Chaos dreigt opnieuw in Frankrijk Bewoners ongedeerd bij crash in voortuin Kr aak-apparaat voor telefoonkaarten 'vliegt weg' uit Axel Vliegtuigje stort neer in Middelburg, 2 doden Sorgdrager klem door beursfraude Èrote fraude mtdekt met 'oudfonds Rotbaas lokt roddel uit Chauffeurs blokkeren wegen Ex-directeur casino Breda wil vroegere baas aanklagen Weer 9 mensen opgepakt in Suriname Op zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 270 vacatures Mankementen leggen trein verkeer lam Justitie was al in 1993 van de zaak op de hoogte a a |i a a Sa DE STEM 1 "000225" I I I I I ZATERDAG 1 NOVEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 6 KATERNEN [eBinnenkrant A2 Binnenland A31A4 guilenland A5 Economie A6 t/m A8 jïure A7 jport BI t/m B4 Zeeland Cl t/m C5 {Ms 01 t/m D2 [IV-programma's D3/D4 tagazzi D5 Weekend E1 t/m E5 kleintjeskrant Rustig herfstweer Vandaag en morgen in de vroege ochtend plaatselijk mist, daarna perioden met zon. Weinig wind. Na het weekeinde meer bewolking, maar overwegend droog. Waarom I hebbenj gabbers f een hekel S aan zwabbers? PAGINA 12 Synagoge in Breda zorgt voor gevoel van saamhorigheid PAGINA Milan niet blij met Davids en Bogarde PAGINA Ivo Niehe: 'Met j minder ambitie loopt allesi veel beter' PAGINA j Sn onze redactie economie Parijs/Den Haag - Franse vrachtwagenchauffeurs zijn van plan morgen vanaf 10 uur 's avonds massaal blokkades oprichten. Op 180 plaatsen in Frankrijk worden de wegen geblokkeerd; is le bedoeling. De chauffeurs willen zich daarbij liet alleen op verkeersknooppun ten concentreren, maar ook op ïavens, grensovergangen en olie raffinaderijen. De acties zijn be- ioeld voor onbepaalde tijd. Daarmee dreigt op de Franse we- ;en dezelfde chaos te ontstaan als torig jaar, toen chauffeurs - on- ier wie veel Nederlanders - da genlang vast kwamen te zitten. Sinister Jorritsma van Verkeer leeft gisteren haar grote be- iorgdheid uitgesproken. Zij mest een 'onacceptabele situa- ie'heeft er bij haar Franse colle- Utrecht (anp) - De Economische iontroledienst (ECD) is een grote traude met goudbeleggingen op het spoor. De ongeveer 3000 be leggers kunnen naar hun geld Ifluiten. Volgens de ECD heeft het beleggingsfonds niet één gram goud gekocht. De organisatoren lijn er van door met de inleg van in totaal vijf miljoen gulden, "ijf Britse hoofdverdachten zijn iet de noorderzon vertrokken, 'e 36-jarige Nederlander E.W. is «iel aangehouden. De oplichters ipereerden onder de naam Illu minatie vanuit een luxe kantoor n Amsterdam. De opzet lijkt vol- jens de ECD sterk op de pirami- jespelen. Nu die in diskrediet lijn geraakt, varen piramide-or- janisaties onder andere vlag, al ius de ECD. let fonds beloofde de deelnemers an hun 'Goudschenkingspro- ramma' gouden bergen. Mensen (ie 1500 gulden inlegden zouden ia een jaar 2600 gulden terug- rijgen. Beleggers die nieuwe i leelnemers aanbrachten, konden ekenen op een flinke premie, 'an 5 miljoen inleg is 1,3 miljoen an contanten overgevlogen naar iet Caribisch gebied, waar vol lens de Nederlandse verdachte lebedenkers van de truc verblij- ga Gayssot op aangedrongen, de blokkades te voorkomen. Gistermorgen liepen de onder handelingen tussen werkgevers en vakbonden in Frankrijk stuk. Ze konden het niet eens worden over de geëiste loonsverhoging en gaven elkaar de schuld van het mislukken van het overleg. Waarschijnlijk wordt vandaag nog een uiterste poging onderno men om alsnog tot een akkoord te komen. „Is er dan geen handteke ning, dan zijn acties niet te ver mijden," zei vakbondsleider Alain Vilette. Hij stelde 'lange, moeilijk te stop pen acties' in het vooruitzicht. De chauffeurs koesteren nog altijd wrok over de resultaten van het conflict van vorig jaar, toen zij twaalf dagen het verkeer lamleg- den. Van de werktijden die de re gering toen heeft verordonneerd zou niets terecht zijn gekomen. Bovendien zouden de werkgevers de overeengekomen premie niet hebben uitbetaald. De werkgevers