480 procent medicijnen uit handel' Franse chauffeurs heffen blokkades op OM maakt blunder in zaak Etiënne U. wm". Nederland komt met veto tegen Trichet Meesten vinden kerk iets als Greenpeace (OOPSHOW PEERAUTO'S Rusland kleurt even rood sdrijf Van der Linden B.V. S3 wan )t aanbod dere prijsklasse 1 en zo. 9 novem- Door maatregel tegen bse Archief De Stem ook op internet Opsporingsbevel tegen Brnnswijk HBO dagopleiding in 2 jaar - MBA/SPD li - NIMA A B P - Makelaar O.G. p] - Toerisme P| INFO MIDDAG 'Niet vliegen op 1 januari 2000' AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Belangrijk deel aanklacht vervalt Keihard gevecht om Europese bank Dat is een bittere pil! DESTEM 68 Standaard me/ Standing leen wijdverspreid mjs. Iclat voor comfort, gt;:[ T een, ',Qëe Prijs tetaalj J worden. Niet voor Je lurer, deze is namelijj, I al voorzien van: ajr mditioning elektrisch jedienbaar schuif/kantel, kk bestuurders- en pas tgiersairkag stuu^ Jekracntiging in koogtc stuurkolom in jefen Jre achterbank elektrisch I ramen elektrisch verstel 1-erwarmde buitenspiegels 11e portiervergrendefing ■talen velgen alarmin ■net startonderkreking en Idiening en uiteraard ^ortelnotenhout afgewerkt In karakteristieke chromen Jleast al een Rover Tourer J032,- p/mnd*. is standaard voorzien tlenheidsgarantie. Kom h voor een proefrit en over- Iver Tourer: 39.990.- vedriif Van der Linden B.V. 41, Autostrada Borchtverf, Roosendaal, -elefoon 0165 - 574310. eksestraat 10, 15-630911 Voor alle INTERIEUR-verbeferingen ONTWERP WADVIE8 UITVOERING fmiV/lte v«) SteoitenjenCaan ff, 4531 HJTcrmm. let 01M7416 137e JAARGANG 6 katernen De Binnenkrarit A2 Binnenland A3 A4 Buitenland A5 Economie-Beurs A6/A7 Sport B1 t/m B3 1 Zeeland C1 t/m C5 Gids 01/02 «TV-programma's D3/D4 Ragazzi 05 Weekend El t/m E5 Onderwijsbijlage F1 t/m F3 kleintjeskrant Van onze verslaggever Den Haag/Brussel - Maar liefst tachtig procent van de genees middelen, waaronder ook bloedproducten, mag na 1 januari 1998 niet meer worden verstrekt of geproduceerd. Dat is een gevolg van de Europese bse-maatregel die het gebruik van dier lijke grond- en hulpstoffen in medicamenten verbiedt. Het ministerie van Volksgezond heid heeft dat gisteren bevestigd en spreekt over 'zeer ernstige volksgezondheidsproblemen' en 'grote voorzieningsproblemen met betrekking tot alle medische pro ducten'. Afgelopen week heeft mi nister Borst in een brandbrief aan zes Europese commissarissen op de enorme consequenties van de maatregel gewezen en om uitstel of versoepeling gevraagd. Breda - Vanaf vandaag is het elektronische archief van Dag blad De Stem via internet te raadplegen. Het archief, dat vrij toegankelijk is voor iedereen met een internet-aansluiting, beslaat voorlopig de jaargangen vanaf 1994, Ruim 120.000 artikelen zijn op trefwoord te doorzoeken en eventueel te downloaden. Lezers met toegang tot internet vinden een link naar het archief op de voorpagina van de digitale editie De Stem Online, ZIE WEEKEND - E5 Haarlem (anp) - Het Openbaar Ministerie heeft via Interpol een internationaal opsporingsbevel laten verspreiden tegen de vroege re Surinaamse guerillaleider Ron nie Brunswijk. Brunswijk wordt gezocht wegens drugssmokkel, al dus de Haarlemse officier van jus titie C. Hemmes-Boender. Het opsporingsverzoek is al in de zomer gedaan, maar justitie wilde dat eerder niet naar buiten bren gen. In Haarlem is vorig jaar een vooronderzoek tegen Brunswijk begonnen, nadat op Schiphol een Surinaamse drugskoerierster met ruim 50 kilo cocaïne werd aange houden. De vrouw kreeg zes jaar eel. Na de rechtszaak verklaarde de Surinaamse dat Brunswijk be trokken was bij het transport. De ex-guerillaleider zat met haar in het vliegtuig. (ADVERTENTIE) Arnhem - Amsterdam - Cl Rreda - Enschede - Groningen Leeuwarden - Rotterdam B=fl Weert en Zwolle. U Flaats Breda, Waterloostraat 27 D«um woensdag 12 november TW n 5.00 (start lezing) Bel voor info: 076-5710250 of 026-3516379 HOGESCHOOL NEDERLAND ivoorheen SPD dagopleiding Arnhem) De bse-maatregel, bedoeld om het gebruik van dierlijke grond- en hulpstoffen (talg en gelatine) bij de vervaardiging van geneesmid delen uit te bannen vanwege het risico van overdracht van de gek- ke-koeienziekte bse op mensen, werd al eind juli genomen, maar ontsnapte aan