Krachtige maatregelen ontbreken Geladen sfeer bij onderwij sacties 20% korting 'Sportbonden negeren anorexia bij toppers' Steeds meer vrouwen blijven kinderloos nu Gemeenten frustreren verbetering rampenbestrijding Groen licht op komst voor slachten varkens Ooggetuigen spreken elkaar nogal tegen Defensie erkent fout bij introductie van gedragscodecampagne 'Grote doelen voor een schoner milieu raken steeds verder buiten bereik' A2 DE STEM BINNENLAND A3 Koningin viert 60e verjaardag met familie en publiek HEMA Drugshandelaren vergeten hun handelswaar DVEMBER 1997 -Brittannië en Ierland- lvallig en meest bewolkt op donderdag buien en g later op de dag in het n regen. Middagtempera- mstreeks 10 graden. en Luxemburg: Overwe- bewolkt en vooral vrijdag 'en met regen; donderdag westen wat droger. Mid- mperatuur rond 12 gra- d- en Midden-Frankrijk; envelden en van tijd tot egen, in het oosten veel re- In het noordwesten nu en pklaringen en wat droger agtemperatuur ongeveer aden; aan de noordkant het Centraal Massief lo- wat hoger. -Frankrijk: Zeer onbe- ig met perioden met regen ien met onweer; in sommi- reken tientallen millime- neerslag. Ook veel wind, erdag vooral langs dé ellandse Zeekust en vrij- later op de dag vooral s de kust in het westen, 'agtemperatuur omstreeks aden; aan de voet van de neeën lokaal wat hoger, ugal: Erg wisselvallig en tijd tot tijd regen; ook kans nweer en hier en daar op- w veel neerslag. Bovendien lijk veel wind. Middag- eratuur omstreeks 15 gra maar bij veel neerslag aan- elijk lager. je: Wisselvallig met vooral t westen en noorden hevi- egen; ook kans op onweer ier en daar veel wind. Naar osten en zuiden toe droger ok nu en dan zon. Maxima 1 uiteenlopend van slechts graad of 10 in het noord ten bij veel regen, tot meer 20 langs de zuidkust, Donderdag wisselend olkt en hier en daar een vrijdag wolkenvelden en in noorden perioden met re- hier en daar erg veel regen, et zuiden dan zonnige pe en en bijna overal droog, ral vrijdag een stevige zui- wind. Middagtemperatuur enlopend van niet meer dan graad of 12 in het noorden ens regen tot 24 graden dag op Sicilië, ekenland en Kreta: Vrij rus met flinke zonnige perio- in het zuiden eerst nog s op een bui. Geleidelijk der koud; vrijdag maxima 17 graden in het noorden 23 in het zuidwesten, 'tsland: Meest bewolkt en tijd tot tijd (flinke)regen. ere maxima; vrijdag uit- opend van 13 graden in het rden tot 18 in het zuiden, itserland: Bewolkt en perio- met regen, vooral in het den. In de bergen veel wind. dagtemperatuur rond 14 den. tenrijk: Overwegend be- Ikt en regenachtig; in Tirol 1 regen. Middagtempera- meest tussen 10 en 15 gra maar in het noordén lokaal t hoger. ipdj iue|d 'dopiam 'uappiui uausiS i i i DONDERDAG 6 NOVEMBER 1997 Van onze verslaggever Nijmegen - Er bestaan prima analy ses van milieuvraagstukken die leven en welzijn van komende generaties bedreigen. Wat ontbreekt, zijn krach tige maatregelen. Zelfs het paarse ka binet, dat toch vooruitstrevend ge noemd wil worden, komt in deze tijd van economische voorspoed niet tot een 'duurzaamheidstoets' voor alle overheidsplannen. Die kritiek aan het adres van het kabinet Kok viel gisteren in Nijmegen te beluiste ren op het symposium over de machtspo sitie van de milieubeweging. Naar aanlei ding van het 25-jarig jubileum van de Stichting Natuur en Milieu congresseer den beleidsambtenaren, wetenschappers, bestuurders, politici en activisten over de waag, wat de milieubeweging de voorbije 25 jaar zoal bereikt heeft en wat er in de nabije toekomst moet gebeuren. „Milieu en natuur zijn inmiddels geaccepteerde beleidsdoelen," aldus ir. W. van Grondel- Ie van de Stichting Natuur en Milieu. Burgers, bedrijven en de overheid 'doen' er tegenwoordig allemaal wel iets aan. Er zijn aantoonbare successen geboekt zoals energiebesparing, gescheiden