Geld-f-Goed V V spreekt met Gouden Bergen BV' Interr 'ft# euro DE STEM DE STEM Luxeprobleem Jonge gezinnen 'Uitdaging' Vermogenstoets GIFTEN VERGETEN PENSIOEN WEER GETROUWD HYPOTHEEKRENTE AFTOPPEN TOPHYPOTHEEK 4—r- NEDERLAND Het Nationaal Forum voor da Introductie van da #uw< i I i i i Testament betaalt zichzelf terug Bij leven zijn we ons meestal wel bewust van de lange arm van de fis cus. Maar ook daarna houdt de belastingdienst zich nog een poosje met ons bezig. Wie tijdig maatregelen treft, kan de schade (voor de na bestaanden) beperken. DINSDAG 4 NOVEMBER 1997 Een praktijkvoorbeeld: Kees en Angeli- que wonen samen en hebben niks bij de notaris geregeld. Kees overlijdt. Anqeli- que erft niks. De ouders van Kees zien daarom af van hun erfdeel, zodat Angelique in het huis kan blijven wonen. Door Jos van Rijsingen Toffe 'schoonouders' heeft Angelique. De fis cus - 'leuker kunnen we het niet maken' - heeft daar haar eigen opvattingen over. Die beschouwt de edelmoedige daad van de ou ders van Kees als een gift aan niet-familiele- den. En dan begint de fiscale teller bij een hef fing van 41 procent te lopen. „Je moet dus al-op-jonge leeftijd nadenken over de gevolgen van overlijden," vindt mr. Paul Verhaegh uit Eindhoven, belastingadvi seur en één van de auteurs van de nieuwste editie van de Elsevier Schenken Erven Al manak. Wat in dit praktijkgeval wijsheid was ge weest? „Als je weet dat de relatie duurzaam is, is het nog altijd het gemakkelijkst om te trou wen. Anders kun je pas na vijf jaar samenwo nen van dezelfde vrijstelling voor het succes sierecht profiteren als gehuwden. Of je moet elk een testament maken waarin de partner als erfgenaam wordt aangewezen." Ooit golden testamentkwesties en alle zaken die met schenken en erven te maken hadden als een luxeprobleem, dat de welgestelden maar voor lief moesten nemen. Vandaag de dag is die groep rijken veel groter: door het ei- gen-huisbezit en de waardegroei daarvan, door hogere en dubbele inkomens, door erfe nissen van de ouders en ga zo maar door. Daarnaast is een testament niet alleen be doeld om het opgebouwde vermogen ordente lijk te regelen. Het verzorgd achterlaten van de partner (langstlevende testament) geldt nog wel als één van de belangrijkste overwegingen om een testament op te laten maken. Het regelen van de voogdij is een andere overweging. Dat er met behulp van een testament fiscaal aantrekkelijke constructies te maken zijn, is bij veel minder mensen bekend. „Mensen met veel geld kunnen in ieder geval veel geld be sparen," zegt Verhaegh. „Ook een advies op maat laat zich gemakkelijk terugverdienen." Toch is er ook voor de minder welgestelde mensen een aantal zaken op gebied van schen ken en erven dat nuttig is om te weten. Jonge gezinnen zijn druk met huis, auto, in richting en kinderen. Hun ambitie om te schenken, is nog nul komma nul. „Toch moe ten ze al wel aan een testament denken om de langstlevende het gebruik van het huis te la ten houden," vindt Verhaegh. „En regel dan meteen de voogdij over de kinderen." De kos ten van een eenvoudig testament bedragen circa 350 gulden (of 700 gulden, indien beide partners een afzonderlijk testament laten ma ken). Wat tegenwoordig ook een bloeiende markt is, zijn de studie-spaarverzekeringen voor kinderen. Studiebeurs en -lening stellen nu al niet veel meer voor en wie weet wat het over tien of vijftien jaar is. Met een relatief ge ring maandbedrag wordt een aardig startka pitaal voor zoon- of dochterlief bijeen ge spaard. „Let echter op," waarschuwt Verhae gh. „In de meeste gevallen zijn dit zogenaam de kapitaalverzekeringen. Die mogen maar tot een bepaald bedrag benut worden. Als de ouders zo'n verzekering op naam van hun kind sluiten, heeft dat later minder ruimte voor bijvoorbeeld een spaarhypo theek." Een andere mogelijkheid is het maandbe drag