Parijs rept van afspraak met Duitsers Herschi en borrelnoten IDIGT !EN Marco Bakker vreest voor Kluivert-effectna ongeluk 'Beveiliging politici steeds vaker nodig' Vechtpartijen rond Feyenoord-Manchester United 16 steen Beatrix mag toch op euro 6Ziekenhuis Goes fout met laten verbranden foetus' Schade aan aanlegplaats pont Perkpolder DESTEM levers >ar sen leuk onze 2e fantas- ■uro-Dis- i, wordt drie rant van linnen /ertentie in bod in Locatie bus Markt Markt Markt J. Hobeinstraat Grote markt Grote markt Marijkepleïn Populierstraat Kerkplein to.v. Kerk >mber DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N 13 miljoen in recordjackpot Staatsloterij Licht optimisme vervoersconflict in Frankrijk I 8/ Over Franse bankpresident Herschi cola, cola light, pub of sinas, QQ fles 1.5 liter Calvé borrelnoten, cocktail of barbecue, O QQ zak 300 gram O 1 Faalde cruise-control of rechtervoet van zanger? a 13 is mijn geluksgetal! mmm DE STEM 137e jaargang 2 katernen De Binnenkrant A2 710311"000218" I I I I I DONDERDAG 6 NOVEMBER 1997 L05 EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Uit Gids A3/A4 A5 A6 A7 B1 t/m B3 C1 t/m C4 D1 t/m D5 RTV-programma's D5 Brussel (anp) - Koningin Beatrix en andere Europese vorsten prij ken straks toch op de euro, de Europese eenheidsmunt. In het Europees parlement tekende zich gisteren een duidelijke meerder heid af voor het aanbrengen van een nationaal symbool op één zij de van de munt. Vorige week oordeelde de Econo mische en Monetaire Commissie van het Europarlement nog tot ieders verrassing dat de euro in alle lidstaten van hetzelfde em bleem moest worden voorzien. Maar met name de Britse euro socialisten zijn door hun thuis front teruggefloten, mede onder druk van de publieke opinie Het voorstel om de euro te 'ont- kronen' kwam van" PvdA-Euro- parlementariër Alman Metten, op aandrang van consumentenorga nisaties. Die vrezen dat er in 2002, als de munten in omloop komen, een warboel ontstaat. Al die verschillende versies zijn ver wanend en werken bedrog en fraude in de hand, meent Metten. Uit angst steun van de Europese burger voor de euro te verliezen, koos gisteren een groot deel van zijn socialistische fractie echter toch voor een nationale zijde. Bij de christen-democraten is de overgrote meerderheid voor een nationale kant. Bloemlezing uitj Guinness Record j Boek 1998 PAGINA I VVD bepleit harde aanpak 'werklozen' PAGINA 'Brussel' eist vertrek van 'Dutroux-rechter' PAGINA Den Haag (anp) - De jackpot in de Staatsloterij stevent af op een recordhoogte van 13 miljoen gulden. Omdat de jackpot van 9,6 miljoen dins dag niet viel, schuift hij au tomatisch op naar de trek king van 2 december. De Staatsloterij verwacht dat er dan 13 miljoen in zit. De winnaar krijgt dit bedrag netto in handen. De Staats loterij houdt automatisch al de 25 procent kansspelbelas ting in. Zo'n hoog belasting vrij bedrag is in ons land nog nooit uitgekeerd. De hoogste jackpot die tot nu toe is uit gekeerd was 12 miljoen gul den in de Bank-Giroloterij. Dat heeft de Franse minister van Europese Zaken, Pierre Moscovi- ci, gisteren gezegd. Vier jaar gele den werd op een Europese top conferentie in Brussel de ECB toegewezen aan Frankfurt. Om dat Duitsland het instituut op zijn grondgebied heeft, zou het presidentschap van de bank aan de Fransen toevallen. De Duitse minister van Financiën Waigel sprak gisteren in Brussel het bestaan van zo'n afspraak te gen. Hij weigerde verder com mentaar. Wel verklaarde hij dat de plotselinge kandidatuur van een Fransman de situatie rond deze 'gevoelige zaak' niet gemak kelijker maakt. Parijs schoof dinsdag tot veler verrassing Jean-Claude Trichet, de president van de Franse cen trale bank, naar voren als kandi daat voor de ECB, die in 1999 van start gaat. De Fransen hebben eerder al