KKER Namen, een verscheurd dorp Wssersvolk, cafés en de keizer van de Sassing Frits Spits gefeliciteerd! ger v/m net even anders' ZEELAND C4 Herinneringen aan de Sasdijk mplementatie van enteel 15 gebrui- kt met decentrale -infrastructuur ten e kandidaten voor SQLBase, Sybase management-in- s; sadministratie van 'ngen. of vergelijkbaar,- edewerkers in een die volop in bewe- AO Thuiszorg, e heer T. van Vugt, en tegemoet. U ge- d, t.a.v. de heer j verleend aan mensen verzoek en aanwijzing ssisteerd bij Algemene DL), zoals wassen, aan- d helpen. sendaal zoeken wij zo n het project zorg voor sistentie, zonder daarbij doelmatigheid en werk- aal 32 uur en maximaal "t rooster met vroege en ind per 4 weken. iden van een team van danig dat de gevraagde -f juiste wijze geleverd de ADL-assistentie bin- beleids- en kwaliteitska- nelpuntèn in de assisten- en team. ersoneelsbezetting, invul- andere personele aange- rkomstandigheden. kzaamheden (gedurende u, bij voorkeur aangevuld topleiding en/of ruime er- tor. verantwoordelijkheidsge- n. inzicht in administratieve ntieverlening. belastend karakter van de ar. 3294,- tot 3924,- (bij 7 et een maximum uitloop van 40 uur, excl. ORT en smoetkoming in de kosten spaarloonregeling, schriftelijke sollicitatie kunt mevrouw Y.E. de Bruin, iburg 24 II, 3511 BB te s op een lachine wekkerradio, n Princess of een badjas Bijenkorf, rolijk met Start chemie is Start op zoek naar via Start een WA-1 (veilig het goed afronden van de st dienstverband bij Start zeif ort tot de toekomst mogelijk wiskunde of MTS niveau- gebroken, wordt u ook uitge :gen op Zoom, Hans Verduit, Zoom tel. (0164) 25 26 50 ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 't De parochiekerk van Nieuw-Namen, symbool van een verscheurd dorp. FOTO'S CAMIEL SCHELSTRAETE He kunt hem al van kilometers ver in het vlakke polderlandschap zien kaan. De parochiekerk van Nieuw-Namen. Schijnbaar onwrikbaar priemt de toren boven alles uit. Maar hoe lang nog? Dat is de vraag die de dorpsgemeenschap nu al vele maanden lang heeft verscheurd in twee partijen. Blijft de kerk wel of niet behouden? Daar gaat het om in deze dorpsoorlog, waarin de standpunten zich alleen nog maar blij ken te verharden. En dat, terwijl eigenlijk toch iedereen hetzelfde wil. (Tijd om de feiten eens op een rijtje te zetten. 'oor Eugène Verstraeten )at er kerken moeten verdwijnen is al lang een nieuws meer. Parochiebesturen kam- ien met hoge kosten, terwijl het aantal men- »n dat financieel bijdraagt aan de kerk iteeds minder wordt. De gigantische bedragen die noodgedwon gen in gebouwen worden gestopt, staan in geen enkele verhouding tot het geld dat overblijft om de pastores te betalen. Dus moet er iets gebeuren. Er moet een keuze ge maakt worden tussen personeel en gebou wen. Een parochie zonder kerk is lastig, De gebedsruimte in het Kruisgebouw. maar een parochie zonder pastor is geen pa rochie meer. 'En dus knikt iedereen begrij pend als het bisdom predikt 'eerst de vent en dan de tent', zoals bisdomwoordvoerder J. Willems het uitdrukt. Tenminste, zolang het niet om de eigen parochiekerk gaat, maar om die bij de buren. In Nieuw-Namen is de hele kwestie in een stroomversnelling geraakt, toen het Kruis gebouw beschikbaar kwam. „Een uitsteken de kans om een kleine heilige ruimte te krij gen," zegt deken J. Aarts van Zeeland. „Let op, ik zeg nadrukkelijk 'heilige' ruimte. We praten niet over een gymzaal waar we een tafel in zetten. Wel over een kerkruimte waar mensen kunnen komen bidden. Waar je op een sfeervolle wijze vieringen kunt hou den. Veel beter dan in die grote kerk met 600 plaatsen, waarvan amper vijftig stoelen be zet zijn." Vrijwilligers Een visie die in wezen iedereen in Nieuw- Namen wel kar. onderschrijven. Wat er bij een heleboel inwoners echter niet in wil, is dat de kerk dus mogelijk' dicht gaat. „Die zorgen zijn heel