Het extraatje van Edet. Engelhard Terneuzen gaat dicht 'Bloedbad' op beurzen blijft uit Angst op beurzen verandert in euforie Duistere rol NDP in 'coup' Suriname m Geen paniek op beursvloer Laten wij het zo houden! TREND KLA ZIEN E U OTeter Het AOB Brabant Zeeland week alleen bij Albert Heijn.Cfl AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Verlies van 73 banen Verkoop van 'Mein Kampf' voortaan taboe Wim Rijsbergen kandidaat voor opvolging Haan Breda stuurt medailles Polen terug Herstel aandelenkoersen Zware bommen in Breskens geruimd Philips weg uit Eindhoven En de laatste doet het licht uit! DESTEM DE STEM 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids A3/A4 A5 A6 t/m A8 A7 B1/B2 C1 t/m C4 D1 BEV-programma's D2 Lijf 6 Leven E1 E2 personeel is gistermiddag door directeur J. Bac van de Imerikaanse multinational (we reldwijd 6300 werknemers) op de hoogte gebracht van de ophanden 1 sluiting die in april vol- [end jaar definitief wordt. De fa briek, waarmee een investering ran 100 miljoen gulden was ge loeid, wordt waarschijnlijk ont- janteld. t de bonden zijn ingelicht, al jent de fabriek naar Amerikaans jodel geen collectieve arbeids- vereenkomst. Bac wil de bonden trekken bij het opstellen van n sociaal plan voor de werkne- -eB. ode cijfers olgens Bac is sluiting onont- oombaar. Het bedrijf, dat kata- satoren maakt voor de produc- 'e van benzine, worstelt al sinds opening in 1989 met hevige ncurrentie en slaagt er nauwe- jks in uit de rode cijfers te blij- fn. 1995 volgde een reorganisatie de concurrentiepositie te ver leren. Daarbij gingen vijftien beidsplaatsen verloren. Maar rok die sanering bood het bedrijf betere vooruitzichten. De «vercapaciteit op de markt, - 115.000 ton aanbod op een afne mende vraag tot 90.000 ton - is 'olgens Bac de nekslag voor En- gelhard geweest. De overcapaciteit is onder ande- (ADVERTENTIE) complimenteert haar klanten, de scholen van het Voortgezet Onderwijs, met de nu ook onafhankelijk en objectief vastgestelde goede resultaten. (ADVERTENTIE) paar fantastische Roces in-line skates mee winnen, ter waarde van 300 gulden. Kijk maar op het pak dan wordt het vast een vro lijke boel. Speciaal voor de kinderen heeft Edet toiletpapier for kids, to wollik toiletpapier om- ^iKfn Aüï4.29 wiKKeld, Het is versierd met leuke „„44n,„„H0 skatere mo« r- Nu met kans op één van de ■^Iers-motieven, En... nu kan uw 10o paar fantastische Roces inP er ook nog één van de 100 in-line skates. Aanbieding geldt t/m zaterdag 1 november a.s. 031 1 "000218" I I I I I Boonstra over de toekomst van Philips 'Veerplein geschikt als transferium' PAGINA Zeeuwind wil windmolens in Oostburg PAGINA PAGINA Paul van Vliet vindt wereld van de musical 'opgefokte boel' PAGINA WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Patiënten in psychiatrie seksueel misbruikt PAGINA £1 -*0- door Frank Deij Ifemeuzen - Het doek valt voor de Amerikaanse katalysatorfa- teiek Engelhard in Terneuzen, waar drieënzeventig mensen werken. Een teveel aan productie op de Europese markt, rela- lief hoge kosten en dalende prijzen hebben het bedrijf naar de ondergang geleid. re te wijten aan het feit dat raffi naderijen steeds meer lichtere soorten ruwe olie gebruiken. Bo vendien heeft de toenemende voorkeur voor diesel boven ben zine in Europa bijgedragen aan de zwakke groei van het benzine verbruik. Dit zijn factoren die bijzonder nadelig zijn voor onze bedrijfstak en de marges ernstig hebben doen inkrimpen," aldus Bac. De voorspelling voor de komende tien jaar dat de vraag nog verder zal afnemen, heeft de top van En gelhard in New Jersey doen be sluiten de fabriek in Terneuzen te sluiten. Volgens Bac is er de afgelopen maanden naar verschillende al ternatieven gekeken om het be drijf, desnoods in afgeslanke vorm, voort te zetten. Maar geen enkele optie kreeg het voordeel van de twijfel. „We zijn inge haald door de