Winst Shell lijdt onder dnur pond 0 Strijd om Europese bank ergert Kohl Luchtvaart moet hopen op advies In 't Veld Interpolis in Tilburg wint Telewerkprijs Topman Phüipsfonds bekent fraude Sluiting van Lucent verbijstert bonden Controle deStem 10 TAXI Britse bank verhoogt basisrente »0,- Home-recorder, Bdeel 699,- ECONOMIE A6 HONDA. d chauffeurs rij-instructeur 12,6 miljard aan vakanties besteed Pensioenwereld geschokt over betrokkenheid bij affaire effectenbeurs ECONOMIE KORT 'Fabriek in Huizen draait goed' X 53 he Home-recorder, rdeel 699,- 490,- Juw, irdeel 1735,-!!* (.990,- )UW, prdeel 3360,-!! n carrosseriekleur I pset, incl. montage, >ordeel 800,-!!* leder bekleed interieur, voordeel 1350,- installatie, incl. montage, voordeel 2105,- I I I I I VRIJDAG 7 NOVEMBER 1997 Van onze redactie economie frankfurt/Rome - President Hans Tietmeyer van de Duitse centrale bank lijkt nog steeds op de hand te zijn van de Ne derlander Wim Duisenberg voor de topfunctie bij de Eu ropese Centrale Bank (ECB). De president heeft zich in het verleden meermalen voor Duisenberg uitgesproken, zei gisteren Bundesbank-woord- voerder Manfred Körbel. De bank wilde niet nader ingaan 0p de bezetting van het ECB-pre- sidentsehap na de kandidatuur van de Fransman Jean-Claude First man, then machine. Bedrijfsleider m/v gezocht art van Breda te Breda Min. 25 jaar .v. Rijbewijs zitaties kunt u richten aan: •x Beheer B.V. istbus 1990 11 BZ BREDA eer van de Liefvoort skt per direct evoel isendaal erkdagen van 08.00 uur en 1J-"" en vragen naar Andy Vermagj_ Schriftelijke soil, br.o.nr. S/36® Trichet. Zegslieden in Frankfurt zeiden wel zich zorgen te maken dat het touwtrekken om de func tie het aanzien van de ECB al voor de invoering van de Europe se eenheidsmunt aantast. De Duitse minister van Finan ciën, Theo Waigel, herinnerde woensdag ook aan zijn eerdere steunbetuigingen aan Duisen berg. Hij zei 'niets van zijn woor den terug te willen nemen'. De Duitse regering stoort zich aan de strijd om de ECB-post. In de omgeving van bondskanselier Kohl vielen gisteren zorgelijke geluiden te horen. „In deze voor Europa moeilijke situatie moet een beslissing over de bezetting van de topfunctie bij de ECB niet door openbare verklaringen wor den belast." Algemeen wordt aangenomen dat Frankrijk met een eigen kandidaat is gekomen om de Duitse invloed op de ECB in te dammen. De Italiaanse premier Romano Prodi kwam gisteren met de sug gestie Tietmeyer op de post te noemen; 'niet om te provoceren of als grap', maar gezien de on rust onder de Duitse bevolking over de komst van de euro. „Als de naam van Tietmeyer de Duit sers geruststelt, hebben we niets tegen hem, integendeel." De Ita liaanse minister van Financiën Ciampi drong aan op een 'colle giale' beslissing. „We moeten een gevecht vermijden. Dat zou het slechtste zijn voor de bank". De Duitse commentatoren en me dia staan massief achter Duisen berg, bleek gisteren. De kop 'Duisenberg is de beste kandi daat' in het Handelsblatt geeft precies weer hoe de gezamenlijke Duitse pers over de Nederlander denkt, met alle respect voor de kwaliteiten van concurrent Tri chet. De Süddeutsche Zeitung: „Trichet is de functie graag ge gund. Maar Nederland - met na me Duisenberg - komt die func tie toe. Holland, en niet Frank rijk, heeft de strijd om de vesti gingsplaats van de Centrale Bank verloren en verdient daar voor nu compensatie. Overigens: in de EU voert Nederland de bes te monetaire politiek." Ook in parlementaire Duitse kringen valt te beluisteren dat Nederland