DE STEM PvdA blij met onderzoek politie Axel PvdA Terneuzen vindt gemeente laks voor gehandicapten Victoria is twee foto's wa Niet uit de kleren bij een potje mayonaise Weinig interesse bij vervoerders voor distributie c entrum Axel verlaagt tarieven standplaats markt niet _EN rde rubriek 6/escort 98.50 (09)06-9789 bs Hot Live-Sex De Massagesalons 076-5428315. ive 0162-688084 at bij ons verder dan.. Nieuw* "Nieuw atief advies p.m. all in Kleintje ;meen heeft tijd. arateur lockmachine defect? Overlockmachines AIMACHINES ntstopping ^STOPPINGSBEDRIJF Bel Ad Timmermans Broeders B.V. Sinterklaas Raadslid verdacht van diefstal Zeeland centraal op bedrijvenbeurs A5 Nog geen duidelijkheid over oorzaak vliegtuigongeluk Veel animo voor computerbeurs BTZ in gesprek met bedrijfsleven ontante betaling aan n worden opgegeven erplicht) cl. BTW: ,14 Zaterdag 16,67 cl. BTW: ,52 Zaterdag 3,88. s/06/escort zijn geen en van toepassing. THUIS Helder tot Maastricht 4u/pd 1gpm) bandjes/operators rouwen ECHT a.d. lijn' 90-600.500 (60cpm) okaal tarief! Brabant ating: vrouwen afspreken' 10-29.46.128 Ik ben er ALTIJD VOOR JOU ca. 1,05 p/m Geëï71)64<sr-wërT~bïcïiJ ete negerinnen snakkend .jou 0056.915190(4gpm) Breda Dating (75 cpmV Hoge Vucht 090-65044121. Ginneken 090-650.441.22! H.Beemden 090-65044124. Stad Dating (75 cpm): Breda 090-650.444.76. E'hoven 090-650.444.4o! Tilburg 090-650.444.13. 60cpm! Wijkdating: vrouwen uit jouw wijk willen afspraak! 0906-17.17 Getrouwde vrouwen (20-59jr) willen sex thuis' 0906-18.18 (60cpm) Bel 06-320.320.50 1 gpm voor Thaise body- en erotische massages in zeer luxe salons Breda 076-5222333 Eindhoven 040-2127799 Den Bosch 073-6211070 ort k trio's. Ned. meisje welkom Roosendaal ....Pret in BED! 2 SexySTOEIPOEZENI! LINGERIE0165-556410 ST.WILLEBRORD super stunt, bel zo gauw je kunt v/a ƒ75,-; lesb.trio ƒ100,- 2x HP 0165-383850 NIEUW! Roxy's massage- aalon Klasse apart 10 t/m 17 u. tel. 00323-6770854 Hallo, in ben Samantha een beeldsch. BLONDINE, ik ben lang slank, en heb lang haar en volle b.... Laat mij je verleiden, om daarna heerlijk te gaan....!!! 11-22. 076-5221051. lusief jaarstukken oor exacte prijsopgaaf! HOUDER TEL. 0165-382363 reden klanten Goed, beter: t, minimale prijs. rte tel. 0416-652052. I Alle merken binnen 2 dagen dige monteurs. Vraag vrijblij- onderdelen los verkrijgbaar, n alle merken. antie vanaf 249,= m Hoge Vught, Breda Noord. 76-5715383. Gratis parkeren^ al. 076-5657977/06-52782837^ Voor al uw VERSTOPPINGEN OONINCX. 076-5878658. Loodgieter Voor reparatie of vernieuw en van dakbedekking, 9°~ ten, CV, sanitair en andere loodgieterswerkz.heder. 076-5147767 of 5614873, i SINT en PIET en kerstma^ vrouw kleding verhuur Tel/Fax 076-5874906 T.h. SINT regio Zeeland. 59698520 (buzzer). PIETEN voor Info: 06- Zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - De PvdA in Terneuzen lcrijgt regelmatig klachten over de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) en het gehan dicaptenbeleid. Deze klachten be treffen zowel de afhandeling van nieuwe aanvragen als het inlopen van de achterstand bij de soms ge deeltelijke teruggave van de inko mensafhankelijke bijdrage. Bovendien bereiken de PvdA klachten over de slechte bereikbaarheid van het WVG-loket. De telefonische bereikbaar heid van 08.30 tot 10.30 uur wordt vol gens de PvdA door ouderen en mensen met een handicap als te krap ervaren. Verder is de PvdA uit gesprekken met aanvragers gebleken dat aanvragen over bepaalde voorzieningen vaak niet bin nen de daarvoor geldende termijn wor den afgehandeld. „Zo is ons een geval bekend waarbij op een aanvraag