EK Schmitz en Patijn ontspringen dans Het extraatje van Sense. 50% winkel ireda. meen. Politie rolt enorm drugsnetwerk op KLEPINGSTUNTS lSr[ pen. a Israël herdenkt moord op Rabin Komst Hermans-groep naar Foodparc Breda zorgt voor 150 banen Veerboot uit de vaart vanwege te veel asbest DE STEM 307000 Ier word je zo: ir ook voor Ivpotheken. iren! RAAGD GIRO lal Reumafonds '%(KMdtudó)> 'TKeetutei DAGBLAD VOOR ZUID WÏS T - N f D ËR LAND i"ooo218" Vim Coalitie accepteert excuses in Iran-debat Houtplankjes vormen bewijs: Rembrandt echt Beleid kabinet voor etnische Roosendaalse vrouw (36) geëlektrocuteerd Henk Scheltens lijsttrekker AOV/Unie 55+ jongeren dwingender Deze week alleen bij Albert Heijn. oh SCHOENEN KLEDING SPORT Vervoerders suikerbieten gedupeerd Die boot is niet best! d! ■a iaar) prijs n.o.tk. garage en diepe ach- et, open keuken met pui en open haard. 1e met ligbad, douche i bergzolder. Bouwjr. 349.000.- k.k a onderh. vrijstaande !5m2. ind.: hal, toilet I, bijkeuken, serre. 1e oderne badkamer met >pen zolder. Woning is jeen bezwaar alle prijskl. 500m2) 700.000 - 500.000.- I980 600.000.- p. geen bezw. 1.000.000.- 600.000.- jrs 500.000.- |e (ca. 60m2) 350.000.- 300.000.- i kapwoning 450.000.- 350.000.- I20.20.90 s.cx 4-, f2 °/o jong- bent, kan je reuma was pas 6. Altijd veel ad met ballet. Nu mag dat Met geld helpt u mij en dere reumapatiënten. Graag- tr. Rank 7 0 7 0 7 0 8 Ti p.met de Voorziening voor 1 naar de informatie-brochure. 2 29 00 (Breda e.o.) 00 (Bergen op Zoom e.o.) ■woon doen! "WUvic* tuut "Poelje fyeMtocatruiat 3 - 4561 14 "ZfuUt ld. 0114-320514 137e JAARGANG DE STEM 103 Mill WOENSDAG 5 NOVEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids A3/A4 A5 A6 A7 B1 t/m B3 C1 t/m C4 Dl RTV-programma's D2 Lijf Leven El t/m E3 Fransen willen baas Eurobank, Nederland boos PAGINA Irak voelt ijzeren vuist VS PAGINA Ajaxen 1 FC Twente fN ronde IÉ verder in 1 UEFA-Cup PAGINA 'Oostburg goedkoopste gemeente' PAGINA Snel onderzoek naar kwestie collectegeld PAGINA Mengelberg en z'n vrijbuiters jubileren De bijwerkingen v: volgens hgt labor. PAGINA Niet koud De kou is het land uit. Vandaag wisselen wolkenvelden en opklaringen elkaar af. De kans op regen is vrij groot. De wind is matig tot vrij krachtig. Van onze Haagse redactie Den Haag - Tot grote ergernis van de oppositie zijn de staatssecretarissen Schmitz (Justitie) en Patijn (Buiten landse Zaken) gisteren in het iran-debat de dans ontspron gen. De regeringsfracties van PvdA, WD en D66 namen genoegen met Amsterdam - Röntgenfoto's en plankjes die van één boom afkomstig zijn, bewij zen volgens Rembrandt-ken- ner prof. Ernst van de Wete ring dat het door hem ont dekte portret van Rem brandt een werk van de meester zelf is. Van de Wetering maakte de vondst van het schilderijtje, met een afmeting van 21 bij 16 centimeter, maandag be kend. ZIE OOK GIDS -D1 de uitleg van de bewindslieden over het onjuist informeren van de Kamer over het volgen van te ruggestuurde Iraanse asielzoe kers. De Kamer was beloofd dat die bij terugkeer in hun land in de gaten zouden worden gehouden, maar een paar weken terug bleek dat deze zogenoemde monitoring al sinds december vorig jaar op een laag pitje was gezet. Staatssecretaris Schmitz ver klaarde gisteren dat, voor zover haar bekend, geen van de terug gestuurde Iraanse asielzoekers sindsdien in de problemen is ge komen. Ze zal nog onderzoeken of het bericht van de vluchtelingen organisatie Prime dat een terug gestuurde asielzoeker in Iran is geëxecuteerd, juist is. Volgens Schmitz komt de naam van de be treffende man in ieder geval niet voor op de lijst van Iraniërs die Nederland zijn uitgezet. In het debat deed de oppositie een beroep op de paarse fracties om Van onze verslaggever Roosendaal - Een 36-jarige Roosendaalse is gisteravond in haar woning aan de Robijndijk geëlektrocuteerd. Ze was op slag dood. Haar 40-jarige echtgenoot is met zware rookvergiftiging op genomen in het ziekenhuis. De precieze oorzaak van de elek- trocutie