'Dieven' brengen actie vlaggen terug DE STEM Boeren leggen vaker het loodje INT PHOTO Nieuw tijdschrift in Zeeuws dialect 'Aardverschuiving' op kandidatenlijst WD O-Zeeuws-Vlaanderen provincie onderzoekt illegale afgravingen varkensboer Van Sleuwen "0" Vooral het aantal Zeeuwse akkerbouwers holt keihard achteruit 'Eetpiraat' aangehouden Kerkbestuur Nieuw-Namen zwicht voor dreigende rechtsvervolging C1 'Ik sta nu helemaal te glimmen' Dwangsom dreigt voor Zuid-Chemie >entechniek TDI-16V 5elmotor Bodemsanering Kapellebrug start binnen drie jaar Tieners stelen bromfiets uit wraak na ruzie OPLEZIER MET SPRINT PHOTO jL_ afdrukken van uw volle rolletje nu iurvergrotingen van uw mooiste negat'even Vlissingen, Scheldeplein_ji^ Middelburg,MorkL Middelburg. MQ™I Goes, Lange Vorstsfrggj- Bergen op Zoom, v-d. Rjil^QgLj Roosendaal. Nieuwe__Mgl!sL^ Etten-Leur, Winkelcentrum Hulst - De eigenaar van een restaurant aan de Gent sestraat in Hulst kreeg het afgelopen weekeinde een zo genoemde 'eetpiraat' op be zoek. Deze 35-jarige inwoner van het Belgische Sint Niklaas deed zich voor een bedrag van 59 gulden te goed aan dranken en spijzen, maar kon niet betalen. De restaurant houder schakelde daarop de politie in. De man stond daar bekend als iemand die al va ker gearresteerd was voor 'eetpiraterij'. Na verhoor is de man heengezonden. DINSDAG 4 NOVEMBER 1997 Van onze verslaggever Zuiddorpe - Het Axelse WD-gemeenteraadslid L. den Doel- der-Van de Voorde is gisteravond verrassend tot lijsttrekker van haar partij gekozen voor de aankomende gemeenteraads verkiezingen. Beoogd lijsttrekker T. Marteijn trok zich tijdens de algemene le denvergadering van de WD in restaurant Onder de Linden in Zuiddorpe op het laatste moment terug. Den Doelder-Van de Voorde maakt al zestien jaar deel uit van de Axelse gemeenteraad. Niette min werd zij door de verkiezings commissie van de WD-afdeling Oost-Zeeuws-Vlaanderen slechts op de vijfde plaats van de con cept-verkiezingslijst gezet. Marteijn, het huidige raadslid J. Wijnakker, P. Snoodijk en raads lid P. Apers prijkten boven Den Doelder-Van de Voorde op die lijst. De WD-leden beslisten evenwel volledig anders. De lijst wordt nu zoals gezegd aangevoerd door Den Doelder-Van de Voorde, ge volgd door Apers, Wijnakker, R. Vriens en Snoodijk. Marteijn gaf na afloop van de vergadering een simpele verkla ring voor zijn terugtreden als beoogd lijsttrekker en kandi daat-raadslid. „Toen de verkiezingscommissie de concept-kandidatenlijst moest samenstellen was er niemand die kandidaat-wethouder zou willen of kunnen zijn. Te elfder ure bleek dat mevrouw Den Doelder daar wel voor in bleek. Toen had ik er geen enkele moeite mee mij terug te trekken. Ik heb acht jaar deel uitgemaakt van de Axelse gemeenteraad en dat is op zich genoeg. Maar als je dan gevraagd wordt voor het lijsttrekkerschap omdat er anders niemand is, laat je je partij uiteraard niet in de steek." De kersverse lijsttrekker reageer de in een korte reactie opgetogen op het vertrouwen van haar ach terban. „Aanvankelijk was het best een tegenvaller om maar op de vijfde plaats van de lijst te staan. Maar nu sta ik helemaal te glimmen. Wij gaan voor vijf ze tels," aldus Den Doelder-Van de Voorde. Door Ronald Verstraten Oost-Souburg - Half december van dit jaar verschijnt er een nieuw Zeeuws tijdschrift dat volledig in dialect wordt geschre ven. Het blad gaat 'Noe' heten en het eerste nummer wordt gra tis verspreid door de hele provincie. Een van de initiatiefnemers is co- pywriter/free-lance journalist Marco Evenhuis uit Oost-Sou burg. „Wij willen een vernieu wend tijdschrift maken. Een te genhanger van alles wat tot nu toe in dialect wordt geschreven. Vaak zijn dat nostalgische ver haaltjes over vroeger. 