m Meer animo om hier te wonen' 9-- 9." B polderstraat in Zaamslag boekt succes: de straat wordt veiliger 4 Irene Bruyninckx publiceert derde boek Vremdieke 'oogst' tijdens bazar Wegvalt tussen Roofack en Schoondijke krijgt rotondes POLITIE RAPPORT 'Verstoren Grevelingen is onaanvaardbaar' Dorpsplan en opheffen bouwstop geven Sluiskil een nieuwe impuls Medewerkers van griffie kantongerecht ziek thuis fT lïx )COMPUTER pESTEM ZEELAND C3 spaarprogramma de buurt Brandjes in Axel en Breskens °p tijd ontdekt Duo vernielt fiets om 'te dollen' Aanrijdingen Doorrij der Schade TOP niet blij met kappen bomen aan de Blokken Vanwege tropische temperaturen op werk Zeeland over vliegveld Goeree-Overflakkee Joan Baez te horen in Gent Lezers mogen stemmen in de bibliotheek (D Mini Home PC met l® processor 166 MHz I technologie >9.- IA Mini Family '97 PC ïtium® processor |t MMX™ technologie itvoering itvoering 9." dingen bij onderstaande Quality Partners r.m pr?3fgawf..ir.i tel. 0412-462911 tel. 0165-598500 SCHEER^FOPPEN tel. 0341-463131 \Computer&ar\ 1 alle computerzaken op tin bon 6 TAX FREE gouden aids riet: http://www.vobis.nl I I I I I DONDERDAG 30 OKTOBER 1997 Van onze verslaggevers Zaamslag - Binnen afzienbare ti]d worden in de Polderstraat in Zaamslag, net als in de jVxelsestraat, snelheidbeperkende maatregelen >énomen om de verkeersveiligheid te vergro ten Deze toezegging deed wethouder C. de toi-Marcusse gisteravond tijdens een bijeen- (omst met het Collectief Polderstraat Ver keersproblematiek in het Zaamslagse dorps huis. pe eis van het collectief aan de gemeente Terneuzen om binnen een maand een inrijverbod in te voeren voor alle verkeer zwaarder dan vier ton, in het met klinkers bestrate deel van de Polderstraat, stuit bij de gemeente op grote bezwaren. Vooral omdat bij een andere route (Groeneweg-Middenweg) voor het zware wegverkeer ook andere wegbeheerders be trokken zijn. De wethouder wil die suggestie wel nogmaals bekijken. Bewoners van de Polderstraat klagen bij de ge meente al jaren over de overlast van het zware vrachtverkeer. Het gaat om zaken als verkeerson veiligheid, geluidsoverlast en schade aan woningen door trillingen van zwaar verkeer. Het collectief, dat gisteravond met vijftig man aanwezig was, heeft inmiddels 39 schadeclaims bij de gemeente in gediend. De gemeente wees gisteravond die claims van de hand. Omdat uit rapporten van TNO zou blijken dat slechts twintig procent van de scheuren in woningen afkomstig is van het wegverkeer. „Ik weet uit ervaring dat de emoties bij trillingen veel woongenot wegnemen. Daarom wil ik ook kijken hoe we als gemeente hier mee om moeten gaan," zei De Mol-Marcusse. „Een nieuw wegdek zit er voor de Polderstraat niet in voor het jaar 2003. Momen teel worden gaten in het wegdek gerepareerd. De problematiek van de Polderstraat wordt meegeno men in een groter kader zoals de toekomstvisie voor Zaamslag en de aanleg van de rondweg die in het voorjaar van 1998 kan beginnen. Op korte termijn pakken we de verkeersveiligheid aan. De snelheid moet in de Polderstraat naar beneden," aldus de wethouder. Het collectief wil met het verbod voor zwaar vrachtverkeer bereiken dat er eindelijk een einde komt aan de overlast. De huidige problemen werden gisteravond door diverse sprekers uit de doeken gedaan. Tevens werd ongenoegen geuit over de houding van de gemeente tot op heden. Zo maak te het collectief gisteravond duidelijk dat de ge meente geen enkel