Saddam zet inspecteurs VS land uit 'Actie tegen kinderarbeid nu geboden' Sfeer in Washington herinnert aan Koude Oorlog Dehaene wil IJzeren Rijn weer in gebruik Door de metaaldetector Arafat: 'Besprekingen VS verspilling van tijd 3MMENTAAR jsketiers LAND KORT fysiotherapie 80.000 banen liljoen armen' DE STEM BUITENLAND A5 Uit commissie van YN Nederlandse zaakgelastigde Suriname naar arrestanten Waardig graf voor Marinus van der Lubbe Kroatische minister niet voor tribunaal BUITENLAND KORT Gaddafi onderscheiden door Mandela Groot-Brittannië wil uitlevering Biggs Noodtoestand afgekondigd in Zambia Opnieuw bloedbad in Algerije Hoge straffen geëist tegen Herri Batasuna I ITOBER 1997 A4 n: Philips' verhuizing is een il is dat de wijze waarop het vordt. e hebben voor de bezwaren r daar niet op in te kunnen imaal meer weet, over meer die niet over te dragen zijn den, zijn doorgaans niet te- dat Boonstra zich verschuilt tevig debat, bevestigt dat beeld van on- e scheiding moet komen tus- Philips voor het zeggen had- fysieke scheiding gewenst is, otten te plaatsen waar dat erekend. dat Philips om niet achter te ën en marketing gevestigd iet in staat is met de moder- lek ook ter wereld daar con- e klimaat om de goede men- [tekent, is volstrekt onhelder, omen op een grachtenappar- blijkt uit zijn aanpak, in de !e redding van de multinatio- de mode aan te schurken en resten, dan komt het concern zeker, hij zoekt het niet in ei- van onorthodoxe vrijbuiters Dat maakt pas echt ongerust. dheid) is bereid te kijken andelingen fysiotherapie beperkingen van de mo ose is. Aan een eventuele en behandelingen, hangt iren in de Tweede Kamer, aar negen behandelingen mt op de lijst van uitzon- in 1 januari uitgebreid of ook whiplash, botontkal- rkermeer zal werk bieden e voor een deel Schiphol ar zijn. Dat blijkt uit een isch Instituut en Arcadis, es provincies in het noor- richt. De kosten variëren lestemd zijn voor charter- sinnenkort een standpunt in Nederland. De aanleg er is goedkoper dan een op 33 tot 70 miljard gul- 1 wil dat het kabinet jaar- ibestrijding. Volgens hem (itie van circa een miljoen de plannen van De Waal eslag van 1400 gulden te- op een kwart van de be- !jn visie niet buiten de rea- ezingsprogramma's zien te voorstel vandaag toelicht Ede. Oslo (ap) - Om de armoedecy- tlus te doorbreken die hon derden miljoenen kinderen er toe dwingt te werken, moet de wereld nu beginnen geld te in vesteren. nat zei de Noorse premier Kjell ie Bondevik gisteren bij de lng van het gedeelte van de deze week in Oslo gehouden con ferentie over kinderarbeid waar in ministers van de 41 deelne mende landen vertegenwoordigd jjn. Bondevik zegde 200 miljoen Noorse kroon (bijna 55 miljoen lulden) toe. poel van de door Noorwegen in samenwerking met het VN- kinderfonds UNICEF en de VN- arbeidsorganisatie ILO belegde i i i i i DONDERDAG 30 OKTOBER 1997 conferentie is strategieën uit te stippelen om werkende kinderen te bevrijden uit hun ellendige si tuatie, die in veel gevallen neer komt op een slavenbestaan. Over de hele wereld werken naar schatting 250 miljoen kinderen jonger dan 15 jaar. Het probleem is zo gigantisch dat de enorme bedragen die regeringen uittrek ken om de kinderarbeid te be strijden, niet meer vormen dan een druppel op een gloeiende plaat. De Britse minister van Ontwikkelingssamenwerking Clare Short zegde later gisteren bijvoorbeeld 750.000 pond (ruim 2,1 miljoen gulden) toe, een be drag dat is bedoeld om 7.000 wer kende kinderen in slechts een Pa kistaanse stad te helpen. Bonde vik benadrukte echter