Cliënten van thuiszorg op rantsoen 6? Snoepje van de week GOED KOOP NS-topman Den Besten blijft bij verhoging treinkaartje Commissie-Hermans moet studiefinanciering veiligstellen Afscheid van een collega Wallage laat staatssecretarissen niet vallen 'Turkije is doorvoerland mensensmokkel' Keuken Kampioen BINNENLAND A3 Maatregel treft 155.000 mensen 'Beursfraude is eerder onderzocht' Pand aan de Herengracht weer ontruimd HALFVOLLE HOUDBARE MELK n Aanbieding geldig van 3-11 t/m 9-11 BINNENLAND KORT EMBER 1997 A2 rittannië en Ierland- in Engeland droog en t zon. Verder veel wol- n en vooral dinsdag iddagtemperatuur van graden. n Luxemburg: Maan- t mist, daarna aardig Dinsdag bewolkt en regen; bovendien flink d. Middagtemperatuur g omstreeks 8 graden, iets hoger. en Midden-Frankrijk: g in het noorden eerst Verder veel bewolking maandagavond regen, wat wind. Maxima meest van 6 tot 12 dinsdag rond 15. ankrijk: Bewolkt, flink d en toenemende kans i. Middagtemperatuur 5 en 20 graden, maan- d Biarritz door föhn be- hoger 1: In het algemeen veel elden en enkele regen- eersbuien. Bovendien g flink wat wind. Mid- eratuur rond 20 gra in het zuidoosten over- droog en soms wat zon. eest bewolkt en enke buien, soms met on vooral maandag kan ijk veel regen vallen, rond 20 graden, in het ten hoger. che Eilanden: Flink en waarschijnlijk Middagtemperatuur graden. a en Ibiza: Naast zon eer bewolking en kans n of onweer. Middag- tuur ongeveer 23 gra- owel wolken als zon en plaatsen droog. Maxi- erend van een graad of tselijk in het noorden 20 graden op Sicilië, land en Kreta: Rond de e Zee nog vrij lang wol- en en vooral op Rhodos og een regen- of on- ui. Verder geregeld zon. a uiteenlopend van een f 13 in het noorden tot et zuidwesten van Grie- op Kreta wordt het er 17 graden, nd: Zonnige perioden, ag aanvankelijk ook ijna overal droog. Dins- aantrekkende zuidelij- d. Middagtemperatuur ot 8 graden. rland: Maandag in de flink wat zon, in de da- st en laaghangende be- g. Dinsdag veel bewol- kans op regen. Middag- atuur rond 12 graden, aandag aan de noord- an de Alpen lager, "ijk: Vooral in de bergen oral maandag in de la- egen gebieden soms be en mistig. Dinsdag kan zuidflank van de Alpen gen vallen. Middagtem- ur tussen 5 en 10 graden. 'lad 'dsa6 'pieeis 'si|U!| daaMZ pESTEM I I I I I MAANDAG 3 NOVEMBER 1997 jiijswijK (anp) - NS-topman Rob den Besten denkt er niet aan de ta- riefverhogingen ongedaan te ma liën. Minister Jorritsma van Verkeer die onder grote druk van de Tweede Kamer naar de bestuursvoorzitter Boet om de verhoging ongedaan te maken, komt dan ook tevergeefs. Die boodschap geeft Den Besten za terdag in de Volkskrant aan politiek Den Haag. Volgen Den Besten vallen de tariefver hogingen binnen het contract dat de Nederlandse Spoorwegen hebben afge sloten met Jorritsma. Hij is dan ook woest op de woordvoerders van PvdA, D66 en CDA die deze week ongemeen fel uithaalden naar de NS. „Ze hebben erbij gezeten toen wij het contract met de overheid afsloten. Tot achter de komma is er over de tarieven gesproken. Er is geen Kamerlid die het niet wist." De prijzen vallen nog alleszins mee, al dus de NS-topman. „Ze waren zelfs nog aan de lage kant. We hadden ze met meer dan 3 procent kunnen verhogen." Den Besten zegt verder geen behoefte te hebben aan een imago dat het bij de NS 'niets kost'. Hij verwacht ook niet dat veel reizigers zullen afhaken, al verho gen de spoorwegen de tarieven in de spitsuren. Duurdere treinkaartjes in de spits zijn noodzakelijk omdat de NS dan al hun materieel inzetten. „Dat is een gigantische inspanning. In de spits zitten veel van onze kosten. Be drijfseconomisch is het logisch dat je daar een passende prijs voor vraagt," stelt Den Besten. Hij geeft toe dat de verhoging van de OV-kaart voor gezinsleden zijn bedrijf impopulair maakt. „Het