1/fTS Beurs bang voor nieuwe koersval KIES VOOR DIGITAAL MIS DE Ex-partner Trudy J. krijgt geen cent BOOT NIET 4Han V. pleegde jaren beursfraude via Zwitserland' Rolls-Royce is te koop Vraagtekens na 'coup' Suriname DESTEM roken WAf DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N He ïes Bond ireldrecord Na dramatische daling op Wall Street Ronald Spelbos neemt ontslag bij FC Utrecht Klnivert botst iii tunnel tegen vangrail Eerste grote vuurwerkvangst Man besmette mogelijk 100 mensen met aids Circusact met 'ontsnapte' krokodil taboe Franse truckers dreigen opnieuw met stakingen Buitenspelbos fOBER 1997 Blo ,37e JAARGANG 8 "710311 000218" I I I I I DINSDAG 28 OKTOBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG 17M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 3 KATERNEN peBinnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Grote Gids A2 A31A4 A5 A6 A7 B1/B3 C1 t/m C4 D1 t/m D4 RTV-programma s D5 Schumacher moet zich verantwoorden voor botsing 'Brug Sluiskil is historische vergissing' PAGINA Visserijmuseum Breskens werkt aan beleidsplan PAGINA PAGINA De vaders van Constant Vecht en Lisette Lewin PAGINA De toekomst van multimedia in een speciale bijlage DEEL -+<ö>- \^L/ MIN /MAX. h Volop zon De komende dagen blijft het rustig, maar guur herfstweer. Ondanks de zon stijgt de temperatuur niet hoger dan onge veer 8 graden. i de meeste atleten uit de hiet meedoen aan de na- |e kampioenschappen. Ze Europees. De organisa- felt als regel dat deelne- minstens een Chinese jlijn moeten hebben. De gouden medaille bij de nale titelstrijd voor Ikong ging tot nu toe naar Jielrenner Wong-Kam-Po, Ichte' Chinees met... blond jen blauwe ogen... EURINGEN VOOR te snel in de Formule I zijn aan- Ijk duurder dan op de bare weg. De Argentijn jerto Fontana ondervond laterdag. De Zuid-Ameri- I scheurde met 97,9 kilo door de pitstraat waar limiet van 80 kilometer is pstaan. De Sauber-coureur een boete van 10.000 gui tdat is een kleine 600 gul per te hard gereden kilo- RD KRAJICEK stelt vanaf 9 december vast als voor: 'Krajicek. Richard iicek'. De tennisvedette zal lag namelijk in Londen de eldpremière van de nieuwe es Bond film 'Tomorrow Ier Dies' bijwonen. Zijn hdin Daphne Deckers Ut er een rolletje in. phne moet daarna ook op- l/en in Brussel, Amsterdam Oslo. Daar zal ik niet bij GOUWENAAR Gert-Jan den is er zaterdagmiddag Jeslaagd het wereldrecord iltaanschaken te verbete- In de Prins Willem kanderkazerne in Gouda |lde Ludden binnen dertig 686 schaakpartijen. Van bartijen wist de drievoudig lensie-schaakkampioen 87 pent als winnaar af te slui- oude record, 600 partijen uur, dateerde van 1994 en jid op naam van de Rotter- ïer Adri Helfrich, nu één de tegenstanders was van jden. |overste begon vrijdagmor- om tien uur aan zijn re- ipoging en zette zaterdag- jdag om half vier zijn laat- zet. Gedurende die tijd ^lde hij steeds tegen twaalf enstanders waarbij hij om uur vijf minuten pauze eg. Ludden zag er na afloop .igens nog fris uit. De re- isimultaanwedstrijd werd rganiseerd door Luddens flerende Goudse schaak- i Messemaker 1847, een van judste schaakclubs van Ne land. iedactie: Ton Koomen. Jagen: Ton Koomen en Verberkmoes. oetbal International: „Ik zou zou ik mijn stem laten horen, en oplossing zou hebben. ;es Leekens in Het Nieuws- ir er moeten nog veel zwaar- jen we over vijf jaar geen na- elegraaf: „Vroeger waren ei m intrede. Daar waren man- laar met de prestaties van de icijnen kreeg en niet wist wa ie mission van de Nederland- Spelen van Sydney (2000) in it ik heel veel aan de sport Van onze correspondent New York - De Dow Jones, 's iverelds belangrijkste beurs- barometer, heeft gisteren het zwaarste puntenverlies uit zijn geschiedenis geleden. Nederlandse analisten verwacht ten gisteravond dat de koersen op Beursplein 5 vandaag met onge veer 5 procent zullen dalen. Een eerste aanwijzing van wat van daag gaat brengen, kwam gister avond uit Nieuw-Zeeland. Daar daalden de koersen al snel met 10 procent. Onder de indruk van scherpe koersdalingen op de Aziatische markten viel de Dow met meer dan 550 punten. Een half uur voor het normale einde van