niet opnieuw het slachtoffer mag worden van een Duits veto, of een machtswoord van Kohl. Her innerd wordt aan de Duitse blok kade van de benoemingen van Nederlanders aan het hoofd van de Navo en de Europese Commis si e. Iets soortgelijks dreigt nu weer. Opnieuw staat de Duitse diplo matie voor de keuze: Nederland nog maar een keertje voor 't hoofd stoten en goede maatjes met Parijs blijven, of een ernstige verkoeling van de Duits-Franse betrekkingen riskeren. Den Haag (anp) - Het resultaat van Shell is in het derde kwar taal sterk gedrukt door het dure pond. De nettowinst van de oliemaatschappij gemeten in Britse ponden daalde met 5 pro cent tot 1,268 miljard pond. In guldens gemeten steeg de netto winst echter 21 procent tot 4,193 miljard. Het pond is afgelopen jaar met maar liefst 25 procent in waarde gestegen ten opzichte van de an dere belangrijke Europese valuta. Shell rapporteert traditioneel in ponden. Over de afgelopen negen maanden daalde de nettowinst van Shell met 12 procent tot 3,754 miljard pond. Het beste inzicht in het functione ren van de Nederlands-Britse on derneming geeft waarschijnlijk het resultaat op basis van geschat te actuele kosten voor bijzondere posten. Vergeleken met dezelfde periode vorig jaar is die in het der de kwartaal met 5 procent geste gen tot 1,173 miljard pond. Bij dit winstcijfer is bijvoorbeeld geen rekening gehouden met een waar devermindering van de olievoor raden door lagere prijzen. Vooral in de chemie heeft het Shell tegengezeten. Het concern zag het bedrijfsresultaat van zijn chemische activiteiten met 24 pro cent teruglopen tot 208 miljoen pond. Die daling komt groten deels op conto van de Verenigde Staten, waar een van de fabrieken is getroffen door een explosie en waar de marges van sommige pro ducten sterk onder druk stonden. Met meer tevredenheid kan Shell terugkijken op zijn raffinage-acti- viteiten, al langer een zorgenkind je, De oliemaatschappij meldt dat het resultaat van raffinage in Eu ropa sterk is verbeterd, dankzij hogere marges en lagere exploita tiekosten. Ook in de Verenigde Staten verbeterden de marges. De Londen (rtr/krf) - De Bank of England, de Britse centrale bank, heeft gisteren onver wacht besloten tot verhoging van haar basisrente van 7,0 tot 7,25 procent. Dat veroor zaakte een flinke koersstij ging van het pond sterling. De Bank of England vindt de renteverhoging nodig om de inflatiedoelstelling van 2,5 procent op jaarbasis te halen. Het hoge koerspeil van het pond drukt weliswaar de im- portprijzen, maar dat heeft de ■nflatie minder doen afnemen dan was verwacht, aldus de bank. De inflatie blijft op de loer nggen doordat de Britse eco nomie nog steeds flink groeit, yok de export loopt ondanks bet dure pond nog goed. Wel verwacht de Bank of England volgend jaar een vertraging van de groei door het gecom- I bineerde effect van eerdere I renteverhogingen, verstrak- I king van het begrotingsbeleid J de hoge koers van het I Pond. j De renteverhoging is de vijfde I pnds begin mei Labour aan I oe macht kwam. Telkens ging I net om 0,25 procentpunt. I Voorburg - Aan vakanties heb- Nederlanders in voorjaar en zomer in totaal 12,6 miljard gul- I u't§e8even- Dat is 4 procent I eer dan vorig jaar. Aan een lan- I 49i VS'tan^e 'n Nederland werd I zl gulden per persoon besteed, oor buitenlandse reizen lag dat P gemiddeld 1343 gulden, blijkt net Continu Vakantie Onder zoek. vooruitgang is echter voor een be langrijk deel toe te schrijven aan tijdelijke factoren, namelijke pro blemen bij raffinaderijen