DE STEM PSD stelt provincie aansprakelijk Politiek Axel haalt voordeel uit incidenten Aantal 'professionele' autodiefstallen in Zeeland neemt toe DAEWOO Sterrebewoners hechten aan privacy Izaak Vermeulen is 101 jaar geworden Provincie stimuleert afvalpreventie bedrijf DE STEM Ruim 300 bedrijven moeten bodem testen Tunnelcentrum komt aan Willemskerkeweg Analyse Voor gevolgen asbest op veren Bent u de office-manager die Buro De Loos B.V. zoekt? Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Onderzoek naar wensen over leven en wonen door Universiteit Gent C1 Om problemen in toekomst te voorkomen Tussen Terneuzen en Hoek Viertal berooft twee mannen met grof geweld afvragen. Veel! En daarom is ig. De belangrijkste overeen- ind tot stand komt. Heel een aantal punten in vergelijking eend de beste keus dus. En dat em een willekeurige Daewoo aiedt zoals (afhankelijk van uw d elektrische raambediening, grendeling.Tel daarbij dan ook lakgarantie, 6 jaar carrosserie- dan zult u al snel constateren [nt daarmee spaart u een hoop i de Daewoo-dealer te bezoe- 'oo Lanos (al vanaf f. 25.995,-) (al vanaf f. 44.995,-) krijgt de niet missen!! Zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - Het aantal autodiefstal len in Zeeland is in het eerste half jaar van 1997 met bijna een kwart toegenomen ten opzichte van het jaar ervoor. Het maandgemiddelde ligt in Zeeland op 17,7 auto's. Volgens recherchedeskundigen van de Zeeuwse politie is er vooral sprake van een toename van de professionele dief stal van auto's uit de hogere prijsklassen met een buitenlands kenteken (Merce des, Audi, BMW). Daarmee tekent zich in deze provincie een tendens af die volledig tegenoverge steld is aan de landelijke trend. Gemiddeld over het hele land bezien nam het aantal autodiefstallen de eerste zes maanden van dit jaar af met 1,8 pro cent. Dat betekent dat de daling die zich landelijk in 1996 voor het eerst voor deed, wordt voortgezet. Zeeland wijkt daar al steeds van af. De geregistreerde autodiefstallen vertoon den vorig jaar al een stijging van 17,8 procent ten opzicht van 1995. Van de 371 auto's die vorig jaar in Zeeland gestolen werden, zijn er 260 door de politie aan gedragen voor een zogenoemde Europese signalering. Bijna de helft (46 procent) van al die auto's had een buitenlands kenteken. Op het totaal werden er 128 uiteindelijk teruggevonden, waaronder 25 met een buitenlands kenteken. Het fenomeen van de professionele dief- Van onze verslaggever Kruiningen - Het personeel van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) stelt het provinciebestuur aansprakelijk voor het geval een van hen ziek wordt als gevolg van het inademen van asbest-deeltjes. Het doet dat door het individueel onderte kenen van een zogenoemde stuitingsbrief PSD-directeur F. Vos en de on dernemingsraad adviseerden het personeel gisteren, tijdens een bijeenkomst in Kruiningen, die brief te ondertekenen. Ook het personeel dat op de reeds jaren geleden verkochte enkeldekkers werkte, krijgt zo'n brief thuis. Op die schepen was ook asbest ver werkt in tegenstelling tot de drie jongste dubbeldekkers. I Oud De bijeenkomst was belegd nadat vorige week bekend werd dat het asbest uit de tweede oudste dub beldekkers van de PSD, de Prins Willem Alexander en Prinses Christina, nog dit jaar wordt ver wijderd. De bijeenkomst kreeg een actueel karakter omdat afge lopen dinsdag de Willem Alexan der direct uit de vaart is geno men. Onderzoek wees uit dat in de achtermachinekamer twee maal de toegestane hoeveelheid asbest in de lucht zat. Die pont wordt momenteel asbest-vrij ge maakt. Daarna is de Prinses Christina aan de beurt. Zodra die veerpont na de reguliere onder houdsbeurt uit het dok komt wordt ze langs de kant afgemeerd en niet ingezet op de lijn Perkol- der-Kruiningen. Kerst Hoe lang de werkzaamheden aan de beide boten in beslag nemen is nog een open vraag. Vos hoopt dat voor de kerst de beide oude dubbeldekkers