Sport Hee staa Winst NAC zonder opsmuk Breskens toont zich klasse beter Werkgevt Bredanaars rukken via 2-0-zege op De Graafschap op naar subtop Uitgesproken 'Toegan onderwi in gevaa TOEGIFT OP MAANDAG OJC Rosmalen periodekampioen ING Jm) BANK DE STEM i i i i i ZEELAND maandag 3 november 1997 0i Zomertijd Strak Jozsef Worst r Bloeddoping Bailey Sportjournalist Nieuw portre van Rembrar Van onze sportmedewerker Axel - OJC Rosmalen is winnaar geworden van de eerste periodetitel in de eerste klasse C van het KNVB-zondagvoetbal. In eigen huis werd dit succes waargemaakt door een 2- 1-zege op concurrent VO- AB. EERSTE KLASSE C Goes speelde in en tegen Roosendaal doelpuntloos ge lijk en schoot daar weinig mee op. Op de ranglijst bleef Goes op de voorlaatste plaats staan. Hekkensluiter was en bleef Volharding, dat giste ren met 2-4 van Brabantia verloor. Zwaluw VFC, lange tijd hoofdrolspeler, ging op nieuw onderuit. Wilhelmi- na'Q8 snoepte via 1-3 de puntjes af. DESK verraste door WVO met 2-1 te ver slaan. BW__Verachtert-Best Vooruit kende met 0-0 geen winnaar. BW VERACHTERT-BEST VOORUIT 0-0 - Rust- en eindstand. VOLHARDIN G-BRABAN - TIA 2-4 - Rust 1-1, Bas Sche pers 0-1, Wim Moorman 1-1, Michel van der Ven 2-1, Jan van Esch 2-2 en 2-3, Haffi Azaroem 2-4. DESK-WVO 2-1 - Rust 1-1, René Schreuder 0-1, Peter Donders 1-1 en 2-1. ZWALUW VFC-WILHEL- MINA'08 1-3 - Rust 1-0, Bert Spee 1-0, René Marechal 1-1, Bob Janse 1-2, Maurice Ze- gers 1-3. OJC ROSMALEN-VOAB 2-1 - Rust 1-0, Harry Russens 1- 0, Toon van Uden 2-0, Jeroen Rasenmberg 2-1. Voor ondernemende mensen. Meer tlfd voor zaken Als ondernemer wilt u natuurlijk precies weten hoe uw bedrijf er financieel voor staat. Daarvoor heeft u een up-to-date inzicht nodig in uw administratie. U wilt daarom een overzichtelijk systeem dat u zo min mogelijk tijd en energie kost. Zodat u meer aandacht kunt besteden aan de overige facetten van uw onderneming. Da mmtmttiw ftpSofftfitg Per Saldo is een efficiënt betaal- en administratiepakket van de ING Bank dat onder Windows op uw pc draait. Elke betaling die u aan ons doorgeeft, kan niet alleen direct uitgevoerd worden, maar wordt ook automatisch verwerkt in uw bedrijfsadministratie. Dat scheelt enorm in tijd en bovendien heeft u altijd inzicht in de totale financiële positie van uw onderneming. L- Wilt u meer weten over Per Saldo? Bel gratis voor een informatiepakket met demo diskette de ING Bank: 0800-1418 (maandag t/m vrijdag 09.00-21.00). Of kom bij ons langs. c WÊBÊÊÊÊÊÊÊÊKÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊM 3 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Franse wegblokkades A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport 81/B2 Zeeland C1 t/m C5 Grote Gids D1 t/m 05 RTV-programma's D5 Geld+Goed E1 t/m E5 Van onze redactie buitenland Parijs - Het aantal blol| op de snelwegen Frankrijk is gisteren gel tot honderdvijftig. Op c fronten wordt intusser gewerkt aan een oplossï een einde moet maken acties van de Franse v wagenchauffeurs. Zij aanzienlijk meer salar:| hun werkgevers. AARDIG WAT mensen hebben problemen met de zomer- en wintertijd. Niet alleen moet het lichaam zich aanpassen, maar ook vaak de geest. Het over kwam Tonny Veerman, voor zitter van de Vereniging Zee land Atletiek, of kortweg ver taald de Zeeuwse tak van de