afvalinza meling en de katalysator in auto's. „Tegelijkertijd moet worden vastgesteld dat essentiële milieu- en natuurdoelen niet worden gehaald en zelfs steeds ver der buiten bereik raken. Een belangrijke reden daarvoor is de doorgaande groei van allerlei milieubelastende activiteiten, vooral als gevolg van het gevoerde econo mische beleid," aldus Van Grondelle. Prof. dr. Duyvendak, hoogleraar aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, be toogde dat alle inspanningen van de voor bije 25 jaar voortreffelijke analyses heb ben opgeleverd van de grote, onopgeloste problemen zoals de overbevolking, de kli maatsverandering, de stervende bossen, het gat in de ozonlaag, het uitsterven van planten en diersoorten, het leegvissen van de zeeën, het overvol raken van de snel wegen, het gebrek aan balans in de bio- industrie, het uitgeput raken van energie reserves en de aantasting van het woon- milieu door steeds verder oprukkend be ton en asfalt. Duyvendak: „Wat ont breekt, zijn de maatregelen om die pro blemen aan te pakken. Duyvendak pleitte voor de oprichting van een soort 'Sociaal-Economische Raad voor het milieu'. Overheid, bedrijfsleven en milieuorganisaties zouden in onderling overleg moeten komen tot gezamenlijk beleid en convenanten. „In sociaal-econo misch opzicht heeft het poldermodel van overheid, werkgevers en werknemers in ternationaal opzien gebaard. Waarom dan geen speciaal poldermodel voor het milieu?," zo vroeg Duyvendak zich af. Ook andere sprekers, zoals Teo Warns van de Vereniging Milieudefensie, drongen aan op de invoering van een duurzaam heidstoets bij het wegen van overheidsbe sluiten. Elk nieuw initiatief zou beoor deeld moeten worden op zijn positieve bijdrage aan welzijn en milieu. Volgens dr. ir. A.Mol, milieusocioloog van de Landbouw Universiteit Wageningen, is de tijd van relatief eenvoudige maatre gelen voorbij. Om te komen tot echte duurzaamheid, tot een waarachtige ba lans tussen de mens en zijn natuurlijke leefomgeving, zijn veel ingrijpender ver anderingen nodig, vaak zelfs op mondiaal niveau. De ernst van de ecologische pro blemen lijkt daar ook om te vragen. „Dat betekent dat er binnen een afzienbare pe riode op alle niveaus grote onenigheid zal ontstaan over strengheid van normen, tempo en handhavingseisen," aldus Ir. W. van Grondelle (Natuur en Milieu). Drs. P.Pestman van de vakgroep Milieu kunde aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, voegde daaraan toe dat milieu organisaties niet meer „als vanzelfspre kend" de burgers vextegenwoordigen. Het algemeen belang op langere termijn kan in de toekomst steeds scherper botsen met het individuele belang op korte termijn. Volgens Pestman is dat nu al te zien in de discussies over de uitbreiding van Schip hol, de oplossing van de fileproblematiek en de ontwikkeling van stedelijke knoop punten zoals Arnhem-Nijmegén. Vanuit de zaal werd erop aangedrongen in de nabije toekomst zwaar in te zetten op structxirele veranderingen in de ver houding economie-milieu. Zo werd de suggestie geopperd om loonbelasting bin nen de Europese Unie geleidelijk en stel selmatig te vervangen door een vorm van eco-tax; „Dat maakt arbeid en daarmee werkgelegenheid goedkoper. Vervuilende productietechnieken, maar ook onderde len die van ver getransporteerd dienen te worden, zouden dan juist hoger belast kunnen worden." Amsterdam (anp) - Sportorganisaties moeten meer oog hebben voor de gezondheid van sporters. Met name bij eetstoornissen van hun pupillen zouden trainers en andere functionarissen eerder moeten ingrijpen. „Door alleen naar prestaties te kijken negeren bonden vaak het welzijn van de sporter," zei prof. dr. Jorum Sundgot-Borgen giste ren in Amsterdam. Een groot aan tal topsporters heeft last van eet stoornissen, die kunnen leiden tot ziekelijke magerzucht (anorexia). Sunddgot zei dit tijdens het sym posium Sport en Gezondheid. Volgens cijfers van Sundgot, hoogleraar aan de Universiteit van Oslo, lijdt één op de vijf vrou welijke wedstrijdsporters aan een vorm van eetziekte. In sporten waar het gaat om lenigheid in combinatie met een slank voorko men (turnen, ritmische sportgym- nastiek en kunstrijden), kan dat zelfs oplopen tot 40 procent. Sundgot verwijt sportbonden de ze problemen te negeren. Zeer omlangs heeft het Noors Olym pisch Comité een programma ge presenteerd om 'hongerende' sporters tijdig op te sporen en anorexia te voorkomen. Daarvoor is voorlopig een bedrag van 2 mil joen kronen (500.00 gulden) be schikbaar gesteld. Volgens Sund got is het NOC van haar land een positieve uitzondering. „Talentvolle turnsters van een jaar of dertien moeten vaak 26 uur per week trainingsarbeid op brengen. Ze leiden een geïsoleerd bestaan. Dat begint te lijken op kindermishandeling. Het weige ren van eten kan dan een manier zijn om legaal uit aan het trainingsregime en de topsport wereld te ontsnappen." De Noorse hoogleraar meent dat de meeste trainers onvoldoende zijn opgeleid om ontsporingen op het gebied van voeding te herken nen. Ze geven soms goede voe- dingstips. Maar zodra sporters daarvan afwijken, herkennen ze dat niet. „Dat is niet ook zo ge makkelijk," zegt Sundgot. „Goed getrainde atletes blijven er ook goed uitzien als zij hongeren en verliezen ook relatief weinig ge wicht." Volgens Sundgot beschikt minder dan de helft van de trainers over een geëigende opleiding. „Bijko mend probleem is dat veel trai ners in de topsport afkomstig zijn uit Oost-Europa. Zij gaan meestal uit van him oude trainingsmetho des die werkten in een topsport systeem dat niet meer bestaat." Sundgot was zelf turnster. In 1982 overleed een clubgenote van haar aan de gevolgen van ano rexia. Den Haag (anp) - Steeds minder vrouwen krijgen kinderen. Van de vrouwen die in 1970 geboren zijn, zal 21 procent geen kinde ren krijgen. Dit aantal zal waarschijnlijk nog toenemen. Van de generatie 1945 bleef nog 12 procent kinderloos. Dit staat in het gezinsrapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), dat vandaag verschijnt. Boze leraren voeren actie tegen hoge werkdruk en lage salarissen FOTO ANP In veel gevallen kiezeri vrouwen er volgens het SCP bewust voor om geen kinderen te krijgen. Doordat vrouwen steeds vaker de keuze voor het al dan niet krijgen van kinderen uitstellen, wordt de kans groter dat het niet lukt. Oudere vrouwen raken minder makkelijk zwanger. „De keuze voor uitstel van moe derschap kan dus ongewild overgaan in definitieve kinder loosheid. Voor veel vrouwen die uiteindelijk wel een kind wen sen, is dat een grote teleurstel ling, die het welzijn ernstig aan tast," aldus het SCP. Nederlandse vrouwen krijgen steeds later hun eerste kind. Dit komt doordat vrouwen willen werken, er goede voorbehoed- Den Haag (anp) - Koningin Beatrix wil haar 60e verjaar dag volgend jaar vieren in de week rond 31 januari, in ge zelschap van haar voltallige familie. De Rijksvoorlich tingsdienst heeft woensdag bekendgemaakt dat de ko ningin ook een groot aantal gasten uit binnen- en buiten land heeft uitgenodigd. Behalve enkele besloten onder- de en zal de viering ook tal van culturele evenementen met een Publiek karakter omvatten. Zo zullen enkele nationale gezel schappen bij de festiviteiten be rokken zijn. In Amsterdam zul len het Concertgebouw, het Ste delijk Museum, het Koninklijk w Muziektheater en de esterkerk aan de viering deel den, in Apeldoorn Museum nH6li ^et k°° Apeldoorn en in utterl° het museum Kröller- Muller. r middelen beschikbaar zijn en door de emancipatie. Hoe hoger de opleiding van de vrouw, hoe later zij een kind ter wereld brengt. In 1996 was de gemiddelde leef tijd van vrouwen die voor het eerst moeder