i ciële Km/v) Sporten is Dagboek van een overtreder (6) it- ant Egde :nt Brugwup [i Gescheiden parkeren Linda Ondernemers worden ingewijd over Euro HE JA, DAT KEN I ffliiiwi mm i Extra editie *ptee (Aaar de ZEELAND Ig e geen last van? oe durftij 't zeggen? P.C-KERKDIENSTEN R.K.-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Aflevering 536 DANKBRIEF VAN EEN VERLOREN ZOON ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 Ingadviseurs gevarieerde cliën- Ip het midden- en or en de vrije be- bienstverlening en dat wij een ge- daarom op zoek estaan uit: Dieren van admini- lingen |t-, inkomsten- en «BO ^chappen en com- zelfstandig als in ferken Ie en flexibiliteit 1 kantoor is een pre ueel bespreekbaar. I en secundaire ar- fede afhankelijk zijn jing- latie met CV richten itoor Niese heide Dr (l)VBO/MAVO |ur (VBO) ping) 3) lllicaties gericht aan Imber 1997, te zen- Ijns locatie directeur plengemeenschap. Irgen op Zoom. pken wij op korte Financiën/P&C/ Krediet verdeeld over boek- lanagement-aspecten werkzaamheden en stevige vakinhoudelijke (oordelijkheden in dit lanagementinformatie in en budgetten, en/uitvoeren van de eren van de diverse u regelmatig overleg d; extern onderhoudt banken, accountants ding op HBO-niveau, >ver ruime ervaring in laan in een dynamische rtomatiseerde admini- ht en flexibiliteit zijn staat zelfstandig te ndien bent u een ie capaciteiten en een Duitse taal is goed, moederbedrijf. 14 dagen een bondige aijmakers. Afdeling P&0> en psychologische test ks" iformatie kunt u natuurlijk 1503. Hli Mijn brugwup kijkt reikhalzend uit naar de kerstvakantie. Ze kent inmiddels de namen van al die verschillende leraren die je geen meester meer noemt. 'Con ciërge' is nog een moeilijk be grip, maar de plattegrond van de school heeft ze min of meer onder de knie. Lessen die uitvallen zijn het leukst en de eerste cijferkaart is ondertekend mee terug naar de mentor. Met andere woorden; de kop is eraf! Middelbare school, een hele nieuwe fase. Informatieavonden en introductiedagen om leerlin gen en hun ouders zo snel moge lijk vertrouwd te maken met al het nieuwe zijn niet van de lucht. Desondanks kan het voortgezet onderwijs niet voorkomen dat het kleinschalige, het vertrouw de weg is. Niet alleen voor haar leerlingen. Als ouder ontkom ik niet aan het gevoel buitengesloten te worden. Het schoolplein van de middelbare school is niet mijn terrein. Als ik onverhoopt mijn dochter naar school moet bren gen dan stapt zij gegeneerd de auto uit. Met een beetje geluk hoor ik nog 'doei'. Veel meer dan de basisschool, waar ik makkelijk binnenloop, is de middelbare school een 'insti tuut', een bedrijf waar ik me een vreemde voel. Mijn kind moet het hier zelf doen, samen met de school die we gekozen hebben. Ik betwijfel of de cijferlijst die het dagblad Trouw onlangs pu bliceerde, ons geholpen zou hebben bij die keuze. De Zeeuws-Vlaamse instellingen voor voortgezet onderwijs ont liepen elkaar niet veel. De arro gantie waarmee in de Randstad naar 'de provincie' wordt geke ken, moet een flinke deuk opge lopen hebben want in de uit- Het muziekspektakel Night of the Proms trekt jaarlijks hon derdduizenden bezoekers naar het sportpaleis in Ant werpen. De Vlaamse uitvoering van The Night of the Proms ligt ook goed bij veel Zeeuws- Vlamingen. Honderden lief hebbers genieten er van de Simple Minds, Blondie in combinatie met de walsen van Strauss of het statige Land of Hope and Glory. Zo vertrok vorige week een groep Zeeuws-Vlamingen per auto richting Sinjorenstad. De Belgische organisatie had het allemaal prima voor el kaar wat het parkeren be treft. Tenminste dat vonden ze zelf. Eenmaal bij de grote parkeerwei aangekomen, werden de Nederlanders naar een apart veld gestuurd. En wat bleek: er stonden louter auto's met Nederlandse num merplaten. Ja, zei een van de parkeerwachters, zo kunnen de Nederlanders vlot de snel weg richting Bergen op Zoom en Rotterdam op. Erg handig als je uit Zeeuws- Vlaanderen komt. (SS) Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Wim Kooyman, Peter Oggel, Sanne Schelfaut en Ronald Verstraten. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, op- en/of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Door Marjon Sarneel komsten van dat onderzoek lie pen de Zeeuwse scholen aan kop. En terwijl'de kolommen van de Zeeuwse regionale pagi na's inmiddels bescheiden zwij gen, woedt in de landelijke kranten een stevige discussie. Er worden nogal wat vraagte kens gezet bij de betrouwbaar heid van het onderzoek waar slagingspercentages, zittenblij- vers en uitvallers het rapport cijfer van de betreffende school bepaalden. Wat maakt een school tot een goede school? De één-dimensio nale rapportcijfers van profes sor J. Dronkers zijn op zijn minst discutabel. Op het eerste gezicht lijkt het of de docenten of het schoolmanagement de cij fers krijgen, maar in werkelijk heid zeggen ze iets over de inzet van de leerlingen. Een goede school zal haar leerlingen na tuurlijk zoveel mogelijk motive ren maar dat is niet altijd mak kelijk. Opgesloten in een lijf dat gek doet, zijn de Franse vervoegin gen geen prioriteit. Geconfron teerd met een verwarrende we reld lijken de wiskunde stellin gen onbelangrijk. School en leerling lijken een tegenstrijdig belang te hebben; de school is gericht op het diploma, terwijl de leerling vaak veel meer bezig is met het hier en nu. Mijn brugwup moet nog een he le weg. Fijn om te weten dat de beste scholen van Nederland op fietsafstand liggen. 'Sporten is gezond', prediken artsen al sedert jaar en dag. 'En gezellig', plegen sporters daar met een knipoog aan toe te voegen. Want na wedstrijd of training volgt meestal nog een gezellig uurtje in de kantine. Want sportkantines zijn de plaats bij uitstek waar overwinningen worden gevierd met een pilsje en nederlagen eveneens met een biertje worden weggespoeld. Op zich geen probleem, aldus de werkgroep Gericht Verkeerstoezicht Zeeuws-Vlaanderen (GVT) de ze week. Anders wordt het echter, aldus weer GVT, als sporters na zo'n gezellig samenzijn met te veel alcohol in het lijf achter het stuur kruipen. De politie kondigde deze week dan ook gerichte alcoholcontroles aan voor sporters en hun suppor ters. Deze sporter heeft daar al wat op gevonden: hij neemt gewoon een kratje mee naar huis. FOTO WIM KOOIJMAN Van de week heeft ze niet ge beld, Linda. En om heel eer lijk te zijn: we hebben haar telefoontje gemist. Een week of zes geleden belde ze voor het eerst, op de gee-es- em. Het was een kort gesprek: verkeerd nummer. Maar daarna belde ze elke week: minstens één, soms twee keer. Steeds weer een fout num mertje ingetoetst, sprak Lin da dan ietwat gegeneerd. Maar: de telefoontjes schie pen een band, en Linda vond dat ook. De gesprekjes wer den langer, vertrouwelijker ook. Een onbekende vriendin op afstand. Met de week groeide de nieuwsgierigheid. 'Waar woon je eigenlijk?', waagden wij vorige week. 'Amsterdam', sprak Linda en stelde dezelfde vraag. 