gewoon op een spaarrekening te zet ten, maar ook dat levert niet veel op en kent zijn vrije-rentebeperkingen. Wat dat betreft zou een maandelijkse storting in een beleggingsgroeifonds veel verstandiger kunnen zijn. Gezien de lange periode is het koersrisico zeer beperkt en allerlei fiscale beperkingen spelen nauwelijks een rol. „Ou ders zouden ook nog kunnen regelen dat zij het beheer over het vermorgen van het kind voeren, ook als het al meerderjarig is. Op de ze wijze kunnen ze voorkomen dat een kind al op jonge leeftijd het opgebouwde vermogen van spaargeld of effectenportefeuille ver brast." Ouders tussen de 40 en 50 jaar met school gaande of studerende kinderen komen in een heel andere situatie. „Om te beginnen moet je toch even serieus uitzoeken hoe het met een aantal risico's zit," vindt mr. Verhaegh. Veel mensen staan er niet bij stil dat de nieuwe na bestaandenwet erg uitgekleed is indien de achterblijvende partner na 1950 is geboren. Een aanvulling kan dan wenselijk zijn. „Het zelfde geldt voor het WAO-gat. Als dat niet via de CAO is geregeld, kan een aanvullende verzekering aan te raden zijn. Aan sommige hypotheken is het risico van inkomsten-terug val al gedeeltelijk afgeschermd." Studerende kinderen zijn een andere 'uitda ging'. Bovenop de studiebeurzen en financie ringen zijn enkele fiscaal vriendelijke aanvul lingen mogelijk: 1. Bij 'oude' lijfrentepolissen kan de begunsti ging zonder veel gevolgen worden gewijzigd. Op deze manier kunnen studerende kinderen genieten van pa's verzekering. Het veranderen van de begunstiging van polissen die na 1990 zijn afgesloten, geldt als een vervroegde af koop en is fiscaal erg ongunstig. 2. Je kunt een huis of appartement kopen voor je kind dat 'op kamers' gaat. De hypotheek rente is geheel aftrekbaar. Er zijn twee situa ties mogelijk: - Het huis heeft onderhoud nodig. De kosten zijn aftrekbaar indien er huurinkomsten zijn. Verhuur aan het kind, eventueel in combinatie met schenking van de huur aan het kind, is een optie. - Het huis heeft geen onderhoud nodig. Ou ders kunnen het kind gratis laten wonen. Het kind moet het huurwaar deforfait aangeven, terwijl de ouders de aftrek van hypotheekrente houden. Indien de ouders het huis na de studie verko pen, is de eventuele waardegroei onbelast. Voor mensen in de hoge belastingtarieven kan dit een aantrekkelijke mogelijkheid zijn. 3. Men kan de methode van 'schuldigerken ning uit vrijgevigheid' toepassen. In plaats van het kind daadwerkelijk een bedrag te schenken, verklaar je dit bedrag schuldig. Een zogenoemde 'papieren schenking', een soort voorschot op latere, echte schenkingen. Wat is het voordeel hiervan? Over het bedrag dat aan het kind schuldig is erkend, kan de ouder elk jaar rente vergoeden. En deze is fiscaal aftrek baar en bij het kind niet belast. Er is geen methode zo leuk of er zitten wel en kele beperkingen aan: een en ander moet gere geld worden via de notaris en sinds dit jaar geld een beperking aan de rente-aftrek. Uit eindelijk mag per ouder nog maximaal vijf duizend gulden rente worden afgetrokken. „Daarom ben ik niet meer zo enthousiast over deze methode," zegt Verhaegh. „Je loopt bo vendien een risico als het kind later in de bij stand terecht komt. De sociale dienst zou de vordering op de ouders als vermogen kunnen aanmerken en op de uitkering kunnen kor ten." Als men dan toch wil profiteren van ren te-aftrek om een studerend kind financieel te helpen, dan vindt Verhaegh de methode van het huis/appartement kopen veel solider. Tegen dat een punt wordt gezet achter het 'werkende' leven, zal de behoefte toenemen om de kinderen wat te schenken. Bovendien krijgt de dreiging van een fiscale 'afrekening' een wat reëeler karakter. Vaak willen de ou ders daarom het huis aan de kinderen 'over doen'. Volgens Ver haegh is het echter de vraag of dat