die in maart is ingediend begin oktober nog steeds geen beschikking is. Dit ondanks de persoonlijke toezeggingen van de ver antwoordelijke wethouder," aldus frac tie-voorzitter W. van Walraven. De PvdA'wijst ook op klachten over het collectief vervoer. Er wordt vooral ge doeld op te lange wachttijden, waardoor mensen te laat op hun bestemming ko men. „Tenslotte merken wij op dat de ge meenteraad al jaren geleden heeft vast gesteld dat bij herstratingen en recon structies van straten in de hele gemeente de trottoirverlaging ten behoeve van rol stoelgebruikers wordt doorgevoerd. Wij moeten helaas constateren dat dit besluit onvoldoende consequent wordt uitge voerd. Met name in de kleinere dorpen schort daar nogal wat aan." Vanwege deze klachten stelt de PvdA schriftelijke vragen aan het college. Zo wil de fractie weten hoeveel aanvragen in het kader van de WVG momenteel bij de gemeente zijn ingediend en hoeveel Van onze verslaggever Axel - De PvdA in Axel juicht het besluit van het kerkbestuur om bij de politie aangifte te doen van de van diefstal verdachte R. van Hoecke toe. Er doen al te veel praatjes de ronde. Het is goed dat er een onafhankelijke partij de feiten op een rij zet, vindt fractie- en partijvoorzitter M. van Oyen. „Dan wordt het duidelijk wie de ware schuldige is. Ik hoor van al les. Het is niet niks waar de man van beschuldigd wordt. Ik vind niet dat we iemand moeten ver oordelen voordat hij bekend heeft. Toen ik de geruchten hoor de, hoorde ik van Van Hoecke een heel ander verhaal." Van Oyen hecht weinig waarde aan de woorden van de pastoor omdat de pastoor er niet bij is ge weest toen Van Hoecke in staat van beschuldiging werd gesteld. Dit gebeurde door twee leden van het kerkbestuur, Nieulande en Verbiest, die volgens betrokke nen een val voor Van Hoecke hebben opgezet. In de collecteschaal van Van Hoecke werden een aantal voor- afgesproken bankbiljetten gelegd waarvan een deel na de kerk dienst verdwenen was. Van Nieu lande en Verbiest weigeren tot nu toe elk commentaar. Volgens M. van Oyen is Van Hoecke op het dorp in een wat 'rare' positie beland door het raadlidschap voor de PvdA te aanvaarden en hij in die functie wel eens impopulaire beslissin gen moet nemen. „Ik weet dat er mensen zijn in de gemeenschap Zuiddorpe die hem graag op zijn bek willen zien gaan. Vandaar dat ik niet zomaar alles aanneem wat er gezegd wordt." Loco-burgemeester A. van Waes (CDA), ook uit Zuiddorpe afkom stig, reageert geschokt. Hij hul digt het standpunt dat de integri teit van een volksvertegenwoor diger met een voorbeeldfunctie boven iedere twijfel verheven moet blijven. Maar is nog niet zo ver om Van Hoecke in het be klaagdenbankje te zetten. »In Nederland kennen we een rechtssysteem. Een persoon is niet schuldig voordat hij door de rechter wordt veroordeeld." Toch zal de kwestie volgens hem een smet op de politiek werpen. „Dit is voor de politiek een heel slech te zaak," zegt hij. Vanuit het col lege moet volgens Van Waes geen actie verwacht worden. „Dat is een zaak voor de PvdA. De kies wet in Nederland is heel ruim en staat zelfs toe dat mensen met een strafblad als volksvertegen woordiger optreden." De PvdA heeft de politie verzocht haast te maken met het onder zoek om de kwestie zo snel moge lijk uit de wereld te helpen en het besmette blazoen van Van Hoec ke te reinigen. De PvdA heeft geen maatregelen genomen tegen Van Hoecke omdat daar volgens Van Oyen geen enkele aanleiding voor is. „Hij blijft gewoon func tioneren." Aan het belang voor de partij heeft Van Oyen nog niet gedacht zegt hij. Volgend jaar zijn er ge