is vervelend. Ik heb er begrip voor. Het is echter nooit de bedoeling geweest om zo goedkoop in de spits te reizen." Kamerlid Rosenmöller (GroenLinks) was deze week de indiener van de mo tie, waarin de minister werd opgedra gen met de NS te gaan praten. De motie werd door alle partijen, behalve de VVD, onderschreven. De minister kreeg de opdracht een gematigde tariefsont wikkeling te bewerkstelligen, ook in de spits en voor de vaste klanten. Rosenmöller: „Dit overleg lijkt niet veel zin te hebben. De minister had er eigen lijk al geen trek in en Den Besten kiest de weg van de confrontatie. Dat bete kent dat de Kamer een nieuw debat zal moeten voeren, dat ertoe zal moeten lei den dat de overheid een nieuw contract sluit met de NS." Bunnik (anp) - Eenderde van de thuiszorgcliënten, 155.000 mensen, krijgt minder uren thuiszorg dan eigenlijk nodig is. De organisaties voor thuiszorg zijn tot die rantsoenering overge gaan om te voorkomen dat de wachtlijsten nog meer oplopen. Tweederde van de organisaties kent al zo'n wachtlijst. Daarop staan in totaal 12.500 mensen. Dat blijkt volgens de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) uit een zaterdag uitgeko men rapport van het bureau Terp Advies. In dat rapport staan de uitkomsten van een on langs op initiatief van de LVT onder alle aangesloten thuis zorginstellingen ingestelde en quête. Iets meer dan helft van de orga nisaties (54 procent) geeft aan dat de nieuwe eigenbijdragere geling voor de thuiszorg ertoe leidt dat bepaalde cliënten af- Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Sorgdrager (Justitie) bevestigt dat het Open baar Ministerie al in 1993 infor matie had over fraude op de Am sterdamse beurs. Volgens de mi nister is het onderzoek naar de beursfraude toen stopgezet om dat er te weinig 'aanknopings punten' waren. 1 PvdA en CDA uitten eind vorige week flinke kritiek op de minis ter omdat zij de Kamer niet had verteld dat Justitie al eerder in formatie had over de beursfrau de. De fracties noemden het 'on begrijpelijk' dat de minister niets over het onderzoek van de Centrale Recherche Informatie dienst naar handel met voorken nis en witwaspakrijken op de Amsterdamse beurs had gezegd. Sorgdrager verwierp die kritiek gisteren in het tv-programma Het Buitenhof. Volgens de mi nister wist de Kamer al in 1994 dat er een onderzoek was ge daan. „Er zijn toen Kamervra gen over gesteld." De minister bestreed gisteren dat Justitie-ambtenaren haar bewust informatie onthouden. Amsterdam (anp) - De Mobiele Eenheid van de Amsterdamse po litie heeft gisteravond het her- kraakte pand Herengracht 565 opnieuw ontruimd. In het pand hadden zich 23 krakers ver schanst. De krakers zijn allemaal aangehouden. Omstreeks elf uur werden ze een voor een naar bui ten gebracht. Justitie zal hen huisvredebreuk en openlijk ge weld ten laste leggen. literpak vanjLQ5T IRSnNVET DELMONTE ANANASSCHIJVEN OF HALVE PERZIKEN literblik NU MAGERE VARKENS LAPPEN 500 gram ^99 NU NU Aanbiedingen geldig van ma. 3 t/m za. 8 nov. 1997. A&P Services B.V. tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS (ADVERTENTIE) ZONDAG 9 NOVEMBER KAATSHEUVEL OPEN NOSTALGIE TEN TOP! Brede raamwerkdeur in maisgeel of vanille of jadegroen. Met spoelunit ®et restenbakje, 3x glaskast met mastercaree-glas, luifel, steckbord, hrrde schouwkap. combi-magnetron koeler, gaskookpkat, in stijl passende mengkraan, korfkdenkast. open hessen-regaal RVS spatwand. houtkleur calvados, itterend uitgevoerd met tfOTT/ alle apparaten in roestvrij- Kf' staal. Lengte 320 cm, (maat is natuurlijk aan te passen). SEE?