werden, bijna 29 jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) registreerde in 1970 nog een gemiddelde leef tijd van 24,3 jaar. De koopkracht van mensen die hun eerste kind krijgen, daalt met 18,4 procent. Bij de komst van het tweede of derde kind, neemt de koopkracht minder af. De kinderbijslag dekt gemiddeld 26 procent van de kosten die ou ders maken. Uit het rapport blijkt dat gezins vorming tegenwoordig aarzelen- der tot stand komt. Jongeren zijn langer alleenstaand dan hun ou ders. Als jongeren een relatie krijgen, gaan zij na verloop van tijd samenwonen. Lang niet ie dereen besluit vervolgens om te gaan trouwen. De kans dat een huwelijk eindigt in een echtscheiding, is opgelo pen van bijna 8 procent in 1960 tot 34 procent in 1994. Nijmegen (anp) - Honderden leraren hebben gistermiddag in Nijmegen actie- gevoerd tegen de lage salarissen en de hoge werkdruk in het onderwijs. De sfeer in De Vereeniging was geladen en de leraren waren boos. Vooral een video reportage met daarop uitspraken van vier onderwijsspecialisten in de Tweede Kamer lokte reacties uit. De Algemene Onderwijsbond noemde de op komst van ongeveer 1200 leraren boven ver wachting. AOb-voorzitter Jacques Tichel aar: „Vooraf zeiden veel mensen dat ze Nij megen een behoorlijke afstand vonden, maar er zijn toch veel leraren gekomen." Daaruit blijkt volgens Tichelaar hoe gevoelig de on derwerpen van de actie bij docenten liggen. Dinsdag bleek al dat met name de leraren in het voortgezet onderwijs erg ontevreden zijn over het huidige regeringsbeleid. Er zou meer aandacht en geld zijn voor computers in de klas dan voor de mensen voor de klas. Kamerlid Van Gelder (PvdA) noemde de kri tiek onterecht. Maar Tichelaar van de AOb waarschuwt voor de gevolgen van onvrede bij zijn achterban. „Ik zie een gelijkenis met 1992. Als je toen bij de staking in Utrecht honderd van de veertigduizend leraren vroeg waarom ze daar waren, kreeg je honderd verschillende antwoorden. Nu is er precies hetzelfde aan de hand. De leraren zijn over heel veel ver schillende dingen ontevreden. Dat gaat veel verder dan 0,75 procent extra bij het sala ris." HE (ADVERTENTIE) ROLGORDIJNEN OP MAAT GEMAAKT IN ZONWERENDE EN VERDUISTERENDE KWALITEIT. IN 20 KLEUREN. OOK VOOR DAKVENSTERS. KEUZE UIT DIVERSE SCHULPRANDEN. GELDIG T/M 16 NOVEMBER Van onze verslaggever Nijmegen - Het vier jaar gele den in gang gebrachte proces om de rampenbestrijding te verbeteren, wordt nog steeds gefrustreerd door gebrek aan draagvlak en bestuurlijke wil bij de gemeenten. Volgens een, nog niet openbaar gemaakte concept-rapportage van de stuurgroep Project Ver sterking Brandweer schiet de rampenbestrijding in Nederland daardoor op talloze essentiële onderdelen nog steeds ernstig te kort. Deze conclusie wordt be vestigd door zowel het College van Commandanten van Regio nale Brandweren, de Koninklij ke Nederlandse Brandweervere niging als de Inspectie Brand weerzorg en Rampenbestrijding. Deze laatste spreekt zelfs over 'een groot gebrek aan bestuurlij ke aandacht voor de rampenbe strijding', waardoor 'nog lang niet overal het voor burgers aan vaardbare niveau is gehaald'. De rapportage van de stuurgroep geldt als het eerste beleidsdocu ment van het Project Versterking Brandweer en is gebaseerd op een knelpunten-inventarisatie bij alle regionale brandweerbe- sturen. Over enkele weken stuurt minister Dijkstal van Binnen landse Zaken de definitieve ver sie naar de Tweede Kamer. Vier jaar geleden kreeg de ram penbestrijding in een rapport een zware onvoldoende. Een tweede rapport stelde later vast dat er voor rampenbestrijding veel te weinig werd geoefend. Ook bij de evaluatie de Hercu lesramp in Eindhoven en de Da- kotaramp in de Waddenzee is zware kritiek geuit op de (orga nisatie van) de hulpverlening. De stuurgroep noemt als belang rijkste