weer inzetbaar zijn. Maar de boten vervoeren pas passagiers en auto's als er een of ficieel certificaat wordt afgege ven dat ze veilig zijn. „Zolang wij geen verantwoord materiaal heb ben kunnen anderen klagen wat ze willen, we varen niet uit," zei I een zeer stellige directeur. Hij kon geen antwoord geven op de vraag hoelang het teveel aan asbest al in de lucht van de ma chinekamer van de Willem Alexander hangt. Een harde lan ding, afgelopen vrijdagmiddag in Perkpolder, is misschien de oor zaak. De bijeenkomst in Kruiningen verliep gisteren zeer rustig en ontspannen. Bedrijfarts B. Vers luis informeerde het aanwezige personeel over de mogelijke ge volgen van het inademen van as best-deeltjes. Volgens hem zijn er goed- en kwaadaardige gevolgen mogelijk, onder andere verschil lende vormen van kanker. De eerste symptomen, kortademig heid, kunnen pas na vele jaren (tussen de twintig en veertig jaar) merkbaar zijn. Vaker controle De patiënt merkt meestal zelf eerst dat er iets mis is. Medisch onderzoek levert in de meeste ge vallen geen vroegtijdige waar schuwing op, zo zei hij. Deson danks adviseerde hij om geen en kele medische controle over te slaan. En op verzoek van het per soneel bekijkt de PSD of het zin vol is om vaker dan eens in de vijf jaar een medische controle te houden. Een van de PSD-werknemers vroeg of het niet mogelijk is een of twee nieuwe schepen te bestel len in plaats van die oude asbest- vrij te maken, want dat is een zeer moeizame klus. Vos bekende dat hij ook liever zo'n nieuw schip in de vaart ziet. „Maar we hebben opdracht om met het huidige materiaal te blij ven varen tot de Westerschelde- tunnel in gebruik wordt geno men." Daarna wordt de PSD op geheven. pelux B.V., Hoofddorp. http//www.daewoo.nl Van onze verslaggever Terneuzen - De provincie Zeeland gaat een aantal branchege- I richte projecten uitvoeren om met name het midden- en klein bedrijf aan afvalpreventie te laten doen. Voor milieubesparen- oe initiatieven is onder bepaalde voorwaarden subsidie moge- j 'ijk uit het Milieufonds van de provincie. Gedeputeerde Dek maakt dat be- I in de milieuspecial van de (ADVEBTENTIE) FOTO WIM KOOYMAN Familie is voor bewoners van De Sterre in Clinge de belangrijkste relatie. Van onze verslaggever Clinge - Het overgrote deel van de be woners van het centrum voor mensen met een verstandelijke handicap De Sterre in Clinge hecht enorm veel be lang aan een eigen leef plekje en privacy. Bovendien blijken bijna alle bewoners hun familie als belangrijkste relatie te zien. Dat zijn twee opmerkelijke conclusies uit een onderzoek naar de wensen over leven en wonen van de Sterrebewoners door de Uni versiteit Gent. Het onderzoek onder leiding van professor G. Van Hove is uitgevoerd in opdracht van De Sterre, naar aanleiding van de nieuwbouwplannen. „Wij willen zoveel mogelijk de bewoners betrekken bij de in richting van hun eigen leefomgeving," zegt directeur J. Biegstraaten. „In de eerste bouwfase, die nu volop bezig is, hebben we dat niet gedaan, maar voor de tweede fase wilden we dat wel doen. Nu de resultaten bekend ziin denk ik dat we de plannen voor die tweede fase inderdaad nog eens goed moeten bekijken." De meerderheid van de Sterrebewoners woont het liefst in kleine groepen en dus lie ver niet in de leefgroepen van twaalf bewo ners zoals die er nu zijn. Zoveel mogelijk ge wone woonhuizen met voldoende privacy. Van de bewoners wil zestig procent mini maal een eigen slaapkamer en minstens veertig procent wil een groter territorium dan nu het geval is. Wat de locatie betreft kiezen 202 van de 278 ondervraagde bewo ners voor het eigen Sterre-terrein in Clinge. Het onderzoek heeft volgens professor Van Hove wel alle stereotiepe beelden over ver standelijk gehandicapten op hun kop gezet. „Uit het onderzoek komt naar voor dat het gaat om mensen die graag wat willen leren, willen meepraten, betrokken zijn bij hun si tuatie. Dat ze wel degelijk