DE STEM ZATERDAG 8 NOVEMBER 1997 B1 'Ik kan niet tevreden zijn als Van der Poel wint' Even pauze Richard Groenendaal pakt wat hij pakken kan POLITIE. Jacobs Breda Electronics a. „„«clalisten in geluid, licht en communicatie Laat maar, dacht ik even, ik kan me nou wel op blijven winden over dat gelazerstraal rond De Kuip, maar ik heb er nou effe geen zin meer in. Dacht ik, heel even, maar als ik kwaad ben, moet het er toch uit: Beenhak- ker? je zou toch verwachten dat Van den Herik wat geleerd heeft van zijn vorige stommiteit, komt-ie godbetert met Beenhakker aan! Slaagt-ie er niet in om het grootste orakel van het universum te contracteren in de per soon van Cruijff, pakt-ie lulijzer aller tijden nummer twee. Ik mag hopen dat ik ongelijk krijg en dat Feyenoord nog voor Pasen sub-top is, maar ik vrees het ergste met die blatende lucht- bakker aan het Rotterdamse roer. Ik zie die spelers al staan op dat trainingsveld: waar heeft die meneer het over? Wat bedoelt-ie? Wat is dat voor taal? Waar gaat dit allemaal over? Karei Aalbers daarentegen is mijlen in mijn achting gestegen. Heeft u de voorzitter van Vitesse ook gezien? Magnifiek. Ik geef u een goede raad: begin met die pokerface nooit aan een spelletje kaart, want dan wordt u tot op het bot uitgekleed. Amaai, wat heeft die het mooi gespeeld, met die nasale stem. Om te beginnen kwam die Beenhakker hem zijn strot uit, maar hij wist niet hoe hij hem de werf af moest schoppen zonder een half uur later een breedgrijnzen- de advocaat handenwrijvend op de stoep te zien verschijnen. Intussen had-ie nóg een lelijk akkefietje aan zijn kop: die verduvelde Turken van Istan- bulspor die erin geslaagd waren om hém in het pak te doen, en dat was even wennen. Die nog een paar miljoen van hem krijgen voor Mario Zeman, die hij transfervrij ge kocht dacht te hebben. Tot overmaat van ramp zit-ie op een zak geld uit Spanje te wachten, terwijl Sinterklaas zijn knol nog op moet zadelen. Komt daar zijn verlosser Van den Herik pardoes uit de hemel vallen. Hemelse vrede, is-ie niet alleen, zon der zelf enig initiatief te hoeven ont plooien, van die zilvergrijze zeurpiet verlost, blijkt die, halleluja, ook nog bereid om een cheque te tekenen die hij per koerier zó door kan sturen naar Istanbul. Vier azen uit zijn mouw geschud, en de joker er bo venop: 'Christmas in june...' Als je er daarna in slaagt om met een ernstig gezicht een prachtverhaal op te hangen over de onmisbare des kundigheid en ervaring van iemand die je met pijn in het hart laat gaan omdat je hem zo'n kans niet mis gunt, dan ben je een kanjer. Ze had den in Rotterdam dan wel langer na kunnen denken over een nieuwe trainer, maar als de opvolging van Van den Herik binnenkort ook aan de orde komt, lijkt mij de kandida tuur van die juwelier uit Arnhem voor de hand te liggen. Als ik ze ooit nog nodig mocht hebben, ga ik daar trouwringen kopen, want zo'n win kel verlaat je als een gelukkig mens, en niet met het gevoel dat je besode mieterd bent. Terwijl ze op Monnikenhuize nog lang lachen, wacht ik af hoe het te genover Varkenoord verder gaat. Laat ik het voor de verandering posi tief bekijken: met het aantrekken van dat immer witte rook uitbrakende ora kel is ons nóg zo'n tenenkrommend optre denvan Geert Meyer bespaard gebleven. Die heeft voor, tijdens en na die drie wedstrij den, in woord en gebaar één ding afdoende bewezen: dat-ie ongeschikt is als (hoofd)coach. 'De cirkel is rond', blies Beenhakker op de wolken van de zoveelste en de volgende si garet richting camera, balkte nog wat ver der, en realiseerde zich pas toen, veel te laat, dat het hier niet louter om de bekroning van zijn eigen carrière, maar toch ook een klein beetje om 'het belang' van 'dat duppie' ging. 