meenteraadsverkiezingen en Van Hoecke heeft de PvdA vorige keer aan een flink aantal stemmen ge holpen in Zuiddorpe. „De verkie zingslijst voor onze partij wordt in januari door de ledenvergade ring vastgesteld. Ik kan me niet voorstellen dat, als Van Hoecke fout zit, hij wordt voorgedragen. Maar zover denk ik niet. Ik zie nu alleen een man die compleet be schadigd dreigt te worden. Het is een trieste zaak." Roosendaal - In de Roosendaalse Leijsdream wordt morgen, woensdag en donderdag de elfde Bedrijven Kontaktdagen Beurs gehouden. Voor het eerst zijn er diverse Zeeuwse standhouders onder de deelnemers. Onder het motto 'Zeeland aan zet' presenteren ruim dertig be drijven en organisaties zich aan het West-Brabantse publiek. Doel is om de bedrijven uit de beide regio's meer met elkaar in contact te brengen, bestaande re laties te verstevigen en nieuwe relaties te leggen. Schrijver Jan Wolkers vermaakt het 'Boomkikkervolk' in Porgy en Bess. Door Ronald Verstraten Terneuzen Zaterdagavond. Een stampvol maar nog rede lijk beloopbaar Porgy Bess. Tweehonderd en vijfentwintig man. Jan Wolkers bestijgt het podium en begint met een sprookje, over een wolfje en een garnaal. Drukkend hete zomerdag, wolfje wil gaan zwemmen, ziet garnaal en sluit likkebaardend vriend schap. Realiseert zich dan dat hij geen mayonaise bij zich heeft en gaat snel een potje halen. Als hij terugkomt vraagt de garnaal: „Wat heb je daar achter je rug? Toch geen potje mayonaise?" Het wolfje stelt hem gerust. Het is een potje garnalenzalf, zegt hij. Str aks zal hij zijn roze lijfje eens lekker insmeren. Ontpeld gaat de garnaal te water en terug op het droge wrijft wolfje hem in. Dat gebeurt nogal dik en als garnaal er argwanend naar vraagt, vindt hij het antwoord in de slokdarm van wolfje. „De moraal van dit verhaal: trek nooit je kleren uit in de buurt van iemand die een pot je mayonaise heeft," zegt Wol kers. De toon is luchtig gezet, maar de klank verandert als hij vervolgt met 'Ezau's handen' uit Terug naar Oegstgeest, over de dood van zijn broer. „Alles wat we sa men gezien en meegemaakt had den was voorbij. Dat is de diepste reden waarom ik schrijf," legt Wolkers later nog maar eens uit, als iemand hem naar zijn drijfve ren vraagt. Splijtzwam Het verhaal is doorspekt met bij belteksten. De theatrale stem van zijn vader, drie keer per dag, „elfhonderd en tweeënzestig hoofdstukken in een jaar." Voor puber Jan wordt het een 'helse splijtzwam', een 'dagelijkse boobytrap' die voor 'veel gerefor meerde herrie' zorgt. „Maar on gewild ging ik toch behoren tot het uitverkoren volk," stelt hij vast. Niet door godsvrucht, maar omdat het zijn atheïstische en katholieke vriendjes aan bijbel kennis ontbreekt. Tijdens spelle tjes maakte hij indruk met namen en bijbelteksten. Een dreigend uitgeroepen 'Lazarus!' was goed voor veel ontzag. Vergeleken met al dat 'rumoerig schorem dat verkrachtend en brandschattend rondtrok' in de bijbel, vindt hij de kinderboeken uit die tijd maar flauwe kost. Pas als hij een vertaling van 'Mac beth' in handen krijgt, komt hij er achter dat er buiten de bijbel interessante boeken bestaan. De pauze verdeelt het publiek. Boekenkopers en handtekening jagers belagen de schrijver. Gol fers met een handicap bestellen rode wijn en doden de tijd met diepgaande bespiegelingen. „Ei genlijk is hij beeldend kunste naar," zegt de een. „Ja, dat schrijven doet hij er maar bij," vult een andere kenner aan. Dor stig schuift iemand van de rech ter- naar de linkerkant van de bar. „Maken we hier meer bier kans?" De schrijver maakt zich op voor het tweede deel. „Wat vind