Milj oenenregen over Nederland Verslagenheid na tóch weer nieuw geval varkenspest Iedereen wil helpen, niemand kan wat Hof rekent J. haar ens zwaar aan 4 C ruise-c ontrol slaat vaker op hol Griepvaccinatie loopt dit jaar als een trein leug Prof. Oei: 'Uitspraak hof is opmerkelijk' Vijf kandidaten voor de Toekomstprijs Militaire kamer wil weigeryuppen spreken Recordbedragen bij trekkingen Staatsloterij en Postcodeloterij PESTEM BINNENLAND A3 Vijf maal zoveel vrouwen als mannen zijn ouder dan 100 Osse verdachte van ontucht had illegale crèche VEMBER 1997 A2 *- I I I I VRIJDAG 7 NOVEMBER 1997 t-Brittannië en Ierland- lvallig. Vrijdag eerst op- gen maar van het zuid- n uit meer bewolking en regen, vooral op zaterdag agiemperatuur omstreeks aden. en Luxemburg: Bewolkt egenachtig, vooral op za_ g; later misschien veel Middagtemperatuur 12 graden. d- en Midden-Frankrijk: stendig met wolken, regen oral later veel wind. Vrij- in het noorden eerst nog aringen. Middagtempera- omstreeks 13 graden. -Frankrijk: Meest bewolkt n tijd tot tijd regen, voor- het westen; onweer is niet sloten. In het westen ook wind. Aan de Cote d'Azur -egend droog en nu en dan Middagtemperatuur uit- pend van 12 graden in Les es (bij langdurige regen) 8 lokaal in het zuidoosten, ugal: Meest bewolkt en van tot tijd (buiige) regen, met e in het noorden; misschien onweer. Middagtempera- uiteenlopend van een d of 13 in het noorden tot boven 20 graden, lokaal in uiden. je: Overwegend bewolkt u en dan regen of buien; kans op onweer en wind en. Langs de kust in het en bijna overal droog en s wat zon. Middagtempera- van 15 graden plaatselijk et binnenland tot meer dan angs de zuidoostkust, ïarische Eilanden: Zonnige oden en met name zaterdag s op een enkele bui. Maxi- tussen 25 en 30 graden, lorea en Ibiza: Zonnige pe en maar mogelijk ook een .n- of onweersbui. Middag- peratuu r ongeveer 20 gra- ië: Onbestendig met veel en en regen, hier en daar regen. Eerst veel wind. ima uiteenlopend van on eer 11 graden in het noor tot meer dan 20 in het zui- ekenland en Kreta: Flinke "ige perioden. Vrijdag op ta een kleine kans op een zaterdag in het noordwes- Middagtemperatuur van aden in het noorden tot 23 et zuiden. tsland: Veel bewolking en ral op vrijdag (flinke)regen; rdag droger en hier en daar opklaring. Middagtempe- ur ongeveer 13 graden; dag lokaal wat hoger, itserland: Vrijdag bewolkt eruime tijd regen; vooral in zuiden veel neerslag. Mid- 'emperatuur omstreeks 13 den, maar bij langdurige re- aanmerkelijk lager, tenrijk: Bewolkt en perio- met regen; aan de zuid- - van de Alpen hier en daar oorlijk veel neerslag. Maxi- rond 12 graden, maar vrij- in het noordoosten lokaal flink hoger. 'pnjo;ne 'de>|.ioiow do 's>|U!| ^pnJiS Van onze verslaggever Den Haag - Voor wie een gokje jrtl wagen een gratis tip. Volgens je Wet op de Kansberekening moet de Recordjackpot van der tien miljoen gulden van de Staatsloterij in december vrijwel zelter vallen. Zo niet? Dan klopt de kansberekening niet. Met gevoel voor relativiteit geeft woord voerder A. de Lange van de Stichting Ex ploitatie Nederlandse Staatsloterij (SENS) aan, dat hij niet wil worden afge rekend op zijn voorspellende gave. Maar, wie weet. „Een historische schets heeft misschien toch zijn waarde." In 1995 is de jackpot van Staatsloterij zes keer wel en zes keer niet gevallen. In 1996 is het niet anders gegaan. De jackpot is inmiddels zes keer niet, maar vijf keer wel gevallen. „Het kan haast niet anders of de jackpot moet op 2 december val len," aldus De Lange. Hij verwoordt de stille hoop van meer dan de helft van de Nederlandse bevol king. Een op de twee huishoudens dingt volgens de Staatsloterij mee naar de Re- cordjackpot van dertien miljoen gulden. „Het is de hoogste prijs, ooit in Neder land uitgekeerd," weet woordvoerder De