)E STEM Hervormde Cantorij viert jubileum met concert ïur in Eist VW Heikants gezin op expositie van vrijetijdskunstenaars in Sas van Gent ersbal lietingen xaibollen d stapt op Vruchtbaar Mensen -"tï 1: Bleyenberg/Bleyen. Epskamp-Veraart/Korn- -2. Poule 2: Van den Ak- bn Tiel-Oppeneer/Van ie 4-2. Poule 3: Nou- Jobben-Deij/Edwards Muyen 6-0. Poule 4; Antheunis-Audenae- |n Dijk 0-6, Heyman/Fi- -Geuze/Van den Akker 2- de 5: Den Haan/Koole-De Jeij 4-2, Van Slegten- Van Duysse-Wij- Dostvogels 3-3. Poule 6: /an Hemert/Schipper. jle Zeijst/Van de'Staal 0-6, iard/V eregge—V an t/De Kraker 4-2. Poule 7: rw/V erschelling-De 'Van de Staal 4-2. Poule 8: r-Dobbelaar/Gelissen 1- jule 9: BC'95-Steenbak- fan Doeselaar 4-2. BIJFSCOMPETITIE X: Smit Promotion-Star el 3-5, Edcon-Electron 2- ule 2: Botega-HCG 1 2-6, erko-De Bomvrije 5-3. j 3: Kint-HCG 2 6-2, Delp- 5M 4-4. Poule 4: Marine ice-Bachte Dieke 6-2, 8 In lie-Verschelling/Haak 5-3. sterzande - Clubgebouw Ro- Jjf met 27 personen: 1. R. van llde/A. de Waal, 2. G. Cornells- ■A. de Gucht, 3. H. Baert/L. -Namen - Zaal De Kauter wedstrijd KBO: 1. J. van van Ecken, 2. G. Pauwels/I. lier Heyden, 3. H. de Maeyer. Ide wedstrijd: 1. M. de Weyn/B. Frieze, 2.1. Rogiers/A. Noens, 3. ^n Dam/L. Pluim. Vacht - Zaal De Vlasschaard [20 personen: 1. J. Verbrae- |A. de Windt, 2. J. Suy-M. d' lit, 3. Ch. Wijnacker/M. Saman. tdorpe - Zaal Concordia met 17 pnen. Mat 1: 1. F. Verhoosel/R. jHecke, 2. C. de Smet/A. Dob- nr. Mat 2: 1. A. Janssens/A. de liter, 2. W. Kalle/G. Spuesens. |nisse - Hof ter Nesse met 9 per- pi: 1. A. Rottier/M. Radema- Warrens, 2. M. de Maat-De 3. E. de Maat/M. de Waal- |been. ftdorpe - Zaal 't Kaaike, schie- voor bejaarden met 24 perso- I Hoge vogel en eerste zijvogel: ■ierens, tweede zijvogel: Th. de Iwé, Grootste aantal (6): E. van penburg. ndorpe - Zaal Gemeentehuis 18 personen. Hoge vogel: M. j eerste en tweede zijvogel: M. I Hoecke. Grootste aantal (5): P. I Geenen. enisse - Hof ter Nesse met 21 Konen. Hoge vogel: P. Neve, eer- pn tweede zijvogel: A. Verhoe- grootste aantal (6): A. Aert- |1 - De hengelsportvereniging uit Axel hield de derde zee- Jgelwedstrijd voor het kam- Sbnschap. Er werd gevist in de pterschelde nabij de Eendracht- per. Er namen 30 personen deel. plag: 1. P. den Engelsman 50 itimeter, 2. F. Strooband 35, 3. E. lessens 34, 4. D, Bertram 30, 5.0. neloo 29, 6. G. van de Voorde |7. L. Audenaerde 15, 8. F. Lip- Is 11, 9. R. de Wolf 6, 10. M. de 6 centimeter. lenisse - Hof ter Nesse met 17 Isonen. Rechter ziivogel: W. Ser- ens-Wentzler, linker ziivogel: J. kenkels, grootste aantal (10): A. Vin. DONDERDAG 30 OKTOBER 1997 it VW is nog niet ten einde, n een nieuw bestuur van de eerste bestuurslid al opge- stuur van de afdeling Bres- ns. De voorzitter van de Re in, A. Boomert, heeft inmiddels n lidmaatschap van de Kust TV opgezegd. Omdat hij geeti kei vertrouwen meer heeft in gang van zaken. Zijn organi- ;ie en ook KHN, Vekabo en CB streven naar een branche- ■ichte VW voor heel Zeeuws- aanderen en kunnen zich niet .den in de opstelling van het idige Kust VVV-bestuur. 'orzitter Tazelaar van de Kust W benadrukt dat hij graag ver- genwoordigers van deze bran- e-organisaties in zijn bestuur .d gehad. „Wat ons betreft staat deur wijd open. We willen nite iver dan met z'n allen een op- ssing zoeken voor de problemen e nu spelen. De afdeling Bres- ins heeft duidelijke beleidsuit- ngspunten op papier gezct aar we de komende tijd mee aan slag kunnen en dan is het jam- er dat sommigen hier niet aan ee willen werken. Wij willen in der geval met hen samenwer- :n." otaris olgens Tazelaar was tijdens he ïdenvergadering een notaris anwezig om erop toe te zien dat lies rechtsgeldig zou verlopen- Ons bestuur is volgens de nota- is op een juridisch correcte ma' ier gekozen dus ik neem aan dat lies goed