dat actie hoe dan ook geboden is, hoe ma ger het resultaat in eerste instan tie ook lijkt. „Waar we het hier over hebben is de arbeid die van kinderen in strumenten en robots maakt, het onterende geploeg dat kinderen hun jeugd ontneemt en dat hen het belangrijkste gereedschap af neemt om de armoedecyclus te doorbreken: onderwijs," aldus de Noorse premier. Maandag en dinsdag bespraken deskundigen maatregelen die mogelijk zijn om de kinderarbeid tegen te gaan. De ministers zoch ten gisteren naar wegen om de voorgestelde maatregelen uit te voeren. Vandaag gaan ze daar mee verder. De deelnemers kregen een film te zien waarin kinderen op vuilnis belten op zoek zijn naar voedsel en oud ijzer of in mijnen en in steengroeven werken. Andere kinderen worden gedwongen zich te prostitueren of leiden een sla venbestaan als huishoudelijke hulp. UNICEF-directeur Carol Bel lamy noemde het 'ontstellend en onaanvaardbaar' dat er zoveel kinderen werken en zei dat on derwijs de sleutel is om de kinde ren te helpen. „Kinderarbeid kan armoede in de hand werken," zei ze, „omdat arme werkende kin deren vaker wel dan niet op groeien tot arme werkende vol wassenen, die vastzitten aan on geschoolde, slecht betaalde baan tjes." In het Pakistaanse Sialkot, waar de Britse hulp naartoe gaat, wor den bijna alle met de hand ge naaide voetballen gemaakt, door kinderen vanaf vijf jaar. „Het naaien van voetballen is niet het onacceptabelste werk wat kinde ren in Pakistan doen," zei Short, „maar het heeft wel internatio naal de aandacht getrokken en we moeten beginnen waar we kunnen." Het geld zal worden gebruikt om de ouders van de kinderen te steunen en om onderwijs te be vorderen. Maatregelen die de ministers overwegen, betreffen verbetering van onderwijsmogelijkheden, strengere wetgeving en meer in ternationale hulp. Volgens ILO- directeur Michel Hansenne kan de oorlog tegen de kinderarbeid de komende 15 jaar gewonnen worden. Bagdad (afp/rtr) - De Iraakse leider Hussein heeft giste renbesloten alle Amerikaanse leden het land uit te zetten van de VN-commissie die toeziet op de Iraakse ontwape- Washington sprak in een reactie tan een 'onaanvaardbare' stap. Iraakse vice-premier Tareq Aziz verklaarde voor de Veilig- heidsraad dat de maatregel is ge- jomen uit 'woede' over het door van de internationale sanc- ies tegen het land. .Wij hebben besloten niet meer le handelen met diegenen die de taierikaanse nationaliteit heb- in binnen de VN-commissie," li de regerende Revolutionaire lommandoraad, die onder lei- ling van Saddam staat, gister- liddag in een verklaring. Bag- :ad liet weten niet de betrekkin- ra met de Verenigde Naties te iüen verbreken. De economi se straf maatregelen, die Irak in ra vergaand isolement hebben ibracht en de bevolking aan de (delstaf, werden in 1990 inge- :eld na de Iraakse invasie in taweit. e vijf Amerikaanse commissie- den dienen over maximaal een eek Irak te hebben verlaten, •ak 'heeft besloten op construc- eve wijze te blijven samenwer- or half geld. M netwerk (onlangs getest ringsinstituut KEMA) tot trekkelijk. eerste 3 maanden f 33,33 de factuur. Dat praat weer Alle genoemde prijzen zijn incl. BTW Den Haag (anp) - De Ne derlandse zaakgelastigde in Paramaribo heeft giste ren, samen met de Ameri kaanse ambassadeur, de twee mannen bezocht die eerder deze week om be scherming vroegen bij de Nederlandse en Ameri kaanse ambassade. Het is de bedoeling dat de di plomaten ook de andere ar restanten bezoeken. De Suri naamse regering heeft Ne derland en de Verenigde Sta ten toegezegd dat zij hier