KNAU. Tijdens de kalendervergade- ring in de kantine van het Hulster RKHAV keek hij in eens verschrikt op zijn uur werk. „Is het al tien voor tien," vroeg hij verschrikt aan de ver gadering toen hij een korte pauze ingelastte. Die vergade ring stelde hem gerust. „Het is sinds een paar dagen zomertijd Tonny. Maak je geen zorgen. We halen de veerpont nog wel," gaven de 'overkanters' hem te kennen. DE SPELERS en speelsters van de volleybalvereniging De Sterre uit Zuiddorpe speelden zaterdag in hun nieuwe shirts. Voor het eerste mannenteam was dat blijkbaar geen pro bleem, want het won in de pro motieklasse op zijn slofjes bin nen 45 minuten met 3-0 van WS'92 3. Voor het vrouwen team pakte dat wel even anders uit. Nadat het een half uur te laat aan de wedstrijd kon beginnen speelde het in de eerste klasse van de districtsvolleybalcom- petitie tegen Ardito een lood zware wedstrijd van vijf sets, die twee uur duurde. Dit verg de veel van de conditie van de Zuiddorpse vrouwen, vooral omdat de nieuwe shirts, maar zeker de broekjes, volgens de speelsters momenteel nog strak zitten. Waarom deze erg strak zitten is nog niet geheel duide lijk, maar volgens de woord voerster van De Sterre wordt zelfs overwogen om in de toe komst in strings te spelen. Of dit meer gaat opleveren dan het ene punt van zaterdag moet nog blijken. Ardito won name lijk met 3-2. EXCELSIOR TROK zaterdag avond een recordaantal toe schouwers. Liefst 3500 liefheb bers kwamen naar Wouden- stein voor de competitiewed strijd tegen FC Den Bosch (1- 2). En dat was lang geleden. Heel lang geleden. Het filiaal van Feyenoord haalt nauwelijks een seizoengemid delde van 1000 man per thuis wedstrijd. Zaterdag zaten de tribunes gezellig vol. De 3500 kwamen evenwel niet voor Ex celsior. Ze waren aanwezig voor Jozsef Kiprich, de oud- Feyenoorder, die sinds kort speelt voor FC Den Bosch. Toen de Tovenaar van Tataba- nya na 35 minuten met een spierblessure uitviel, stroom den de tribunes meteen leeg... NOG EVEN en de dames en he ren schaatsers regeren weer over sportend Nederland. De nachtvorst van de afgelopen week zorgde met name bij de Friezen onder ons reeds voor opwinding en rode konen en langzaam maar zeker sijpelen weer berichten over baanre cords op de diverse ovals door. Logisch dat de commercie er ook al vroeg bij is. Heeft U ze al gehoord op de ra dio, het echtpaar Erik en Jenita Huizebosch? Schitterende re clame over een rookworst en een daar aan gekoppelde Win- terspaaractie! Eerst brabbelt Erik wat op de hem welbeken- RBC-voorzitter Jan Pollemans, nadat in navolging van zijn train" Jan Poortvliet ook Ron Spelbos en Arie Haan hun sporttas ha®® ingepakt: „Je ziet het wel: RBC was de trendsetter." Feyenoord-speler Igor Korneev in Vrij Nederland: „Ik heb gel van zangers die elke dag optreden. Van dichtbij heb ik gezien hoef hun persoonlijke problemen, hun pijntjes en kwaaltjes van zich al zetten om zich te kunnen opladen voor wéér een optreden. Het1- werk wat ze doen, dagelijkse kost, maar ze doen het met overga,i en grote concentratie. Voetballers kunnen daar een voorbeeld a® nemen." Diego Armando bij de zoveelste 'definitieve' aankondiging van# afscheid als voetballer: „Er zijn er die mij zien eindigen als aPj wasser of nog erger. Maar ondanks al mijn huidige en toekomstf tekortkomingen zal ik