Lange van de Staatsloterij. De Postcode loterij Kanjer (3,8 miljoen loten) is toch 15,7 miljoen gulden? De Lange: „Ja, maar daar gaat wel 25 procent kansspelbelas ting af. Wij, de Staatsloterij, keren netto meer uit. We nemen het fiscale deel voor onze rekening. Hoe dan ook, het gaat om voor Nederlandse begrippen ongekend hoge prijzen. We kunnen wat dat betreft zo langzamerhand ijveren met andere Europese landen als Engeland." December wordt voor de goklustigen een maand van de verleiding, want trekking na trekking dient zich aan. Alleen al de Staatsloterij en de Nationale Postcodelo terij hebben in december tientallen mil joenen guldens te 'vergeven'. De Staats loterij heeft niet alleen de trekking voor de Recordjackpot, maar ook nog de tradi tionele Oudjaarstrekking met twee hoofdprijzen van tien en vijf miljoen gul den. De Nationale Postcodeloterij komt in december met de Postcode Kanjer (trekking rond de Kerst), maar ook met de maandelijkse trekking, waarbij een jackpot van twee tot zeven miljoen gul den valt te verdienen. De grote loterijen leveren een belangrijk aandeel aan de groei van het aantal mil jonairs in Nederland. Het gaat om tien tallen miljonairs per jaar. De Staatslote rij rekent bijvoorbeeld voor '97 op twin tig mensen met bedragen op de bankre kening, waarop zes nullen achter de komma staan. Hoe worden deze nieuwe rijken begeleid? De Staatsloterij maakt eenvoudigweg het geld over en wil ze verder niet kennen. „We willen de anonimiteit van de prijs winnaar waarborgen," verduidelijkt De Lange van de Staatsloterij. De Nationale Postcodeloterij biedt de nieuwe rijken de mogelijkheid op menta le en fiscale steun. Er is zeer recentelijk zelfs al een Lot-genotencontact geweest voor de nieuwe lichtingen miljonairs. De ze mensen krijgen, indien ze dat willen, als het ware een stoomcursus om te gaan met plotselinge rijkdom. Want hoe ga je om met een hoofdprijs van dertien mil joen gulden? De korte termijn-wensen van de kersverse miljonair gaan, aldus E. Struvinf van de Nationale Postcodelote rij, niet verder dan een luxueuze vakan tie, nieuw huis, keuken en auto. Ze krijgen ook het advies om het leven geen drastische wending te geven. De fis calisten van een vijftal instellingen ver strekken de nieuwe rijken informatie over hoe ze met het grote geld moeten omgaan. Niet minder belangrijk is de les, hoe houd ik de profiteurs zoals armlasti ge familieleden, kwaadwillende boek houders en malafide beleggers bruten de deur. De nieuwe miljonairs leren vooral, hoe ze het geld moeten besteden en behe ren. Al het geld op de bank zetten, wordt af geraden want dan roomt de fiscus met de heffing van (vermogens)belasting een groot deel van het kapitaal af. Beleggen en speculeren, of een BV oprichten, biedt meer perspectief op vermogensgroei. Van onze verslaggever Druten/Hernen - Met verslagenheid is in het Land van Maas en Waal gereageerd op een nieuw geval van varkenspest, het 421ste, in Hernen bij Wijchen. Het gebied waar een totaal ver- soersverbod voor varkens geldt, is na de ontdekking, woens dagavond laat, opnieuw in westelijke richting opgeschoven. Hendrix Vlees in Druten heeft daarom gistermiddag zijn slachtgroep van zestig mensen naar huis moeten sturen. De voorbije dagen heerste er enig optimisme over een spoedige af loop van de ziekte, die op 4 febru ari in Venhorst de kop opstak. Woensdag was het immers al vijf tien dagen geleden dat, in het Noord-Brabantse Vorstenbosch, voor het laatst een nieuw pestge- val was geconstateerd. In Maas en Waal en het Rijk van Nijme gen werd zelfs al gehoopt op een snel einde van het vervoersver- bod. Maar al die hoop is nu de bo dem ingeslagen. Verschrikkelijk," reageerde Jan de Kleijn, voorzitter van de NCB- afdeling Wijchen, gisteren op het nieuws. „Er gingen inderdaad ge rechten dat het