concurrentieslag," concludeert hij. Voor de drieënzeventig werkne mers wordt binnenkort een ont slagprocedure in werking gezet. Bac zei gisteren dat Engelhard het personeel wil begeleiden om nieuw werk in Zeeuws-Vlaande. ren te vinden. In Nederland heeft Engelhard nog twee vestigingen maar daar kan hooguit een hand vol mensen aan de slag. ZIE ZEELAND -C1: Sluiting komt keihard aan in Terneuzen Als de Amsterdamse effectenbeurs 's morgens opent, noteert de AEX-index meteen 41,7 punten lager. foto anp Door Jos van Rijsingen Amsterdam - Na de zwaarste koersdaling aller tijden vpn de New Yorkse beurs, zetten analisten en andere beleg gingsdeskundigen gisteren in op een correctie in Nederland van zo'n vijf procent. Beleg gingsadviseurs van banken zaten al vroeg klaar om be zorgde klanten te woord te staan. „Het zal een zware dag worden. We moeten voorkomen dat de mensen in paniek alles op hèt laagste punt verkopen," zegt be leggingsadviseur René den Boer van de Rabobank in Tilburg 's morgens om acht uur. „Ja mijn heer, zolang de economie goed blijft, hebt u precies de goede re denering. Albert Heijn is van daag nog net zo'n gezond bedrijf als gisteren en eergisteren," zegt hij tegen een beller die bevestigd wil hebben dat hij zijn stukken beter kan houden. „De koers zal ongetwijfeld met een een punt of 40, 50 lager ope nen. Dat wordt echt een slag veld," verwacht Den Boer. En hij krijgt gelijk. Om half tien noteert de AEX meteen 41,7 punt lager. Binnen de kortste tijd dondert de index met bijna honderd punten ruim tien procent omlaag. De beurshandel wordt zelfs even stilgelegd. Van onze Haagse redactie Den Haag - De politie moet pro ces verbaal opmaken tegen boek handels die 'Mein Kampf' van Adolf Hitler verkopen. Dit ant woordt minister Sorgdrager (Jus titie) op vragen van de D66-Ka- merleden Dittrich en De Graaf. Die constateren dat het 'betrek kelijk eenvoudig' is 'Mein Kampf' te bemachtigen. Sorgdrager verzet zich niet tegen de verkoop van wetenschappelij ke uitgaven van 'Mein Kampf omdat het boek volgens haar be hoort tot 'een van de belangrijk ste bronnen van de oorzaken van de Tweede Wereldoorlog en de aanloop daartoe'. „Het boek openbaart in detail Hitiers we reldbeschouwing, zijn racistische opvattingen en zijn overtuiging dat joden de bewerkers zijn van Duits ongeluk." De uitgever of bewerker moet zich in een voor woord echter nadrukkelijk dis tantiëren van de inhoud. Maar dan slagen Den Boer en zijn medewerkers erin de paniek te bezweren. Via het bankkantoor worden echter nauwelijks ver koopopdrachten gegeven en even na tienen melden zich de eerste durfals die ASM, Hoogovens, Philips of Heineken dan al heel aantrekkelijk geprijsd vinden. Verkoopwoede Op Beursplein 5 heerst rond de middag weer vooral rust. Er wordt hard gewerkt, maar het beeld van overspannen hande laren is niet te vinden. Dat is meer praktijk bij de optiehandel aren op het Rokin. Er komen vooral veel koopopdrachten bin nen, zowel van particuliere als institutionele beleggers. De eer dere verkoopwoede wordt gewe ten aan de telefonische beursor- derlijnen waar de mensen geen of nauwelijks advies krijgen en de optiehandelaren die zich op de aandelenbeurs moeten indekken. „Het is fantastisch om met een correctie van 90 punten te begin nen. Ik had vanmorgen echt een lekker gevoel," zegt beleggings adviseur Guus Schrover om half een. Zijn minder ervaren colle ga's op de beursvloer vinden dat een rare uitspraak, maar Schro ver houdt vol. „De omstandighe den zijn volstrekt anders dan tien jaar geleden. De mensen kunnen nu kwaliteit kopen voor een ab soluut lage prijs. Denk je eens in: Olies voor 92 gulden. Die kostten in augustus nog 123! Eigenlijk zijn nu alle AEX-fondsen de moeite waard." Tot half vier wordt er stug door- gehandeld. Dan wordt het span nend wat de Dow in New York gaat doen. Als die na tien minu ten 'slechts' 45 punten is gezakt, gaat de AEX