iedereen versteld doen staan. Diego zal®;1 normaal leven leiden. Maar hou in godsnaam op met overdrijven Pim Verbeek, ex-trainer van Feyenoord, in Trouw over de K«®'' damse club: „Het is voor mij een teken aan de wand dat iemands Willem van Hanegem, toch een echte Feyenoorder, als trainer wort afgeserveerd. Dat zegt heel veel over de structuur binnen de club Door John Nijssen Breda - Het positiespel deugde niet, NAC leed veel balverlies en de aanslui ting tussen de linies ont brak. Fatsoenlijke combi naties waren zodoende op de vingers van een hout hakkershand te tellen. Dat was allemaal terug te voe ren op het ontbreken van twee spelers: Earnest Ste wart en John Feskens. Maar wie maalt daarom na een 2-0-overwinning op De Graafschap, waarop eigen lijk ook niks af te dingen viel en waarmee NAC de opmars richting de subtop lijkt te hebben ingezet. HHHHi OOIT BESCHOOT hij ze, wil hij bij ze horen. Diego' Ar mando Maradona, die donder dagavond op zijn 37e verjaar dag al voor de achtste keer zijn afscheid als actief voetballer aankondigde, heeft ambitie on sportjournalist te worden. „0| anders ga ik een trainersdipio- ma halen," aldus de Argentijn, Dat hij sportjournalist wil wor den, is op zijn minst opmerke lijk te noemen. Altijd lag te met de sportpers in de clinch Het dieptepunt werd bereikt ie februari 1994, toen hij meteen hagelgeweer voor zijn woning vier journalisten verwondde. De ster stond de afgelopen ja ren onder grote druk. Vooral van de media, die veelvuldig over zijn cocaïnegebruik be richtten. Desondanks over weegt de middenvelder zelf de pen ter hand te nemen. Of zijn plan serieus genomen moei worden, is nog maar de vraag. Maradona houdt zich zelden aan zijn voornemens, zo blijkt uit de vele keren dat hij zijn al- scheid 'definitief' aankondig de. Donderdagavond, voor de tv- camera, meldde hij voor hel laatst dat hij er een punt achter wil zetten. Wegens familie-om standigheden, zo zei de vedette. DE INDONESISCHE atlete Ruwiyati, die onlangs bij de Aziatische Spelen de marathon won, heeft in het dagblad Indo nesian Observer het geheim van haar succes onthuld. Hel gaat om 'bloeddoping', in de meest oorspronkelijke vorm. Ruwiyati hangt niet aan het in fuus en gebruikt ook geen epo. Ze drinkt voor aanvang van de wedstrijd gewoon wat druppel tjes bloed van haar trainer en gelooft heilig in de prestatie!» vorderende werking daarvan. De donor vindt het best en laai zich gewillig op zijn duim zui gen, nadat daarin een sneetjes gemaakt. Zolang Ruwiyati, werkzaam bij de spoorwegen, er maar als een trein op loopt Wel vraagt hij zich af wat zijn bloed in combinatie met dat van een jachtluipaard of een gierzwaluw zou doen. ALLES WAT de Canadees Donovan Dailey in het leven doet, gaat snel. De Olympiad1 kampioen op de 100 meterretd zondag met hoge snelheid zijn bolide tegen een betonnen pi; laar. De wagen ging een aantal keren over de kop en vatte daarbij vlam. Toen de hoven- modale auto stilstond, rende Bailey voor z'n leven om wegte komen. Dat lukte. Een voorbij ganger pikte hem langs de kant van de weg op. Wat restte, was een aanklacht wegens roeke loos rijgedrag. Zijn zaak dient morgen. Ook dat is heel snel. Eindredactie: Ton Koomen. Bijdragen: Fred Rabout, Willi van Leeuwen en Jacques Hendriks. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het studie cieringsplan van de co sie-Hermans brengt d gankelijkheid van het wijs in gevaar. Die zwa tiek spuide onderwijs ter Ritzen gisteren ii Haag bij de presentat het rapport 'De kost voor de kennis uit'. De regeringsfracties zij kritisch. „Dit rappprt gee forse aanzet voor iets m een toekomstig regeerakl aldus PvdA-Kamerlid R kei. De VVD is nog. niet t een nieüw stelsel win st nanciering. Te duur, o WD-Kamerlid De Vries woordvoerder Bakker grote vraagtekens bij de u baarheid van Hermans' pl Het CDA staat wel ach rapport. De commissie-Hermans pl der meer voor een ver ouderbijdrage van ma 6500 gulden per jaar voor ren tot 21. Andere vooi zijn verhoging van het r budget van studenten m( derd gulden en afschaffi les- en cursusgeld in het gezet en middelbaar berc derwijs (mbo). De commi: verder dat studenten met derwijsinstellingen afspn maat maken over de inr van hun studie, al dan combinatie met werken. „Studiefinanciering is er toegankelijkheid van het wijs te bevorderen. Op punten lijkt het rapport te verlaten," aldus Ritze het mbo gaan jongeren e honderd gulden op acl Dan bestaat de kans dat meer aan het onderwijs i men. In het hoger onderw de studiefinanciering var maal veertig- naar twin zend gulden. De hoofdlij zijn: jongeren van wie de lage of middeninkomens 1 moetje juist helpen." OP BINNENLAND-A3: - Kritiek verrast Hermans helemaal niet - Hermans draagt 'slechts' bouwstenen aan Trainer Herbert Neumann en zijn Mannschaft in elk geval niet. De tevredenheid was groot. Niet zozeer over het voetbal, wel over ieders inzet. En bovendien, de wedstrijd tussen de clubs die enorm aan elkaar gewaagd ble ken, ontspon zich in grote trek ken zoals Neumann verwacht had. Dat zei de Duitser tenmin ste tijdens het gebruikelijke na- babbelen. „Ik weet immers dat Roelofsen en Gaasbeek niet hetzelfde kun nen brengen als Stewart en Fes kens." De laatste twee zorgen normaal voor een vloeiende bal circulatie en daaraan ontbrak het zaterdagavond inderdaad. Roelofsen maakte voor het eerst dit seizoen zijn opwachting in de basiself. En hoogstwaarschijn lijk ook voor het laatst. De spits werd duidelijk in de etalage ge zet, prees zichzelf niet echt aan, maar verhuist vandaag of mor gen vermoedelijk toch wel naar MVV. Het invalbeurtje van Edwin Gor ter tegen het einde van de wed strijd kon eveneens als een ver- kooptruukje worden geïnterpre teerd. Want als NAC nog serieu ze plannen met de 34-jarige Es- senaar bezat, zou hij bij de af trap hebben gestaan. Op de tij delijk vrijgevallen plaats achter de tweekoppige frontlijn stond nu Archil Arveladze, die daar duidelijk niet thuishoort. De Ge orgiër liet zich voortdurend veel te ver afzakken, liep aldoende 'opbouwwerker' Alfred Schreu der in de weg en verzuimde im pulsen te geven aan het aanvals- spel van de Bredase ploeg. Neu- NAC-aanvaller Archil Arveladze (rechts) haalt uit voor 1-0. Reinder Hendriks (4) van De Graafschap is te laat. foto kees van dongen mann weigerde in te grijpen (hij had Arveladze en Ante Milicic van positie kunnen laten wisse len) en berustte in een bloedeloos gelijkspel. „Daarmee hield ik ernstig reke ning, ja, al blijf je natuurlijk ho pen op die ene individuele ac tie." Van juist, Arveladze. Na zeventig minuten, toen het duel volkomen op slot zat, kreeg de 'tovenaar van Tbilisi' eindelijk