nnj/ Havenpools inzet van broederstrijd Reparatie van deeltijdpensioenen komt steeds dichterbij 7l/!-10w% I leidssalon Brussel minder stellig over de bronbelasting Arnhems nieuwe trolley E-Christmas test winkelen Fransen kunnen Duisenberg nog stoppen EC niet blij met Brits besluit tabaksreclame ipsulon RSTRATEN Kersenlaan 18 Hoofdplaat 0117 -348287 IS BUI J ZE 'are lECLEOR '1666 fspraak. sICIEN HUREN rzorgings Instituut DE STEM ECONOMIE A6 Bondskader verdeeld KLM Cityhopper gaat helemaal over op Fokker (jwivoM ïnanz AG De Meeuw Bouwsystemen Creatief en eigentijd*; ECONOMIE KORT KcutT de éetfrfk&i tie vormtechnieken, ptimaal vari dienst te 4532 CG Terneuzen Zuidlandstraat 30 j 0115-631355 sidsinstituut lehandeling, en voetverzorging op afspraak PARIS UW INSTITUUT VOOR TOTALE LICHAAMS VERZORGING SCHOONHEIDSSALON Willem Teilstraat 13 4515 EH IJzendijke Tel.: 0117-301708 's Maandags gesloten s \AR HEM istraat 6 Nieuw-Namen 0114-345420 sdag gesloten Nel Dieleman Benedictijnerstr. 3 4553 CS Philippine Lid ANBOS Tel. 0115-696523 vanuit België: izen tel. 00.31.115.696523 11 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1997 Den Haag (anp) - Het wordt steeds duidelijker dat vrouwen en deel tijdwerkers alsnog aanspraak kun nen maken op volledige reparatie van pensioenrechten. Het recht op reparatie krijgt zo goed als zeker een terugwerkende kracht van twintig jaar. Sinds 1990 moeten pensioenfondsen deeltijdwerkers (doorgaans vrouwen) gelijk behandelen als werknemers met een volledige werkweek. Dit roept ech ter de vraag op of, en zo ja tot hoever, pensioenfondsen verplicht zijn verloren pensioenrechten van voor 1990 alsnog te compenseren. Het Europese recht maakt compensatie mogelijk met terugwerkende kracht tot 8 april 1976. Het gaat vooral om vrou wen en deeltijdwerkers die in het verle den niet aan een pensioenregeling mochten meedoen. In de praktijk wordt het herstel van pensioenrechten ingeperkt doordat lan den kortere verjaringstermijnen hante ren. In Nederland bestaat zelfs onenigheid over de geldende verjaringstermijn. Veel pensioenfondsen houden het op vijf jaar, deeltijdwerkers gaan liever uit van twintig jaar. Uiteindelijk zal de hoogste rechter, de Hoge Raad, de knoop moeten doorhakken. Een recente uitspraak van de advocaat-generaal van het Europese Hof van Justitie wijst echter sterk in de richting van twintig jaar. In een zaak die is aangespannen door Noord-Ierse verpleegsters sprak hij zich uit tegen korte verjaringster mijnen. Botterdam (anp) - Bestuurders van de Vervoersbond FNV uit Amsterdam en Rotterdam zijn het onderling oneens over de toekomst van de havenpools, de uitzendbureaus in de haven. Bovendien is de onderhandelingsdelegatie die praat over de re organisatie van de Rotterdamse pool uiteengespat. De Amsterdamse bestuurder T. voorstellen van de directie van de Koningh wil dat er alleen verder wordt gepraat als de fusie tussen de Amsterdamse en Rotterdamse pool op de agenda staat. De Rot terdamse FNV-man N. Stam stelt die harde eis niet. Hij is bereid verder te praten op basis van de Van onze verslaggever Schiphol - KLM Cityhopper gaat zich helemaal toeleggen op Fok ker-vliegtuigen. De elf Saab 340B-toesteüen worden verkocht en vervangen door drie Fokkers- 50 en twee Fokkers-70. De vloot van KLM Cityhopper bestaat na deze aanpassing uit dertien turboprop-toestellen Fokker-50 en uit twaalf straal vliegtuigen van het type Fokker- 70. KLM was de grootste klant van de curatoren van het bank