'Irak bezit zeer giftig zenuwgas Franse chauffeurs beginnen met blokkeren van wegen Redacties De Stem en BN stemmen in met plan tot fusie "Raadslid stal geld uit kerk Zuiddorpe' Eenzame fietser in dichte mist 'estaan! leenpert v.d. born Stof kan miljoenen doden Vrouwen met stressbaan dreigen kaal te worden DE STEM Ie actie intisch laars 00 uur Marco Bakker betrokken bij fataal ongeluk Gewapend jochie berooft vrouw Ik word er helemaal confusie van Koop met zekerheid... NIS5AN SPINVELD 33 en 37 - 4815 HR BREDA - TEL. 076-5223166 H 7e JAARGANG 8 710311 000218 lllll MAANDAG 3 NOVEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,75 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 Gids A7 RTV-programma's A8 Sport B1 t/m B10 'Temeuzen is laks voor gehandicapten' pagina Oorzaak van crash vliegtuig nog niet bekend pagina Stanley Kubrick; de mysterieuze perfectionist pagina Feyenoord weet weer wat winnen is pagina Katwijk blijft baas over Hoek pagina Sammy Korir snelste in marathon Amsterdam NAC sluipt naar subtop na winst op De Graafschap PAGINA PAGINA Mistig begin De dag begint grijs met nevel of mist. In de loop van de dag komt er meer wind en verdwijnt de mist. Het blijft nog droog en enkele opklaringen zijn zeker niet uitgesloten. Ftynasr. Üi3 Centrum Nederland mlaan 5, 1075 AH Amsterdam rv*| Atrrr.»» „.rrt-"' >lirj -K Van onze redactie buitenland Londen/Washington/Bagdad - Irak heeft in het geheim voorra den aangelegd van een zenuwgas dat zo krachtig is, dat met een paar gram miljoenen mensen kunnen worden vermoord. Wapeninspecteurs van de Vere nigde Naties zijn in Irak gestuit op de dodelijke vloeistof VX. Deze ontdekking is een belangrijke re den voor de Iraakse leider Saddam Hussein om de Amerikaanse leden van de inspectieteams uit te wij zen, aldus gisteren de Britse zon dagskrant The Observer. VX is tien maal dodelijker dan het ook uiterst gevaarlijke zenuwgas sarin. „De huid kan het absorbe ren, maar de dampen van de vloei stof kunnen ook worden ingea demd. Bovendien zou het in het klimaat van Noordwest-Europa lange tijd in de lucht blijven han gen," zegt Tim Trevan, oud-advi seur van de VN-commissie Uns- com, die toeziet op de ontwape ning van Irak. Volgens de VN-inspecteurs is het geen toeval dat Bagdad besloot de Amerikanen die deel uitmaken van de VN-teams weg te sturen op het moment dat de plaatsen waar de VX ligt opgeslagen, bijna waren getraceerd. „Ik denk dat ze daar om deze beslissing namen," aldus Richard Butler, hoofd van de Uns- com-commissie. De VN-inspec teurs weten dat Irak 750 ton che- micalieën heeft ingekocht voor de productie van VX. Irak heeft zijn confrontatie met de VN en de Verenigde Staten giste ren opgevoerd door opnieuw Ame rikaanse wapeninspecteurs de toe gang te weigeren. De drie Ameri kanen werden direct na aankomst met een vliegtuig uit Bahrein drin gend gemaand, rechtsomkeert te maken. Donderdag hielden de Ira kezen ook al Amerikaanse leden van het VN-team tegen. Irak eist dat alle Amerikanen die voor Unscom werken, woensdag het land hebben verlaten. Ameri kanen mogen pas weer deelnemen aan de inspecties als Bagdad dui delijke aanwijzingen heeft gekre gen wanneer de sancties - die het land vanwege de invasie in Koe weit in 1990 zijn opgelegd - wor den opgeheven, aldus vice-presi dent Taha Yassin Ramadan. On danks de dreigende faal heeft Uns- rom-leider Butler aangekondigd dat zijn team, inclusief de Ameri kaanse ledep, zijnv werk vandaag hervat. Amsterdam (anp) - Een 38-jarige vrouw die vrijdagavond in de Am sterdam Arena werd aangereden door Marco Bakker, is zaterdag in een ziekenhuis bezweken aan haar verwondingen. De zanger zelf raakte bekneld en liep een hoofdwond en kneuzingen op. Het ongeval gebeurde toen Bak ker wegreed vanaf het VIP-dek ven het stadion. Hij vertrok met behoorlijke