KLM af op recor< Death Row in Louisiana Het zou DE STEM pK STEM Snel alliantie n BUITENLAND WOENSDAG 5 NOVEMBER 1997 4Wie geëxecuteerd wordt, is al duizend keer gestorven' De Re Dit zijn moordenaars, prent je jezelf in, maar echt helpen doet het niet 4 Klaar voor de rit? Hou je vast. Aan de andere kant wacht God op je' In Amerikaanse gevange nissen wachten meer dan drieduizend ter dood ver oordeelden op een won der. Sommigen al langer dan tien jaar. In een cel van tweeëneenhalf bij drie meter, drieëntwintig uur per etmaal. Het grimmige klimaat rond misdaad en straf in de VS maakt wonderen schaars. Executies volgen elkaar in steeds rapper tempo op. „Velen zijn aan het eind van hun be roepsmogelijkheden," beaamt de Nederlandse advocaat Bart Stapert, die zich heeft gespeciali seerd in capital punish ment zaken. „Ik geef het niet op, ik wil leven," zegt Tracey Lee, een van de veroordeelden wiens laatste uren lijken weg te tikken. Een bezoek aan death row in Louisiana. Door Bert Ummelen Klonk. Uren later zit het nog in je hoofd. Geen beweging in het do dencellencomplex van de Loui siana State Penitentiary of je hoort de holle galm van metaal dat op metaal botst. Klonk, klonk. Achter het met rollen prikkeldraad versterkte hek pre cies zo'n hek, achter de eleetro- nisch vergrendelde deur een tweede en een derde. En ten slot te: het traliewerk dat het wacht lokaal van de cipiers scheidt van de cellengalerij. Trots demonsteert Carl Lofton dat ontsnappen buiten de mense lijke mogelijkheden ligt. Met een speciale sleutel activeert hij een electrisch paneel. Daarop zitten vijftien schakelaars, voor elke cel één. Alleen daarmee zijn de zwa re traliedeuren van de cellen te openen. „Als er een cel open staat moet het traliehek naar de galerij dicht blijven," doceert hij. Dus is het wachten geblazen. Per etmaal mag een gevangene op death row een uur uit zijn cel en dat recht wordt zojuist uitgeoe fend. De veroordeelde in kwestie, zwart, jong nog en atletisch in zijn witte shorts, gebruikt zijn tijd voor een uitgebreid toilet. Na enig onderhandelen zoekt hij zijn cel op, de tralies schuiven knar send dicht. Een loodzware gêne vermengt zich met medelijden. Dit zijn moordenaars, prent je jezelf in, maar echt helpen doet het niet. Tien uur in de ochtend is het, en de meesten slapen nog. De slaap is een hele genade in de dodencel. Een alternatief voor op bed lig gen is er nauwelijks. Ja, op bed zittenTweeëneenhalf bij drie meten dé-cellen. Het bed en de roestvrijstalen toiletpot laten maar weinig ruimte over. Plaatjeskijken De belangrijkste bron van aflei ding zijn vier tv's op de gang. Le zen mag ook, maar lang niet ie dereen verstaat die kunst. La waaiige ventilatoren, geplaatst bij gebrek aan airconditioning, beperken het tv-genot bovendien tot plaatjeskijken. Iemand speelt scrabble met zichzelf. Hij laat zich geen moment van de wijs brengen door de belangstelling op de gang. Cipier Lofton werkt al drie jaar op death row, en het bevalt hem. De extreme beveiliging en de in zichzelf gekeerde aard van de ge middelde inmate in de dodencel- r Van onze verslaggever Amstelveen - Volgepakte toes van KLM omhoog vliegt. Na kent de luchtvaartmaatschap 77-jarige geschiedenis. Financieel topman drs. R. Abra hamsen bevestigde gisteren da KLM en Alitalia binnen enkel maanden een strategische allian tie kunnen aangaan. Alitali. denkt nog voor de jaarwisselin; tot een akkoord te komen, Abra hamsen was iets voorzichtiger ei sprak over 'voor het einde van he boekjaar' op 31 