? Ik ben realist. Als Doel weg moet, dan liever nu en niet nog eens vijftien jaar aanmodderen. Dat is voor niemand goed." Merkwaardig genoeg geen woord over de kerncentrale met zijn twee gigantische koel torens die er dertig jaar geleden voor eens en altijd de horizon vermoordden. In Doel zien ze het niet meer. Alles went. „Nee,,niet alles," zegt Hoger Mussche. „De grens is bereikt. Nog meer industrie, lawaai en stank, dat kan niet meer." Dat kan wel, zegt een andere actiegroep. De Zwijgende Doelenaars praten honderduit. „Doel moet blijven, maar dan wel onder onze voorwaarden. Dat wil zeggen dat er een goede groene buffer tussen industrie en ons dorp komt. Met een goede verbinding naar buiten toe, met een goede waarborg voor de veilig heid, kortom Doel moet blijven zoals het is." Claire Gillis zit in de gemeenteraad van Beve- ren waartoe Doel behoort en woont 48 jaar in het bedreigde dorp. „Geboren en getogen. En ik zeg u, Doel is een zalig dorp. Een dorp met levenskracht. Aan het water dat altijd volk trekt. Als aan al die voorwaarden voldaan wordt, dan zeg ik, zeg me waar het beter is dan hier?" De voorwaarden liggen op het bureau van CVP-burgemeester Francois Smet. „Als die milderende maatregelen bekostigd worden door het ministerie, dan blijft Doel leefbaar. Pas op, het zal er anders worden, maar wij van de gemeente willen Doel op een goede manier bewaren.Een grote meerderheid van de gemeenteraad is het daar mee eens." Het is het antwoord op een uitgelekte interne nota van het Departement Leefmilieu en In frastructuur Administratie Waterwegen en Zeewezen van de afdeling Zeeschelde St. Ni klaas. Daarin staat dat Doel over enkele jaren rcoet wijken voor de industrie. „Prachtig allemaal, die nota's," vindt Roger Mussche. „In al die jaren zijn er wel veertien studies over Doel „verschenen. En allemaal 2eggen ze dat Doel uiteindelijk moet verdwij nen. Geen nieuws jongen." Het moet er mooi geweest zijn. Een knus °rpje aan de Schelde die er 1400 meter breed |s- De polder als een tuin, vol kronkelende .«weggetjes die overal en nergens naar toe eidden. Mussche; „Vroeger gingen ze bij het Stil protest aan een van de woningen die straks moeten wijken. Nel Benschop (79) heeft gezegd wat ze wilde zeggen the Zaken (BEZ) bi«d!akl ■maire zorgproces binnen De salaris-, deel uit van dl§jUt. PAGINA Goede vakantie M PAGINA Een van de straatjes in Doel. Met uitzicht op de koeltorens van de kerncentrale die straks gezelschap krijgt van fabrieken, een containerterminal en een nieuw getijdendok. FOTO'S DE STEM/DICK DE BOER Verrassend kun je daarom de ontwikkelingen van de laatste tijd niet noemen. „Welnee, dat gebied is altijd voorbestemd geweest voor de uitbreiding van de haven," zegt Guido van de Wal van het Gewestelijk Havenbedrijf. „Het is een tijd minder hard gegaan, door de mindere groei van de economie. Nu is die eco nomie zodanig dat er uitgebreid kan, nee, moet worden. We moeten mee met de concur rentie. De containersrederijen willen een ge tijdendok. Dat kan alleen bij Doel." Kan best, maar toch voelen ze zich in Doel een beetje bij de neus genomen. „Toen we de eerste keer voor ons dorp vochten, kwam de toenmalige staatssecretaris ruimtelijke orde ning Mare Eyskens hier in '78 vertellen dat Doel zou blijven. Ha, een overwinning voor ons. Alleen heeft Eyskens er toen niet bij ver teld dat er voor Doel uiteindelijk 180 hectare over blijft." De toezegging van Eyskens zorgde voor een opleving. De bouwstop werd zelfs opgegeven, jongeren kochten weer grond en het aantal kinderen op school steeg. Tot twee jaar gele den de eerste geruchten over een nieuwe aan val op Doel de kop opstaken. Roger Mussche: „Wie koopt er nu nog een huis in Doel? Als u weet dat er over vijftien jaar