voor toestemming hebben. Dat heeft minister Van Mier is (Buitenlandse zaken) gis teren meegedeeld na een ver trouwelijk overleg met de Tweede Kamer over de ge beurtenissen in Suriname. De mannen die bij de ambas sades om bescherming had den gevraagd, korporaal Hoepel en de burger Baha- reea, maken het goed, aldus de minister. Hij zei 'absoluut geen spijt' te hebben dat de ambassade Hoepel heeft la ten gaan. ken met de VN-commissie op ba sis van zijn soevereiniteit, natio nale veiligheid en waardigheid', zei de verklaring. Irak dreigde sinds kort met op schorting van de medewerking aan wapeninspecties door de Verenigde Naties, waartoe het land krachtens een VN-resolutie verplicht is. De VN moeten, vol gens de afspraken die leidden tot beëindiging van de Golfoorlog, erop toezien dat Irak afstand doet van al zijn massavernieti gingswapens en geen nieuwe kan ontwikkelen. Pas na het groene licht van de VN-inspecteurs kan sprake zijn van het opheffen van de sancties. Gevolgen De VS, die het hardst vasthouden aan de sancties tegen Bagdad, hebben al gewaarschuwd dat op schorting van de samenwerking of overtreding van VN-resoluties ernstige gevolgen zal hebben. Frankrijk en Rusland drongen "er dinsdag bij Irak op aan de sa menwerking met militaire waar nemers van de Verenigde Naties niet op te zeggen. Zij wezen voor al op de gevolgen voor het inter nationale olie-embargo tegen Bagdad. Parijs staat al langer ge willig tegenover de eis van Irak de sancties in te trekken. Het parlement in Bagdad had het bewind maandag opgeroepen de banden met de VN op te schorten als reactie op een resolutie van de Veiligheidsraad van vorige week. Die resolutie biedt de mogelijk heid meer sancties tegen het land te treffen. Bagdad dwarsboomde de inspectiecommissie de afgelo pen jaren herhaaldelijk in haar werkzaamheden. Het heeft dit jaar na een regeling met de VN voor ruim een miljard dollar aan olie mogen verkopen. Van de op brengst moest het voedselvoorra den en medicamenten kopen voor de lijdende bevolking. Traditionele Swazi-krijgers gaan door een metaaldetector voordat zij optreden voor de Britse kroonprins Charles, tij dens zijn bezoek gisteren aan Mbabane in Zuid-Afrika. Het is Charles zijn eerste staatsbezoek sinds de dood van prinses Diana. Op 1 december verschijnt er een aan prinses Diana gewijde cd met nummers van 35 wereldbe roemde artiesten. Daaronder zijn Paul McCartney, Bruce Springsteen en Luciano Pa- varotti. De opbrengst van het album gaat naar het Diana, Princess of Wales Memorial Fund, dat is opgezet nadat de prinses op 31 augustus in Parijs bij een auto-ongeluk om het le ven kwam. foto reuter Van onze correspondent Brussel De Belgische premier Dehaene zal er alles doen om de Nederlandse regering ervan te overtuigen om de 'IJzeren Rijn' weer geschikt te maken voor railvervoer. Ramallah (rtr) - De Palestijnse president Arafat heeft geen enkel ver trouwen in de komende besprekingen tussen Israëlische en Palestijnse vertegenwoordigers in Washington. „De ontmoeting in Washington zal uitsluitend draaien om de ontmoe ting zelf. Niet meer en niet minder. Het is tijdverspilling," aldus Ara fat. Arafats opmerkingen komen in het kielzog van een Israëlische kabi- netszitting, waarop minister van Buitenlandse Zaken Levy probeerde toezeggingen los te krijgen over een aantal slepende kwesties. Zonder duidelijkheid in de standpunten van de regering-Netanyahu hebben besprekingen geen zin, zo zei Levy eerder. Volgens de Israëlische me dia is het Levy niet echt gelukt duidelijkheid te krijgen, maar reist hij nu