'Verhoging NS-tarieven afkopen' Onze Top 10 van deze week. gSSixïïS Extra controles op gebruik autogordels Groningse agenten zonder vuurwapen straat opgestuurd Kritiek verrast Hermans helemaal niet Detreiyct j i/ e; V5 Sorgdrager wil af van deals tussen OM en criminelen! O 0 Topper van de week Cv Maak 'ns wat Anders! Asielzoekers tentenkamp naar bungalowpark Hermans draagt 'slechts' bouwstenen aan Verdediging drugsbaas eist seponering klacht 1.38 99 2.7$ 1.99 1.89 1.49 3.99 1.99 5.28 5.69 BINNENLAND A3 Kamer verlangt van Jorritsma: 1 JOVEMBER 1997 A2 lot-Brittannië en Ierland: lest bewolkt, tamelijk win- lig en van het zuiden uit re- V Middagtemperatuur eerst Sd 10 graden, woensdag (ral in Engeland beduidend ter. Igië en Luxemburg: Over ig naar een weertype met re en wind. Zachter met op Bensdag maxima rond 14 gra- lord- en Midden-Frankrijk: Tnelijk bewolkt, vrij winde- en van tijd tot tijd regen, bensdag in het westen ook It zon. Maxima tussen 13 en (graden. (id-Frankrijk: Flink wat be- llking en geregeld regen, (oral in het zuidoosten kan Jatselijk veel neerslag vallen. Iddagtemperatuur tussen 15 120 graden. (rtugal: Dinsdag tamelijk ^stig en naast wat regen hier daar ook zon. Woensdag ?1 regen en veel wind. Ook (weer. Middagtemperatuur in Algarve iets boven de 20 (aden, elders iets eronder, panje: Dinsdag naast regen (er en daar ook zon. Woens- Ig vanuit het westen opnieuw lel regen, met name in de bord westelijke helft. Maxima (eest tussen 17 en 21 graden, 1 het zuidoosten hoger, janarische Eilanden: Geregeld pn. In de loop van woensdag pnuit het westen kans op re- pn. Middagtemperatuur tegen 30 graden. (allorca en Ibiza: Dinsdag prst buiige regen, soms met nweer. Daarna wat droger en pat zonniger. Middagtempera- hur ongeveer 23 graden. (alië: Langs de oostkust hier daar zon. Verder veel bewol- (ing en langs de westkust llaatselijk veel regen. Ook (ans op onweer. Middagtempe- Jtuur van 12 graden plaatse- (jk in het noorden tot 21 gra- len op Sicilië. priekenland en Kreta: Naast on ook wolkenvelden en met |ame woensdag kans op een (ui. Rond de Egeische Zee een (anwakkerende wind. Maxima (iteenlopend van een graad of (3 in het noorden tot 21 in het luidwesten van Griekenland; pp Kreta wordt het ongeveer 16 raden. Juitsland: Dinsdag perioden net zon en bijna overal droog. Voensdag vanuit het westen bewolking en regen. Aanvan kelijk een stevige zuidoosten- vind. Middagtemperatuu r berst rond 6 graden, woensdag In de westelijke helft hoger. Zwitserland: Geleidelijk meer jaewolking en toenemende kans op regen. Middagtemperatuur ^■ond 10 graden, lostenrijk: In de oostelijke helft flink wat zon. Elders ge leidelijk wat meer bewolking en woensdag misschien regen. Jiddagtemperatuur van 4 tot 8 ■graden. aft dal '>|3op 'jnapuaAO 'ueej>| 'daajbpueH 7=T S/NOS wamjeéK f/EETJ/J TOVER VISJE PESTEM I I DINSDAG 4 NOVEMBER 1997 te geven gaat de politie de ko- mende maanden 250 groot schalige verkeerscontroles houden. De controles vinden verspreid over het hele land plaats. Telkens worden mini- maal duizend voertuigen ge controleerd. Daarnaast ko men er talloze lokale contro les die kleinschaliger van op zet zijn. Als de bestuurder of de passagier voorin de gordel niet draagt, volgt onherroepelijk een boete van tachtig gulden. Passagiers op de achterbank krijgen de eerstkomende weken nog een 'gele kaart', later eveneens een boete. Als elke inzittende van de auto de gordel draagt, krijgt de bestuurder ter beloning een 'kanskaart' waarmee hij mee dingt naar een cd-speler voor in bouw in de auto. De politiecontrole maakt deel uit van een intensieve campagne, opgezet om het gebruik van de autogordel te stimuleren en daarmee