4 Jonger en uit minderheden kwetsbaar' HE MA écht lekker! 2.95 I2.S0 3.75 Kale Nederlandse rouwcultuur veroorzaakt veel leed' Verdachte schutter ontkent aandeel in mishandelingzaak Biesbosch als het Colombia van nederwiet-teelt Agenten vaag over hulp van Rijkswacht 'Politie kent te veel John Wayne-types'- I2.95 Kraakhelder ontruimd TROllW PUBLIEKS PRIJS A2 DE STEM BINNENLAND A3 Risico van schoolverlaten is groot Oud-hoogleraar schenkt 22 miljoen aan cultuurfonds De mooiste roman van 1997 moet de «vinnen Journalisten komen weer boven water ✓Stem Tijdens proces tegen drugsrunner Appeltaart nu 6.95 Schwarzwalder Schinken nü 2.5° Extra belegen Goudse kaas l Kaiserbroodjes nu 10 voor St. Chinian A.C. 1995 nü 2 1 voor 1 Paté nü 2 voor O OKTOBER 1997 oot-Brittannië en Ierland- ilkenvelden, maar donder! in Engeland nog zonni® ioden. Hier en daar mist éine kans op wat regen. Mij! gtemperatuur van 8 graden Londen tot 14 in Dublin, gië en Luxemburg: Flinke talige perioden. Droog. Mid. gtemperatuur rond 8 graden ord- en Midden-Frankrijk j zonnig en droog. Middag! nperatuur tussen 5 en ij iden. id-Frankrijk: Droog en flink t zon. Alleen bij Nice mis- lien nog een bui. Middag, nperatuur meest van 12 tot graden. rtugal: Zonnig. Middagtem- •atuur rond 20 graden, anje: Vrij zonnig en dri.„6. een langs de Costa Brava ns op meer bewolking en ien. Maxima uiteenlopend i 15 graden in het noorden 25 in het zuiden, narische Eilanden: Perioden t zon. Droog. Vrijdag toene- nde kans op een bui. Mid- 'temperatuur ongeveer tden. illorca en Ibiza: Afenemende ld en minder buien. Met na- vrijdag redelijk wat zon. ddagtemperatuur iets boven 20 graden. lië: In het noorden meest iog en flink wat zon. In het dden en zuiden meer bewol ig en stevige regen- en on ersbuien. Plaatselijk is zwa- regenval mogelijk, en in de ■gen zware sneeuwval. Bo- ïdien een harde oostenwind xirna variërend van 10 gra- in het noorden en noord- >ten tot 22 graden op Sicilië, iekenland en Kreta: Langs westkust soms wolkenvel- i en enkele stevige regen- en veersbuien. Elders wel een •de wind, maar verder meest >og en zonnige perioden, ddagtemperatuur in het irden rond 12 graden. In het den en oosten maxima tus- 15 en 20 graden, itsland: In het oosten soms volking en op veel plaatsen log. Elders ook perioden met i. Middagtemperatuur rond raden, dicht bij zee iets ho- itserland: Droog en flink t zon. Middagtemperatuur 5 graden aan de noordkant de Alpen tot nog boven de aan de zuidflank, stenrijk: Vrij zonnig en iog. Alleen in het noorden is op enkele wolkenvelden, ddagtemperatuur ongeveer raden. ■s>|U!| sfpjeeq 'joou }ue| 'ïueijEnui paoi| 's>|U!| usueiS i i i i i DONDERDAG 30 OKTOBER 1997 Den Haag (anp)-De kale Ne derlandse rouwcultuur ver oorzaakt veel psychische pro blemen bij mensen die het verlies van hun dierbare moe ten verwerken. De Utrechtse klinisch-psycho- loog prof. dr. J. van den Bout, die zijn vermoeden nog niet weten schappelijk kan onderbouwen, schat dat door een gebrek aan ri tuelen ongeveer 20 procent van de nabestaanden kampt met een 'verstoorde verliesverwerking'. Van den Bout sprak gisteren in Den Haag op een studieconferen tie over rouwrituelen, stervens begeleiding en rouwverwerking van allochtone groepen in Neder land. In vergelijking met hun uit vaart- en rouwcultuur is Neder land een 'ontwikkelingsland'. De Westerse rouwcultuur is ondanks een enkele opleving „uitermate kaal en karig," zei de hoogleraar verliesverwerking. Nederlanders, die over het algemeen weinig tijd voor het rouwproces nemen, heb