maart. Hij zei da KLM en Alitalia niet met derde onderhandelen. Geruchten al zou Swissair zich meteen aan sluiten, sprak hij daarmee tegen Abrahamsen presenteerde ee lijstje van vijf punten die de top prioriteit van de Raad van Be stuur van KLM hebben. Hr hoogst genoteerd stond het oplos sen van de problemen met Nortt West Airlines, hetgeen inmiddé is gelukt. Op nummer twee h< vinden van een Europese partne wat binnen enkele maanden moi zijn geregeld. Verder wil KLM t< efficiëntere werkafspraken mi (half)dochters Transavia en Mai tinair komen, een partner vinde voor de onderhoudsdivisie niet-kernactiyiteiteji afstoten. Slagvaardig Opmerkelijk genoeg ontbreekt i de opsomming de Schiphol-pri blematiek, die de verwachte jaa lijkse groei van tien procent tos ernstig in het geding kan brei gen. Abrahamsen zei slechts d 'realiteitszin op tijd zal doorbr ken'. Onder leiding van de nieuwe to; man Van Wijk wordt het lijst snel afgewerkt. Abrahams! sprak tijdens de persconferent voortdurend over 'het Nieuv KLM', dat slagvaardig, efficië en op rendement gericht pp De eerste Téstdlstèri' !nfögëhv zijn. KLMiböekt&iover de.eers zes maanden (april t/m septer ber) een bedrijfsresultaat van 754 miljoen tegen 272 miljo in dezelfde periode vorig jaar. Abrahamsen zei dat KLM koerst op het beste resultaat haar geschiedenis. Het huidi record stamt uit het boekja 1994/1995, toen het bedrijfsi sultaat 772 miljoen bedroi Het derde en vierde kwartaal najaar en winter leveren ove gens veel minder resultaat op d de drukke zomerperiode. O het vierde kwartaal is Abraha Aan de wand twee rode telefoons. Eentje is direct verbonden met het kantoor van de gouverneur, de andere met het bureau van de gevangenisdirecteur. De eerste verbinding heeft nog nooit iemand gered, de tweede is onzin. Directeur Burl Cain pleegt naast de veroordeelde te zitten als die wordt gedood. Hij houdt zijn hand vast en zegt: 'Klaar voor de rit? Hou je vast. Aan de andere kant wacht God op-je.' Aangrijpender dan de executie kamer vind ik het lokaal waarin veroordeelden hun laatste maal nuttigen en twee tot drie uur met hun naasten doorbrengen. Het heeft de intimiteit van een kanti ne van een armlastig bedrijf. Een tafeltje in het midden, klapstoel tjes eromheen. Er is een machine voor cola en eentje voor sand wiches, en je kunt er een T-shirt kopen, met daarop de naam van de gevangenis. Three hots and a cot luidt de tekst op het katoen. Drie warme maaltijden en een bed. Dead man walking „De anti-doodstrafbeweging in Amerika heeft in het verleden misschien te weinig aandacht ge had voor de slachtoffers van mis daad. Ik heb die fout ook ge maakt," zegt Helen Prejeun. We hebben afgesproken langs de snelweg, in een McDonald's. Sinds de verfilming van haar boek Dead Man Walking, waarin ze beschrijft hoe ze als non de in 1984 geëxecuteerde Robert Willie tot in de dood begeleidt, is ze een beroemdheid. Een aaneenschake ling van interviews en lezingen is haar leven geworden. Waarom er in Amerika zo anders tegen de doodstraf wordt aange keken dan in Europa? „Europa," zegt zuster Helen, „was het slag veld van twee wereldoorlogen en de arena van wrede dictators. Die ervaringen hebben de standaard van het mensenleven verhoogd." „Ik geloof niet," zegt ze even la ter, „dat het Amerikaanse volk zoveel wraakzuchtiger en bloed dorstiger is. Het zit niet in de mensen. Waarom was Dead. Mm Walking hier zo'n succes? Omdat er behoefte is na te denken over de doodstraf." Vrij recent is een nationaal opi nieonderzoek, waarin