je van onze Jan, Marjan?" allitereert een toehoorster. „Leuk," maakt een eind aan de kortste discussie uit de literaire geschiedenis. „Heb je ook lucifers?" vraagt de eerste dan maar. Wolkers bestelt 'spraakwater' en staat open voor alle vragen. „Of ik net als Mu- lisch buitenechtelijke kinderen heb of zo. Ik ga overal op in." Als hij zich voorstander verklaart van bijbellezen op school, klinkt besmuikt gelach. „Nee, serieus. De bijbel heeft onze taal zó beïn vloed. Er zijn zoveel uitdrukkin gen uit de bijbel afkomstig. Dat weten de mensen niet eens meer. In mijn jeugd, in de dertiger ja ren, hadden wij al televisie. Ik zag al die beelden thuis in de ka mer". Boomkikkervolk Iemand stelt een vraag over Turks Fruit. Wolkers herinnert zich de vragensteller. „Oh, ja. Jij had alleen de film gezien. Dan moet je nu toch het boek lezen, hoor!" Waarop hij plotseling een verhandeling begint over de FOTO WIM KOOYMAN boomkikker. „Die heb je hier nog heel veel. Aan de kanten van 't Zwin en bij Retranchement. Daarom worden mensen uit Zeeuws-Vlaanderen ook het Boomkikkervolk genoemd." Vol gende zomer komt hij op uitnodi ging van 'een gezelschap' terug, in verband met de boomkikker. Als hij dan de vragensteller te genkomt, zal hij hem vragen of hij het boek heeft gelezen. Collega-schrijvers van zijn eigen generatie moeten het ontgelden, omdat ze 'oude mannetjes proza afscheiden'. Dat komt door de grachtengordel, de cafés. „Dat veroudert snel. Ik woon vlak aan zee. Er gaat geen dag voorbij of ik word getroffen door de wiekslag van een kiekendief. Als die vadsi ge collega's 's morgens met hoofdpijn opstaan, sta ik al in mijn atelier. Het scheelt wel, dat je fysiek bezig blijft." Het werk van jongere collega's kan hem evenmin bekoren. „Van die dikke boeken. Dat komt door de pc. Begint zo'n boek met ie mand die staat te telefoneren, staat hij dertig bladzijden verder nóg te bellen." Het brengt hem op de AKO-prijs. „Weerzinwekkend. Al die schrij vers die naar elkaar zitten te loe ren. Mijn uitgever heeft ook wel eens gezegd: zullen we een boek van jou opsturen voor de AKO. Maar ik zei: laat ze die prijs maar in mijn reet steken." fans tonen hun favoriete foto van de Spice Girls. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Terneuzen - Victoria, Mel B, Emma, Mel C en Geri, oftewel de Spice Girls staan hoog ge noteerd in de hitlijsten met het nummer 'Spice of your li fe' en zijn momenteel een idool voor veel jongeren. Za terdag was het dan ook een drukte van jewelste bij de Spi ce Girls ruilbeurs in Terneu zen. Bij de Bruna vestiging in Zuid polder was het een komen en gaan van voornamelijk vrouwe lijke Spice Girls-fans. Het snoep op de tafel bleef onaangeroerd. Iedereen had het te druk met rui len. De foto's van de Spice Girls gingen over en weer. Daphne Schra uit Terneuzen was met haar album met 73 foto's en negen dubbele zo uitverkocht. Binnen enkele minuten had ze weer negen nieuwe foto's aan haar verzameling toegevoegd. „Mijn favoriet is Geri," zegt ze trots. „Niet iedere foto is evenveel waard. Een zwartwit-foto of een foto van Victoria als ze lacht is minstens twee 'gewone' foto's waard." Kimberley Laboy heeft een officiële Spice Girls foto-al bum voor haar verzameling. Zij is stapelgek op Victoria en heeft maar twee dubbele foto's. Daar om koopt ze van haar zakgeld snel een nieuw pakje foto's, zodat ze een dubbele gelijk met een an dere fan kan ruilen. Lesley Faas heeft wel vier mappen vol met de Spice Girls. Zoals elke fan heeft ook zij haar favoriet: Geri. Behalve foto's hebben de meiden thuis ook hun kamer vol hangen. Mirte Hamelink