het aantal verkeersdo den terug te dringen. Van de 1200 mensen die dit jaar verongelukten, zaten er 580 in een auto. Eenderde van de slachtoffers had de gordel niet om. Honderd mensen die dit jaar dodelijk verongelukt zijn, waren hoogstwaarschinlijk in leven ge bleven als ze hun autogordel hadden gedragen op het moment van de botsing. En ruim 900 mensen die dit jaar invalide of zwaargewond zijn geraakt, zou den er dan minder ernstig aan toe zijn geweest, aldus de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV). „Gemiddeld draagt 75 procent de autogordel. Een toename van het gebruik met één procent, scheelt vier doden op jaarbasis," aldus ir. P. Elsenaar, directeur Verkeersveiligheid van het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Dr. E.J. Fischer, algemeen direc teur van het Verbond van Verze- kaars, wees er gisteren bij de presentatie van de campagne op, dat het niet-dragen van de auto gordel ook financiële consequen ties kan hebben. „Als de autoge bruiker zijn gordel niet om heeft, is hij volgens de rechter mede verantwoordelijk aan zijn eigen verwondingen. De vergoeding voor letselschade wordt dan doorgaans gekort met een per centage dat schommelt rond de 25 procent," aldus Fischer die verder bekend maakt dat de let selschade dit jaar waarschijnlijk de grens van 1 miljard gulden zal passeren. „Dat zijn kosten die uiteindelijk door de automobilist moeten worden opgebracht in de vorm van de verzekeringspremie. Het is dus in ieders belang dat de gordelplicht beter wordt nage leefd." Volgens A. Hellemons, hoofd van de Verkeerspolitie in Drieber gen, bestaan er nog altijd teveel 'misverstanden en indianenvera- len' over het gebruik van de au togordel. „Er is maar één waar heid: wie een autogordel draagt,, heeft dubbel zoveel kans om een harde klap te overleven. Zelfs bij een botsing binnen de bebouwde kom, bij een snelheid van 40 km per uur, is de kans op schedelba- sisfractuur en blijvende invalidi teit akelig groot, als de gordel niet gedragen wordt". Verder is het volgens hem een misvattign dat de airbag de functie van de gordel kan over nemen. „Dat geldt al helemaal niet bij een botsing in de flank, of als de auto over de kop slaat." De campagne is erop gericht, het autogordelgebruik te verhogen van 75 naar 90 procent. De gor delplicht geldt voor iedereen, be halve voor achterpassagiers in auto's die ouder zijn dan 1 ja nuari 1990. Voor die datum zaten er nog geen verplichte gordels aan de achterbank. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer wil dat minister Jorritsma (WD, Verkeer) de door NS aangekondigde verhoging van de treintarieven afkoopt. Een ruime Kamermeerderheid van CDA, PvdA, D66 en GroenLinks wil dat Jorritsma daarover een aanvullend contract met de Spoorwegen sluit. NS willen de tarieven van een aantal abonnementen in de spits volgend jaar met 6 a 7 procent verhogen en het gebruik van jaarkaarten door gezinsleden van kaarthouders beperken. De Ka mer vindt dat onaanvaardbaar. Het plan staat volgens de Kamer haaks op het overheidsbeleid om het gebruik van de trein te bevor deren. Bovendien denkt de Ka mer dat de prijsverhogingen in strijd zijn met het contract tussen overheid en Spoorwegen. Jorritsma kreeg van de Kamer vorige week de opdracht om op korte termijn met NS te gaan praten om de maatregelen onge daan te maken. NS liet echter ge lijk weten vast te houden aan de tariefsverhogingen. Volgens het bedrijf zijn de maatregelen niet in strijd met het contract met de overheid. PvdA, D66 en GroenLinks lieten eerder al weten dat Jorritsma de tariefsverhogingen desnoods moet afkopen. Het CDA sluit zich daar nu bij aan. „De minister moet alles doen om de verhogin