de beurs werd de handel stilgelegd. Wat in de ochtend was begonnen als een brede verkoop van aande len, draaide later uit op een fi nancieel bloedbad. Het was voor bet eerst dat de handel op Wall Street volgens de nieuwe beveili- Van onze verslaggever Milaan - Patrick Kluivert heeft zondagnacht met zijn Mercedes 500E een ongeluk op de autoweg Genua-Mi- laan veroorzaakt. De aanval ler van AC Milan verloor in de Bragliatunnel bij het dorpje Ovada de macht over het stuur en botste met hoge snelheid tegen de linker vangrail. Hij had in Monte Carlo vrienden bezocht en was op weg naar Milaan. Hij hield aan de crash een shock over, maar liep geen ernstige ver wondingen op. De auto werd behoorlijk beschadigd. Door de ravage die als gevolg van het ongeluk ontstond, werd de snelweg twee uur voor het verkeer afgesloten. Huivert bracht in Ovada de nacht door en werd gister morgen door de politie on dervraagd. Volgens een woordvoerder van de politie 's hij tijdens de rit door de 'unnel in slaap gevallen of hebben de remmen slecht ge werkt. gingsregels - uitvloeisel van Zwarte Maandag - werd stopge zet. Op Zwarte Maandag (19 ok tober 1987) verloor de Dow 508 punten. Beursautoriteiten besloten de handel voor de dag af te blazen nadat een uur eerder een pauze van een half uur van kracht was geworden, toen de index meer dan 350 punten (4,5 procent) was gekelderd. Die pauze kon de koersval niet tot staan brengen. President Clinton sprak in een reactie zijn vertrouwen uit in 'de sterke fundering van de Ameri kaanse economie'. De Dow Jones kreeg afgelopen donderdag en vrijdag al zware klappen. Paniek dreef investeerders nadat de Hongkongse Hang Seng-in- dex, na de crash van afgelopen donderdag, opnieuw bijna 6 pro cent had verloren. Het herstel met 7 procent van vrijdag werd daarmee gewist. Internationaal opererende onder nemingen en bedrijven met deel names overzee vrezen dat de fi nanciële crisis in Azië hun rende menten zal aantasten. Investeer ders vrezen dat de zorgwekkende conditie van wat tot voor kort 'economische tijgers' heetten een mondiaal effect heeft. Amsterdam Eerder op de dag deelde de beurs in Amsterdam al in de malaise. De nieuwe terugslag in Hong kong en de slechte start van Wall Street leidden ook in Amsterdam tot forse koersverliezen. Ook de daling van de dollarkoers met bijna twee cent had een negatief effect. Op de Amsterdamse beurs, ook al geplaagd door de grote beurs fraude, zakte de AEX-index zelfs even door de 850 punten-grens. Bij het slot resteerde een min van 30,19 op 861,16, wat een verlies betekende van 3,6 procent. ZIE OOK BEURSPAGINA - A6 ZIE ECONOMIE - A7: Beurzen zijn in de ban van Azië Van onze rechtbankverslaggever Breda - De ex-partner van de tot tien jaar cel veroordeelde Bre dase Trudy J. krijgt voor zijn voorarrest van 102 dagen geen cent schadevergoeding. 'Ronald Spelbos. fotoanp Utrecht - Ronald Spelbos heeft gisteren zijn ontslag ingediend bij FC Utrecht. De trainer was aan zijn tweede seizoen bezig in ie Domstad. FC Utrecht verloor zondag thuis met 4-2 van NEC en bezet de zestiende plaats in de eredivisie. Spelbos zag geen mogelijkheden meer om de prestaties van zijn team te verbeteren. Voordat hij Jaar Utrecht ging, was Spelbos trainer van NAC. ZIESPORT-BI Spelers van FC Utrecht aangeslagen De Bredase rechtbank wijt de verdenking van betrokkenheid bij de dood van de drie jaar oude Robin Bogers aan zijn eigen sterk wisselende verklaringen. Vijf andere personen die ten on rechte hebben vastgezeten als verdachten in de zaak Robin Bo gers, hebben van de rechtbank bedragen toegewezen gekregen van 6250 tot 16.575,28 gulden. Eerder keerde het Openbaar Mi nisterie aan een echtpaar dat op grond van valse beschuldigingen drie maanden in de cel zat en Rotterdam (anp) - Het speciale vuurwerkteam van de politie Rotterdam-Rijnmond heeft giste ren circa 500 kilo vuurwerk in beslag genomen. Op de eerste werkdag van het team onder zochten de agenten een winkel waar in de kruipruimte een grote hoeveelheid vuurwerk bleek te staan waarvoor de eigenaar geen vergunning had. Bovendien had het vuurwerk in een kluis op geborgen moeten zijn. daar