antwoord heeft gegeven op de talloze brieven die over deze problematiek zijn ge schreven. Het collectief maakt zich tevens zorgen over de volledigheid van de metingen die in de Pol derstraat zijn uitgevoerd. De meet-/registratiekast jes zijn een groot deel van de tijd niet aanwezig en de twee meetrichtingen meten alleen de snelheid van het verkeer en de verkeersintensiteit. Het col lectief is geschrokken en boos over de beperktheid van de opzet van de metingen. Het collectief vindt het verbod voor alle verkeer zwaarder dan vier ton de enige remedie voor de klachten. Zo'n verbod zou niet gelden voor verkeer dat in de bebouwde kom van Zaamslag moet zijn. Vin onze verslaggever Terneuzen - De animo om in Sluiskil te gaan wonen neemt behoorlijk toe. Inmiddels zijn 31 kavels voor wo ningbouw verkocht en worden zeven vrijstaande en twaalf twee-onder-één-kap woningen gebouwd. Daar naast is het nu ook mogelijk woningen te bouwen in de omgeving van het Kanaalzicht. Dit is een resultaat van het op heffen van de bouwstop in het Kanaaldorp en het dorpsplan dat door B en W van Terneuzen op de is gezet. Wethouder K. van der Hoofd lichtte gisteren toe dat het dorpsplan respons heeft ge- tonden bij particulieren en on dernemers. Ondernemend Sluiskil speelt in op de komst van een echt cen trum door een nieuwe super markt, verbouwing van de bak kerij en uitbreiding van de hotel accommodatie. Inzet van de ge meente is dat alle detailhandel rondom het nieuwe centrum wordt gegroepeerd. ,Door het opheffen van de bouw stop en de komst van het dorps plan is er weer vertrouwen om in Sluiskil te wonen," aldus Van der Hoofd. „Het gaat overigens niet alleen om de bouw van nieuwe woningen maar ook om het reali seren van meer groen en verbete ring van de wegen. Deze maatre- jelen zorgen ervoor dat de leef baarheid van Sluiskil behoorlijk sal toenemen." Het dorpsplan Sluiskil is onder deel van het plan van aanpak Ka naalzone, bedoeld om het wonen en werken beter op elkaar af te stemmen. In het dorpsplan wordt aangegeven waar en in welke tijd woningen gebouwd kunnen wor den. Tevens wordt een nieuw centrum ontwikkeld, worden de huidige woningen in kaart ge bracht en wordt de wegenstruc tuur aangepakt. Concreet gaat het om reconstructie van de Pier- ssenspolderstraat, aanpassing van de St. Elisabethlaan, een plein rond het kruispunt Baljuw laan-Nieuwe Kerkstraat, inrich ting van de hoofdroute Baljuw laan-Spoorstraat-Leidinglaan en reconstructie van de Kanaalweg. De projectkosten zijn totaal ge raamd op veertien miljoen gul den. Het ministerie van VROM stelt acht ton beschikbaar als bij drage in de kosten voor het nieu we centrum. Naast de gemeente betalen ook instanties als Rijks waterstaat, Zeeland Seaports en provincie mee aan de ontwikke ling van Sluiskil. Van onze verslaggever ferneuzen - Schippersvrouw Irene Bruyninckx, regelmatig met motorschip Tabula Rasa te vinden in de Terneuzense binnenha ven, heeft een nieuwe roman geschreven, haar derde. Het boek is getiteld 'Oude en Nieuwe Dromen' en lijkt daar mee aan te sluiten bij haar eerste boek, 'Ramon'. Daarin vertelde zij over een droom die zo indrin gend was, dat zij hem móest op schrijven. Haar tweede boek, 'Fa ta Morgana' vertelt over een schippersvrouw die moet kiezen tussen varen en zingen in een d. Beide boeken hebben een autobiografische inslag. In de nieuwe roman is dit volgens Bruyninckx minder het geval. De binnenvaart zou hierin minder een rol