in Euro pa, Noord-Amerika en Zuid- Amerika plus een seizoensmatig sterke vraag naar benzine. Ondanks de verbetering bij raffi naderijen daalde het resultaat bij de kernactiviteit Raffinage en Verkoop, die ook de pompstations beheert, met 8 procent tot 508 mil joen pond. De achteruitgang is volledig te wijten aan waardever mindering van de olievoorraden. Bij de olie- en gaswinning, de der de kernactiviteit, bleef het resul taat vrijwel gelijk. Shell heeft het effect van lagere olieprijzen kun nen compenseren door alweer kostenbesparingen. Het rende ment op geïnvesteerd vermogen bedroeg over afgelopen twaalf maanden 11,5 procent, hetzelfde percentage als drie maanden gele den. De oliemaatschappij streeft naar een rendement van minimaal 12 procent. In het derde kwartaal is een reeks maatregelen genomen om het ren dement te verbeteren. Shell kon digde bijvoorbeeld eerder al aan dat de onderneming een reorgani satie gaat doorvoeren bij haar raf finaderijen en de benzineverkoop in Europa, ten koste van bijna 3000 van de 19.000 banen. In de sector chemie mag Shell zich vol ledig eigenaar van Montell noe men, sinds het concern partner Montedison in oktober uitkocht. Ook besloot de onderneming tot een samenwerkingsverband met BASF op het gebied van polye- theen. Shell is van plan om samen met Gazprom, de grootste gasprodu- cent van Rusland, een bod uit te brengen op de Russische staats- oliemaatsehappij Rosneft. Rosneft is een van de grootste onderne mingen in de Russische olie branche. Waarschijnlijk zullen Shell en Gazprom, die in Londen momenteel de onderhandelingen voeren, halverwege deze maand een overeenkomst ondertekenen. Amsterdam (anp) - De frau dezaak op de Amsterdamse effectenbeurs heeft zich uit gebreid tot de wereld van de pensioenfondsen. Justitie blijkt dinsdagavond de ad junct-directeur van het Phi lips Pensioenfonds te hebben aangehouden. Het directielid, Fred H., wordt verdacht van belastingfraude en valsheid in geschrifte. H. heeft bekend, zo meldde justitie giste ren. Als adjunct-directeur is hij al sinds 1977 verantwoordelijk voor beleggingen, effecten en le ningen bij het Philips Pensioen fonds. Hij is ook commissaris bij Gran Dorado Leisure, waarin Philips Pensioenfonds voor 33,3 procent deelneemt. Het Openbaar Ministerie is de adjunct-directeur kennelijk op het spoor gekomen doordat re chercheurs erin zijn geslaagd co derekeningen van het effecten kantoor Leemhuis Van Loon te kraken. Dit effectenhuis had volgens justitie zeker zestig co derekeningen die gebruikt zou den zijn voor witwaspraktijken en belastingontduiking. Eerder stapte de directievoorzitter van Holland Casino's op, toen bleek dat hij zo'n coderekening heeft. Philips wil H. eerst horen, voor dat de onderneming en het pen sioenfonds stappen tegen hem ondernemen. Volgens Philips is alleen H. persoonlijk en niet het fonds zelf verdacht. De pensioenwereld reageert ge schokt. De Stichting Onderne mingspensioenfondsen (OPF) heeft bij haar leden, onder wie ook het Philips Pensioenfonds, aangedrongen op 'zuiver hande len'. Eerder deze week reageerde het OPF nog geïrriteerd op sug gesties dat de pensioenwereld wel eens betrokken kon zijn bij de fraudezaak. Het Philips Pensioenfonds heeft altijd een nauwe relatie gehad met Ad Strating, oud-directeur van NIB Securities en verdachte in de beursfraudezaak. De rech- ter-commissaris heeft het voor arrest van Strating met tien da gen verlengd. Strating heeft in de jaren tachtig fortuin gemaakt op de Amsterdamse beurs en staat bekend als de 