WD bepleit harde aanpak 'werklozen' itsluitend bij LiberteL naast Regiovoordeel nu ook f 99,99 voordeel. gespr 3 Paars 2? Neewant hier is de NMP! Jeltsin o Bolk-biljetten voor een biertje Schiphol kort tien procent op aanvragen 'Ritselaar' Henk Vos uit Kamer Europees OM Para twee ver d Stammer stembus KORT Libertel Life Met egards oi DE STEM BINNENLAND Begroting Economische Zaken Nederlandse maatschappijen de dupe Jorritsma gaat carpoolen aanmoedigen Werving piloten voor luchtmacht moeizame klus LIBERTEL DE STEM COMMENTAAR Frans eigenbelang Basisonderwijs: 2 miljoen voor techniek Uitbreiding verbod oplosmiddelen Verdachte agenten op vrije voeten Publieksprijs voor 'Het geheim' 'Nazorg Herculesramp onvoldoende' Kamervragen over euro-pensioen NS voelen niets voor afkopen tariefsverhoging PESTEM i i i i i DONDERDAG 6 NOVEMBER 1997 /\4 i Den Haag (anp) - Werklozen die weigeren mee te werken aan hun terugkeer op de arbeidsmarkt, moeten met een stevige kor ting op hun uitkering gestraft worden. Het begrip 'passende ar beid' moet een ruimere toepassing krijgen. Bovendien moeten gemeenten een groter financieel belang krijgen bij het vermin deren van het aantal werklozen. Dit plan ontvouwde WD-Kamer- lid Remkes gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de begroting van Economische Za- kën. Hij noemde het 'ongerijmd en paradoxaal' dat voor tal van een voudige werkzaamheden geen mensen te vinden zijn. Remkes vindt dat voor iedereen die langer dan zes maanden in de WW of bij stand zit een op maat gesneden arbeidsmarktplan moet komen, zonodig gecombineerd met scho ling en eventuele mogelijkheden voor kinderopvang. Wat betreft de WD zal een dergelijke aanpak hoog op de agenda voor een twee de paars kabinet moet komen te staan. Ook D66 vindt dat er bij degenen die leven van een uitkering een goed onderscheid gemaakt moet worden tussen degenen die niet kunnen en zij die niet willen. Wie niet wil werken, moet dat maar in zijn portemonnee voelen, aldus D66. Het plan dat Remkes ontvouwde, leidde tot een pittige aanvaring met PvdA-woordvoerster Van Zuijlen. „De WD probeert over de ruggen van de werklozen heen goede sier te maken tegenover de kiezers," aldus Van Zuijlen. De PvdA verlangt van het kabinet vooral een plan om ouderen lan ger aan het werk te houden. Daar in passen scholing, mogelijkheden tot korter werken of werken in een andere baan, het geven van fiscale prikkels op het in dienst nemen van ouderen en een abso luut verbod op leeftijdsdiscrimi natie. Het CDA-Kamerlid Ten Hoopen keerde zich fel tegen het loslaten van een vast dienstverband voor werknemers. Juist een vast dienst verband is van belang voor per manente scholing. „Door de onge breidelde groei van losse contrac ten ontstaat een leger van indus triële zwervers. Daarmee wordt het proces van desintegratie in de onderneming en samenleving ge stimuleerd," aldus Ten Hoopen. Schiphol (anp) - De luchthaven Schiphol kan volgend jaar niet meer dan 360.000 starts en landingen verwerken. Dat betekent dat het aantal toegewezen vluchten tien procent lager is dan de aanvragen van de luchtvaartmaatschappijen. Vooral de Neder landse luchtvaartmaatschappijen zullen zwaar getroffen wor den. Op Schiphol is vanaf 1 september een vluchtcoördinator aange steld. Die moet toestemming ge ven voor alle vluchten. Volgens internationale regels moeten bij een dergelijk systeem van slotal- locatie vooral de nationale maat schappijen inleveren als er meer vraag dan aanbod is. Dat bete kent dat Transavia, Martinair en KLM per