'Noe' moet echter heel divers worden. Er komt proza en poëzie in, maar ook bijvoorbeeld een kookru- briek. Daarin komen dan nieuwe gerechten, op basis van oude Zeeuwse recepten te staan." Het eerste nummer, het zoge naamde Nul-nummer, komt in boekhandels, bibliotheken, res taurants en cafés te liggen. „Ho pelijk een week voor de Kerst. We willen een zo groot mogelijke op lage. Dat betekent wel dat we het door middel van advertenties fi nancieel rond moeten zien te krij gen. Het aantal pagina's blijft in het Nul-nummer daarom be perkt. Maar vanaf het eerste Van onze verslaggever Sas van Gent - De kunstmest- fabriek Zuid-Chemie in Sas van Gent moet op haar tellen passen omdat daar onlangs voor de tweede keer in korte tijd in strijd met de milieu voorschriften is gehandeld. De directeur van de directie Ruimte, Milieu en Water van de provincie dreigt het bedrijf met een dwangsom en mogelijk straf rechtelijk optreden bij herhaling van de overtreding. Zuid-Chemie veroorzaakte op 17 oktober een stankgolf die ge paard ging met een blauwe walm boven Sas van Gent. Dat leidde tot tien milieuklachten door in woners van die gemeente. De klachten zijn dezelfde dag vast gesteld en bevestigd door milieu medewerkers van de gemeente. Een inspecteur van de directie Ruimte, Milieu en Water van de provincie vroeg vervolgens op heldering bij het bedrijf en ver zocht tevens iets te doen om de oorzaak van de stankgolf weg te nefnen door een granulatie-een heid stil te leggen. Zuid-Chemie gaf daar gehoor aan. De overtreding was de tweede in korte tijd, want op 30 augustus dit jaar deed zich hetzelfde pro bleem voor. Zuid-Chemie is de fout in gegaan door pas na ingrij pen van de provincie iets aan het stankprobleem te doen. De mi lieuvoorschriften schrijven voor dat het bedrijf de machines on verwijld stil moet leggen als zich het bewuste euvel voordoet. nummer volgend jaar is het de bedoeling dat je voor vijfentwin tig gulden drie dikke nummers en één dunnere 'nieuwsbrief' krijgt. Op langere termijn denken we aan een kwartaalblad." Het is de bedoeling dat het blad 'van voor tot achter' in dialect ge schreven wordt. Om uniformiteit in schrijfwijze te krijgen, hebben Evenhuis en de zijnen een 'Schriefwiezer' opgesteld. „De spelling is uniform, maar aan de manier waarop bepaalde klanken worden uitgesproken, kun je zien in welk deel-dialect het is ge schreven. 'Straote' voor straat in het Zeeuws-Vlaams, 'straete' in het Bevelands, bijvoorbeeld. Met het oog op het uitbrengen van het tijdschrift hebben de ini tiatiefnemers een stichting in het leven geroepen. Naast Evenhuis maken onder andere een journa list en een historicus daarvan deel uit. Ze hebben vooral de kunst afgekeken van Twente, waar op een kleinere bevolking dan in Zeeland, zelfs vier dialect tijschriften verschijnen. „Dat is ook de belangrijkste reden waar om wij hier zoiets willen probe ren: Zeeland is van de dialect sprekende delen van Nederland het laatste waar zo'ii tijdschrift nog niet bestaat." Voor de eerste jaargang is bij de provincie om subsidie gevraagd. Evenhuis hoopt op tenminste driehonderd abonnees. Bijdragen aan het blad komen van onder anderen Jan Zwemer, Cees Maas, Lou Vleugelhof en Peter Verdur- men. 