'Ter- neuzen', antwoordden wij, waarna in de hoofdstad een diepe stilte viel. Daarna dit: 'Dit is wel heel erg vreemd. Als ik jullie aan de lijn krijg, bel ik eigenlijk mijn partner. En die komt uit Terneuzen..." Van de week heeft ze niet meer gebeld, Linda. (PO) 'Extra editie voor de abon- nee's van Biervliet' prijkt bo ven het vlugschrift dat dezer dagen is bezorgd bij de abon- nee's van De Stem in het Geu- zendorp. De 'extra editie' is van de hand van krantenbe zorger Stefan Buijze. Het is een afscheid want Stefan stopt ermee 'na een periode van vijf jaar, acht maanden, zeven dagen, 43 lekke banden en zeventien sneeuwbuien. Stefan heeft een baan gekre gen bij Ovet Shipping in Ter neuzen, reden waarom hij niet langer 'de jonge held kan uit hangen'. Met de 'extra editie' neemt hij op ludieke wijze af scheid ('Bedankt lieve men sen') van zijn krantenwijk. „De meeste abonnee's ken je bij naam en toenaam," schrijft Stefan. Wat de meest opvallende 'krantenbezorgdag' is ge weest? „Op een woensdagoch tend, zo'n twee jaar geleden, was de hond van een abonnee zo blij me te zien dat hij dwars door het raam sprong..." Tot vorige week kende ik meneer Van Haperen niet. Meneer Van Haperen is echter, net als ik, een kabelloze polderbewoner. Dat schept een band. Temeer omdat hij ook niet van plan is om de Provinciale Televisie Opslag te betalen. „Het gaat mij niet om dat tientje. Het gaat mij om het principe! Ik betaal niet voor iets wat ik niet kan ontvangen," zegt hij. Hij woont ergens tussen Absda- le, Hulst, Heikant en Sint Jan steen. Een wonder eigenlijk dat de Dienst Omroepbijdragen hem heeft weten te vinden. Maar ge vonden hebben ze hem. En dat was het begin van een korte, maar hevige correspondentie. „Eerst heb ik gebeld. Maar toen was het tik nummertje dit, tik nummertje dat. Ik werd er gek van. Toen heb ik maar een brief gestuurd. Die kreeg ik gewoon terug, met de opmerking dat ik die televisie-uitzendingen ge woon kan ontvangen. Maar hoe ik ook zoek, ik krijg hem niet." Een 'kwaaie fax' was de volgen de stap, maar de enige reactie die meneer van Haperen daarop kreeg, was een aanmaning. In de inmiddels van De Dienst beken de terminologie, werd hij erop gewezen dat hij zijn bijdrage ter stond moest betalen. „Wat moet ik daar nu tegen doen?" zegt hij een beetje wanhopig. Daar kan ik hulp bieden, want ik kreeg vorige week een telefoon tje van een mevrouw van De Dienst. Nadat de dame in kwes tie me goedemorgen heeft ge wenst, komt ze snel ter zake. „Hebt u nu al een ontheffings- aanvraag-formulier gekregen?" wil zij van me weten. Het ant woord moet ontkennend zijn. „Ik heb al twee keer de opdracht gegeven om er een op te sturen. Misschien kan er voor uw gebied dan geen ontheffing worden ver leend." Zij duikt even in de paperassen en komt dan met een verrassen de mededeling. „Nee, u kunt geen ontheffing aanvragen. Dan kunt u Omroep Zeeland waar schijnlijk gewoon via de ether ontvangen." Niet zeker of ik haar goed heb verstaan, vraag ik: „Gewoon, via de antenne be doelt u?" Ja, dat bedoelt ze. Ik zeg wel dat dat niet kan, maar zij weet het beter. Als ik klachten heb moet ik bij de gemeente en de provincie zijn. De Dienst voert alleen maar opdrachten uit. De ambtenaar van de gemeente Oostburg, met wie ik word door verbonden, blijkt uitstekend op de hoogte. De zaak voorgelegd, begrijpt hij mijn probleem en ook mijn principiële opstelling. Hij maakt echter een vergelij king met een collectieve voorzie ning als de brandweer. „Daar betaal je ook voor, maar mis schien krijg je van je hele leven wel nooit brand," zegt hij. Hij vertelt dat de provincie Zeeland op dezelfde wijze tot het tientje opgeld heeft besloten, wetende dat een aantal mensen geen ka belaansluiting heeft. Dat was op zich wel bekend, maar er is een verschil, opper ik, tussen niet willen en niet kun nen. De amtenaar vertelt dan weer dat de kabelleverancier in principe bij iedereen kabel aan legt, maar dat