gerechtvaardigd," beaamt deken Aarts. „Maar die zorgen heeft het kerkbestuur ook. Dat zou niets liever willen dan de kerk geheel of gedeeltelijk behouden. De bouwdienst van het bisdom heeft de zaak bekeken en dat zijn toch deskundigen die je serieus kunt nemen. Opknappen van de kerk kost zoveel dat het niet is op te brengen, luidt de conclusie." En op dat punt scheiden zich in Nieuw-Na men de wegen. De plaatselijke dorpsraad denkt dat de kerk gered kan worden voor flink wat minder geld en met massale inzet van vrijwilligers. Er kwam een enquête met de vraag of de inwoners voor behoud van de kerk waren. Het antwoord laat zich gemakkelijk raden, want de dorpsraad vroeg er niet bij of men dan ook bereid was gedurende pakweg tien jaar lang voor een bedrag van honderd gul den in de beurs te tasten. Het was in elk ge val het startsein voor een periode van stem mingmakerij over en weer, die uiteindelijk toch leidde tot een gesprek tussen de ver schillende partijen. „Wat we hebben afgesproken is om samen een commissie te vormen die de hele zaak gaat bekijken en dan op de proppen komt met een reeële berekening," zegt deken Aarts. Ook hij vindt het verschil tussen de meer dan een miljoen die de bisdomdeskun digen hebben becijferd en de paar ton die de actievoerders in gedachten, hebben wel heel groot. Inmiddels is de afspraak alweer een paar maanden oud en er kringelt nog steeds geen witte rook uit de schoorsteen. Sterker nog, de standpunten lijken zich alleen nog maar te verharden. Keer op keer zaaien vlug schriften vanuit de plaatselijke dorpsraad voor de nodige onrust, terwijl allerlei uit spraken van leden van het kerkbestuur ook niet bijdragen tot de vrede in het dorp. En dat terwijl toch was afgesproken voorlopig niet in de publiciteit te komen. Bivakmutsen De stammenstrijd bereikte vorige week een dieptepunt, toen met bivakmutsen getooide actievoerders overal zwarte vlaggen ophin gen, vanwege de voorlopig laatste zondag- dienst in de parochiekerk. Sympathisanten van het kerkbestuur haalden het actiemate riaal prompt weg en uiteindelijk kon een dreigend handgemeen maar op het nippertje worden voorkomen. Achter pot en pint is de kwestie rond de kerk een veelbesproken onderwerp. Voor de krant blijven de lippen echter stijf op elkaar. Bang als men is om het halve dorp over zich heen te krijgen. Het is wel duidelijk dat de acties om de kerk te behouden op een groot draag vlak kunnen rekenen. Sympathisanten van het kerkbestuur wijzen er op hun beurt op dat de 'harde kern' van de actievoerders sinds hun jeugdjaren de kerk niet meer van binnen heeft gezien. „Als het kerkbestuur nou alles eens van te voren uitgebreid met de inwoners had besproken, dan was er ver moedelijk niets aan de hand geweest," zegt een inwoner. Luisteren „Misschien," denkt ook kerkbestuur-voor zitter pastor L. Verver, „is er vanaf het begin te weinig gecommuniceerd met de inwo ners." Hij is sinds kort de opvolger van pas tor A. Ruyloft, die met emeritaat is gegaan. „Maar goed, dat is achteraf praten. Ik denk dat we nu een weg moeten vinden dat alle betrokkenen weer met elkaar gaan praten. Dat wil niet zeggen dat je allemaal hetzelfde standpunt moet innemen. Het is al heel wat als je goed naar elkaar luistert." Dat is ook de mening van deken Aarts. „Het probleem is, men wil niet naar elkaar luiste ren. Ga nou als redelijke mensen met elkaar aan tafel zitten. Samen met een onbevoor oordeelde persoon, die voor alle partijen ac ceptabel is. Leg dan gewoon alle feiten op tafel: dit is het probleem, dit zijn de financiën, zover kun nen we springen en dit is de toekomst van het pastoraat. Want het is natuurlijk niet al leen het gebouw waar we over praten, maar over het hele pastoraat. Als nou echt de wil er is om er met z'n allen uit te komen, dan moet dat toch lukken." Morgen wordt weliswaar de nieuwe gebeds ruimte in het Kruisgebouw in