boden gisteren niet meer dan een directe loons verhoging van 5 procent en gelei delijke verdere optrekking van het loon de komende jaren. De vakbonden eisen voor hun 340.000 truckers een aanpassing in loonstructuur en werktijden die neerkomt op een verhoging van 20 procent. De buurlanden van Frankrijk volgen de ontwikkelingen met ar gusogen. De Europese Commissie heeft Frankrijk gevraagd een vrije doortocht van vrachtwagens uit het buitenland te garanderen. De International Road Transport Union (IRU) gaat koortsachtig na of de acties met een kort geding zijn te voorkomen. Blokkades zouden de Europese transport sector grote schade berokkenen. Transport en LogistiekNeder land (TLN) treft voorbereidingen om de acties het hoofd te bieden. De organisatie heeft een crisis centrum ingericht waar trans portbedrijven terecht kunnen met vragen en verzoeken om hulp. Via de Wereldomroep kan TLN informatie kwijt aan chauf feurs die vastlopen in een file. Ook zal zij hulpteams naar hen sturen. loor Emile Calon bxel - Het Axelse postorderbedrijf ANN-Component beleeft joede tijden. Sinds Koninklijke PTT Nederland (KPN) twee veken geleden bekend maakte dat apparatuur van het bedrijf - ta wat aanpassingen - geschikt is om lege telefoonkaarten ille gal op te laden, vliegen de bestellingen de deur uit. Het is echter de vraag of ze nog "oor dat doel gebruikt kunnen gorden. Want volgens E. Moeksis an.HPN 2'in de telefoonkaarten nmiddels aangepast, zodat het legaal opladen niet meer moge- ijk is. f'en^' ^k011 maatregelen getrof- Maar directeur J. de Booij van e Axelse bedrijf betwijfelt of de eveiliging afdoende is. Hij staat irvan te kijken dat KPN in nog 5een 14 dagen erin FOTO WFA De resten van het vliegtuigje in de voortuin van een woning aan de J.G. Schor er straat. ïiak ^aar^en kraakproof te Als ik in hun schoenen zou staan, zou ik ook zeggen dat ze nu goed beveiligd zijn." De afgelopen 14 dagen heeft hij zo'n 500 apparaatjes verkocht. En hij verwacht zeker nog zo'n aantal aan de man te kunnen brengen, want de bestellingen stromen nog steeds binnen. Het postorderbedrijf doet niets illegaals. Het gaat immers om le gale apparatuur dat ontwikkeld is voor bijvoorbeeld het openen van deuren van een kantoor, die handige mensen zelf kunnen aan passen. De benodigde software is op Internet te vinden of kan -zelf in elkaar worden geknutseld. Van onze verslaggevers Middelburg - Twee inzitten den van een sportvliegtuigje zijn gistermiddag om het le ven gekomen toen hun toestel rond 16.30 uur neerstortte in de Magistraatwijk in Middel burg. De slachtoffers zijn de bouwer van het vliegtuig, Leo van Kesteren uit Kloetinge en co-piloot Stoffel Otte uit Bruinisse. Het vliegtuigje raakte eerst de top van een boom, vervolgens de dakrand van een woning in de J.G. Schorerstraat, stuiterde te rug, schampte een aantal huizen en kwam een tiental meters verderop terecht in de voortuin Van onze verslaggevers Paramaribo/Den Haag - In Suri name zijn gisteren opnieuw ne gen mensen aangehouden op ver denking van het beramen van een staatsgreep. Daarmee komt het totaal aantal arrestanten op 26. Of daar ook het brein bij zit, is niet bekend. Onder de verdach ten bevinden zich 14 militairen. De aangehouden burgers zouden voor het overgrote deel ex-mili tairen zijn. Enkelen hebben zich onder doktersbehandeling moe ten laten stellen, heeft majoor Ganpat van de militaire politie toegegeven. Zij hebben verwon dingen opgelopen bij hun aan houding. „Ze zijn hardhandig aangepakt, omdat zij probeerden te vluchten," aldus Ganpat. President Wijdenbosch heeft aangekondigd dat er een versnel de reorganisatie van het Suri naamse leger wordt uitgevoerd. Minister Van Mierlo (Buitenland se Zaken) heeft het kabinet gis terochtend geïnformeerd over de coup-poging. Premier Kok noem de de situatie in Suriname 'ern stig'. WD-Kamerlid Weisglas wil dat minister Van Mierlo de Surinaamse regering om ophel dering vraagt over de behande