Weg tussen box en bul geplaveid met onzekerheden Wat kost een kind Telefoon Geen bestseller DESTEM Geld-*-Goed t/ Onzeker Spaarpotje Overlijden I deSTEM Twee halen VRIJSTELLINGEN AFTREK RENTE (1) AFTREK RENTE (2) AFTREK RENTE (3) AFTREK RENTE (4) DIVIDEND (1) DIVIDEND (2) Onderverde wordt snel vergeten. Het NIBUD onder scheidt drie categorieën uitgaven: de vaste lasten, reserverings- en huishoudelijke uitgaven. De berekeningen zijn gespeend van elk sentiment. Wat er ook wordt be taald, het NIBUD becijfert koel en nuch ter wat het kindsdeel daarvan is, of het nu gaat om huurwaarde, gemeentelijke belas tingen of omroepbijdrage. In de rekenwoede moet er wel voor ge waakt worden dat niet alles op de rug van het kind wordt geschoven. Een inboedel- of brandverzekering dekt weliswaar ook have en goed van de koters, maar wordt sowieso afgesloten. Ziektekosten- en be grafenisverzekering die voor het kind worden afgesloten, worden uiteraard wel berekend. Dat geldt ook voor telefoonkos ten die het kind maakt. Het NIBUD rekent geen abonnementskosten, tenzij de tele foon speciaal voor het kind is aangeschaft, maar wel de 'tikken' die het kind verbelt. En menig ouder van een door liefdeskoorts bevangen puber weet hoe hoog dat kan oplopen. Anderzijds is het verbazingwekkend hoe veel je toch nog op je kind kunt afschui ven. Heeft Jean-Paul of Marie-Louise de mazzel met de Space Wagon van pa naar school te worden gebracht, dan kunnen die kosten 'in rekening' worden gebracht: van minimaal 47 tot maximaal 71 cent per kilometer (verzekering, benzine, afschrij ving inbegrepen), afhankelijk van de grootte van het voertuig. Omdat het ondoenlijk is elk kassabonnetje van Zeeman voor een onderbroek te be waren, geeft het NIBUD vuistregels voor de kosten van schoenen en kleding. Die kunnen, afhankelijk of het om jongen of meisje gaat, lekker aantellen. Voor dreu- messen tot vijf jaar liggen de uitgaven op 40 tot 65 gulden per maand, pubers tussen 12 en 17 'doen' 65 a 100 gulden per maand. Kasten, bureau's, bedden en stoelen die om der kindswille worden aange schaft, worden ook 'toegere kend'. Dat levert een gemid delde uitgavenpost van 25 tot 45 gulden per maand op. Een niet onbelangrijk hoofd stuk vormen de huishoudelij ke uitgaven. Immers, de jeugd anno 1997 bepaalt niet alleen voor een belangrijk deel wat er op tafel komt, doorgaans is ze ook uiterst bereidwillig om royaal deel te nemen aan de consumptie er van. Omdat je als ouder ten slotte niet elke keer dat de kinderhand in de chipsbuil graaft een kwartje kunt tur ven, geeft het NIBUD ook hiervoor richtlijnen. Een peuter consumeert gemid deld voor 105 gulden per maand, boven de vijftien wordt voor 255 gulden achter de kaken ge schoven. Het is een all-in tarief. Rokertjes, borrelnootjes, colaatje-tik, koffie, thee en pilsje, het zit er allemaal in. Huisdieren behoren al snel tot de vergeten kosten. Het hele gezin heeft tenslotte ple zier van kanarie of hond. Maar ook hier toont het NIBUD geen erbarmen. Is Rex van dochterlief, dan worden de kosten op haar bordje gelegd: afhankelijk van de grootte kost een hond 45 tot 70 gulden per maand. Vogel en knaagdier zijn met 15 gulden dan een stuk aantrekkelijker. De brochure 'De kosten van kinderen' (prijs 10,50 is niet bepaald een bestseller in Nederland. Meestal zijn het gescheiden ouders die er naar vragen om de hoogte van de kinderalimentatie te berekenen. „Een enkele keer bellen ouders die met kinderen willen beginnen en ons vragen: wat kost dat? Maar daarvoor is de brochu re eigenlijk niet bedoeld," zegt de woord voerster van NIBUD. Wie na al het gereken nog de illusie heeft 'dat het wel meevalt', komt bedrogen uit. Dat geldt ook voor de gedachte 'dat de kinderbijslag het allemaal wel dekt'. Voor die centen kun je nauwelijks een hond houden. Het enige wat de ouders rest, is de kinderen bij het verlaten van het nest de optelsom onder de neus te wrijven, in de hoop dat de boodschap overkomt. Onge twijfeld zal het antwoord