ben amper oog voor rituelen. Al lochtonen echter laten zich gedu rende een lange periode, die soms wel een jaar duurt, leiden door voorgeschreven gebruiken. „Die bieden structuur en helpen in de verwerking van het verlies," al dus Van den Bout. Ook mist hij in zijn eigen cultuur de volgens hem noodzakelijke „fase waarin de rouw wordt af gesloten." Al met al leiden deze en andere gebreken tot verstoor de rouwprocessen, die psychisch veel leed tot gevolg kunnen heb ben, zo veronderstelt hij. Van den Bout pleitte er daarom voor om voor de rouwverwerking te rade te gaan bij allochtonen. Dat zou Nederlanders kunnen inspireren, zonder dat ze direct bepaalde ge bruiken hoeven over te nemen. Het kan wellicht een hoop leed voorkomen, zei Van den Bout. Maar, zei A. Andriol, coördinator allochtonenbeleid van de Haagse Hogeschool, „rouw laat zich niet integreren." Onlangs toonde een leidingge vende van de gemeente Den Haag weinig begrip voor het feit dat een van haar medewerkers een langere periode van rouw kende dan zij gewend was. „Is het nu niet eindelijk eens tijd dat ze in tegreren," had de vrouw gezegd. Die uitspraak geeft volgens And riol aan dat mensen soms niet over integratie willen nadenken. „Emoties rond rouw en bijbeho rende rituelen zijn niet altijd te sturen." De ongeveer driehonderd deelne mers kregen de hernieuwde uit gave van Stof in de Wind mee. Daarin beschrijven allochtonen van joodse, hindoestaanse en is lamitische achtergrond hun ei gen rouwtradities. Van onze verslaggever Den Haag - Te veel jongeren uit de minderheden vinden geen baan. Een groeiend aantal jongeren met een schooldiploma komt aan de slag, maar vroegtijdige schoolverlaters missen de boot. Allochtone jongeren blijven kwetsbaar als het gaat om het risico van uitval. Met name van de jongens komt een aanzienlijk deel tijdens de schooltijd terecht in het criminele circuit. Bij de meisjes is de uitval geringer. Ook op de arbeidsmarkt doen zij het beter dan jongens. Overgang Dat concludeert het Sociaal- en Cultureel Planbureau. Volgens de gisteren verschenen SCP-publi- catie Rapportage minderheden 1997 is de overgang van school naar werk voor allochtonen aller minst soepel. Het overheidsbeleid voor jongeren uit minderheden werkt niet en is in een aantal op zichten contraproductief. Het SCP constateert dat jongeren uit de minderheden, ondanks de gunstige ontwikkeling van de ar beidsmarkt voor schoolverlaters en jongeren, kwetsbaar blijven het gaat om risico van uitval. Bij de start van het voortgezet on derwijs hebben zij vaak te weinig basisvaardigheden. „Jongens zeggen heel stoer: 'Ik ga met schoonmaken'. Ze rennen niet achter werk aan en weten ge makkelijkere manieren om aan 1 te komen. Omdat ze steeds meer geld verdienen, komen ze niet meer uit het criminele cir cuit, dus zoeken ze ook niet naar ander werk," vertelde een Suri naamse kapster, 20 jaar, tegen onderzoekers van het SCP. De manier waarop de nieuwe ge neratie allochtonen de arbeids markt instapt, bepaalt in hoge mate hoe het verder gaat met de minderheden in Nederland. Daarom is de overgang van school naar werk als thema geko zen voor de jaarlijkse minderhe- Amsterdam (anp) - De vroegere Rotterdamse hoogleraar prof.mr. H.W. Wertheimer heeft zijn ver mogen van 22 miljoen gulden na gelaten aan het Prins Bernhard Fonds. Dit cultuurfonds krijgt de erfenis op voorwaarde dat het geld wordt gebruikt voor de be vordering van de Nederlandse fo tografie en de oprichting danwel instandhouding van een Neder lands fotomuseum. Volgens de wens