gebied open zou gaan. Hier hadden we niet meer opgerekend." Hoe het pestvirus op het Hernen- se bedrijf is terechtgekomen, is voor De Kleijn een raadsel. Ook de woordvoerster van het minis terie van Landbouw tast omtrent de herkomst in het duister. „Maar, voor zover bekend, had dit bedrijf in elk geval geen con tact met andere besmette of ver dachte boerderijen." Op het bedrijf in Hernen waren 1050 dieren. In de directe omge ving zijn enkele andere varkens houders gevestigd. Hoeveel be drijven er verder nog geruimd moeten worden, was gisteren niet bekend. De ontdekking van de varkens pest in Hernen betekent dat nu ook in de hele gemeente Druten en in een deel van West Maas en Waal een totaal varkensvervoers- verbod geldt. Bij Hendrix Vlees in Druten wer den woensdagavond de laatste varkens aangevoerd. Gisteren werden die geslacht, waarna ze stig werknemers voorlopig naar huis werden gestuurd. Voor de overige 190 personeelsleden is er nog wel werk. Hendrix voert na melijk ook van elders uit het land karkassen aan, die in Druten ver der bewerkt worden. Overigens draait Hendrix, door het stilvallen van de toevoer uit de pestgebieden, reeds geruime tijd op een lager pitje. Sinds april hebben alle werknemers gemid deld een dag arbeidstijdverkor ting per week gekregen. De varkenspest heeft in Noord oost-Brabant nauwelijks gevol gen gehad voor de werkgelegen heid. Voorzitter J. Jetten van het Regionaal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening (RBA) heeft dit gisteren meegedeeld. Het aantal arbeidsplaatsen in de agrarische sector is dit jaar zelfs licht geste- gen.De pest heeft nauwelijks meer veroorzaakt dan een rimpe ling, aldus Jetten. Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - Dankzij het nieuwe vaccinatieprogramma loopt de griepvaccinatie van risicogroepen volgens de LHV (Landelijke Huisartsen Vereniging) dit jaar als een trein. Wel hebben apothekers soms onvoldoende vaccin in voorraad om mensen zonder indicatie voor een griepprik vlot te helpen. Vorig najaar deed zich een nij pend tekort voor aan vaccin om iedereen die in aanmerking kwam voor een griepprik, snel in te enten. Huisartsen en apothe kers wezen minister Borst (Volksgezondheid) als boosdoe ner aan. Zij voegde op de valreep alle 65-plussers bij de risicogroep 'an diabetici en hart-, long- en nierpatiënten die gratis een griepprik krijgt. Zowel het Nationale Influenza Centrum als de Ziekenfonds Baad en de LHV (Landelijke Huisartsen Vereniging) hebben nit seizoen geen signalen over te korten aan vaccin voor de risici- VERVOLG VAN VOORPAGINA Aan de muur hangen veel kaar ten en brieven. Van mensen die de familie De Rooij een hart on der de riem willen steken. „Van bekenden en onbekenden. Zo kregen we een brief van een meisje uit Sneek. Zij had Ronnie in het voorjaar ontmoet op een camping in Drenthe. Daar was hij samen met een vriend en diens ouders een paar dagen op vakantie. Dat meisje had de foto van Ronnie vorige week gezien in het programma van Peter R. de Vries en stuurde spontaan een brief. Heel erg lief." Iedereen wil helpen, niemand kan wat. De machteloosheid. „Vrienden van Ronnie zijn hier dagelijks over de vloer. Ze leven allemaal erg mee." Moeite heeft ze met de verhalen die de ronde doen over het lot van Ronnie. Dan zegt iemand dat de jongen in Breda is gezien, dan put ze daar weer hoop uit. Of deze week nog, toen haar echtgenoot in de file stond. Naast hem stond een kennis. Raam open, een praatje. „Ik heb gehoord dat Ronnie in Frankrijk is," zei hij tegen Jan. „Dan moet je dat maar eens uit gaan zoeken en ons dan bellen," antwoordde Jan. Hij heeft nog steeds niet ge beld." Ronnie's ouders wisten niet dat hij die bewuste zaterdagavond in Antwerpen was en niet op een slaapfeestje in Oosterhout, zoals hij had verteld. „Dat hij xtc slik