ling van de arrestanten. Volgens Weisglas is er alle reden voor 'grote ongerustheid'. van een woning. Bij een van de geraakte rijtjeshuizen is de voor gevel danig ontzet en zijn de ra men kapot. In de straat waarin het vliegtuigje neerkwam, bleef iedereen 'wonderwel' gespaard, aldus de brandweercommandant. Een verpleegkundige die in een nabijgelegen flat woont, zag het vliegtuigje langsflitsen. „Er kwam allemaal rook uit." Na de crash riep ze naar haar vriend dat hij het alarmnummer moest draaien. Zelf rende ze naar bui ten om samen met een toevallig passerende collega eerste hulp te verlenen. Bij aankomst ontdek ten de verpleegkundigen dat een van de twee inzittenden al over leden moest zijn. De tweede man moet kort daarna zijn gestorven. (ADVERTENTIE) Bewoner A. Bal arriveerde enkele minuten nadat het vliegtuigje was neergestort. Toen hij vlak bij zijn straat was, vreesde hij het ergste, maar op het moment van het ongeval bevond zijn vrouw zich net in de keuken aan de ach terkant van de straat. Zijn buurman J. Reijnders werd door zijn directeur op zijn werk gewaarschuwd. „Mijn vrouw bel de hem met het dringende ver zoek aan mij om direct naar huis te komen. Er was een ongeluk ge beurd." Zijn vrouw had na de harde klap in eerste instantie aan het ontploffen van de cv-ketel ge dacht. Rond 17.30 uur werden de stoffe lijke overschotten vanonder het onherkenbare wrak van het toe stel gehaald. Het ongeval trok veel publiek naar de Magistraat- wijk. De politie zette de hele straat af. Het vliegtuigje was in de middag opgestegen van vliegveld Mid den-Zeeland, waarna het een paar uur boven Zuid-Beveland en Walcheren cirkelde. Over de oorzaak van het ongeval kon de politie gisteravond nog geen en kele mededeling doen. Het door Van Kesteren zelf gebouwde vliegtuig is eerder in het nieuws geweest. Het werd vorig jaar zwaar beschadigd bij een crash van een ander vliegtuig op een hangar van vliegveld Midden- Zeeland. Daarna is maanden aan het opknappen van het vliegtuig gewerkt. Groningen (anp) - Onaardige bazen worden snel het slachtoffer van roddel en achterklap. Bovendien blijkt het roddelen te gedijen in organisaties met een strakke hiërarchische structuur en in orga nisaties die sterk competitiegericht zijn. Dat blijkt uit een onderzoek van de Groningse sociologen Rafael Wittek en Rudi Wieiers. „Een roddeltante bestaat niet," meent Wittek. „Het roddelen komt meer voort uit de situatie." Volgens Wittek betreft het roddelen meestal iemand met wie de roddelaars een negatieve verhouding hebben. Vaak is het iemand die net boven de groep staat: op scholen een leraar en in bedrijvep een baas. Bedrijven doen er volgens Wittek verstandig aan, een klimaat te scheppen waarin niet veel geroddeld wordt. Van onze verslaggever Roosendaal - Een kapotgetrok- ken bovenleiding tussen Roos endaal en Oudenbosch en, een seinstoring tussen Roosendaal en Breda hebben de NS gisteravond handenvol werk bezorgd. De rei zigers kwamen met flinke vertra gingen aan. Rond 19.00 uur trok de trein Roosendaal-Oudenbosch met een stroomafnemer de bo venleiding kapot. 200 meter ka bel kwam omlaag. Een stuk zwiepte neer op de rails in de an dere richting en werd daar ge raakt door een trein. Het gevolg was dat ook op dat spoor 500 me ter bovenleiding naar beneden kwam. Tussen Zevenbergen en Roosendaal was daardoor geen enkel treinverkeer mogelijk. Rei zigers werden met bussen ver voerd. Om 19.30 uur ontstond er een seinstoring op het traject Roosendaal-Breda. Het treinver keer lag een uur stil en ook hier werden bussen ingezet. Van onze redactie binnenland Bonaire/Breda - Oud-direc teur Rob van der Weerd van het Holland Casino in Breda beraadt zich op juridische stappen tegen de algemeen di recteur van Holland Casino, Th. van Keulen, nadat eerder deze week bekend werd deze betrokken zou zijn bij de beursfraude rond het effec tenhuis Leemhuis Van Loon. Van Keulen trad gisteren uit ei gen beweging af als bestuurs