van de oud-hoogleraar zal een stichting voor dit doel in het leven worden geroepen. Werthei mer (83) overleed begin septem ber. (ADVERTENTIE) denrapportage. Al tijdens de schooltijd komen teveel allochto ne jongens in het criminele circuit terecht, vooral omdat ze een leef stijl aanhangen die hun materiële mogelijkheden ver te boven gaat. Als drugsrunner leren ze bijvoor beeld geld te verdienen op een re latief gemakkelijke manier. Tachtig gulden voor het afleveren van één pakketje is geen uitzon dering. Zo kunnen ze alle spulle tjes kopen die horen bij een ma cho-levensstijl. Ze doen vanaf dat moment minder hun best een plekje te veroveren op de regulie re arbeidsmarkt, waar de inkom sten sowieso veel lager zijn. „Jongens krijgen hun geld liever op een andere manier. Handel tjes, dat is stoer. Maar ze zeggen nooit wat. Ze krijgen er veel geld voor, meer geld dan voor wer ken," vertelde een Antilliaans meisje van 16 jaar tegen de on derzoekers. Arbeidskansen Tussen de minderheidsgroeperin gen zijn grote verschillen in ar beidskansen. Surinaamse jonge ren onderscheiden zich nauwe lijks van autochtone jongeren en ook Turkse jongeren doen het volgens het SCP relatief goed. Veel slechter is het gesteld met Marokkaanse en Antilli aans/Arubaanse jongeren die niet in Nederland zijn geboren. Van hen heeft de helft geen werk. Telkens geldt dat meisjes het be ter doen dan jongens. Veel Turkse en Marokkaanse meisjes trouwen echter zeer jong; vrijwel zonder uitzondering stoppen ze met wer ken als ze kinderen krijgen. De onderzoekers vinden dat dis criminatie van allochtone sollici tanten al te snel genoemd wordt als 'de' verklaring voor de hoge werkloos onder minderheden. Discriminatie speelt een onderge schikte rol, het zonder diploma van school gaan is een veel grote re belemmering voor de verdere ontwikkeling. Tijdens de ontruiming van een kraakpand aan de Amsterdamse Linaeusstraat moesten leden van Mobiele Eenheid (ME) een gat in de grond maken. De krakers hadden zich verschanst in een bomvrije kelder onder het pand. Snijbranders kwamen er aan te pas om toe gang tot de bunker te krijgen. De politie ontruimde gisteren vier kraakpanden in de hoofdstad. Daarbij werden in totaal 22 mensen ge arresteerd. Er ontstonden een paar opstootjes tussen krakers, sympathisanten en de ME. foto anp Den Haag (anp) - De 41-jari- ge Almeloër die gisteren in Den Haag vermoedelijk een agente doodschoot tijdens zijn arrestatie, ontkent een rol te hebben gespeeld in de Beckumse mishandelingzaak. Juist in verband met die zaak was zijn aanhouding ver zocht. Dat heeft zijn advocaat mr. R. Dhalganjansing gisteren gezegd. Volgens de raadsman is zijn cliënt slechts een bekende van de hoofdverdachte in de zaak van de mishandeling van het Beckumse echtpaar. Inbraak „Hij had er daarom geen idee van dat hij door de politie werd ge zocht en dacht daarom dinsdag ochtend meteen aan een inbraak, Hij pakte vervolgens zijn pistool, maar of hij daarna geschoten heeft, weet hij niet meer. Daar over is hij warrig," aldus Dhal ganjansing. Justitie beschouwt de verdachte als een van de vier mannen die op 24 augustus in Beckum (gemeen te Hengelo) een echtpaar zwaar mishandelden. De 47-jarige man en zijn 43-jarige vrouw raakten daarbij zwaargewond. De man overleed een maand later aan zijn verwondingen. Volgens de politie is in die zaak waarschijnlijk sprake van een persoonsverwisseling. De daders hadden het waarschijnlijk ge munt op ,een ander slachtoffer woonachtig in dezelfde straat. Dit naar aanleiding van een