luiden: „Maar we hebben er een hoop lol voor gehad." netto inkomen per maand (incl. vakantiegeld) f 2.000 1.500 1.000 2 kinderen fSfmiaK Kinderen, hoe meer hoe beter De feestvreugde over de geboorte van een nieuwe telg is vaak nog niet ver stomd, of handige verzekeringsadvi seurs weten de nieuwbakken ouders al te vin den voor zeer serieuze zaken. Geldzaken. Wat nu nog baby is, gaat over achttien jaar stude ren. En studeren kost geld, veel geld, zal de verzekeringsadviseur aan de ouders voorhou den. De ouders zullen begrijpen: alleen wie het beste voor heeft met zijn jonge spruit, be gint vroeg met sparen. Door Harry Coerver Is dat sparen voor de studie van kind of kin deren wel nodig? Dat is een vraag waarop geen eenduidig antwoord bestaat. In Neder land krijgen studenten immers studiebeurzen. Ook zonder financiële hulp van ouders zou het dus mogelijk moeten zijn om na het acht tiende levensjaar nog enkele jaren te vertoe ven op een universiteit of school voor be roepsonderwijs. Wie een basisbeurs onvangt, een aanvullende beurs en daarnaast ook nog een rentedragen de lening afsluit, komt een heel eind in de goede richting. Als de ouders een laag inko men hebben, zou die combinatie wel eens vol doende kunnen zijn, ook al zal deze combina tie een nogal armetierig studentenleven ople veren. Voor sommige ouders is het misschien hele maal niet nodig om bijtijds wat pecunia apart te leggen. Maar de periode tussen box en bul is geplaveid met onzekerheden. Wie weet of het huidig systeem van studiefinanciering over achttien jaar nog steeds in elkaar steekt zoals nu? Daar hoeft overigens niemand op te rekenen. Wie naar de achterliggende decennia kijkt, weet één ding heel zeker. Studiefinan ciering zal nog vaak en ingrijpend verande ren. Maar of de ouders dan meer of misschien r wel minder moeten bijdragen in de studiekos ten van hun kroost, dat kan niemand vertel len. Het huidige systeem gaat er in elk geval vanuit dat de ouders flink in de buidel tasten. Daarbij geldt de volgende vuistregel. Trek van het belastbaar inkomen van iedere ouder 30.000 gulden af. Van de overblijvende bedra gen moet tussen een kwart en eenderde gere serveerd worden voor de studiekosten van kinderen waarvoor de overheid niet wil op draaien. Een ander gevolg van het huidige systeem is dat nogal wat studenten een fikse schuld, van soms wel tienduizenden guldens, opbouwen tijdens de studie. Een rentedragen de schuld, waar na de studie tot zeventien jaar lang aan terugbetaald kan worden. Ouders die het zich kunnen permitteren, zoe ken al snel naar wegen om te voorkomen dat hun kind na een studie jarenlang met zo'n fi nanciële last door het leven moet sjouwen. Een reden te meer om alvast aan een spaar potje te denken. Hoe dat spaarpotje eruit moet zien, daarover hebben banken en verzekeringsmaatschap pijen ruime opvattingen. „Hoe eerder u be gint, hoe beter. Vijf jaar eerder beginnen, be tekent al gauw een twee keer zo hoog eindka- pitaal als uw kind 18 jaar is." Dat meldt bij voorbeeld de folder van Spaarbeleg (een Aegon-dochter) waarin het 'Koersplan' wordt aangeprezen. Het is een kapitaalverzekering zoals veel maatschappijen die aanbieden. Een ouder spaart minimaal vijftien jaar lang iedere maand een bepaald bedrag. Aan het einde van die periode komt een groot bedrag, belasting vrij, ter beschikking. De hoogte van dat kapi taal kan verschillen. Bij 'Koersplan' wordt het geld belegd in effecten. Als die sterk stij gen, is het kapitaal groot. Dalen ze, dan is er aan het einde van de periode minder te verte ren. Is het verstandig voor ouders om geld te Studenten moeten hard werken om de tempobeurs bij te benen en hun ouders moeten er niet zelden een schepje bovenop doen om een hoge schuldenlast te vermijden. foto karin spithoven steken in kapitaalverzekeringen om de studie van zoon of dochter financieel veilig te stel len? Juridisch adviseur Weenink van de be langenvereniging Consument en Geldzaken ziet zowel voor- als nadelen. „Het