'Deel van opgestapt' Isaiah Berlin, denker van de vrijheid Israëlische inlichtingendienst behulpzaam bij moord op Rabin' Noodweer Portugal en Spanje eist doden Einde wegblokkades nog niet in zicht Bouterse rept over lange arm Nederland Scientology blijft in Duitsland omstreden Geen Europese norm arbeidsmarktbeleid 1 landelijk geweld Franse advocaten staken tegen traagheid systeem OMMENTAAR jlSILAND KORT aiming gered BUITENLAND A5 Irish Independent: VN-gezanten praten op de valreep BUITENLAND KORT Vijf jaar cel voor moord op verkrachter -J VEMBER 1997 A4 nk vertrekkende Schiphol-di- belofte gehouden. Hij heeft dat zelfs door de milieubewe- en. che taak verplicht na het ru- "us bleek hoezeer Schiphol in g van de geluidsnormen De er richting minister Jorritsma e beroerd de bal neer te leg- ieten dat de oplossing van de chtbank in Haarlem tikte de n eerste reactie had Jorritsma regelen te nemen. Het daar door de rechtbank ongeldiq voegd is tot het nemen van geval duidelijk dat de verant- d bij de minister van Verkeer amenspraak met haar collega rdeel moeten geven over de n het aantal vluchten, de plannen rustig te bestude- langengroeperingen lopen nu aan ervanuit dat het kabinet n Smits te accepteren, jen - van harte ondersteund roep gedaan op Jorritsma om nnenniette accepteren, u al zijn er niet mis te verstane Schiphol afgegeven. Wanneer 'e veronderstelling gewettigd in de luchtvaart verliest, ken. Het kan niet tegelijkertijd luchthaven vervolgens aan de Omdat alle andere maatrege- st de regering slechts één mid- 'n nogal formeel van aard en t aandurven - met een blik op r discussie te stellen. H itz overleden I en Jdaar?" Honk decennia isteraars, vaak nog in py- up aangeven van Ab Gou- ide kamerzeil. Gymleraar I ige leeftijd overleden. Hij Wereldoorlog tot 1974 de roor Radio Herrijzend Ne- ttevoorde NOS. I:ten ex-vriendin it Utrecht is gisteren voor geëist voor het doodschie- ■justitie Dubbelman achtte ■-jarige vrouw in Leerdam ■vilde dwingen in zijn auto j na negen jaar bij mij weg I tige plek rijden om te pra- II te gillen. Tijdens de wor- l egen Peper I ig aangespannen tegen het I >tterdam dat de partij van- I ïaar fractiekamer kan be- H:chtse partij de fractieka- I a een bezoeker van de par- I straat beledigd hadden, en hem ook nog eens te mis- iverbaal opgemaakt voor ng. ofmoord sn Bosch is gisteren voor geëist tegen de 23-jarige Amsterdam. De mannen België een gewelddadige htpaar. De twee gebruik- fclgische man in coma raak- I rige echtgenote ernstig ge- I ge veer een miljoen gulden I ij van het echtpaar. asjesrover I van H., die dit jaar van bij- lijes roofde, moet daarvoor I bank in Den Haag gisteren I ar geëist. Niet alleen de fy- II werd in die eis meegeno- I en bij zijn slachtoffers. De I der invloed van een coctail Iis gisteravond een viskot- lee opvarenden zijn in een Ben vuurpijl af. Deze werd Ea de drenkelingen zijn op- onderwijs' l.tzen (PvdA) wil volgend I oor leerkrachten laten in- In afspraken gemaakt over I Werkgevers en werknemers II die tijd kunnen sparen om I anden ineens vrij te nemen. voorkomen dat ze voortij- eerd één centraal fonds te ;n sparen voor vervangers i. Alleen dan kan een leraar tzen, die veel verwacht van gestie. van Justitie wil samen met de ;n kijken of er een landelijk i worden geroepen. Dit plat" ntitiatieven ter voorkoming en en en coördineren, r over de Justitiebegroting zei ;n over de toename van het ge- oestand van de samenleving- •delingssysteem van geweld W eren met uitgevers en omroep- n. Pas als zelfregulering met ïormen. Daarnaast wil de m'~ van het oplossingspercentage procent schommelt. DE STEM VRIJDAG 7 NOVEMBER 1997 Door Dora Rovers Aviv - De Israëlische in lichtingendienst Shin Bet bood een helpende hand bij de moord op premier