de geest. Aangezien de Graaf schap-defensie hem geen stro breed in de weg legde, hoefde het genie zich ditmaal niet zoals ge woonlijk 'struikelend' een weg te banen. Arveladze passeerde daarom maar een paar schijn-te- genstanders, om vervolgens aan te leggen en vanaf circa achttien meter, met links, prachtig raak te mikken in de voor de Doetin- chemse doelman Olyslager onbe reikbare verre hoek, 1-0. Ongeveer vanaf dezelfde locatie joeg Milicic in de 82e minuut de 2-0 in de touwen. De Australiër - hij schoot eerder pal naast en la- tef in het zijnet - speelde doelge richter dan voorheen, maar in ei gen land zal het verbazing wek ken dat dit pas zijn tweede com- petitiedoelpunt was. Dat kan Herbert Neumann trouwens ook moelijk bevatten. „Op de trai ning scoorde hij in het begin aan de lopende band. Nu ook niet meer." Kortom, NAC kampt onveran derd met een spitsenprobleem en of Glenn Helder daarin verande ring gaat brengen is zeer de vraag. De jongste aanwinst - niet topfit en daarbij tijdens een bos- loop door z'n enkel gezwikt - kon nog niet gepresenteerd wor den aan het in groten getale op gekomen publiek. De typische linksbuiten zal, als NAC com pleet is, de plaats moeten inne men van Milicic. En niet van Geert Brusselers, die getuige zijn onherkenbaar matige perfor mance kennelijk bang is dat er aan de poten van zijn stoel wordt gezaagd. Het kwam NAC alles bij elkaar geteld best uit, dat De Graaf schap naar Breda was afgereisd voor een puntje. De voormalige 'Superboeren' van trainer Fritz Korbach maakten in tegenstel ling tot de thuisclub geen gedre ven indruk. Desalniettemin had den zij NAC in twee momenten zomaar een lelijke kater kunnen bezorgen. In de 50e minuut snoepte ex-NAC'er Fabian Wil ms op eigen helft nog de bal af van Alfred Schreuder. Wilnis' rush over vijftig meter eindigde met een prima voorzet op de vrij staande Thomas Rzasa. De Pool schoof de bal rakelings naast. Tussen de twee Bredase treffers loste Robert Fuchs een ogen schijnlijk kansloos schot, dat door het blok van Erwin van de Looi echter bijna doel trof. Zo ver liet een wederom betrouwba re Karelse het niet komen, zodat zijn ploeg een waardevolle, ver diende zege behaalde. Eén zonder opsmuk, maar wel goed voor een sprongetje naar de tiende plaats in het klassement. De nummers acht en negen, De Graafschap en NEC, hebben slechts een punt voorsprong op de Bredanaars, die op deze con currenten drie wedstrijden ach terlopen. De 'dubbel' met Willem II plus RKC-uit bieden perspec tieven voor de maand november. In de klim op de ranglijst komt alleen PSV-uit van aanstaande zondag uiterst ongelegen. NAC - DE GRAAFSCHAP 2-0 (0-0). 71. Arveladze 1-0, 82. Milicic 2-0. Scheidsrechter: Van Egmond. Toe schouwers: 13.126. NAC: Karelse; Atmodikoro, Van de Looi, De Roover en Gudelj; Gaas beek, Arveladze, Schreuder en Brusselers; Roelofsen (83. Gorter) en Milicic. DE GRAAFSCHAP: Olyslager; Wil nis, Redeker, Hendriks en Linden- bergh; Nok, Fuchs, Viscaal (79. Ibrahim) en Godee; Rzasa en Van der Haar. (ADVERTENTIE) de manier. Goeie gast, hoor dj. Huizebosch, maar daar vet staan we dus geen moer van Vervolgens 'vertaalt' eega jenj' ta daarom wat haar man zegd heeft. Waarna Erik einde, lijk iets zegt wat we wél begrij- pen: 'Jao, dat seg ik toch' Schitterend. Wat ons betreft, mag de Elfste