* Amcrikaslraat 14, industrieterrein 'de Kets', maandag KOOPAVOND, telefoon 0800-1536. (gratis) uni N*Jverfwi<kweg 17c, industrieterrein, dinsdag t/m zaterdag geopend, ,?gMOAG KOOPAVOND, telefoon 0800-1536. (gafe) zien van zorg. Dat zijn vooral mensen die gespecialiseerde ge zinsverzorging nodig hebben. Ook mijdt de cliënt door die ei gen bijdrage preventieve activi teiten zoals de consultatiebu reaus voor peuters en zuigelin gen, aldus de LVT. De vereniging stelt dat de vraag naar thuiszorg nog steeds toe neemt, jaarlijks met zo'n 4 pro cent. Om die groei bij te houden heeft de thuiszorg 120 miljoen gulden extra nodig. Het extra bedrag van 93 miljoen gulden voor 1998 dat het kabinet heeft uitgetrokken voor de thuiszorg, lost de wachtlijst- en zorgrant- soeneringsproblematiek dan ook niet op, stelt de LVT. De vereniging benadrukt dat de thuiszorg ervoor kan zorgen dat met relatief beperkte middelen een groot aantal ouderen over eenkomstig hun wens thuis kan blijven wonen. De organisatie rekent voor dat de 120.000 bejaarden die in de Nederlandse verzorgingstehui zen verblijven, jaarlijks 3,8 mil jard gulden kosten. De thuiszorg voor 500.000 cliënten kost 2,8 miljard. (ADVERTENTIE) Enkele honderden politiemensen van het korps Rotterdam-Rijnmond hebben zaterdagmiddag hun collega Allegonda Gremmer begra ven. De 28-jarige hoofdagente werd afgelopen dinsdag in Den Haag doodgeschoten toen zij daar als lid van een arrestatieteam een 41- jarige man aanhield. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - PvdA-fractielei- der Wallage vindt dat de staatssecretarissen Schmitz (PvdA, Justitie) en Patijn (WD, Buitenlandse Zaken) mogen aanblijven. Volgens Wallage is het voldoende dat de twee bewindslieden hun excuses hebben aangeboden voor het onjuist informeren van de Tweede Kamer over de monitoring van Iraanse asiel zoekers. De Tweede Kamer was beloofd dat teruggestuurde asielzoekers in Iran door de ambassade in de gaten zouden worden gehouden. Onlangs bleek dat die monitoring al sinds december vorig jaar op een laag pitje staat. Wallage zei zaterdag voor de ra dio dat de zaak 'knullig' is verlo pen. „Maar als twee staatssecre tarissen niet alleen hun excuses hebben aangeboden, maar zich ook bereid hebben getoond tot open overleg met de Kamer hoe het beter moet, is de vertrou wenskwestie niet aan de orde." Volgens de PvdA-fractieleider verengt de politiek zich steeds meer tot de vraag 'gaan we kop pensnellen of niet'. Hij verwijt dat met name oppositiepartij CDA. CDA-leider De Hoop Scheffer wees die kritiek gisteren van de hand. Volgens de Hoop Scheffer is opstappen wel dege lijk aan de orde nu gebleken is dat de Kamer niet goed is geïn formeerd. Hij hekelde in dat verband pre mier Kok die vrijdag zei dat Sch mitz en Patijn de Kamer niet be wust op het verkeerde been heb ben gezet. „Dat mag nooit een ar gument zijn," aldus de Hoop Scheffer, die eraan toevoegde dat CDA-bewindslieden in het verle den voor hetzelfde en zelfs voor minder grote vergrijpen zijn ver trokken. De Tweede Kamer debatteert morgen over de kwestie. Dan moet ook minister Van Mierlo (D66, Buitenlandse Zaken) zich verantwoorden. Volgens PvdA en WD heeft met name Van Mierlo nog het nodige uit te leggen. Van Mierlo is eerstverantwoordelijke voor het ambtsbericht over Iran. In dat bericht werd in juni dit jaar de indruk gewekt dat de montioring van asielzoekers nog steeds plaatsvond. Van onze Haagse redactie Den Haag - Turkije is het be langrijkste doorvoerland voor mensensmokkel naar Neder land. Veel smokkelaars van vluchtelingen hebben ook de Turkse nationaliteit. Na de Turken zijn het voornamelijk verdachten met een Neder landse nationaliteit die be trokken zijn bij mensensmok kel. Dat blijkt uit een nog niet open baar gemaakt onderzoek van de Unit Mensensmokkel Van de Cen trale Recherche Informatiedienst. De dienst heeft vorig jaar ruim ne genhonderd verdachten van men sensmokkel geregistreerd. Van 206 verdachten is de nationaliteit bekend. De meesten - 38 - zijn van Turkse afkomst; 24 verdachten hebben de Nederlandse