Rabin. Dat zoU blijken uit een tot nu toe «eheime bijlage bij het rap port van de commissie-Sham- »ar die de omstandigheden rond de aanslag, twee jaar ge leden, heeft onderzocht. Volgens de betreffende passages richtte geheim agent, Avishai Ra- viv, niet alleen een gefingeerde extreem-rechtse organisatie op, maar zette hij moordenaar Yigal Amir aan tot de aanslag op het le ven van de toenmalige premier. De medewerker van de geheime dienst, die alles in het werk moest stellen om het leven van de pre mier te beschermen, gaf moorde naar Amir een wapentraining en daagde hem meermalen uit 'te la ten zien dat-ie een echte man was'. Geheim agent Raviv richtte de Eyal-groep (organisatie van de vechtende jood) op met de bedoe ling rechts-extremisten aan te trekken die anders hun toevlucht zouden hebben gezocht bij Kaha- ne Chai, de organisatie van de in New York vermoorde rabbijn Meir Kahane. De activiteiten van Eyal gingen ver, van afbeeldin gen van Rabin in een SS-uniform tot aan opwekkingsceremonies toe. Hoe vaak Raviv ook werd gear resteerd, hij kwam altijd weer snel op vrije voeten, na tussen komst van de geheime dienst. Maar klaarblijkelijk verloor de meester in het misleiden de macht over een van zijn 'aanhan gers'. Deze nieuwe feiten zouden erop duiden dat de gewelddadige de monstraties die voorafgingen aan de moord op Rabin niet alleen waren georganiseerd door een ge heim agent, maar klaarblijkelijk ook door de geheime dienst wer den gefinancierd. Volgens goed ingelichte bronnen staat de ge heim agent met de codenaam 'Champagne' nog steeds op de loonlijst van de Shin Bet. Binnen een aantal weken zal duidelijk worden of Raviv wordt vervolgd voor het laten doorgaan van een moordcomplot waarvan hij op de hoogte was. De Israëlische premier Netanya hu wil dat de geheime bijlage over de moord op Rabin open baar wordt gemaakt. Publicatie ervan zou hem zuiveren van de blaam dat met name zijn aanval len op de vredespolitiek van Ra bin een klimaat creëerden waarin de moord op de premier mogelijk was. De vraag wie verantwoorde lijk was voor Rabins dood leidt dezer dagen tot een diepe contro verse tussen links en rechts, secu lier en regulier in Israël. Het ge schil dreigt de afmetingen aan te nemen van een burgeroorlog in woorden. De fractie van de Arbeidspartij heeft geëist dat Netanyahu zijn excuses aanbiedt voor zijn ge drag van twee jaar geleden, vóór hij volgende week woensdag een herdenking in het parlement ter nagedachtenis aan de vermoorde premier leidt. IRA-top Door Bob van Huët Londen - Een aantal leidende figuren van het Ierse Republi keinse Leger (IRA) is vorige maand uit de organisatie gestapt uit onvrede over het formele staakt-het-vuren en het verloop van de vredesonderhandelingen in Belfast. Volgens de welingelichte Ierse krant Irish Independent zou het huidige vredesbestand gevaar kunnen lopen nu twintig kop stukken van de IRA hebben ge broken met de leiding. Degenen die zijn vertrokken zou- Door BertUmmelen Bagdad/Washington - De drie di plomaten die VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan naar Bagdad heeft gestuurd, hebben vandaag voor hun vertrek uit Irak een nieuwe ontmoeting met Iraakse regeringsvertegenwoordigers. De VN-missie verwacht dan het Iraakse antwoord te ontvangen op Annans brief aan president Saddam Hussein. De VN eisen dat Irak terugkomt op zijn be sluit de Amerikaanse inspecteurs van de VN-ontwapeningscom- missie Unscom het land uit te zetten. Irak heeft in een brief aan de VN- Veiligheidsraad toegegeven dat het machines uit verdachte mili taire faciliteiten heeft verwij derd. Volgens Bagdad is dat gebeurd met het oog óp mogelijke 'door de VS geleide agressie'. Volgens Bagdad zijn de VN verantwoor delijk voor het stagneren van de controle van zijn