spelen. Het boek vertelt bet verhaal van een dertigjarige vrouw met een dochter van vijf tien die is geboren uit een vakan tieliefde. Ze probeert haar aan dacht te verdelen tussen haar dochter en haar carrière en werkt intussen gedreven aan het reali seren van een wensdroom. Ze raakt echter verstrikt in haar ge voelens, wanneer ze een niéuwe liefde tegenkomt, terwijl ze haar oude liefde niet kan vergeten. A's op een wonderlijke manier de stukjes van de puzzel samenval- Van onze verslaggever Axel/Breskens - In een woning aan de Gistellelaan in Axel is in nacht, van dinsdag op woens- half drie brand ontstaan 'n een slaapkamer. De 16-jarige z°on des huizes had daar gerookt door onachtzaamheid vatten Weding en beddengoed vlam. De -jarige vader voorkwam uit ging van de brand door de Pullen naar buiten te werpen, 'een de vloerbedekking liep er brandschade op. De snel anwezige brandweer hoefde niet °P te treden. ?e c®Uega's van Breskens moes- en nat gistermorgen om negen Een 88-jarige bewoner dekte dat zowel een matras s een elektrische in brand ston- en Het vuur was ontstaan door "sluiting. Hij gooide de spul- n snel op het dak, maar daarop i mustiek, dat vervolgens ook h Jan(j vloog. De brandweer de zaak snel onder controle. re schade was gering. len, vraagt de vrouw zich af welk gedeelte van haar leven ze door eigen kracht heeft bereikt en welk tot stand is gekomen door toevalligheden. Met 'Oude en Nieuwe Dromen' tast de schrijf ster de grenzen van haar stijl af. Bruyninckx schreef het om die reden grotendeels in flashbacks. Het boek (ISBN 9071151972) is uitgege ven door De Vleermuis bv in Roermond. Het kost 29,50. Van onze verslaggeefster Middelburg - Twee 15-jarige jon gens uit Middelburg zijn dins dagavond aangehouden nadat ze de fiets van een 13-jarige jongen hadden afgepakt en vernield:. De twee Verklaarden dat ze de jon gen, die een bekende van hen was, hadden willen 'dollen'. De 13-jarige fietste over de Oude Vlissingseweg en voerde aan zijn hand de damesfiets van zijn zus met zich mee. Plotseling sprong een van de twee jongens bij hem achterop, terwijl de ander drei gend naast hem ging fietsen. Ze dwongen hem naar het Erasmus- park te rijden. Daar namen ze de damesfiets van hem af, bescha digden de fiets en gingen er ver volgens vandoor. De fiets werd later vrijwel helemaal vernield teruggevonden. Tegen de twee vandalen is proces-verbaal opge maakt. *In de recreatiezaal van het verzorgingshuis Vremdieke in Hoek is gistermiddag een bazar gehouden. Bewoners en andere bezoekers kon den een gokje wagen bij een door een spreker met een microfoon duidelijk aangekondigd rad van avontuur, diverse kraampjes bezoeken en ter plekke gebakken wafels eten. Het thema van de activiteit was 'oogst'. Bij ver schillende stands waren dan ook artikelen als honing, jam, bloemen en fruit te koop. Ook konden de bezoekers zien hoe wijn gemaakt wordt. De bazar is georganiseerd door de acti viteitencommissie van het centrum. Het over grote deel van de opbrengst, zo'n dertienhon derd gulden, is bestemd voor 'verfraaiing van de recreatiezaal'. De overige tweehonderd gul den gaat naar een door het huis geadopteerde, man in Sri Lanka. M. de Feijter, één van de or ganisatoren, is heel tevreden over de middag. „De bewoners hebben het naar hun zin gehad en dat is het belangrijkste. foto camile schelstraete Van onze correspondent Oostburg - Als de planning van Rijkswaterstaat soepel verloopt dan wordt het