Verzet tegen varkensplan Van Aartsen Scholen in Zeeland scoren het heste Vragen over toezicht op handelaren beurs iel drukwerk Ook dit is K R M B 0 R G 'Zonnebloemen Van Gogh vervalst' Kroger gaf in Antwerps café te veel rondjes DE STEM LEENDERT V.D. BORNf jyilÖ DEt9^J> SPRUNDEL V.O F AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D kerstbomen potentieel in huis v. 0165-332332 extra Kleintje 40 halogeen spots KLEDINGZAAK Twijfels in Kamer over sanering Erik Breukink neemt afscheid op Scheveningse strand prijsafspraken word je zo: Arrestaties na 'couppoging' in Paramaribo Kunstbloemen e V Koop met zekerheid.. .NISSAN 997 rwerken Met v.d. Born valt te praten! SPINVELD 33 en 37 - 4815 HR BREDA - TEL. 076-52231661; x-O.0 8 710311 000218 I I I I I MAANDAG 27 OKTOBER 1997 MERWERKEN drijven. Scherpe priizeni 65-547313 0165-547313 3 28 50 71. Kerstman 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 Gids A7 BTV-pragramma's A8 Sport B1 t/m B10 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 ±1500. Tel: 0164-6Ror irsen egeleiding - realisatie iail market@concepts.nl Ook Ajax te sterk voor geplaagd Feyenoord Wereldtitel Villeneuve na turbulente slotrace Formule 1 PAGINA Krajicek mist vorm in finale Stuttgart Hoek niet verder dan gelijkspel Eindelijk grote prijs voor A.F.Th, van der Heijden 2/10 PAGINA Zonnig De zon schijnt vandaag volop, maar de wind laat geen hoge temperatuur toe. In de vroege ochtend plaatselijk een mist bank. VERLOREN: zo. 5-10 omg. Gr.Markt goud armband m. Chin, munt en 1 muntstuk, zr. v! emot. waarde. Hoge be ning: tel. 06-54365167. VERMIST Omg. Vrouw madestr 2 okt. Zeer mot Poes vrij klein. Heel lie rood met opvallende brui oogjes misschien is halsbandje afgegaan m naam en tel.nr. en heeft haar goedbedoeld meeg nomen of weet iema waar zij is. Tegen ho beloning. 0165-569016 Maak een reclame met een Het helpt. Van luxe winkel installatii merk Nokia, 22 meter rail 8 trafo's 1.000,- 0165-540631 Ter overname aangebodei ±70m2. A-1 lokatiein overdekte passage. Ook zeer geschikt voor anderr branches. Br.o.nr. S/296' Van onze Haagse redactie Den Haag - Er tekent zich een Kamermeerderheid af tegen het voornemen van landbouwminister Van Aartsen om de varkens stapel-met een kwart te verminderen. WD en PvdA zetten, in navolging van het CDA, grote vraagtekens bij de plannen van de minister. Perfect Partners Administratie consulenten Altijd vaste vooraf. Regionaal net van kantoren. Bel gratis: 06-0226522. et de Voorziening voor r de informatie-brochure. Dat bevestigen desgevraagd de Kamerleden Blauw (WD) en Huys (PvdA). „Het is zeer ingrij pend om in te grijpen in het ei gendomsrecht van burgers," al dus Blauw. Huys zegt dat hij wel achter de doelstelling van Van Aartsen staat (het verminderen van het aantal varkens in Nederland), maar grote moeite heeft met een algemene reductie. „Dat veran- Paramaribo (anp) - Omdat zij een staatsgreep wilden plegen, zijn in Paramaribo dertien personen - militairen en burgers - aange houden. President Wijdenbosch heeft dat gisteren verklaard. De vermeen de coupplegers werden zaterdag avond door politie en leger over vallen in een pand in Paramari bo. Volgens bronnen bij justitie werden ze op heterdaad betrapt toen ze op het punt stonden uit te rukken naar de marinebasis en de Memre Boekoe-kazerne om wa pens te roven; vervolgens zouden politici worden gearresteerd. De meeste