DE STEM Actie tegen sporters met alcohol Personeel Engelhard in Terneuzen gewild bij werkgevers t*r 14.90 Beperkt treinverkeer Onderzoek nieuw vakantiepark in Nieuwvliet 'Groepsdagtochten toeristen zijn goed voor een half miljoen' Terneuzenaar verongelukt bij brug in Sluiskil Kantoor waterschap op terrein De Hoop ?r extra pittig 48+, s net effe wat omt nog bij dat pas echt goed van de prijs af. lo goedkoper. 2.99 79 so 16.50 C1 Controles bij sportclubs Zeeuws debat over Nederland in 2030 Ouderen vinden fietsen met helm veiliger Gidsenteam Promotie Z-Vlaanderen: laai '2 kilo per aankoop, per klant. minstens f 15.- een minimale ïs babyvoeding loopt t/m 31 snel uw spaar- op Internet. vw.ah.nl 1 De acties zijn een onderdeel van het project 'Doe Sportief, Rij Al coholvrij' van de werkgroep Ge richt Verkeerstoezicht Zeeuws- Vlaanderen (GVT). Het motto van dat actieplan geeft de doelstelling al aan: het terug dringen van het rijden onder in vloed door het benaderen van sporters en supporters van sport clubs. Sportkantines zijn de plaats bij uitstek waar mensen overwinningen vieren met een lekker pilsje of nederlagen in een kameraadschappelijke sfeer weg spoelen met alcohol. Op zich is dat niet zo'n probleem, aldus GVT Zeeuws-Vlaanderen. Het wordt pas problematisch als mensen na zo'n gezellig samen zijn met te veel alcohol in het lijf toch nog achter het stuur van de auto kruipen. Dat gebeurt in deze streek nog altijd veel te veel, van daar de speciale campagne voor de sportverenigingen. GVT heeft in eerste instantie 25 sportclubs in West-Zeeuws- Vaanderen benaderd met de vraag of ze mee willen werken aan 'Doe Sportief, Rij Alcoho- vrij'. Voor die clubs is er donder dag 20 november een informatie bijeenkomst in het dorpshuis van Aardenburg. De verenigingsbe sturen kunnen onder meer een steentje bijdragen door voorlich tingsmateriaal over de gevolgen van rijden onder invloed in de kantine te gebruiken. Daarnaast kunnen sportclubs voor een korte periode de alco holtester van Veilig Verkeer Ne derland lenen. Kantinebeheer ders kunnen op die manier testen of hun klanten zich nog verant woord in het verkeer kunnen be geven. Op aanvraag is het voor- (ADVERTENTIE) AH Servicelijn: 0800-0305. De artikelen In oeze advertentie kunt V" alle AH winkels topgj behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bl staan. Die artikelen kun u alleen kopen In winkels waar één «f die cijfertjes op de dm staat. Reclameplan gelden t/m 8 novemw a.s. Eindhoven - Tilburg v.v. Eindhoven - 's-Hertogenbosch v.v. Zaterdag 8 november Wegens werkzaamheden aan het spoor is er op zaterdag 8 november geen treinverkeer mogelijk op de trajecten Eindhoven - Tilburg en Eindhoven - 's-Hertogenbosch. Op beide trajecten rijden snel- en stopbussen. Houdt u rekening met extra over stappen en een extra reistijd van 30 minuten. Reist u van Amsterdam/Utrecht naar Eindhoven/ Maastricht/Venlo of in omgekeerde richting? Dan reist u tussen 's-Hertogenbosch en Eindhoven per recht streekse snelbus. Reizigers met een bestemming tussen 's-Hertogenbosch en Eindhoven kunnen gebruikmaken van stopbussen, die op alle tussengelegen stations stoppen. Reist u van Den Haag/Rotterdam naar Eindhoven/ Venlo/Maastricht of in omgekeerde richting? Dan reist u tussen Tilburg en Eindhoven per rechtstreekse snelbus. Reizigers met een bestemming tussen Tilburg en Eindhoven kunnen gebruikmaken van stopbussen, die op alle tussengelegen stations stoppen. Zondag 9 