snelheid en raakte vermoedelijk in een slip, aldus de Politie. Bakker raasde rakelings langs een aantal mensen en een pi- jaar voor hij de vrouw aanreed. Bakkers auto kwam tot stilstand M de toegangsdeur tot de Ajax- numte. De brandweer moest de zanger bevrijden. Bakker ver klaart dat zijn gaspedaal bleef angen en de cruise-control niet fjoed functioneerde. De politie on- erzoekt dat. De zanger heeft een a coholproef ondergaan. De uit lag is nog niet bekend. Volgens het Witte Huis toont Sad dam Hussein 'schaamteloze min achting' voor de Veiligheidsraad met het wegsturen van de drie Amerikaanse inspecteurs. Repu blikeinse en Democratische leiders in het Congres zeiden gisteren, in dien nodig achter snelle militaire actie tegen Irak te staan. Het Iraakse kabinet besprak gistera vond 'gepaste maatregelen' voor het geval dat de VS tot de aanval overgaan. Een eenzame fietser, deelnemer aan een mountainbike-wedstrijd rond de Galderse Me ren bij Breda, gisteren in de dichte ochtendmist. Een groot deel van het land heeft het hele week einde last gehad van zware mist. In Opsterland (Friesland) kwam een man bij een verkeersonge luk om het leven, het duel in de eerste divisie tussen Telstar en Dordrecht '90 moest worden afgelast en de milieudienst in het Rijnmondge bied kondigde gisteren stankcode 1 af omdat de vieze lucht door de mist bleef hangen. FOTO KEES van dongen Van onze redactie economie Parijs/Den Haag - Franse vrachtwagenchauffeurs zijn gisteravond met hun aange kondigde wegenblokkades begonnen, nog voor het offi ciële startsein van de acties om 10.00 uur 's avonds. Bij Villefranche-sur-Saone, even noordelijk van Lyon, konden per sonenwagens gisteravond maar over één rijstrook passeren. Dat leidde tot de eerste lange files. Bij Bordeaux werden twee benzine depots van de buitenwereld afge sloten. Gisteravond blokkeerden chauffeurs in Calais de toegang voor vrachtwagens tot de veerbo ten over het Kanaal. Zaterdag waren ook bij de Normandische plaatsen Rouen en Caen al enige tijd benzinedepots geblokkeerd. De blokkade-acties werden on vermijdelijk toen de meerderheid van de Franse chauffeurs giste ren het akkoord van de hand wees dat enkele bonden zater dagnacht met kleinere werkge vers in het wegtransport hadden bereikt. Ook de grootste Franse werkgeversorganisatie in het be- roepsgoederenvervoer, de UFT, die al was weggelopen uit de on derhandelingen, wees het ak koord af. De grote, communis tisch getinte vakbond CGT zag er ook geen brood in. In Bordeaux verbrandden chauf feurs - die strijden voor hogere lonen - het akkoord. Ook in Reims, Limoges, Grenoble, Tours, Poitiers en Rouen stemden de chauffeurs voor het doorgaan van de blokkades. De truckers zullen zich concentreren op brandstofdepots, benzinestations en grensovergangen. Het verworpen akkoord voorzag in een onmiddellijke loonsverho ging van 5 procent. Dat is voor de CGT niet genoeg: „Dit wordt een staking. Dat is duidelijk," aldus de bond. „Als we het land moeten verlammen, dan zullen we dat doen," zei ook de socialistische bond CFDT. De crisis in de trans portsector is voor de Franse pre mier Lionel Jospin het eerste conflict van betekenis sinds hij in juni aan de macht kwam. Vooruitlopend op de acties heeft de Nederlandse verladersorgani satie EVO gistermiddag de Ne derlandse Spoorwegen, reders en luchtvaartmaatschappijen opge roepen capaciteit beschikbaar te houden. De EVO vreest grote ge volgen voor de vervoersstroom naar Frankrijk, een van de be langrijkste exportmarkten van Nederland. Daarnaast voorziet de organisatie ook een forse fi nanciële klap voor transporteurs die via Frankrijk op Spanje en Portugal rijden. De KLM en Martinair zijn bereid bij te springen, maar de moge lijkheden zijn beperkt. De beide bedrijven wijzen erop dat alle vrachtvliegtuigen al zijn inge