een eigen mening hebben." Wat ook uit het onderzoek naar voor komt is de vraag naar dagbesteding. Ook daar wil De Sterre dan ook meer aan dacht aan besteden. Biegstraaten wijst er op dat het moeilijk is om met de huidige perso neelsbezetting iets van de grond te krijgen. Wellicht zijn er mogelijkheden door wat verschuivingen binnen de organisatie. Nu de wensen met betrekking tot wonen be kend zijn gaat De Sterre aan de slag om zo snel mogelijk de plannen voor de tweede nieuwbouwfase rond te hebben. Naar ver wachting is dat in januari of februari. Kamers van Koophandel Zee land. Volgens hem valt vooral bij het midden- en kleinbedrijf winst te halen. „Alle grote ondernemingen heb ben de bedrijfsmilieuplannen klaar. Winst voor het milieu valt vooral te behalen in het midden- en kleinbedrijf maar dergelijke bedrijven vallen voornamelijk onder de verantwoordelijkheid van de gemeentelijke overheid." Dek wijst op het project 'Kennis maken met preventie'. „Bedrij ven kunnen op kosten van de pro vincie een eerste verkenning naar preventiemogelijkheden laten uitvoeren. Met afvalpreventie kan het bedrijfsleven kosten be sparen." Dek is overigens niet ontevreden over de medewerking van de be drijven om te voldoen aan de mi lieuwetgeving. Deze bedrijven zetten zich volgens Dek goed in om aan de voorwaarden te vol doen. Dek baseert zich hierbij op de steekproeven die de provincie jaarlijks onder de bedrijven uit voert. Het gaat om elfhonderd tot dertienhonderd controles per jaar. »De 101-jarige. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggeefster Aardenburg - De oudste bewoner van woonzorgcentrum Coensdike in Aardenburg vierde gisteren zijn verjaardag. Izaak Vermeulen werd 101 jaar en hoewel hij in een rolstoel zit, gaat verder alles nog goed. het beroep van kleermaker, na eerst op de vakschool in het Bel gische Oostakker te hebben geze ten. In 1973 verhuisde Izaak Ver meulen naar het voormalige ver zorgingshuis Coensdike aan de Bootstraat. Dit jaar verhuisde Izaak net als alle andere inwo ners van Coensdike naar het splinternieuwe woonzorgcen trum waar hij het goed naar de zin heeft. Het werd een klein verjaardags feest. De heer Vermeulen vierde zijn hoge leeftijd in familiekring. Zijn mede-bewoners werden ech ter niet vergeten. Tijdens de kof fie kreeg iedereen een stukje taart. De nuchtere West-Zeeuws- Vlaming, geboren in Draaibrug, werkte bijna heel zijn leven in zijn eigen zaakje aan de West straat in Aardenburg: magazijn De Halve Maan. Hij beoefende I I I I I VRIJDAG 7 NOVEMBER 1997 stal van dure auto's doet zich vooral voor ten noorden van de Westerschelde. Voor al Duitse toeristen die verblijven in de badplaatsen aan de Zeeuwse kust zijn vaak het slachtoffer. Met de arrestatie van een bende autodieven uit Zuid-Hol land en een groep autodieven uit Bra bant constateerde de politie vorig jaar een teruggang in het aantal diefstallen. Van onze verslaggever Terneuzen - Ruim driehonderd bedrijven in Zeeland moeten nagaan of in hun bodem vervuiling aanwezig is. Deze bedrijven moeten contact opnemen met de stichting BodemSanering van in gebruik zijnde Bedrijfsterreinen (BSB) om gezamenlijk een eventueel saneringsprogramma op te stellen. De provincie Zeeland maakt dat kenbaar in een milieuspecial van de Kamers van Koophandel Zee land. Werkgevers en overheid hebben samen de stichting BSB in het leven geroepen om de sane ring van verontreinigde grond ef fectief aan te pakken. Bodemonderzoek is volgens de provincie vroeg of laat een 'must' voor veel bedrijven. De stichting BSB ondersteunt de ondernemers daarbij en geeft gratis advies en ondersteuning. De BSB Zeeland is dit jaar voortgekomen uit een fusie van de BSB Noord- en Mid den-Zeeland en de BSB Zeeuws- Vlaanderen. In Zeeland kende de BSB-opera- tie nogal een trage start. Slechts met een gering aantal bedrijven zijn overeenkomsten afgesloten. Gedeputeerde Dek hoopt dat de fusie vruchten afwerpt en dat die