roete Fokker, toen deze na het faillissement de bouw van vlieg tuigen voortzette in de hoop op Rotterdamse pool (SHB). De SHB-directie wil reorganise ren, omdat de havenpool elke maand verlies lijdt. Dat kan zon der gedwongen ontslagen, als de werknemers flexibeler werken en loon inleveren. Een fusie met Amsterdam komt in de voorstel len niet voor. „Ik ga niet onderhandelen als dat alleen op basis van de voorstellen van Schermer (SHB-directeur) gebeurt," aldus de Amsterdam mer Koningh. Hij gaat zich bera den op zijn positie bij de onder handelingen. Of hij toch nog ver der praat, laat hij afhangen van de mening van zijn achterban. Die komt volgende week maan dag bijeen. Hij laat weten het niet met Stam eens te zijn. Hoger in de hiërarchie van de vakbond wordt verbaasd gerea geerd op de uitspraken van Ko ningh. Vakgroepbestuurder D. ter Wisscha, de chef van beide bestuurders, stelt dat Koningh zich moet houden aan wat de sec torraad besluit. Dit orgaan, dat eerder deze week bijeen kwam, vertegenwoordigt de kaderleden (vrijwilligers binnen de bond) van alle Rotterdamse havenbe drijven. De sectorraad is wel, net een doorstart. KLM Cityhopper verzorgt voor „als Stam, bereid te.praten over de KLM de kortere Europese vluch- voorstellen van de. SHB-directie, ten. De regionale dochter maakt een enorme groei door. Vorig jaar vervoerde Cityhopper circa 1,4 miljoen passagiers, dit jaar denkt het bedrijf op twee miljoen pas sagiers te komen. De capaciteit van de vloot blijft na de vervanging ongeveer gelijk, wat past in de huidige ontwikke ling bij KLM: de toestellen zitten met een gemiddelde bezetting van tachtig procent bomvol. De Fokkers-50 en -70 vervoeren res pectievelijk vijftig en bijna tach tig passagiers. De Saab-340 kan ruim dertig mensen bergen. KLM heeft inmiddels al zes van de elf Saabs verkocht aan de Mexicaanse regionale lucht vaartmaatschappij Aero Litoral. (ADVERTENTIE) Heiró Patri-Stras» 19 - CH-40S1 Basel Ttl. 00 41/61 279 92 «0 T" 00 41/61 279 92 81 Brussel (anp) - De Europese Commissie wil EU-lidstaten vrij laten in het heffen van bronbelasting op rente op spaargeld. Landen zouden in plaats van een bronheffing ook gegevens over spaarders mogen uitwisselen met andere lidstaten. Met dit gisteren gepresenteerde nemen. Luxemburg wil echter nieuwe voorstel wil Europees slechts een heel lage bronbelas- pommissaris Monti (Interne ting invoeren van hooguit 10 tot Markt) proberen alsnog enige vooruitgang te boeken in de strijd tegen belastingconcurrentie tus sen lidstaten. Luxemburg, Denemarken en Ne derland heffen momenteel geen ronbelasting, waarbij spaarders na "^betaling van de rente al di rect een deel aan de fiscus moeten «staan. In Nederland en Dene marken bestaat wel de verplich- ®g van banken om de fiscus op e hoogte te stellen van rentebe talingen. Luxemburg kent een volledige ïïjheid op het gebied van spaar- rente. Daardoor zetten veel Ne- crlanders hun spaargeld daar op e bank. Dit is minister Zalm van ttanciën een doorn in het oog. oor invoering van een uniforme onbelasting in alle lidstaten nopte Monti de oneerlijke con currentie tussen lidstaten weg te mits de scherpe kantjes eraf gaan. Enkele radicale SHB'ers zijn uit de onderhandelingsdelegatie ge stapt naar aanleiding van dit be sluit. Zij willen, net als de Am sterdamse bestuurder Koningh, eigenlijk alleen praten over de samenvoeging met de al failliete Amsterdamse pool, en willen bo vendien niets weten van een flexibeler rooster met minder