weg gedeelte van de N58 tussen Roofack bij Breskens en het begin van Schoondijke medio 1999 ingrijpend veranderd. Uiteraard in het kader van Duurzaam Veilig. Gisteravond vond in de kantine van het gemeentehuis in Oost burg de uiteindelijke presentatie van de plannen plaats. Een extra service, zo werd aan het goed op gekomen publiek uitgelegd. De heer M. Oosse van Rijkswa terstaat legde het plan nog eens nader uit. Een van de ingrijpend ste veranderingen is wel, dat de huidige stoplichten bij Roofack vervangen worden door een ro tonde. De rijbaan verandert niet veel. Wel wordt het een ge- biedsonstsluitingsweg, wat bete kent dat er niet meer ingehaald mag worden. Een andere ingrijpende verande ring is dat de fietspaden die er nu liggen verdwijnen. Die zullen berm worden. Naast die berm wordt een erftoegansweg aange legd, waar maximaal zestig kilo meter per uur gereden mag wor den. In de erftoegangsweg zitten nog verkeersremmers. Volgens Oosse wordt hiermee bewerkstel ligd dat de gemiddelde snelheid tot veertig kilometer per uur te rugloopt. De erftoegangsweg komt aan beide kanten van de weg. Aan de oostzijde loopt hij zelfs om het bedrijf van fruitteler J. Luteijn heen. „Er zat te weinig ruimte voor het bedrijf van Lute ijn. Daarom hebben we voor de constructie achterom gekozen," verklaart Oosse. Tenslotte zal er toch nog een fietspad aangelegd worden. Vrij breed, 2,75 m, en vanuit twee richtingen berijd baar. Brommers zijn hier niet toegestaan. Fietsers die vanuit Breskens ver trekken zullen bij de Kruisdijk de weg via een tunnel kruisen. De tunnel is er ook voor voetgangers. „Die tunnel maken we sociaal veilig. Dat wil zeggen dat hij goed verlicht is en ook goed door- kijkbaar." De N58 eindigt/start vlak voor Schoondijke weer met een rotonde om zodoende de snel heid te breken. Tenslotte kwam nog de beplan ting langs de weg ter sprake. Die is door Rijkswaterstaat volledig onderzocht. Van de 960 bomen zijn er slechts ongeveer zestig ziek. Die worden gerooid. Om de werkzaamheden uit te voeren Terneuzen - De Guido Gezel- lelaan was dinsdag binnen een kwartier tweemaal het toneel van een aanrijding. Om drie uur verleende de 40-jarige Phi- lippiense bestuurder van een bedrijfsauto op het kruispunt met de Zuidlandstraat geen voorrang aan een 42-jarige be stuurster uit Assenede (B). Bei de auto's liepen deukschade op. Veertien minuten later botsten op het kruispunt met Handels poort-Vlietstraat drie auto's op elkaar. Ze reden achter elkaar, toen de voorste, met een 33-ja- rige man Axel achter het stuur, afremde in verband met een verkeerssituatie. De auto ach ter hem, bestuurd door een 40- jarige mevrouw uit Yerseke, remde eveneens af. De derde auto, waarin een 25-jarige vrouw uit Voorst zat, kon niet meer op tijd tot stilstand wor den gebracht. De meeste scha de ontstond aan de middelste auto: zowel voor als achter flin ke deuken. Terneuzen - Een 19-jarige au tomobilist uit Zaamslag kreeg dinsdagmiddag een proces-ver- baal wegens doorrijden na een aanrijding. Op de Evertsenlaan reed hij achteruit en kwam in botsing met een 15-jarige fiets- ster, die keurig rechts hield. Het meisje viel en de voorzijde van de fiets werd vernield. De bestuurder stapte uit, bekeek de schade aan zijn auto, beloof de terug te komen en vertrok om vervolgens niet meer terug te keren. Kort daarna werd hij door de politie aangehouden. Biervliet - Rond halfzes dins dagavond verleende een 52-ja- rige automobiliste