ge schil over een sekshuis in En schede. De eigenaar van die club zou opdracht voor repressaille- maatregelen hebben gegeven. De Almeloër heeft zijn raadsman ge zegd deze seksclubeigenaar te kennen, maar ontkent iedere be trokkenheid bij de mishandeling. De advocaat noemt het optreden van het arrestatieteam (AT) dins dag 'knullig'. Volgens hem ging het team zo te werk dat de actie teveel op een inbraak leek. „En mijn cliënt had toch al het idee dat de Haagse wijk Mariahoeve, waar de aanhouding plaatsvond, gevaarlijk was. Volgens hem woonden er veel gabbers en skin heads en daarom had hij het pis tool gekocht. Mijn cliënt verbleef veel in die wijk omdat zijn vrien din daar woont." Aanbellen De raadsman vraagt zich met de gearresteerde af of de politie niet zorgvuldiger met dergelijke in vallen moet omgaan. „In dit ge val hadden ze veel beter gewoon kunnen aanbellen," vermoedt Dhalganjansing. Een politiewoordvoerder kan niet ingaan op de gang van zaken rond het AT dat dinsdag de inval deed. „Het onderzoek van de Rijksrecherche is gaande en ge durende die tijd doen wij geen mededelingen." Amsterdam (anp) - De journalisten SteÜa Braam en Mehmet Ulger, die begin oktober onderdoken na be dreigingen, gaan vandaag weer naar huis. De journalisten werden met de dood bedreigd na publica tie, van hun boek over de in vloed van de Turks-nationa listische organisatie Grijze Wolven op met name Turkse jongeren in Nederland. Inge Brakman van de journa listenvakbond NVJ bevestigt dat de bond de journalisten op verzoek zal voorzien van kogelvrije vesten. Met de Am sterdamse politie neemt de NVJ de bedreigingen serieus. Van belang vindt de NVJ een komend overleg met de minis teries van Binnenlandse Za ken en Justitie over meer structurele antwoorden op de vraag hoe om te gaan met be dreiging van journalisten in Nederland. op vrijdag 31 oktober 0; zaterdag 1 november 'i "w boekhandel op Het geheim van Anna Enquist. Fen schitterende ballade v»n eenzaamheid.'' 'Hugo Camps Van onze verslaggever Drimmelen - Is De Biesbosch het Colombia van de neder wiet-teelt aan het worden? Peter Gevers van de waterpo- litie in Drimmelen lacht en ontkent aanvankelijk. Maar even later geeft hij toch toe: niemand weet precies hoeveel Biesbosch-wiet er op illegaal 'in cultuur' gebrachte grond in het nationale park wordt geproduceerd. „Het is wel iets waarmee we in middels jaarlijks worden gecon fronteerd," vertelt Gevers. „Ook tijdens helicoptervluchten heb ben we al hennepveldjes gevon den en vorig jaar zijn er nog langs de Amer tussen Drimmelen en Lage Zwaluwe en in de Aakvlaai twee percelen opgeruimd. Dat er nu in korte tijd weer drie 'planta ges' zijn ontdekt, is toeval. Mis schien dat het te maken heeft met het invallen van de vorst. Daar kunnen die planten niet tegen, dus proberen de eigenaren mis schien nog gauw even te redden wat er nog te redden valt. En daardoor vestigen ze de aandacht op zich. Zo is het in ieder geval laatst wel op het eiland Middelste Jannezand gegaan. We zagen daar een wat merkwaardig bootje met een paar mensen, waarvan we onmiddellijk dachten: 'die hebben daar toch niks te zoeken?' Want uit ervaring leer je al gauw het onderscheid tussen water- Peter Gevers van de waterpolitie in Drimmelen met hennep uit De Biesbosch. foto cor viveen sporters, vogelaars of andere be zoekers." Dankzij die achterdocht kon vo rige week voor het eerst de iden titeit van Biesbosch-wiettelers worden vastgesteld. Het bleek in dit geval om twee mannen en een vrouw uit Utrecht te gaan. „Een van hen