zijn eerste kind kreeg 85.000 en 75.000 gulden uit. Een inwo ner van Dorst kreeg een veel la ger bedrag. De ex-partner van Trudy J. eiste twee weken geleden voor de rechtbank een vergoeding voor immateriële schade van tweehon derdduizend gulden en daarnaast voor gederfde inkomsten 13.500 gulden. Volgens de rechtbank heeft hij de verdenking over zich zelf afgeroepen door een bandop name die de politie gemaakt heeft. Daarop uitte de man zijn voorge voel dat binnen enkele dagen een schoentje van Robin gevonden zou worden op een vuilnisbelt. Tevens heeft hij een aantal keren verklaard dat hij Robin ver kracht heeft. Die verklaring heeft hij later ingetrokken. Zijn raads man, mr. J. Schoenmakers, zegt dat zijn cliënt hem heeft opge dragen in beroep te gaan tegen de beslissing van de rechtbank. Tijdens het vorige week behan delde hoger beroep tegen haar straf van tien jaar heeft Trudy J. opnieuw ontkend iets met de dood van Robin te maken te heb ben. In het hoger beroep is tegen J. dertien jaar celstraf geëist. Rolls-Royce, de Britse fabrikant van zeer luxe personenwagens, is door eigenaar Vickers in de eta lage gezet. Het bedrijf sprak tot voor kort steeds tegen de productie van Rolls-Royces en Bentleys te willen verkopen, hoewel het wel bezig was zich te concentreren op het bouwen van pantserwagens en vliegtuigmotoren. De Duitse autoproducent BMW is een grote kanshebber om Rolls-Royce te kopen. Kortgeleden besloten de twee al te gaan samenwerken. Rolls-Royce is een winstgevend bedrijf, al maakt Vickers niet bekend hoeveel winst er precies wordt gemaakt. foto reuter Paramaribo/Rijswijk (anp) - De verijdelde couppoging van zaterdagavond in Paramaribo heeft voorlopig vooral de geruchtenstroom ge voed. Het is volledig onduidelijk wie er achter de ver meende voorbereidingen voor een staatsgreep zit ten. Gisteren arresteerde de politie nog eens twee militairen. In totaal zitten nu vijftien personen vast. Opmerkelijk is dat zich onder de arrestanten waar schijnlijk aanhangers van de Nationaal Democrati sche Partij bevinden, de partij van president Wij- denbosch en Adviseur van Staat Desi Bouterse. Parlementariër Fred Derby van de Surinaamse Par tij van de Arbeid denkt dat de 'hele zaak geënsce neerd is'. De term 'destabilisatie', zondag door pre sident Wijdenbosch gebruikt, roept volgens Derby (ADVERTENTIES) XEROX INTRODUCEERT OP "MS XEROX": digitale wereldprimeurs met onder andere de Hodaka en Lakes doorbraak in digitale ontwikkelingen van copiers, printers, faxen en multifunctionele systemen laatste nieuws op kleurgebied spectaculaire aanbiedingen: tot 40% korting de kantooromgeving, grafische industrie en reDroductieafdelina anno 1998 ZIE ONZE ADVERTENTIE ELDERS IN DIT BLAD X The Document Company XEROX Meer Informatie? Bel de life-line: 0800 - 0563 of kijk op www. xerox.nL Van onze redactie economie Amsterdam - De vrijdag aangehouden effectenhandelaar Han V. heeft waarschijnlijk al sinds de jaren tachtig bij het kantoor NIB Securities op basis van voorkennis zaken gedaan op de Amsterdamse beurs. herinneringen op aan de jaren tachtig. Derby was in december 1982 de enige overlevende van de zogehe ten decembermoorden. Het militaire regime van Bouterse arresteerde toen een groot aantal mensen op verdenking van voorbereidingen voor een staats greep. Op 8 december 1982 werden vijftien arres tanten gedood. In een reactie sluit minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken niet uit dat de partij van Wijdenbosch een binnenlandse vijand wil creëren om de aan dacht af te leiden van de vele problemen in Surina me. De Nederlandse ambassade in Paramaribo heeft opdracht het lot van de vermeende coupple gers op de voet te volgen. Wijdenbosch lijkt niet erg ongerust over de staatsveiligheid. Hij ziet voorlopig nog geen redenen om het leger of de politie in ver hoogde staat van paraatheid te brengen. Via Zwitserland kocht of ver kocht hij aandelen, in de weten schap dat de koersen zouden rea geren op komende grote transac ties. Volgens algemeen directeur J. Ritchie van NIB Securities is dat de reden dat justitie vrijdag op zijn kantoor de administratie van