'Noe' wordt geïllustreerd met foto's en pentekeningen. De redactie wil de Commissaris der Koningin in Zeeland, W. van Gel der, vragen om een voorwoord voor het eerste nummer te schrij ven. Dat wordt vervolgens ver taald in het Zeeuws. &ggBBÊBBBÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊËIÊlÊÊRÊÊË Van onze verslaggeefster Oostburg - De provincie Zeeland gaat onder zoek verrichten naar de illegale ongrondings- werkzaamheden door de Van Sleuwen Groep aan de Sophiaweg in Oostburg. Zo wordt de gestorte grond gecontroleerd op ver ontreinigde stoffen en zal de provincie boringen verrichten om kijken hoe diep er is gegraven. Tijdens de bouw van een van de drie varkensbedrij ven van Van Sleuwen is een deel van het perceel aan de Sophiaweg afgegraven door medewerkers van de Brabantse varkensboer. De ontgronding vond vol gens de provincie, de gemeente Oostburg en de poli tie plaats in de periode van eind september tot be gin oktober. De werkzaamheden bestonden uit het winnen van zand en het vervolgens weer aanvullen met grond. Aangezien Van Sleuwen geen vergunning had voor deze ontgronding moest hij gelijk stoppen met gra ven. Het bedrijf had de Ontgrondingenwet overtre den. Deze wet valt onder verantwoordelijkheid van de provincie en deze overheid dient de geconsta teerde overtreding dan ook verder af te handelen. „We gaan binnen 1 a 2 weken boringen verrichten op dit terrein om precies te weten hoe diep er is ge graven. Daarnaast gaan we monsters van de grond nemen om te controleren of er geen verontreinigde stoffen in de afgegraven putten zijn gestort. Het zand dat is afgegraven komt met name uit sloten en voor de aanleg van een mestbassin moest er ook veel worden ontgrond. In plaats van het zand is er ande re grond teruggestort om de funderingen te verster ken. Daar komt nog bij dat zand voor een veel bete re prijs kan worden verkocht dan gewone grond," aldus A. Abrahamse van de provincie Zeeland. Abrahamse stelt dat de provincie voorlopig tegen Van Sleuwen geen bestuursdwang gaat gebruiken om de illegale afgravingen terug te draaien. „We wachten eerst het onderzoek af. Op dit moment ligt het terrein er redelijk netjes en schoon bij." De ille gale zandafgraving is niet de enige overtreding waarvan Van Sleuwen wordt beschuldigd. De ge meente Oostburg wil verschillende overtredingen van de varkensboer aanpakken. Deze overtredingen bestaan onder meer uit het te groot bouwen van de stallen, het houden van te veel varkens in de stallen en het niet voldoen aan de milieu-eisen. Actievoerders die de kerk van Nieuw-Namen willen behouden deden eerst aangifte van diefstal van hun zondagochtend weggehaalde actiemateriaal. Nadat het gisteravond terug werd gelegd, ontfermden ze zich er weer over. foto's camile schelstraete 1 november leverbaar in r vestigt Opel zijn naam nmers de eerste autofa- het principe van directe met vier kleppen per n de gewone dieselmo- TDI-16V legt met z'n souplesse aan de dag n een benzinemotor zou it eerder aan een benzi- iet denken. En dan z'n stad verbruikt de Vectra 1 op 16,95. Op de snel- inige moment dat u aan inkt. Bijzonder is ook z'n lan CO; is tot een abso- laar misschien wel het Ie TDI-motor is z'n prijs, n de DI-16V rijdt u dit een onvergetelijke proef- let plezier, denk diesel. ■geheel nieuwe, revolutionaire diesel motor luiden een nieuw tijdperk in op les en zijn tevens bijzonder zuinig. De weeliter met 60kW/82 DIN-pk. De 2.0- |kW/100 DIN-pk. Op milieugebied fbr- n doorbraak. De emissiewaarden van V>% onder de nieuwste Europese nor- *f f 45.450,-. Vectra Stationwagon Zeeland wordt groener. Steeds meer boerenbedrijven leggen het loodje, worden van akkerbouwbedrijf omgeturnd naar melkveehou derij of worden onderdeel van een 'warme sanering'. In zo'n geval verkoopt een boer zijn grond aan een project voor natuurontwikke ling. Daarmee wordt het beeld van de ploegende boer op zijn akkers steeds zeldzamer. foto wim kooyman je de natuurontwikkeling die in onze