nationali teit. De Unit Mensensmokkel baseert zich bij het onderzoek vooral op verklaringen van vluchtelingen die in Nederland asiel hebben In het onderzoek wordt bevestigd dat veel gesmok kelde asielzoekers uit Irak en Af ghanistan komen. Oök de groepen vluchtelingen uit Somalië, Iran en China die via mensensmokkelaars in Nederland terecht komen, zijn groot. Het onderzoek geeft aan dat smokkelaars enorme bedragen verdienen aan de vluchtelingen. Asielzoekers uit Sri Lanka waren vorig jaar gemiddeld 15.500 gul den kwijt om in Nederland te ko men. Volgens de Unit heeft eerder Justitie-onderzoek naar twee ge vallen uitgewezen dat mensens mokkel over een periode van zes jaar de smokkelaars tussen de 25 en 42 miljoen gulden had opgele verd. In het onderzoek staat verder dat Nederland door Srilankezen vaak als transitland wordt gebruikt. Van de ruim veertienhonderd Sri lankezen die vorig jaar asiel in Nederland aanvroegen, verdwe nen er zevenhonderd uit het asiel zoekerscentrum. Volgens het on derzoek zijn zij doorgereisd naar Amerika, Canada en Duitsland. Miljoenenbrand in Oost-Brabants Deurne Deurne - Twee- tot drieduizend ton melkpoeder, andere -produc ten en zoetstoffen zijn gisteren verloren gegaan bij een grote brand in een overslagloods van Deurne Products, onderdeel van Driessen Beheer, op het industrieterrein aan de Voltstraat in Deurne. Een aangrenzende loods met vele duizenden liters whisky bleef ge^ - spaard. De schade loopt vermoedelijk in de miljoenen. De oorzaak van de brand, waarbij niemand gewond raakte, is onduidelijk. 'Laat COA en corporaties samenwerken' Den Haag - De WD wil dat woningcorporaties een bepaald deel van hun woningen rechtstreeks beschikbaar stellen aan het Cen traal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) om asielzoekers met een status te huisvesten. Het COA zou daarover rechtstreeks contact11 moeten onderhouden met de woningcorporaties, en niet met de ge meenten zoals nu gebeurt. Dat voorstel lanceerde WD Tweeden- Kamerlid J. Rijpstra zaterdag op Radio I. Bedoeling is de huisvesr ting van statushouders sneller en efficiënter te laten plaatsvinden. Het plan valt in goede aarde bij het COA zelf en bij de Nationale Woningraad, de overkoepelende instantie van de corporaties. Volgens Rijpstra vergt de recente extra instroom van asielzoekers - dat de doorstroom in opvangcentra sneller verloopt. „Nu verblij ven 5500 mensen met een verblijfsvergunning in de centra, terwijl zij voor een woning of kamer in gemeenten in aanmerking komen." Wanbetalers GSM voortaan geregistreerd Den Haag - De twee telefoonmaatschappijen voor mobiele telefo nie PTT Telecom en Libertel gaan een registratiesysteem opzetten voor mensen die de rekening van hun digitale mobiele telefoon (GSM) niet betalen. Daarover is onlangs overeenstemming bereikt. De twee maatschappijen en de tien serviceproviders (bedrijven die de telefoondiensten inkopen en aan de eindgebruiker aanbieden) werken samen in het Gemeenschappelijk Informatiesysteem Mo^ biele Operators (Gismo). Notoire wanbetalers krijgen een aanteke ning. Nu komt het nog vaak voor dat ze naar een concurrerende serviceprovider stappen als ze bij de vorige zijn afgesloten wegens niet betaalde rekeningen. Premie vorstverlet fors omhoog Amsterdam - De premie voor de vorstverletkas in de bouw gaat vrijwel zeker fors omhoog, van 2,5 procent naar 6 procent van de' loonsom. Dat is nodig om de danig geslonken voorraden aan te vul len. Twee jaar geleden zat er nog anderhalf miljard gulden in kas, maar door verschillende oorzaken is er nu nog maar een paar hon derd miljoen over. Ten eerste hebben de strenge winters, en vooral die van 1995/1996, hun tol geëist. Verder hebben bonden en werk gevers in 1995 besloten om dure CAO-afspraken over de VUT deels te betalen met vorstverlet-geld. Toen is 