gen ongedaan te maken," zegt CDA-Kamerlid Reitsma. „Ook als dat geld kost." Jorritsma zei vorige week al dat ze niets voelt voor een aanvullend contract met de Spoorwegen. „Daar heb ik het geld niet voor," zei de minister tegen de Kamer. Hoeveel het afkopen van de ta riefsverhogingen de overheid zou kosten, is niet bekend. Het huidige contract met NS loopt in het jaar 2000 af. Groen- Links-fractievoorzitter Rosen- möller vindt dat de overheid zich bij de onderhandelingen voor een nieuw contract harder moet op stellen. De tariefsvrijheid van NS zou in ieder geval beperkt moeten worden. „We moeten voorkomen dit nog eens gebeurt," zegt het Kamerlid. Groningen (anp) - Enkele tientallen agenten van de Regiopoli tie Groningen mogen voorlopig niet meer met een vuurwapen de straat op, omdat ze vorig jaar niet of onvoldoende geoefend hebben met hun dienstpistool. Het korps heeft dat gisteren la ten weten. De korpsleiding heeft de districts- en divisiechefs opdracht gegeven de agenten zo snel mogelijk naar de schietbaan te sturen. Na het behalen van de schiettoets mogen ze dan weer gewapend op surveil lance. Uit recente cijfers van de Regiopolitie Groningen blijkt dat vorig jaar 139 agenten geen of te weinig schietoefeningen hebben gedaan. Krachtens de regels van minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) mogen ze daarom geen vuurwapen meer dragen. Volgens een woordvoerster van het korps valt nog niet precies te zeggen hoeveel agenten zonder schiettuig de straat op moeten. Het gaat soms ook om langdurig zieken en agenten met ouder schapsverlof of bureaufuncties. »We zullen proberen iedereen zo (ADVERTENTIE) Tl F» 1 WINTERSCHOTEL Leg aardappelschijfjes in een ovenschaal en doe daar wat stukjes augurk over. Bedek alles met Aardappel Anders Ham-Kaas en bereid volgens instructies op de pot. Serveren met zuurkool en rookworst. Is dat even lekker anders! Nieuwsgierig naar de volgende tip? Kijk volgende week dinsdag. kan het nog lekkerder? Een bewoonster maakt zich op voor verhuizing naar het bungalowpark de Noordster Dwingeloo (anp) - De achttien uitgepro cedeerde asielzoekers die in Dwingeloo in het tentenkamp van de Raad van Ker ken verblijven, verhuizen vandaag naar een bungalowpark in de buurt. Daar krijgen ze tot 20 december onderdak. Door het koude en vochtige weer is een ver blijf in tenten niet langer verantwoord, zei directeur J. van Tilborg van de interkerkelij ke stichting Inlia gisteren. Het recreatiecentrum De Noordster in de Drentse plaats stelt tien bungalows ter be schikking. De organisatoren van het tent asiel - de Raad van Kerken en Inlia - betalen 90 gulden per week per bungalow als bijdra ge in de kosten van energie, water en reini ging. Twee keer per week schotelt het recreatie centrum een maaltijd voor, de andere dagen moeten de asielzoekers hun eigen potje ko ken, aldus directeur J. van der Weyde. snel mogelijk het schietvaardig- heidsbewijs te laten halen," aldus de zegsvrouw. Dat van de 1037 Groningse agen ten nog geen negenhonderd de vereiste schiettoets hebben vol bracht, wijt de korpsleiding aan de algehele capaciteitsproblemen bij de Regiopolitie Groningen. „Het is een kwestie van prioritei ten stellen. Moordonderzoek krijgt vanzelfsprekend voorrang boven een schietoefening," aldus de woordvoerster. In de provincie Groningen is één schietbaan waar per uur zes schutters kunnen oefenen. Samen met het Drentse politiekorps neemt de Regiopolitie Groningen medio volgend jaar in Zuidlaren een Interregionaal Beroepsvaar- digheidscentrum in gebruik. Door Nol Mandemaker en Ap van den Berg Den Haag - De kritiek van onderwijsminister Ritzen, politieke partijen en studen tenorganisaties