knelpunt 'een onvoldoen de draagvlak voor het verbete- ringsprojeet bij gemeenteraads leden, terwijl deze een cruciale rol vervullen in de besluitvor ming over de organisatieplan nen'. Bij de meeste gemeenten, zegt de stuurgroep, ontbreekt zelfs een duidelijk beleid voor de beheer sing van ongevallen en rampen en bestaat onvoldoende inzicht in de risico's. Rampenplannen zijn in veel gemeenten en regio's niet operationeel of onvolledig en er is een grote achterstand bij de opstelling van rampenbestrij dingsplannen. De coördinerend rol van de brandweer komt daar door ook onvoldoende uit de verf. De Inspectie Brandweerzorg en Rampenbestrijding van het mi nisterie heeft weliswaar nog geen officiële toezichthoudende functie, maar erkent dat de ver betering van de rampenbestrij ding veel te traag verloopt. „Als een gemeente moet kiezen tussen rampenbestrijding of een sport hal, dan gaat alle aandacht uit naar dat laatste," zegt ing. F. van Thiel, hoofd van de inspec tie. Van onze correspondent 1 Brussel - De Europese Commissie beslist waarschijnlijk vol gende week of varkens van bedrijven in zuid-oost Brabant en een stukje van Noord-Limburg weer geslacht mogen worden. Het veterinair comité heeft hierover gisteren in Brussel een po sitief advies uitgbracht. De slachtregeling, waarover de Commissie zich moet uitspreken, geldt voor het zuidelijk deel van het ingesloten gebied. Het gaat om bedrijven die niet vallen on der de opkoopregeling en waar geen opkoopregeling geldt. De stallen dreigen daardoor overbe volkt te raken. Het vlees zou bin nen afzienbare termijn voor con sumptie en export beschikbaar komen. Nederlandse ambtenaren noemden het positieve advies 'een erkenning van de goede aan pak'. Nederland heeft in Brussel ver der verslag gedaan van de laatste ontwikkelingen in de bestrijding van de varkenspest. De afgelopen twee weken zijn geen nieuwe uit braken gemeld. De buurlanden i reageerden tevreden op de resul taten. De diergeneeskundigen van de Europese Unie hebben niet. in houdelijk gesproken over een verslag van het inspectieteam van de Europese Commissie, dat de Nederlandse aanpak in augus tus ter plaatse heeft doorgelicht. Daarover is een negatief rapport verschenen. Nederland heeft in middels schriftelijk gereageerd en de kritiek grotendeels weer legd. Dat heeft geleid tot een aan passing van het verslag doop de Europese Commissie. Ambtelijk overleg tussen Den Haag én Brussel moet resulteren in een defitief rapport waarover de ex perts het wel eens kunnen wor den. VERVOLG VAN VOORPAGINA Marco Bakker wijt het ongeluk aan een combinatie van techni sche mankementen: zijn gaspe daal bleef hangen en de cruise- control werkte niet goed, nadat hij zijn automatische versnelling in de drive-stand had gezet, waardoor zijn auto 'op hol sloeg'. Hij heeft meegewerkt aan een bloedproef om te bepalen of er drank in het spel is. Samen met het Gerechtelijk Laboratorium onderzoekt de politie het wrak van zijn Opel. Gistermiddag zei de woordvoer der van de Amsterdamse politie nog niets te kunnen zeggen van de preciese toedracht van het ongeluk. De uitslag van de bloedproef zal 'hopelijk deze week' komen, het technisch on derzoek zal langer op zich laten wachten. Op de elkaar tegen sprekende verklaringen van oog getuigen wil de woordvoerder alleen zeggen dat 'er veel verkla- Amsterdam (anp) - De politie in Amsterdam lieeft deze week drie mannen aangehouden, toen ze enkele duizenden amfetaminepil- len wilden ophalen uit een kluis in een hotel in de binnenstad. De verdachten hadden in het ho tel overnacht. Bij het schoonma ken van de kamer vond het perso neel in een kluis de pillen en lichtte de politie in. Toen een van de verdachten zich vervolgens meldde om opnieuw dezelfde kamer te boeken, werd hij in de kraag gevat. De politie vermoedt dat de mannen verge ten