verstandig is. „Als de ouders het huis daad werkelijk verkopen, moeten de kinderen over drachtsbelasting betalen en als ze het huis schenken, moeten de kinderen schenkings recht betalen dat minimaal even veel be draagt." In de praktijk is het, aldus Verhaegh, vaak eenvoudiger om binnen de vrijstellingen contant geld te schenken. „Dat kan op twee manieren. De ouders gaan kleiner wonen en nemen een aflossingsvrije hypotheek op dat nieuwe huis of appartement. Of als ze een 'vrij' huis hebben en daar willen blijven wo nen, kunnen ze er alsnog een aflossingsvrije hypotheek op nemen. Die liquiditeiten kun nen ze dan stukje bij beetje wegschenken." Voor de echte rijken (van minimaal een paar miljoen) heeft Verhaegh ook nog een sugges tie. „Schenk af en toe eens wat aan je kinderen en doe dat dan met bedragen van minimaal een ton per keer. Je betaalt daar dan circa 6,9 procent belasting over. Als je wacht totdat het bedrag in één keer beschikbaar komt, be draagt de belasting aan de top van een ver krijging van anderhalf miljoen of meer inmid dels 27 procent. Bij bedragen tussen de 635.000 en 1,5 miljoen gulden is dat 23 pro cent." Het verzorgingstehuis levert sinds dit jaar geen probleem meer op, denken velen. Net als bij vertrek naar een bejaardenhuis wordt na melijk geen vermogenstoets meer toegepast. Om in een verzorgingstehuis te wonen, hoeft dus niet eerst het eigen vermogen te worden ETS L BOILLY opgegeten. „Maar de mensen vergeten dat er nog wel een inkomenstoets plaats heeft," zegt Verhaegh. „Ik ken ze wel, de mensen die een goed pensioen hebben en ook nog eens de no dige lijfrente-pensioenen hebben verzameld. Die hebben een meer dan royaal inkomen. Als die bij een verzorgingstehuis aankloppen, wrijft de administrateur zich in zijn handen." De les die hieruit getrokken kan worden, is dat men op dit moment bijna ongelimiteerd over vermogen kan beschikken en dat over in komen flink moet worden betaald. Het bete kent in ieder geval dat men zich op jongere leeftijd ernstig moet afvragen of het wel zo verstandig is allerlei koopsompolissen te ko pen om op hoge leeftijd veel inkomen te heb ben. Indien gewerkt wordt aan een groter ver mogen (duurder eigen huis, aandelen, etc.), dan is men later in ieder geval veel vrijer in de besteding ervan. „Althans, zoals de wet nu is," waarschuwt Verhaegh. „Je weet nooit hoe die verandert." INFORMATIE Elsevier Schenken Erven Almanak 1997. Naslagwerk voor degenen die willen weten wat bij overlijden de juridische en fiscale gevolgen voor nabestaanden zijn. Gaat ook uitgebreid in op te nemen maatregelen voor het overlijden en schenken, schenkingsbelasting en taxplanning. Te koop in de boekwinkel voor 59,50 gulden ofte bestellen via 0800-0221313. Legio FiscAlert, postbus 878, 2300 AW Leiden (tel. 071- 5225391), geeft onder meer het maandblad FiscAlert Magazine uit. Eén van de apart te bestellen publica ties (kosten 19,50 gulden op bankrekening 26.09.57.070 met vermelding van de publicatie) is 'Fis cale voordelen door schuldigerkenning aan (kleinkin deren'. W Eurc Giften zijn alleen aftrekbaar van het inkJ men voorzover ze een drempel van éér I procent (met een minimum van 120 gul I den) van het onzuiver inkomen overschrii I den. En dat tot een maximum van t' procent van het onzuiver inkomen. Als ul echter via een notaris een acte laat opira'l ken dat u zich voor minimaal vijf jaar vei l plicht een bedrag als lijfrente over te mal ken aan kerk, politieke partij of andere algemeen nut beogende instelling, dal geldt geen drempel of maximum en is het hele bedrag elk jaar aftrekbaar. Als u datl te ingewikkeld of te duur (de notaris brengt kosten in rekening) vindt, zou u I ook kunnen ovenwegen de giften ovej meerdere jaren te betalen in één jaar. Dal drempel worden dan wellicht wel bereikt I Er zijn in Nederland tienduizenden 'verge-1 