de obligate vraag of men voor of tegen de doodstraf is een beetje werd ge nuanceerd. Verkiest u de dood straf boven een levenslange ge vangenisstraf zonder kans op vrijlating?, luidde dit keer de vraag. Precies de helft van de on dervraagden zei ja, de andere helft nee. Het is een uitkomst die nauwelijks afwijkt van resulta ten van onderzoek onder Neder landers. Ongezouten is haar mening over de rol van de rooms-katholieke kerk. Zowel Rome als de Ameri kaanse bisschoppen verwijt ze halfhartigheid. „De kerk heeft op gezette tijden wel verklaard dat de doodstraf tegen de leer van Christus is, maar op het niveau waar het er toe doet, de zondagse mis in de plaatselijke kerk, zwijgen troef. Daar overheerst de zorg voor de collectebus." De Amerikaanse kerken, niet alleen de katholieke, hebben uit oppor tunisme afgezien van moreel lei derschap, zo denkt zuster Helen erover. Zonder hoop is ze niet. Een com binatie van onderricht en inter nationale pressie kan het tij doen keren. Duidelijk moet worden dat Amerika geen kampioen van de mensenrechten kan spelen ais het zelf een ultieme vorm van marteling toepast. Want dat is doodstraf. „Wie geëxecuteer wordt, is al duizend keer gestor ven." Een executie kamer in een Amerikaanse gevangenis. De veroordeelde ligt als een soort Jezus met gespreide armen op de tafel als hij de injecties krijgt. foto reuter len garanderen een rustig be staan. Of-ie met ze praat? „Ye- ah," zegt hij met zijn lijzige zui delijke tongval. „Ik praat met ze zoals een cowboy op zijn guitaar speelt, om de kudde rustig te houden." Hij is in het gevangeniswezen te rechtgekomen nadat zijn vorige baan, in een industriële werk- plaats, hem half doof had ge maakt. Dat is nu misschien een voordeel? Als de vraag tot hem is doorgedrongen, lacht hij schaap achtig. „Het liefst is het me als ik niks van ze weet." Betrokkenheid is hier een kwade zaak. Amerikaanse gevangenissen her bergen momenteel zo'n 3200 ter dood veroordeelden. Een record sinds vijfentwintig jaar geleden het Opperste Gerechtshof het moratorium op de doodstraf op hief. Velen zijn aan het eind van him beroepsprocedures gekomen. Daarom wordt een golf van exe cuties verwacht. En die zal alleen maar groeien nu het Congres het aantal delicten waarvoor de doodstraf kan worden geëist flink heeft uitgebreid en tegelijk de federale beroepsmogelijkhe den zijn beperkt. Het is een dunne draad die John Thompson en Tracey Lee met het leven verbindt: hoop op toewij zing, in allerlaatste instantie, van een of meer beroepsgronden. Thompson is veroordeeld wegens roofmoord. Achteraf is komen vast te staan dat de getuige die hem geïdentificeerd heeft als da der vijftienduizend dollar heeft gekregen. Deels van de familie van het slachtoffer, een welge stelde hotelier, deels van de orga nisatie Crime Stoppers, die getui gen van misdrijven aanmoedigt desnoods anoniem met tips te ko men en tips die tot arrestatie lei den beloont. De jury wist niet van de beloning toen ze John Thomp son veroordeelde. Net twintig was hij destijds. Hij zit deze maand precies tien jaar op death row. Tracey Lee is ter dood veroor deeld voor moord en dubbele ver krachting. Hij beroept zich op ra cistische motieven bij de selectie van de jury die hem veroordeelde. Daar zaten beduidend minder zwarten in dan op grond van de ting zouden belanden. Eerlijk is het gevecht tussen aan klager en verdediger volgens Staperts ervaring nauwelijks te noemen. Behalve aan de factor tijd ligt dat aan de ongelijke in formatievoorziening. Hij