uit Spui bijvoor beeld. Haar hele kamer is behan gen met kleine en levensgrote posters van de Spice Girls. Op de vraag waarom er vandaag zo wei nig jongens zijn hebben de mei den wel een antwoord. „Ze willen er tegenover ons niet vooruit ko men dat ze ook fan zijn van de Spice Girls." Shane Donze uit Hoek durft in ieder geval er wel voor uit te komen. Hij is stapel verliefd op Emma. Dat hij nog maar zes jaar is maakt hem niets uit. I I I I MAANDAG 3 NOVEMBER 1997 aanvragen inmiddels zijn afgehandeld. Ook wil de fractie weten of de aanvragen binnen de daarvoor geldende termijn worden afgehandeld. De PvdA vraagt ook of het college bereid is de bereik baarheid van het WVG-loket uit te brei den en of het college wil pleiten voor ver betering van het collectief vervoer. Ook wil de fractie weten of het college het vastgestelde beleid met betrekking tot verlaging van de trottoirbanden nog onverkort zal uitvoeren. Middelburg (anp) - Het kan nog weken duren voordat duidelijk is wat de oorzaak is geweest van het vliegtuigongeval vrijdag in Middelburg. Zaterdag waren de Raad voor de Luchtvaart en de Luchtvaartpolitie nog volop bezig met het verzamelen van ge gevens. De twee inzittenden van het eenmotorig vliegtuigje kwamen om toen het toestel in de Magistraatwijk in Middelburg neerstortte. Vandaag start een technisch onderzoek. Een woordvoerder van de Luchtvaartpolitie bevestigde zaterdag dat de zelfgebouwde Cherry in oktober 1995 zwaar beschadigd raakte toen een lesvliegtuig de hangar in raasde waar het toestel stond. Het vergde bijna twee jaar om het toestel weer op te lappen, waarna het sinds juli van dit jaar weer de lucht in ging. De Luchtvaartpolitie denkt niet dat dit incident verband houdt met de crash van vrijdag. „Wanneer een toestel na een restauratie niet deugt, wordt er geen bewijs van luchtvaardigheid afgegeven." De wrakstukken van de Cherry zijn inmiddels overgebracht naar vliegveld Midden-Zeeland in Arnemuiden, vanwaar het toestel voor de fatale vlucht opsteeg. Volgens een woordvoerder van het vliegveld waren de twee slachtoffers ervaren vliegers. Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuwse bedrijfsleven heeft momenteel weinig tot geen interesse om te komen tot een regionaal distributiecen trum voor Zeeland. Volgens gedeputeerde J. van Zwieten moest onlangs een informatiebijeenkomst over dat onderwerp worden afgelast omdat geen enkele onderneming op kwam dagen. Vanuit zo'n verdeelcentrum, de ideale plaats lijkt voorlopig Rei- merswaal, kunnen de winkels be voorraad worden. In opdracht van de provincie is een studie uit gevoerd naar de kansen voor zo'n centrum. Het onderzoek is uitgevoerd om te komen tot een betere en effi ciëntere bevoorrading van de Zeeuwse middenstand. Want nu rijden veel vrachtwagens met maar een beetje vracht door de provincie. „Soms vervoeren ze voor negentig procent lucht," al dus de gedeputeerde. Nadat de bijeenkomst was afge zegd kreeg Van Zwieten toch twee telefoontjes van vervoerders die wel interesse hebben, zo ver telde hij vorige week tegenover de leden van de Provinciale Pla nologische Commissie. „Er is dus nog een beetje hoop." J. Bruurs van de Kamer van Koophandel hield Van Zwieten voor dat de provincie niet moet afwachten. Hij vindt dat de pro vincie de oprichting van zo'n cen trum actief moet stimuleren. In eerste instantie voelde Van Zwie- tem daar niet veel voor. „Want als het bedrijfsleven geen tot wei nig belangstelling heeft komt zo'n centrum nooit van de grond." Maar na aanhouden van Bruurs besloten gedeputeerde en Kamer van Koophandel om samen toch nog eens een