te, wisten we ook niet. Wij had den hem nog nooit op een leugen betrapt. Dus je vertrouwt hem gewoon. Ik denk dat-ie slechts af en toe iets gebruikte, anders hadden we allang wat gemerkt." Ze verwijt het haar zoon ook niet. Fel: „Luister eens, alles wat niet mag, is voor een puber toch het spannendste om te doen." Ronnie is volgens zijn moeder een rustige jongen, niet zo'n pra ter. „Van kindsafaan niet." Zat tot vorig jaar op voetbal, bij Be Ready en bracht sinds deze zo mer de krant rond. Leerling van de KTS in Oosterhout. Motor techniek. „Hij ging naar school, omdat hij van ons moest. Hij had wel te kennen gegeven goed zijn best te doen, omdat hij in de exa- mpnlrl ag yit Wilma de Rooij, moeder van de vermiste Ronnie: „Het is allemaal zo onwezenlijk. Het is een en ge film waar geen eind aan komt. Op de tv zit een knop, die kun je uitzetten, deze film draait ge woon door.FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Ter sprake komt een andere ver missing, die van Germa van de Boom uit Nieuwendijk. Zij ver dween in 1984 op negentienjari ge leeftijd en is nooit meer terug gevonden. „Ik wist ervan. Maar zolang het niet je eigen kind is of van een bekende, sta je daar niet yn hij cTil Pag nuiIr hot yplf mw. maak, weet ik hoe die familie zich moet voelen. Zij zitten al vijftien jaar in onzekerheid. Ik kijk meteen naar buiten als ik iets zie bewegen. Die mensen doen dat al jaren. Wij staan mis schien nog maar aan het begin." Dan gaat de telefoon. Haar con- taptpprgnnn van rlp pnlitip lp Werkendam. Geen nieuws. Geen resultaat van een nieuwe zoek tocht. Geen Ronnie. „Het is allemaal zo onwezenlijk, Het is een enge film waar geen eind aan komt. Op de tv zit een knop, die kun je uitzetten, deze film draait gewoon door." De meeste mensen buiten de risi cogroep krijgen de griepprik via de bedrijfsgezondheidsdiensten. Dat gebeurt echter niet op grote schaal, zegt plaatsvervangend di recteur H. Jacobs van Arbodienst West-Brabant. „In Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom is de vaccinatie stabiel. Ruwweg krijgt vijf tot tien procent van de 30.000 werknemers die wij onder onze hoede hebben, de griep prik." In Zeeuws-Vlaanderen haalt hooguit vijf procent van de be roepsbevolking een griepprik, schat M. van Loon van de Arbo Unie Zeeland. Zeeland is wel be zig met een inhaalslag. Den Haag (anp) - Nederland telt ruim duizend mensen van honderd jaar of ouder. De vrouwen onder hen zijn ruim in de meerderheid, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op 1 januari wooonden in Nederland 835 vrouwen en 171 mannen van honderd jaar of ouder. Tot 1950 was het aantal mensen van bo ven de honderd nooit hoger dan dertig. Daarna steeg dit snel. In 1965 waren het er honderd, in 1985 vijfhonderd. Het CBS verwacht dat het aantal mensen dat honderd of meer wordt, zal blijven stij gen. Rond 2020 zullen het er naar verwachting tweeduizend zijn. Het aantal 65-plussers is deze eeuw eveneens sterk gestegen. In 1900 waren het er 307.000. In 1950 771.000. Nu 2,1 miljoen, oftewel 13 procent van de bevolking. Volgens de prognoses is in 2040 een kwart van de bevolking boven de 65. Daarna neemt dit aandeel langzaam af. Van onze verslaggever Breda - 'Opmerkelijk'. Zo ty peert de Tilburgse hoogleraar forensische psychiatrie T. Oei Let vonnis in de zaak Robin Bogers. Het gerechtshof concludeerde dat verdachte Trudy J. geestelijkifc iel is en dat ze dat waarschijn-^ HL ook geweest is op de dag dat re Robin Bogers om het leven recht. Het hof raadpleegde hier voor geen deskundigen. De rech- ers kwamen tot hun conclusie op asis van eigen observaties tij- ons de terechtzitting, waar ook oobanden van politieverhoren werden vertoond. ef Lof begeeft zich hiermee op e errein van de gedragskundi- ge wetenschap," aldus Oei. „En dat is een nieuwe, interessante