'De cirkel is rond, dit heb ikke altijd gewild, ikke ben daar opgegroeid, ikke heb daar al tijd van gedroomd, ikke heb daar altijd trai ner willen worden, Feyenoord is altijd mijn duppie geweest, ikke, ikke, ikke, ikke'. Wie niet inziet dat Feyenoord de benaming dub niet past, is de eer van het trainerschap niet waard, ikkepik. Feyenoord is geen club en Feyenoord is helemaal geen duppie. Feyenoord is een vereniging, waarin geen ik- kepikkie-ego's passen. Ikke, ikke, en de rest...? Die vreest met mij, nog heviger dan we deden, voor Feyenoord. Van onze verslaggever Na zeven crossen heeft Groenen daal dit weekeinde even rust. Vol gende week zondag (16 november) staat de eerste Superprestigerit, die van Gavere, op het programma. De zondagen erna moet hij aan de slag in de SP-crossen van Sint- Michielsgestel (23 november) en Gieten (30 november). De resultaten van Groenendaal op een rijtje: 11 okt: Harderwijk tweede 18 okt: Hagendorfeerste 19 okt: Steinmaureerste 26 okt: Eschenbach (WB)eerste 28 okt: Tabortweede 1 nov: Dij on eerste 2 nov: Zürich-Waideerste Sport limhosstraat 14 - Breda/Princenhage - Tel - ^6^212881 brandweer, GGD, taxi enz. Je kunt ze horen met een scanner van JBE strijd wordt korter en de omlopen kleiner. Op die manier kom je in ieder geval geen beklimmingen van vijf kilometer meer te gen. De nationale titel won ik overigens op een - aangepaste - crossfiets. Ook op dat gebied verandert de sport snel. Dat is lo gisch. De mountainbike zoals wij die ken nen, is gemaakt om tochten te maken in de Rocky Mountains. Voor vlakkere, snellere parcoursen is weer ander materiaal ver eist." Gevoelens Het grote geld dat Brentjens na zijn olym pische titel pakte, riep volgens Groenend aal bij de veldrijder geen gevoelens van ja loersheid op. „Jullie weten niet wat ik ver dien," grijnst hij. „Bart heeft geprofiteerd van het feit dat hij de eerste olympische mountainbike-kampioen was en dat gun ik hem. Dat wil niet zeggen dat ik destijds een foute keuze heb gemaakt. Ik ben op mijn sterkst als veldrijder. Hetzelfde geldt voor de weg. Ik kon aardig meekomen als ama teur, maar op de weg kan ik niet zoveel verdienen als in het veld." Geld dat volgens Groenendaal moet rollen en dus kocht hij begin deze week een huis in-aanbouw. „Gewoon een huis in Gestel. Je moet toch iets doen met hetgeen je ver diend hebt. Ik geef toe: thuis bij je ouders wonen, heeft veel voordelen. Nu schud ik mijn koffer leeg en de andere dag ligt alles gewassen en gestreken in de kast. Als ik op mezelf woon, is dat voorbij. Wie mijn moe der kent, weet dat. Ik zal moeten leren hoe een wasmachine werkt. Wat je er voor te rugkrijgt? De rust van het alleenwonen. Pais en vree." Richard Groenendaal scoorde de afgelopen weken vijf zeges en twee tweede plaatsen uit ze ven starts. Het veldritseizoen is amper begonnen en de 26-jarige crosser uit Sint-Michielsgestel is alweer de maat aan wie de rest de eigen waarde en vorm kan aflezen. Zelf plaatste de Rabo-renner zich afgelopen voorjaar voor de spiegel. Want de vorige winter leverde wel overwinningen, maar niet het beoogde succes op. Vooral teamgenoot Van der Poel profiteerde van de malheur en goedgeefsheid van de Mid den-Brabander. „Iemand an ders de zege gunnen in de hoop er later iets voor terug te krij gen, dat doe ik niet meer." Groenendaal weet dat hij nog harder moet zijn. Een gesprek met een sporter die zegt moei lijk overweg te kunnen met stress-situaties. Léon Krijnen Door Ad Pertijs Groenendaal: „Ik wil op eigen kracht winnen.foto's de stem/ben steffen Alphen - Ook op de wekelijkse woensdag middagtraining bij Nico van Hest in Al phen is Groenendaal niet te stuiten. De vorm is net als vorig seizoen al vroeg aan wezig. Vorig jaar haperde de machine na de maand november (met zeges in Por- denone, Zürich en Gavere). Bang voor een nieuwe vroegtijdige 'crash' is Groenendaal allerminst. „Ik heb me nog meer dan andere jaren voorgenomen om te winnen wat er te win nen valt. Het is onzin om te zeggen dat een vroege