maand zeker achthon derd vluchten minder kunnen uitvoeren dan zij van plan waren. Schiphol zal het gebruiksplan aanbieden aan minister Jorrits- ma van Verkeer en Waterstaat. Zij moet uiteindelijk het ge bruiksplan vaststellen, nadat zij daarover onder andere het ad viesorgaan Commissie Geluid hinder Schiphol heeft gehoord. Op de landelijke jongerenmeeting van de VVD die zaterdag in Amsterdam wordt gehouden, zullen de vertrouwde consumptiebonnen zijn vervangen door biljetten van één Bolk. Elk goed voor een Bolk-biertje. Met dit initiatief wil de partij meer jongeren enthousiast ma ken voor een bezoek aan dat soort bijeenkomsten. In Amsterdam zal de gehele top-vijf van de WD-kandidatenlijst voor de Kamerver kiezingen van volgend jaar present zijn. foto wfa Dat blijkt uit het gebruiksplan 1998 dat de Schiphol-directie vandaag publiceert. Drunen (anp) - Minister Jorrits ma (Verkeer) wil het aantal car poolers opvoeren van driekwart miljoen nu naar één miljoen. De minister wil het carpoolen aanmoedigen door fiscale maat regelen, door doelgroepstroken open te stellen en door het bieden van hulp bij het vinden van part- Soesterberg (anp) - Doordat jon geren steeds minder beta-vak- ken kiezen, verloopt de werving van luchtmachtpersoneel steeds moeizamer. En juist nu is de vraag groot. „Momenteel hebben we 65 nieu we vliegers nodig," aldus luite nant-generaal B. Droste van de Koninklijke Luchtmacht. „Om in dit aantal te voorzien, moeten vanwege de strenge toelatingsei sen ruwweg vijfduizend jonge ren zich aanmelden. Dat is nage noeg het totale aantal schoolver laters van havo en vwo dat niet voor een vervolgstudie kiest." (ADVERTENTIE) Door Jeroen den Blijker Den Haag - Een gewoon Ka merlid is hij nooit geweest. PvdA'er Henk Vos (54) wilde meeregeren en deed dat de af gelopen jaren ook naar harte lust. Met zijn gisteren aange kondigde vertrek uit de Twee de Kamer - hij keert niet terug na de verkiezingen - verliest het bedrijfsleven een goede vriend. Een joviale ritselaar, maar ook een kinderlijke snoever. Henk Vos („Ik was graag staats secretaris van Economische Za ken geworden") trad de afgelo pen jaren vooral op als makelaar in Haagse contacten. Zijn tele foonnummer staat in de klapper van menig topondernemer. „Henk is ons maatje: als je een probleem hebt, kan je hem altijd bellen," typeerde een scheeps bouwer uit Groningen het Ka merlid vorig jaar. De reputatie van 'schaduwminis- ter' vestigde hij vooral onder het vorige kabinet. Als voorzitter van de vaste Kamercommissie van Economische Zaken draaide hij zijn hand niet om voor één-twee tjes met de toenmalige minister van Economische Zaken Koos Andriessen. Dag-in-dag-uit verscheen hij op de televisie om bijvoorbeeld de onderhandelingen over de toe komst van Fokker van kritisch commentaar te voorzien. Vos Henk Vos. foto anp maakte zo publiekelijk wat Andriessen, verwikkeld in ze nuwslopende onderhandelingen, zich op dat moment niet kon per mitteren. En niet alleen in het dossier-Fokker onderhandelde Vos mee. Hetzelfde deed hij toen Philps, NedCar en Daf in de pro blemen zaten. De basis voor zijn goede contac ten in het bedrijfsleven liggen in de jaren zestig en zeventig. Vos was toen bestuurder bij de Indus triebond FNV. Roem vergaarde hij begin jaren tachtig met de veelbesproken bezettingsactie van de Ford-fabrieken in Am sterdam. Het is een periode waarover Vos nog steeds gloedvol kan vertellen. Net als over al zijn ander 'wapen feiten'. Want echt bescheiden is Henk Vos nooit geweest. Zo kan hij op een ontwapende