ontwikkeling: Dit is zeker niet aan de orde van de dag. De ver dachte heeft geweigerd inzicht te "geven in haar geestestoestand. Normaal is dhn dat de rechter daarvoor een getuige-deskundige inschakelt In dit geval had ik me kunnen Voorstellen dat daarvoor iemand van het Pieter Baan Cen trum, waar Trudy is geobser veerd, was opgeroepen." Trudy J. weigerde medewerking aan een psychologisch of psy chiatrisch onderzoek. Procureur- generaal J. van Zon nam haar dit twee weken terug flink kwalijk, onder meer omdat de ouders van Robin Bogers hierdoor nooit ant woord zullen krijgen op de vraag waarom hun kind gedood is. Na het vonnis zijn reacties te horen dat Trudy's weigering om zich te laten onderzoeken lonend is ge weest, omdat haar straf nu lager uitgevallen is dan de tien jaar cel die de rechtbank van Breda haar had opgelegd. Oei laat zich hierover genuan ceerd uit. Een ding maakt het vonnis in zijn ogen wel duidelijk: „Als verdachten weigeren om zich te laten onderzoeken, moe ten ze er dus niet van uitgaan dat de rechter geen oordeel kan vel len over hun geestestoestand," aldus Qei. „En dat fyeeft gevolgen voor d&strafmaat." In dit geval, zo vermoedt de Til burgse hoogleraar, zou Trudy J. een andere straf hebben gekregen als ze haar geestestoestand wel had laten onderzoeken. „Dan had ze zeer waarschijnlijk enkele ja ren TBS met behandeling gekre gen, gekoppeld aan een korte ge vangenisstraf. Dat zou toch in haar voordeel zijn geweest, want alleen vastzitten, dat kan ik nie mand aanbevelen." Volgens Oei is het mogelijk dat Trudy J., als ze geestelijk labiel blijft, alsnog psychiatrisch be handeld wordt. Volgens een zoge heten artikel 120 gevangenis maatregel zou ze alsnog in een TBS-kliniek kunnen worden ge plaatst. Voorwaarde is wel dat de Bredase daar zelf aan meewerkt. „Misschien dat het hof daar toch een beetje op speculeert," aldus Oei. VERVOLG VAN VOORPAGINA Het hof onderstreepte de bijzon dere ernst van deze rechtszaak. J. heeft het vertrouwen van de ou ders van Robin zeer ernstig ge schonden. Hierdoor en door de mensonterende manier waarop zij zich van het lichaam heeft ontdaan, heeft zij de ouders de gelegenheid ontnomen afscheid te nemen van hun kind, de hele familie Bogers onnoemelijk leed toegebracht en grote maatschap pelijk beroering veroorzaakt. Ook rekent het hof haar zwaar aan, dat zij door haar leugens on schuldige mensen maandenlang de cel in heeft gejaagd. Onder hen was haar beste vriendin, die haar eerste kind in gevangenschap heeft moeten baren. In het vonnis ging het hof met geen woord in op de door de ad vocaat als getuige opgeroepen 'helderziende' C. van Dorst. Ook over de door de verdediging voor af sterk benadrukte, zeer vreem de rol van de ex-man van J., is in het vonnis niets gemeld. Wel is het hof uitvoerig ingegaan op de, volgens Moszkowicz, te grote druk door de politie op Tru dy J., de door hem aangevochten geloofwaardigheid van haar be kentenissen en haar opzet bij het doden van Robin Bogers. Het hof heeft geconstateerd dat de politie een zekere druk heeft toegepast en die na maanden van Door Rinze Brandsma Nijmegen - „Marco Bakker heeft gelijk. Auto's met cruise-con trol kunnen wel degelijk op hol slaan en zijn dan nauwelijks tot stilstand te krijgen. Zelfs vanuit stilstand kunnen ze plotseling volgas wegscheuren." De deskundigen die verklaren dat het dodelijk ongeval waarbij bari ton Marco Bakker betrokken raakte, niet kan liggen aan zijn cruise-control, hebben ongelijk. Dat zegt de eigenaar van garage bedrijf Engelbarts in Lichten voorde. Hij maakte het zelf tot tweemaal toe mee, met zijn Mer cedes, voorzien van zo'n snel heidsregelaar. „In Duitsland reed ik een keer dwars door een muur en een keer belandde ik in een sloot. Precies zoals Marco Bakker het beschreef: na het starten vanuit stilstand