toch maar af naar Washington. De oude, maar al sinds jaren niet meer gebruikte spoorlijn, zou de haven van Antwerpen verbinden met het Ruhrgebied. Het tracé loopt dwars door de provincie Limburg. Minister van Verkeer en Water staat Jorritsma beloofde bij de ondertekening van het akkoord over het HSL-tracé van Antwer pen naar de Nederlandse grens een studie te laten verrichten naar de haalbaarheid van het voor de Vlamingen belangrijke project IJzeren Rijn. De federale Belgische ver keersminister Daerden, een Franstalige bewindsman, krijgt van de Vlamingen nu het verwijt dat hij zich onvoldoende inzet voor de zaak. Premier Dehaene ontkende dat gisteren tijdens een werkbezoek aan Antwerpen. De haene benadrukte dat hij in de onderhandelingen met Neder land zijn volle gewicht in de strijd zal gooien om voor de Ant werpse haven een goede spoor verbinding met het Ruhrgebied te bepleiten. j0' BertUmmelen ashington - Een dieprode Per> montere marsmuziek, hentwintig saluutschoten: ■Unas nieuwe sterke man J Zemin is gisteren in ashington geen diplomatie ker onthouden. half uur duurde de ceremo- e voor het Witte Huis aarmee Amenkaans-Chinese top werd •opend. Een gebeurtenis die or veel Amerikanen herinne gen opriep aan de fameuze bij- _°msten van eerdere presi- en en Sovjet-leiders in de ja- van de Koude Oorlog. En ja- er komt een 'hotline' tussen sshington en Peking. Achter de hekken rond het Witte Huis stonden vooral Chinezen driftig met Amerikaanse en rode vlaggetjes te zwaaien. Even ver derop waren ook mensen samen gestroomd, maar niet om Jiang toe te juichen. Een duizendtal ac tivisten van Amnesty Internatio nal, en Tibetaanse en Taiwanese solidariteitsgroepen waren op de been gekomen om hun ongenoe gen te uiten over de officiële Amerikaanse egards voor een brute dictatuur. Voorzichtig sneed president Clin ton in zijn welkomstwoord de heikele kwestie van de mensen rechten in China aan. Het bela den woord zelf kwam niet over zijn lippen, maar wel sprak hij over het recht van mensen om 'met waardigheid te worden be handeld'. De Amerikaanse presi dent bezwoer dat samenwerking voor beide landen het beste is. Een 'kans en een verantwoorde lijkheid' noemde hij het eerste Chinese staatsbezoek aan Was hington sinds het bloedig onder drukte studentenprotest in 1989 op het Plein van de Hemelse Vre de. Op zijn beurt zette Jiang opnieuw zijn beste beentje voor om bij tv- kijkend Amerika in de smaak te vallen. Gestoken in stemmig pak met fleurige stropdas, en zich af en toe uitdrukkend in goedbe doeld Engels, leek hij inderdaad in weinig op de apparatsjiks uit het Mao-tijdperk. Maar waar zijn Amerikaanse gastheer het over politieke en religieuze vrijheden had, had Jiang het in zijn slotver klaring over stabiliteit en het principe dat staten zich niet met eikaars interne zaken bemoeien. Nee, liet hij een Amerikaanse journalist weten, spijt van het in grijpen op het Plein van de He melse Vrede had hij niet. De ge lukzalige glimlach verdween ook op zulke momenten geen seconde van het gezicht van de Chinese leider. Jiang steekt nauwelijks onder stoelen of banken dat hij in de VS vooral prestige komt zoeken. Voor hemzelf en voor het volkrij ke land waar hij de touwtjes in Leipzig - De Nederlander Mari nus van der Lubbe, die in 1933 ter dood werd veroordeeld voor het in brand steken van de Rijks dag in Berlijn, krijgt alsnog een waardig graf. De Leidenaar ligt sinds 1934 ano niem begraven op een kerkhof in de voormalige Oost-Duitse stad Leipzig. Het stadsbestuur wenst de vermeende brandstichter posthuum