vaste dagen, en de daaraan ge koppelde inkomensachteruit gang. Overigens zijn ook de Am sterdamse leden van de onder handelingsdelegatie opgestapt. Die onderhandelingen begonnen pas twee weken geleden echt. On der druk van de achterban moest de FNV-bond ook Amsterdam mers tot de delegatie toelaten, hoewel bestuurder N. Stam daar niets in zag. Hij wilde eerst, ge steund door de sectorraad, een reddingsplan voor de Rotterdam se SHB tot stand brengen. Zowel de bond als de leden willen nu de achterban consulteren. Omdat dat enige tijd kost, gaan de voor volgende week geplande onderhandelingen waarschijnlijk niet door. Stams Rotterdamse collega C. van Nimwegen zei dat te betreuren 'maar we moeten na tuurlijk wel zorgvuldig door gaan'. Van onze redactie economie Hoofddorp - Een Duitse koekoeksklok als kerstgeschenk voor je Engelse tante, een stoer shirt van de Spurs onder de boom voor je zoontje, een luxe Belgische handtas voor moeder. Vanaf deze week kan dat en nog veel meer via Internet worden besteld, afgerekend en door besteldienst UPS aan de deur worden bezorgd. UPS is met Hewlett Packard, Mi crosoft, Eurocard/Mastercard, Visa en KPMG de motor achter e-Christmas. e- Christmas is een proef om te zien of de con sument in aankopen via Internet is geïnte resseerd. Het moet de deelnemende partijen informa tie opleveren over hoe het traject tussen vir tuele winkel en voordeur het best kan lopen. De eerste week van januari gaat de stekker uit e-Christmas en maakt KPMG de balans op. De proef is niet bedoeld om in twee maan den zoveel mogelijk kerstcadeautjes on line te verkopen. De ervaring met de elektroni sche goederenverkoop is veel belangrijker dan de omzet. Daarom kan het project nooit mislukken. „Als dit niet lukt, moeten we on derzoeken wat we moeten doen om het wel te laten slagen," zegt marketing-manager Hans Aldenkamp van computerfabrikant Hewlett Packard. Kopen via Internet staat nog in de kinder schoenen in Nederland en Europa. Sinds kort kunnen via het Nederlandse I-Pay bij een vijftigtal binnenlandse leveranciers boe ken, cd's, erotische waar en andere spullen worden gekocht en afgerekend. Maar het handelsverkeerlangs elektronische weg mag eigenlijk geen naam hebben. „In feite zijn het in Eiïïopa allemaal apenlanden op dat gebied," zegt Onno Hektor van software- maker Microsoft. Slechts twee procent van de Europese on dernemers is m$t een website op Internet vertegenwoordigd, tegen 10 procent van de Amerikaanse öfiaernemers. In de VS zijn veertien miljoen Internet-aansluitingen, in Europa slechts 4,5 miljoen. De elektronische handelscultuur in de VS is veel omvangrij ker en om te voorkomen dat de Amerikanen straks ook de Europese handelskanalen gaan domineren 'moet er nu wat gebeuren', meent Jos Dujardin van pakjesvervoerder UPS. Aan e-Christmas wordt deelgenomen door ruim honderd leveranciers uit negen Euro pese landen. Zo kan via Harrods de Christ mas-pudding on line worden besteld, via BMW een automodel op schaal, in Ierland kunnen allerhande delicatessen worden aangeschaft en in Italië bijvoorbeeld spa- ghettiborden. Nederland is met slechts één verkoopadres, fruitgroothandelaar Fruit- masters, het slechtst vertegenwoordigd. „Domme pech," zegt Hektor. Potentiële le veranciers als Ajax (shirts, petten en derge lijke), en de Porceleyne Flesch (Delfts Blauw aardewerk) haakten af, omdat ze levering van de goederen niet konden garanderen. De prijs van de artikelen varieert ruwweg van vijftig tot zo'n