bleef het gaspedaal hangen. Vol gas, met loeiende motor, ging de auto op de loop. Ook met voluit remmen was 'ie niet te houden." De eerste reactie bij de Mercedes- garage was 'onmogelijk voor zo'n perfecte auto van 170.000 gulden; er zal wel iets verkeerd gemon teerd zijn'. Het euvel bleek na veel speurwerk een te lange klinknagel en een te zwakke steun van de 'tempomat', waardoor het gaspe daal volgas kon blijven hangen. In Doetinchem had garagehouder J.van Til exact dezelfde ervaring als Marco Bakker: met een iden tieke, bijna nieuwe Opel Omega MV 6. Toen hij de auto ging afle veren aan een klant, bleef de crui- se-control ineens hangen, hielp remmen niet, werkte de rembe- krachtiging niet en bleef de wagen doortrekken; „het gevoel alsof het gaspedaal bleef hangen". Een de fecte remlichtschakelaar was de boosdoener. Daardoor joeg de cruise-control de Opel op tot het contact werd afgezet. Van Til werkte 32 jaar in een Opel-garage en had nog nooit een soortgelijke storing met een cruise-control meegemaakt. „Ik dacht ook dat het niet kon, maar Bakker kan dus best gelijk hebben." „Ik vertrouw mijn cruise-control niet meer, nadat die driemaal op hol is geslagen," zegt ook Piet Brouwer uit Terborg, rijder van een Volvo 850. Ook bij hem re ageerde de elektronische regelaar niet, zoals het hoort, door op de rem te trappen, maar joeg de snel heid steeds verder op; precies zo als de automobilist uit Oisterwijk eind oktober op de A2 onder Zalt- bommel ervoer in zijn Volvo V 70. Brouwer laakt de deskundigen die bezweren dat de moderne elektro nica in auto's niet op hol kan slaan. Het bleek te liggen aan een scheurtje in een rubber koppel stukje tussen twee leidingen, waardoor bovendien de rembe- krachtiging niet werkte. Ook Nijmegenaar Piet van der Sluis komt Marco Bakker te hulp. In een brief aan Bakkers manager heeft hij uit de doeken gedaan hoe ook in zijn geval de cruise-control er met de auto vandoor ging. Het ging om een achteraf in zijn Re nault 24 V6 door een Eindhovens bedrijf ingebouwde cruise-con trol. 'Een mechanisch probleem', con cluderen de vier automobilisten, die veronderstellen dat de onge lukkige opera- en operettezanger afgelopen vrijdagavond in Am sterdam ArenA mogelijk met het zelfde euvel te kampen heeft ge had. Van onze verslaggever Hilversum - Een jury onder voorzitterschap van Nobelprijs winnaar Paul Crutzen heeft vijf inzendingen genomineerd voor de Nationale Toekomstprijs van 200.000 gulden. De milieuprijs wordt dit jaar voor het eerst toegekend. Hij is bestemd voor projecten die stimulerend zijn voor zowel welzijn, werkgele genheid als milieu en op die manier bijdragen aan een duurza me samenleving. ruim tweehonderd inzendingen. De jury bestaat uit prof. dr. Paul Crutzen, Nobelprijswinnaar che mie in 1995; oud-commissaris der koningin in Gelderland Jan Ter louw; milieuwetenschapper prof. dr. Jacqueline Cramer van de Til burgse universiteit; CNV-voor- zitter Anton Westerlaken en ac trice Gerda Havertong. De overgebleven kanshebbers zijn: het bedrijf Koppert Biologi cal Systems in Berkel en Roden rijs, wereldmarktleider op het ge bied van biologische bestrijding; het Telewerk Centrum voor her intredende vrouwen en platte landsvernieuwing in Lochem; het project Autodate van de Stich ting voor Gedeeld Autogebruik; de dossiermap Codename Future die een groot aantal suggesties bevat voor jongeren om mens- en milieuvriendelijke activiteiten uit de grond te stampen; EcoDe- sign, een programma voor met name het midden- en kleinbedrijf waarin al bij het ontwerp van nieuwe producten aandacht wordt besteed aan milieu-aspec ten. De nieuwe prijs, die voortaan jaarlijks zal worden toegekend, is uitgeschreven door de Stichting Natuur en Milieu en gefinancierd door het VSB Fonds. De winnaar wordt op 29 november bekend gemaakt