enigszins te rehabilite ren, aldus een woordvoerder gis teren. De anarchist Van der Lubbe werd op 27 februari 1933, de nacht waarop de Rijksdag af brandde, door het toenmalige na zi-regime gearresteerd. Hij ver klaarde zelf de brand gesticht te hebben en kreeg wegens hoogver raad de doodstraf. De toen 24-ja- rige werd in Leipzig geëxecu teerd. Van der Lubbe geldt als een van de eerste slachtoffers van de Nazi's. Vier andere aangeklaagden in het Rijksdag-proces, onder wie de Bulgaarse communist Georgi Di- mitroff, werden vrijgesproken. De brand in het oude Duitse par lementsgebouw was voor Hitiers nationaal-socialisten aanleiding om leden van de oppositie mas saal te vervolgen. Of Van der Lubbe alleen verant woordelijk was voor de brand of dat hij als werktuig door Nazi's of communisten werd gebruikt, is altijd onduidelijk gebleven. Den Haag (anp) - De Kroatische minister van Defensie, Gojko Susak, hoeft niet persoonlijk voor het Joegoslavië-Tribunaal te verschijnen om documenten over te dragen, zo bepaalde het Hof van Beroep gisteren. Het tribu naal had Susak opgeroepen stuk ken beschikbaar te stellen in de zaak tegen Tihomir Blaskic, een Kroatische generaal. Volgens het hof kan het tribunaal geen staatsfunctionarissen dag vaarden. Wel kan het een dwin gende order aan Kroatië uitgeven om het te dwingen de documen ten over te dragen. De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela heeft de Libi sche leider Moammar Gaddafi gisteren de hoogste Zuid-Afri kaanse onderscheiding voor een buitenlander, de Orde van Goede Hoop, toegekend. Mandela, die Libië voor de tweede keer binnen een week bezocht, prees Gaddafi als 'mijn dierba re broeder-leider'. Het Libische bewind maakte van de gele genheid gebruik om zout te wrijven in de Amerikaanse won den die Mandeia's eerste bezoek aan Libië al had veroorzaakt. Mandela roemde de belangrijke rol die de Libische leider heeft gespeeld in 'de strijd om een eind te maken aan het kolonialis me en de strijd voor de rechten van de volkeren van Afrika'. De twee leiders hielden eikaars hand vast toen ze naar de tent liepen waar ze korte tijd overleg voerden. Mandela, die met zijn bezoeken aan Libië het ongenoegen van-, de VS heeft ge wekt, was gisteren op de terugweg van de top van het Britse Gemenebest in de kustplaats Zuwarah. foto reuter Brasilia - Groot-Brittannië heeft gisteren Brazilië verzocht om uitlevering van de veroordeelde legendarische treinovervaller Ronnie Biggs. Hij maakte deel uit van een bende die in 1963 de be roemde Grote treinroof uitvoerde. Groot-Brittannië en Brazilië ratificeerden afgelopen zomer een uitleveringsverdrag, waardoor het mogelijk wordt de treinovervaller uit te leveren. Biggs leeft sinds 1970 in Rio de Janeiro. Een van Engelands bekendste over vallers wist uit een Londense gevangenis te ontsnappen waar hij een gevangenisstraf van dertig jaar diende uit te zitten. Lusaka - De Zambiaanse regering van president Frederick Chilu- ba heeft gisteren voor een periode van zeven dagen de noodtoe stand afgekondigd. Zij krijgt daardoor vergaande bevoegdheden om arrestaties en huiszoekingen te verrichten. De maatregel moet worden gezien in het licht van een mislukte couppoging van dins dag. Muitende militairen namen toen bezit van het nationale ra diostation en maakten bekend dat zij het land overnamen, maar hun opstand was van korte duur. Regeringsgetrouwe militairen ontruimden het gebouw al schietend; een opstandige militair vond de dood. Een naaste medewerker van de president, Richard Saka- la, zei dat er gisteren opnieuw vijf