ieders aandacht. Het ministerie en de farmaceu tische industrie zijn ervan over tuigd dat ook de Europese Com missi e zelf de gevolgen van haar besluit niet overzag. De bse-maatregel betekent in feite ook een importverbod op farma ceutische producten uit de VS, omdat de Europese Commissie weigert dat land bse-vrij te ver klaren. Amerikaanse runderen krijgen nog steeds voer dat is ge maakt uit hersenen en ruggen merg van schapen. In Groot-Brit- tannië leidde dat tot de bse-explo- sie. De meeste in Nederland ge vestigde farmaceutische produ centen betrekken hun grond- en hulpstoffen uit de VS of andere landen (Frankrijk, Zwitserland en Duitsland) die ook niet allemaal als bse-vrij zijn aangemerkt. De Amerikaanse staatssecretaris voor Handel Eizenstat heeft met tegenmaatregelen gedreigd wan neer de EU vasthoudt aan het bse- besluit. Hij noemt het conflict met de EU 'de grootste dreiging van dit moment op handelsterrein'. „De beste manier om een handels oorlog te voorkomen, is <jat de EU verklaart dat de VS vrij zijn van bse, zodat er geen importbelem meringen zijn," aldus Eizenstat. Gisteren was nog volstrekt ondui delijk of het Farmaceutisch Co mité van de Europese Commissie bereid is de maatregel te versoe pelen. Minister Borst wil op z'n minst een overgangsperiode van drie jaar, zodat de industrie haar productieprocessen kan aanpas sen. Daarnaast wil ze enkele ge neesmiddelen buiten de maatregel houden, omdat er daarvoor geen alternatieve grondstoffen zijn. In het laatste Europese concept besluit, dat gisteren bekend werd, lijken zulke uitzonderingen moge lijk, maar zeker is dat niet. De de finitieve versie van het bse-besluit wordt waarschijnlijk over twee weken bekend. De farmaceutisch industrie, die Brussel met protesten bestookt, vindt dat medicijnen absoluut bse-veilig zijn. Sinds 1991 worden gelatines niet meer gemaakt van runderbeenderen uit Engeland. Bij de patiëntenverenigingen wordt de onrust met de dag groter. Apothekersorganisatie KNMP houdt serieus rekening met een medicijnentekort na 1 januari. Amstelveen (anp) - De KLM houdt er rekening mee dat het nodig is op 1 januari 2000 niet te vliegen. De kans be staat dat op die datum com puters op hol slaan en de vei ligheid gevaar loopt. De maatschappij is druk bezig oplossingen te vinden voor dit 'millenium-probleem'. Dat ontstaat doordat veel computers geen rekening houden met de eeuwwisse ling. Zij 'denken' dat het dan 1 januari 1900 is. y DE STEM Groenendaal wacht niet meer op Van der Poel pagina Wereldsterren doen voor MTV een 'Avondje Holland' pagina Doel: de teloorgang van een Scheldedorp ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 pagina De visie vaRRoel in 't Veld en de KMA na de Koude Oorlog ZIE EXTRA ONDERWIJSBIJLAGE 9/12 ZONDAG I MIN/MAX. 9/12 Nat weekeinde Depressies blijven de dienst uitmaken. Het wordt een weekeinde met veel bewolking en regenbuien. Vooral vandaag waait er een vrij straffe wind. Het blijft wei zacht voor de tijd van het jaar. De vrachtwagens rijden weer. Franse truckers heffen hun handen in triomf op. foto reuter Van onze redactie buitenland Parijs - Voor de buitenlandse vrachtwa genchauffeurs die in Frankrijk vastzit ten, lijkt het ergste leed geleden. Gister middag en -avond werden steeds meer wegblokkades opgeheven, waaronder die bij de haven van Calais. Later op de avond waren in tientallen de partementen alle blokkades al geheel ver dwenen. In de regio Marseille in Zuid- Frankrijk echter wilden de truckers nog van geen wijken weten. De Franse truckers begonnen al met het af breken van de barrières voordat de grootste bond in het Franse wegvervoer, de CFDT, gistermiddag de overeenkomst met de werk gevers ondertekende die vrijdagmorgen vroeg tot stand was gekomen. 