Gat huursubsidie wordt gedicht De ambities van D669er Thom de Graaf Defensie geeft fouten nazorg Hercules toe 'Israëlisc Bouterse lang e arm Romeinse mijlpalen op bouwterrein Sorgdrager wil landelijk platform tegen geweld DE STEM BINNENLAND Partijen mogen reclame maken op zender SBS6 7000 huishoudens kunnen alsnog bijdrage in de woonkosten krijgen 6 Heerma wordt burgemeester van Hilversum' Kamer akkoord met plicht tot inburgering wil vier leden Kamer fractie kwijt 'Ik denk dat het fractievoorzitterschap een hele leuke baan is' COMMENTAAR DE STEM Schiphol BINNENLAND KORT DB STEM Irish Indepe VN-gezanten praten op de valreep i i i i i VRIJDAG 7 NOVEMBER 1997 A4 Amsterdam (anp) - SBS6 wil in de aanloop naar de verkie zingen van komend jaar re clamezendtijd verkopen aan de politieke partijen. SBS6 zal oproepen om te stemmen op niet-democratische partij en weigeren. De partijen toonden gisteren niet al te veel belangstelling voor het aanbod van SBS6. Het GPV bijvoorbeeld wijst reclame op een commerciële zender principieel af, Groen- Links, de VVD en andere par tijen zeggen er domweg geen geld voor te liebben. De PvdA cvoert overigens al gesprekken tnet advertentie bureaus van de regionale om roepen voor reclame op die zenders. o Enneüs Heerma foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Enneüs Heerma, de oud-fractievoorzitter van het CDA, wordt waarschijnlijk burgemeester van Hilversum. Het kabinet neemt daarover vandaag of anders volgende week een besluit. Dat wordt bevestigd door be trouwbare Haagse bronnen. De benoeming is politiek niet omstre den. Heerma volgt in Hilversum zijn partijgenoot Kraaijeveld- Wouters op, die met pensioen gaat. Heerma, oud-wethouder van Am sterdam, oud-staatssecretaris van Economische Zaken en van Volks huisvesting is een bekwaam be stuurder. Zo reorganseerde hij de volkshuisvesting ingrijpend. Zijn overstap in 1994 naar de Tweede Kamer draaide uit op een fiasco. De weinig mediagenieke ex-be- windsman, op wie een klemmend beroep was gedaan om fractielei der Elco Brinkman op te volgen, was niet in staat het CDA nieuw leven in te blazen. Daarom maak te hij eind maart plaats voor Jaap de Hoop Scheffer. Sindsdien zijn vertrek uit de Haagse politiek vergaarde Heer ma verschillende nieuwe (deel- tijdjfuncties. Zo zet hij op dit mo ment een instituut op poten waar naar asbest-slachtoffers zich met hun claims kunnen wenden. Hij is verder voorzitter van de bran cheorganisatie voor Arbodiensten en wordt hij voorzitter van het Waarborgfonds Eigen Woningen, de organisatie die verantwoorde lijk is voor de nationale hypo theekgarantie. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet gaat het gat in de huursubsidiewet alsnog dichten. Zevendui zend huishoudens, die buiten de boot dreigden te vallen, komen daardoor toch in aan merking voor huursubsidie. Dat is gisteren uit betrouwbare bron vernomen. Het kabinet buigt zich vandaag over de aan gepaste regeling, die onder grote druk van de Tweede Kamer tot stand is gekomen. De regeling zou in juli 1998 moeten ingaan. De Kamer had er bij staatssecre taris Tommei (Volkshuisvesting) op aan gedrongen om de regeling met terugwerkende kracht tot 1 juli 1997 in te voeren. Of dat ge beurt, is onzeker. Naar verluidt zou dat te veel juridische com plicaties opleveren. Kort na de invoering van de nieuwe huursubsidiewet bleek dat huurders die onverwacht in inkomen achteruit gingen, geen aanvullende huursubsidie kon den krijgen. De huurders moeten een beroep doen op bijzondere bijstand in hun gemeente. Dat zorgt voor problemen omdat ge meenten zelf mogen beslissen hoeveel bijzondere bijstand ze uitbetalen. Dan kan huurders honderden guldens kosten. CDA en PvdA vroegen Tommei in