zeshonderd gulden. E-Christmas is, in vijf talen, bereikbaar via het Internet-adres www.e-Christmas.com en via de sites van Hewlett Packard, KPMG, Eurocard/Mastercard, Microsoft, Visa en UPS. De bestelde goederen, inclusief even tuele belastingen, importheffingen en trans portkosten, worden via de creditcard afge rekend in de valuta van het land waarin de bestelling is gedaan. Een omrekenprogramma geeft een indicatie van de kosten in Nederlandse guldens. „Niet honderd procent veilig," beaamt Hektor, „maar als je in een restaurant je creditcard afgeeft aan de ober weet je ook niet precies wat er mee gebeurt." De bestelde goederen worden in principe binnen twee dagen op het aangegeven adres bezorgd. Via de UPS- site is de verzendroute en de aankomst van het pakketje te volgen. Kopers moeten lid worden van e-Christmas. De gegevens die ze via Internet doorgeven, worden louter voor onderzoek gebruikt en daarna vernietigd, verzekert Hektor. Begin januari 'gaat de stekker' dus uit de elektronische kerstcadeaushop. De leveran ciers zijn dan via hun eigen sites nog bereik baar, of verdwijnen uit cyberspace. En mocht de koekoek zijn werk verzuimen 'dan heb je altijd nog het garantiebewijs', al dus Hektor. 15 procent, om niet alle spaarders weer weg te jagen. Zalm streeft naar een 'substantiële' heffing van zo'n 25 procent. Om uit de impasse te geraken stelt Monti niet langer een unifor me bronbelasting voor alle EU- lidstaten voor. Dat deed hij vori ge maand nog wel. Informatie uitwisseling tussen alle lidstaten zag hij als alternatief. Nu wil hij lidstaten vrijlaten in de keuze voor het ene systeem of het ande re. Een land'dat beide systemen wil invoeren, zou dit ook mogen doen. Door onze redactie economie Amsterdam - Is Wim Duisen berg in zijn race naar het (eerste) presidentschap van de Europese Centrale Bank ECB nog te stoppen? Als het aan de Fransen ligt wel, en nu ze met J. Trichet een eigen kandidaat in het strijdperk hebben gezonden en zo dus hun prestige op het spel heb ben gezet, is het duidelijk dat ze alles in het werk zullen stellen om om die ander, THollandais', te stoppen. Maar er is nog tijd voor 're flexion' (zeg maar: gelobby of gekuip). De ECB gaat pas draai en op 1 januari 1999, wanneer de euro in het girale betalingsver keer zijn intrede doet. Het is de bedoeling de directie van de ECB pas volgend jaar zomer te benoemen, maar dit zou ook pas eind 1998 kunnen gebeuren. Dit hangt van de problemen af, en het aantal kandidaten. De ECB waar Duisenberg en Trichet hun zinnen op hebben gezet, wordt één van de machtig ste financiële instituten ter we reld, zoiets als de Amerikaanse Wim Duisenberg heeft sinds gisteren een concurrent in zijn race naar het presidentschap van de Europese Centrale Bank. foto anp Federal Reserve. De EMI, het Europees Monetair Instituut, de voorloper en wegbereider van de ECB in Frankfurt, is daar niet mee te vergelijken. De ECB zal samen met de natio nale banken het Europees Stel- (ADVERTENTIE) De Meeuw Oirschot B.V., Tel. 0499-572024. De Meeuw Zwolle B.V., Tel. 038-4773155. Internet-site: http://www.demeeuw.com E-mailadres: demeeuw@pi.net sel van Centrale Banken ESCB gaan vormen. Van dit ESCB en dus ook van zijn centrale instel ling, de ECB, is volgens het Ver drag van Maastricht het hoofd doel, 'het handhaven van prijs stabiliteit'. Daarnaast bepaalt alleen de ECB of er in de Euro pese Unie nieuw geld wordt uit gegeven en gedrukt. Anders dan de Federal Reserve hoeft de ECB - en dat maakt de ze bank juist zo'n machtige in stelling, volgens velen te mach tig - geen directe verantwoor ding af te leggen, noch aan het Europees Parlement, noch aan de Europese Raad, noch aan de regering van enig deelnemend land. Daarbij komt dat haar di rectie (de president, de vice-pre sident en vier leden) voor acht jaar wordt benoemd en in die pe riode niet afzetbaar is. Daarte genover staat dat ze erna niet meer kunnen worden herbe noemd. En wie komen voor zo'n directiebaan bij de ECB in aan merking? 