wellicht afgebroken moet worden, wie investeert hier dan? Dan bent u toch dom. Weet u wat het is, het is blijven of stoppen. Een andere mogelijkheid is er niet meer, wat ze ook in Beveren zeggen. Daar in Beveren praten ze met dubbele tong, zegt de rasechte Doelenaar. „Ze willen profi teren van de industrie, want dat brengt geld op. Heel veel geld. Maar ze willen de inwoners van Doel ook te vriend houden. Ik zeg u, dat kan niet." Burgemeester Francois Smet kent die verhalen maar zegt dat ze niet kloppen. „Luister, als de minister zegt, de voorwaar den die jullie willen, kan ik niet betalen, dan gaan we in verzet. Dan maar onteigenen en Doel opheffen. Dat is onze boodschap." VERVOLG OP VOLGENDE PAGINA aanleggen van de baan nog om een boom heen, die boom werd gespaard." Nu staan er overal ijzeren bomen. Ze staan aan de rand van asfaltwegen die zich als zwarte linten langs de grootmachten Bayer, Fina, BASF, BP en Monsanto slingeren. Ze kruisen talloze spoorlijnen. Het sist en bor relt, en overal is rook, in alle kleuren. Doel ligt nu nog aan de rand van dat steeds maar uitdijende havengebied. Maar straks is ook Doel ingesloten door fabrieken en zee schepen. En dat wil Roger Mussche niet meer meemaken. „Luister, iedereen mag vinden dat het alle maal nog leefbaar is. Ik vind dat de grens be reikt is. Nog meer aan de leefbaarheid van Doel knabbelen kan niet. Kijk eens wat er met Lillo gebeurd is. Dat was toch ook een mooi durpke." Lillo ligt aan de andere kant van de rivier. Een merkwaardige maar wel groene enclave in het steeds maar vollere in dustriepark. Toevluchtsoord voor wandelaars en fietsers die nog eens willen zien hoe het was. „Moet Doel zo worden? Een paar straten met wat cafeekes en restaurants voor de toe risten?" Zover is het met Doel nog niet. Niet dat het er nu volop bruist, maar dat hoeft van de Doe lenaren ook niet. „Geloof me, we wonen hier rustig," verzekert Claire Gillis. „Iedereen kent elkaar, het is een hechte gemeenschap. Ik heb mijn werk hier, zoals de meesten. En kom, als ik naar Brussel rij, rij ik alleen maar door industrieparken. Doel is echt niet uniek." Het is er stil, die dinsdagmiddag. Een vreem de stilte, onheilspeHend. Het uitzicht op de Schelde is sinds een paar jaar verdwenen ach ter een dikke dijk. Doel is een paar straten, de kerk, een heus ho tel dat Europe heet, een paar restaurants en een winkel. Het gebulder van de Antwerpse haven verwaait nog net voor het dorp en de kerncentrale doet zijn werk vrijwel geluid loos. „In de zomer is het hier toch wel druk. Dan zijn hier veel fietsers die eens aanleggen om wat te drinken en te eten. Saeftinghe ligt hier vlakbij, da's toch een mooi gebied om te ver blijven." Carolien is nog jong en serveert in brasserie De Molen. Het ruikt er naar nieuw. De veran da en het interieur zijn van juni dit jaar. „Als dat hier allemaal industrie wordt, ja, dan komt er natuurlijk geen mens meer. Die mo len blijft misschien wel staan, dat is be schermd monument. Maar voor wie?" In zijn ruime uitgebouwde woning aan de En gelsesteenweg schudt Roger Mussche het hoofd. „Geloof het, als die containerterminal daar komt, is het voorbij. Dat verkeer alleen al. Straks ligt Doel in een put. Afgesloten van de wereld. Kun je daar nog leven?" De talloze tekeningen zeggen hem meer dan genoeg. „Het dok is ingekleurd, het industrie terrein ook. Dat was trouwens in '67 al. Toen kwam de eerste studie naar buiten. Mét de bouw van de kerncentrale is men begonnen met de aanleg van de eerste sluizen en dok ken." De haven van Antwerpen dijt uit. „Ze gaan tot op 500 meter van de Nederlandse grens,zegt Roger Mussche van de actiegroep Boze Doelenaars. „Alles moet wijken voor de haven en de industrie."

de Stem | 1997 | | pagina 33