750 miljoen gulden overge heveld Van de vorstverlet- naar de VUT-kas. Onderzoek naar malafide geldverstrekkers Den Haag - Directeur L. Overmars van de Nederlandse Vereniging van Banken wil dat de Economische Controledienst een onderzoek instelt naar twijfelachtige kredietverstrekkers die geld lenen aan mensen die nergens anders meer in aanmerking komen voor een le ning. Overmars wil dat ook de Tweede Kamer in actie komt. Hij maakt zich zorgen over het groeiend aantal van dergelijke onder nemingen die de laatste tijd actief zijn op de Nederlandse markt. Volgens hem gaat het om honderdduizenden mensen die van de bo nafide kredietverstrekkers geen cent meer krijgen, omdat ze het ene gat met het andere dichten. „Veel mensen zijn echt verslaafd aan geld lenen. Die moet je tegen zichzelf beschermen. Daarvoor bestaan ook wettelijke regels." Hygiënecode nu ook voor de Chinees Zoetermeer - De Chinees-Indische restaurants hebben vanaf van daag hun eigen hygiënecode. Daarmee kunnen ze hun voedsel Zö veilig bereiden dat het aan de wettelijke eisen voldoet. Bijzonder aan de code is dat hij niet alleen in het Chinees is opgesteld maar ook is toegespitst op de specifieke keuken. Het Bedrijfschap Hore ca en Catering heeft de code ontwikkeld in samenwerking met de Inspectie Gezondsheidsbescherming en de sector Chinees-Indische bedrijven van Koninklijke Horeca Nederland. Geen verzoening in hervormde kerk Ede - Een verzoeningsgesprek tussen het Hervormd synodebestuur (moderamen) en 54 hervormde gemeenten heeft zaterdag niets op geleverd. Van enige toenadering over het onder toezicht stellen van het financieel beheer van de gemeenten is geen sprake, erkende sy nodevoorzitter ds. W. Beekman na afloop. Tijdens de bijeenkotast riep Beekman de kerkvoogden en predikanten op hun hardnekkig verzet te staken en zich neer te leggen bij een toekomstig oordeel van de kerkelijke rechter. De 54 gemeenten weigeren al jaren him financieel beheer onder toezicht van de synode te stellen, terwijl de nieuwe kerkorde van 1991 hen daartoe verplicht. Bijna 28.000 lezers kiezen favoriete boek Amsterdam - Ongeveer 28.000 mensen hebben vrijdag en zaterdag voor de Trouw Publieksprijs een stem uitgebracht op hun favorie te boek. Dat is 10 procent meer dan vorig jaar. Het lezerspubliek kon in zeshonderd boekwinkels en bibliotheken een stembiljet in vullen voor de verkiezing van het Boek van het Jaar 1997. Woens dag wordt tijdens een bijeenkomst in discotheek Escape bekendge maakt wie volgens de lezers het beste boek heeft geschreven. De winnaar krijgt een bedrag van vijftienduizend gulden en een sculp tuur van Jeroen Henneman. Uit een eerste analyse blijkt dat de op komst voor de boekverkiezing vooral in de provincies Utrecht en Noord- en Zuid-Holland goed was. Uit Noord-Brabant en Lim burg kwamen de minste stemmen binnen. Man omgekomen in jachthaven Ouddorp Ouddorp - De eigenaar van een boot in de jachthaven van Ouddorp aan het Grevelingenmeer is zaterdagavond vermoedelijk na een valpartij in het water terechtgekomen en verdronken. De politie gaat vooralsnog niet uit van een misdrijf. Ze vermoedt dat de man is uitgegleden op de gladde steigers. Sectie moet uitsluitsel geven over de doodsoorzaak. De identiteit van het slachtoffer is nog niet bekendgemaakt. "u Rijswijk - Bijna iedereen in en om de studentenwereld heeft zijn mening gegeven over de studiefinanciering. Morgen is het woord aan de Friese commissaris van de Koningin, Her mans. 