verdachten zou heb ben bekend. Er zijn nog twee per sonen voortvluchtig. De politie nam aantekeningen in beslag, waaronder een lijst met namen van politici van zowel coalitie als oppositie die geïnterneerd moes ten worden. Wijdenbosch zei dat de politie en het leger de zaak volledig onder controle hebben. „Er is geen en kele reden tot onrust." Volgens de president was de couppoging gericht op destabilisatie van het land en het afschrikken van po tentiële investeerders. dert niets aan de structuur van de varkenssector. En juist die struc tuur heeft geleid tot de ramp van de varkenspest." Blauw is het daar mee eens. „Ik beschouw 25 procent reductie op de totale var kensstapel als een katalysator die een proces Op gang moet brengen. Maar een katalysator heeft nu eenmaal de eigenschap dat die niets wijzigt aan het proces zelf." PvdA'er Huys wil geen 'algemene hakbijl' in de sector zetten, maar per bedrijf een reductie vaststel len, rekening houdend met indi viduele omstandigheden. Van Aartsen heeft eerder gezegd dat hij daar juist geen rekening mee wil houden. Kritiek De Raad van State buigt zich mo menteel over een advies over de wet waarmee Van Aartsen de re ductie wil doorvoeren. „Ik sluit niet uit dat de Raad enige kritiek op deze wet heeft," zegt Blauw. Huys houdt nog een slag om de arm bij zijn oordeel over de re- ductiewet: „Ik weet nog niet hoe de wet er precies uitziet. Ik hoor bijvoorbeeld dat daar in zou staan dat er eerst een reductie wordt opgelegd van vijftien pro cent en pas later nog eens tien procent." Donderdag belegt de Kamercom missie voor Landbouw een hoor zitting over de herstructurering van de varkenssector. Volgens Blauw, voorzitter van de com missie, komt 'Jan en alleman' z'n zegje doen over de voorstellen van Van Aartsen. Vrijdag gaat de Kamercommissie naar Deurne om in het varkenspest-gebied de stand van zaken te bekijken. Van Aartsen wil het aantal var kens terugbrengen van 15 mil joen nu naar 11 miljoen in 2005. Dat kost, volgens berekeningen van het Centraal Planbureau en het Landbouw Economisch Insti tuut, 13.000 arbeidsplaatsen. JOH*" c"1 'düti srss*. -a r.« t* W O OP LLN GROOT DLLL VAN DE COLLECT iL. Deze actie is geldig van 27 oktober t/m 9 november 1997 en niet in combinatie met andere a Wielrenners op mountainbikes passeren op het Scheveningse strand een eenzame surfer. Met deze wedstrijd - de Beach Classic tussen Scheveningen en Noordwijk - zette Erik Breukink (33), óók op mountainbike, gisteren een punt achter zijn carrière als professioneel wielrenner. Na de door Jan We vers gewonnen strandrace werd Breukink tijdens zijn afscheidsreceptie benoemd tot lid van verdien ste van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. foto anp OP SPORT - BI'Ga ook eventjes naar de winnaar' Londen (ap/anp) - Een van de zonnebloemen- schilderijen van Vincent van Gogh is naar alle waarschijnlijkheid een vervalsing. Het gaat om het doek dat in 1987 voor bijna 80 miljoen gulden werd gekocht door een Japanse verzekerings maatschappij. Dat zegt de Britse kunstexpert Geraldine Norman na een uitvoerig onderzoek dat anderhalf jaar duurde. Zij heeft vastgesteld dat het doek 'vrijwel zeker' is geschilderd door de Fransman Claude- Emile Schuffenecker. Het schilderij is één van de drie Van Goghs waar op veertien zonnebloemen staan afgebeeld tegen een vaalgroene achtergrond. Van Gogh schilderde ook nog drie