juli al de regels te veranderen. Volgens het CDA heeft Tommei, die eind augustus liet weten aan passing van de regels niet nodig te vinden, kostbare tijd verloren laten gaan. In de Tweede Kamer zei Tommei gisteren dat de leegstand in de sociale huursector de komende jaren verder zal toenemen. Pro vincies moeten daarom strenge afspraken met gemeenten gaan maken over de bouw van nieuwe woningen. Medio dit jaar stond 0,3 procent van de sociale huurwoningen in Nederland leeg. De leegstand is het grootst in de provincies Gro ningen (2,1 procent), Flevoland (2,1) en Zeeland (0,8). Niet uitge sloten is dat ook in grote steden als Rotterdam en Den Haag leeg stand ontstaat. Tommei noemde het 'onwense lijk' dat in nogal wat gemeenten bestemmingsplannen ruimte bieden voor nieuwbouw, terwijl in buurgemeenten huizen lang durig leeg staan. De staatssecre taris vindt dat provincies con crete afspraken moeten maken met de gemeenten om te voorko men dat er te veel nieuwe huizen worden gebouwd in regio's waar al leegstand is. De leegstand is het gevolg van nieuwbouw in de afgelopen ja ren en de veranderde woonvoor keuren van huurders. Die willen volgens Tommei 'een betere wo ning in een betere wijk' en trek ken weg uit verouderde naoor logse buurten. Tommei: „De huurder kan kiezen. Dat bete kent dat minder aantrekkelijke woningen leeg blijven." Tommei en de Kamer voelen niets voor het plan van de PvdA om de maximaal toegestane huurverhoging te verlagen van 6,5 naar 5 procent per jaar. Een deel van de particuliere ver huurders verhoogt volgens de PvdA de huur elk jaar automa tisch met 6,5 procent, zonder dat daar bijvoorbeeld verbeteringen aan de woningen tegenover staan. Tommei voerde aan dat hij met de verhuurders heeft af gesproken dat de maximale huurverhoging tot 1999 niet wordt aangepast. Den Haag (anp) - Defensie erkent dat zich bij de nazorg na de Herculesramp op enkele punten 'onvolkomenheden' hebben voorgedaan. Die fouten zijn te wijten aan interne communica tieproblemen. Het ministerie reageert daarmee op een rapport dat de Nationale Ombudsman gisteren heeft ge presenteerd. Deze stelt dat De fensie tekort is geschoten bij de nazorg en begeleiding van de na bestaanden van één van de slachtoffers van de ramp. Minister Voorhoeve van Defen sie moet de schade-afwikkeling Den Haag (anp) - Legale nieuw komers van 18 jaar en ouder uit landen van buiten de Europese Unie worden wettelijk verplicht zich de Nederlandse taal eigen te maken. Ook moeten zij lessen maatschappij- en beroepsoriën tatie volgen. Doen ze dat niet, dan volgen financiële sancties. De Tweede Kamer ging gisteren op hoofdlijnen akkoord met een wetsvoorstel daartoe, dat het ka binet ziet als een belangrijk mid del om de integratie van minder heden te bevorderen. Als de Eer ste Kamer instemt, geldt de ver plichte inburgering vanaf 1 janu ari. Het inburgeringsprogramma voorziet in gemiddeld 600 uur les, gedurende een jaar te volgen. Aanvankelijk vond het kabinet maximaal 500 uur genoeg, maar de Kamer protesteerde hiertegen. De regeringspartijen PvdA en D66 willen ook asielzoekers met een voorwaardelijke verblijfsver gunning onder de wet brengen. Het kabinet is hier tegen, onder andere omdat dat valse verwach tingen zou wekken over een per manent verblijf in Nederland. Het CDA lijkt meer kans te heb ben met het voorstel om deze asielzoekers meteen nadat zij een permanentere status krijgen een volwaardig inburgeringspro gramma te laten volgen. De wij zigingsvoorstellen komen volgen de week in stemming. voor alle nabestaanden opnieuw onder de loep nemen en de ver goeding zo nodig herzien, advi seert ombudsman M. Oosting. „De belofte om deze ruimhartig af te handelen, lijkt niet vol doende te