is geregeld." lp de maandelijkse expositie van .rijetijdskunstenaars in de Bur gerzaal van het stadhuis in Sas van Gent, is het komend weekein de werk te zien van Johan, Ria en Esther van Waes. Drie leden van ïetzelfde Heikantse gezin, die echter alle drie met verschillende iechnieken naar buiten treden. Johan (62) stelt aquarellen ten toon, Ria (60) exposeert met mo notype, een grafische techniek en dochter Esther (33) met batik. Door Ronald Verstraten *2*^ V» 'Het werk lijkt een beetje op dat van Miró' Dat de planken van het oude klooster nog eens dienst zouden doen als kunstatelier, had geen van de Hulster Karmelietessen ooit kun nen vermoeden. Vakkundig getimmerd, wit geschilderd, vormen ze de achtergrond voor aquarellen, monotypes, batik en andere iunstvormen. „Hier is het eigenlijk begon nen," zegt Johan van Waes. voor twee jaar had hij een aannemersbe- f aan de Julianastraat in het Oost-Zeeuw- wlaamse Heikant. Het bedrijf staat er nog, de geur van geschaafd hout prikkelt neus en tim- aermansoog, maar Johan is gestopt. „Hard gewerkt, misschien té hard," zegt hij. Nu laat lij het werk aan zijn broer over. Zelf bepalen lij en zijn vrouw Ria hun eigen tempo. In le ven en kunst. ,Als aanloop naar 'veel vrije tijd', hoe het ook mag heten, vut of pensioen, zijn we een aantal aren geleden gaan nadenken over iets waar re later wat mee konden doen. Wij vonden lat je dat beter vantevoren kon doen, dan janneer de tijd daar is." lat die tijdsbesteding kunstzinnig ingevuld «rd, is niet zo verwonderlijk, want beiden aren altijd al creatief bezig. Ik tekende altijd. Dat is al op de lagere ihool in gang gezet. Daar kreeg je tekenles- en. En later ben ik daarin blijven pionieren, egt Johan. let atelier staat helemaal achterin de tuin. glas, veel wit, een kunstzinnige steunpi- iar die de vier elementen vertegenwoordigt: arde, vuur, lucht, water. Gebrandschilderd jas (van Ria) absorbeert het zonlicht en geeft iet in vuurrode en donkere tinten weer door laar binnen, waar elk plekje aan de wand is ngenomen door het resultaat van enkele, zo e zien zeer vruchtbare jaren. Isther, secretaresse aan de Katholieke Uni- «rsiteit Brabant in Tilburg, is er niet bij, aaar haar werk staat prominent tussen dat an haar ouders. Van de vijf kinderen is zij de fflige die in de artistieke voetsporen van haar luders trad. Of toch ook weer niet helemaal, loon Steven, die in 1989 om het leven kwam )ij een noodlottig ongeval in de Pyreneeën, ras ook creatief, onder andere met airbrush echniek. let verlies van hun zoon heeft hun leven ge- nd, maar ze vinden steun in hun kunstbe- lefening. „Door zo'n geval wordt het niet al leen een hobby, maar ook een levensinvulling. Johan en Ria van Waes aan het werk in hun atelier. Dochter Esther ontbreekt op de foto. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Het krijgt een andere dimensie," zegt Johan. achter ons, waarop ze zijn vereeuwigd.: „Ik tot heden volgden ze tal van cursussen aan de maar schakelde op een bepaald moment over Vanuit het atelier kijkt hij naar het zuiden, zit hier vlakbij de natuur. Ik kan altijd voor- Koninklijke Academie voor Schone Kunsten op aquarel. De Belgische grens op een steenworp afstand, uit." Twintig jaar geleden volgden ze hun eer- in St. Niklaas. Ria specialiseerde zich aan- „Stilleven, bloemen. Daar ben ik de laatste wijst hij op een huisje en op een bosje, tussen ste cursussen, aan het Zeeuws Instituut voor vankelijk in glas-in-lood, Johan koos na twee jaren in gespecialiseerd. Maar ook in land- gebouw en maïs. Dan op enkele aquarellen Kunstzinnige Vorming in Hulst. Vanaf 1983 oriënterende jaren voor het portret/model, schappen en'marines'oftewel zeegezichten." Met dochter Esther volgde Ria in de tusserj; tijd batik-workshops en cursussen monoty pes, terwijl ze samen met Johan aan diverse