gebruik geno men, maar dat wil beslist niet zeggen dat daarmee het lot van de parochiekerk beze geld is. „Dat is een verkeerd denkbeeld," zegt deken Aarts. „Het vonnis is nog lang niet getekend. Het blijft wel de vraag waar we het geld van daan moeten halen." „Laat die commissie nou eerst zijn werk eens doen," stelt pastor Verver. „Misschien ko men er haalbare suggesties uit de bus om de kerk te behouden. En dan niet alleen voor de diensten, maar dan denk ik aan een multi functioneel gebruik. Want zo'n peperduur gebouw in stand houden voor een groepje van vijftig vaste kerkbezoekers is natuurlijk niet verantwoord. Als er mogelijkheden zijn staat het kerkbestuur voldoende open om daarop in te springen. Zie de gebedsruimte in het Kruisgebouw als een voorlopige voor ziening. Als we daar de komende winterpe riode de diensten houden, hoeven we in ieder geval geen handenvol geld weg te dragen naar de verwarming van de grote parochie kerk. Na Pasen zetten we alles op een rijtje en nemen we een beslissing. Maar daarvoor zullen we alle inwoners goed informeren. Laten we nou al die vijandelijkheden eens achterwege en er eerst eens samen goed over praten." Stilzwijgen Of de plaatselijke dorpsraad zich daar in kan vinden blijft nog maar de vraag. Voor zitter H. Vercauteren volhardt in zijn ge bruikelijke stilzwijgen tegenover de krant. Uit een opmerking die we hem toch nog kun nen ontlokken over de oproep om samen te praten blijkt dat het wantrouwen diep zit: „Goed overleg? Nou, ik heb ze al eens anders bezig gehoord." poor Sanne Schelfaut f ie over de provinciale weg fijdt richting Vogelwaarde en ijdt, komt automatisch bij ie Sasdijk uit. toeristen maar ook veel Zeeuws- li; lamingen rijden langs dit dijk- sorpje richting 't Groot Eiland pi Hulst. Hier komen de mensen j® te genieten van de natuur, om 'e vissen in de kreek en niet te lergeten: om te jagen in het bos fondom 't Eiland. Tegenwoordig is de Sasdijk niet R>eer dan een doorgaande' weg, een plek waar bijna iedereen TOrheen rijdt zonder te stoppen, net gehucht heeft andere tijden gekend. fe tijd dat de Sasdijk, ook wel uuitershoek of de Sassing ge temd, drie cafés telde. Cafés die leven in de brouwerij brachten PP de dijk, waar tientallen vis- fers een borrel dronken, honder en bruiloften en andere volks- ,eesten werden gehouden. Het f®?n drukke tijden. Inwoners it dorpen als Rapenburg, Stop peldijk, d'n Bos of Hengstdijk wamen graag naar het dijk- jlu 're^t het gros tijdens feesten carnaval naar Hulst of Vogel waarde maar tientallen jaren te- pg zaten de cafés van de fami nes De Meijer, Cappaert en Bo- gaert-Peersman tjokvol. Het ?1 huizen is nu op een paar anden te tellen. Een paar jonge z»*en hebben huizen ge- l0"wd onder aan de dijk- en sa men met Duitsers die de overge bleven authentieke huizen als vakantieadres gebruiken, vor men zij de inwoners van de Sas dijk. Sterrenhemel De meeste oorspronkelijke be woners zijn weggetrokken of ge storven. Op een paar families na. Joos de Meijer en zijn vrouw Ma deleine wonen al bijna hun hele leven op 'de Sassing' en zijn nog lang niet van plan weg te gaan. „We zouden deze plek niet kun nen missen. Het uitzicht over de grote kreek en de bossen. Het ge zang van alle vogels. Het ge nieten van de sterrenhemel boven het wa ter als het don ker is. Het le ven hier buiten is veel te mooi. Ik zou doodgaan als ik naar een groter dorp zou moeten verhui zen. Ik leef van dit gebied," ver telt Joos de Meijer. Deze laatste woorden waren voor De Meijer van letterlijke beteke nis want hij was een groot deel van zijn leven visser. Vanaf 1953 viste hij bijna elke dag naar pa ling in de kreek en verkocht de vis aan huis en ging tevens langs de boeren om z'n waar te verko pen. Daarnaast jaagde hij in het bos op voornamelijk konijnen, eenden en fazanten die eveneens werden verkocht. De Meijer werkte zijn hele leven onder