november Wegens werkzaamheden kunnen er op zondag 9 november de gehele dag geen treinen stoppen te Boxtel. Reizigers tussen Boxtel en Best, tussen Boxtel en Oisterwijk en tussen Boxtel en Vught reizen op deze trajecten per bus. Houdt u rekening met een extra reistijd van ongeveer 30 minuten. Meer informatie? Wilt u meer informatie over deze en andere werkzaamheden in deze periode? Kijk op Teletekstpagina 754, bel OV Reisinformatie 0900-9292 (75 ct/min), raadpleeg internet (http://www.ns.nl) of haal de gele folder op het station. Uiteraard staan onze lokettis- ten en conducteurs u ook graag te woord. Zeeland 11111 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1997 Van onze verslaggever Aardenburg - De politie begint eind deze maand in West- Zeeuws-Vlaanderen met gerichte alcoholcontroles voor spor ters en hun supporters. De controles vinden plaats op wegen van en naar sportlocaties en sportvelden. Van onze verslaggever Terneuzen - Het personeel van kata- lysatorfabriek Engelhard in Terneu zen dat volgend jaar april de deur sluit, is bij een groot aantal werkge vers in de Kanaalzone gewild. Volgens districtbestuurder P. Janssen van de Industriebond FNV krijgt Engel hard heel veel telefoontjes van werkge vers die met vacatures zitten. Tegelijker tijd is er beweging bij het personeel dat druk aan het rondbellen is geslagen voor een andere baan. Reden voor de bonden om bij Engelhard en het Arbeidsbureau te pleiten voor een goede afstemming van de vraag en aan bod in de regio en de timing van overna me van personeel. Janssen wil daarmee voorkomen dat er bij Engelhard, dat toch april volgend jaar personeel nodig heeft, een leegloop op gang komt. Tegelijkertijd wil hij bereiken dat het personeel, als er een goede baan voorbij komt, die ook pakt. In de praktijk zou dat kunnen betekenen dat een werkne mer nu al een contract aangaat met een nieuwe werkgever, maar dat hij tot aan de sluiting bij Engelhard blijft werken. „Als dat soort afspraken mogelijk zijn kan iedereen gemotiveerd blijven wer ken." De bonden spraken gisteren in twee ron den met het personeel over de gevolgen van de sluiting. De bonden zijn door de directie uitgenodigd om aan een sociaal plan te werken. De inzet zal volgens Janssen daarbij zijn om het plan met te rugwerkende kracht te laten ingaan. Werknemers die al een aanbod op zak hebben worstelen met de vraag of het verstandig is om, nog voor een sociaal plan is vastgesteld, al naar een andere werkgever over te stappen. Zij zijn bang een eventuele vertrek-premie of een overgangregeling mis te lopen. „Wij vinden dat elke werknemer die op 1 november nog aan het werk was bij En gelhard aanspraak moet kunnen maken op de regelingen die in het sociaal plan worden vastgelegd." Janssen schetst het voorbeeld van een werknemer die nu een minder betaalde baan zou accepteren. Die moet kunnen profiteren van afspraken zoals tijdelijk aanvullend loon, die later gemaakt wor den. De echte onderhandelingen over een so ciaal plan starten binnen enkele weken. lichtingsteam van WN bereid bij sportwedstrijden voorlichtings materiaal uit te delen. Behalve met deze zachte hand van gedragsbeïnvloeding treedt de politie op met bekeuringen. De alcoholcontroles in de buurt van de sportclubs vinden hoe dan ook plaats, ongeacht of de vereniging deelneemt aan de preventieve kant van de campagne. Ook weggebruikers elders in Zee land kunnen de komende maan den extra alcoholcontroles ver wachten. Dit in het