zijn nagekomen." De familie Vegelin, die volgens de Ombudsman te laat werd geïnformeerd over de identifica tie en de doodsoorzaak van hun zoon, hoopt én verwacht dat mi nister Voorhoeve de aanbevelin gen van Oosting onverkort over neemt. Zij en haar advocaat wachten af wat Defensie met de uitkomsten van het rapport gaat doen. Oosting stelde een onderzoek in naar aanleiding van klachten van de ouders. Bij de crash met de Hercules op de vliegbasis Eindhoven, op 15 juli vorig jaar, kwamen 34 inzittenden om het leven. De overige zeven raakten zwaargewond. Naar het idee van de familie Ve gelin bepaalde Defensie wat en wanneer iets goed voor haar was, hetgeen zij te vaak als in strijd met haar belangen ervoer. De aan haar toegewezen maat schappelijk werker kreeg ook niet de noodzakelijk informatie, ondervond de familie Vegelin, of kreeg die veel te laat. Oosting onderschrijft dat. Defensie heeft toegezegd de aan bevelingen om de communicatie te verbeteren, over te nemen. Het ministerie wijst er op dat de te kortkomingen in de nazorg niet het gevolg zijn geweest van het ontbreken van goede bedoelin gen of de persoonlijke inzet van de betrokken medewerkers. De militaire bond VBM meent dat de Ombudsman de vinger op de zere plek legt. „Ik ben bang dat dit rapport bevestigt wat we ei genlijk al lang wisten: de Defen sie-leiding heeft nog altijd niet geleerd van andere missers, zo als bij de militairen die met ge zondheidsproblemen terugkwa men van hun VN-missie in Cam bodja," zegt VBM-voorzitter Golsteijn. De afdeling archeologie van de gemeente Den Haag heeft een unieke vondst gedaan op een bouwlo catie in het Wateringse Veld. Het gaat om vier mijlpalen uit de Romeinse tijd, waarvan er drie goed geconserveerd zijn. Tot nu toe zijn er slechts twee van dergelijke afstandspalen in Nederland ontdekt. De eerste moet zijn opgericht rond het jaar 140, de tweede rond 220 en de derde is uit 250. Van de vierde paal is nog geen datering bekend. Romeinse mijlpalen stonden langs belangrijke wegen. Ze vermeldden de afstand tot de dichtstbijzijn de belangrijke plaats. Stadsarcheologe Corien Bakker (op de foto links) vermoedt dat dat in dit geval Forum Hadriani was, het huidige Voorburg. Dat was toen de hoofdstad van het gebied. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - D66 wil vier van de huidige 24 Tweede-Kamerleden vervangen door nieuwkomers. De oud-journalisten Guikje Roethof en Marijn de Koning moeten verdwijnen, net als Van Waning en Ursie Lambrechts. Eén van de mogelijke vervangers is de de Zoetermeerse ingenieur Willem Bos, bekend van het al ternatief tracé voor de HSL door het Groene Hart. De 'advieslijst' met 35 kandidaten is verdeeld in groepen en zegt nog niets over de definitieve volgorde. Daarover beslissen de leden. Het eerste groepje van vijf telt weinig verrassingen: kandidaat lijsttrekker Borst, partijleider Van Mierlo, fractieleider Wolffensperger en de 'kroon prinsen' De Graaf en Van Box tel. Alleen de kandidatuur van Wolffensperger valt op, omdat hij in zou zijn voor een baan bij de NOS. Bij de tweede groep (plaats 6-15) staan onder ande ren staatssecretaris—Tommei (Volkshuisvesting), de Kamerle den Bakker en Dittrich en drie nieuwe gezichten. De D66-ministers Wijers (Eco nomische Zaken) en Sorgdrager (Justitie) hadden al laten weten niet in de Kamer (wel eventueel in het volgende kabinet) te wil len komen. De staatssecretarissen Nuis (Cultuur) en Kohnstamm (Bin nenlandse Zaken) hebben ook afgezien van kandidaatstelling. Kamerlid Thom de Graaf (40) behoort sa men met collega Roger van Boxtel tot de kroonprinsen van D66. Beiden gooien hoge ogen voor het toekom stige leiderschap van de partij na het afscheid van de op leeftijd ra kende