dentocht weer rap komen. Ko. pen we zo'n worst en juichen we met die worst op het bord en gezeten voor de buis, Hulze- bosch toe. Want als hij wint komt-ie lekker weer volop het woord. En dat is en b onverstaanbaar leuk. (J.H.) Amsterdam (anp) - i kenner prof. dr. Ernst tering heeft een nieu dekt van de schilder, dit 1632 is door handig gemaakt zeiipoi kend. Het Rijksmuseum Werk, dat uit een particuli ctie komt, van morgen met maandag 10 novemt toonstellen. Rem van nieuw we Een hem al:, zelfporl net naast gaan of door paal en lat gekeerd worden. Achteraan speelde Eddy Buijsse Adri van Hanegem uit de wed strijd. De IJzendijkse 'sluip schutter' verloor vrijwel ieder rechtstreeks duel en de paar keer dat Buijsse dan toch mistastte loste Corthals het op. De Bres- kens-aanhang moest wachten tot tien minuten na de pauze op de meer dan verdiende openings treffer. Met een vlekkeloze com binatie werd IJzendijke achter aan voor 'paal' gezet. Mark Boekhout stuurde op rechts Ser ge Nothen naar de achterlijn. Zijn voorzet viel afgemeten op het hoofd van Serge de Ruys- scher en Cris Cornells was ge klopt: 1-0. Voor de Osmanovski's was er een televisieploeg van RTL 5 naar Breskens gekomen. Ze moeten schitterende beelden hebben ge schoten, want het was Esad die in de zeventigste minuut dan toch alle twijfels wegnam. Op nieuw lag Mark Boekhout aan de basis. Zijn pass werd door Esad snoeihard in het plafond van het doel gehangen. Cris Cornells heeft dat projectiel alleen maar kunnen horen: 2-0. Zien was on mogelijk. Toen pas kon IJzendijke, zij het krakkemikkig, wat terugdoen, maar ook Cisko Osmanovski had gisteren wel trek in een beeld dat hij later op de video aan het na geslacht kan doorgeven. In de negentigste minuut toen het alle maal door de mist alleen maar schimmiger werd, knalde de voor Serge de Ruysscher in het veld gekomen 38-jarige 'Papa Osma' een voorzet van Brian Verhulst in één tijd voorbij Cornelis en het stond meer dan terecht 3-0. Door Fred Rabout Breskens - De 3-0 die gisteren na afloop van de West- Zeeuws-Vlaamse derby in de vierde klasse A van het KN VB-zondagvoetbal tussen Breskens en IJzendijke op het scorebord stond was maar een matige afspiegeling van dat gene wat in de mist waar neembaar was. Breskens speelde voortreffelijk. VIERDE KLASSE A Paal, lat, een goed op de lijn keepende Cris Cornelis en wat slordigheden in de afwerking be tekenden dat een uiterst pover spelend IJzendijke nog met posi tieve vooruitzichten, en hopende op een bevlieging van Adri van Hanegem of Michel de Ruys scher, aan de tweede helft kon beginnen, want de eerste helft werd met 0-0 afgesloten. Een duel dat overigens een uur te laat begon, omdat scheidsrechter Wim Snollaerts uit Breda in Vlis- singen werd geconfronteerd met de veerpont die er door de mist uit lag. Snollaerts bereikte via Kruiningen-Perkpolder zijn doel. Met goed verzorgd voetbal moest IJzendijke doen dat het vaak zo graag doet, in de loop graven. Nu dus noodgedwongen en dat was minder leuk. Met kunst- en vliegwerk en een en geltje op het houtwerk kon IJ- zendijke-doelman Cris Cornelis zijn heiligdom de eerste 45 minu ten dan ook voor doorboring vrijwaren. Kansen te over, maar Mark Boekhout (gisteren erg be drijvig en goed spelend) en Serge de Ruysscher zagen hun inzetten

de Stem | 1997 | | pagina 22