'Zijn' commissie is begin dit jaar door minister Ritzen van On derwijs aangesteld om de toekomst van het stelsel van studiefinancie ring te bestuderen. Eenvoud en hel derheid luidt haar credo. Het huidige stelsel is in 1986 ingevoerd door minister Deetman, voorganger van Ritzen. Deetman liet eerder deze maand weten zijn systeem van studiefinancie ring niet meer 'adequaat' te vinden. Dat zijn velen met hem eens. Sinds het begin van Deetmans stelsel is 1,6 miljard gul den bezuinigd op de studiefinanciering. Het stelsel is daardoor zo vaak veran derd dat het erg onduidelijk is gewor den. De commissie-Hermans moet de ja renlange afkalving van de studiefinan ciering voor eens en altijd een halt toe roepen. Grootste discussiepunten bij de studiefi nanciering zijn steeds de ouderlijke bij drage, het leenstelsel, de tijdsduur en hoogte van een studiebeurs, de rente die wordt berekend over de studielening en de wijze van terugbetaling. Alle betrok kenen zijn het erover eens dat het toe komstige stelsel toegankelijk moet zijn voor rijke en arme studenten. Verder staan de duurzaamheid van het stelsel en de zelfstandigheid van de student voorop. Hermans kondigde tijdens een tussen rapportage in juni al aan dat de commis si e het huidige stelsel volledig op de schop neemt. Een simpele reorganisatie, zoals Ritzen voorstond, vindt hij niet af doende. De commissie gaf alvast een voorschot op het slotadvies door te zeg gen dat ze het lenen aan het eind van de studietijd wil concentreren. Verdér noemde Hermans het onontkoombaar om naast de overheidsbijdrage ook een bijdrage van de ouders te vragen. Her mans zal morgen"diverse scenario's pre senteren voor een mogelijk toekomstig stelsel. Gedurende het onderzoek van Hermans hebben ook andere betrokkenen hun stem laten horen. De studenten vinden eensgezind dat de beurs omhoog moet. De commissie waarvan Loek Her mans voorzitter en naamgever is, rap porteert morgen over de toekomst van de studiefinanciering. foto anp Het huidige bedrag is volgens een onder zoek van het Interstedelijk Studenten overleg (ISO) te weinig voor studenten om rond te komen. ISO pleit daarom in zijn notitie Onderwijs a la Carte voor een scheiding tussen studiegeld en geld voor levensonderhoud, net als D66 ove rigens. De landelijke studentenbond LSVb wil een beurs die voor iedereen voldoende is om van te kunnen leven en studeren. De studenten zouden dit geld na hun studie via een soort studie-tax-systeem, ook wel academici-belasting genoemd, moe ten terugbetalen. De hoogte van terug betaling is dan afhankelijk van het inko men van de afgestudeerde. PvdA en CDA zijn voorstander van een inkomensafhankelijk stelsel. Ouders die voldoende geld hebben, moeten mee be talen aan de studie van hun kind, vinden ze. Of dit verplicht moet worden, via een inning door de fiscus, of alleen gestimu leerd door middel van toeslagen in de kinderbijslag, is nog onduidelijk. De WD vindt eveneens dat ouders kunnen meebetalen aan de studie van hun kroost, maar alleen als ze dat zelf willen. D66 is tegen inkomensafhankelijkheid. De democraten zijn bang dat de midden klasse de dupe wordt van zo'n systeem. PvdA en D66 hechten verder grote waar de aan de toegankelijkheid van het stel sel. Ze willen vastgelegd zien dat stu denten met arme ouders gedurende hun hele studie verzekerd zijn van een beurs; Zo kan geldgebrek geen drempel zijn om te gaan studeren. Flexibilisering is tenslotte een tover-" woord van de regeringspartijen. Student ten die tijdelijk willen werken, moeten daar de kans voor krijgen, menen ze: Ook de universiteiten en hogescholen zijn daar erg voor. Zij willen gedurende de eerste studiejaren een beurs aan stu denten geven. Pas later zouden de stu denten moeten lenen. Vast staat dat de prestatiebeurs van dit moment wordt omgegooid. Studenten krijgen nu nog een lening van de over heid, die wordt omgezet in een gift zodra ze binnen de voorgeschreven periode hun diploma halen. Sommige betrokke nen willen een prestatie-element in de studiebeurs houden, maar die zou op een> andere manier moeten worden ingevuld. De commissie-Hermans laat morgen zien of dat mogelijk en wenselijk is.

de Stem | 1997 | | pagina 3