provincie eveneens gestaag doorgang vindt. Er zijn boeren die bij gebrek aan een opvolger besluiten hun grond voor natuur ontwikkeling te verkopen, een 'warme sanering' noemen wij dat." Dat vooral akkerbouwers het moeilijk hebben is niet verwon derlijk. Enerzijds staan de rende menten al jarenlang onder druk, anderzijds worden zij geconfron teerd met allerlei verscherpte re gelgevingen (denk aan milieu- eisen) die een lastenverzwaring betekenen waar geen inkomens verbetering tegenover staat. Roze invasie In Zeeland nam het aantal inten sieve veehouderijen sinds 1990 met drie af van 72 naar 69, on danks de komst van een aantal grootschalige varkensfokkers. Onderzoeker Cor Pierik van het Centraal Bureau van de Statis tiek constateert dat varkenshou ders proberen ook in akkerbouw gebieden voet aan de grond te krijgen. Toch wil hij niet spreken van een 'roze invasie'. „CBS-cijfers wijzen inderdaad op een toename van de vakens- stapel in verschillende delen van Groningen en Zeeland. Toch is de toename van het aantal varkens nergens zo groot als in de concen tratiegebieden in Oost-Brabant en Noord-Limburg. In de periode 1990-1997 hebben zich in die ge bieden nog eens een kleine mil joen varkens extra genesteld. Het totaal aantal varkens in Gronin gen, Friesland, Drenthe, Flevo land, Zeeland, Zuid- en Noord- Holland is bij elkaar nog bedui dend minder dan deze toename." Kapellebrug - Binnen drie jaar moet gestart zijn met de sanering van de bodem langs de Gentsevaart in Kapelle brug. Daar heeft tot oktober 1990 een tankstation gestaan. GS van Zee land hebben vastgesteld dat de grond ernstig vervuild en sane ring zeer gewenst is. In het ter rein zijn zes ondergrondse tanks aanwezig. Vier hiervan worden weggegraven en tot schroot ver werkt. Twee tanks, voor petro leum en afgewerkte olie, worden niet verwijderd. Ter plekke is een deel van de grond bebouwd. Daardoor blijft een deel van de verontreiniging nog bestaan tot de sloop. Dan wordt ook de resterende grond weggegraven en schoongemaakt. De 'dieven' besloten eieren voor hun geld te kiezen en de spullen terug te zetten bij de ingang van de parochiekerk. De aanklacht is vervolgens weer ingetrokken. Het gaat om het zoveelste inci dent in de strijd om het'behoud van de parochiekerk. Het kerk bestuur vindt dat de kerk niet meer gehandhaafd kan worden, vanwege de enorme kosten. Een groepje actievoerders, gesteund door de dorpsraad, meent dat de kerk wel degelijk kan worden behouden. Afgelopen zondag werd de laatste gewone dienst gehouden in de kerk, want vanaf volgend weekeind worden de diensten gehouden in het tot ge bedsruimte verbouwde kruisge- bouw. Om van hun 'rouwstem- ming' blijk te geven trokken met bivakmutsen getooide inwoners zaterdagnacht op pad om ver spreid door het dorp zwarte vlaggen en een actiebord op de hangen. De actie mislukte ech ter. Leden van het kerkbestuur kregen er lucht van en gingen op Krap anderhalve dag na de diefstal. De 'dieven' hebben het bord en de vlaggen neergegooid in de tuin van de kerk. Zo voorkomen ze dat de tegen hen ingediende aangifte van diefstal tot rechtsver volging leidt. Door Rein van der Helm Terneuzen/Goes - Steeds meer boerenbedrijven leggen het loodje. Tussen 1990 en 1997 nam in Zeeland het aan tal land- en tuinbouwbedrijven met 431 af van 5076 naar 4645. Het leeuwendeel hiervan komt voor rekening van de akkerbouwers. Hdn aantal daalde met bijna tien procent •van 3099 naar 2796 (- 303). Het aantal Zeeuwse tuinbouwbe drijven nam afgelopen zeven jaar af van 711 naar 673, dat van de gemengde bedrijven van 672 naar 553. In diezelfde periode steeg het aantal rundveehouderijen van 