manier opscheppen over hoe snel zijn du re Mercedes rijdt. Of laat hij, als of het voor een sociaal-demo craat de gewoonste zaak van de wereld is, tussen neus en lippen door wat voornamen vallen van grote namen uit ondernemers land. Een ander stokpaardje van Vos in zijn agenda: hij ontleende status aan zijn drukke werkschema. „In 1995 had ik dertienhonderd af spraken en 145 spreekbeurten." Had, want twee jaar geleden werd de suikerpatiënt Vos geveld door een fors hartinfarct. De zware roker bleek bovendien longkanker te hebben: al met al genoeg reden om af te zien van een nieuwe termijn als Kamerlid. Een inrijpende ervaring boven dien, waarover Vos zonder enige gêne in menig interview vertelde. Want Vos heeft een onmiskenba re behoefte aan erkenning. Zo genoot hij mateloos toen vorig jaar 'zijn zustertjes' in een grote bus onder politiebegeleiding („De commissaris is een vriendje van mij") een bezoek brachten aan de Tweede Kamer. Vos, net herrezen van zijn ziekbed, stelde de 'verpleegstertjes' voor aan premier Kok, die hen vervolgens uitvoerig prees voor hun presta tie. „Die zustertjes hebben de dag van hun leven gehad. Fantastisch toch?" DE NEDERLANDSE regering was gewaarschuwd. De benoeming van Wim Duisenberg in juli van dit jaar tot president van het Europese Mo netaire Instituut werd met grote instemming begroet. Behalve door Frankrijk. President Chirac sprak geen veto uit tegen Duisenberg, maar hij schaar de zich evenmin achter de kandidatuur van de voormalig president van de Nederlandsche Bank. De Fransen lieten wel tussen neus en lippen door weten dat de benoeming van Duisenberg niet betekende dat hij ook president van de Europese Centrale Bank wordt. De Franse kanttekening veroorzaakte enige paniek, maar werd al vrij spoedig terzijde geschoven. Men had beter moeten weten. Nog meer dan in de andere landen van de Europese Unie is de Franse diplomatie op eigenbelang ingesteld. De Fransen schuwen geen middel als het gaat om het nationale belang of prestige. Nederland heeft dat de laat ste jaren menigmaal op pijnlijke wijze ervaren. President Chirac heeft nu duidelijk gemaakt wat de bedoeling was van zijn kritische opstelling ten opzichte van Duisenberg tijdens de in Du blin gehouden Europese top. Hij heeft de gouverneur van de Banque de France, Jean-Claude Trichet, gekandideerd voor de functie van pre- sident van de Europese Centrale Bank. De Nederlandse ambassadeur in Parijs heeft laten weten dat de kandi datuur van Trichet serieus moet worden genomen. De Franse bankpre- sident wordt in eigen land fel bekritiseerd vanwege de consequente wijze waarop hij de franc aan de monetaire bewegingen van Duitsland koppelt, maar aan zijn deskundigheid wordt door weinigen getwijfeld. Die sterke band met de Duitse mark zou wel eens in het voordeel van Trichet kunnen uitpakken. Duitsland stond tot nu toe voluit achter Dui senberg, die door onze oosterburen om zijn scherpe inzicht wordt ge prezen. Het spel om de macht kent echter geen regels die gebaseerd zijn op kwaliteiten van individuën. Frankrijk is een groot land, dat zijn tanende invloed op de Europese politiek krampachtig probeert vast te houden. Het schroomt niet om daarbij zware druk uit te oefenen op de andere grootmachten. De keu ze tussen een relatief klein land als Nederland of een EU-grootmacht valt niet vaak in het voordeel van de kleine lidstaat uit, leert de ge schiedenis. Minister van Buitenlande Zaken Van Mierlo heeft zijn offensief om Duisenberg alsnog op de prestigieuze post te krijgen, stevig ingezet, Voor