Hans van Mierlo en Els Borst. Intussen rijst de ster van De Graaf. Op de Kamer kandidatenlijst van de stemadviescommissie van D66 staat hij bij de eerste vijf: samen met Borst, Van Mierlo, de huidige fractievoorzit ter Wolffensperger én collega Van Boxtel. Door Paul Kokke Den Haag - Op de wand van zijn werkkamer zit een sticker: 'De mocrats make great leaders. You're following one'. Is Thom de Graaf, sinds 1994 Kamerlid, een van de toekomstige grote leiders van zijn partij? De Tony Blair van de Lage Landen waar menig D66'er de laatste tijd zo intens naar snakt? „Die (sticker was een cadeautje van een kennis naar aanleiding van de Amerikaanse presidents verkiezingen. Maar het zegt niets over mij," haast de voor malig ambtenaar van het minis terie van Binnenlandse Zaken zich te zeggen. De Graaf oogt als het proto-ty- pe D66'er. Het haar losjes krul lend op de schedel, open uitstra ling, lang, slank en voorzien van een fluwelen stem die bedacht zaam formuleert. Goed gekleed ook. Fatsoenlijk. Van rivaliteit tussen hem en de drie jaar oudere Van Boxtel over het toekomstig partijleider schap wil hij niet weten. Maar van enige politieke ambitie is hij niet gespeend. Alleen praten D66'ers daar niet graag openlijk over. Dat past niet binnen de cultuur van de partij. Een post in een volgend kabinet misschien? Een beetje geprikkeld: „Geen enkele. Waarom moet ik dat nou willen? Omdat ik in de Kamer zit?" Misschien omdat u bepaalde ambities heeft. „Misschien wel, ja. Een post in het kabinet is op zich buitenge woon eervol. Maar niet nu, mis schien later. Mijn ambitie is een goed Kamerlid te zijn. Daar heb je wel een paar jaar voor nodig. Ik wil na de verkiezingen nog graag in de Kamer blijven in een functie waar de fractie mij dan geschikt voor acht. Ik heb nu een enorme vrijheid en een leu ke portefeuille (onder meer po litiezaken, red). Ik ben boven dien fractiesecretaris en kan me met een heleboel dingen be moeien, organisatorisch en wat de partij betreft." Maar het fractievoorzitterschap zou u na de komende verkiezin gen wel ambiëren. „Ik ben beschikbaar. Als je zegt dat het mijn ambitie is om ook iets in leidinggevende sfeer te doen, is dat ongetwijfeld waar. Maar dat is een zaak van de nieuwe fractie na de verkiezin gen." Dat klinkt allemaal zo genuan ceerd. Wat is er mis als een poli ticus zegt dat hij best fractie voorzitter wil zijn? „Omdat het twee dingen sugge reert: dat je niet tevreden bent met wat je nu doet en dat je am bitie alleen op dat ene punt ge richt is. Maar ik denk dat het fractievoorzitterschap een hele leuke baan is. Dat geldt voor een aantal andere functies ook." Het fractievoorzitterschap komt toch binnenkort aan de orde als de huidige fractievoorzitter Wolffensperger een andere baan krijgt, bijvoorbeeld bij de NOS? „Ik heb nog van geen benoeming gehoord. Bovendien heeft Wolffensperger zich weer kan didaat voor de Kamer gesteld. Ik zie wel wat er verder gebeurt. Thom de Graaf foto anp Maar ik zeg niet dat ik absoluut niets zou willen." Met D66 loopt het verre van lek ker momenteel. Zwaar verlies in de peilingen, gehannes rond het verkiezingsprogramma, aange schoten ministers en onduide lijkheid over het echte leider schap in de partij. Diepe zucht: „Nou, we hebben het wel eens beter gedaan, ja. Gelukkig hebben we nog een half jaar te gaan voor de verkie zingen. We zullen de kiezers duidelijk moeten maken waar we voor staan. Dat moet onder steund worden door eenheid binnen de partij." Een tweede paars kabinet is ab soluut geen vanzelfsprekend heid, zegt hij. Voor een D66'er een opmerkelijke uitspraak. Want in 1994 was het de grote leider Van Mierlo die de vor ming van het eerste CDA-loze kabinet sinds decennia forceer