vorm automatisch betekent dat je eind januari uitgeblust aan het WK begint. Bramati heeft twee seizoenen geleden be wezen dat het kan. Hij won de wereldbe ker, de superprestige en werd in het WK in de eindsprint nipt verslagen door Van der Poel. En daarnaast: iedereen moet een uur diep gaan. Mijn vader heeft gelijk als hij zegt dat je gemakkelijker wint als je goed bent. De rest ziet dan meer af." Na de bliksemstart van vorig seizoen volg de een periode van sukkelen en tegenslag. „Een samenloop van omstandigheden door domme pech vaak. Achteraf gezien verloor ik de wereldbeker al in Praag, waar ik te gen een overstekende vrouw aanreed. Daar kwamen de dompers van Koksijde (lek in de beslissende fase, red.) en Heerlen (lek op een moment dat de eindzege binnen bereik leek, red.). Ik heb vorig jaar veel gewonnen, maar tegelijkertijd ook weer helemaal niks. Het enige leuke van het vorige seizoen was dat ik heel veel verbeterd ben en dat ik wereldbeker- en superprestigewedstrijden kon winnen." „Eén troost; ik was eigenlijk de beste, maar daar koop je dus niks voor. Zelfs van mijn eigen ploeg kreeg ik geen complimentje of zoiets. Na zo'n seizoen sta je er alleen voor en val je terug op je eigen omgeving. Thuis hebben ze zulke tegenslagen wel vaker meegemaakt (vader Reinier was de under dog in de periode-Stamsnijder, red.) en van mijn vader weet ik dat je op dat moment van niemand medelijden hoeft te verwach ten." Sterker 26 Jaar is Groenendaal afgelopen zomer geworden. Met de jaren voelt hij zich ster ker, slimmer en ook harder worden. Na een seizoen tandem-rijden met Van der Poel was de kater over het missen van de hoofd prijzen groot, maar de les snel getrokken. „Wedstrijden die je zelf kunt winnen, moet je ook pakken. Feit is dat Adrie meer crossen won dankzij mij, dan omge keerd. Dat is geen verwijt aan Adrie, alleen een nuchtere con statering. Ik heb ervan geleerd. Ik ben opgevoed in een trant van: als ik jou nu help, help jij mij later een keer. Maar zo werkt het niet in de top van het veldrijden. Adrie heeft me nooit geflikt. Ik weet nu dat een ander niets voor je kan terug doen als je zelf om wat voor re den dan ook een slechte dag hebt en pech krijgt zoals in Heerlen." Van der Poel had daar in de fi nale van de wereldbeker na de lekke tube van Groenendaal kunnen wachten en de zege aan Jansens laten. „Nee, zoiets heb ik geen moment van hem ver langd. Hooguit dat hij zou wachten, wanneer we met tweeën op kop hadden gereden en de rest kansloos was ge weest. En dan nog. Ik wil op ei gen kracht winnen. Voor mij is de situatie nu duidelijk. Als je de ander een keer hebt gehol pen, direct na afloop de balans opmaken. Zeg maar wat zo'n zege waard is, maar ga dus niet meer speculeren op een weder dienst." Veldrijder Richard Groenendaal tijdens de training in Alphen: „Het is onzin om te zeggen dat een vroege vorm automatisch betekent dat je eind januari uitgeblust aan het WK begint. Groenendaal en Van der Poel zijn ploeg- makkers. Nog net niet tegen wil en dank, maar veldrijders hebben geleerd op de eer ste plaats naar zichzelf te kijken. „Ik kan niet tevreden zijn als Van der Poel wint," verduidelijkt hij. „Alleen als ik zelf niet kan winnen, hoop ik dat Adrie eerste wordt." Een ploeg vormen de twee volgens Groenendaal vooral buiten de wedstrijd. „Voor en na de cross trekken we samen op. We mogen van de baas (Rabo-manager Jan Raas, red.) niet tegen elkaar rijden. We hoeven niet samen te werken." Twee jaar geleden, aan de vooravond van het WK van 1996 in Parijs, kwam het tot een uitbarsting. Groenendaal 'liep leeg'. Hij verweet Van der Poel egoïstisch gedrag en merkte er fijntje bij op dat zijn vader destijds dezelfde ervaring opdeed. Na een gesprek liep alles met een sisser af, maar toch. „Het was geen geplande actie. Het kwam er spontaan uit. Ik kan namelijk niet tegen stress-situaties. Ik