doeken met drie, vijf en twaalf zon nebloemen. Op verzoek van collega-schilder Paul Gaugin maakte Van Gogh van het doek met twaalf en van dat met veertien zonnebloemen een tweede exemplaar. Volgens Norman maakt Van Gogh in zijn brieven gewag van slechts zes zonnebloem-schilderijen en dook het zevende doek pas op in 1901, elf jaar na de dood van Van Gogh. Het doek maakte onder deel uit van de collectie van Schuffenecker, van wie bekend is dat hij vaker Van Goghs naschilder de. foto reuter Van ónze redactie economie Amsterdam/Den Haag - Minister Zalm van Financiën moet op heldering verschaffen over het toezicht op de effectenhandel. D66-Kamerlid G. Ybema gaat hem daarom vragen naar aanlei ding van de inval, vrijdagavond, bij vier belangrijke commis- sionairshuizen op de Amsterdamse beurs. De drie tot dusver aangehouden hun onderzoek vast dat er veel beurshandelaren, verdacht van betrokkenheid bij een criminele organisatie die zich bezighoudt met fraude en witwaspraktijken, worden vandaag voorgeleid. Een vierde verdachte wordt nog ge zocht. Justitie zou in het bijzon der belangstelling hebben voor de relatie met de Curagaose ESC Effectenbank. Parlementariër Ybema, die vorig jaar een werk groep uit de Tweede Kamer leid de om het eigen toezicht van de beurs te onderzoeken, wil met name weten hoe een van de aan gehouden verdachten, directeur Han V. van commissionairshuis Leemhuis Van Loon, zijn loop baan in de beurshandel heeft kunnen voortzetten nadat hij in 1993 bij een andere effectenfirma op staande voet was ontslagen. Ybema en zijn collega's stelden in schort aan het interne toezicht. Minister Zalm zei gisteren dat dat toezicht inmiddels is ver scherpt en nog verder zal worden verbeterd. Zalm wees ook op de grotere inzet van het Openbaar Ministerie en de Economische Controledienst op het gebied van fraude en handel met voorkennis. Hij zei dat het verscherpte toe zicht mogelijk meer zaken aan het licht zal brengen, wat ande ren die de hand willen lichten met de regels zal ontmoedigen. OP BINNENLAND-A3: Aangehouden commissionair heeft zwaar besmet verleden Van onze verslaggevers Antwerpen/Arnhem/Bergen op Zoom - De twee uit de Groninger Van Mesdagkliniek ontsnapte zware misdadigers Stefan Kroger en Johan van Tamelen zijn zaterdagmorgen vroeg in Antwerpen ingere kend, maar wanneer zij weer in Nederland achter de tralies zitten is nog volstrekt ondui delijk. Mogelijk hebben ze zich, net als in Nederland, ook in België schuldig gemaakt aan het plegen van strafbare feiten. De Arnhem se officier van justitie mr. P. Frie- link sluit dat niet uit. In dat geval worden ze eerst in België berecht en gestraft en dan kan de uitleve ring nog heel lang op zich laten wachten. Een eventueel bezwaar van de Duitser Kroger en zijn Ne derlandse maat Van Tamelen te gen uitlevering kan tot enkele maanden vertraging leiden. Ze zitten nu vast in een Antwerpse gevangenis. De Belgische anti-terreurbrigade Diana arresteerde de twee zater dagochtend om zes uur bij hun hotel in de Antwerpse deelge meente Mortsel. Kroger en zijn metgezel hadden op dat moment vuurwapens bij zich. Er zijn vol gens de Belgische pers schoten gelost, maar niemand raakte ge wond. De Belgische Rijkswacht kreeg vrijdag een tip dat Van Ta melen en Kröger zich in Antwer pen bevonden. De Rijkswacht schaduwde het duo, dat een ka mer reserveerde in hotel Bristol in Mortsel en vervolgens op kroe gentocht ging in het centrum van Antwerpen. 