deeld. Bovendien is het volume van de vracht vrij groot. „Als de nood echt aan de man komt, kun nen we eventueel inbreken in on ze schema's," aldus Martinair. NS Cargo kan wel extra tremen inzetten, maar voorziet logistieke problemen. „Vooral de kleinere wegvervoerders hebben wissel laadbakken en opleggers met af wijkende maten en bevestigings systemen. Die kun je niet zo maar op een trein zetten. Maar we zul len alles doen wat we kunnen." In Frankrijk, Spanje en Portugal bevinden zich op dit moment en kele honderden Nederlandse chauffeurs met hun wagens. Zij dreigen nu in de diverse vallen te lopen. In Frankrijk gold afgelo pen weekeinde een periodiek rij verbod voor vrachtwagens, maar veel Nederlandse chauffeurs lap ten dat aan hun laars om maar op tijd weg te zijn uit het land. Nederlandse vervoerders hebben de afgelopen week al geantici peerd op de dreigende wegblok kades. Vanuit Nederland werden grotere voorraden goederen over gebracht naar Frankrijk, Spanje en Portugal dan gebruikelijk. Ook werden uit en via Frankrijk vrachten versneld naar Neder land overgebracht. De blokkades kunnen het Neder landse wegtransport al gauw op een schade van miljoenen gul dens per dag komen te staan. De EVO berekende dat de wegblok kades van vorig jaar november in Frankrijk een schade van vijf miljoen gulden per dag veroor zaakten. In totaal bedroeg de schade in 1996 ruim 62 miljoen, OP BUITENLAND - A4' Nieuwe blokkades gevolg van staking vorig jaar Een van de eerste blokkades - een tankauto dwars over de weg - werd gisteren bij Bordeaux opge- onnmon cntn FPA worpen. Londen (anp) - Duizenden jonge vrouwen die werken in beroepen met veel stress, dreigen kaal te worden. De spanning die het werk in bijvoorbeeld journalistiek, geneeskunde en advocatuur met zich meebrengt, lijdt tot een verhoogde aanmaak van het mannelijk hormoon testosteron. Britse medici beweren dat de relatie tussen haaruitval en stress aantoont dat carrièrevrouwen dezelfde lichamelijke problemen krijgen als mannen. Een studie van de universiteit van Portsmouth wijst uit dat van de 800 onderzochte vrouwen 30 procent lijdt aan haaruitval. Ook Hairline International, een organisatie voor vrou wen met haaruitval, constateert een grote toename van het aantal kalende vrouwen. Net als de wetenschappers wijt zij dat aan stress bij carrièrevrouwen. „Deze vrouwen proberen in alles de beste te zijn. Het haar is een van de zaken die daar als eerste onder lijden. Pastoor Vervaet heeft donderdag aangifte gedaan bij de politie en de burgemeester van Axel inge licht. Het raadslid zegt dat er een vergissing in het spel is. De PvdA- afdeling Axel houdt rekening met een beschadigingsactie. Het kerkbestuur wilde er aanvan kelijk geen werk van maken, maar besloot de politie in te schakelen toen het raadslid terugkwam op wat het kerkbestuur als een be kentenis zag. Van Hoecke, die re gelmatig de collecteschalen op haalt in de kerk, bracht 75 gulden terug nadat zondag 19 oktober was vastgesteld dat er 25 gulden aan collectegeld was verdwenen. Van Hoecke werd daarvoor door twee bestuursleden, A. Verbiest en G. van Nieulande, ter verant woording geroepen. Volgens an dere betrokkenen is er vaker geld zoek geweest. Van Hoecke bracht 50 gulden extra terug 'om van het gezeur af te zijn', zei hij gisteren in een reactie. Vervolgens kreeg de pastoor be- Rotterdam (anp) - Een jochie van een jaar of acht heeft vrijdag avond een 23-jarige vrouw in Rotterdam bedreigd met een vuurwapen en haar beroofd. -De vrouw liep in een tunneltje toen het baasje ppdook. Hij richt te met moeite het zware wapen op haar en eiste haar tas. Ze schrok zo dat ze de tas - met daarin enkele pasjes - afgaf. Bin nen de kortste keren was er geld foto epa van haar rekening afgeschreven. Van onze verslaggever Breda/Roosendaal - De redacties van