andere workshops deelnam in vakantieperiö- des, onder andere bij Jan van de Velde en Wil Cremers, 's zomers aan de West-Zeeuws- vlaamse kust. Ria moest dat tot voor kort combineren met haar werk in de gezondheidszorg. „Ik 'heb/ twintig jaar in de wijkverpleging gezeten,j@ Sint Jansteen. Vorige week heb ik afscheid genomen." f* Als Johan aan een aquarel werkt, doet hij'dht' staand. „Af en toe zet ik het recht en kijk'van7 een afstand. Bij andere mensen, die zitterlttó schilderen, is dat te zien.i j] Die boodschap geeft hij op zijn beurt weer door, want in het atelier verzorgen hij en Ria! nu ook lessen voor kleine groepjes. „Dat vind! ik leuk, lesgeven," zegt Johan. En Ria: ,jWèj) vinden het een aanrader voor mensen die inr de put zitten of met pensioen gaan: ga iets! doen!". tjI Voor het materiaal dat ze nodig hebben, gaani ze naar België. Alleen de batikspullen halen/ ze uit Engeland, omdat daar de kwaliteit beq ter is. ...loa Voor bloemen, die als onderwerp voor stilte» vens moeten dienen, heeft Johan een adresje in de buurt. "hit „Op een bepaald moment waren er geen meer,. Ik ben toen verderop naar iemand gegaan.'Jè- ren geleden had ik zijn huisje nog gebouwdT Toen ik hem om wat bloemen vroeg, zei hijn 'Je vrouw is zeker jarig?' Ik zei: 'Nee, het/isi voor mijn schüderklupke." Terwijl Johan zijn inspiratie vooral in demarg tuur vindt, is Ria meer gericht op mensen- ,Tk( kies bewust mensen als onderwerp. Wat gaail er in iemand om? Dat inspireert me." Eerb voorbeeld van een terugkerend thema in haani werk is dat van de 'voetstappen', afdrukken; in het zand. „Zo echt, zo puur," zegt Johan: 9f Op dezelfde manier kijken ze naar het werk> van Esther. m e IV „Ze werkt echt vanuit d'r bol. Heel dikwijle begint ze vanuit het zwart. Ze brengt dan de. lijnen aan, bleekt die uit en zoekt dan verder, gaat kleuren opzetten. Goede vlakverdelfpg, goede compositie," zegt Ria met kritiscteien bewonderend oog. Bedachtzaam voegt ze er aan toe: „Haar werk lijkt wel een beetje op dat van Miró." En Johan: „Esther heeflj^t vermogen om vlak, kleur en lijn heel zuiver af te wegen." Afgelopen augustus deden ze voor de eerste keer mee aan het Ambachtelijk Weekendden dat hebben ze geweten. „250 mensen over de vloer gehad. Ze waren niet bij het werk Van Esther weg te slaan.isi Eerder was hun werk te zien in het stadhrjis an Sas van Gent, in een galerie in Sint-/Ni- V as, maar 's zomers ook op kunstmarktenfn Oostburg en Cadzand. „Op de Folkloristische Dag in IJzendijke zijn we ook te vinden.'.'.IQe eerstvolgende expositie van het drietal, naHie in Sas van Gent, is volgend voorjaar in Tij burg. tRt[ Expositie van Vrijetijdskunstenaars, van 1 tot en niet 4 november, zaterdag van 10.30 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur, zondag van 13.30 tot 17.00 uur, maandag van 19.00 tot 21.00 uur en dinsdag vari 13.30 tot 17.00 uur. jid toor Jeanette Vergouwen Zondagnamiddag, de binnen stad van Terneuzen ligt er stil bij- Hier en daar een ver dwaalde toerist die het maar niets vindt dat de winkelde uren dicht blijven. De zon iriemt haar laatste verwar mende stralen tussen de wol ken door. fa de Grote Kerk heerst een zenuwachtige drukte. Vocalis ten en instrumentalisten zoe ken hun plaats op. De repeti tie, waarbij alle uitvoerders aanwezig zijn, moet duidelijk maken dat iedereen hele maal klaar voor is. Het jubi leumconcert van de Hervorm- Cantorij van Terneuzen moet klinken als het luiden 'an Engelse klokken. [te Hervormde Cantorij bestaat "Bm'ig jaar en dat willen diri- 5wt en oprichter Arie Karreman -n de koorleden vieren met een mjzonder Engels getint concert. „Het koor bestaat uit veertig en thousiaste zangers en zangeres sen. De groep is opgericht in 1977 met het doel te zingen tijdens de diensten in de kerken te Terneu zen. Maar daar is het niet bij ge