was gisteravond laat nog niet bekend. Ook de identiteit van de slachtoffers kon nog niet wor den achterhaald. Volgens politiewoordvoerder Rob huyten is er waarschijnlijk iets misgegaan tijdens een klusje in huis. „Maar precies weten we het nog niet. Het is aan de technische recherche om de precieze oorzaak 'e vinden. Er is in ieder geval brand in de woning geweest. Het onderzoek wordt extra, bemoei lijkt doordat de echtgenoot nog geen verklaring heeft kunnen^ af leggen." Van onze Haagse redactie «en ^aa*' Henk Scheltens uit Mierlo is de beoogd lijsttrekker voor de gecombineerde ouderen- «jst AOV/Unie 55+ bij de komen- e verkiezingen voor de Tweede &>mer. Hij vervangt Unie-Ka merlid Bertus Leerkes, die van het Jjsttrekkerschap heeft afgezien. 6 67-jarige Scheltens is fractie voorzitter van AOV/Unie 55+ in s Provinciale Staten van Noord- .wabanfmjjs aangewezen door e besturen van de twee ouderen- Partijen. De ledenvergaderingen oeten de voordracht nog be machtigen. Van onze redactie binnenland Den Haag - De begeleiding van allochtone jongeren moet minder vrijblijvend worden. Het huidige beleid om de zorg wekkend hoge misdaad onder jongeren van Marokkaanse, Turkse, Antilliaanse en Suri naamse afkomst tegen te gaan, schiet tekort. Dat staat in een nota die de ministers Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie) aan de Tweede Kamer hebben aange boden. Er wordt door de allochtone jongeren te weinig gebruik ge maakt van de maatregelen - taai programma's, begeleiding van jongeren die verzuimen van school en hulp bij het zoeken naar werk - die zijn bedoeld om hun in tegratie in de Nederlandse samen leving te bevorderen. „Een dwin gender preventief beleid is onont koombaar," schrijven de be windslieden in de nota Criminali teit en integratie van etnische minderheden. Het beleid moet niet alleen dwin gender zijn voor de allochtone jongeren. De organisaties en in stellingen die hierbij een rol spe len, zullen ook nauwer moeten gaan samenwerken en hun activi teiten meer gaan bundelen. Dat is veel belangrijker dan steeds nieu we experimenten bedenken, vin den Dijkstal en Sorgdrager. Allochtone jongeren die van het rechte pad dreigen te raken, moe ten individueel worden begeleid door welzijnswerk, politie en jus titie. Spijbelen en vroegtijdig schoolverlaten moeten worden voorkomen door het ontwikkelen van een duidelijk registratiesys teem. Ook moeten de jongeren al voordat ze naar school gaan goed onderwijs krijgen in de Neder landse taal, om te voorkomen dat de kinderen aan de basisschool beginnen met een achterstand die ze nooit meer inhalen. Het is de bedoeling dat jongeren een 'programma op maat' krijgen aangeboden, nadat hun achter gronden en mogelijkheden in beeld zijn gebracht. Begonnen wordt in gemeenten met meer dan 100.000 inwoners. Welzijnsin- stanties, onderwijs, arbeidsvoor ziening, politie en justitie moeten daartoe samenwerken. Plaatselijk zullen de organisaties van min derheden worden betrokken bij het beleid. ZIE OOK COMMENTAAR - A4 geen genoegen te nemen met de excuses van Patijn en Schmitz voor het verstrekken van onjuiste informatie. CDA-Kamerlid Ver hagen betoogde dat met name Schmitz 'ernstig in haar verant woordelijkheid tekort is gescho ten'. De kleine christelijke frac ties deden een direct beroep op haar om op te stappen. „Wie zelf gaat, blijft overeind," aldus GPV'er Schutte. Het appèl van de oppositie aan de paarse fracties was echter tever geefs. WD-Kamerlid Rijpstra gaf al vrij snel aan ermee te kunnen leven dat de Kamer fout is geïn formeerd. De bewindslieden heb ben tenslotte erkend dat er fouten zijn gemaakt, aldus het Kamerlid. Ook D66-Kamerlid Dittrich, die vorige week nog zeer kritisch was over de gang van zaken, vond dat de bewindslieden mochten aan blijven. „Het is allemaal hoogst ongelukkig en een slechte gang van zaken. Maar er was hier geen sprake van opzettelijke mislei ding. Wat dat betreft is voor mij de kous af." In navolging van Schmitz en Pa tijn zei ook minister Van Mierlo