ben op m'n best als alles pais en vree is. Op dat moment za ten er wat dingen dwars. Die wil ik dan uitgesproken hebben. Het kostte me ach teraf wel de wereldtitel, want iedereen zat naar mij te loeren." Dat eigenwijze zit bij hem diep van binnen. Vorig jaar speelde hij in Gieten (superpres tige) met vuur door een stopteken van de jury te negeren. Hij véeigerde uit koers te gaan na een vermeende foute fietswissel. „Ik wist niet wat ik in de waagschaal legde. Een schorsing? Op zo'n moment denk ik echt niet na over de mogelijk consequen ties. Als ik vind dat ik in mijn recht sta, fiets ik door. 'Zoek het maar lekker uit', dacht ik alleen maar. Achteraf bleek overi gens al snel dat ik weinig te vrezen had. Het enige wat ik van de jury hoorde, waren verontschuldigingen. Jan Raas, zegt hij, riep hem in Gieten toe door te rijden. „Wat dat betreft, heeft Jan hetzelfde karakter als ik." De Zeeuwse Ra- bo-baas heeft als enige in zijn A-ploeg ruimte vrijgemaakt voor twee crossers. Na het conflict met de UCI over de verplich ting om tijdens wereldbekerwedstrijden in landentruien te rijden, lijkt de crossliefde bij Raas enigszins bekoeld te zijn. „Ik hoop dat hij met ons doorgaat," zegt Groenend aal, wiens contract eind 1998 afloopt. Veldrit-ploeg Een jaar geleden proefde je tussen de regels door dat de crosser zelf na het aflopen van zijn Rabo-contract terug wilde keren naar een pur sang veldritploeg. „Dat was toen. Er was wat onvrede over het materiaal. Op dat gebied ben ik een echte freak. Ik wil al tijd het beste van het beste hebben. In het begin was dat er niet. Nu is alles veel beter geregeld en hoop ik dat de situatie blijft zo als hij nu is. De zaak steekt nu goed in el kaar. Voor alles is er wel iemand en in de wintermaanden laten ze me als individueel mijn eigen plan trekken. Het enige wat ze dan van me verlangen is dat ik de uitslagen doorbel. Er is veel gesproken over de voorsprong die Groenendaal en Van der Poel ieder veldrit seizoen meenemen vanaf de weg. Waar zij met Rabo zware buitenlandse wedstrijden kunnen rijden, moeten veel anderen het stellen met Belgische B-koersen. „Om het verschil daarop te schuiven, is te gemakke lijk. Er komt meer bij kijken dan een goed wegprogramma alleen. Uiteraard zijn er voordelen. Het grootste is de motivatie. Wanneer ik half maart begin te trainen, wil ik begin mei in mijn eerste wedstrijd niet gelost worden. Zo heb je ook in de zomer een doel dat je scherp houdt. Iedereen bin nen de ploeg weet dat mijn wegwedstrijden in het teken van de voorbereiding op het cross-seizoen staan. In principe hoef ik niet meer te doen dan zo nu en dan bidons op halen of op kop rijden. Maar toch. Je wilt niet de slechtste van de ploeg zijn of voor voor Jan Doedel meerijden. Ik wil bewijzen dat ik mijn plek waard ben en dat ik iets meer kan dan alleen maar crossen. Ook als de dokter heeft gezegd dat ik me (met het oog op de opbouw) sneller moet laten lossen." Dat Groenendaal meer kan dan veldrijden, bewijst hij al jaren. Als amateur deed hij op de weg niet onder voor Dek ker, Boogerd, Van Bon of Moe renhout. Afgelopen zomer greep hij - voor wereldster Bart Brentjens - brutaalweg de nationale titel bij het moun- tainbiken. Het was volgens hem geen gevolg van een frus tratie-explosie, overgehouden aan het veldritseizoen. „Ik had niet verwacht te winnen," zegt hij. Groenendaal weigert daar om af te geven op de kwaliteit van de ATB-top. Brentjens miste de vorm en daarvan pro fiteerde hij. „Ik heb even geprobeerd om veldrijden en mountainbiken te combineren. Die laatste in spanning lag me echter niet. Steeds stond ik na een uur 'ge parkeerd' en dat is lastig wan neer een wedstrijd meer dan twee uur duurt." Misschien dat er in de toe komst meer kans op succes is. „Het mountainbiken en veld rijden kruipen naar elkaar toe. De duur van een ATB-wed-

de Stem | 1997 | | pagina 13