'grand old man' van het Damrak. Algemeen directeur J.H. Pontier van effectenbank Bangert-Pon- tier is gisteren tijdelijk terugge treden als commissaris van het beursbedrijf Amsterdam Exchanges (AEX). „Totdat na dere duidelijkheid over deze zaak is verkregen," aldus de di recteur. Bij Bank Bangert-Pontier heeft justitie de afgelopen week reke ningen aangetroffen van Eddie Swaab, tot zeer reeent directeur van het Londense effectenkan toor FTC, dat ook in opspraak is geraakt. Pontier zelf zei elke as sociatie tussen de fraude en het beursbedrijf AEX te willen ver mijden, 'indien tot onderzoek bij Bangert-Pontier zou worden be sloten'. Het Meldpunt Ongebruikelijke Transacties (MOT) wil een on derzoek laten instellen naar de financiële transacties van Swaab via Bank Bangert-Pon tier. Bij huiszoekingen op een Amsterdams adres van Swaab op vrijdag 24 oktober is een gro te hoeveelheid bankbiljetten aangetroffen met wikkels van Pontier. Directeur H. Koppe van het MOT vraagt zich af of Bank Bangert-Pontier deze transac ties niet had moeten aanmelden. Door Willem Reïjn Schiphol - De Nederlandse lucht vaart heeft haar hoop gevestigd op Roel in 't Veld, voormalig staatsse cretaris voor één dag. De Rotterdam se professor moet in de komende zes weken minister Jorritsma adviseren omtrent de handhaving van de strik te geluidsnormen rond Schiphol. Zijn advies zal zwaar wegen bij het al dan niet accepteren van het volgens de bedrijven desastreuze gebruiksplan voor de luchthaven. De problematiek is sinds een half jaar nijpend. Goed twee jaar te rug heeft de politiek getracht het dilem ma van economische groei versus milieu belangen met een compromis op te los sen. Aan de ene kant zou Schiphol moeten groeien tot een mainport, een belangrijke toegangspoort voor het internationale luchtverkeer. Schiphol zou de banenmo- tor voor de regio Amsterdam worden. De nationale trots KLM zou zo kunnen uit groeien tot een van de handvol overle vende global carriers van het keiharde internationale luchtgevecht. Om de criticasters in de Tweede Kamer en de milieubeweging tegemoet te ko men, hanteerde minister Jorritsma ver schillende grenzen in de planologische kernbeslissing die nodig was om Schip hol in 2003 aan een vijfde startbaan te helpen. De belangrijkste limieten: Schip hol mocht niet verder groeien dan naar 44 miljoen passagiers, totaal zouden hooguit 15.100 woningen ernstig last van het vliegtuiglawaai mogen ondervinden en het geluid moest binnen afgebakende grenzen blijven, de zogeheten geluids contouren. De norm van 44 miljoen passagiers bleek al achterhaald toen die formeel werd vastgesteld. Schiphol groeide sneller dan in alle (toen al omstreden) aannames van de minister was verwacht. Inmiddels is er nauwelijks nog een partij die aan de 44 miljoen vasthoudt. De belasting van de woningen blijft ver onder de norm. Bij 353 duizend starts en landingen zit Schiphol dit jaar aan 12.800 woningen die binnen de '35 Ke- contour' vallen, de geluidsgrens die is ge steld. Volgend jaar zullen dat zelfs maar 8.600 woningen zijn. Dit is de werkelijke belasting die de omgeving ondervindt. Maar ook is vastgesteld waar de vliegtui gen precies mogen hinderen. Daarvoor staan rond Schiphol 235 meetpalen. Die staan in woonwijken, bij wegen, in wei landen en op parkeerplaatsen van de luchthaven zelf. Voornamelijk op die laatste plaatsen blijkt Schiphol normen te overschrijden. Een tweede probleem is dat Schiphol niet mag salderen: de woning die wel overlast krijgt buiten de contour mag niet worden weggestreept