Fabriek van Du Pont en Dow onzeker Let op: voortaanA elke donderdai en vrijdag koop avond! Braadworst en witlof 6.98 1.491 Vuurzee verwoest tonnen stro in Philippine Vlammen van tien meter hoog Kwart miljoen pillen amfetamine gevonden Bolkestein wil geen nevenfuncties meer Ook Terpstra wil in IOC Dode bij vechtpartij op zee De Splenter schoenen— Bedrijven twijfelen nog Mandemakers jSK SSSsj MTSHEUVEL WOERDEN Braadworst, 500 gram &4T3.75 kilo Witlof, 500 gram Mercedes past onveilige 'Baby-Benz' aan Borst sluit omstreden Genderkliniek Herstel beurs zet zich door Ba by-Boem! DESTEM Van Bommel-dealer i LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Door Frank Deij ffilmington/Terneuzen - De bouw van een nieuwe fabriek in Terneuzen door de joint venture Du Pont Dow Elastomeres wankelt. Een beslissing daarover is op het hoofdkantoor van Du Pont Dow in Wilmington opnieuw uitgesteld. Du Pont Dow-woordvoerder C, Bianciaroli in Wilmington beves tigt het uitstel. „De studie waar of we in Europa een fabriek zullen bouwen, is nog steeds gaande. Een beslissing is nog niet genomen. Er veranderen voort durend zaken," zegt ze. De vertraging heeft onder andere te maken met de bouw van een soortgelijke fabriek in Louisiana die sinds een half jaar in gebruik Du Pont Dow zet een nieuw synthetisch rubber in de markt dat wordt toegepast in de auto industrie en waarvoor Du Pont Dow nog afzetmogelijkheden zoekt. Ook in Europa zou zo'n fa briek moeten komen. De keus gaat vooralsnog tussen een Dow- locatie in Terneuzen, het Spaanse Tarragona en het BSL-complex in het voormalige Oost-Duits- land. De reactie uit Wilmington werpt een schaduw over de optimis tische berichten die gedeputeerde D. Bruinooge en de Terneuzense burgemeester R. Barbé, maar ook woordvoerder van Dow Ter neuzen het afgelopen jaar de we reld instuurden. Hoofd perso neelszaken van Dow J. van den Braak kondigde in het voorjaar al uitsluitsel aan. Bruinooge bracht onlangs naar buiten dat een beslissing elk mo ment kon vallen en dat de keus voor Terneuzen nagenoeg was ge maakt. Hij noemde daarbij een (ADVERTENTIES) Ilin... u weet: l Rechtvaart 8. 0416-279269. Finse Goll 2, (langs de A12) 0348-480460. Donderdag en vrijdag koopavond. Volg de borden! Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch Jtee aanbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag 1 november a.s. investering van honderden mil joenen dollars en werk voor hon derdtwintig mensen. De werkelijkheid is volgens woordvoerder Peter Paul van de Wijs van Dow Benelux dat het om een investering tussen de 80 en 120 miljoen dollar gaat. De fa briek levert op termijn maximaal zestig directe arbeidsplaatsen op. De fabriek zal, als die in Terneu zen wordt gebouwd, niet op het industrieterrein De Mosselban- ken komen, maar op het bestaan de Dow-complex. Sluitingen Barbé zegt uit gesprekken te heb ben opgemaakt dat de beslissing nog zeker een half jaar op zich zal laten wachten. Gelet op het forse verlies van arbeidsplaatsen door recente sluitingen van de Finse pijpenfabriek Finero en kataly- satorfabriek Engelhard zit Ter neuzen te springen om een posi tieve beslissing. „Het is jammer dat Dow nu nog niets kan annonceren," aldus Barbé. Dow Benelux heeft niet de behoefte de uitlatingen van Bruinooge en Barbé te becom mentariëren. „Het stoort ons niet. De uitspraken zijn voor rekening van desbetreffende bestuurders. We weten zelf echter niets en zijn ook nieuwsgierig. Maar het is duidelijk dat de beslissing af hangt van marktontwikkelin gen," zegt Van de Wijs. De brand ging gepaard met een metershoge vuurzee. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggeefster Philippine - Een fikse brand in ruim zeven honderd ton stro heeft de brandweerkorpsen van Philippine en Sas van Gent gisteren de he le dag handenvol werk gekost. De brand, ongeveer honderd meter van de boerderij van P. Termote aan de Kleine Stellepolder in Phi lippine, ging gepaard met een metershoge vuurzee die het stro volledig in de as legde. Het nablussen duurde tot de nacht voort. De schade wordt voorlo pig geschat op zeker een ton. De balen stro vatten vlam tegen kwart voor elf in de ochtend. De brandweer van Philippine was snel ter plaatse, even later kwam het korps van Sas van Gent te hulp. Op dat moment stond het stro over een grote afstand al in lichterlaaie. Volgens de Sasse brandweercommandant C. de Hulsters kan de hete uitlaatpijp van een tractor wel eens oorzaak van de stro-brand zijn. Om 13.00 uur gaf de brandweer het sein 'brand meester'. Dat betekende niet dat de klus was ge klaard. Met man en macht - drie brandweerwagens en vijfentwintig brandweerlieden - werd verder ge werkt om de vlammen te doven. Maar aan het begin van de avond was het vuur nog van 'behoorlijke' omvang, aldus commandant De Hulsters. „Het is zonder meer een flinke brand, 's Ochtends met vlammen van zo'n tien meter hoog over een lengte van zestig meter en een breedte van tien me ter. 's Avonds waren er nog vlammen van vijf, zes meter. Het zal laat worden voordat het vuur echt uit is." Voor het uitbreken van de brand was Termote bezig met het vervoer van het stro. Zijn vrouw ontdekte het vuur. „Ik ging mijn man zoeken voor het eten. Je kunt niet bevatten hoe snel zo'n brand gaat. Het is toch je broodwinning die je in rook ziet opgaan." Aanvankelijk was er gevaar dat het vuur over zou slaan naar de boerderij, maar dat gebeurde niet. Grootste vangst synthetische drugs in het Zuiden Van onze verslaggever Valkenswaard - De politie heeft bij een 36-jarige man uit Dom melen ongeveer een kwart miljoen amfetamine-pillen gevon den, Volgens de politie is het de grootste vangst van synthe tische drugs in Zuid-Nederland ooit. Bij de verdachte werden ook twee twee keer zoveel op. Volgens een geweren, een handgranaat, een schietbalpen en ruim drieduizend patronen gevonden. De vondst is door de politie ruim een week ge heim gehouden. De verdachte zit vast. De gevonden pillen vertegen woordigen een straatwaarde van ongeveer vier miljoen gulden. In het buitenland leveren ze zeker WD-leider heeft het 'te druk' Van onze Haagse redactie Den Haag - WD-leider Bolkestein heeft het te druk voor zijn bijbanen. Hij heeft verschillende nevenfuncties neer gelegd. Daarbij zit ook het omstreden, betaalde commissa riaat voor het farmaceutisch concern MSD. „Hij heeft het te druk gekregen met het oog op de campagne voor de komende verkiezingen en zijn voorzitterschap van de Liberale Internationale," zegt zijn woordvoerder. Bolkestein kwam het afgelopen jaar in opspraak toen bleek dat hij als MSD-commissaris tot drie keer toe geprobeerd had het beleid van minister Borst van Volksgezondheid te beïn vloeden, ondermeer via twee brieven aan haar huisadres. Daarmee werd de indruk ge wekt dat Bolkestein zich schul dig maakte aan belangenver strengeling. Borst toonde zich overigens niet gevoelig voor de pogingen van de WD-leider. De kwestie leidde tot veel com motie in de Tweede Kamer. Het presidium van de Kamer be sloot dit jaar geen gedragscode voor de politici op te leggen, maar de nevenfuncties wel te publiceren in de Staatscourant. De WD-leider heeft zich altijd op het standpunt gesteld niets 'onoorbaars' te hebben gedaan. Hij weigerde dan ook het com missariaat op te geven. Dat heeft hij nu twee weken gele den wel gedaan. Daarmee voorkomt Bolkestein tevens dat de kwestie tijdens de ko mende verkiezingscampagne weer opgerakeld wordt. Andere nevenfuncties van Bol kestein zijn het bestuurslid maatschap van de toneelgezel schappen De Trust en ReNes- sance en de Amsterdamse Bachvereniging. Volgens zijn woordvoerder heeft hij die eer ste twee functies ook al opge geven en gaat hij dat ook doen met de laatste. Rijswijk (anp) - Naast Ard Schenk en Wouter Huibregtsen is Erica Terpstra kandidaat voor het lidmaatschap van het Inter nationaal Olympisch Comité. De staatssecretaris maakte gistera vond voor Radio I één voorbe houd. „Ik ben er pas voor in als ik niet meer gevraagd word voor een nieuwe kabinetsperiode." Indien Terpsta haar kandidatuur doordrukt, heeft zij aanzienlijk betere kansen dan de oud schaatskampioen. Zij heeft na melijk namelijk naast een loop baan in de topsport ook een uni versitaire opleiding, politieke er varing én zij is vrouw. Het IOC zette enige tijd geleden een nieuw beleid in om zo veel mogelijk vrouwen