kader van de campagne van WN Zeeland 'Ben jij sterker dan drank Rij alco holvrij'. Van onze verslaggever Middelburg - De Rijksplanologi sche Dienst houdt maandag 10 november in het provinciehuis in Middelburg een maatschappelijk debat over Nederland in het jaar 2030. Voor die discussie zijn volgens de dienst 'enkele tientallen sleutelfi guren uit de Zeeuwse samenle ving uitgenodigd die betrokken zijn bij onder meer het bedrijfsle ven, diverse maatschappellijke organisaties, de natuur- en mi lieubeweging en de overheid'. De discussie onder leiding van professor Wever van de Universi teit van Utrecht zal onder meer gaan over verstedelijking, het evenwicht tussen ecologie en eco nomie en de relatie met de na tuur. De bijeenkomst begint om 17.30 uur en wordt rond 21.30 uur afgesloten. In andere provincies vinden soortgelijke debatten plaats. Op deze plek, net buiten Nieuwvliet, zou een nieuw vakantiepark moeten komen. Van onze verslaggever Nieuwvliet - In opdracht van J. Pro voost uit Nieuwvliet onderzoekt di recteur J. Straijer van EcoParks Bouw- Projectontwikkeling uit Renesse de mogelijkheden voor de bouw van zo'n 125 vakantiewoningen net buiten Nieuwvliet, richting kust. Als het plan doorgaat gaat het om een zo genoemd ecologisch vakantiepark met al lerlei milieubesparende voorzieningen, vergelijkbaar met het project 'Hof van Zeeland' bij Heinkenszand. Dat project is vorig jaar gestart en het komende week einde wordt daar de honderdste vakan tiewoning overgedragen. Volgens Straijer verkeert het project 'nog in een prematuur stadium'. „Het moet nog verder rijpen, zowel binnen de ge meente als de provincie." Hij verwacht echter wel voor het einde van het jaar meer zekerheid te hebben. Naast politieke goedkeuring is de rentes tand ook een belangrijke factor en van belang om het project uit te kunnen voe ren. Want het is de bedoeling dat de va kantiehuizen verkocht worden aan parti culieren, de kleine belegger. „En die markt raakt verzadigd." Woordvoerder L. Polfliet van de gemeen te liet gisteren echter weten dat het wei- eens zomer volgend jaar kan worden eer er met enige zekerheid is te zeggen of het plan van Provoost en Straijer door kan gaan. Het wachten is op de recreatievisie van de gemeenten Oostburg en Sluis- Aardenburg voor de komende jaren. Daar wordt momenteel aan gewerkt. Er zijn echter kapers op de kust. Project- ontwikkelaat W. Panis uit Oisterwijk heeft ook plannen om nabij Nieuwvliet in de Nieuwehovepolder een bungalowpark met 120 woningen te bouwen. Ook hij wil met iets bijzonders komen, een gemengd FOTO WIM KOOYMAN park met zowel vakantiehuizen als per manente bewoning, veel groen en een nieuw soort bebouwing. Panis is deze zo mer met zijn plannen in de openbaarheid getreden, tijdens een bijeenkomst van de landinrichtingscommissie in IJzendijke. Straijer wacht daar nog even mee. Hij heeft ook plannen om op Tholen aan de Gorishoek bij St. Maartensdijk een va kantiedorp met zo'n 250 huisjes en aller lei voorzieningen op te zetten, zoals een overdekt zwembad en een bowlingbaan. Zulke zaken zijn bij Nieuwvliet volgens hem niet nodig omdat daar al voldoende voorzieningen zijn voor de recreant. Van onze verslaggever Terneuzen - De fietshelm- proef van Veilig Verkeer Nederland (WN) onder vijftien Zeeuws-Vlaamse ouderen is succesvol ver lopen. Dat is voor WN reden om het gebruik van de fiets- helm volgend jaar verder te stimuleren. De deelnemers aan de proef reden vier weken lang