tegen de wo ning die binnen de contour toch geen overlast heeft. Had Schiphol slechts de opdracht gekre gen om niet boven de 15.100 belaste wo ningen uit te gaan, dan had de luchtha ven vrolijk kunnen doorgroeien. Met enig passen en meten kan Schiphol de 400 duizend aangevraagde vluchten ('slots') afwerken met 12.100 belaste wo ningen, minder nog dan in 1997. Schiphol moet in alle situaties hard wer ken aan het terugdringen van overbodig geluid. Zware vliegtuigen mogen 's nachts Schiphol niet aandoen, ouderwet se lawaaischoppers krijgen zulke hoge Adviseur profRoel in 't Veld tarieven dat zij Nederland zullen mijden, de vliegtuigen moeten onder zeer sterke hoeken gaan stijgen en dalen en de moto ren van de populaire Boeing 737 worden aangepast. Maar het is niet genoeg om binnen de formele grenzen te blijven. Schiphol heeft Jorritsma nu een gebruiksplan ge stuurd, dat zoals Schiphol-baas Smits zegt, 'dramatische gevolgen heeft voor de Nederlandse maatschappijen'. Want zij moeten vanaf 1 april meer dan 25 vluch ten per dag schrappen. Dat is uit concurrentie-overwegingen een ernstige tegenslag. Volgens IATA- cijfers groeit de luchtvaart in Europa met zes procent per jaar. Voor de KLM- groep is de ruimte hooguit drie procent, verondersteld dat de maatschappij gro tere toestellen weet te vinden om met één slot meer mensen de lucht in te krijgen. De toekomst van de Nederlandse lucht vaart staat daarmee onder druk. Voor de KLM zal het moeilijker onderhandelen zijn met beoogd Europees partner Alita lia, als die maatschappij weet dat de ko mende jaren de mogelijk groei in Neder land zeer beperkt is. En om de positie van KLM te versterken zal de maat schappij bovendien harder moeten groei en dan de markt. De vraag is of het KLM zal kunnen troosten dat andere Europese luchtha vens ook dergelijke problemen kennen. Bedrijven kunnen een jaar van mindere groei wel aan, als zij het uitzicht hebben dat ze twee of drie jaar later wel weer door kunnen groeien, zegt Smits. Voor alsnog zal Schiphol tot het jaar 2003 als de vijfde baan moet opengaan, het met een groei van een tot twee procent moe ten doen. De ambities van mainport Schiphol en global carrier KLM verwa teren sterk in dat scenario. Volgende week buigt het kabinet zich over de toekomst van de Nederlandse luchtvaart. De opmerking van premier Kok dat behalve milieuminister De Boer ook de andere dertien ministers een me ning zullen ventileren, duidt erop dat het een pittige discussie wordt in het kabi net. Dat de hele discussie een rituele dans is om de luchtvaart ruim baan te geven, lijkt echter voorbarig. Voor de nabije toekomst zal Jorritsma zeker de steun van In 't Veld, de staatsse cretaris die viel over zijn creatieve han delsgeest, kunnen gebruiken. Als de pro fessor weet uit te leggen dat het milieu belangrijker is dan formeel bedachte grenzen, mogen Schiphol en KLM nog enige hoop koesteren. Breukelen - Twee nieuwe kantoortorens bouwen? Nee, verzeke raar Interpolis besloot het het bij één te laten en het personeel geen vaste werkplekken te geven. De werkplekken kunnen zo efficiënter worden benut, vooral wanneer de werknemers deels buiten het kantoor (thuis) gaan werken. Dit alles onder het motto 'je Het werd gisteren op Nijenrode werkplek is overal'. De Tilburg- se verzekeraar kreeg er gisteren de Nationale Telewerkprijs 1997 voor. Vandaag zou Interpolis daar nog de Europese Telewerk prijs, die in Brussel wordt uitge reikt, aan toe kunnen voegen. Tweede-Kamerlid voor de VVD H. Voute reikte gisteren op Uni