'Maastricht' zegt: „Personen met een erkende re putatie en beroepservaring op monetair of bancair gebied." Over hun aanstelling is het ver drag niet minder bondig: ze wor den benoemd 'in onderlinge overeenstemming' door de Euro pese Raad (van regeringsleiders) op aanbeveling van de Raad van ministers van Financiën. Maar de ministers van financiën moe ten dan wel eerst het Europees Parlement en de raad van be- Brussel (anp) - De Europese Commissie legt zich niet neer bij het besluit van de Britse regering om tabaksreclame toch toe te laten bij Formule I-races. Ze vreest dat nu ook andere takken van sport een uitzonderingspositie zullen eisen. Volgens zijn woordvoerster is Eu- bod. Die voorstellen liggen oVeri- ropees commissaris Flynn (Socia le Zaken) 'diep teleurgsteld' over de Britse beslissing. Hij heeft dinsdagavond al bij Londen aan gedrongen een andere regeling uit te werken waarbij de autosport meer tijd krijgt om andere spons oren te vinden. Hij wijst er overi gens op dat de sportwereld vol gens zijn plannen 4,5 jaar hebben om andere geldschieters te zoe ken. Straks kloppen ook het bas ketball, snookerverenigingen en het volleybal aan voor een uitzon- deringsregeling, voorspelt de commissaris. Daarmee zal er wei nig overblijven van zijn voorstel len voor het tabaksreclamever- gens nog op het bordje van de be trokken ministers van de vijftien EU-lidstaten. De bewindslieden zullen zich er op 4 december over buigen. Het argument van het Britse mi nisterie van Volksgezondheid dat de formule I-races zullen uitwij ken naar Azië als de EU het ver bod doorzet, wijst Flynn af. Vol gens hem hebben de vijftien'mo gelijkheden om televisie-uifeen- dingen van die races met tabaks reclame tegen te houden. De autosport ontvangt per jaar uit de sponsorende tabaksindustrie een bedrag van circa 330 miljoen gulden. De gemeente Arnhem en het busbedrijf Oostnet willen de trolleybus nog tot in lengte van jaren in Arnhem en omgeving laten rijden. Daarom zijn tien gelede bussen van gemiddeld een miljoen gulden per stuk besteld. Gisteren werd de eerste afgeleverd. Uiteindelijk zijn er meer dan dertig nodig. Arnhem is de enige gemeente in het land waar de elektrische bus nog rijdt. Dat gebeurt al bijna vijftig jaar. Toen in Arnhem de eerste trolleyleiding werd aangelegd, reden er nog soortgelijke exemplaren in Nijmegen en Groningen. Deze gemeen ten gaven in de loop der jaren de voorkeur aan de dieselbus. foto anp stuur van de ECB (de presiden ten van de nationale banken) hebben geraadpleegd. Overigens hebben in die raden alleen stem recht de EU-landen die zich voor de euro hebben gekwalificeerd. 