Brabants Nieuwsblad in Roosendaal en dagblad De Stem in Breda hebben zaterdag in gestemd met een redactioneel fusieplan. Door Frank Deij Zuiddorpe - Het bestuur van de rk kerk Maria Hemelvaart in Zuiddorpe beschuldigt parochielid en PvdA-raadslid R. van Hoecke van het stelen van collectegelden uit de kerk. zoek van PvdA-afdelingsvoorzit- ter M. van Oyen en PvdA-wethou- der J. van Schaik, die de lezing van het kerkbestuur aanvochten. „Het werd toen een welles-nietes- speiletje. Ik vond dat de politie dan maar moet onderzoeken wie gelijk heeft. Ais je er niets mee te maken hebt, breng je toch geen geld terug naar de kerk?" aldus Vervaet, die zelf niet aanwezig was toen het voorval zich voor deed. Verbiest en Van Nieulande onthouden zich van commentaar. Van Hoecke is in Zuiddorpe een bekend en gewaardeerd persoon. Hij won de cultuurprijs van de ge meente Axel voor zijn grote inzet en kreeg ook een koninklijke on derscheiding. Hij ontkent met klem dat er sprake is van diefstal. „Dat is een vergissing. Als de pas toor aangifte doet, dien ik een aanklacht in tegen die valse be schuldiging." Volgens het raadslid heeft hij in derdaad één keer 25 gulden uit de kerk meegenomen, maar ging dat om zijn eigen geld. „Ik zag na het wegbrengen van de twee schalen dat er bij mijn plaats een briefje van 25 gulden op de grond lag. Dat raapte ik op omdat ik bedacht dat het briefje uit mijn zak moest zijn gevallen. Ik ben nietsvermoe dend naar huis gegaan en kreeg naderhand een telefoontje van Verbiest dat er geld vermist werd. Ik heb 75 gulden teruggeven. Als je meer terugbrengt dat er weg is, ben je geen dief, dan ben je een sponsor van de kerk. Ik zit niet om 25 gulden verlegen. Je denkt toch niet dat ik voor dat geld mijn re putatie te grabbel gooi." OP ZEELAND-A5: PvdA blij met onderzoek politie Axel Met het besluit is een flinke stap voorwaarts gezet in de totstand koming van een nieuwe krant voor Zuidwest-Nederland. In het plan staat hoe en met welke middelen de redactie straks een nieuwe krant gaat maken. De di rectie en de ondernemingsraad van Uitgeversmaatschappij Zuid west-Nederland bv (waartoe bei de kranten al behoren) zullen zich nog deze maand uitspreken over het redactioneel fusieplan. Bij een positieve uitspraak kan er in de cember een definitief fusiebesluit genomen worden. Dat wil nog niet zeggen dat de nieuwe krant voor westelijk Bra bant en Zeeland dan al een feit is. Meteen na het jawoord van de di rectie gaan de redacties van BN en De Stem nauw samenwerken. Dat houdt onder meer in dat bei de kranten eikaars nieuws uitwis selen en dat BN wordt aangeslo ten op de gezamenlijke persdien sten van de VNU-Dagbladen- groep. Het kan nog tot na de zo mer van '98 duren eer de nieuwe krant bij de abonnees in de bus valt. Met het aanvaarden van het re dactioneel fusieplan is een perio de van meer dan twee jaar onder handelen afgesloten. In augustus '95 nam uitgever VNU, het moe derbedrijf van De Stem, Brabants Nieuwsblad over. Een jaar later besloten de beide redacties dat een volledige fusie tussen de bei de kranten de beste manier is om de lezers in Zuidwest-Nederland optimaal te bedienen. Het afgelo pen jaar is benut om te bezien hoe de nieuwe redactie straks moet gaan werken en hoe de nieuwe krant er uit moet komen te zien. Tot de Dagbladengroep van VNU behoren - naast De Stem en het BN - De Gelderlander, Dagblad De Limburger, Brabants Dagblad en Eindhovens Dagblad. OP BINNENKRANT-A2: Van twee kranten naar één betere (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor ƒ31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. O Per maand dmv, automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 tl kiest voor automatisch heialen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon.Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1