versiteit Nijenrode in Breukelen de wisseltrofee uit. Voute roem de namens jury- en werkgevers voorzitter Blankert de 'moed' die Interpolis aan de dag legde om het kantoorconcept in één keer op grote schaal in te voeren. Het kantoor zonder vaste werkplek ken biedt volgens de jury meer mogelijkheden om te gaan tele werken en vervult zo voorbeeld functie voor andere bedrijven. een puur Brabantse aangelegen heid, want naast Interpolis wa ren ook plaatsgenoot Otto Ne derland (postorders) en het tele werkproject van ABN-Amro Ef fecten Services in Breda genomi neerd. De uitreiking vond plaats tijdens een conferentie, georganiseerd door de Stichting Nederlands Telewerk Forum. Inmiddels telt Interpolis veertig telewerkers en dat moeten er de komende jaren 400 worden. Het hoofdkantoor heeft 1015 werkplekken voor in totaal 1450 mensen. Ons land telt momenteel 140.000 tele- thuiswerkers. NT Forum ver wacht rond het jaar 2000 onge veer 400.000 telewerkers in ons land. Medewerkers van de Micro Compact Car (MCC) onderwerpen de 'Smart' aan een laatste inspectiebeurt in de onlangs geopende fabriek in Hambach, Frankrijk. Het autootje wordt uitgebreid getest nadat de nieuwste kleine Mercedes bij de zogeheten Eland-test nogal in stabiel bleek. Mercedes heeft de afgelopen vijf dagen ongeveer duizend annuleringen gekregen voor het in opspraak geraakte A-klasse model op een totaal van 100.000 bestellingen. Tegenover de annuleringen stonden ongeveer even veel nieuwe bestellingen, zo heeft het bedrijf gisteren meegedeeld. foto reuter Beelddivisie Philips van groter gewicht Eindhoven - De divisie Beeld en Geluid van Philips krijgt een zwaarder gewicht binnen het concern. Onder meer de telefonie- activiteiten en de productie van monitoren komt onder de hoede van Beeld en Geluid. Met die verschuiving brengt Philips al zijn elektronicaproducten voor de consumentenmarkt onder één dak. De ingreep is een stap in een nieuwe strategie, waarmee Philips- president Boonstra de marketing en verkoop van televisies en an dere consumentenelektronica wil versterken. Aegon treft schikking over 'joodse' polis Den Haag - Verzekeraar Aegon heeft met H. Polak een overeen komst gesloten over de 'joodse' verzekeringspolis die de vader van de betrokkene in 1942 had afgesloten. Het concern betaalt een bedrag aan instellingen die helpen bij de opvoeding van pro bleemjongeren in de sloppenwijken van Jeruzalem. De erven zien van verdere aanspraken op Aegon af. Het is de eerste keer dat een oude 'joodse polis' op deze manier wordt afgehandeld. Details over de regeling worden niet gegeven. De in Tel Aviv wonende Polak stelt dat Aegon zich bijzonder fat soenlijk heeft opgesteld. Volgens hem is met de regeling voldaan aan de wensen van zijn ouders. Grootste kabelexploitant in de maak Arnhem - Telekabel, dochterondereming van energieconcern Nuon, gaat fuseren met kabelexploitant United Philips Commu nications (UPC). Daaruit onstaat het grootste kabelbedrijf van Nederland met 1,3 miljoen abonnees. Beide bedrijven treden vol gende week naar buiten met hun fusieplannen. Telekabel heeft 562.000 abonnees verspreid over netwerken in Gelderland, Fries land en Zuid-Holland. UPC is samen met de Amerikaanse tele- comoperator US West eigenaresse van het kabelnet van Amster dam en verder onder meer van Kabeltelevisie Eindhoven en een aantal netwerken in Zuidoost- en Midden-Brabant. UPC heeft ruim 700.000 abonnees. Ontslag voor topman PolyGram-label Londen - Voor de tweede keer in korte tijd vertrekt er een topman van een van de