weer naar 800 pun ten. De index blijft iets boven de 800 hangen, maar CNN meldt dat Clinton met een toespraak komt. „En dat zal hij niet doen als hij slecht nieuws heeft te vertellen," taxeert een handelaar. Dan schiet de Dow, na eerder onder de 7000- grens te zijn gezakt, om 16.24 uur licht in de plus. Na Clintons optreden gaat het hard. Per seconde spuit de Dow omhoog, de Nederlandse AEX in zijn kielzog meetrekkend. Bij de gong om half vijf noteert deze 835,81, een verlies van amper drie procent. „Zo'n spannend laatste uur heb ik in alle drieën twintig jaar dat ik hier sta, nog niet meegemaakt," moet Schro ver toegeven, maar hij voelt zich wel bevestigd in zijn gelijk. „En als de Dow zich zo houdt of mis schien nog verder stijgt, gaat het hier woensdag nog weer sneller omhoog." Wim Rijsbergen. foto de stem/johan van gurp ZIE sport - B1 Rotterdam - Wim Rijsbergen is de belangrijkste kandidaat om de gisteren ontslagen Arie Haan op te volgen als hoofd trainer van Feyenoord. De Lei- denaar, nu nog in dienst van FC Groningen en daarvoor twee jaar trainer bij NAC, stond al langer hoog op het ver langlijstje van voorzitter Jorien van den Herik. Het ontslag van Arie Haan kwam gistermorgen niet als een verrassing na de drie nederlagen van de Rotter damse club op rij en binnen acht dagen. Van onze redactie buitenland Paramaribo - Er komen steeds meer aanwijzingen dat de ont dekte plannen voor een staatsgreep in Suriname beraamd zijn door leden van de Nationale Democratische Partij (NDP) van president Jules Wijdenbosch en ex-dictator Dési Bouterse. Enkele van de circa zeventien ar restanten, waaronder twaalf mi litairen, staan te boek als aan hangers van de NDP. Het brein achter de plannen is nog voortvluchtig. Van Bouterse is al enkele dagen niets verno men. Ondertussen is in oppositionele kringen in Paramaribo met ver bijstering gereageerd op het be richt dat twee militairen, die maandagmorgen hun toevlucht hadden gezocht in de Nederland se en Amerikaanse ambassade, later op de dag zijn overgedragen aan de Surinaamse autoriteiten. De tegenstanders van de regering Breda (anp) - Het gemeentebe stuur van Breda stuurt een setje herinneringsmedailles terug naar Polen omdat deze de afbeelding van de omstreden priester Jan- kowski dragen. De stad had deze medailles onlangs vanuit Gdansk ontvangen. Jankowski is diverse malen in de publiciteit geweest wegens zijn antisemitische uitlatingen in de pers. Zo vergeleek hij het haken kruis met de jodenster en meldde hij kort geleden nog dat hij vindt dat joden niet in de Poolse rege ring thuishoren. 4/8 Zonnig Vandaag waait er een zwakke oostenwind is is het daar door minder guur. De zon blijft nadrukkelijk aanwezig. Na donderdag wordt het minder koud. Van onze verslaggevers Amsterdam - Een herstellend Wall Street heeft de Europese beurzen gisteren van een dreigend 'bloedbad' gered. vrezen een herhaling van de de cembermoorden van 1982. Na Nederlandse bemiddeling heeft een Surinaamse militair, betrokken bij de vermeende staatsgreep, gisteren van Wijden bosch garanties voor zijn leven gekregen. Korporaal Steven Loyd Hoepel meldde zich maan dag bij de Nederlandse ambassa de. Ook meldde zich bij de Ame rikaanse ambassade in Paramari bo een burger, Loyd Iwan Baha- reea. Van Mierlo besloot vervol gens, in samenspraak met de Amerikaanse regering, tot één gezamenlijke lijn: het verkrijgen van garanties van de Surinaamse autoriteiten voor een eerlijk prp- ces. VERVOLG OP BUITENLAND - A5: 'Ogen heel de wereld letten op Suriname' Breskens - Het opruimen van zes zware vliegtuigbommen uit dé Tweede Wereldoorlog in Bres kens is gisteren probleemloos verlopen. De Amerikaanse en En gelse bommen waren gevonden op het terrein van het voormalige Fort Frederik Hendrik, dat mo menteel bouwrijp wordt ge maakt. Tijdens het ruimen van de bommen moesten 250 mensen hun huis of caravan uit. ZIE ZEELAND - C4: 