op zijn rap port over de toekomst van de studiefinanciering heeft com missievoorzitter Loek Her mans niet echt verrast. Zegt hij tenminste. „Ik wist dat ik niet met lauwer kransen overdekt uit Den Haag zou weggaan. De kritiek was te verwachten. Er zijn immers drie dingen waar iedereen een me ning over heeft: het weer, voet ballen en studiefinanciering," aldus de liberale Commissaris van de Koningin in Friesland. Ritzen zegt dat u de toegankelijk tot het onderwijs beperkt. U moet van zo'n reactie toch be hoorlijk treurig worden. „Ik weet dat Ritzen erg hecht aan het huidige stelsel. Mis schien had hij ook wel enige moeite met de instelling van deze commissie, waar de Tweede Ka mer nadrukkelijk om heeft ge vraagd. Ik vond zijn opmerking niet erg verrassend. De commis sie moest grondslagen onderzoe ken van een nieuw stelsel voor studiefinanciering. Wij hebben aangegeven hoe dat er uit zou moeten zien en daarover komen natuurlijk politieke vragen los. Het belangrijkste vind ik dat er nu eerst gediscussieerd wordt over de grondslagen. Niet met een beginnen met de vraag: wat betekent dit financieel? In Den Haag heb je heel vaak te maken met inkomens-politieke discus sies." Als belangrijke grondslag noemt u ouderbijdragen voor studenten onder de 21 jaar. Is dat nog wel van deze tijd? „Ouders dragen nu al 2,3 miljard gulden bij aan studiekosten. Wie zegt dat ouderbijdragen niet no dig zijn, die moet ook zeggen waar dat geld dan wel vandaan moet komen." Waarom heeft een meerderheid Loek Hermans foto anp van uw commissie dan niet geko zen voor centrale inning van ouderbijdragen? „Dat zou de relatie tussen ouder en student geweld aandoen. Waarom zou de overheid cen traal geld gaan innen om het ver volgens weer centraal uit te ge ven. Dan krijg je weer grijze een- Door Ap van den Berg Den Haag - Een hoger maandbudget voor studenten, een verplichte ouderbijdragè voor jongeren tot 21 jaar en afschaffing van les- en cur susgeld voor vijftienjarigen en ouder in het voortgezet- en middelbaar beroepsonder wijs. Deze en andere adviezen open baarde de commissie-Hermans, onder voorzitterschap van de Commissaris der Koningin in Friesland, gisteren in het rapport 'De kost gaat voor de kennis uit'. De adviezen zijn bedoeld als bouwstenen voor een toekomstig stelsel van studiefinanciering. Er moet dus niet overdreven veel .gewicht aan worden toegekend, erkent ook Hermans: „Wij pre tenderen niet de wijsheid in pacht te hebben, maar het rap port is zonder meer een goede basis voor een toekomstig stelsel van studiefinanciering." Hoe luiden die voorstellen De commissie-Hermans wil rechten en plichten in de studie financiering centraal regelen. Studenten en instellingen kun nen vervolgens op lokaal niveau verdergaande afspraken maken over combinaties van werken en studeren, een aangepast studie tempo en beursbedrag. De commissie wil studiefinancie ring in de vorm van trekkings rechten verstrekken, met een maximumbedrag van 20.400 gul den voor een vierjarige studie. Jongeren moeten voor hun 25ste aan een studie beginnen. Om rechten te verzilveren, moeten tevoren afgesproken leerpresta ties worden geleverd. Ouders spelen in de plannen van 'Hermans' een prominente rol. Een ouderbijdrage van 'ten min ste 6.500 gulden' acht de com missie 'reëel'. Studenten met ou ders die slecht in de slappe was zitten, kunnen een beroep doen op een aanvullende beurs. Voor ouders die speciaal sparen voor de studie van hun kinderen ligt een studiestartpremie in het ver schiet. Om de 'leenwil' onder studenten te vergroten, wil de commissie een lagere rente tijdens de studie plus afbetaling van de studie schuld verspreid over meer jaren. Het huidige maandbudget