waren him handelswaar mee te nemen. De verdachten zijn een 37-jarige man uit Ede, een 34-ja- rige man uit Delft en een 33-jari- ge Arnhemmer. De politie nam naast de pillen ook ruim tiendui zend gulden en twee auto's in be slag. ringen in positieve èn negatieve zin zijn'. In de ArenA ging het verhaal dat Marco Bakker geïrriteerd zqu zijn geweest, omdat zijn auto klem was gezet, niet direct wég kon en woedend werd. Personeel van het voetbalcafé zou hem te voren hebben zien drinken. Maar volgens de politie hadden agenten bij Bakker geen alcohol geroken. Collega-zanger Henk Poort heeft verklaard dat hij samen met Bakker 'vrolijk en fluitend' naar de geparkeerde auto's liep en Bakker niet woedend heeft gé- zien. De autowereld wijst de verkla ring van Marco Bakker als 'on zinnig, onmogelijk en onvoor stelbaar' van de hand. Volgens woordvoerder P. de Jong van de importeur Opel Nederland in Sliedrecht kan de cruise-contról niet spontaan aanspringen: die werkt pas boven de 40 km/urje moet 'm aanzetten en activeren, en niemand doet dat meteen Bij het wegrijden, maar pas als je een constante snelheid wilt aan houden. Ook zegslieden van de RAI eii de Bovag zeggen hetzelfde: geen en kel ander probleemgeval be kend, zodra je het gas- of rempe daal aanraakt schakelt de crui se-control uit. Kortom: 'een heel sterk verhaal, het zal meer met de rechtervoet van meneer Bak ker te maken hebben. Hef is makkelijk de elektronica de schuld te geven'. Eind oktober leek een automobi list uit Oisterwijk iets dergelijks te overkomen. Die zette, op de A2 onder Zhltbonxmel, zijn Vol vo V 70 uiteindelijk maar tegen de.vaiigrail, nadat zijn cruise- control de snelheid van de auto tot 150 opjoeg en geen enkel in grijpen effect had. Technisch onderzoek wees in dat geval echter uit, dat aan de crui se-control van die Volvo niets mankeerde. Volgens de politie had de automobilist op het gas pedaal in plaats van op de rem getrapt. De man blijft dat ont kennen. I Van onze verslaggever Breda - De introductie van de gedragscode voor militairen ïjiqt plakplaatjes en stickers is mislukt. Als Defensie tevoren had geweten dat de reacties zo negatief zouden uitvallen, had het ministerie het anders aangepakt. Dat werd gisteren duidelijk tij dens een bijeenkomst op de KMA in Breda over die gedrags code waarbij een aantal militai ren, onder wie plaatsvervangend Chef Defensiestaf luitenant-ge neraal A.P.P.M. van Baal, ingin gen op het nut, de noodzaak en de praktijk van de gedragsregels voor de hele krijgsmacht. Volgens de Defenisie was er te veel aandacht voor de buiten kant en veel te weinig voor de code zelf. Overigens wordt de acht ton kostende actie niet stopgezet. Ook is de felle kritiek - 'hoog Donald Duck gehalte' - van voorzitter B. Snoep van de mili tair vakbond AFMP hem niet in dank afgenomen. Hij zou zijn ei gen nest bevuilen en Van Baal vond, dat Snoep zich net zo goed als andere militairen aan de ge dragscode moet houden. „De buitensporige kritiek komt ge heel voor rekening van de voor zitter van de belangenvereni ging," zei Van Baal fel. Van Baal onderstreepte gisteren dat het moment van introdügtïe vorig jaar november ongelukkig was, omdat luchtmachtbevel hebber Droste een maand eerder volledig achter het besluit stond van de commandant in het Itali aanse Villafranca om twee mili tairen met lang haar naar huis te sturen. Volgens Van Baal kreeg de dis cussie over de gedragscode toen een 'hoge lang haar en oorbelleh gehalte'. De gedragscode is in het leven geroepen omdat het karakter van strijdkrachten de laatster ren flink is veranderd. De krijgs macht wordt vaak internatio naal ingezet en alle schijnwer pers zijn dan gericht op het functioneren. Volgens Defenise heeft de hedendaagse militaireji daarom een militair geweten no dig in de vorm van een code.

de Stem | 1997 | | pagina 3