laat een politiedossier zien, een verbaal van anderhalf kantje tik. „Daar moet ik het mee doen, in de we- tenschap dat het bureau van de aanklager veel meer details heeft." Je leert, zegt hij schouder ophalend, te anticiperen op trucs. „Maar zonder gedegen, onafhan kelijk onderzoek ben je tamelijk weerloos." Op een doodvonnis volgt een au tomatisch beroep bij het Hoogge rechtshof van de staat. Bijna even automatisch wordt dat afgewe zen. De volgende beroepsinstan tie is het Opperste Gerechtshof, dat de zaak praktisch altijd terug verwijst naar de rechter van het proces 'in eerste aanleg'. Twee keer staat deze route open. Sta pert: „Je hebt te maken met een trein die langzaam op gang komt maar, naarmate er snelheid wordt ontwikkeld, moeilijker te stoppen is. Soms, nee, zeg maar vaak, ben je als advocaat weinig anders dan een makelaar in tijd." Boze werkplaats Mijn chauffeur is een 'trusty'. Een trusty is in de regel een gevange ne die levenslang zonder kans op vrijlating uitzit en minstens tien jaar van onbesproken gedrag is. Hij brengt me naar Camp F. Het is aan de andere kant van het complex, vijftien mijl verderop. In Camp F worden de executies uitgevoerd. Onderweg bieden de akkers met groepjes arbeiders een vredig panorama. Je hoeft al leen maar de bewakers op hun paarden, gestoken in camoufla gekleding en met het geweer in de aanslag, weg te denken. De dood in Camp F is prozaïsch, banaal - een fabrieksproduct. Een T-vor- mige tafel is de totem van deze boze werkplaats. Daar wordt de veroordeelde op vastgebonden, als een gekruisigde. Vervolgens worden hem via injectienaalden in beide armen drie soorten drugs toegediend. De eerste verdooft, de tweede schakelt de ademha ling uit, de derde zet het hart stil. U heeft al een Clio Palette vanaf f Prijs inclusief BTW. exclusief verwi voorbehouden."HHfflajf® 8 jaar p raciale kaart mocht worden ver wacht. Lee zit al dertien jaar in de dodencel. Het extra 'contact bezoek' lijkt ze wel te bevallen. Eén keer in de maand mogen de gevangenen op death row bezoekers ontvangen in een van de drie daartoe inge richte half open kamertjes, zon der glazen scheidingswand. Han den en voeten geketend, en met een cipier op discrete afstand, maar toch. Voor mensen die elk lichamelijk contact wordt ont zegd, kan het vasthouden van een hand enorm belangrijk zijn. Te dringen staan ze trouwens niet, hun bezoekers. „Vrienden?", her haalt John bitter. „In de dodencel heb je geen vrienden." Hij neemt het ze niet kwalijk, de maten van vroeger. „Zij hebben een leven voor zich." Ook zijn familie ziet hij niet veel. Een paar keer per jaar komen zijn twee zoontjes met zijn geestelijk raadsman mee. Tracey noemt zich een bofkont met ouders die hem na al die ja ren nog altijd tot steun proberen te zijn. Maar ze wonen helemaal in New York en regelmatig naar Louisiana reizen zit er financieel niet in. Hij belt vaak. Collect. Dat mag. Tracey heeft nog iets mee. Hij heeft de middelbare school afge rond. Dus kan hij van alles lezen en begrijpen. Halve nachten brengt hij lezend door. ,,'s Nachts kun je je beter concentreren, overdag is er te veel rumoer." Zo als elke death row gevangene die kan lezen en schrijven, heeft hij correspondentievrienden. Vrou wen, vaak uit Europa, soms be wogen door medelijden, soms door een perverse vorm daarvan. Ook probeert Tracey zijn advo caat zoveel mogelijk te helpen. En hij is gaan schilderen. Het liefst schildert hij vogels. Om scherp te blijven, dat is de kunst, zegt hij. „Ik geef