61 procent van de CFDT-leden had met het akkoord in gestemd. De kleinere bonden, die het onderhande lingsresultaat onder de maat vinden, voelen zich door de CFDT bedrogen. Leider Roger Poletti van Force Ouvrière riep zijn aan hang op de blokkades niet op te geven. Maar hij gaf toe dat het voor zijn leden moeilijk zal worden. „Als de CFDT weer aan het werk gaat, kunnen wij de blokkades niet handhaven." De acties, die zondagavond begonnen, heb ben volgens de vervoersorganisatie Trans port en Logistiek Nederland (TLN) het Ne derlandse wegtransport ongeveer vijf mil joen gulden schade berokkend. TLN ver wacht niet dat de kleinere bonden de reste rende blokkades overeind kunnen houden. De Franse premier Lionel Jospin was giste ren in Londen voor overleg met zijn Britse collega Tony Blair. Hij beloofde Britse transportondernemingen een snelle proce dure om vast te stellen of ze in aanmerking komen voor een schadeloosstelling. Jospin was opgelucht dat de acties niet zo lang hebben geduurd als vorig jaar, toen Frank rijk gedurende twaalf dagen vrijwel geheel werd stilgelegd. De overeenkomst tussen de CFDT en de werkgevers houdt onder meer in dat er van af 1 oktober een loonsverhoging geldt van 6 procent en dat het minimumloon per 2000 op 10.000 franc 3300) per maand komt. Over een gemiddelde werktijd van 200 uur per maand wordt verder overlegd. Afge sproken is dat daar in september volgend jaar overeenstemming over moet zijn. Bus- en ambulancepersoneel krijgt er 3 procent bij- Voor de Franse minister van Transport, Je- an-Claude Gayssot, zijn de acties definitief voorbij. Hij liet weten dat zijn ministerie de overeenkomst zal opleggen aan alle trans portondernemingen in Frankrijk. Gayssot sprak van 'een duidelijke sociale vooruit gang, zelfs al zijn niet alle problemen in de sector opgelost'. Frankrijk, Spanje en Portugal hebben be sloten het zondagse rijverbod dat normaal voor het wegtransport geldt, voor morgen buiten werking te stellen. Het besluit is ge nomen om de vrachtwagenchauffeurs die hebben vastgezeten de gelegenheid te geven naar huis terug te gaan. In Frankrijk zijn bovendien de tankstations dringend aan be voorrading toe. De binnensteden van Moskou, St. Petersburg (foto) en andere Rus sische steden kleurden gisteren even rood op de 80e verjaardag van de Oktoberrevolutie. Duizenden communisten trokken door de stra ten, rode vlaggen en portretten van Lenin meevoerend. President Jeltsin noemde de revolutie een fatale historische fout', die echter wel herdacht moet worden. foto epa OP BUITENLAND - A5: Russen herdenken revolutie met wisselende gevoelens Nederland is bereid het spel kei hard te spelen om te bereiken dat niet de Fransman, maar de .Ne derlandse bankier Wim Duisen- berg de hoge functie krijgt. En indien Duisenberg het niet zou mogen worden, dan ook Trichet niet. De Franse regering kondigde dinsdag aan dat zij de huidige president van de Franse nationa le bank voordraagt als voorzitter van de Europese bank. Neder land kon tot dusver rekenen op een brede steun van de Europese lidstaten voor Duisenberg. Maar diplomaten in Brussel ge ven nu toe dat daarover nooit schriftelijk afspraken zijn ge maakt. Er bestaan uitsluitend mondelinge toezeggingen, van de Duitsers bijvoorbeeld. De strijd om de hoogste post bij de bank, die een belangrijke rol gaat spe len als hoeder van de euro, dreigt nu een politiek gevecht op het allerhoogste niveau te worden. Wat Nederland betreft staat één ding vast, namelijk dat Trichet niet naar Frankfurt - de zetel van de centrale bank - gaat. Als de Van onze verslaggeefster Amsterdam - De rechtbank van Amsterdam heeft in het mon sterproces tegen Etiënne U. en zijn drugsbende het Openbaar Ministerie voor een deel niet-ontvankelijk verklaard. Daardoor kan U. niet rechtstreeks vervolgd worden voor grote hasjtrans porten in het buitenland, valsheid in geschrifte en wapenbezit. Hiermee zijn de twee behande lende officieren van justitie ge straft voor iets dat een blunder genoemd kan worden. U. werd vorig jaar december in Parijs ge arresteerd. In het verzoek tot uit levering sprak het Openbaar Mi nisterie uitsluitend over delicten die in Nederland zijn gepleegd. Het OM heeft in de elf maanden dat U. in preventieve hechtenis zat, verzuimd het verzoek aan te passen. U. mag daardoor nu al leen voor de 'Nederlandse' delic ten vervolgd worden. De vermeende drugsbaron staat met zes anderen terecht voor het vormen van een criminele organi satie, handel in drugs en belas tingfraude. Aanklachten over omvangrijke hasj-smokkel met de schepen The Great Alexander (100.000 kilo) voor de westkust van Afrika en de Orcadia (17.000 kilo) naar het Amerikaanse Jacksonville, zijn nu van tafel. Dat geldt ook voor een transport van 23.000 kilo Pakistaanse hasj en een transport van 6520 kilo in Antwerpen. Ook