Aufp 4Eén vismijn bij haven in Breskens' Een. nieuwe DE STEM Toekomst personeel Kamers van Koophandel onzeker oor eaal 't Gouddoppertje i^^/_ÏSSESfc DE STEM Dethon op bezoek bij Philips Lighting D&T breidt uit naar Sluis-Aardenburg nieuW- "Alle schepen op Westerschelde een loods' Affaire Van Hoecke in handen van justitie Scheurkalender in echt Zeeuws dialect Gescheiden inzamelen kunststof flacons stopt iling. ak kans op «en n vaart! Klokkenshow van maar dan 400 Klokken Zorgen over verdwijnen werk Landmacht geeft "relatieconcert' 0p zoek naar werk heeft vandaag ruim 280 vacatures Maak er werk van 'Tijd voor meer leven in de brouwerij' C1 Provincie geeft 34 mille voor agrarische natuur 'Rivaliteit tussen horeca Terneuzen' x 90 ren over de erf- j-eluk in het Verkeer werkgever. advocaat kost al goede redenen om Lnd lp bij vragen en iranciers, de Ir dat het u iets dke zaken u [aal uw eerste drie nog op op. Of bel uur tot 17.00 uur. IV Verzekering Rijk gratis en .vangen over het leaal. m/v Sssing is. i aan: Reaal Verzekering, PUtrecht. Faxen kan ook: kis bellen met 0800 0654. WWF2000 ■et Wereld Natuur Fonds in Zeist mber donateur wordt ofeen loot u mee voor een aart in de Kinderhulpba"°n' KINDERHUI-P center, Tel.: 0570 - 61 899 IBURCHTSTRAAT 8, CfosTBURG Zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - De toekomst voor het personeel van de Kamers van Koop handel in Midden- en Noord-Zee land en Zeeuws-Vlaanderen is door de fusie tot één Kamer van Koop handel Zeeland onzeker. Het bestuur «erft een werkgelegenheidsgarantie af voor twee jaar. Na deze periode kunnen mogelijk ontslagen vallen. Voorzitter K. Horstra van de Zeeuws- Vlaamse Kamer deelde dat gisteren mee na afloop van de algemene ledenverga dering. „De minister wil dat de Kamers van Koophandel goedkoper gaan wer ken. Na die periode van twee jaar sluit ik banenverlies daarom niet uit. Vanwege de onduidelijkheid over de toekomst hebben we besloten een werkgelegen heidsgarantie af te geven voor twee jaar." Horstra zei ook dat de fusie tussen beide Zeeuwse Kamers op 1 januari ei genlijk alleen op papier een feit is. De nieuwe werkorganisatie is dan nog lang niet rond. Deze aanzienlijke vertraging heeft te maken met problemen tijdens het fusieproces. Met name in Middelburg was er sprake van een ernstige storing in de communicatie. De Middelburgse on dernemingsraad trok hierover aan de bel omdat er een onduidelijke situatie was ontstaan. De or wist niet meer hoe de fu sie in het vat gegoten zou worden. „We hebben nu een dikke streep onder de problemen gezet. De meningsver schillen zijn uit de weg geruimd. Het is overigens wel jammer dat het zo is gelo pen omdat we nu met een aanzienlijke vertraging te maken hebben." Het be stuur van de Zeeuws-Vlaamse Kamer had vorige week een gesprek met een de legatie van de Middelburgse Kamer om aan de problemen een einde te maken. „Dit gesprek is in een goede sfeer verlo pen. De gemaakte fouten zijn ruiterlijk erkend. Het fusieproces is weer op gang gezet," aldus Horstra. De Federatieraad van beide Kamers komt volgende week bij elkaar. Tijdens deze bijeenkomst wordt de nieuwe alge meen secretaris bekend gemaakt. Seere- Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Staten zijn bezorgd over het ver dwijnen van werkgelegenheid in met name het westelijk- en oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. Alleen D66 kwam giste ren tijdens de behandeling van de begroting met een