poging te doen om het bedrijfsleven te interesseren voor zo'n centrum. Aan een provinciaal verdeelcen trum zitten voor- en nadelen. Minder overlast in de steden, minder files in en buiten de ste den, kostenbesparing en een gro te verkeersveiligheid zijn enkele positieve aspecten. Tijdverlies, extra kosten en ladingen die niet gemengd mogen worden zijn en kele negatieve kanten. Zo'n centrum bij Rilland moet volgens het onderzoeksrapport worden opgezet door de vervoer ders zelf. Maar de provincie is wel bereid om daarbij de helpen de hand te bieden. Van onze verslaggever Axel - De gemeente Axel verlaagt de standplaatstarieven voor de zaterdagse weekmarkt niet. Dat is de uitkomst van een de bat in de Axelse gemeenteraad. De discussie over de verlaging van het tarief werd aangezwengeld door de gemeenteraadsfractie van de WD. De liberalen lieten zich niet over tuigen tegen de argumenten van het dagelijks gemeentebestuur en hielden uiteindelijk vast aan de motie zoals de partij die aanvan kelijk indiende. Volgend jaar moeten de markt kooplieden zelf zorg dragen voor de verwijdering van al het markt- afval. Het voorstel luidde om deze kosten die de gemeente met in gang van volgend jaar bespaart volledig te gebruiken voor een la ger markttarief De WD zag in die maatregel een middel om de ietwat tanende weekmarkt op te waarderen. Een lager tarief trekt meer kooplieden, meer bezoekers en leidt zo tot ho gere opbrengsten aan staangelden voor de gemeente, luidde de rede nering. Wethouder J. van Schaik noemde het een 'nobel streven', maar legde vervolgens uit dat het college van burgemeester en wethouders er geen vertrouwen in had dat een lager tarief werkelijk zou leiden tot een grotere markt. Volgens Van Schaik was hem uit Terneuzen - Duizend betalende bezoekers noteerde de organisa tie zaterdag bij de kassa van de computerbeurs in sporthal 't Zwaantje in Terneuzen. Verrast door het grote succes komt er vol gend jaar april weer een compu terbeurs met enkele grote firma namen. Op de beurs stonden 28 kramen. Van software tot compu ters en benodigheden. Menigeen verliet de zaal met een personel- computer. gesprekken met marktmensen ge bleken dat de vermindering van het aantal kramen op de week markt een landelijk fenomeen was. Dat had niets te maken met de hoogte van het staangeld, aldus de wethouder. Die voerde daar naast aan, dat de kosten die de ge meente maakt voor de inrichting van de weekmarkt slechts voor 63 procent worden gedekt uit de in komsten van de standplaatsen. De WD-fractie liet zich echter niet overtuigen door de woorden van Van Schaik en hield vast aan de motie. Bij stemming bleek dat geen van de andere fracties er het zelfde over dacht. Het voorstel tot tariefsverlaging werd afgevoerd. Van onze verslaggeefster Middelburg - Het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) gaat de komende twee maanden, door middel van acht panels in de provincie, een gesprek aan met het toeristische be drijfsleven. De BTZ heeft ondernemers uitge nodigd uit de detailhandel, de horeca en de recreatie- en water sportsector. Het doel van het bu reau is om samen met de bedrij ven vorm te geven aan het toeris tisch product Zeeland. Onder-r werpen van de bijeenkomsten zijn onder meer het imago van Zeeland en de bereikbaarheid van de provincie en de Zeeuwse bedrijven. Voor Zeeuws-Vlaanderen wor den de panels op 10 en 27 novem ber gehouden, voor Schouwen- Duiveland 13 en 24 november, voor Walcheren 17 november en 4 december en voor Noord- en Zuid-Beveland en Tholen vinden de panels 19 november en 1 de cember plaats.

de Stem | 1997 | | pagina 7