vertelde dat hij al van jongsaf aan in de Biesbosch komt en het gebied dus goed kent. Vol gens hem kun je in Utrecht ner gens zo goed terecht als hier in De Biesbosch." De Utrechters hadden de zaak professioneel aangepakt: met be hulp van pvc-pijp hadden ze de planten beschermd tegen konij nen, terwijl paaltjes de planten ondersteunden. Peter Gevers gelooft niets van het verhaal van de telers, dat ze voor eigen gebruik produceerden. „Al les groeit hier twee keer zo hard als hennep. Het kost veel moeite om in het gebied te komen en het onderhoud is nogal bewerkelijk. Bovendien ging het om een flinke plantage. We betrapten het drie tal op een veld van ongeveer twintig bij vijfentwintig meter. Pas de volgende dag ontdekten we paden die naar nog twee an dere veldjes voerden. We vonden er in totaal bijna honderd plan ten. Dat is ook de reden dat ik niet geloof dat het hier om kweek voor eigen gebruik gaat. Want een gemiddelde plant levert veer tig a vijftig gram wiet op. En dat maal honderd... Daar zou je dus jaren mee vooruit kunnen. Nou ja, afhankelijk dan van hoeveel je rookt. Maar als je weet dat een gram nederwiet al gauw vijftien gulden per gram oplevert, klinkt dat verhaal over 'eigen gebruik' al helemaal als pure onzin." Uit onderzoek is volgens Gevers inmiddels gebleken dat de Bies- bosch-wiet van 'prima kwaliteit' is. „De wiet die binnenshuis on der lampen wordt gekweekt, hééft vaak een heel hoog gehalte aan werkzame bestanddelen. Je schijnt een doorgewinterde roker te moeten zijn om dat te kunnen 'overleven'." Gevers vindt het oprollen van drie kwekerijen in korte tijd al leen al van belang als voorbeeld functie. „Bij sommigen leeft mis schien het idee dat we hier niet naar omkijken, anderen zien het misschien als een geintje. Maar dat is dit dus zeer beslist niet. Want met zo'n kwekerij wordt namelijk niet alleen de opiumwet overtreden, maar ook het bestem mingsplan en de wet milieube heer. En dat alles bij elkaar kan een flinke straf opleveren." Zou Philips zijn skybox nou ook vanuit het PSV-sta- dion naar de Arena verhuizen of wordt er wellicht al naar een plekje op het Ajax-shirt gehengeld? Onder het motto Let's make things bitter kan dat er in Eindho ven nog wel bij. Volgens mij ligt aan die verhuizing van de Philips-top vooral ten grondslag dat Amsterdam, in tegenstelling tot de Lichtstad, wel over een Red Light District beschikt. In dat soort lampen zijn zakenrelaties namelijk hevig geïn teresseerd. De Mercedes-top zou momenteel het liefst naar een andere planeet willen verhuizen. Het nieuwe kleine au tootje van deze fabriek heeft het wat antieke begrip kiepwagen geheel nieuw leven ingeblazen. Zou er een wankelmotor in liggen? Sommige auto's Zijn zijwind gevoelig, maar het schijnt dat de nieuwe Mercedes al uit balans raakt van een wind van de bestuurder. Ze willen nu elektronica inbouwen om kantelen te voorkomen, de deuk in het imago is veel moeilijker te herstellen. -'-"i Op de Nederlandse wegen zou zo'n Mercedes Beng amper voor problemen kunnen zorgen, want het ver keer staat toch al grotendeels stil. Zag u in het journaal Jorritsma in de Kamer haar lippen stiften? Het deed mij ineens heel hevig aan liposuctie denken. Gek hè? MERIJN Van onze rechtbankverslaggever i Breda - Een geheimzinnige medewerkster van de Belgische Rijkswacht was gisteren in de strafzaak tegen de van drugsrun- nen verdachte A. A. uit Utrecht voor de Bredase rechtbank het bekende konijn uit de al even bekende hoge hoed. Geheimzinnig, omdat haar aan wezigheid op geen enkele