plan om daar iets concreets aan te doen: één private Zeeuwse vismijn bij de veerhaven te Breskens. D66-voorman A. Dijkwel stelde dat het wel goed gaat met de eco nomie, maar in de gehele provin cie zijn ook met de regelmaat van de klok sluitingen van bedrijven en instellingen, onder andere we gens concentratie in de Kanaal zone. Maar met wat durf en lef moet het volgens hem mogelijk zijn om de vismijn voor Breskens te be houden. Op die manier wordt een belangrijke werkgever voor West-Zeeuws-Vlaanderen be houden. Maar dan moeten de ge meenten Vbssingen en Noord- Beveland wel meewerken. Want in de visie van D66 moet er in de toekomst één Zeeuwse vismijn Aardenburg - Om de goede rela tie met de bevolking voort te zet ten en te verbeteren, verzorgt de Koninklijke Landmacht op vrij dag 21 november een 'relatiecon cert' in Aardenburg. Het concert wordt verzorgd door de Koninklijke Militaire Kapel, met als gastsolist de Belgische klarinettist Eddy van Oosthui zen. Er staan werken op het pro gramma van Peeters, Evenspoel, Absil en Lord of the Rings van De Meij. Het orkest wordt geleid door Jan Stulen. Toegangskaarten zijn gratis en kunnen worden afgehaald bij W-kantoren in Aardenburg, Sluis, Breskens, Cadzand, Hulst, Kloosterzande en Axel. Het con cert vindt plaats in de St.-Baafs- kerk van 20.00 tot 22.15 uur. (ADVERTENTIE) ontstaan. En Dijkwel en zijn fractie weten ook waar die moet komen: bij de veerhaven bij Bres kens. Want als de Westerschelde- tunnel in 2002 gereed, en de PSD ophoudt te bestaan, is die haven alleen nog nodig voor het fiets- voetveer. Duw De D66'er riep het college van Gedeputeerde Staten op om zijn idee te omarmen en een onder zoek naar die ene vismijn te star ten. Die grote Breskense mijn zal volgens hem een aanzuigende werking hebben op zowel Bel gische vissers als op toeleverende en verwerkende bedrijven. En zo kan de werkgelegenheid aldaar een flinke duw in de rug krijgen. Dijkwel beseft dat zijn idee niet goed zal vallen in Vlissingen en Colijnsplaat. Want het betekent dat daar de vismijnen worden ge sloten. Ook weet hij dat provincie weinig tot niets te zeggen heeft over de vismijnen want ze zijn in gemeentelijke handen. „Maar de provincie kan wel sturen," aldus het Statenlid. Afwachten Gedeputeerde D. Bruinooge wil de gisteren nog niet op het plan van D66 ingaan. Hij stelde dat het college afwacht tot alle rap porten en onderzoeken naar de toekomst van de vismijnen zijn afgerond. Daarna wil hij wel met de drie gemeenten praten over het idee van D66. J. Hageman (ZVP) omarmde het plan van Dijkwel stevig. „Een goed idee." De andere fracties lieten zich niet uit over het plan, maar keurden het ook niet af. In opdracht van Den Haag zijn vorig jaar alle Nederlandse visaf- slagen doorgelicht. De conclusie luidt dat ze moeten fuseren an ders is de kans op sluiting door overconcurrentie aanwezig. Op dit moment onderzoekt ac countantskantoor KPMG in op dracht van de landelijke Stuur groep Visafslagen de mogelijk heid tot privatisering van de vis mijnen. De verantwoordelijk wethouders van Oostburg, Vlis singen en Noord-Beveland heb ben tot nu steeds benadrukt dat hun vismijnen zelfstandig kun nen voortbestaan. Dethon-medewerkers krijgen een rondleiding langs de productielijnen van de Philips-fabriek. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - Het personeel van Dethon in Terneuzen keek gisteren bij buurman Philips de ogen uit. Ruim tweehonderd Dethon-medewerkers kregen een rond leiding langs de verschillende produc tielijnen van de gloeilampenfabriek aan de Haarmanweg. Voor Philips was zo'n massaal bezoek een unicum, aldus directeur J. van der Ster. Het past in het streven naar kwaliteitsverbete ring van Philips. Onderdeel daarvan is het optimaliseren van de relatie met de sub contrators. Dethon is een belangrijke partner voor Phi lips. Veertig tot zestig medewerkers van het sociaal werkvoorzieningsschap verpakken de lampen die in de Terneuzense Philips-fa briek worden gemaakt. Philips heeft dat werk uitbesteed, legt Van der Ster uit, om dat het bedrijf zelf geen ruimte en perso- neelscapaciteit heeft om die klus te klaren. Ook Dethon werkt volgens bedrijfsmanager G. van den Berg aan de kwaliteitsverbete ring van de organisatie. Het bezoek aan Phi lips is daar een voorbeeld van. Het was een van de suggesties die door een van de verbe terteams werd aangedragen om de motivatie van de medewerkers op te krikken. Van onze verslaggeefster Sluis-Aardenburg - Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) beperkt zich niet langer tot de gemeente Oostburg. Ook inwoners van Sluis-Aardenburg kunnen tijdens de gemeenteraadsverkiezin gen volgend jaar maart stemmen op deze West-Zeeuws-Vlaam- se politieke partij. (ADVERTENTIE) A. Basting gaat samen met de voormalig Sluisse wethouder A. Oosterling de kar trekken in Sluis-Aardenburg. „We streven naar twee zetels in de raad. We zullen onze definitie ve lijst vaststellen op maandag 15 december. Op deze lijst komen tien namen de staan, maar ik kan nog niet definitief zeggen wie op welke plaats komt te staan. Alle kernen zijn in ieder geval verte genwoordigd," aldus Oosterling. „Het is tijd voor meer leven in de politieke brouwerij van onze ge meente," vervolgt Oosterling. „De huidige oppositie is te mak, de discussie ontbreekt te vaak en dat is geen goede zaak. Daar wil len wij verandering in brengen. Het wordt tijd voor meer politie ke actie." Zowel Oosterling als Basting was lid van de PvdA maar maakten beiden de overstap naar de ZVP. „We staan voor Zeeuws-Vlaan- deren en met name voor het wes telijk gedeelte. Vandaar dat we ook in Sluis-Aardenburg een lo kale lijst hebben opgesteld. Ons concept-verkiezingsprogramma is zo goed als rond. Volgende maand komen we hiermee naar buiten," besluit Oosterling. maakt werk van onderwijs. Van onze verslaggever Middelburg - Alle schepen op de Westerschelde moeten be land worden door een loods. Een PvdA-motie met die strekking kreeg gisteren de unanieme" steun van de Zeeuwse-Stater^ hjjna drie jaar geleden kwamen... Vlaanderen, België en Nederland ast Nieuwe Schelde-reglement overeen. Onderdeel" vormt de ioodsplicht voor schepen met een VlaamSe haven als bestemming. ™t probleem is echter dat het verdrag nog steeds niet onderte- end is door de Belgen zodat een aantal schepen nog steeds zonder oods richting Antwerpen en ent vaart. En dat kan niet, al- uui EvdA-fractievoorzitter D. oltkamp. Daarom diende hij de in als signaal aan de Ne- Van onze verslaggever Zuiddorpe - De politie stelt de zaak rond de mogelijke diefstal van collectegeld uit de kerk van Zuiddorpe door parochiaan en PvdA-raadslid R. van Hoecke in handen van justitie. derlandse regering dat er nu eens haast moet worden gemaakt. De Staten hielden gisteren hun jaarlijkse begrotingsdebat. Een tamme en langdurige bijeen komst zonder enig vuurwerk. Er werd maar één motie tegen de zin van het college