met een fietshelm op en hielden hun ervaringen bij in een dagboek. Het experiment toonde voor al aan dat het draagcomfort van de fietshelm veel verbe terd is en dat de deelnemers zich veiliger voelen tijdens het fietsen. De deelnemers geven overwegend aan de helm ook na de proef te blij ven dragen. WN Zeeland wil het gebruik van de fietshelm vooral on der ouderen promoten. Uit de cijfers van verkeersongeval len blijkt namelijk dat men sen vanaf 50 jaar vaker be trokken zijn bij fietsongeluk- ken. Hoofdletsel met blijvende ge heugenstoornis, oog- en oor afwijkingen komen vaak voor na een ongeval met de fiets. De fietshelm verkleint dat risico. Enkele deelnemers aan de proef noteerden in hun dag boek dat er negatieve opmer kingen werden gemaakt over de helm. Zij ervoeren die opmerkingen voornamelijk als kinderach tig. Het was dan ook geen re den de helm niet meer te dra gen. Enkele mensen gaven verder aan dat ze niet goed raad wisten met de helm bij het winkelen. Van onze verslaggever Terneuzen - De toeristische groepsdagtochten van het Toeris tisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen (TBZ) leveren een aardige bijdrage aan de streekeconomie. De jaarlijks vijftienduizend deelnemers laten gezamenlijk tenminste ruim een half miljoen gulden liggen in de regio. Dat zegt de voorzitter van het Gidsenteam Promotie Zeeuwsch- Vlaanderen, C. van Waterschoot. Hij deed dat gisteren bij de offi ciële presentatie van de eerste professionele informatiebrochure aan de leden van het gidsenteam. Het team bestaat uit zo'n 35 vrij willigers die een tweejarige op leiding achter de rug hebben om de bezienswaardigheden van Zeeuws-Vlaanderen aan belang stellende groepen te tonen. Bedrijfsleven Het gidsenteam, onderdeel van het TBZ, laat voornamelijk ver- blijfs- en dagtoeristen de streek zien. Slechts incidenteel nog maakt het bedrijfsleven gebruik van de diensten van het team. Van Waterschoot ziet met name in de benadering van die laatste doelgroep nog groeimogelijkhe den. „Tot vorig weekeinde zijn 110 groepen verblijfstoeristen rond geleid. Daarnaast 146 groepen dagtoeristen en tenslotte nog vijftien groepen uit het bedrijfs leven. Dat verbaast ons." Het half miljoen dat de toeristen in Zeeuws-Vlaanderen besteden is het bedrag dat minimaal ten goede komt aan de plaatselijke economie, rekende de voorzitter van het gidsenteam verder voor. „In dat bedrag zitten niet inbe grepen de aankopen van souve nirs en andere persoonlijke uit gaven. Daarnaast leert de erva ring dat de toerist die eenmaal een geleide rondleiding heeft ge maakt, terug blijft komen. De werkelijke impuls aan de Zeeuws-Vlaamse economie is dus een veelvoud van een half miljoen gulden." Op maat De gidsen leveren daguitstapjes voor groepen op maat. De excur sies die in de Groepstochtenbro- chure beschreven staan, zijn slechts voorbeelden. 'Kris-kras door West-Zeeuws-Vlaanderen' bijvoorbeeld begint in Aarden burg, voert vervolgens naar een kaasboerderij en eindigt in het oude ambachtendorp Groede. Maar al die onderdelen zijn zo in te ruilen voor een van de andere plaatsen in West-Zeeuws-Vlaan deren of andere bedrijven. De Groepstochtenbrochure is kosteloos verkrijgbaar bij het TBZ in Terneuzen. Het maken van een programma op maat is eveneens gratis. De kosten voor een professionele gids bedragen tachtig gulden voor een halve en 120 gulden voor een hele dag. Het is overigens niet verplicht die gids in te huren. Bij een verkeersongeluk