tijdens een avondvul lende televisieshow. De NCRV zendt die rechtstreeks uit via Ne derland 1. De jury beoordeelde in totaal Oss - Een 48-jarige Ossenaar is aangehouden op verdenking van ontucht met een 3-jarig kind. De man dreef in zijn woning aan de Ortstraat een illegale oppas- crèche, die gisteren door de ge meente gesloten is. De politie was gealarmeerd door de ouders van het kind, dat vreemd gedrag vertoonde. De verdachte werd dinsdag aange houden en zit nog vast. Of hij een bekentenis heeft afgelegd, wilde de politie gisteravond niet zeg gen. tegenstrijdige verklaringen en onwaarheden door J. in augustus 1996 heeft opgevoerd. Er is geen sprake geweest van ongeoorloof de verhoormethoden of valse voorspiegelingen. J. is niet bui tensporig lang verhoord. Het la ten lezen van brieven en het to nen van foto's van haar kinderen is op haar eigen verzoek gebeurd. Zij wist vooraf dat Robin op een paar foto's was afgebeeld. Het hof ziet geen reden te denken dat J. haar bekentenissen niet in voile vrijheid heeft afgelegd en dat die niet waar zijn.- Trudy J. heeft tussen 10 augustus en 4 ok tober 1996 tegenover diverse mensen gedetailleerd verklaard hoe zij Robin op de bank in haar huiskamer met twee handen heeft verstikt en daarna als oud vuil in de vuilniscontainer heeft gegooid. J. heeft haar handen tien minuten op de mond en neus van Robin gehouden. Daarbij keek zij, vol gens haar eigen zeggen, de ande re kant op. Daaruit blijkt, aldus het hof, dat zij wist wat zijn deed. Voor het hof staat onomstotelijk vast dat Robin Bogers dood is. Moszkowicz trok dat eerder in twijfel. Het schoentje met daarin delen van een voetje dat op de vuilstort in Zevenbergen is ge vonden en het resultaat van het DNA-onderzoek spreken voor zich. Arnhem (anp) - De militaire kamer van de rechtbank in Arn hem heeft gisteren drie weigeryuppen bevolen persoonlijk te verschijnen. De kamer wil uit hun eigen mond vernemen wat hun persoonlijke omstandigheden zijn. Tegen de drie was zeven maanden celstraf geëist. Op het vonnis wordt met enige spanning gewacht, omdat dan blijkt of de militaire kamer het beleid van minister Sorgdrager (Justitie) steunt. Zij kondigde be gin oktober aan dat straffen van dienstweigeraars mogen worden omgezet in maatschappelijke dienstverlening, een werkstraf of gratie, in individuele gevallen. Volgens de minister is er na de af schaffing van de dienstplicht in algemene zin geen redelijk doel meer gediend met het opsluiten van dienstweigeraars. Hoewel de opkomstplicht begin 1996 werd afgeschaft, wachten nog enkele honderden dienstwei geraars op berechting door de militaire kamer van de Arnhemse rechtbank. Het gaat in veel ge vallen om zogeheten weigeryup pen, dienstweigeraars die om economische redenen niet in het leger willen. Het Openbaar Ministerie liet an derhalve week geleden weten zijn eis van zeven maanden celstraf tegen dienstweigeraars te hand haven. Van die zeven maanden kunnen er maximaal zes worden omgezet in werkstraffen. De ove rige maand moet worden uitgeze ten in de gevangenis. De stichting Erfgoed WDM eist nietigverklaring van alle straf bladen van voormalige dienst plichtigen. Volgens voorzitter L. Oosterbeek van de vroegere sol- datenvakbond dragen duizenden voormalige dienstplichtigen een strafblad mee, maar heeft de po litiek alleen maar belangstelling voor de weigeryuppen en nawe- lijks voor voormalig dienstplich- tigen. Volgens hem is de aandacht voor de weigeryuppen onevenredig groot. Mensen die wel de dienst plicht hebben vervuld, komen er bekaaid af. „Dienstplichtigen die zich schuldig hebben gemaakt aan feiten die in de burgermaat schappij tot geen enkele maatre gel leiden, kampen nu met een strafblad. Zij ondervinden hier van nog steeds hinder, bij voor beeld bij sollicitaties".

de Stem | 1997 | | pagina 3