bewapening, doordat de organisatie erop blijft staan dat Amerikanen deelnemen aan de inspecties. De brief volgt op beschuldigingen dat het regi me van Saddam Hussein de pau ze in de inspecties gebruikt om machines die nodig zijn voor de productie van raketten buiten het bereik van observatiecamera's te brengen. De beschuldigingen zijn woensdag geuit door Richard Butler, de leider van de speciale VN-commissie. den menen dat overleg met de Britse regering en de protestantse partijen in Noord-Ierland alleen maar tot een ongewenst compro mis kan leiden. De weg naar een herenigd Ierland wordt dan lan ger, wat de eerste doelstelling van de IRA ondermijnt, aldus de dissidenten. Onder hen zou een oud-kwartier maker van de terreurgroep zijn. Hij was belast met het toezicht over de IRA-wapenarsenalen. De reden om te breken met de lei ding zou zijn dat de hardliners onvoldoende concessies zagen van de Britse regering in ruil voor handhaving van het bestand. Geëist worden vrijlating van ge vangenen en terugtrekking van een deel van de Britse troepen macht. De geheime bijeenkomst van de IRA-top zou eind oktober hebben plaatsgevonden in het Ierse graafschap Donegal, tegen de westgrens met Noord-Ierland. Daarbij zou ook een van de zeven leden van de zogeheten Army Council, de feitelijke IRA-lei- ding, boos zijn vertrokken. In de meest militante kringen van de organisatie is bovendien ge steld dat het huidige staakt-het- vuren de organisatiegraad bin nen de IRA heeft verzwakt. Ge wezen is op het mislukken van een reeks IRA-acties, direct na het voorlaatste bestand. De splitsing wordt vergeleken met de breuk in 1986 toen havi ken binnen de republikeinse be weging hun eigen weg gingen met Republican Sinn Fein. Die partij heeft banden met een terreur groep die zich de zogeheten 'Irish Continuity Army' (ICA) noemt. De ICA achtte zich aan niet één IRA-bestand gebonden en heeft de laatste jaren diverse aanslagen gepleegd. Naar verluidt zouden de nieuwe dissidenten zich nog niet bij de ICA hebben gemeld. Sinn Feinleider Gerry Adams zei gisteren niets te weten van een breuk binnen de IRA. hjdens een bijeenkomst van zijn Nationale Democratische Partij P in Paramaribo haalde Bou- se fel uit naar de Nederlandse ffl Surinaamse media. De sfeer ijdens de vergadering, de eerste s'Ms het verijdelen van de s Mtsgreep twee weken geleden, *as grimmig. Van de vele ND- ers, die het licht over de recen- e gebeurtenissen lieten schijnen, was advocaat Ramon de Freitas net felste in zijn kritiek op Ne erland. Met een van de veertig e en van het Nederlandse straf- ossier tegen Bouterse onder zijn arm hield hij de honderden NDP- «nhangers voor dat de verdacht makingen van Nederland een neenschakeling van leugens, bedrog en laster zijn. politiek Den Haag wil een man aanafer0epen leiding te geven dit volk, liquideren. Politiek - -VSleP' Om die reden wordt op Het dodental als gevolg van het noodweer dat woensdagavond en gisternacht het zuiden van Portugal en Spanje heeft geteisterd, is opgelopen tot 32. Tientallen mensen worden nog steeds vermist. Er vielen voor zover bekend 21 doden in oostelijk Spanje en elf do den in het zuiden van Portugal. Wegen zijn ondergelopen en hele dorpen zijn afgesloten van de buitenwereld. Het noodweer ging ge paard met stortbuien en zware windstoten van meer dan honderd kilometer per uur. Overstromingen, omvallende bomen en verniel de huizen waren het gevolg. De slachtoffers werden geraakt door ontwortelde bomen, anderen verdronken. Op sommige plaatsen staat het water drie meter hoog. Op de foto staat een man voor zijn ingestorte huis. foto anp Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse minister Jean-Claude Gayssot verwacht een snelle oplossing van het loonconflict in het wegvervoer. Volgens de