ten' pensioenen, bijvoorbeeld doordat bij I verhuizingen de adreswijziging niet is| doorgegeven. Pensioengerechtigden van af 1994 (geboren in 1929 tot en met 1932) I kunnen bij het Project Niet Opgevraagde Pensioenen (tel. 020-6074777) terecht I voor nadere informatie. Het project loopt nog tot 1 januari 1998. Als u voor de tweede keer bent getrouwd, is een goed testament extra belangrijk. De kinderen uit het eerste huwelijk heb-1 ben mogelijk weinig op met uw tweede partner. Als zij bij uw overlijden hun erf-1 deel opeisen, zou uw huidige echtgeno-1 te/echtgenoot gedwongen kunnen wor- den de woning te verlaten. Samen met de I notaris kunt u daar een stokje voor ste- ken, bijvoorbeeld door middel van een testament met langstlevende clausule. Als u in het verleden een tophypotheek hebt afgesloten, kan de waarde van het huis inmiddels zo fors zijn gestegen, dat de de rente-opslag niet meer terecht is. Stel dat een huis van 280.000 gulden is gekocht met een hypotheek van drie ton, terwijl de woning inmiddels 330.000 gul den waard is: sommige banken zijn dan bereid tussentijds de opslag te laten val len. Het kan zijn dat er wel een taxatie wordt gevraagd. Als u een nieuw of bestaand huis koopt, dan is het te overwegen zo'n hoog moge lijke hypotheek te nemen. Het eigen geld dat u niet gebruikt voor de woning, kunt u dan voor andere doeleinden (consump ties, sparen, beleggen) gebruiken. In dit geval wordt niet naar de andere beste ding gekeken en blijven rente- en divi dendvrijstellingen intact. (ADVERTENTIE) Goedenavond meneer Prospect, u spreekt met Hans Geduld, Gouden Bergen BV. Ik zou graag met u over uw pensioen spreken. Oh, u hebt al een pensioen. Ja, dat denken veel mensen. Er zit alleen een addertje onder het gras dat nog veel te weinig bekend is. Daar zou ik het graag met u over hebben, want juist deze maand heeft Gouden Bergen een geweldig aanbod, dat u verder nergens anders kunt krijgen. U bent net aan het eten. ia, dat spijt mij. Wanneer kan ik u te rug bellen? Voorlopig niet dus. Ja, vakantie heb ben we allemaal nodig. Misschien kan ik u snel wat documentatie toesturen, dan kunt u die in de va kantie rustig doornemen. Wanneer gaat u op va kantie? Ja, dan komt het niet meer op tijd aan. Weet u wat, ik zal in de computer zetten dat ons speciale aanbod voor u ook nog de volgende maand geldt. Dan bel ik u op als u terug bent en dan hebt u ook onze documentatie vooraf rustig kunnen doorlezen. Naar welk adres kan ik onze documentatie sturen. Nee, ik heb uw adres niet. Hoe ik dan wel uw telefoonnummer heb? Dat heeft met privacy te maken. Wij krijgen wel tele foonnummers, maar geen adressen. Hoe ik aan uw telefoonnummer kom? ia, dat regelt onze afde ling inkoop, die heeft daar kanalen voor, alles he lemaal binnen de wet natuurlijk. Maar wat natuurlijk veel belangrijker is, is uw pen sioen. Natuurlijk, dat heb ik begrepen, u hebt al een pensioen. En uw eten wordt koud. Laat ik dan alleen nog dit zeggen: op de pensioenverzekering die wij aanbieden, verwachten wij een rendement dat twee punten hoger ligt dan wat in de markt gebruikelijk is, Garanderen? Ja, eigenlijk is het een garantie, maar zo mogen wij het niet noemen. Dat hebben wij in de beroepsgroep met elkaar afge sproken. Ik begrijp het, u bent niet geïnteresseerd. Dat is niet verstandig van u, maar daar heb ik respect Door Bram Versteeve voor. Goedenavond!' 