op de krui sing Middenweg-Hoofd- plaatseweg geen voorrang aan een 28-jarige plaatsgenote. Er deed zich geen persoonlijk let sel voor, maar de schade aan beide voertuigen was aanzien lijk. Schoondijke - Een 74-jarige chauffeur uit Schoondijke wil de dinsdagmorgen vanuit de Landbouwstraat de kruising Willemsweg-Landbouwstraat- Nijverheidsstraat recht over steken. Hij zag daarbij de auto van een 49-jarige inwoner van Heist-op-den-Berg - die op de Willemsweg reed - over het hoofd. Bij de botsing die volg de, ontstond aan beide voertui gen zware deukschade. Het gebied bij Kanaalzicht is na het opheffen van de bouwstop in Sluiskil weer beschikbaar voor woningbouw, foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - De Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) is niet blij met het kappen van elf bomen aan de Blokken in Terneuzen. Volgens woordvoerder A. Meeu- sen wordt hiermee het karakte ristieke karakter van deze straat geweld aangedaan en zijn ook de omwonenden niet gelukkig met het verdwijnen van deze bomen. „Het landelijk beleid is er juist op gericht meer groen te aan te brengen in de stad. Terneuzen haalt opnieuw groen weg. Er worden wel vier bomen terugge plaatst maar dat is veel te karig." TOP ziet liever dat de gemeente gebruik maakt van de diensten van de Nationale Bomenbank. De databank van dit bedrijf bevat gegevens van overtollige bomen. Wie er een zoekt kan kiezen uit zo'n vijftienhonderd exemplaren, van alle soorten en maten. Ge meenten of bedrijven die bomen te veel hebben of tekort komen melden zich bij de Bomenbank. Dit bedrijf brengt vervolgens vraag en aanbod bij elkaar. Het bedrijf probeert de bomen in een keer van hun plek naar de nieuwe standplaats te vervoeren. „Wij werden op de hoogte ge bracht van het bestaan van die Nationale Bomenbank," aldus Meeusen. „De gemeente zou dit bedrijf in kunnen schakelen om weer fat soenlijke bomen aan de Blokken te plaatsen." Van onze verslaggever Terneuzen - De griffie-medewerkers van het kantonge recht in Terneuzen hebben zich collectief ziek gemeld in verband met de tropische temperaturen op deze afdeling. Er wordt alleen nog in de ochtenduren gewerkt. „Het is niet meer te houden. De temperatuur loopt in de mid daguren op tot ver boven de dertig graden. Op de gang is het zelfs meer dan vijftig graden. Het is onverantwoord op deze manier te werken. Ik heb daar om mijn medewerkers naar huis gestuurd," aldus H. de Kort, chef van de griffie. Het kantongerecht verhuisde een jaar geleden naar het stads kantoor. De medewerkers van de griffie kregen al vanaf dat moment te maken met de tropi sche temperaturen. Er werd aangedrongen op maatregelen om de hitte buiten het kantoor te houden. Maar de maatrege len die werden getroffen, lever den niet het gewenste resultaat op. „Vooral in het voor- en in het najaar is het hier niet te hou den. Het is gewoonweg een ramp. Het is onverantwoord te werken onder deze omstandig heden. Mensen klagen over hoofdpijn en misselijkheid. Je komt ook afgemat thuis. Daar om stuur ik de medewerkers in de middaguren naar huis. Ove rigens alleen als de arbeid het toelaat," aldus De Kort. Hij dringt al een jaar aan op een goede klimaatbeheersing op de afdeling. „Zolang ade quate maatregelen uitblijven blijf ik medewerkers adviseren 's middags naar huis te gaan." De gemeente Terneuzen ver huurt de ruimte aan de Rijks gebouwendienst. Deze dienst stelt de ruimte beschikbaar aan de Gerechtelijke