manier staat vermeld in het proces-ver baal dat drie Rotterdamse poli tiemensen hebben opgemaakt over hun ontmoeting op 28 fe bruari met A. langs de A16 bij Moerdijk. Raadsman mr. R. Dona wilt niet zo ver gaan dat hij twij felt aan het bestaan van de Bel gische, maar uiterst vreemd vindt hij de gang van zaken wel. De drie verbalisanten zeiden gis teren als getuigen dat deze colle ga tijdens een controle op drugs runners als enige in hun lok-auto met FranS kentekennummer met A. heeft gesproken. Wat er tussen deze twee precies is gezegd, wis ten ze niet. „Ons Frans is daar te slecht voor," klonk het in koor. Officier van justitie mr. J. van Meer kreeg van politierechter mr. R. van den Heuvel de opdracht de Belgische alsnog op te sporen en op te roepen als getuige. Zij zal het verlossende woord moeten spreken. De rechtszaak tegen A. heeft al drie zittingen gekost. Eerst ver klaarde de rechter in Dordrecht zich onbevoegd. Eind september kwam raadsman mr. R. Dona met zijn theorie dat het onder drugs gebruikers bekende snuifgebaar nog niets zegt over de vraag of ei- mee gedoeld werd op harddrugs of softdrugs. In de dagvaarding staat dat A. heeft aangeboden de inzittenden van de Franse auto te begeleideh naar een adres in Rotterdam waar zij harddrugs van lijst I vah de Opiumwet zouden kunnen kó pen. De drie verbalisanten wareh daarover in hun proces-verbaal echter zo vaag dat mr. Van deh Heuvel hen op zitting als getui gen vyilden horen.. De rechter kreeg niet te horen wat hij wilde weten, namelijk óf A. de woorden heroïne en/of co caïne heeft geuit of dat hij het' a}- leen over drugs heeft gehad. Op vallend is dat alle drie verbjalj- santen het verhaal dat hun Bel gische collega hen zou hebbeh verteld als eigen waarnemingen in het proces-verbaal hebben óp- genomen. Mr. Dona werkte tot begin dit jaar in Breda als offfcier van justitie. Ede (anp) - De macho-cultuur die nog steeds in grote mate bij de Nederlandse politie heerst, is slecht voor de gezondheid van de politiefunctionaris. Stress is een grote vijand binnen het ap paraat en is zonder cultuuromslag niet uit te bannen. j teert voorzitter Kruizinga van di Vertegenwoordigers van politie bonden, de politie zelf en deskun digen stelden de stress gisteren in Ede tijdens een congres over ar beidsongeschiktheid aan de kaak. Naast bekende verzuimoorzaken als griep en lichamelijke klach ten, komen steeds vaker te hoge werkdruk, te grote emotionele belasting en gebrek aan tijd om problemen te verwerken naar vo ren als reden voor verzuim. Deze tendens blijkt uit verschillende onderzoeken van Arbo-diensten en de Arbeidsinspectie. „De Nederlandse politie kent te veel John Wayne-types," consta te Algemeen Christelijke Politie bond (ACP). „Nergens bang voor zijn en als je angst hebt dat vpoii- al niet tonen. Emoties en tegen slagen verwerk je in jezelf. Dat fs de huidige cultuur." „De komst van veel vrouwen bij de politie heeft dat beeld niét veranderd. Er zijn momenteel ook veel vrouwelijke John VVaV- ne's." Het congres in Edeis jrq- doeld als startschot voor het ver beteren van de arbeidsomstan digheden bij de politie. Over hoje dat moet gebeuren zijn de diverse belanghebbenden het nog lgng niet eens, zo bleek gisteren. (ADVERTENTIE) Dagelijks vers uit eigen banketbakkerij, a 23 cm/9.9J 100 gram/3.50 1 kilo/16.00 nÜ 1 0.50 per stuk Moulin de 1' Ermite. Volle franse rode wijn, 0,751/7.50 Diverse smoken. Plok 170 gram/2.25 Aanbiedingen gelden t/m zondag 2 november I997. Zo lang de voorraad strekt.

de Stem | 1997 | | pagina 3