'Goedenavond meneer Prospect, met Gerard Ra- bies van Money Makers Telemarketing. Ik heb uw aanvraag voor financieel advies ontvangen en daar zou ik het nu graag met u over hebben, ia na tuurlijk, u hebt ingevuld dat u alleen schriftelijk benaderd wilde worden, maar om u goed te kun nen adviseren, moeten wij de klant natuurlijk eerst wat beter leren kennen. Persoonlijke situa ties kunnen zo verschillen. Kijk, het heeft natuur lijk weinig zin om u te adviseren een studieverze kering af te sluiten voor de kinderen als u die niet heeft. Daarom bel ik nu om wat gegevens te ver zamelen. U wilt eerst onze algemene informatie? Dat kan natuurlijk, maar dat kost allemaal wel veel meer tijd. En de rente blijft maar dalen. Iedere dag uit stel om uw financiën op orde te brengen, kost u geld. Tijd is geld, zegt het spreekwoord en dat is nog nooit zo waar geweest als nu. En vergeet de invloed van de euro niet. Goed, u wilt eerst onze prospëctus. Die zal ik u toesturen. Ik geloof dat er net een nieuwe druk aankomt, alles verandert zo snel, dus het kan nog even duren. Goedenavond! Goedenavond meneer Prospect, u spreekt met Windmill Investors. Hoe kijkt u ertegenaan om uw geld in een halfjaar tijd te verviervoudigen. Hoe wij dat doen? Met dollarfutures. Weet u wat dol- larfutures zijn? Dat zijn contracten waarmee u op termijn dollars koopt of verkoopt tegen een vast gestelde koers. Doordat wij een zeer grote eigen research-afdeling hebben, kunnen wij de koers van de dollar heel nauwkeurig voorspellen en staat u in acht van de tien gevallen op winst. U zegt dat dit soort telefonische colportage verbo den is? Ja, dat is inderdaad een leemte in de Ne derlandse wetgeving. Daarom bellen wij u ook uit Duitsland, daar ligt het gelukkig anders. Wij zijn ook een Duits bedrijf, daar ontlenen wij ook onze degelijkheid en betrouwbaarheid aan. U houdt niet van gokken? Natuurlijk niet, dat zou heel on verstandig zijn. Dit is ook geen gokken, dit is we tenschap. Nee, nu houdt u mij voor de gek, nummerherken ning is in Nederland nog steeds niet toegestaan. Hoe wij weten dat u geld hebt te beleggen? U hebt toch een eigen bedrijf, anders stond u toch niet in de Gouden Gids. Misschien kunnen wij een afspraak maken bij u thuis, want ik merk aan a! uw vragen dat u sterk geïnteresseerd bent. U bent niet geïnteresseerd? Dat valt mij erg tegen, ik had van een ondernemer anders verwacht. U bent een dief van uw... tuut, tuut, tuut. Goedenavond meneer Prospect, u spreekt met Els Letterbak van het Stedelijk Dagblad. Wij willen u graag onze krant drie weken aanbieden voor slechts tien gulden. U denkt dat er vast een adder tje onder het gras zit en of dat wij kranten over hebben... tuut, tuut, tuut. Wie niet gediend is van telefonische verkoop praatjes of opinie-onderzoeken, kan zich vrijwa ren door dat te melden bij de Nederlandse Asso ciatie van Direct Marketing: 0800-0224666. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU 1998 1999 ~T~-" 2000 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer omstreeks januari 2002 Invoering euromunten en -biljetten 2001 2002 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel sc én t Het bov een Ir Het ei theeklening i den, kost mar rente en aflc draagt vijftie verder nog v( delen in een i Voor de auto twintig mille Van< Het/jaar 199 gaan in hun euro. Maar v van het gezi Automatisch Congrescentrum/restaurant t Er zijn vele duizenden pa (sites) op Internet die finé beleggingsinformatie ver Veel ervan zijn gratis. Gre kent niet automatisch on baar. De kosten worden c door advertenties en ven naar commerciële instelli directe tips moet je echte sen. De verleiding van ko pulatie via het net is groc Hier heb je eigenlijk niets dan de sites van de Amsterc tenbeurzen. http://l94,i 51.1,28/index Dit is de site van de Amsterc tenbeurs. Feitelijke informa genoteerde fondsen. Pe ook van de laatste twee jaa eel. Alle koersen (+15 mi AMX rea/ time. Mogelijkhi soonlijke portefeuille na (gratis). Voortreffelijke site soonlijke portefeuille na aortref ge manipulatie. http://www.aex1 optieb we.htm pe site van de AEX Optiebc t'e-senes. Koersen (+15 mir n.delde opties. AEX e ome. Als je teletekst via je Den. ga je naar http://www.ornroep.nl/ sitor P?zelfde informatie geeft if V6el en nuttig£

de Stem | 1997 | | pagina 30