daar een kosten plaatje aan verbonden is. Een enkele aansluiting in het buiten gebied loopt al gauw in de tien duizenden guldens. De provincie zal me ongetwijfeld hetzelfde verhaal vertellen, voorspelt hij. Dat verwacht ik ook, maar de provincie komt niet aan dat verhaal toe. De dame van het bureau Voorlichting ver telt me dat Omroep Zeeland vanaf omstreeks 10 december ook via de ether gaat uitzenden. Het leed is geleden, de horizon schijnt. traks komen Helge en Peter ge woon bij mij thuis. Mijn princi pes kunnen overboord en voor een tientje per jaar kan ik vanuit mijn luie stoel zien wanneer het regent in Nieuwvliet of de zon schijnt in Ovezande. Als er weer een aanmaning komt van De Dienst, betaal ik die gewoon. Misschien zelfs wel terstond. (RV) Int algemeen enk de pelisie nogal oog op: ze doen ulder best vinne kik. Maor wa tien euversten overlest uit zijn voeten sloog, die is nie goed snik! Da ging over die trimmers, meestentijds Belgen, die liefst op d'n asfalt raien en die mee ele koojen naor ier kommen in plek van thuis te blijven op de kaien. Sondassmerres ijje ze daor oor, soms wel fijftug tegelijk of nog meer. De fietspad da trekke zulder nie aon en ze geven ook niks om t'ander verkeer. Zulder spelen d'n baos, gij keu wachten, zulder nemen eel de wegt in beslag; en dan da busken, de sjaffeur daarvan d'emaol geen sjoege van goed verkeersgedrag. Diegao talven op de wegt raien zo dagge nie verbij keun al is de wegt nog zo breed. kn ae kennus van de voorrangsregels en zo is bij im en bij al die gasten nie al te vreed. l ee' de brete over moet steken, legge z't ander verkeer gewoonweg stil. k wil best stoppen oor, maor nie an zulder't kommanderen, alleen omda'k't zelf wil. fietsers da val nog wel mee, da busken vin'k alt t'errugste van allemaol eeh. oeta persé bij die gasten blijven? Ze zijn toch ammel op weg naort zelde café anta a alvast nie deurraien of anders laoter vertrekkenSteekta d'op 'n kwartier n}gt r enen malleur die blijf wel wachten; t'enugste is: ij krijg wa laoter zijn bier. Ik wil geen mens zijn liefebberai afpakken, maor att'r 'n ander zoveel last van èt... "l ')/one.fe^sleman zoiets kan zeggen: die lig sondassmerres vast alt nog in zijn bed! m e/ fietsen is vast eel gezond en daor is ook niks op tegen, maor wa voo' mij gel, oe ook voor die mannen tellen: ulder aon de regels ouwen, want waorom moete kik da wel? GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: gereformeerde kerk, 10 u. ds. R. van Elderen (HA), 19 u. (De Vurssche) ds. N. Boot (HA). Terneuzen: Opstandingskerk, 10 u. ds. Klap (gezamenlijke ZWO- dienst). Zaamslag: gereformeerde kerk, 10 u. dhr. A. Vercouteren. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. J. BXJrger, 15 u. ds. A. Kramer. Hoek: 9.30 u. ds. A. Souman, 15 u. ds. L. Leeftink. Terneuzen: 10.30 u. ds. L. Leef tink, 15 u. leesdienst. Zaamslag: 9 u. ds. L. Leeftink, 15 u. ds. A. Souman. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN ce Zaamslag: 10.00 en 15.00 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Schakel) 10 u. dhr. Hofer Hulst: (het Ravelijn) 10 u. dhr. Van Nes VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: geen dienst. Retranchement: geen dienst. Nieuwvliet: 10 u. dhr. H. Jager. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. mw. C. Re- zelman. Goes: geen dienst. Middelburg: 11 u. ds. T. Postma. Vlissingen: 09.30 u. ds. T. Postma. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (Ontmoetingskerk), 10.30 u. ds. F. Blokland (dankdag). Glashouwer. Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. ds. J. Riesebos (dankdag). Oostburg: (Nederlands hervormde kerk) 10 u.ds, C. van Duinen (dankdag). CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. dhr. R. Peeman. DIVERSEN TERNEUZEN Grote kerk: 10 u. ds. De Boer Goede Herderkerk: 10 u. Ds. van Alderwegen, 19 u. zangdienst Opstandingskerk: 10 u. ds. Klap Ziekenhuis De Honte: ds. Stap WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 10.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde -• H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zond. 9.30 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zo. 12 u. tot ma. 24 u. past. Theeuwes, tel. 0114-313513. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zo. 12 u. tot ma. 20 u. past. Janssen, tel. 0117-461208 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117- 459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zo. 12 u. tot ma. 24 u. past. Dochy, tel. 0115r-491346. Van onze verslaggever Hulst - De Federatie van Ondernemersverenigingen gemeente Hulst, aangesloten bij het MKB, houdt 13 november een thema avond over de Euro in bedrijf en onderneming. De bijeenkomst, waarvoor zich nu al zo'n 100 belangstellenden hebben opgegeven, wordt gehou den in het Hof van Vlaanderen in Hulst en begint om 19.30 uur. Die avond worden antwoorden gezocht op vragen als wat bete kent de invoering van de Euro voor ondernemers, wat zijn de gevolgen en zijn er kosten aan verbonden? Twee deskundigen laten daarover hun licht schijnen: B. van Popta, directeur beleid en onderoek MKB Nederland en me vrouw M. Martens van het ING- bank Eurobureau. De bijeen komst wil de ondernemers hand vaten aanreiken hoe om te gaan met de Euro. De nadruk ligt daarbij op praktische aspecten. Ondernemers die erbij willen zijn, kunnen zich opgeven bij R. de la Ruelle, telefoon 0114 389589. Ook het provinciaal be stuur van het MKB, de Kamer van Koophandel en de gemeente besturen van Hulst en Hontenisse uitgenodigd. We ontvingen om te kopiëren een hele stapel liedjes, eertijds verza meld door R. de Waal-de Bruijn te Ossenisse. Bij het materiaal bevond zich ook een liedblaadje met als aanhef: - Voor slechts éénmaal. Nog nooit zoo iets gedaan! Mijnheer of me vrouw! Dit lied wordt beleefd te koop aangeboden door een zenuwlij der zonder ondersteuning. Hopende dat U mij in dezen benauwden tijd goedgunstig wilt gedenken. - Arbeidsongschikten of andere werklozen waren in tijden van grote werkloosheid soms gedwongen om als markt- of straatzanger de kost te verdienen. Het op dit blad afgedrukte lied luidt: Mijnheer! Misschien vindt U het overdreven Dat ik een kleine dankbrief tot U richt, Maar na 't geluk dat ik heb weer gevonden, Ben ik dat woord van dank aan U verplicht. Om kort te gaan, trots smeeken van mijn Moeder, Ben 'k met een kwaje kop van huis gegaan. En toen ik omkeek op den hoek van 't straatje, Zag ik haar weenend op den drempel staan. Refrein: Maar als de avond was gevallen Ging ik vaak aan de overzij Met bonzend hart door het straatje. Dan liep ik Moeders deur voorbij. Maar, of het wonder toeval mee moest spreken Plots hoorde ik 't eenvoudig, lief accoord, En, door de Radio weerklonk het liedje, Dat ik zooeven van U had gehoord, Toen beid' ik aan, de deur ging langzaam open, Nog hoor ik, hoe mijn moeder weenend zegt, Mijn jongenlief, we zwijgen van 't verleden 't Is feest, 't verloren schaap is weer terecht. Refrein: Wanneer de avond is gevallen. Sta ik vaak aan de overzij, En 'k denk met vreugde in mijn hart Nooit loop 'k meer Moeders deur voorbij. Verwacht ook van ons niet dat we de inhoud helemaal snappen - welk liedje hoorde hij? - maar kent er misschien iemand de melodie? Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 29