nadeel is de grote onduidelijkheid rond dat soort verzekeringen. Van een maandbe drag van bijvoorbeeld honderd gulden wordt soms twintig tot vijfentwintig gulden niet eens gespaard. Dat geld gaat op aan contract- kosten, provisie voor de tussenpersoon, een ingebouwde overlijdensverzekering of nog andere zaken." Ook het tussentijds afkopen van de verzekering kan volgens Weenink voor onaangename verrassingen zorgen. Dan blijkt namelijk nog sterker dat een deel van het geld niet belegd is. Weenink ziet echter ook voordelen. „Voor wie zelf niet de discipline kan opbrengen om re gelmatig geld aan de kant te leggen voor later, werkt zo'n kapitaalverzekering discipline rend. Bij een losse beleggingsrekening, die in de regel meer oplevert, ontbreekt die stok achter de deur." Beleggingsrekening, gewone spaarrekening, kapitaalverzekering, het zijn allemaal manieren om voor dat appeltje voor de dorst te zorgen als kinderen gaan studeren. De rendementen verschillen. Een kapitaal verzekering levert meer op dan een gewone spaarrekening. Een beleggingsrekening geeft op de lange termijn een hoger rendement dan een spaarrekening. Na de afschaffing van de algemene weduwen- en wezenwet (AWW) en de komst van de nieu we algemene nabestaandenwet (ANW) is het verstandig ook te beseffen hoe het financiële plaatje eruit ziet als één van de ouders over lijdt. De nieuwe wet geeft geen uitkeringen meer als het kind de leeftijd van achttien jaar bereikt heeft. Dat is precies het moment dat er extra geld nodig is voor studie. Een verze kering die het ANW-gat opvult of een o verlij- densrisicoverzekering zijn mogelijkheden om zich daartegen in te dekken. Naast alle onzekerheden op de weg tussen box en bul blijft altijd de ongewisheid over wat zoon- of dochterlief de ouders nu daad werkelijk gaat kosten als de deuren van het voortgezet onderwijs zijn dichtgeklapt. De kosten van onderwijsinstellingen kunnen sterk verschillen. Hoe sterk is de inflatie over de komende vijftien a twintig jaar? Hoe hoog of hoe laag is het collegegeld over vijftien jaar? Hoe zit het tegen die tijd met de ziekte kostenverzekering van studenten? Beleggingsgroep Robeco maakte een tijd gele den wat berekeningen. Eén van de uitkomsten was dat op dit moment de gemiddelde kosten die ouders maken voor een studerend kind ongeveer 9300 gulden per jaar bedragen. Over achttien jaar zal dat bedrag, geïndexeerd, 18.000 gulden per jaar zijn. Aldus de bereke ningen van Robeco. Het kan natuurlijk ook meer zijn, of minder.... DINSDAG 4 NOVEMBER 1997 E2 Een paar schoenen van het merk dat de goedkeuring heeft van de vriendjes, slokt de kinderbijslag al grotendeels op. foto karin spithoven Een dikke BMW met lederen bekleding, of toch maar een kind? Geen zinnig denkend mens heeft die afweging ver moedelijk ooit gemaakt. Maar wie de kosten van zijn nage slacht eens goed op een rijtje zet, ontdekt dat een kind een knap kapitaal kost voordat het de voordeur van het ouderlijk stulpje voorgoed achter zich dicht trekt. Voor dat bedrag heb je ook een leuke auto... Door Chris van Alem Ukent ze wel, de twistgesprekken tussen u en uw kinderen over kle ding, schoenen, noem maar op „Nikes? En je hebt net nieuwe schoenen. Daar doe je het maar mee. Bovendien, het geld groeit ons niet op de rug." Dit soort discussies begint meestal als kin deren een jaar of tien zijn en, onder in vloed van vriendjes en televisie, verdomd goed weten wat ze willen hebben. „Want dat krijgt Iris ook van haar moeder en waarom ik niet. Ik vind jou maar stom," om eens een alledaags dialoogje aan te ha len. Dat zijn precies de momenten waarop vader of moeder de rekenmachine tevoor schijn moet halen om eens uit te rekenen hoeveel zo'n etterbakje nou precies kost. Kinderen, in een bewust of onbezonnen moment begin je eraan, maar voordat je 't in gaten hebt, schoppen ze een deuk in je huishoudbudget. Wie van een modaal inkomen van circa 3000 gulden per maand netto (inclusief vakantiegeld) moet rondkomen, is