gisteren dat het hem speet dat de Kamer op het verkeerde been was gezet. \an Mierlo moest op het matje komen, omdat hij verant woordelijk is voor het ambtsbe richt over Iran. Ook in dat ambts bericht werd de indruk gewekt dat teruggestuurde Iraanse asiel zoekers door de ambassade in de gaten werden gehouden. „Een fout," erkende de minister, „maar het is een fout van beperkte om vang." Volgens Van Mierlo had er aan het ambtsbericht een zinnetje toegevoegd moeten worden: „He laas is deze vorm van monitoring onder druk van de Iraanse autori teiten niet meer toegestaan." Hij bestreed dat de Kamer bewust is misleid. OP BINNENLAND - A4: Voortbestaan paars heeft zijn prijs In Israël is gisteren de moord op premier Yitzhak Rabin, twee jaar geleden, herdacht. Veel men sen brachten een bezoek aan het gedenkteken in Tel Aviv. De oppositie greep de herdenking aan om fel uit te halen naar premier Netanyahu. Met zijn recente aanvallen op linkse Israëli's creëert hij eenzelfde politiek klimaat als ten tijde van de aanslag op Rabin, menen de tegenstanders van Netanyahu. foto epa Door Rinze Brandsma Amsterdam - De Amsterdamse politie denkt in één klap zes samenwerkende, internationa le drugsbendes, die vooral ac tief waren in de handel in de harddrugs cocaïne en heroïne, opgerold te hebben. Het crimi nele netwerk had Amsterdam en Enschede als bases. De bendes bedienden niet alleen de Nederlandse markt, maar voer den de drugs ook uit naar andere Europese landen. Ze hielden zo wel in- en uitvoer als distributie tot op straatniveau in eigen han den en heersten met grof geweld. De politie heeft enkele malen op het laatste nippertje liquidaties en een gijzeling kunnen voorkomen. Gisteren maakten de politie en het parket Amsterdam bekend dat ze maandag een einde hebben ge maakt aan het optreden van de zes bendes. Voorzover politie en justi tie nu weten, hadden de netwer ken geen connecties met de eerder opgerolde drugsbendes van Johan V. ('de Hakkelaar') en Etienne U., waarvan de leiders deze weken te rechtstaan. De totale omvang van de opgerol de bendes is volgens de politie groter dan die van 'de Hakkelaar'. Het gaat om een Turkse, een Turks-Syrische, een Libanees-Sy- risch-Marokkaanse, een Colombi aanse, een Surinaams-Pakistaan- se en een Nederlandse bende. Het onderzoek naar de drugsben des begon in december vorig jaar. In totaal heeft de politie honderd dertig aanhoudingen verricht in binnen- en buitenland. Onder de arrestanten bevinden zich vijftien Nederlanders. Het gaat vooral om twintigers en dertigers. Aan het hoofd van de Nederlandse bende staan de 59-jarige J.B. en zijn 36- jarige zoon. Er is bijna 2,5 miljoen gulden in beslag genomen, evenals achttien vuurwapens, 29 auto's (waaronder enkele zeer dure), meer dan honderdveertig kilo co caïne en heroïne en veertigdui zend kilo marihuana. De laatste klap in de Operatie Tango deelde de politie maandag uit. Tijdens een grote landelijke actie, met inzet van een politie macht van vijfhonderd man, wer den zeventig verdachten opgepakt en werd huiszoeking gedaan in tachtig panden in de Randstad, Friesland en Overijssel. VERVOLG OP BINNENLAND-A3: Politie verijdelde drie maal liquidatie (ADVERTENTIES) t Wordt weer tijd vooreen winterse stoer heid en sportiviteit. De unieke muts-én- haarband die u nu bij Sense kunt krijgen (voor een heel klein prijsje) past daarbij. Van de haarband maakt u met enkele handgrepen een muts en van de muts met enkele handgrepen een haarband. KORTINGEN TOT damesblousesiherenoverhemden Sense light, kuip 500 gram Sense dieet, kuip 500 gram En nubij 2 kuipjes een sportieve muts/haarband van 19.99 voor maar 4.99 j4fl,99 aar 1.99 Aanbieding geldt t/m zaterdag 8 november a.s. 29.95 Kijk voor adressen In de Gouden Gids. Dexe aanbieding is geldig xolang de voorraad strekt. Van onze verslaggevers Breda - De Hermans-groep (A&P-supermarkten) gaat in Breda haar landelijke distributiecentrum voor vers-producten vesti gen. Het betreft een investering van veertig miljoen gulden, die