platenlabels van PolyGram. Dit keer gaat het om Chris Blackwell, die de leiding had bij het door hemzelf opge richte Island Records. Volgens berichten in de Amerikaanse pers heeft Blackwell een vertrekpremie van 20 miljoen dollar gekre gen. PolyGram schoof in augustus al directeur A. Harrell van Mo town aan de kant. Reden daarvoor was het uitblijven van aan sprekende successen. PolyGram wil geen enkele reden noemen voor het vertrek van Blackwell. Campina neemt concurrent Menken over Wassenaar - De melkfabriek Menken van Grieken, onderdeel van Menken Holding, komt in handen van zuivelgigant Campina Melkunie. Aanleiding is de overcapaciteit en de dalende winst van Menken van Grieken. Daar werken 250 mensen. Door de overname verdwijnen 45 arbeidsplaatsen. In een gezamenlijke verklaring stellen de bedrijven dat voor de afvloeiing geen ge dwongen ontslagen nodig zijn. Menken van Grieken is een mid delgrote zuivelfabriek, een van de laatste die in particuliere han den is. De omzet bedraagt circa 200 miljoen gulden per jaar. Campina Melkunie heeft een omzet van 7,5 miljard gulden. Huizen (anp) - Lucent Nederland sluit de fabriek voor telecom- municatie-apparatuur in Huizen per 1 januari 1999. Daardoor verliezen ruim 700 mensen hun baan, zo hebben de vakbonden gisteren te horen gekregen. Mogelijk kunnen deien van de fabriek blijven voortbestaan als er een nieuwe eigenaar wordt ge vonden, maar volgens de bonden was de directie zeer vaag over deze optie. In de fabriek zelf werken 575 mensen. Daarnaast verdwijnen 127 ondersteunende functies. De Industriebond FNV is verbij sterd over het voorgenomen be sluit van de directie. De collega- bond van het CNV spreek van 'een grof schandaal'. Vorig jaar gingen de bonden nog akkoord met het schrappen van 250 ar beidsplaatsen om de fabriek be ter renderend te maken. Toen had de directie volgens de bon den gezegd dat na die maatregel Huizen voldoende rendement zou hebben. „En nu worden de zelfde argumenten gebruikt om de tent te sluiten," aldus een woordvoerder van de FNV-bond. Volgens een woordvoerder van Lucent moet de reorganisatie van eind vorig jaar los worden gezien van de sluiting. Lucent is in oktober vorig jaar losgeweekt uit AT&T. In Huizen is kort daarna een reorganisatie doorge voerd 'met de inzichten die we toen hadden', aldus de Lucent- zegsman. Dat de fabriek nu hele maal dicht moet, is de uitkomst van een andere, diepgaander stu die. De Industriebond wijst erop dat de Huizense fabriek goed draait. De omzet per werknemer ligt hoger dan in Lucent-vesti- gingen in Spanje en de Verenigde Staten. Daarom vindt de bond het onverteerbaar dat Huizen moet sluiten. „De mensen voelen zich bedrogen. De woordvoerder van Lucent Nederland stelt dat de winstge vendheid van de fabriek in Hui zen niet ter zake doet: het pro bleem zit hem in de wereldwijde overcapaciteit. Huizen maakt zowel telefooncentrales als transmissieapparatuur; voor bei de soorten apparatuur bestaat te veel capaciteit. De Lucent-vesti ging in Spanje neemt de fabrica ge van centrales over en de transmissieproducten komen voortaan uit de Verenigde Sta ten. De overcapaciteit is het gevolg van technologische vernieuwing. Steeds meer fucnties zijn in één onderdeeltje (chip) onderge bracht, waardoor het fabriceren van een telefooncentrale minder arbeidsuren kost. De bonden kondigen verzet aan tegen de sluiting. Hoe dat verzet eruit komt te zien, is nog niet be kend. De Industriebond CNV eist dat gen enkele Lucent-werkne- mer in de WW komt.

de Stem | 1997 | | pagina 7