de. „Niemand binnen D66 heeft ooit het omgekeerde beweerd. Op het laatste congres in Em- men zei Borst dat we willen deelnemen aan een tweede paars kabinet op basis van wat wij kunnen realiseren van ons programma. Als je vindt dat dit kabinet succesvol heeft geope reerd, is er alle reden om te zeg gen: we willen in beginsel door. Maar wél als wij dan ook een stevige vinger in de pap hebben. Programmatisch en ook qua ze tels in kabinet en Kamer." Dan neemt u toch afstand af van de gedachte waarmee D66 in '94 aan het paarse avontuur begon: het isoleren van het CDA als vanzelfsprekende regeringspar tij. „Wij hebben in '94 bewezen dat een kabinet zonder het CDA mogelijk is. Maar het spreekt niet vanzelf dat vervolgens tot in lengte van jaren zo'n kabinet blijft doorregeren. Als wij geen zinvolle rol kunnen vervullen, moeten we er niet aan deelne- DE NAAR DE topdirectie van de Rabo-bank vertrekkende Schiphol-di- recteur Smits heeft zich keurig aan zijn belofte gehouden. Hij heeft een milieu-plan voor 1998 uitgeschreven dat zelfs door de milieubewe ging met gepast enthousiasme is ontvangen. Smits had zich tot deze bijna masochistische taak verplicht na het ru moer dat was ontstaan toen begin augustus bleek hoezeer Schiphol in de fout was gegaan met de overschrijding van de geluidsnormen. De politiek wees met de beschuldigende vinger richting minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Zij was niet te beroerd de bal neer te len gen bij de directie van Schiphol. Een weinig verheffend spelletje zwartepieten dat de oplossing van de problematiek niet naderbij bracht. De rechtbank in Haarlem tikte de minister daarna flink op de vingers. In een eerste reactie had Jorritsma Schiphol gesommeerd onmiddellijk maatregelen te nemen. Het daar opvolgende nachtelijk vliegverbod werd door de rechtbank ongeldig verklaard omdat slechts de minister bevoegd is tot het nemen van maatregelen. Met dit vonnis maakte de rechter in ieder geval duidelijk dat de verant woordelijkheid voor het luchtvaartbeleid bij de minister van Verkeer en Waterstaat ligt. Die minister zal - in samenspraak met haar collega De Boer van Milieu - binnenkort een oordeel moeten geven over de door Smits voorgestelde vermindering van het aantal vluchten. Zij neemt de komende weken de tijd om de plannen rustig te bestude ren. Die bezinning is hard nodig. De belangengroeperingen lopen nu reeds te hoop. De milieubewegingen gaan ervanuit dat het kabinet niet anders kan dan het gebruiksplan van Smits te accepteren. De Nederlandse luchtvaartmaatschappijen - van harte ondersteund door Smits - hebben een dramatisch beroep gedaan op Jorritsma om deze voor de luchtvaart 'desastreuze' plannen niet te accepteren. Een van die zijde begrijpelijke oproep. Nu al zijn er niet mis te verstane buitenlandse waarschuwingen richting Schiphol afgegeven. Wanneer Schiphol niet mag doorgroeien, dan is de veronderstelling gewettigd dat Nederland de felle concurrentiestrijd in de luchtvaart verliest. Het kabinet kan niet op twee benen hinken. Het kan niet tegelijkertijd Schiphol tot mainport verklaren en de luchthaven vervolgens aan de ketting van strenge milieu-eisen leggen. Omdat alle andere maatrege len (een vijfde baan) nog ver weg zijn, rest de regering slechts één mid del. De vastgestelde geluidsnormen zijn nogal formeel van aard en daardoor discutabel. De politiek moet het aandurven - met een blik op het buitenland - de normen opnieuw ter discussie te stellen. Radiogymleraar Ab Goubitz overleden Hilversum - „Goedemorgen, staat u allen klaar?" klonk decennia lang na een opgewekt muziekje. De luisteraars, vaak nog in py jama, legden het oor aan de radio om op aangeven van Ab Gou bitz te buigen en strekken op