maan delijks gemiddeld 430 gulden kwijt aan een kind, rekent het Nederlands Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) voor in de Budget-agenda 1998. Na achttien jaar onder de ouderlijke vleugels te hebben vertoefd, staat de teller stil bij 92.880 gul den. Nee, dan kun je er beter twee hebben, dat scheelt toch mooi 27.000 gulden. Per kind, wel te verstaan. Gezinnen die tweemaal modaal, zo'n 5300 gulden per maand netto, te verspijkeren hebben, zien hun welvaartsstatus afstra len op het prijskaartje van hun koter. Dat loopt dan bij één exemplaar na achttien levensjaren op tot 166.320 gulden. Tot voor enkele jaren nog het bedrag van een leuke premie-A-woning. Overigens geldt ook hier: twee halen, minder betalen. Voordeel: 46.440 gulden. Daar koop je toch vlot een sjieke middenklasser met dubbele airbag voor. Wie zijn oogappel(s) financieel wil fileren, verplicht zich tot een avondje stug reken werk. De gehate schoenendoos met losse rekeningen, bonnetjes en dergelijke is daarbij onmisbaar, evenals overzicht van kosten voor huur, hypotheek, verzekerin gen. Plus een goed geheugen, want menig uitgave die fluks uit de achterzak wordt betaald om acute kindernood te lenigen, Tot een bepaald bedrag hoeft u over ren te- en dividendinkomsten geen belastinq te betalen. In zijn algemeenheid is het al tijd verstandig daar gebruik van te ma ken. Per persoon gelden voor zowel ren te- als dividendinkomsten vrijstellingen van 1000 gulden (2000 gulden voor ge- huwden). Voor rente op rekeningen én op naam van minderjarige kinderen geldt een extra rentevrijstelling van 500 gulden per kind. Het is, belastingtechnisch gezien, vaak ongunstig om tegelijkertijd te sparen en te lenen. Als u op een spaarrekening 600 gulden rente ontvangt, is daarop normaal gesproken de rentevrijstelling van toepas sing. Betaalt u echter tegelijkertijd 1000 gulden rente op een persoonlijke lening, dan wordt de vrijstelling hiermee vermin derd (saldering). Per saldo houdt u in dit geval slechts 400 gulden over. U kunt dus beter eerst het spaarpotje aanspreken. Dit is ook het addertje onder het gras (meestal in hele kleine lettertjes) bij aller lei beleggingsproducten waarbij aande len worden geleasd met geleend geld. Rente van geblokkeerde spaarloon- en premiespaarregelingen hoeft niet te wor den gesaldeerd voor de berekening van de rentevrijstelling. Ook de rentevrijstel ling van kinderen hoeft nooit te worden gesaldeerd. De aftrek van hypotheekrente is een ge val apart. Tot en met 1996 mocht je naast de te betalen hypotheekrente een spaar potje aanhouden zonder dat daarmee de rentevrijstelling in gevaar kwam. Bij hy potheken die na 1 januari 1997 zijn afge sloten, geldt dat alleen nog als de hypo theek is aangewend voor de aankoop, verbetering of het onderhoud van de wo ning. Als u er iets consumptiefs mee doet (bij voorbeeld auto kopen), geldt de con sumptieve beperking (zie aftrek rente 3). Als u er aandelen voor koopt die dividend kunnen genereren, geldt geen beperking. U moet dan de betaalde rente wel salde ren met ontvangen rente en dividend. Dit jaar is consumptieve rente nog aftrek baar tot een bedrag van 10.000 gulden per persoon per jaar (20.000 gulden per echtpaar). In de komende jaren zakt dat bedrag tot 5.000 gulden (gehuwden 10.000 gulden). Hebt u de aftrekruimte nog niet benut, dan kunt u voor 31 de cember rente vooruitbetalen die anders de eerste helft van het erop volgende half jaar moet worden betaald (bijvoorbeeld hypotheekrente). Dat is toegestaan tot een bedrag van maximaal 4000 gulden. U zou ook kunnen overwegen aandelen te leasen met vooruitbetaalde rente. Diverse aanbieders (LegioLease, Robeco) hebben producten die hier op inspelen. Hoe het nieuwe belastingstelsel eruit gaat zien, staat nog niet vast. Maar dat de tarieven omlaag gaan, is zeer aanneme lijk. Nu 37, 50 en 60 procent, straks moge lijk 18, 36 en 48 procent. U kunt hier op inspelen door rente-uitbetaling naar de toekomst te schuiven, bijvoorbeeld