522 naar 554. Het gaat hier veelal om elders in het land uit gekochte melkveehouders die zich met een flinke portemonnee op zak in akkerbouwgebieden een modern nieuw bedrijf aan schaffen. Deze ontwikkeling is niet alleen in Zeeland maar ook in de Flevopolders en Noord- Groningen waar te nemen. Halvering De verwachting van het Centraal Bureau voor de Statistiek is dat in komende twintig jaar het to taal aantal Nederlandse agrari sche bedrijven nog halveert van rond honderdduizend nu tot be neden vijftigduizend. „Zeeland zal aan deze ontwikke ling niet ontkomen," zo denkt G. van der Schelde van de standsor ganisatie ZMO. „Voor veel boe ren die nu tussen vijftig en zestig jaar zijn, bestaan geen opvolgers. Daarnaast neemt het aantal part time boeren steeds meer toe, ik schat dat eenderde van de Zeeuwse akkerbouwers er nog iets naast doet om het gezinsin komen op peil te brengen." Dat 'er naast' kan variëren van een mini-camping en werken bij een loonbedrijf tot part-time werken als buschauffeur, leraar of bank bediende. Volgens Van der Schelde is het part-time boeren een zaak van één, hooguit twee generaties. „Wanneer een kind van een part time boer de zaak wel wil voort zetten kunnen eventuele broers en zussen vragen om hun deel in het bedrijf uit te betalen. En dat is bijna nooit mogelijk, dus zo'n bedrijf is dan gedoemd te ver dwijnen." Als standsorganisatie doet de ZMO al wat in haar macht ligt om de bestaansmogelijkheid van zoveel mogelijk agrariërs veilig te stellen. „De ontwikkelingen gaan echter wel door, daar kunnen we de ogen niet voor sluiten," zo zei Van der Schelde. Grond kopen Akkerbouwers die per se willen doorboeren moeten naar schaal vergroting zoeken. Grond erbij kopen. „Momenteel komen die boeren in het vaarwater van vee houders die op zoek zijn naar grond voor een nieuw bedrijf. En de bedragen die de veeboeren willen betalen, liggen hoger dan wat voor een akkerbouwer ver antwoord is." De gevolgen hiervan zijn in be paalde delen van Zeeland al te zien. „De provincie wordt groe ner," beaamt Van der Schelde. „Zo zag je vroeger niet één koe op Noord-Beveland, maar nu zitten er al 12 of 13 nieuwe melkvee houderijen. Ook in Zeeuws- Vlaanderen vestigen zich steeds meer veehouders. Daarnaast heb Middelburg - Twee jongens van twaalf en veertien jaar oud uit Middelburg zijn in de nacht van zondag op maandag door politie agenten aangehouden in verband ®et bromfietsdiefstal. De jongens, die bij elkaar logeer den, waren 's nachts stiekem uit t>ed gekropen en namen de brom mer weg uit een schuur aan de Buitenhovelaan in Middelburg. De bromfiets was van een beken de van de veertienjarige. Het ventje wilde wraak nemen omdat 3 ruzie had gehad met de eige naar van de brommer. Surveillerende agenten troffen de wee aan op de brommer aan op de Segeerssingel. Tegen hen is Proces-verbaal opgemaakt. Ze zijn voor een alternatieve straf doorverwezen naar het plaatse nde Halt-bureau. Van onze verslaggever Nieuw-Namen - Leden van het kerkbestuur van Nieuw- Namen, die zondagochtend een vijftiental zwarte vlag gen en een 'actiebord' hadden 'gestolen', hebben de spullen gisteravond weer terugbe zorgd. Dat gebeurde nadat inwoners van Nieuw-Namen bij de politie aangifte hadden gedaan van diefstal. eigen houtje in alle vroegte op pad om de vlaggen en het bord te verwijderen. Twee kerkbestuursleden werden daarbij tijdens hun werkzaam heden door verschillende getui gen geïdentificeerd. Reden voor de actievoerders om de politie in te schakelen. Dat resulteerde in de afspraak dat de 'dieven' hun buit gisteravond om half zes te rug zouden zetten bij de kerk.

de Stem | 1997 | | pagina 13