laten weten dat het pre sidentschap van Duisenberg, nu hoofd van het Europees Monetair Instituut (EMI), de voorloper van de ECB, voor hen geen uitge maakte zaak is. De kansen voor Nederland en Duisenberg lijken danig te zijn geslonken. Nu twee landen om de post vechten, zou een derde er wel eens mee heen kunnen gaan, was gisteren de mening van veel di plomaten. De naam van Luis An gel Rojo, gouverneur van de Spaanse centrale bank, valt al. Een scheuring in het front vóór Duisenberg was gisteren al waar te nemen: Rome zou zich achter Van onze redactie economie Parijs - Terwijl Franse werk gevers en bonden in het weg vervoer gisteravond nieuwe onderhandelingen voerden over beëindiging van de sta king van vrachtwagenchauf feurs, wierpen stakende chauffeurs hun eerste barrica des op in Parijs. Parijs is tot nog toe min of meer gespaard gebleven voor acties. Maar gisteren blokkeerden vrachtrijders de ringweg, waar door het spitsverkeer een uur lang vast kwam te zitten. De poli tie wist de chauffeurs zonder dwang te bewegen de blokkade op te heffen. De onderhandelaars leken gister avond laat enige vooruitgang te hoeken bij hun pogingen een ak koord te bereiken dat een eind kan maken aan de ontwrichtende acties. De stakers hebben sinds zij hun acties zondagavond be gonnen zo'n 150 bokkades inge steld. In de westelijke kuststreek js al vrijwel geen benzine meer te krijgen. Steeds meer fabrieken moeten sluiten bij gebrek aan grondstoffen. De irritatie bij de buurlanden groeit, be werkgevers deden een conces sie in de manier van berekenen van werkuren van de chauffeurs en zouden later met een nieuw voorstel te komen. Volgens Jean- Herre Prou van de bond CGT is er onder de werkgevers sprake van een 'andere geestesgesteld- i"; maar voorlopig beval hij aan de acties voort te zetten. Muster Actie tegen geeft sporters plaatsing mét alcohol voor WK uit PAGINA handen Waterschap definitief in Terneuzen PAGINA B2 PAGINA Willy van Lare heeft alle kiekjes van Sluis I MIN. /w Regenachtig De zon krijgt het moeilijk vandaag. Regenachtig weer met veel bewolking. Tegen de avond wordt een storing verwacht met tamelijk veel regen. Aanhoudend zacht meteen matige wind. Van onze redactie buitenland Brussel/Parijs - Frankrijk en Duitsland zijn in het verleden wel degelijk overeengekomen dat een Fransman aan het hoofd van de Europese Centrale Bank (ECB) komt de staan. Tussen Parijs en Bonn zou daarover een 'op zijn minst impliciete' afspraak bestaan. Trichet scharen. Italië zou op die manier de Fransen willen bedan ken voor hun steun aan een snelle Italiaanse toetreding tot de Euro pese Monetaire Unie. Economen wijzen op het gevaar van een ECB-president die niet op brede steun kan rekenen. Dat zou het uitvoeren van een Euro pees monetair beleid bemoeilij ken en de euromunt verzwakken. Het zware stempel dat de Duit sers de afgelopen jaren op EMU en Eurobank hebben gedrukt, zou het eergevoel van de Fransen aan tasten. Bonn heeft zich, naar bui ten toe althans, altijd sterk ge maakt voor Duisenberg, omdat hij uitstekend past bij het strikte monetair beleid van de Bun desbank. Frankrijk, dat een gro tere marge voor het overheidste kort voorstaat, wil meer invloed op het monetaire beleid. Een ontgoochelde en verontwaar digde minister Zalm van Finan ciën hield gisteren in Brussel te genover zijn Europese collega's vast aan de kandidatuur van Dui senberg. „Het is niet productief om een nieuwe kandidaat te lan ceren als er brede consensus be staat over een andere. Dat leidt tot twijfels over het type beleid dat de ECB zal voeren," zei hij. Nederland heeft de laatste jaren nooit geluk gehad met internatio nale benoemingen, realiseerde gisteravond ook Zalm zich. OP ECONOMIE - A6: Fransen kunnen Duisenberg nog stoppen ZIE OOK STEM-COMMENTAAR - A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Doodgeboren foetussen, jonger dan 24 weken, hoeven op grond van de Wet op de Lijkbezorging niet te worden begraven of ge cremeerd. Dat neemt niet weg dat met deze foetussen 'piëteitsvol' moet worden omgegaan. Het afvoeren van de stoffelijke resten naar de vuilverbranding valt daar niet onder. Dat stelt minister Borst (Volksgezondheid) na vragen van GPV-frac- tievoorzitter Schutte. Die was verontwaardigd over de manier waarop het Oosterseheldeziekenhuis in Goes met een doodgeboren foetus van 19 weken is omgegaan. De stoffelijke resten van het onvoldragen kind, een meisje van ouders uit Bergen op Zoom, bleken samen met zieken- huisafval afgevoerd naar de Afvalverwerking Rijnmond. Dat was te gen de afspraken met de ouders dat de foetus zou worden gecremeerd. Borst zegt dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg momenteel een inventarisatie maakt van de manier waarop ziekenhuizen omgaan met doodgeboren foetussen. Zodra dat onderzoek is afgerond, zal de mi nister de Tweede Kamer daarover informeren. (ADVERTENTIE) 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cn Deze aanbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag 8 november a.s. Rond Feyenoord-Manchester United gisteravond in De Kuip in Rotterdam hebben zich de gehele dag ongeregeldheden voorgedaan. Er braken vechtpartijen uit tussen aanhangers van beide teams op het Stadhuisplein in het centrum (zie foto) en bij het stadion. De politie arresteerde 34 mensen, onder wie 20 Britten. Enkele voetbalfans raakten gewond bij de knokpartijen. Feyenoord verloor in groep B van de Champions League kansloos met 1-3 en is uitgeschakeld. In groep C won PSV uit met 2-0 van Newcastle United. Bij de wedstrijd Anderlecht-Schalke 04 in Brussel raakte een meisje ernstig gewond toen een hek bezweek, een menigte toeschouwers naar voren viel en het meisje bedolven raakte. Nog een tweede supporter moest naar het ziekenhuis. foto anp ZIE VERDER SPORT - BI en B2 ■JMi11"- Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) denkt dat in Nederland steeds vaker politici, journalisten en andere men sen beveiligd moeten worden. Door Rinze Brandsma Amsterdam - „Aan de auto- elektronica kan het niet lig gen. Het heeft meer met de rechtervoet van Marco Bakker te maken. Een op hol geslagen cruise-controlOnmogelijk, nooit van gehoord." Dat zeggen de deskundigen in de autowereld over het dodelijk on geluk dat de opera- en operette ster Marco Bakker afgelopen vrijdagavond veroorzaakte. De populaire bariton heeft al een serie optredens moeten afzeggen. Hij is niet alleen gewond, maar geldt als verdachte van schuld aan een dodelijk ongeluk. En dat op een moment dat de voor hem drukste periode van het jaar aan breekt. „Hij is psychisch hele maal onderuit gegaan, hij is enorm aangeslagen. Wanneer hij weer kan gaan zingen, weet hij niet," zegt zijn manager S. de Rek. Ook het concert van 'De Drie Baritons' (samen met Henk Poort en Ernst Daniëi-Smid) dat morgenavond in het Chassé Theater in Breda zou plaatsvin den, is uitgesteld. Manager De Rek zegt namens Bakker bang te zijn voor een Marco Bakker foto wfa 'Kluivert-effect': de stervoetbal ler die ook iemand bij een auto ongeluk doodreed, als idool van zijn voetstuk viel, in de stadions uitgejouwd en in de roddelbladen opgejaagd werd, en tenslotte doodongelukkig Ajax en Neder land verliet. Zij haast zich te zeggen dat zij continu sympathiebetuigingen, kaarten, telegrammen en bloe men voor de zanger binnenkrijgt. „Er zit geen scheldpartij bij. Nie mand gunt hem dit." Vrijdagavond reed Marco Bakker in de Amsterdam ArenA met zijn Opel Omega weg van zijn par keerplaats op het VIP-dek. Hij had, samen met collega-baritons Poort en Daniël-Smid, opgetre den op een feest van Volkswagen. Bakker vertrok met loeiende mo tor en