aangenomen: een extra financiële bijdrage voor de Zeeuwse Bibliotheek zodat die instelling niet genoodzaakt is om het aantal openingsuren te be perken of de collectie te vermin deren. Volgens PvdA-gedeputeerde D. Bruinooge (Financiën) kan die instelling door het nemen van creatieve maatregelen dat pro bleem voorkomen. Maar de Sta ten beslisten in overgrote meer derheid anders. Er gaat extra geld naar de bibliotheek. Alleen de WD-fractie, minus C. Koster, deelde hét standpunt .van Bruin ooge. De motie van de WD, om op voorhand de circa tien miljoen gulden die vrijkomt bij de ver koop van de aandelen van het waterwinbedrijf De Biesbosch te reserveren voor verkeersveilig heid, werd teruggenomen. Vooral omdat geen van de andere frac ties, met uitzondering van de ZVP, ze ondersteunde. „Want er is nog geen definitief besluit tot verkoop genomen," werd van verschillende kanten aangevoerd. En Bruinooge stelde ook dat hij op voorhand het geld niet wil re serveren voor alleen maar verbe tering van de verkeersveiligheid. „Misschien zijn er straks wel an dere zaken waar we ook geld aan willen uitgeven." Zodra de aan delen verkocht worden, komt de WD-motie weer boven tafel, be loofde fractievoorzitter J. Suur- mond. Verder toonden de Staten zich bezorgd over de wachttijden bij de diverse specialisaties bij de ziekenhuizen en moet het Rijk met meer geld over de brug ko men voor de versterking van de dijken en het voortgezet speciaal onderwijs. P. Roose (RPF/GPV) kwam ook nog met het idee voor een tunnel onder de Zak van Zuid-Beveland. Want hij vreest dat dat bijzonde re gebied verder wordt verpest als na de openstelling van de Westerscheldetunnel daar veel verkeer rijdt. Na het gereedko men van die tunnel moeten de boormachines dan ook gebruikt worden voor een tunnel richting Goes. Gedeputeerde J. Hennekeij wilde weten hoe zo'n operatie betaald moet worden. Volgens Roose door het Rijk. Het Openbaar Ministerie (OM) in Middelburg beslist volgens woordvoerder H. Osinga in de loop van volgende week of Van Hoecke wordt vervolgd of dat de zaak wordt geseponeerd. Het kerkbestuur van de rooms- katholieke parochie in Zuiddorpe deed vorige week aangifte bij de politie van de diefstal van collec tegeld door Van Hoecke. Omdat de aangifte verder ging dan de eenmalige greep uit de collecte schaal waar aanvankelijk sprake van was, en gezien het feit dat Van Hoecke door zijn lidmaat schap van de Axelse gemeente raad een publieke figuur is, maakte de politie haast met het horen van alle betrokkenen. Hoofdinspecteur E. Kint van de Zeeuws-Vlaamse politie meldde gisteren dat het onderzoek is af gerond en de zaak wordt overge dragen aan justitie. Volgens OM- woordvoerder Osinga geen onge bruikelijke gang van zaken bij I I ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 taris A. Zabel van de Zeeuws-Vlaamse Kamer was voor deze functie in de race, maar hij valt buiten de boot. Het bestuur onderhandelt momenteel met hem over een vertrekregeling. „Zabel heeft tegen ons gezegd dat hij een goede vertrekre geling wil hebben. Hierover zijn we nu in discussie," aldus Horstra. Zabel voelde er gisteren weinig voor te reageren op zijn vertrek als secretaris. „Ik laat maar in het midden of ik wel of niet teleurgesteld bén. Ik weet overigens nog niet wat ik hierna zal doen." Van onze correspondent Middelburg - Koren op de molen voor de liefhebbers van het Zeeuwse dialect: er is een Zeeuwse scheurkalender met Zeeuwse