van studenten is ontoereikend, vindt de commissie. Daar moet in de toekomst gemiddeld honderd gulden bij. De kosten van studie financiering stijgen daardoor met ongeveer 600 miljoen gulden tot 7,4 miljard gulden. In dat be drag zijn ook de kosten van de OV-kaart (900 miljoen gulden) opgenomen. De commissie-Her mans pleit niet voor aanvullende bezuinigingen in de studiefinan ciering. Sterker, er moet juist meer geld op tafel komen. Afschaffen van het les- en cur susgeld in voortgezet- en middel baar beroepsonderwijs kost zak ken met geld. Daar komt bij dat MBO-studenten uit gezinnen met lage inkomens er tot 400 gul den per maand op achteruit zou den gaan. Dit advies hoeft dan ook niet op veel sympathie in de Tweede Kamer te rekenen. Sym pathie is er wel voor een verho ging van het maandbudget voor studenten. Maar de kans is le vensgroot dat de politiek terug schrikt voor de financiële gevol gen. Daar komt bij dat de politie ke partijen, getuige de verkie zingsprogramma's, hun geld veel liever besteden aan het primair- en voortgezet onderwijs. Dit betekent niet dat commissie- Hermans voor de flauwekul aan het studeren is geweest. Immers, vriend en vijand zijn ervan over tuigd dat het huidige stelsel van studiefinanciering achterhaald is. Over een nieuw stelsel beslist uiteindelijk een volgend kabinet. Voorspelbaar is dat een langere, flexibele studieduur en de ouder bijdrage daarin een prominente rol zuilen vertolken. K J Merijn is deze week met vakantie Van onze Haagse redactie ii i Den Haag - Minister Sorgdrager (Justitie) overweegt het open baar ministerie te verbieden deals te sluiten met crimineleiE Een wet die die overeenkomsten juist mogelijk moet maken) komt er waarschijnlijk niet. Dat liet Sorgdrager gisteren in de Tweede Kamer doorschermen. „Onze ervaringen tot nu toe zijn zodanig dat ik me afvraag of we er nog wel verder mee door moe ten gaan," aldus de minister. Zo is de rechtzaak tegen De Hakkel aar (Johan V.) geschaad door kroongetuigen Karman en Ab bas, die beiden strafverminde ring kregen in ruil voor hun ge tuigenis. Ook in de gisteren geo pende zaak tegen de vermeende drugshandelaar Etiënne U. zou het OM deals hebben gesloten met getuigen. Sorgdrager: „De vraag is of je deals in het straf proces moet toelaten of dat je zegt: gewoon niet doen." Over eenkomsten kunnen bijvoorbeeld leiden tot valse verklaringen. De minister overweegt daarom als nog af te zien van een wetsvoor stel waarin de voorwaarden voor deals zijn vastgelegd. Verschil lende deskundigen hebben de mi nister zo'n wet afgeraden. Begin volgend jaar neemt Sorgdrager hierover een besluit. Minister Sorgdrager bleek ook niets te zien in een PvdA-voorstel om specifiek voor het zogenoem de zinloos geweld een hogere it i i strafmaat in te voeren. Het straf recht voorziet ai in voldoende mogelijkheden om dit zwaar të bestraffen. Alle partijen in de Tweede Kamer waren gisteren verontrust over mogelijke tekorten bij de politici „De korpsen ramen dat op 80 a 200 miljoen gulden," aldus het PvdA-Kamerlid Van Heemst. Met zijn collega's van WD ei) D66 wil hij dat er onafhankelijk onderzoek komt naar het geldgei- brek. Het D66-Kamerlid De Graaf wil in ieder geval voor' d) kabinetsformatie van volgend jaar mei helderheid. „Dan kaï) een volgend kabinet daar reke- ning mee houden." Minister Dijkstal van Binnem landse Zaken zei bij de behande ling van de politiebegroting te weigeren om het huidige politie! bestel 'sluipenderwijs te centrali seren'. Volgens de politieminister mag de Tweede Kamer dat niet van hem vragen. Hoewel Dijkstal zelf voorstander is van provincial ie dan wel landelijke politie, wil hij zich exact aan de afspraak houden