Diensten, waaronder het Terneuzense kantongerecht. Tussen deze partijen zijn al diverse ge sprekken geweest. Deskundi gen onderzoeken momenteel mogelijke oplossingen. Het rapport van bouwtechnisch deskundigen wordt afgewacht. Directeur J. Buddendijk van de Gerechtelijke Diensten was gisteren niet bereikbaar om te vertellen wanneer dit rapport wordt verwacht. Middelburg (anp) - Een vliegveld op Goeree-Overflakkee bete kent een ernstige verstoring voor het Grevelingengebied en dat is volstrekt onaanvaardbaar. Dat schrijven Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hun collega's in Zuid-Holland. Zuid-Holland noemt het aan Zeeland grenzende Goeree- Overflakkee als mogelijke locatie voor een recreatief vliegveld om de zakenluchthaven Rotterdam- Airport te ontlasten. De provincie Zeeland verzet zich al langer tegen het plan. De Zeeuwse provinciebestuurders wijzen erop dat zij juist verschil lende initiatieven in Noord-Zee land tegen hebben gehouden om het rustige en open karakter van de regio te behouden. Daardoor is moeten nog eens 300 bomen ver dwijnen. In de toekomst zullen alle bomen, in fases, vervangen worden. Het nieuwe is echter dat de bomen niet meer aan de land zijde komen te staan, maar op het talud naast de weg. Na een korte koffiepauze hadden slechts een paar aanwezigen nog echte op- of aanmerkingen. Wel was tijdens de pauze te horen dat er nogal wat bezwaren gemaakt zullen worden. Die bezwaren kunnen tot 10 november bij de gemeente Oostburg schriftelijk ingediend worden. Het plan is tot die tijd nog bij de gemeente in te zien. Gent - Geboren op Staten Island is Joan Baez de ar chetypische protestzange res. Zondag is ze te horen in Gent. Baez debuteerde eind jaren vijftig op het Newport Folk Festival met vooral traditio nele folksongs en Schotse ballades. Met Bob Dylan nam ze later ook enkele duetten op. Haar repertoire kreeg een meer politiek karakter en ze zette zich in voor de Civil Rights beweging in de jaren zestig. Ze bleef in de loop der jaren actief, onder andere voor Amnesty International. Onlangs bracht ze een nieu we cd uit, Gone from danger. Ze zingt met enkele jonge muzikanten in de Festival- hal-Bijloke in Gent. Zondag 2 november, aanvang 20.00 uur. er onder meer nooit een terrein voor ultralichte vliegtuigen (ulv's) bij Brouwershaven geko men. Saillant gegeven is dat Goe ree-Overflakkee mogelijk door herindeling in de toekomst bij Zeeland zal gaan horen. Van onze verslaggever Terneuzen - De openbare bi bliotheek aan de Oostkant in Terneuzen is morgen en zater dag stemlokaal voor de Trouw Publieksprijs voor het Neder landse Boek. De prijs wordt jaarlijks uitge reikt. Er zijn dit jaar vijftien ti tels genomineerd, waaronder boeken van Anna Enquist, Joop Braakhekke en Youp van 't Hek. Zoals het ook bij echte verkiezin gen gaat, moet in een speciaal in gericht stemhokje een stemfor- mulier worden ingevuld met een rood potlood. De lezer/stemmer hoeft zich echter niet te houden aan de nominaties. Er mag ook een titel van eigen voorkeur wor den ingevuld. Het Boek van het Jaar 1997 levert de auteur een geldbedrag van vijftienduizend gulden op en een sculptuur van Jeroen Henneman. Ook de stemmers kunnen een prijs winnen. De winnaar van de hoofdprijs mag een jaar lang ie dere week gratis een boek in de boekhandel halen, telkens ter waarde van veertig gulden. De tweede prijs is een boekenbon ter waarde van het winnende boek.

de Stem | 1997 | | pagina 19