deze rekeningen in beslag heeft genomen. Bij NIB zou niemand onder verdenking staan. De Zwitserse connectie werd dui delijk tijdens een zitting van de rechtbank over het onder curate le stellen van het effectenhuis Leemhuis Van Loon, spil in de vrijdag aan het licht gekomen beursfraude. Er zijn aanwijzin gen dat daarbij ook het Zwit sers/Antilliaanse bedrijf ESC Ef fecten betrokken is. Informatie De rechtbank stelde een beslis sing over de curatele uit om meer informatie over de zaak te kun nen meewegen. Officier van justi tie H. de Graaff zei dat dit jaar via Leemhuis Van Loon ten minste twee keer met voorkennis is gehandeld. De ene keer ging het om aandelen Heidemij, de tweede maal om het biotech-be- drijf MoGen. Het onder curatele stellen, waar bij voor elke transactie toestem ming nodig is van een bewind voerder, is volgens De Graaf no dig om te voorkomen dat de eige naren van zo'n zestig gecodeerde rekeningen zich met illegale win sten uit de voeten maken. 'Doodslag' De raadsman van Leemhuis Van Loon verzet zich tegen de cu ratele omdat het bedrijf daardoor niet de kans zou hebben het ver trouwen van beleggers te herwin nen. „Dit betekent in wezen eco nomische doodslag." De investeringsgroep Werkhoven Beleggingen, onderdeel van de aan de vermogende familie Fen- tener van Vlissingen verbonden maatschappij BCD, maakte gis teren bekend de besprekingen over een deelname in Leemhuis Van Loon te staken. BCD zou een belang van dertig procent nemen, maar omdat de transactie vanwe ge nader boekenonderzoek nog niet was afgerond, kon de beleg- gingsgroep zich alsnog terugtrek ken. Tot nu toe zijn in de beursfraude zaak drie verdachten aangehou den, van wie directeur Han V. van Leemhuis Van Loon als hoofdverdachte wordt be schouwd. V. werd in 1989 nog uitgeroepen tot beurshandelaar van het jaar. Vierde aanhouding Ook V.'s mede-directeur L. is voor het Openbaar Ministerie een verdachte, maar hij is niet gear resteerd. Een vierde aanhouding wordt wel verwacht: de gezochte heeft vanaf een vakantie-adres in Spanje beloofd zich bij terugkeer bij de politie te melden. Mayville (rtr/afp) - Een 20-jarige seropositieve jongeman heeft in het westen van de staat New York zeker elf jonge vrouwen be smet met het aidsvirus. Nog eens 98 mensen worden onderzocht. Van hen hebben er zeker 28 sek sueel contact gehad met de man. Hij wist al ruim een jaar dat hij seropositief was. Niettemin bood hij drugs aan aan tieners, in ruil voor seks. Hij vertelde hen echter niets en gebruikte ook geen voorbehoed middelen. Aken - De gemeente Aken heeft een act met een krokodil van het American Circus ver boden, nadat tijdens de pre mière hevige paniek in de cir custent was uitgebroken. Een ruim 2,5 meter lange kro kodil ontsnapte plotseling en kroop de loge in. Hevig ge schrokken ouders probeerden hun gillende kinderen weg te trekken, terwijl het dier met geopende kaken rustig tussen de stoelen doorstapte. Veel mensen verlieten de circus tent in grote paniek. Later bleek dat de ontsnapping van de krokodil bij het program ma hoorde. Breda - De kans is groot dat Franse vrachtwagenchauffeurs vanaf zondagavond gaan staken uit protest tegen de nalatigheid van de Franse overheid en werk gevers. Een jaar na dato worden de afspraken over ondermeer vervroegde pensionering, hogere lonen en verbeterde arbeidsvoor waarden voor chauffeurs nog steeds niet nageleefd. Na het mislukte overleg van afge lopen vrijdag zijn de spanningen volgens H. Koeleman van de branche-organisatie Transport en Logistiek Nederland alleen maar toegenomen. „Het is nog niet zeker, maar de kans op een staking is aanzienlijk," zegt Koe leman. Of er net als vorig jaar wéér blokkades zullen komen, hangt af van vandaag opnieuw te voeren overleg in Frankrijk. (ADVERTENTIE) >MT tK Kt 9Ê De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van ai het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50' Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50' O Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam-, Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 EEAGBEAD VOOR ZUfDWEST-NEDtRLAN

de Stem | 1997 | | pagina 1