met behulp van spaarbewijzen. De dan te ont vangen rente wordt tegen een lager ta rief aangeslagen. Als u met geleend geld aandelen koopt, is de rente in principe onbeperkt aftrek baar. Ook hier moet u echter de betaalde rente en ontvangen rente van spaarreke ningen met elkaar salderen. En let op: sinds 1 januari van dit jaar moet ook het ontvangen dividend worden verrekend met de betaalde rente. Als u met geleend geld aandelen koopt, is contant dividend dus minder interessant. Er zijn echter beursfondsen die een keuze-dividend bie den: contant of in aandelen (agiostock). Dat laatste is wel belastingvrij, zij het dat er discussie kan ontstaan over de aftrek baarheid van de rente. Als u dan toch aandelen bezit die alleen contant dividend uitkeren, kunt u de aan delen ook nog verkopen. Dat moet dan wel gebeuren voordat het dividend offici eel is vastgesteld. In de koerswinst is het dividend dan nog verdisconteerd en u hoeft er geen belasting over te betalen. 'Dan ben je in de boot men door de Zilvervloi Sparend voor later ga straks ook sparend dot Klein Orkest zong het, in de jaren tachtig, fulminerend tegen alle staat voor behoudend de geest ademt van 'pl dag'. In het eerste half van 1997 sluisde Nede weer 5,5 miljard guide spaarrekeningen. Naar beleggings- en - fondsen ging nog eens vijf miljard gulden. Hf spaargedrag evolueert sparen heet nu soms b maar het blijft (be)sps voor later. „De belangrijkste drij de behoefte aan finan kerheid. Dat was vroe en is nog steeds zo." Door Peter Scholte Wie de beleggings schouwt, zou haas veel Nederlanders hl boekje hebben ingeruild voi lendepot. De werkelijkheid der. Het spaaroverschot van 5,5 in het eerste halfjaar van 199 lager dan de zeven miljard i riode van 1996, maar histor een zeer hoog niveau. Tege volgers van de spaarmarkt, VSB Bank en het Centraal 1 Statistiek (CBS), dat het aai re beleggers toeneemt. Har breken, behalve over de inl< noteerde beleggings- en clicl eerste zes maanden van dit in totaal 5,1 miljard gulden is meer dan ooit. De deskundigen zijn het ero bedrijfsspaarregelingen grc antwoordelijk zijn voor he overschot. Aan de hand van 1995 en 1996 schat Ron Stor dat van de 5,5 miljard guide ste halfjaar ongeveer drie stig is van bedrijfsspaarrege klopt, is toch nog 2,5 miljare rekeningen met een rente met maar goed een procentji Hoe zit 'de spaarder' van t elkaar? De Rabobank, nog bank van Nederland met ee van ongeveer 35 procent, he een beeld te kunnen vorme derverdeling in vier catege In de grootste groep (bijna de spaarders die de hoogte zo belangrijk vinden, hun willen hebben, vertrouwen van hun bank, gesteld zijn contact en over het algem zijn. „In deze groep tref je veel mensen die een gedeelte va len consumeren. Maar ook in deze categorie," zegt drs. Guus Maas van Rabob Omgekeerd komt de Rabo ren tegen in een groep van ren (25-30 jaar) die de renti vinden, goed zijn opgeleid van hun bank te werk g< met hun geld willen omga. spelen'. Tussen die twee uitersten van spaarders die kiest vod Voor een deel willen en kun dig beslissen, maar als het wordt, vragen ze de bank zijn geen spaarders die el maar ook geen grote avont Dan blijft nog een categori bank moeilijk greep op kr spaarders vallen gemakk wat nieuw is, maar niet vo Een tijd geleden werd op de een reclamefilmpje vertoon gende te zien was: een ma een fauteuil. Op de leuning van c een vrouw plaats die er als een s maar geen stewardess is. Ze legt lig op de schouder van de man f man doet. Dat is niet veel. Hij S( indringend aan en zegt dat de i dat heel goed doet. Even is het s wouw dat de man buitengewi bezig is, want als hij zus en zo was hij nu behoorlijk rijk gewe vrouw triomfantelijk. Zoiets. Ein Hoewel dat spotje dagelijks te zi vervelend werd, keek ik er altijd een problematiek aangeboord c Toen ik begin jaren tachtig bes de pen te leven, leek het me ha drag bijeen te garen dat me it een periode te overbruggen Wc met zou lukken met het schrijve

de Stem | 1997 | | pagina 28