de uitkomst valt te vrezen. Amsterdam - Het basisonderwijs krijgt jaarlijks twee miljoen gulden om extra aandacht te besteden aan techniek. Staatssecre taris Netelenbos van Onderwijs wil dat lagere scholen het geld gebruiken voor de aanschaf van lesmateriaal. Dat kan gaan om boeken, maar ook om praktische voorwerpen waarmee leerlin gen techniek kunnen ontdekken. Netelenbos heeft de Kamer voorgesteld de twee miljoen vanaf volgend jaar beschikbaar te stellen. Het geld moet worden toege voegd aan het bedrag dat nu wordt besteed aan de uitvoering van de kerndoelen in het basisonderwijs. Den Haag - Het verbod op het gebruik van gevaarlijke oplosmid delen, als thinner en terpentine, gaat niet alleen gelden voor het schildersbedrijf en de tapijtleggers. Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken en Werkgelegenheid zal het verbod zo snel mogelijk uitbreiden tot de autospuiterijen en de grafische indus trie. De staatssecretaris deed deze toezegging gisteren tijdens een overleg met de Kamer over de hersenziekte Organisch Psycho Syndroom (OPS). Deze ziekte ontstaat door contact met gevaar lijke oplosmiddelen. Tot de klachten behoren geheugenverlies, chronische vermoeidheid en stemmingswisselingen. Amsterdam - De twee Amsterdamse hoofdagenten van bureau Warmoesstraat die vastzaten in verband met de dood van A. van Driel, zijn weer op vrije voeten. De raadkamer heeft hun voorlo pige hechtenis geschorst op grond van de persoonlijke omstan digheden van de verdachten, meldde justitie gisteren. Amsterdam - 'Het geheim' van Anna Enquist is uitverkoren tot 'Boek van het Jaar 1997'. De schrijfster ontving de Trouw-pu- blieksprijs gisteravond in de Amsterdamse discotheek Escape uit handen van de winnares van vorig jaar, Connie Palmen. Afgelo pen vrijdag en zaterdag mochten bezoekers in meer dan zeshon derd boekwinkels in een stemhokje hun favoriete boek van het jaar aanwijzen. Het was voor de elfde keer dat de verkiezing werd gehouden. Den Haag - Defensie is tekort geschoten in de nazorg en begelei ding van nabestaanden van slachtoffers van de Herculesramp op 15 juli 1996 in Eindhoven. De afwikkeling van de schade laat te wensen over, ondanks beloftes van Defensie. De hoogte van de schadevergoeding moet 'zonodig' worden herzien. Dat oordeelt de nationale ombudsman mr. Oosting in een rap port dat vandaag openbaar wordt gemaakt. Den Haag - De Tweede Kamer wil opheldering over de brief van minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) aan de Nederlandse Eu roparlementariërs over hun vrijwillige euro-pensioen. In de brief dreigt Dijkstal het Nederlandse pensioen van de Europarlemen tariërs stop te zetten. Vorige week bleek dat de Kamer en premier Kok het juist eens zijn over het feit dat de vrijwillige pensioenregeling van tafel moet. Libertel Regiovoordeel: alle lokale telefoontjes voor half geld. nement op 't beste GSM netwerk (onlangs getest door onafhankelijk keuringsinstituut KEMA) tot 17 november extra aantrekkelijk. Dan krijgt u de eerste 3 maanden f 33,33 per maand retour op de factuur. Dat praat weer extra voordelig. Standaard bij uw Libertel Personal abon nement hoort nu Regiovoordeel. Daarmee belt u - overal in Nederland - Iedereen in de regio tijdens de Piekuren voor slechts f 0,75. Dat is de helft van het nationale Piektarief. Bovendien is de aanschaf van een Personal abon- Bel voor meer informatie over het voordeligste en makkelijkstë GSM abonnement van Nederland gratis Libertel 0800 05 60. Daar kunt u ook terecht voor de dichtstbijzijnde