muiters waren opgepakt. Algiers - In Algerije zijn opnieuw 13 mensen vermoord, onder wie een familie van vier. Gisteren werd in Algiers bekend dat de slachtoffers, van wie de kelen werden doorgesneden, vielen bij nachtelijke moordpartijen bij de westelijke steden Saida en Sig. Onder de doden waren ook vijf automobilisten die door als politie mannen vermomde personen aangehouden, vastgebonden en ver moord werden. De lijken werden daarna verbrand. Ondertussen verklaarde de Algerijnse opperbevelhebber generaal Mohamed Lamari dat de veiligheidssituatie in Algerije zich 'normaliseert, maar nog niet gestabiliseerd is'. Madrid - Voor een rechtbank in de Spaanse hoofdstad Madrid is gisteren acht jaar gevangenisstraf geëist tegen de 23 leiders van Herri Batasuna, de politieke tak van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. Justitie beschuldigt hen van 'collaboratie met een gewapende bende'. Herri Batasuna heeft volgens de aanklachten onder meer ETA-moorden publiekelijk verdedigd en tijdens ver kiezingsbijeenkomsten wervende videofilms over de beweging vertoond. Ook gebruikte HB zendtijd op de Baskische televisie om de partij aan te prijzen. Het Openbaar Ministerie kondigde eerder al aan met hoge straffen een voorbeeld te willen stellen. De rechts zaak gaat vandaag verder. (ADVERTENTIE) P.A.M. Cornelissen, vervoersdes- kundige van het CDA in het Eu ropees Parlement, reageerde met instemming op de toezegging van de Belgische premier. Cornelis sen heeft op uitnodiging van de Vlaamse regering de haalbaar heid van het goederenvervoers- project onderzocht. Volgens hem zijn er slechts geringe investerin gen nodig om dagelijks een paar treinen op de historische verbin ding te laten rijden. Hij schat de kosten van electrificatie van het tracé op amper 5 procent van de kosten van de Betuwelijn. Hoewel de IJzeren Rijn vooral voor Antwerpen interessant is, ziet Cornelissen ook voordelen voor het zuiden van Nederland, met name voor het personenver voer. Indien een verbinding wordt gemaakt met de IJzeren Rijn, ontstaan mogelijkheden voor een intercity Weert-Brussel. Dat levert volgens Cornelissen voor zuid-oost Brabant en noord en midden-Limburg een aanzien lijke tijdwinst en kostenbespa ring op. pösa* Wm £?0 ÏU Ia S f.-i handen heeft. Peking is het nieu we Moskou, dat is zijn stille boodschap. Bij voorbaat stond vast dat de be tekenis van de eerste Ameri- kaans-Chinese topontmoeting in twaalf jaar meer zou liggen in het feit dat ze plaatsvond dan in de uit den treure voorgekookte re sultaten. Geheel volgens ver wachting bereikten Clinton en Jiang een akkoord op nucleair gebied. Daarbij belooft Peking zijn verkoop van nucleaire tech nologie aan Iran te staken. In ruil mag China Amerikaanse kern centrales met bijbehorende toe rusting kopen. Het is de kroon op een aantal zakelijke deals die gis teren werden gesloten. F"»*. Sinds kort kunt u zelf een directe bijdrage le veren aan een schone toekomst. Dat kan door te kiezen voor groene energie. Groene energie is de verzamelnaam voor elektriciteit die met milieuvriendelijke bronnen is opgewekt, zoals wind, water of zon. Groene energie voorkomt dus het gebruik van fossiele brandstoffen. Als u kiest voor groene energie, krijgt u elektriciteit geleverd zoals ieder ander, maar is de hoeveel heid die u gebruikt gegarandeerd natuurvrien delijk opgewekt. Hiervoor betaalt u maandelijks een extra bedrag. Dit bedrag gebruikt uw ener giebedrijf om meer natuurvriendelijke energie op te wekken. Voor een zekere en schone toekomst.

de Stem | 1997 | | pagina 5