minister, die gisteravond in Parijs de onderhandelingen tus sen werkgevers en werknemers bezocht, is er belangrijke voor uitgang geboekt. Maar de bewindsman was gisteravond een van de weinige optimisten. "oor Armand Snijders Paramaribo - De Surinaamse ex-dictator Desi Bouterse heeft Nederland ervan beschuldigd achter de plannen van de onlangs verijdelde staatsgreep te zitten. Hij vindt het vreemd dat Né- Wand de couppoging niet heeft veroordeeld, maar zich alleen zorgen maakt om het lot van de verdachten. Veel waarnemers verwachten dat de acties van de Franse vracht wagenchauffeurs niet voor het weekeinde afgelopen zullen zijn. Gisteravond begon op het Franse ministerie van vervoer een nieu we vergadermarathon tussen werkgevers en werknemers. De aanvankelijke hoop - een ak koord in de loop van de nacht, dat vandaag door de blokkerende chauffeurs zou kunnen worden besproken en eventueel goedge keurd - werd snel de bodem inge slagen. En daarmee waarschijn lijk ook de hoop dat de blokkades 'nog voor het weekeinde opgehe ven worden. De vakbonden CGT en Force Ouvrière, en in mindere mate de gematigde CFDT, wilden nog meer concessies van de zijde van de werkgevers. Maar zowel de Unostra als de UFT vonden dat ze genoeg water bij de wijn heb ben gedaan. „Meer offers kunnen we niet brengen. Het is tijd dat iedereen aan het werk gaat," al dus Christian Rose van de Unos tra. De afspraken van de nacht van woensdag op donderdag werden gisteren door de chauffeurs mas saal naar de prullenmand verwe zen. De chauffeurs zouden een loonsverhoging krijgen van 6 procent. Tot de maand juli 2000 zou hun maandsalaris geleidelijk doorstijgen naar de geëiste tien duizend francs (3350 gulden) voor tweehonderd gewerkte uren. „Dat is te weinig. We willen dat salaris nu al hebben. Bovendien is er niets afgesproken over de premie van duizend gulden die ons vorig jaar was toegezegd en die de meesten van ons nooit heb ben ontvangen," aldus een actie voerder bij een blokkade in Nor- mandië. Door Frans Wijnands Bonn - De status van Scientology in Duitsland blijft voorals nog onduidelijk en dus omstreden. Een rechtbank in Berlijn deed gisteren geen uitspraak over de vraag of de organisatie een zakelijke onderneming, dan wel èen kérkgehootschap is. Een erkenning als kerk biedt tal van (fiscale) voordelen. Volgens Scientology bestaat in Duitsland geen echte vrijheid van godsdienst. De van oorsprong Amerikaanse organisatie voelt zich in de Bondsrepubliek gedis crimineerd en onderdrukt. Bonn ontkent dat. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Klaus Kinkel heeft aan de vooravond van een bliksemtrip naar de VS nog eens benadrukt dat in Duits land geen religieuze minderhe den worden vervolgd. En zeker niet met nazi-methoden, zoals Scientology beweert. De in Amerika wél als kerkge nootschap erkende organisatie heeft in de Amerikaanse politiek een sterke lobby. Albright spreekt Arafat en Netanyahu Gaza/Washington - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Madeleine Albright zal volgende week zowel met de Pales tijnse leider Yasser Arafat als met de Israëlische premier Neta nyahu spreken over het vredesproces in het Midden-Oosten. Alb right praat op 15 november in Genève met Arafat, zeggen Pales tijnse vertegenwoordigers in Gaza. Albright zal Netanyahu waar schijnlijk tussen 12 en 15 november in Londen ontmoeten. Kidnap erfgenaam Onassis verijdeld Genève/Jeruzalem - Justitie in Genève heeft een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd tegen zeven Israëli's die van plan waren de enige erfgename van de Griekse scheepsmagnaat Aristo- teles Onassis te ontvoeren. De zeven, onder wie enige Israëlische legerofficieren, waren al enige tijd bezig de twaalfjarige Athina Roussel-Onassis te volgen. Als Athina