het koude kamerzeil. Gymleraar Albert Goubitz is woensdag op 87-jarige leeftijd overleden. Hij verzorgde vanaf kort na de Tweede Wereldoorlog tot 1974 de ochtendgymnastiek op de radio. Eerst voor Radio Herrijzend Ne derland, later voor de AVRO en tenslotte voor de NOS. Eis 7 jaar voor doodschieten ex-vriendin Dordrecht - Tegen de 26-jarige M.A. uit Utrecht is gisteren voor de rechtbank in Dordrecht zeven jaar geëist voor het doodschie ten van zijn ex-vriendin. Officier van justitie Dubbelman achtte bewezen dat de man op 21 april de 27-jarige vrouw in Leerdam heeft doodgeschoten. A. verklaarde dat hij het slachtoffer wilde dwingen in zijn auto te stappen. „Ik moest weten waarom zij na negen jaar bij mij weg was gegaan en wilde met naar een rustige plek rijden om te pra ten." De vrouw verzette zich en begon te gillen. Tijdens de wor steling ging het pistool van A. af. CP'86 spant geding aan tegen Peper Rotterdam - CP'86 heeft een kort geding aangespannen tegen het besluit van burgemeester Peper van Rotterdam dat de partij van af maandag drie maanden niet over haar fractiekamer kan be schikken. Peper besloot de extreemrechtse partij de fractieka mer uit te zetten, nadat een raadslid en een bezoeker van de par tij vanuit die kamer eerst iemand op straat beledigd hadden, en vervolgens het stadhuis verlieten om hem ook nog eens te mis handelen. Tegen de twee is proces-verbaal opgemaakt voor openlijke geweldpleging en mishandeling. Twaalf jaar geëist voor roofmoord Den Bosch - Voor de rechtbank in Den Bosch is gisteren voor roofmoord twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 23-jarige H.R. en de 20-jarige F.N., beiden uit Amsterdam. De mannen hebben bekend dat zij in januari in België een gewelddadige roofoverval hebben gepleegd op een echtpaar. De twee gebruik ten zo veel geweld, dat de 72-jarige Belgische man in coma raak te en later overleed en dat zijn 66-jarige echtgenote ernstig ge wond raakte. De buit bestond uit ongeveer een miljoen gulden uit de recente verkoop van de boerderij van het echtpaar. Tien jaar cel voor serie-tasjesrover Den Haag-De 26-jarige Hagenaar R. vanH., die dit jaar van bij na veertig vrouwen in Den Haag tasjes roofde, moet daarvoor tien jaar in de cel. Dat heeft de rechtbank in Den Haag gisteren bepaald. Tegen de man was twaalf jaar geëist. Niet alleen de fy sieke schade die hij heeft toegebracht werd in die eis meegeno men, maar ook de psychische gevolgen bij zijn slachtoffers. De verslaafde dader pleegde de roven onder invloed van een coctail van drugs. Kotter omgeslagen, bemanning gered IJmuiden - Voor de kust van Katwijk is gisteravond een viskot- ter uit Ouddorp omgeslagen. De twee opvarenden zijn in een rubbervlot overgestapt en schoten een vuurpijl af. Deze werd vanaf het strand waargenomen, waarna de drenkelingen zijn op gepikt. 'Snel verlofspaarregeling onderwijs' Den Haag - Onderwijsminister Ritzen (PvdA) wil volgend schooljaar een verlofspaarregeling voor leerkrachten laten in gaan. In cao's voor leerkrachten zijn afspraken gemaakt over drie procent arbeidsduurverkorting. Werkgevers en werknemers zijn overeengekomen dat leerkrachten die tijd kunnen sparen om na een paar jaar bijvoorbeeld drie maanden ineens vrij te nemen. Zo kunnen ze hun kennis opfrissen of voorkomen dat ze voortij dig 'opbranden'. Een commissie heeft Ritzen geadviseerd één centraal fonds te stichten, waarin scholen geld kunnen sparen voor vervangers van de tijdelijk afwezige leerkrachten. Alleen dan kan een leraar inderdaad langere tijd vrij nemen. Ritzen, die veel verwacht van langduriger verlof, omarmt nu de suggestie. Den Haag (anp) - Minister Sorgdrager van Justitie wil samen wette Vereniging van Nederlandse Gemeenten