in eerste instantie honderdvijftig arbeidsplaatsten oplevert. In een later stadium kan het aantal banen oplopen tot driehon derd. Het distributiecentrum komt op het Foodparc in Breda, naast Greenery International, de voor malige RBT-veiling. De investe ring wordt gezien als een flinke impuls voor het Foodparc, de nieuwe naam voor het groothan delscentrum IABC. De Hermans-groep zal vanuit Breda al haar honderdvijftien A&P-supermarkten in Nederland dagelijks van vers-producten (groente, fruit, vlees en kaas) gaan voorzien. Nu worden de leveran ties versnipperd gedaan. De groep heeft in Gilze en in het Zuid-Hol landse Monster distributiecentra van waaruit zowel groenten en fruit als kruidenierswaren en an dere supermarktartikelen worden verspreid. Andere versproducten (vlees, kaas) worden door de leve ranciers direct aan de winkels ge leverd. Dat de centra in Gilze (tweehon derd werknemers) en Monster (tachtig) de distributie van groen ten en fruit aan Breda verliezen, heeft weinig gevolgen voor de werkgelegenheid bij deze vesti gingen. „In Gilze en Monster zit ten we aan de top van onze capa citeit. Daar zouden we anders hebben moeten uitbreiden en wel licht dat we dat in de toekomst alsnog moeten doen," aldus B. Kersten, algemeen directeur van de Hermans-groep. In eerste instantie zal een aantal mensen uit Gilze in Breda gaan werken, maar het gros van de honderdvijftig arbeidsplaatsen betreft nieuwe werkgelegenheid. De Bredase wethouder van Eco nomische Zaken J. Gielen is dan ook erg blij met de komst van de Hermans-groep. „Zeker als je be denkt dat het voor een deel om ba nen gaat voor mensen aan de on derkant van de arbeidsmarkt." Met het arbeidsbureau (RBA) be kijkt het bedrijf of langdurig werklozen aan de slag geholpen kunnen worden. De groep heeft op het Foodparc 5,5 hectare grond gekocht, met een optie voor nog eens twee hec tare. De eerste fase van de nieuw bouw neemt 1,5 hectare grond in beslag en omvat kantoren en het vers-distributiecentrum. Het vers-centrum zal rond 1 januari 1999 operationeel zijn. De tweede fase zal -afhankelijk van het groeitempo van de groep- over enkele jaren worden gerealiseerd, waarbij op nog eens honderdvijf tig banen wordt gerekend. OP ECONOMIE-A6: - 'Hermans bewijst: veiling heeft niet afgedaan' - A&P concurreert met Aldi en Albert Heijn Van onze verslaggevers Perkpolder/Kruiningen - De veerdienst Perkpolder-Kruinin- gen wordt sinds gisterochtend alleen onderhouden met de dub beldeks veerboot Prinses Juliana. De andere dubbeldekker, de Prins Willem Alexander, is uit de vaart genomen. In de lucht van de machinekamer is te veel asbest gemeten. De bietenvervoerders die van de veerdienst gebruik maken, zitten met de handen in het haar. Het uit de vaart nemen van de Prins Willem Alexander heeft behoorlijke wachttijden tot ge volg en daarmee verlies aan in komsten. Omrijden via België is duur, om dat bietenwagens daar minder zwaar beladen mogen worden dan in Nederland. Om dezelfde hoeveelheid bieten richting de suikerfabrieken in Stampersgat en Breda te krijgen, zouden veel meer ritten gemaakt moeten worden. Het asbest-vrij maken van de Prins Willem Alexander zal en kele weken in beslag nemen, ver wacht de directie van de Provin ciale Stoomboot Diensten (PSD). Na de Willem Alexander wordt de Prinses Christina onder han den genomen. Die veerboot ligt nu in het dok voor een reguliere onderhouds beurt. Beide schepen zijn de oudste van de PSD-vloot. ZIE OOK ZEELAND - C1 (ADVERTENTIE) m m m De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: Q een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving.... O Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving. Per kwartaal dm.v. acceptgiro V kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpeo. 32,30" 93,50* 97,50 MR I 1 .Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar. Dagblad De Stem, Afdeling lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 ÊPWFW*» dagblad voor zuidwest-nederland

de Stem | 1997 | | pagina 1