'In onderlinge overeenstemming' duidt volgens drs O. Sleijpen van De Nederlandsche Bank op niets anders dan op unanimiteit. Eén tegenstem, bijvoorbeeld die van de Franse president Chirac, is dus al voldoende om de benoe ming van laten we zeggen Dui senberg in het water te laten val len. Maar premier Kok (of wie in juli 1998, wanneer de beslissing valt, in Den Haag premier is) kan op zijn beurt ook helemaal in z'n eentje de benoeming van Chiracs kandidaat Trichet blok keren. Maar die unanimiteit is al ge bruikelijk in de aanbevelingsfa se, die van de raad van ministers van financiën. Daarom is de kans op een high noon-achtige 'show down' tussen Kok en Chi rac in de 'grote' Raad van juli 1998 dan ook nihil. In elk geval mag bij zo'n duel het Europees Parlement braaf toekijken. Het heeft slechts het recht door de ministers van financiën geraad pleegd te worden over de benoe ming van de bankpresident. Aan het oordeel van deze enige recht streeks gekozen Europese volks vertegenwoordigers hoeven mi nisters noch regeringsleiders en geen van de duellisten zich te storen. «pi Nederlanders lenen steeds meer Voorburg - Nederlanders lenen steeds meer. In de eerste negen maanden van dit jaar is voor 75 miljard gulden aan nieuwe wö- ninghypotheken ingeschreven, een stijging van 30 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Daarnaast werd voor ruim dertien miljard gulden aan consumptieve kredieten ver strekt. Dat is een stijging van 13 procent. Het oversluiten van be staande hypotheken is nog steeds populair. Veertig procent van de 387.000 nieuw ingeschreven hypotheken betrof een overslui- ting. Dat was in de eerste negen maanden van vorig jaar nog 30 procent. Het aantal verkochte woningen bleef nagenoeg gelijk. 3 Emmense fabriek tapijtgaren dicht Emmen - De voormalige Akzo-fabriek voor tapijtgarens in Em- men, sinds 1993 in handen van de Amerikaanse multinational Al- lied Signal, sluit medio volgend jaar de poorten. Alle driehon derd werknemers komen op straat te staan. De fabriek bleek niét winstgevend te maken. De afgelopen jaren is 35 miljoen gulden geïnvesteerd om op kosten te besparen, maar het bedrijf bleef te duur. Vino Novello verslaat Beaujolais Primeur Rome - Vandaag worden de eerste flessen Italiaanse wijn van 1997 ontkurkt. Het gaat daarbij om Vino Novello, de Italiaanse versie van de Franse Primeur. De Italiaanse eersteling wordt vol gens dezelfde techniek (de 'carbonische rijping') gemaakt als de Franse maar omdat het klimaat ten zuiden van de Alpen over het algemeen milder is, komt hij precies twee weken eerder uit het vat. De Novello heeft een veel kortere historie dan de Primeur. Tien jaar geleden werd het Italiaanse 'Jonkie' voor het eerst ge presenteerd, maar sindsdien heeft de productie een grote vlucht genomen. Anders dan in Frankrijk, waar in het Beaujolais-ge- bied de Gamay-druif speciaal voor de piepjonge wijn wordt ge plant, is de Novello nauw verwant aan de volwassen wijnen en wordt hij net als zijn grote broers bereid uit druiven als Sangio- vese en Cabernet. Daarom is hij ook minder aan één streek ge bonden. Het grootste deel van de dit seizoen gebottelde veertien miljoen flessen is afkomstig uit de gewesten Veneto, Toscane en Trentino. Reorganisatie op stapel bij Tulip Den Bosch - Bij computerproducent Tulip in Den Bosch staat een reorganisatie op stapel. Volgens bronnen binnen het bedrijf zou de afdeling waar de moederborden, het zenuwstelsel van de com puter, worden gemaakt op de nominatie staan voor sluiting. De afdeling heeft negebtig arbeidsplaatsen. Het maken van de moe derborden zou worden uitbesteed. Gisterochtend zijn de werkne mers van de afdeling ingelicht. Directeur F. Hetzenauer zegt dat er 'geen besluit is genomen om de afdeling te sluiten'. Maar de boodschap was blijkbaar zo emotioneel dat een aantal