achttien wordt, erft ze zo'n drie miljard dollar uit de nalatenschap van haar moeder Christina Onassis, dochter van Aristoteles Onassis. De politie in Genève ontdekte eerder dit jaar al dat de mannen bezig waren met plan nen om Athina en mogelijk ook haar vader Thierry Roussel (Chris tina's vierde echtgenoot) te ontvoeren. Athina woont met haar va der en diens huidige Zweedse vrouw in het dorpje Lussy-sur-Mor- ges in het Zwitserse kanton Vaud. Haar toekomstig fortuin wordt beheerd door haar vader en vier Griekse beheerders die onderling grote ruzie zouden hebben. DNA-onderzoek op lijk Montand Parijs - De rechtbank in Parijs heeft gisteren besloten om het stof felijk overschot van de zes jaar geleden overleden acteur Yves Montand op te graven. Justitie wil een DNA-onderzoek plegen om uit te zoeken of de 22-jarige Aurore Drossard inderdaad de doch ter is van de in Frankrijk geliefde zanger en acteur. Montand overleed op 9 november 1991. Volgens de rechtbank is een DNA- onderzoek de enige mogelijkheid om met zekerheid vast te stellen of er een familieband bestaat tussen Montand en Drossard. De procedure rond het vermoedelijke vaderschap van Montand duurt al acht jaar. De moeder van Aurore beweert dat ze de zanger-ac teur heeft leren kennen tijdens filmopnamen. De fysieke gelijkenis tussen Montand en Aurore Drossard is opvallend. Maar Yves Montand heeft altijd ontkend dat hij vader zou zijn van de nu 22- jarige vrouw. Joegoslavië houdt oorlogsmisdadiger aan Belgrado - Een 50-jarige Serviër is gisteren in Joegoslavië gear resteerd wegens de moord op tachtig burgers gedurende de Bosni sche oorlog (1991-1995). De man, Slobodan Misic, had tevoren in de Joegoslavische pers uit de doeken gedaan dat hij erbij was toen 'tussen de vier- en vijfduizend moslims werden gedood tijdens zuiveringen van hun dorpen'. 'Ramp Boeing TWA niet door raket' New York - De Amerikaan Ian Goddard, die volhield dat de vorig jaar bij New York verongelukte TWA-Boeing was neergehaald door een raket van de marine, heeft die bewering ingetrokken en zich verontschuldigd. De in Maryland wonende Goddard liet we ten dat hij de regering slechts een 'blauw oog' had willen bezorgen met zijn beschuldiging dat de vermeende raketinslag in de doof pot was gestopt. In een korte verklaring die hij liet bezorgen bij de televisiezender CNN excuseerde Goddard zich bij de marinefunc tionarissen die hij vals beschuldigd heeft. Ook bood hij mensen die zijn theorie aanhangen zijn verontschuldigingen aan. Goddard noemt zichzelf een libertijn en onderzoeker naar vermeende sa menzweringen van de regering. De pagina's die Goddard op Inter net had ingericht om zijn mening te geven over de TWA-ramp zijn niet meer oproepbaar. De ramp met de Boeing kostte in juli 1996 aan alle 230 inzittenden het leven. Uit onderzoek is gebleken dat zich in de centrale brandstoftank van de jumbo een explosie heeft voorgedaan. Het Bundesverwaltungsge- richtverwees de zaak terug naar een rechtbank in Mannheim. Die had in een eerder oordeel een Scientology-groep de status van vereniging toegekend. Die beslis sing heeft de Berlijnse rechtbank voor nietig verklaard. De Berlijnse rechters vinden dat het gerecht in Mannheim eerst maar eens goed moet uitzoeken of afdelingen van Scientolgy over wegend economische, dan wel ideëel-religieuze doeleinden na streeft. Pas als daar duidelijkheid over bestaat, kan juridisch beslist worden of de organisatie als kerkgenootschap kan worden er kend. Dat is tot nu toe, tot ongenoegen van Scientology, niet het geval. Door Bert Schampers Brussel - Diplomaten leken gisteren nogal geschrokken door de negatieve toon in de media over de speciale banentop die de Europese Unie later deze maand belegt in Luxemburg. De voorspelde mislukking van de