gedichtjes. Met 'wie un pit hraeft vo un oa- re is hoed zot', begint de eerste bladzijde van de kalender, om vervolgens ook het 'waarom' te vermelden: „je doet ut vo un oare en je hraeft je n'eihe rot'. En dat dus dag in, dag uit, ver deeld over twee bladzijden. De kalender, die wordt geïntrodu ceerd als 'de leukste kalender van Zeeland' is een idee van Kees van Boven uit Wissenker- ke. „De kalender heet de leuk ste omdat alle gedichtjes lucht hartig zijn en geschreven met humor met een knipoog," legt Van Boven uit. Het is niet de eerste keer dat Van Boven in het Zeeuws pu bliceert. Hij begon ooit met kronieken in het Noord-Beve- lands Nieuwsblad en ook het boek 'Peeland an d'achterdeu- re' is van zijn hand. Op Noord- Beveland wordt al jaren een door Van Boven in dialect ge schreven toneelstuk opgevoerd. Het Zeeuws dat Van Boven schrijft, kreeg hij mee van huis uit. Slechts een enkele keer komt het Zeeuws woordenboek eraan te pas. „Het Zeeuws is trouwens toch plaatsgebonden en een Zeeuwse taal bestaat dus eigenlijk niet," vindt Van Boven. „Plaatselijk zul je woorden altijd anders blijven schrijven." Om de kalender onder de aan dacht te brengen, worden er 150.000 folders huis-aan-huis verspreid. Van de opbrengst gaat voor elk exemplaar een gulden naar de Zeeuwse afde ling van de Nebas, de sport bond voor gehandicapten. een aangifte die in de publiciteit komt. Dat justitie de affaire nu verder onder de loep neemt, wil volgens Osinga geenszins zeggen dat de aangifte door het kerkbestuur ge grond is bevonden. De officier van justitie buigt zich mogelijk aanstaande maandag al over de stukken zoals de politie die aan draagt. Vervolgens zijn er twee mogelijk heden; het OM besluit tot vervol ging, of de zaak wordt gesepo neerd. Bij een eventuele vervol ging van Van Hoecke zijn er, af hankelijk van de ernst van het gepleegde feit, opnieuw twee mo gelijkheden. De man krijgt een boete, of hij moet zich verant woorden bij de politierechter. Net als de politie maakt justitie haast met de zaak. „We krijgen hopelijk maandag alle stukken. Zodra die binnen zijn, volgt de beoordeling door de officier van justitie," aldus Osinga. Het algemeen bestuur van het openbaar lichaam Afvalstoffen- verwijdering Zeeuws-Vlaande ren (AVZV) krijgt over twee we ken het voorstel voorgelegd om de gescheiden inzameling van plastic flacons met ingang van 1 januari 1998 stop te zetten. Zeeuws-Vlaanderen fungeerde de afgelopen twee jaar met Maastricht als proefgebied voor de gescheiden inzameling. Het ging om een experiment van de Vereniging Milieubeheer Kunst stofverpakkingen, waar AVZV medewerking aan verleende. De inzamelrespons was zowel in onze regio als in Maastricht wel iswaar redelijk goed en lag met zestien procent slechts iets lager dan de respons in het eerste proefjaar van de gescheiden glas inzameling (23 De hoeveel heid gescheiden ingezamelde flessen en flacons lag in Maast richt (23 iets hoger dan in Zeeuws-Vlaanderen (17 maar stemde eveneens tot tevreden heid. Het zijn in hoofdzaak de kosten die geleid hebben tot de beslis sing het inzamelsysteem in Zeeuws-Vlaanderen niet langer voort te zetten. De totale kosten vanaf de inzameling tot de afle vering bij de herverwerker be- Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zeeland heeft nog 34 mille op de plank liggen voor agrarisch natuurbeheer. GS van Zeeland willen dit bedrag richting Stichting landschapsbe heer Zeeland schuiven. Die kan het