voorzitter van Holland Casino's. Door de publicaties over ver meende betrokkenheid bij de fraude is het voor Van Keulen on mogelijk geworden zijn functie verder uit te oefenen, aldus het bedrijf. „Zijn integriteit is in twijfel getrokken en juist bij de casino-onderneming moet die bo ven iedere twijfel verheven zijn." Van Keulen is via Leemhuis Van Loon houder van een geco deerde rekening in Zwitserland met een saldo van 1,75 miljoen gulden. Over de herkomst van datgeld heeft hij geen duidelijk heid verschaft. Oud-directeur Van der Weerd van het Bredase casino houdt Van Keulen er verantwoordelijk voor dat hij eerder dit jaar, na een carrière van twintig jaar in het casino-wezen, gedwongen werd afscheid te nemen. In mei moest Van der Weerd zijn biezen pakken, later werd het ontslag bezegeld met een schadeloosstel ling. Van der Weerd, die inmid dels een nieuwe werkkring heeft op Bonaire, denkt dat hetgeen de afgelopen dagen bekend is ge worden, een nieuw licht werpt op zijn gedwongen vertrek. Bij Holland Casino's vertrokken de afgelopen maanden tal van di recteuren en stafleden. Deze krant kreeg bij herhaling anonie me faxen over hoe de conflicten tussen Van Keulen met perso neelsleden en de ondernemings raad zich opstapelden. Van der Weerd: „Hij heeft stafle- den en directeuren buitenge- werkt, na ze eerst in diskrediet te hebben gebracht. Wellicht had hij dat nodig om de aandacht van zichzelf af te leiden. In ieder ge val moet mijn advocaat maar eens onderzoeken of het doen en laten van Van Keulen aanleiding geeft voor juridische stappen." Die hoeven wat Van der Weerd betreft zeker niet te leiden tot te rugkeer naar het casino in Breda, zijn geesteskind. Hij heeft het te goed naar zijn zin op Bonaire, waar hij het casino van een Bel gische eigenaar op poten moet zetten. (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer eist opheldering van minister Sorgdrager (Justitie) over de fraude op de Amsterdamse beurs. De minister heeft de Kamer niet verteld dat justitie in 1993 al informatie had over beursfraude. Sorgdrager vertelde de Kamer woensdag dat haar ministerie dit voorjaar pas op de hoogte is ge steld van het schandaal, waarbij drie medewerkers van het effec tenkantoor Leemhuis Van Loon worden verdacht van mis bruik van voorkennis en het wit wassen van geld. Inmiddels is duidelijk geworden dat de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) de hoofdver dachte in deze zaak, V., vier jaar geleden al verdacht van witwas praktijken. De CRI deed destijds een groot onderzoek naar de rol van crimi nele organisaties bij de handel in effecten. Waarom Justitie V. destijds niet strafrechtelijk heeft vervolgd, kon justitie gisteren niet aange ven. PvdA en CDA vinden het on begrijpelijk dat Sorgdrager de Kamer woensdag niets heeft ver teld over het onderzoek uit 1993. Kamerlid Witteveen (PvdA) is 'verbijsterd'. Als de minister de Kamer dinsdag niet kan overtui gen, zal haar partij om een spoed debat vragen. De PvdA wil ook weten waarom een onderzoek naar witwaspraktijken bij een ander effectenkantoor niet is doorgezet. „Dit lijkt het zoveelste geval waarin de minister de Kamer on volledig heeft geïnformeerd," zegt Kamerlid Terpstra (CDA). „Als de minister dinsdag geen goed verhaal heeft, is voor ons de maat vol." WD en D66 nemen het voor Sorgdrager op. Ybema (D66) vindt het van 'ongepaste gretig heid' getuigen dat PvdA en CDA nu al conclusies trekken. Gisteren werd bekend dat V. een deel van zijn voorkennis zou heb ben vergaard op door hem ge organiseerde seksfeesten. Daar voor zou hij topmanagers v n be drijven hebben uitgenodigd. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. D Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving...93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 t kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:lïank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 I a a a a p a a

de Stem | 1997 | | pagina 1