top, nu er geen Europese norm voor werkgelegenheid komt, is in hun ogen een te voorbarige conclusie. Het feit dat de leiders van Europa voor het eerst se rieus nadenken over het thema werkgelegenheid, is dat geen winst dan? Van onze correspondent Parijs - Vrijwel het hele Franse justitie-apparaat lag gisteren stil. De ongeveer 35.000 advocaten in het land besloten - op een enkeling na - om 's lands rechtszalen te boycotten. „We hebben meer rechters nodig. De wachttijden voor onze klanten zijn on verantwoord lang," aldus Christophe Ricour, deken van de Franse orde van advocaten. De raadslieden pleiten voor een snellere justitie. Wie nu in Frankrijk wil scheiden, moet mini maal twee jaar wachten op een uitspraak. Ongeveer veertig procent van de 53.000 gevangenen zitten soms al jaren in voor arrest, in afwachting van hun proces. basis van verklaringen van ano nieme getuigen Bouterse gecrimi- .naliseerd. Maar Nederland is met zijn hele drugsbeleid een land van Sodom en Gomorra. Alles wat in het Oude en Nieuwe Tes tament is verboden, wordt daar gedoogd." Nederland zit volgens De Freitas en volgens vele andere NDP'ers achter de verijdelde coup. Vol gens Desi Bouterse hebben de twee tnilitairen die worden ver dacht van betrokkenheid bij de coup en vorige week bij Neder land en de Verenigde Staten steun zochten, in eerste instantie gezamenlijk aangeklopt bij de Nederlandse ambassade in Para maribo. „Ze hebben één militair óverge- bracht naar de Amerikaanse am bassade om de Verenigde Staten er op die manier met de haren bij te slepen." Rijswijk (anp) - De Britse denker Isaiah Berlin, die gis teren op 88-jarige leeftijd overleed, geldt als de grond legger van de politicologie. Hij werd bekend door zijn geschriften over vrijheid, na tionalisme en socialisme. Volgens Berlin wordt de ge schiedenis niet door grote man nen gemaakt, maar is zij een niet te stuiten kracht die de hele mensheid meesleept. Daarom hechtte hij veel belang aan de invloed van ideeën die de sa menleving vorm geven. Als kind maakte Berlin, in 1909 geboren als kind van een joodse handelaar in het Letse Riga, mee welk effect ideeën kunnen heb ben. In de Russische hoofdstad Petrograd zag hij hoe de solda ten en arbeiders de macht gre pen tijdens de Oktoberrevolutie van 1917. De familie Berlin emigreerde twee jaar later naar Groot-Brit- tannië, waar de jonge Isaiah een Engelse opvoeding kreeg. Na zijn studie doceerde hij filosofie in Oxford. Tijdens de oorlog werkte hij als diplomaat in Was hington en vervolgens in Mos kou waar hij de schrijvers Pas ternak en Achmatova leerde kennen. Na de oorlog keerde hij terug naar de universiteit van Oxford. Hij gaf de filosofie op, omdat die volgens hem geen antwoorden meer bood, en werd hoogleraar in de sociale en politieke theo rieën. Een van zijn voornaamste bij dragen aan de politicologie is het idee van het pluralisme van waarden. De mensen zijn zo ver schillend dat er niet één univer sele verzameling van normen en waarden bestaat. Dit ontwikkelde hij verder in zijn essay 'Twee concepten van vrijheid', waarin hij de liberale, positieve vrijheid onderscheidde van de negatieve vrijheid in to talitaire regimes. „Dit werk kwam voort uit woede over de volksverlakkerij van de stalinis ten, die het hadden over 'echte vrijheid'." Behalve een studie over Marx, die na 55 jaar nog steeds ge drukt wordt, heeft Berlin voor namelijk essays geschreven. Aan het begin van de jaren zestig raakte hij uit de mode, toen linkse denkers en neo-marxisten op de universiteiten in zwang raakten. Critici zeggen dat hij vooral ideeën van anderen ver werkte. „Berlin is niet zozeer een poli tiek denker, alswel een mora list," meent zijn biograaf Mi chael Ingnatieff. „Waarden als vrijheid en genade zijn volgens hem niet