hoge snelheid en raasde ra kelings langs mensen die nog net aan de kant konden springen. Een vrouw die met haar rug naar Bakkers wagen toe stond, werd geschept. De zanger kwam tot stilstand in de ingang van de Ajax-ruimte. De 38-jarige vrouw bezweek een etmaal later in een ziekenhuis aan haar verwondingen. De zan ger liep een flinke hoofdwond en inwendige kneuzingen op en kreeg glas- en staalsplinters in een oog. Hij moest door de brand weer uit het wrak bevrijd wor den. Gistermiddag kwam Bakker thuis uit het ziekenhuis. Bij een oogoperatie zijn de splinters ver wijderd. Volgens de manager is zijn gezichtsvermogen niet aan getast. VERVOLG OP BINNENLAND - A3: Ooggetuigen spreken elkaar tegen Dat verklaarde Dijkstal gisteren tijdens overleg met de Tweede Kamer over het jaarverslag van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). De Kamer was bezorgd over bedreigingen van politici en journalisten door extreme groepe ringen. D66-Kamerlid Scheltema verwees naar de bedreigingen aan het adres van twee journalisten die een boek hebben geschreven over de activiteiten van de ex treem-rechtse Turkse Grijze Wol ven. CDA'er Mateman zei ge schokt te zijn door de bedreiging en mishandeling van GroenLinks- Kamerlid Singh Varma door aan hangers van extreem-rechts. Dijkstal maakte duidelijk dat be halve de politie ook de BVD de ontwikkelingen in de gaten houdt. Hij verklaarde dat de BVD zich steeds meer bezig houdt met ex tremistische groepen. „En dat baart mij steeds meer zorgen." Volgens Dijkstal zijn er aanwij zingen dat binnen diverse mos lim-organisaties anti-Westerse stromingen aan kracht winnen. Die stromingen verzetten zich he vig tegen integratie van minder heden in de samenleving. De toenemende concurrentie van telefoonmaatschappijen plaatst de BVD voor een bijzonder pro bleem: het wordt lastiger tele foongesprekken af te luisteren. Dijkstal is daar bezorgd over. De bewindsman zei dit op vragen van de Kamer over de mogelijkheden om gsm-gesprekken af te luiste ren. „Ik kan er geen geruststellend antwoord op geven," aldus Dijk stal. (ADVERTENTIE) 'i 'B Van onze verslaggever Perkpolder - De aanleginrichting voor de ponten bij Perkpolder is door een 'harde landing' van een van de veerboten voor zo'n vijf ton beschadigd. Daardoor moeten de boten nu zeer voorzichtig en kalm afmeren. De schade ontstond afgelopen vrijdagmiddag, toen de Prins Wil lem Alexander met een stevige klap tegen de bufferschotten voer. Daarbij raakten niet alleen die metalen schotten total loss, maar ook de inrichting waaraan ze han gen en de rubberen stootkussens. J. Geluk van Rijkswaterstaat ver moedt dat het nog enige maanden duurt eer de inrichting hersteld kan worden. Tot die tijd moet voorzichtig de fuik worden bin nengevaren. „Anders bestaat de kans dat de oprijbrug ook bescha digd raakt." Een ongeluk komt nooit alleen, want door die 'harde landing' is vermoedelijk asbest vrij gekomen in de achtermachi nekamer van de Willem Alexan der, aldus directeur F. Vos van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD). Die pont blijft aan de wal tot ze geheel asbest-vrij is. Dat zal een aantal weken in beslag ne men. Sinds dinsdag wordt de lijn Perkpolder-Kruiningen onder houden door alleen de Prinses Juliana. Pas medio deze maand komt de Prinses Christina uit het dok en weer in de vaart. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt n een abonnement op De Stem. UW abonnementskeu ze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij-u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per-maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* O Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen Naam: Adres. Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naai Dagblad De Stem. Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1