'Elke keer als we hier zijn, is het raak' Wall Street herstelde zich van de dramatische koersval van maan dag. De Dow Jones-index sloot gisteravond op 7499 punten, een stijging van 4,7 procent. De Am sterdamse beurs stortte 's och tends 10 procent naar beneden, maar toen 's middags koopjesja gers zich meldden en Wall Street redelijk opende, kon Beursplein 5 het verlies met een felle'eind sprint tot krap 3 procent beper ken. Hoewel handelaren en andere deskundigen de correctie op de beurzen verwelkomden, ver wachten zij de komende maan den aanhoudende nervositeit. De opening van de Europese beurzen voorspelde een dramati sche dag, zoals eerder in Hong kong, waar de beurs met dik der tien procent verlies was geëin digd. Grote onrust kenmerkte de handel, die in Parijs en Moskou daarom tijdelijk werd stilgelegd. In Moskou daalden de koersen zelfs 20 procent. In Duitsland en Frankrijk moes ten ministers de beleggers sussen door te wijzen op de gunstige economische ontwikkelingen, die een verdere terugval van de koer sen niet zouden rechtvaardigen. Ook de Amerikaanse president Clinton zei dat de toestand van de economie optimistisch stemt. In Nederland waarschuwde mi nister Wijers (Economische Za ken) de beleggers niet in paniek te raken. Het is niet prettig wat er gebeurt, maar op termijn blijven aandelen een beste belegging, al dus Wijers. „De winstcijfers van de bedrijven zijn mooi, de ver wachtingen positief." Hij voor spelde dat het sentiment op de beurs snel kan veranderen. Uiteindelijk viel de schade op de meeste Europese beurzen mee, de desastreuze opening in aanmer king nemend. Londen sloot 1,8 en Parijs 4,3 procent lager. Frank furt moest met 8 procent wel een stevige veer laten. In Amsterdam waren het vooral particuliere beleggers die de zware tol van een hectische dag betaalden, 's Ochtends vroeg dumpten zij hun aandelen waar door de AEX liefst honderd pun ten terugging naar 770 punten. Die daling was twee keer zo hoog als de handelaren hadden ver wacht. Nadat zij hun stukken waren kwijtgeraakt, moesten de ze particulieren met spijt aan zien, hoe de AEX zich stapje voor stapje herstelde, toen de profes sionele beleggers actief werden. In het laatste uur gingen de koer sen zelfs weer stevig omhoog, omdat Wall Street zich enigszins herstelde van het zware verlies van 7 procent op maandag. Zodat financieel onderzoeker R. Dor- scheidt van de Consumentenbond constateerde dat in elk geval de banken en commissionairs als mede de institutionele beleggers» de winnaars van de hectische handel waren. ZIE BEURSPAGINA - A7 ZIE ECONOMIE - A8 - VEB adviseert belegger niet te verkopen - Drukte bij beursorderlijnen, geen paniek - Met een klikfonds word je niet slapend rijk Eindhoven - De Philips-top en de wereldwijde en Europese cönsu- menten-marketing activiteiten verhuizen definitief naar Am sterdam. Tegelijk met dit besluit heeft het concern gisteren een plan gepresenteerd om een groot deel van zijn activiteiten in Eind hoven samen te voegen op een technologie-campus. Een groot deel van het afgeslank te hoofdkantoor verhuist naar Amsterdam. Daartoe behoren de complete raad van bestuur en de sterk internationaal georiënteer de staffuncties op het gebied van strategie en financiën. Daarmee zijn tussen de 150 en 200 functies gemoeid. De andere helft van het huidige hoofdkantoor, waarvan de activiteiten zich meer richten op de product-divisies in de regio Eindhoven, blijft in Eindhoven. ZIE ECONOMIE - A6: Verhuizing van Philips oogst kritiek (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: w een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 r tl kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam:... Adres: Postcode.*Plaats: Telefoon:Bank/Gironr:,.. Handtekening:. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 W M DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 8 f 8 I

de Stem | 1997 | | pagina 1