dat er in deze kabinetsr periode niet gemorreld wordt aai) het bestel. De vaste gasten van De Noordster zijn via een speciale vergadering van de vrienden vereniging (160 leden) over de opvang van de asielzoekers geïnformeerd. Toen de direc teur het voorstel bekendmaakte, klonk er een luid applaus. Het recreatiecentrum maakt deel uit van Recreatiecentrum Neder land (RCN), dat zijn wortels in de Neder landse Hervormde Kerk heeft. De landelijke directie staat volledig achter het initiatief van de plaatselijke directeur. Amsterdam (anp) - De verdediging van de vermeende drugsbaj ron Etiënne U. heeft gistermorgen voor de rechtbank in Arm sterdam de niet-ontvankelijkheid van het Openbaar Ministerie geëist. U. staat met zeven medeverdachten in de hoofdstad, te! recht op verdenking van de smokkel van 15 ton hasj, betrok kenheid bij een criminele organisatie en belastingfraude. past. De zaak werd daarom afge) blazen. heidsworst, terwijl er juist zo veel verschillen zijn." Het voorstel om het middelbaar beroepsonderwijs uit de studiefi nanciering te halen heeft ingrij pende gevolgen. Sommige MBO- leerlingen zouden er 400 gulden netto per maand op achteruit gaan. „Er gaat helemaal niemand op achteruit. Je praat over een nieu we groep in een nieuw stelsel. De groep die daarin terecht komt, krijgt te maken met een ander re gime. Wij geven hier een grond slag en de politiek moet maar zeg gen of die helemaal, half of hele maal niet wordt gevolgd." Speelt uw rapport een rol bij de formatie van een nieuw kabinet, of ligt het straks in de spreekwoor delijke onderste bureaulade? „Daar kan ik geen zinnig woord over zeggen. Wij hebben een aan tal punten aangedragen op ver zoek van de politiek. Het ene punt wordt wel overgenomen en het andere niet. Dat weet je bij voor baat." Het door veel media gevolgde proces duurt naar verwachting vier weken. Advocaat Korvinus concludeerde in een lang betoog dat U. door justitie bewust in de media is afgeschilderd als de gro te maffiabaas van Nederland. Hierdoor heeft het OM het recht op vervolging verspeeld, conclu deert hij. Ook zou het OM gebruik hebben gemaakt van het eerder besmet verklaarde onderzoek naar U. Dat dossier naar de gangen van de drugsbaron leidde tot de IRT- affaire. Haarlemse rechercheurs bleken in dat zogeheten Delta- onderzoek zeer vergaande opspo ringsmethoden te hebben toege- Omdat justitie U. toch wilde aam pakken, startte het kernteam Randstad Noord en Midden ii) 1994 een nieuw onderzoek. Rer chercheurs dié bij het oorspt^n-f kelijke Delta^onderzoek betrok! ken waren ïgéweést, kwamen ook nu in actie. Volgens Korvinus heeft justitie de besmette infor matie opnieuw gebruikt om U. alsnog te kunnen vervolgen. Gistermiddag dienden de raads lieden van de overige verdachten nog verzoeken in. Daarna zal het OM schriftelijk reageren op de eis van de verdediging tot niet-ont- vankelijkheid in deze zaak. (ADVERTENTIE) Gewassen Winterpeen, zak 1 kilo 69 Uien, net 1 kilo 69 samen Rundertartaar, 100 gram JL85" Coburger rauwe ham, 100 gram JJT Liga Evergreen, brunchy of switch, alle smaken, per pak Nü Lu Bastogne, normaal [249)"of amandel, pak 260 gram cfl Chocolademelk, romig of halfvol, - V pak 1 liter _459 Coca-Cola, regular of light, fles 2 liter 2.99 Nü 2 flessen-658 Gouda's Glorie, mayonaise, ketchup, knoflooksaus of curry gewürz, knijpfles 750 ml Robijn Wasverzachter, alle soorten, 2 navulpakken 500 ml Nü Lotus Comfort Plus toiletpapier; pak 6 rollen Nü 2 halen 1 betalen. A I I '-4 I *<W •ch ChCötes du Roussillon, Rheinhessen, Valdepefias rood of-wit, yi aet fles 1 liter 4,yD 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 8 november a.s.

de Stem | 1997 | | pagina 3