verkooppunten. Nieuw: Libertel nu ook bij alle Megapool vestigingen. Bent u al Libertel abonnee en heeft u vragen, bel dan mobiel 117 Op je leven geschreven. Alle genoemde prijzen zijn mcl. BTW. Door Arnold Mandemaker Den Haag - Helaas, een vol gend paars kabinet zit er niet in. Daar zal de Neder landse Middenstands Partij (NMP) een stokje voor ste ken. De NMP haalt bij de komende verkiezingen im mers 23 zetels en vormt dan met de WD en het CDA een centrum-rechtse regering onder leiding van WD-co- ryfee Hans Wiegel. Dat weet nu alleen nog NMP- lijsttrekker Martin Dessing uit Laren, maar na vandaag weet heel Nederland dat. Aldus Des sing, die zijn verkiezingspro gramma vandaag in Den Haag presenteert. In de beginjaren zeventig be zette de NMP twee zetels in de Tweede Kamer, waarvan er één warm werd gehouden door de zelfde Martin Dessing die nu weer een gooi doet naar natio nale roem. Na die korte periode ('71-'72) verdween de partij weer in de coulissen van de parlementaire vergetelheid. Dessing deed de afgelopen kwart eeuw wel mee aan lande lijke verkiezingen, maar de re sultaten stemden droevig. De stemmen voor de NMP waren steevast op enkele handen te tellen. Te weinig voor een score in percentages, laat staan voor een zetel. Maar dat wordt deze keer an ders. Op zijn internet-site (www.nmp.nl) beredeneert Dessing in ronkende teksten, voorzien van veel hoofdletters en reeksen uitroeptekens, hoe zijn NMP op 23 zetels denkt uit te komen. Eenvoudig omdat al le 650.000 zelfstandige onder nemers uit het midden- en Jdeinbedrijf op zijn partij gaan stemmen. Het is dezelfde simpele-zielre- denering die de Vrouwenpartij ooit 75 zetels op moest leveren ('Want alle vrouwen stemmen immers op ons, dus we krijgen de helft van de stemmen') en die de ouderenpartijen nu nog enige hoop geven op een verlen ging van hun moeizame Haagse bestaan. Dessing heeft zich ditmaal vastgebeten in een felle strijd tegen de euro. Zijn redenering: een dure kwaliteitswijn wordt minder waard als je daar een goedkoop landwijntje doorheen mikt. Anders gezegd: hij is bang dat de Europese eenwor ding voor Nederland een lagere welstand oplevert. Dessing fulmineert als vanouds tegen de hoogte van de staats schuld ('We betalen 80 miljoen gulden rente per dag en daar van zijn uw kinderen en klein kinderen de dupe'), verlenging van de winkeltijden, de nabe staandenwet, de WAO en nog zo het een en ander aan los goed. Centrale boodschap: in Den Haag rommelen ze maar wat aan en daarvan zijn wij het slachtoffer. Dessing gaat de verkiezingen in met onder meer de volgende punten: blunderende ministers en staatssecretarissen korten op hun inkomen; een eenmalige uitkering van duizend gulden voor 250.000 armoegezinnen; benzineprijs onder de twee gulden per liter; Schiphol 24 uur per dag open. Van asielzoekers moet Dessing weinig hebben. Na drie jaar al lemaal weer terug naar huis, vindt de ex-reisagent. Ontwik kelingshulp moet worden afge schaft. Hulp aan de Derde We reld kan worden overgelaten aan missie, zending en Foster Parents Plan. Op zijn internet-site hekelt de Larense politicus alles en ie dereen, maar vooral vermeende willekeur en verspilling van overheidswege. Een mens zou het er van aan z'n hart krijgen. Vandaar wellicht het laatste actiepunt van de NMP: 'Bestrij ding van acute hart- en vaat ziekten door financiering en aanschaf van zogenaamde hart- renwagens'. Van onze Haagse redactie Den Haag - De NS zullen niet ingaan op voorstellen om de verhogingen van de tarieven af te kopen. Dat heeft een woordvoerder van de spoor wegen gisteren gezegd. „Het is niet wenselijk dat de overheid de tarieven kunstmatig op een laag peil houdt. „D® worden de NS, die enkele jaren geleden zijn verzelfstandigd, op nieuw afhankelijk van de over heid," aldus de woordvoerder. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat minister Jorritsnw (Verkeer en Waterstaat) de NS geld biedt voor het ongedaan ma ken van de forse tariefsverhogin gen in de spits. De minister voel' daar niets voor, maar gaat daar over binnenkort wel praten met de NS. De NS willen de tarieven voor sommige abonnementen met zes zeven procent verhogen en hel gebruik van jaarkaarten door ge zinsleden van kaarthouders sterk beperken. Brussel (anp) - Het Europe, ment wil dat de Belgische nister van Justitie Wathelet als rechter bij het Europese Justitie in Luxemburg. De afgevaardigden houden hen en moreel verantwoordelijk' vo. vroegde vrijlating van Mare Du VN-g Bagdad/New York (afp/dj /rtr) - Een driekoppige VI delegatie is gisteren in Baj dad gesprekken begonnen m het Iraakse bewind over h conflict rond de wapeninspei ties. Ondanks de ontspanne sfeer zijn waarnemers see] tisch over de kansen om c komende dagen een akkooi te bereiken. De Algerijn Lakhdar Brahimi, Zweed Jan Eliasson en de Argei tijn Emilio Cardenas zijn met al egards ontvangen door de Iraak, vice-premier Tareq Aziz en enij andere kabinetsleden. De VN-d legatie overhandigde een bri van secretaris-generaal Kofi Ai nan. Een delegatielid beschre de sfeer bij de gesprekken als 'e: leuk'. Paramaribo/Den Haag (anp) Buitenlandse Zaken in Den deur aandrong op 'doorziet dachten van de verijdelde cc Paramaribo gisteren twee va Er zitten nu nog 25 mensen vast verband met de 'poging tot or verwerping van het wettelijk g zag'. Twee werden gisteren op la van het Openbaar-Ministerie Paramaribo in vrijheid gesteld. I aanhouding van,,dp overigen verlengd in verband met aanvu lend onderzoek. Op basis van h Wetboek van Strafrecht kan de: verlenging in eerste instantie de tig dagen duren. Verdachten kunnen maxii twee weken door de politie wo den vastgehouden voordat ze t het OM worden voorgeleid, toetsing van de dossiers beslist vervolgingsinstantie tot vrijlatii van de verdachten of verlengir van de onderzoeksperiode. Me: senrechtenactivist Stanley Rens. bepleit verkorting van de peri den in de vervolging. Volgens he duren die volgens internationa maatstaven te lang. Minister Van Mierlo sprak gist ren met de Surinaamse ambass deur in Den Haag, Evert Azirnt Amman (afp/dpa/rtr) - Etnis kiezingen van dinsdag in Joj te hebben verstevigd. De Jordaanse televisie bericht gisteren dat de gegadigden d hun steun vinden in stamverba: den tweederde van de tacht parlementszetels hebben gewo: nen. Door een boycot van de groots oppositiepartijen hebben de reg ringsgezinde kandidaten hun p sitie aanzienlijk versterkt; van i naar 64 zetels. De resterende z DoorWierd Duk Moskou - President Jelts heeft gisteren de omstredi Miljardair Boris Berezovs (51) ontslagen als onder-secr taris van de Russische Veili heidsraad. Het Kremlin geen officiële reden voor ontslag. Volgens eerste vice-premier Nemtsov is Berezovski de Uitgestuurd omdat hij, ondan herhaalde waarschuwingen President Jeltsin, niet met commerciële activiteiten is stopt. „Dit is een absoluut juiste flnS>vond Nemtsov, heeft er herhaaldelijk opj, dat niet één functionaris mag overtreden door tegeiijxa 'J e staat te dienen en zakel ^-premier Bo la in v z: i i besl „Jelts a gewez 'is de v tegelijk.

de Stem | 1997 | | pagina 4