te vereni gen, je kunt alleen de een ten koste van de andere krijgen. En in beide gevallen verlies je." Berlins liefde voor de klassieke Russische literatuur leverde The Hedgehog and the Fox (De egel Isaiah Berlinfoto reuter en de vos) op, een studie over Tolstoj. Andere bekende werken zijn Years of Enlightenment (Ja ren van Verlichting) en Russian Thinkers (Russische denkers). Hij vertaalde ook Russische klassieke literaire werken. Het is wel duidelijk dat Europa niet het juiste recept in huis heeft voor meer banengroei en verla ging van de werkloosheid. De Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, zag het een maand of twee geleden toch an ders. Er leek zelfs even sprake van een Europese norm: twaalf miljoen banen in vijf jaar, een verlaging van de werkloosheid met vier procent en elke werkloze jongere en volwassene binnen zes maanden tot een jaar aan de slag. We bleken het allemaal verkeerd begrepen te hebben. We, dat zijn de journalisten, die de cijfers van de Commissie onjuist hadden geïnterpreteerd. Er blijkt nu in eens geen sprake van doelstellin gen en richtlijnen. Want de uit gangspunten zijn daarvoor te verschillend. Er is geen Europese arbeidsmarkt. Er zijn vijftien EU-lidstaten, elk met hun speci fieke kenmerken en problemen. Waar het om gaat, zei de Bel gische minister van Tewerkstel ling Smet gisteren, is dat we in de toekomst geen mensen meer heb ben zonder diploma's. Dan voor kom je ook dat er een groep ont staat die kansloos is op de ar beidsmarkt. Want de markt vraagt juist om hoger opgeleid personeel met een specifieke vak- of technologische kennis. Premier Kok zei vorige week tij dens Benelux-overleg ongeveer hetzelfde. Het accent moet liggen op opleiding en scholing. Alleen diploma's en kennis zijn de basis om werk te vinden of om een baan te behouden. Maar de vraag blijft dan, moet Europa daarvoor de voorwaar den scheppen? Nee dus, werkge legenheid blijft bij uitstek natio naal beleid. Vooral Spanje en Duitsland - twee landen met een hoge werkloosheid - maken daar in de Unie een hard punt van. Onze deelstaten en regio's, zeg gen zij, hebben een eigen arbeids marktbeleid, dat rekening houdt met de problemen in die gebie den. Daar past geen centralis tische, door Brussel gecoördi neerde aanpak. Zo is er nu sprake van om voor el ke lidstaat een actieprogramma op te stellen, waaraan een aantal concrete doelstellingen worden gekoppeld. Dat lijkt niet zo'n probleem, omdat de meeste rege ringen dat toch al doen. Maar goed, met straks euro's in de portefeuille, moet het beleid in de toekomst wel beter op elkaar worden afgestemd, dat ligt voor de hand. Dan is het ook niet zo bezwaarlijk om aan de Europese collega's te rapporteren hoe de si tuatie op de arbeidsmarkt is geëvolueerd en hoe het beleid daarop is aangepast. Tongeren - Een rechtbank in Tongeren heeft gisteren een 38- jarige inwoner van het Belgisch- Limburgse Gingelom veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar voor de moord op de ver krachter van zijn gehandicapte dochter. De man nam vorig jaar het recht in eigen hand omdat hij vreesde dat de verkrachter an ders snel op vrije voeten zou ko men. De veroordeelde bracht de dader oktober vorig jaar met en kele messteken om het leven. De openbare aanklager had een ge vangenisstraf van zeven jaar geëist. De voorzitter van het Hof van Assisen, de juryrechtbank die in België zwaardere misdrij ven behandelt, zei echter in het vonnis 'een menselijk gezicht te hebben getoond'. De 38-jarige vader werd bij het verlaten van het gerechtsgebouw toegejuicht door omstanders. Hij zal na af trek van voorarrest en de moge lijkheid om vervroegd in vrijheid te komen waarschijnlijk slechts een jaar van zijn straf hoeven uit te zitten.

de Stem | 1997 | | pagina 5