aanwenden voor twee projec ten die direct leiden tot resultaat in het veld en die een beroep doen op de betrokkenheid van indivi duele boeren bij het nieuwe pro vincial agrarisch natuurbeleid. Het ene project, Boerenerven ('houdt uw erf goed'), wordt uit gevoerd in de winter van 1997/1998. Het is gericht op het herstel en de verstreking van au thentieke boerenerven in Zee land. Vanuit de stichting kan dan per geval een derde van de kosten gedragen worden. Het tweede project, eveneens te realiseren in komende winterpe riode, is het project 'Herstel hoogstamboomgaarden' in Zeeuws-Vlaanderen. Doel is het instandhouden en het opknappen van diverse hoogstamboomgaar den. Ook hiervan komt een derde voor rekening van de stichting. GS denken dat door deze provin ciale subsidie direct wordt bijge dragen aan de start van het agra risch natuurbeheer in het veld. Omdat het bij beide projecten om co-financiering gaat -de eige naars moeten ook een derde van de kosten dragen - wordt verhou dingsgewijs een veel groter be drag voor nieuw beleid aange boord. Van onze verslaggever Terneuzen - In Terneuzen is momenteel sprake van rivaliteit tussen de hore- ca-ondernemers aan de Markt en in de Nieuw- straat. Er wordt niet of nauwelijks samenge werkt. De werkgroep Bouwstenen van centrum management zegt dat in de laatste uitgave van de nieuwsbrief. De werkgroep concludeert dat de horeca rond de Markt en Steenen Beer voorname lijk op ad hoc-basis samen werkt. Tevens komt de hore ca in de Nieuwstraat en di recte omgeving niet tot een gezamenlijke aanpak en toont nauwelijks behoefte aan structureel overleg. Een beperkt aantal horeca-on- dememers is lid van City Terneuzen. Om hier wat aan te doen is de werkgroep van plan met een beperkte delegatie op 11 no vember een bezoek te bren gen aan Den Bosch. Daar zou een goed gesprek gehouden moeten worden met leden van het centrummanagement Den Bosch. Het gaat om ver tegenwoordigers van die Bra bantse gemeente, van de on- roerend-goedbranche, de ho reca en het bestuur van cen trummanagement. Do,el van dit werkbezoek is aan de weet te komen hoe centrum management daar op poten is gezet en wat de betrokkken- heid van de participanten, zoals de horeca, is. Van onze verslaggever Terneuzen - Het experiment met de gescheiden inzameling van kunststof flacons in Zeeuws-Vlaanderen krijgt geen vervolg. De milieuwinst weegt simpelweg niet op tegen de verwerkings kosten. Daarmee is waarschijnlijk ook het landelijke invoeren van dit systeem van de baan. droegen in beide proefgebieden 2200 gulden per ton. Uitgaande van een grotere inzamelrespons zouden die kosten over tien jaar te drukken zijn tot 1500 gulden per ton. Bij de berekeningen van de mi lieuwinst loopt het verschil ver volgens hoog op. Gescheiden in zamelen en mechanisch herver- werken van kunststof uit huis houdelijk afval kost 850 gulden per ton. Landelijk is de richtlijn dat die kosten niet hoger mogen 1 zijn dan 220 gulden. Ten slotte is nog gekeken naar mogelijke tussenvormen, waarbij gedacht werd aan de gecombi neerde inzameling van plastic, metaal en drankenkartons. Ook dat valt af als alternatief, omdat de inzamel- en sorteerkosten daarvan eveneens altijd nog duurder uitpakken dan de nor male huisvuilinzameling. De stopzetting van de proef bete kent dat allé Zeeuws-Vlaamse huishoudens hun kunststof fles sen en - flacons na 1 januari weer gewoon in de grijze container kunnen gooien.

de Stem | 1997 | | pagina 21