binnen te halen. woorvoerder van de politie gaat het om zwaar verslavende speed- tabletten. De vondst verontrust justitie en politie omdat de pillen vermoedelijk als xtc op de markt zouden zijn gekomen. De levens bedreigende stof atropine, die onlangs werd aangetroffen in ta bletten, is niet gevonden in de drugs. De vondst was een toevalstreffer. De politie was eigenlijk op zoek naar wapens die de verdachte zou hebben gebruikt tijdens een ruzie en trof op zolder de pillen aan. Van onze verslaggever München - Het had zo mooi kun nen zijn. Mercedes gaf er zeld zaam hoog van op. De levertijden van de nieuwe A-klasse liepen al op tot bijna een jaar. En toen viel er bij een test in Zweden eentje om. Even later gebeurde het in Duitsland bijna nog een keer. Mercedes-Benz heeft gisteren er kend dat de veiligheid van zijn jongste model, de 'Baby-Benz' van de zogenoemde A-klasse, on der de maat is. De stuurinrichting wordt verbe terd en de wagen krijgt andere banden. De aanpassing van de se rieproductie zal volgens topman Jürgen Hubbert ongeveer 100 miljoen mark per jaar kosten. De auto wordt voorzien van een nieuw elektronisch besturings- mechanisme. Utrecht (anp) - Minister Borst (Volksgezondheid) zal de Gen derkliniek voor geslachtskeuze in Utrecht laten sluiten. Ze vindt dat de kliniek ongewenste medi sche handelingen verricht. Borst wil dat het centrum zo snel moge lijk dicht gaat. In de kliniek kunnen ouders vóór een kunstmatige bevruchting kiezen voor een jongetje of een meisje. De methode die medici daarbij gebruiken, is omstreden, omdat de kans van slagen nauwe lijks groter is dan die de natuur biedt. Het centrum heeft ruim twee jaar bestaan. Sinds oktober 1995 zijn volgens cijfers van de kliniek zeventig echtparen be handeld. De behandeling leverde veertien zwangerschappen op. Inmiddels zijn er zeven jongens en vijf meisjes geboren. Borst heeft de mogelijkheid tot een verbod van de kliniek sinds de Eerste Kamer vorige week de wet Bijzondere Medische Ver richtingen heeft aangenomen. Amsterdam/New York - Het spectaculaire herstel van de New Yorkse effectenbeurs van dins dag heeft navolging gekregen in Azië en Europa. Hongkong maakte het verlies van een dag eerder meer dan goed. Ook de Europese beurzen schoten om hoog. Amsterdam sloot ruim 43 punten hoger. Op Wall Street ke ken de kopers de kat uit de boom: de Dow Jones steeg slechts 8 pun ten. ZIE BEURSPAGINA-A6 ZIE ECONOMIE -A7 (ADVERTENTIE) Erica Terpstra. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Vlissingen - Op verdenking van doodslag heeft de politie een beman ningslid van een onder Duitse vlag varend Nederlands motorschip ge arresteerd. De man is ingesloten naar aanleiding van een vechtpartij aan boord van het schip, waarbij een 26-jarige opvarende om het leven kwam, vermoedelijk als gevolg van een messteek. De vechtpartij vond afgelopen maandag plaats, op een moment dat het schip zich buiten de territoriale wateren voor de kust van Frank rijk bevond. De kapitein zette na de vechtpartij met dodelijke afloop koers naar Vlissingen. Daar heeft de politie een onderzoek ingesteld op grond waarvan het bemanningslid is aangehouden. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is; een proefabonnement van 6 weken voor 31,- öf een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt Per maand d.m.v. automatische afschrijving.32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgirof 97,50 II kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 137e JAARGANG OOSTBURG (zondags open: 14.00-18.00 uur.) TERNEUZEN DE STEM DONDERDAG 30 OKTOBER 1997 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport B1/B2 Zeeland Cl t/m C4 Uit Gids D1 t/m D5 RTV-programma's 05 Weinig wind Bij een zwakke wind wordt het met geregeld zon een aan gename dag. Een nieuw hogedrukgebied boven Engeland zorgt ook de komende dagen voor rustig en droog weer. Jiang krijgt in Washington eervolle ontvangst PAGINA Feyenoord bereikt nieuw dieptepunt PAGINA Bedrijf Ovet gaat niet naar Sluiskil PAGINA Havens Gent en Zeeland weer vrienden PAGINA Gezin Van Waes uit Heikant op tentoonstelling in Sas van Gent PAGINA

de Stem | 1997 | | pagina 1