driehonderd bedrijven de nood zaak van een bodemonderzoek inzien. „Voorheen waren er twee stichtingen BSB en die zaten soms niet op een lijn. Ik hoop dat de stichting BSB de inventarisa tie op tijd rond krijgt. Het gaat bij bodemonderzoek om de vraag welke vervuiling er in de grond zit en in welke mate die veront reiniging ernstig is. De kop in het zand steken helpt niet. Ik hoop dat we geen gebruik hoeven te maken van onze bevoegdheid om ondernemers tot onderzoek te dwingen." De doelstelling van de BSB is om het bedrijfsleven te bewegen op vrijwillige basis tot bodemonder zoek te komen en eventuele ver ontreiniging in kaart te brengen en zonodig tot sanering over te gaan. Ook voorzitter J. den Boer van BSB Zeeland merkt in de mi lieuspecial op dat de respons van de door de BSB aangeschreven bedrijven best wat beter zou kun nen. Dat ligt volgens hem met na me aan de onbekendheid met de BSB-operatie. Hij begrijpt best dat ondernemers vaak wat af wachtend zijn omdat ze direct aan de kosten denken. „Als men het echter voor zich uit schuift kan men weieens van een koude kermis thuiskomen. Je kunt het veel beter nu weten en dan zonodig gefaseerd een sane ringsprogramma afwerken. Door de handgreep van het BSB-tra- ject aan te pakken kunnen even tuele moeilijke problemen in de toekomst worden vermeden. Een ondernemer kan nu de situatie van de bodem op vrijwillige basis in kaart brengen en eventueel op vrijwillige basis laten saneren. Dat is altijd gunstiger dan door de overheden te moeten worden gedwongen." Van onze verslaggever Terneuzen - Het Informatiecentrum Westerscheldetunnel wordt gebouwd aan de Willemskerkeweg tussen Terneuzen en Hoek. Voor de bouw van het centrum is daar een perceel grond van een kleine hectare met daarop een bungalow en twee schuren aan gekocht. De schuren gaan plat om plaats te maken voor nieuw bouw en die begint in de eerste helft van volgend jaar. Eerder dit jaar al viel de beslis sing om het informatiecentrum, waarvoor een bedrag van vijf miljoen gulden is gereserveerd, in Terneuzen te bouwen. Maar over de juiste locatie voor het centrum werd afgelopen maanden nog overleg gevoerd tussen Rijkswa terstaat, provincie en gemeente. De Willemskerkeweg ligt in de onmiddellijke nabijheid van de bouwput voor de tunnel. Het gaat overigens vooralsnog om een tij delijk centrum gedurende de bouw van de tunnel. In de omgeving van Terneuzen heeft de NV Westerscheldetunnel inmiddels alle huizen in bezit die nodig zijn om de tunnel en de aan- en afvoerwegen aan te leg gen, aldus een verklaring. De laatste aanbiedingen voor de percelen die nodig zijn voor de aanleg van de tunnelinrit in Zeeuws-Vlaanderen zijn intussen ook de deur uit. Reageren de ei genaren niet op die aanbiedingen dan begint de maatschappij een onteigeningsprocedure. Voor Zuid-Beveland is er 3 de cember in Borssele een hoorzit ting. Daar kunnen de mensen die onteigend dreigen te worden hun bezwaren tegen verkoop duide lijk maken. Volgens de maat schappij wordt momenteel ge werkt aan de taxatie van de per celen op Zuid-Beveland die ei gendom zijn van de mensen die geen lid zijn van de Vereniging van Grondeigenaren, Aan die vereniging is een brief gezonden met daarin het laatste aanbod voor de grond. Van onze verslaggever Vlissingen - Twee Vlissingers van 22 en 18 jaar oud zijn in de nacht van woensdag op donderdag door vier nog onbekende mannen met geweld beroofd van hun porte monnees. Het tweetal werd vanaf het Scheldeplein achtervolgd door de vier. Ze werden in de Kasteel straat achterhaald en daar ge schopt en geslagen. Ook is er ge stoken met een mes. Beide man nen liepen verwondingen op en moesten voor behandeling naar het ziekenhuis. De 22-jarige liep onder meer steekwonden op. De vier belagers renden na de be roving de Callenfelsstraat in. POLITIEK Axel is in korte tijd op geschud door twee spraakmakende incidenten. De degradatie op de WD concept-kandidatenlijst van het