nabij de brug Sluiskil over het kanaal van Gent naar Terneuzen is gis teravond de 48-jarige Willem Dubbeldam uit Terneuzen op slag gedood. Een bestuurder van een vracht auto van een firma uit Oostburg reed omstreeks 21.00 uur over de brug in de richting van Hoek. Ter hoogte van de ver keerslichten net na de brug kwam de vrachtwagen in bot sing met de personenauto van het slachtoffer. De Terneuzen aar was op slag dood. De politie besloot samen met de toegesnel de brandweer de auto eerst naar de brandweerkazerne in Terneuzen te vervoeren om het ontzielde lichaam van de man pas daar uit het wrak te halen. In verband met de ravage was de rijksweg tijdelijk afgesloten voor het verkeer. De stremming werd rond 22.15 uur weer opge heven. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Terneuzen - Het nieuwe waterschaps kantoor komt definitief op het terrein van de voormalige betonfabriek De Hoop aan de Kennedylaan in Terneuzen. Bo demonderzoek wijst uit dat er geen be lemmeringen zijn voor de bouw. Het ter rein is voor een belangrijk deel schoon. Wethouder K. van der Hoofd deelde dat giste ren mee. „De verontreiniging valt mee en bo demsanering is niet nodig." Het Bestuurlijk Overleg dat de fusie van de drie waterschappen tot het nieuwe water schap Zeeuws-Vlaanderen met ingang van 1 januari 1999 begeleidt, koos voor het terrein aan de Kennedylaan onder de voorwaarde dat de grond schoon wordt opgeleverd. Als dat niet zou gebeuren zou Axel weer in beeld zijn voor het waterschapskantoor. Loco-burgemeester A. van Waes van de ge meente Axel reageerde gisteren toch enigs zins teleurgesteld op het nieuws. „We hadden het uiteraard liever in Axel gehad. Eerlijk ge zegd hadden wij onze kansen toch hoog inge schat, omdat ons steeds berichten bereikten dat de afgifte van de schone grond-verklaring voor het terrein van De Hoop toch problemen zou gaan geven." Een risico-evaluatie toont aan dat de gecon stateerde verontreiniging zelfs zonder maat regelen geen risico's inhouden voor de ont wikkeling. De uitgevoerde bodemonderzoe ken geven aan dat het grondwater ter plaatse licht verontreinigd is en dat de bovenste grondlaag op enkele plaatsen zware metalen en PAK's bevat. Op basis van deze resultaten is vervolgens een risico-evaluatie uitgevoerd. Deze toont aan dat er zelfs zonder maatrege len geen risico's bestaan voor de bouw van het waterschapskantoor. Toch wordt een saneringsonderzoek- en plan opgesteld. Eventuele maatregelen kunnen dan tijdens de voorbereiding van de bouw worden meegenomen zodat er geen vertraging ontstaat. In het plannetje staat onder andere dat de grond wordt afgedekt. „Het uitgevoer de onderzoek is waterdicht. Sanering van de grond is niet nodig," aldus Van der Hoofd. Voorzitter H. Eversdijk van het Bestuurlijk Overleg reageerde verheugd op de medede ling, maar hield gistermorgen nog een slag om de arm. In een brief aan het Bestuurlijk Over leg stelt hij dat projectontwikkelaar N. Bous- sen schriftelijk moet bevestigen dat de grond schoon genoeg is en dat eventuele meerkosten voor rekening van de projectontwikkelaar moeten komen. „Ik moet dat zwart op wit hebben. Tevens wil ik weten wat eventuele saneringsmaatregelen inhouden.Boussen zei gisteren dat zijn brief gistermiddag naar Eversdijk is gestuurd. „Daarin staat onder andere ook dat eventuele meerkosten voor re kening van ons komen," aldus Boussen. ZIE OOK ZEELAND - C3: Bouw waterschapskantoor begin '98

de Stem | 1997 | | pagina 13