kan hij om de zelfde reden nu niet worden ver volgd voor valsheid in geschrifte en wapenbezit. Het OM was gisteren niet erg on der de indruk. Officier C. Hem mes Boender: „De buitenlandse hasjtransporten zijn ook opgeno men in een andere pijler van de tenlastelegging. Alle handelingen waarvan ze verdacht worden, zullen boven water komen." De verdediging, bestaande uit zes advocaten, was zeer te spreken over haar eerste grote triomf in de zaak. „Dit zal zeker tot een la gere straf leiden," zei mr. C. Korvinius, die U. verde digt. De internationale drugssmokkel is niet helemaal uit het proces verdwenen. Het OM heeft de gro te hasjtransporten inderhaast in gebracht in het deel van de ten lastelegging dat gaat over deel name aan een criminele organisa tie. Maar volgens Korvinius is die deelname na dit tussenvonnis moeilijk aan te tonen. OP BINNENLAND - A3 'Geen soep en weer alleen naar bed' Van onze correspondent Brussel - Nederland zal de kandidatuur van de Fransman Jean-Claude Trichet voor de Europese Centrale Bank blokke ren. Dat is in diplomatieke kringen in Brussel vernomen. Tri chet is voor de Nederlandse regering onacceptabel. Van onze verslaggever Hilversum - De meeste mensen in Nederland plaatsen de kerken in één rijtje met organisaties als Amnesty International en Greenpeace: het is goed dat ze er zijn, ze doen nuttig werk, maar in het persoonlijk leven moeten ze vooral niets dwingend voor schrijven. in 1966 begon en dat in 1979 door de KRO en De Tijd werd herhaald. De resultaten worden vandaag ge presenteerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het tv- programma Kruispunt van RKK/KRO. In de belevingswereld van de mensen vallen 'geloof' en 'kerk' niet langer samen, zo blijkt. De helft van alle mensen die niet (meer) zijn aangesloten bij een kerkgenootschap of godsdienstige groepering, beschouwt zichzelf nog wel degelijk als 'op de één of andere manier gelovig'. Ze gelo ven echter niet meer dat er een god is die zich persoonlijk met ie der mens bemoeit. Hun geloofsbe leving is verschoven in de richting van een veel meer diffuse spiritu aliteit. Dat blijkt uit de studie God in Ne derland 1966-1996, waarin weten schappers van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen, de Vrije Uni versiteit in Amsterdam en het So ciaal-Cultureel Planbureau de ba lans opmaken van dertig jaar reli gie in Nederland. De ontkerkelijking heeft de laat ste jaren onverminderd doorgezet. Dat neemt niet weg dat twee mil joen Nederlanders nog steeds elke zondag trouw naar de kerk gaan, blijkt uit het onderzoek. Daar naast beschouwen nog eens acht miljoen mensen zichzelf als gelo vig, ook al gaan ze zelden of nooit naar een mis of dienst omdat hun geloofsbeleving niet (meer) aan sluit bij de kerkelijke praktijk. De studie, uitgevoerd op basis van een representatieve steekproef, vormt het sluitstuk van een lang lopend project waarmee Margriet I OP BINNENLAND - A3: Reïncarnatie en hemel op gelijke voet (ADVERTETTTIE) Fransen vervolgens ook de voor dracht van Duisenberg blokke ren, betekent dat de weg open ligt voor een derde kandidaat, Tiet- meyer bijvoorbeeld, de baas van de Duitse Bundesbank. De regeringsleiders moeten hier over in mei unaniem beslissen. Eén stem tegen is voldoende om een kandidaat te blokkeren. Een Nederlands én een Frans ve to zouden er toe kunnen leiden dat de leiders afspreken dat Dui senberg en Trichet elk een halve termijn van vier jaar de ECB mo gen voorzitten. Diplomaten in Bonn en Brussel vinden dat niet eens zo'n gek voorstel. Wat precies de Franse bedoelin gen zijn met de voordracht van hun eigen man, is nog steeds on duidelijk. Maar diplomaten wij zen er op dat het nieuws uit Pa rijs toch vooral slecht is vopr de euro, de Europese eenheidsmunt. Staat Duisenberg in de ogen van veel hoofdsteden garant voor een onbesproken monetair beleid, Trichet komt uit een land dat tot voor kort niet eens een onefhan- kelijke centrale bank had. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: O een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* O Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Bank/Gironr. Handtekening. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar. Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202

de Stem | 1997 | | pagina 1