actieve raadslid L. den Doelder- Van de Voorde, die na zestien jaar trouwe dienst op een vijfde en bijna onverkiesbare plaats terechtkwam. Met kort daarna de even verrassen de en geslaagde poging van gemobi liseerde sympathisanten om Den Doelder tot lijsttrekker en poten tieel wethouder te bombarderen. Daarnaast de commotie bij de PvdA die te maken kreeg met beschuldiging van diefstal van het raadslid R. van Hoecke uit Zuiddorpe. Van Hoecke heeft vol gens het kerkbestuur gedurende een langere periode geld uit de collectescha len ontvreemd. Het raadslid ontkent. De PvdA denkt dat er sprake is van een be schadigingsactie door tegenstanders van Van Hoecke. Zo'n actie, als dat waar is, is beneden alle peil en te ver oordelen. De 'geloofskwestie' is inmid dels in handen van de politie gegeven die misschien nog deze week het onder zoek afrondt. Voor de lage notering van Den Doelder (5) en ook oud-wethouder P. Apers (4) zijn binnen politiek Axel wel verklarin gen te vinden. Eén scenario is dat de voorzitter van de verkiezingscommissie A. Cambier (huidig raadslid doch niet terugkerend) daar de hand in heeft ge had omdat Apers en Den Doelder hem bij de vorige verkiezingen een eventueel wethouderschap niet gunden. Cambier zegt overigens desgevraagd zich niet tot dat niveau verlaagd te hebben. Het gekrakeel om de macht deed binnen en buiten de partij de wenkbrauwen fronsen en kreeg als bedenkelijk slot de beschadiging van VVD-coryfee T. Mar- teijn. Immers, Marteijn was door dezelf de Den Doelder teruggeroepen om, bij gebrek aan geschikte wethouderskandi daten, de gelederen te versterken. Niet temin werd Marteijn maandagavond door de vriendenclub van Den Doelder, 'als dank voor bewezen diensten' gena deloos geslachtofferd. Door Frank Deij Deze twee kort opeenvolgende gebeur tenissen kunnen de komende gemeente raadsverkiezingen ingrijpend beïnvloe den. Van Hoecke is voor de PvdA een belangrijke pion in Zuiddorpe en het is denkbaar dat het incident, ongeacht de uitkomst van het politieonderzoek, het dorp en daarmee ook de PvdA-kiezers verscheurt en het imago van de PvdA zal aantasten. De wethouderszetel van de PvdA (dat bij de vorige verkiezingen drie van de vijftien zetels won) kan daarmee weieens in het geding komen. De WD zal ook een prijs moeten beta len. Want hoe het ook zij. Voor beide partijen geldt dat dit soort akkefietjes zelden een grote aantrekkingskracht uitoefent op kiezers die zich nog aan het oriënteren zijn of zich ergeren aan de gang van zaken. Hoe vreemd het ook klinkt. De veron derstelde nadelen kunnen voor de PvdA en de WD weieens positief uitvallen. De WD, die na het afzetten van wet houder P. Apers in 1988 de wethouders- post opgaf, is bezeten om eindelijk weer een wethouder te leveren. De partij dacht daar in 1994, op grond van de ver kiezingsuitslag (WD 4, CDA4, PvdA, 3, GPV/RPF 2 en D66 2) al aanspraak op te kunnen maken. De PvdA wil dol graag de huidige wethouderszetel be houden. In 1994 kon de PvdA het zich nog per mitteren om samen met het CDA en ge steund door het GPV om de WD buiten het college te houden. Dat kan nu an ders komen te liggen. Gelet op de onze kere en voor partijen lastig in te schat ten gevolgen van de ontstane situatie kan voor de WD en de PvdA de behoef te groeien gezamenlijk op het CDA af te stappen en af te spreken dat Axel weer naar drie wethouders toe gaat. Dan doet zelfs een ongunstige verkiezingsuitslag geen zeer. Lachende derde is in dat ge val het CDA dat in ruil voor zo'n af spraak eisen kan stellen. Er is veel te zeggen voor zo'n optie. En de in 1994 gewijzigde Gemeentewet staat ook toe dat Axel, zonder goedkeu ring van GS, van twee naar drie wet houders mag gaan. Er hoeft dan alleen aan de kiezers uitgelegd te worden waarom het werk, dat al vanaf 1988 zonder zichtbare vermoeidheidsver schijnselen door twee wethouders wordt gedaan, opeens verdeeld moet worden over drie personen.

de Stem | 1997 | | pagina 13