bleven. We werken aan een breed repertoire om ook concerten te kunnen verzorgen en dan streven we toch vooral de afwisseling na," aldus Karreman. Hij is er trots op dat zijn koristen zo'n kleine 250 werken kunnen zingen. „Motetten, cantates, spirituals, gospels, Engelse Hymnen en Ant hems, volksliederen, kerkliede ren uit het Liedboek en wereldlij ke muziek. Een breed repertoire met werken uit de vijftiende tot en met de twintigste eeuw uit al lerlei tradities en culturen." Om zijn woorden te onderstrepen laat Karreman zijn Cantorij lie deren zingen van Wesley, Parry en Mendelssohn. Af en toe onderbreekt hij en vraagt wat extra aandacht voor de intonatie. „Die hoge noten moet je voorbe reiden, zodat ze rond en helder klinken. Probeer ook samen te beginnen, allemaal opletten en het komt wel goed." De leden van het Kamerkoor Vo- calitas luisteren mee en leggen vast de partituren klaar voor hun optreden. „Wij vieren ons twintigjarig be staan volgend jaar. Ook wij zijn gekneed door Arie Karreman. Vocalitas is niet gebonden aan een kerk. Ons repertoire is om vangrijk en omvat a capella wer ken en andere composities met begeleiding van orgel, instru mentaal ensemble of orkest. Hoogtepunten voor ons zijn toch wel de jaarlijkse Lessons and Ca rols in Sas van Gent en de uitvoe ring van de vrijwel onbekende Markuspassion van Telemann. Die willen we best nog eens uit voeren, maar nu eerst dit concert afwerken en dan starten we met het instuderen van cantates van Bach," vertelt een van hen. De orkestleden, musici uit de streek die samen het ad-hoc or kest vormen, zijn gearriveerd. „Iedereen op zijn plaats, we be ginnen met het eerste blok van het programma," roept Arie Kar reman. Hij orkestreerde de origi nele melodie Een vaste burcht van Martin Luther uit 1533. Bei de koren zingen met grote inzet en het lied stroomt als het ware langs de kerkbanken. Daarna vraagt Karreman aan dacht voor de componist John Rutter uit Cambridge. „Hij is een zeer actief componist die een omvangrijk oeuvre aan kerkmuziek op zijn naam heeft staan. Zijn werk straalt veelzij digheid en creativiteit uit en ook zijn korte werken zijn verrassend mooi van harmonie en kennen een levendig ritme. We zingen lofliederen en dankliederen van hem. Zijn werk is nauwelijks ge kend hier en we zien het als onze taak om deze componist hier wat meer bekend te maken. Hij is het waard." De beide koren zingen nog het anthem Ascribe unto the Lord van Wesley en daarna komt het Koperensemble Cantabile Musi- ca (o.a. koperblazers van de fan fare uit Koewacht) naar voren. De sfeer verandert onmiddellijk als de Toreadorsong uit de Car- mensuite van Bizet door de witte ruimte klinkt. De Colliwogg's Cakewalk van Debussy vormt een vrolijke afwisseling en met een sereen deel uit de Pinkster cantate van Bach en de overbe kende rustgevende klanken van de Canon van Pachelbel beroert het ensemble de gevoelige snaar. Tijd voor de finale met Jerusalem van Parry en de twee liederen van John Rutter voor twee koren, groot orkest en orgel. Klanken vullen de kerkruimte, de lofliede ren worden met overgave en ge voel gezongen. De repetitie was nuttig. De koren en muzikanten hebben er zin in: „Het wordt een feestelijke uitvoering". I Het concert door de Hervormde Can torij, Kamerkoor Vocalitas, ad-hoc or kest, Koperensemble en organist los Verpoorten, is op zaterdag 1 novem ber in de Grote Kerk in Terneuzen om 20.00 uur. De toegangskaarten kosten een tientje. Kinderen betalen 6,50. Een nuttige repetitie, de koren en muzikanten hebben er zin in: 'Het wordt een feestelijke uitvoe- ™9-FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Film over vrouwen in Jappenkamp ontroert niet Succes-groep Grumpyhead combineert rock en dance Introdans met Temperamenten naar Zeeland PAGINA PAGINA PAGINA

de Stem | 1997 | | pagina 21