de Vlaamse familie Beekaert. Een groot deel van de grond rond 't Eiland is (nog steeds) in bezit van deze familie en Joos viste en jaagde in opdracht van Beekaert. De Meijer woont al sinds 1929 aan de dijk en hij vertelt dat met name de jaren dertig zwaar wa ren. „Het waren de crisisjaren en er was amper werk. De kleine keuterboeren konden het hoofd amper boven water houden, ie dereen had zowat schulden. Het gevolg was dat veel jonge man nen de hele dag maar wat rond hingen. Er was niks te doen. We hadden geen radio of televisie óm vermaakt te worden. Het gevolg was wel dat het caféleven op bloeide. Iedereen zat hier binnen te kaarten. In de zomermaanden speelde het so ciale gebeuren van de Sassing zich met name buiten af. Ver geet niet dat er toen meer dan honderd mensen hier woonden. We konden amper weg omdat we niet meer dan een fiets hadden. Het bezoek aan de kerk in Ra penburg was al een hele onder neming," zegt De Meijer. Viswedstrijd De ouders van Joos waren eige naar van een van de drie cafés. Hij herinnert zich vooral de jaar lijkse grote viswedstrijd die werd georganiseerd door visclub 'De Lustige Hengelaar'. „Toen zat de tent helemaal vol, naast de plaat selijke bevolking waren het met name Belgen die hier kwamen vissen en ook aan deze wedstrij den meededen. Ook de ij sfeesten waren altijd goed voor veel ver tier. De kreek lag bijna elke win ter dicht en kraampjes en mu ziekgezelschappen zorgden voor een gezellige tijd." De Sasdijk had ook markante fi guren. Zoals wijlen Guust Ja cobs. „Jacobs werd de keizer van de Sassing genoemd," weet Ma deleine de Meijer. „Wij noemden hem zo omdat hij overal als eer ste bij wilde zijn. Jacobs was meestal haantje de voorste, een speciaal figuur die hier alles wist. Hij was kolenboer en wat ik me vooral herinner is zijn paard waarmee hij de kolen en petro leum rondbracht. Het beest liep bijna heel z'n leven hier rond met een doorgezakte rug. Jacobs en z'n paard, die twee zag je bijna altijd samen." De meeste inwoners en ook de huizen overleefden de Tweede Wereldoorlog. In de jaren vijftig, de tijd van de wederopbouw, trokken de eerste bewoners weg uit het dijkgehucht. „Er was vol op werk. In de Kanaalzone wer den fabrieken opgestart en die hadden veel mankracht nodig. Velen verhuisden naar Sluiskil en Sas van Gent. Ook de land bouw mechaniseerde in snel tem po. Veel werkmannen waren door de komst van tractoren niet meer nodig. De Sasdijk kwam voor een deel Teeg te staan'. Dijkhuisjes werden afgebroken en uiteindelijk bleef er nog maar een kleine kern over." Jagen De drie cafés bleven echter nog lange tijd open. Vooral door de Belgische vissers en de Franse adel die kwamen jagen, bleef het daar druk. Het eerste café dat sloot was dat van Bogaert-Peers- (ADVERTENTIE) Onlan k ^'e van^aa& z 1derde onderscheiding in korfe tijd ontvangt- de Gioenman taalprijs van hef Genootschap Onze Taal. KRO'/t' ïeC~ ^ltS twee 'r on' ^ward'' beste nrogrammamaker voor KRO's Tijd voor Twee en beste radioman in het algemeen. 'f voir Twee met ft its Spits iedere werkdag van 12-14 uur op Radio 2. Kro Het gevoel blijft Uitzicht over 't Groot Eiland vanuit de woonkamer van de familie De Meyer. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE man, zeker meer dan twintig jaar geleden. Het café van de ouders van Joos ging dertien jaar gele den dicht en dat van Cappaert sloot zo'n tien jaar geleden als laatste de deuren. De familie De Meijer vind het weieens jammer dat de cafés er niet meer zijn. „De Sasdijk mist een flink stuk levendigheid, het aantal vissers is teruggelopen en vroeger waren het ook veel toe risten en Zeeuws-Vlamingen die hier langskwamen voor een kop koffie of een pilsje. Die tijd komt helaas niet meer terug. We heb ben in ieder geval onze herinne ringen die we blijven koesteren." Joos de Meijer: 'Ik leef van dit gebied'.

de Stem | 1997 | | pagina 27