werkne mers in snikken uitbarstte. Aantal werklozen Duitsland omlaag Neurenberg - Het aantal mensen zonder baan in Duitsland is in oktober gedaald met 17.800 tot 4.290.300. Het percentage werk lozen onder de beroepsbevolking bleef staan op 11,2, zo heeft het Duitse arbeidsbureau gisteren bekendgemaakt. Gecorrigeerd voor seizoensinvloeden ging het aantal werklozen omhoog mét 19.000. Toch ziet de directeur van het arbeidsbureau, Bernhard Jagoda, tekenen dat het aantrekken van de economische groei een positief effect krijgt op de arbeidsmarkt, zij het alleen in het westen van het land. „In het oosten ziet de situatie er nog somber uit." DSM steekt 100 miljoen in Rotterdam Heerlen - DSM gaat 100 miljoen gulden investeren in modernise ring en uitbreiding van de fijn-chemicaliënproductie in Rotter dam. Het project onder de naam Tolox-2000-plus loopt tot het jaar 2000. Extra arbeidsplaatsen levert het project bij DSM Spe cial Products niet op, een normaal verschijnsel in de kapitaalin tensieve chemie. Bij de eenheid in Rotterdam werken tweehon derd mensen. Bij de andere fabriek van Special Products in Gel een werken nog eens 250 man. DSM wil groeien in fijnchemica- liën, zowel op eigen kracht als door overnemingen. De omzet in fijnchemie (drieduizend medewerkers) bedraagt nu anderhalf miljard en moet tegen het jaar 2000 de twee miljard overschrij den. Siemens boekt lichte winstgroei München - Siemens heeft in het afgelopen boekjaar bij een be langrijke omzetgroei slechts een lichte winststijging behaald. Terwijl de revenuen van het Duitse elektro- en elektronicacon cern in vergelijking met de voorafgaande verslagperiode met 14 procent opliepen tot 107 miljard mark, trok het nettoresultaat met niet meer dan 5 procent aan tot 2,6 miljard mark. Dat blijkt uit de voorlopige cijfers die de onderneming gisteren naar buiten bracht. De winst was in het jaar dat Siemens zijn 150-jarig be staan viert evenwel hoger dan het concern had verwacht. Eerdér was Siemens uitgegaan van eenzelfde resultaat als in het vorige verslagjaar. Zowel de omzet als de winst lagen boven de ver wachtingen in de markt. Voor het lopende boekjaar dat 1 oktober is begonnen, voorziet Siemens, dat tot de grootste concerns van Duitsland behoort, een groei van de winst tot meer dan 3 miljard mark, wat neerkomt op een verbetering van minstens 15 procent. Installatiebranche start flexbedrijf Zoetermeer - De installatiebranche start met regionale flexbe- drijven. Die leiden de monteurs op en leveren bij pieken het ge schoold personeel aan de aangesloten bedrijven. De monteurs zijn in vaste dienst van het flexbedrijf en krijgen volgens de CAO metaalnijverheid betaald. Op dit moment zijn er al twee van zul ke bedrijven. Het moet uitgroeien tot een landelijk netwerk waar meer dan duizend mensen in dienst zijn. Bij branchevereniging Uneto, zijn 3500 bedrijven aangesloten, met een gezamenlijke omzet van achttien miljard gulden. Er werken 78.000 mensen. Sranan Air vliegt op Brussel Paramaribo - De nieuwe Surinmaamse luchtvaartmaatschppij Sranan Air zal met ingang van volgend jaar vluchten gaan uit voeren tussen Paramaribo en Brussel. Door flink onder de tarie ven op de route Amsterdam-Paramaribo te gaan zitten, hoopt de nieuwe maatschappij de KLM en daarmee ook de Surinaamse luchtvaartmaatschappij SLM een zware slag toe te brengen. De aandeelhouders van Sranan Air komen uit kringen van de Natio nale Democratische Partij van Desi Bouterse.

de Stem | 1997 | | pagina 7