het niet op. Ik wil leven." Als Afro-Amerikanen van begin dertig zijn ze representatief voor de bevolking van Louisiana's do dencellen. Zwart en arin „Het is niet moeilijk het portret van de ter dood veroordeelde in het Zuiden te schetsen," zegt de Nederlandse advocaat Bart Sta pert. „Hij is zwart, komt uit een armenwijk, heeft weinig oplei ding en vaak een geschiedenis van fysiek en emotioneel mis bruik." Als pas afgestudeerd ju rist, actief voor Amnesty Interna tional, vertrok hij midden jaren tachtig naar de VS met het plan iets meer te betekenen in de strijd tegen de doodstraf. Hij hoeft maar uit het raam te kijken om de kweekplaats van zijn stereotype moordenaar te zien. Zijn kantoor is in het 'Hope House', het huis van de hoop, het wijkcentrum van New Orleans' beruchte armenbuurt St. Tho mas. Tussen kniehoog onkruid rijzen verkommerde huizen op. De helft is vanwege ver gevorder de verkrotting onbewoonbaar verklaard. De andere helft huis vest tussen de vijftienhonderd en tweeduizend mensen. Het gemid delde gezinsinkomen in St. Tho mas is 3400 dollar per jaar, 45 procent van de beroepsbevolking is werkloos. Het zijn cijfers die je nooit in officiële statistieken zult vinden. De statistici van New Or leans mijden de wijk, net als de vuilophalers. In St. Thomas wer den vorig jaar elf moorden ge pleegd, dat was een lichte daling ten opzichte van het jaar daar voor. Als public defender, pro deo ad vocaat, werkt Stapert op het mo ment aan zes doodstrafzaken. Het is niet helemaal O.J. Simp sons dreamteam, maar een monu ment van toewijding en tijd ver geleken met de rechtsbijstand die de gemiddelde aangeklaagde in de kelder van Amerika's sociale gebouw geniet. Volgens Bart Sta pert heb je zo'n achthonderd uur aan algemene en juridische re search nodig om de verdediging van een verdachte tegen wie de doodstraf wordt geëist naar be horen te kunnen voeren. De tien full time public defenders in New Orleans hebben op elke willekeu rige dag honderdtwintig tot tweehonderd zaken onder zich. Waaronder doodstrafzaken. Stapert: „Je kunt stellen dat er in de regel geen sprake is van eigen onderzoek door de verdediging. Die probeert wat gaten te schie ten in het verhaal van het open baar ministerie en dat is het zo'n beetje. Het is alles behalve uit zonderlijk dat een advocaat pas kennis neemt van een zaak op de eerste procesdag." Twee fasen In de VS voltrekt het strafproces zich in twee fasen. In de eerste draait het om de schuldvraag, in de tweede om de strafmaat. In die tweede fase, waar de justitiële weegschaal naar de kant van het leven of die van de dood door slaat, komt het erop aan de jury te overtuigen van verzachtende omstandigheden. Moeilijk te vin den zijn die zelden, maar je moet wel in het verleden van een ver dachte duiken. Veel echt on- schuldigen telt death row niet, is Staperts overtuiging. Maar hij durft de stelling aan dat 90 tot 95 procent in het geval van goede rechtsbijstand levenslang zou hebben gekregen. „McNaughten rule of niet," voegt hij eraan toe. De McNaughten regel, berucht onder Amerikaanse strafpleiters, zegt dat je toerekeningsvatbaar bent als je op het moment van de misdaad het verschil tussen goed en kwaad kende. Psychische dwang is geen vrijbrief. Vandaar dat Amerika's dodencellen vol zitten met mensen die in Neder land in een psychiatrische inrich- Deze stoel wordt gebruikt voor ter-dood-veroordeelden die geen injectie willen, maar kiezen voor een executie via een vuur-peloton. foto reuter

de Stem | 1997 | | pagina 6