kijken of er een landelijk platform tegen geweld in het leven kan worden geroepen. Dit plat- form, een idee van het GPV, zou lokale intitiatieven ter voorkoming bestrijding van geweld kunnen stimuleren en coördineren. Tijdens het debat met de Tweede Kamer over de Justitiebegroting zel Sorgdrager zich ernstige zorgen te maken over de toename van het ge weld. „Het is een graadmeter voor de toestand van de samenleving- Sorgdrager wil toe naar een breed beoordelingssysteem van geweld in de media. Op basis daarvan wil zij proberen met uitgevers en omroep organisaties tot gedragsregels te komen. Pas als zelfregulering niet lukt wil zij kijken naar een wettelijke normen. Daarnaast wil de mi nister ernst maken met het verhogen van het oplossingspercentage van geweldsmisdrijven, dat nu rond 14 procent schommelt. i B D L t Door Dora Rovers Tel Aviv - De Israëlische lichtingendienst Shin bood een helpende hand bij moord op premier Rabin. I zou blijken uit een tot nu geheime bijlage bij het ra port van de commissie-Shai gar die de omstandighedi- rond de aanslag, twee jaar g leden, heeft onderzocht. Volgens de betreffende passag richtte geheim agent, Avishai R viv, niet alleen een gefingeer 'Dee IRA- opge Door Bob van Huët Londen - Een aantal leiden keinse Leger (IRA) is vorige uit onvrede over het formel van de vredesonderhandelin Volgens de welingelichte Ier krant Irish Independent zou h huidige vredesbestand geva kunnen lopen nu twintig koj stukken van de IRA hebben g broken met de leiding. Degenen die zijn vertrokken zor Door Bert Ummelen Bagdad/Washington - De drie d plomaten die VN-secretaris-g< neraal Kofi Annan naar Bagda heeft gestuurd, hebben vandaa voor hun vertrek uit Irak ee nieuwe ontmoeting met Iraaks regeringsvertegenwoordigers. De VN-missie verwacht dan hr Iraakse antwoord te ontvange op Annans brief aan presidei Saddam Hussein. De VN eise dat Irak terugkomt op zijn b< sluit de Amerikaanse inspecteer van de VN-ontwapeningscon missie Unscom het land uit zetten. Irak heeft in een brief aan de Vb Veiligheidsraad toegegeven d; het machines uit verdachte mil taire faciliteiten heeft verwi derd. Volgens Bagdad is dat geberu met het oog bp mogelijke 'door c VS geleide agressie'. Volge: Bagdad zijn de VN verantwoo: delijk voor het stagneren van i controle van zijn bewapenin doordat de organisatie erop blij staan dat Amerikanen deelneme aan de inspecties. De brief volg op beschuldigingen dat het reg me van Saddam Hussein de pai ze in de inspecties gebruikt o machines die nodig zijn voor t productie van raketten buiten hi bereik van observatiecamera's brengen. De beschuldigingen zi; woensdag geuit door Richai Butler, de leider van de specia VN-commissie. Door Armand Snijders Paramaribo - De Surinaams Nederland ervan beschuldigt verijdelde staatsgreep te zit: derland de couppoging niet i zorgen maakt om het lot van t van zr Pari Bot sfe> eers van t i gelede Tijdens een bijeenkomst v. Nationale Democratische j P iu Paramaribo haalde terse fel uit naar de Nederland: en Surinaamse media. De tijdens de vergadering, de sinds het verijdelen staatsgreep twee weken was grimmig. Van de ers, die het licht over de te gebeurtenissen lieten s was advocaat Ramon de bot felste in zijn kritiek herland. Met een van de v delen van het Nederlandse dossier tegen Bouterse ondc. arm hield hij de honderden ND' aanhangers voor dat de verd makingen van Nederland •ov" iNeuer aaneenschakeling van oedrog en laster zijn. "Politiek Den Haag wil die is geroepen leiding aan dit volk, liquideren, tysiek. Om die reden 1 vele NI recei i schijne Freit: op N veert stra 5 onder zi Hunkerden NDi r dat de verdach ind e< leuger een m< te gevi Politii wordt i

de Stem | 1997 | | pagina 4