's Nachts werd Kröger gesigna leerd in een salsa-café. Het viel de uitbater op dat Kröger, die goed Nederlands spreekt, voor een 'zuinige' Hollander wel erg veel rondjes weggaf. Volgens de cafébaas werden bijna alle aan wezigen door de luidruchtige cri mineel getrakteerd. Ook had hij veel geld bij zich. Vanuit het café nam Kröger een taxi naar de rosse buurt, het Schipperskwartier. Op een zeker moment keerde hij terug naar Mortsel, waar hij samen met Van Tamelen opnieuw een café be zocht. De inmiddels opgetrommelde an ti-terreurbrigade rekende de twee daar nog niet in uit angst dat het duo de cafégasten zou gij zelen. De aanhouding gebeurla- ter bij hun hotel. Naar verluidt waren de twee criminelen toen flink beneveld. VERVOLG OP BINNENLAND - A3: Kröger kocht tweedehands auto in Brabant (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuwse scholen voor voortgezet on derwijs behoren tot de besten in Nederland. Het gemiddelde rapportcijfer voor de Zeeuwse scholen is 6,6. Dat steekt gun stig af tegen de provincie met het slechtste onderwijs: Gro ningen met een gemiddelde van 5,6. Dat blijkt uit een onderzoek naar de kwaliteit van het voortgezet onderwijs door het dagblad Trouw en socioloog J. Dronkers van de Universiteit van Amster dam. Het onderzoek is gebaseerd op gegevens van de onderwijsin specties, die het ministerie pas wilde vrijgeven nadat Trouw de hulp van de rechter had ingeroé- pen. Het oordeel is onder meer geba seerd op de percentages geslaag den, zittenblijvers en uitvallers op de scholen. Ook is gekeken naar het gemiddelde examencij- fer. Onderzocht zijn alle 700 scholen voor voortgezet onderwijs in Ne derland. De scholen in Limburg en Brabant eindigden na Zeeland op de tweede en derde plaats in het onderzoek. Van de vier middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen komt het Zwincollege in Oostburg als bes te uit de bus met een gemiddeld rapportcijfer van 6,5. Het Rey- naertcollege in Hulst (6+), Zel- denrustcollege in Terneuzen (6) en scholengemeenschap De Rede (6-), eveneens uit de Scheldestad, maken het rijtje Zeeuws-Vlaamse scholen compleet. Uitschieters in positieve zin zijn de rapportcijfers voor de afdeling VWO van het Zwincollege en de afdeling VBO van het Zelden- rustcollege. Beide krijgen het cij fer 8. De laagste waarderingen in Zeeuws-Vlaanderen zijn een 4 voor de afdeling havo van het Zwincollege en de havo van het Zeldenrustcollege. De leidinggevenden van de Zeeuws-Vlaamse scholenge meenschappen zijn weliswaar blij met de lof die hen wordt toe gezwaaid, maar wijzen er in reac ties op dat het onderzoek in feite weinig zegt over de kwaliteit van het onderwijs dat gegeven wordt. C. Hoek, rector van het Zwincol lege, vindt dat het onderzoek een eenzijdig beeld geeft. „Je zou een realistischer vergelijking kunnen maken als je na zou kunnen gaan hoe de leerlingen de scholen bin nenkomen." Daarnaast voert hij aan dat scholen in de Randstad in een moeilijker situatie verkeren omdat daar veel allochtonen op zitten. „Vergelijken is dus ris kant." Behalve aan de docenten, gunt Hoek ook de eer aan de Zeeuwse scholieren. „Het zijn doorgaans leerlingen die geen flauwekul verkopen en bereid zijn om aan te pakken." Rector E. van der Rijst van het Zeldenrustcollege toont zich niet verrast over de resultaten. „Het is al tijden zo dat de Zeeuwse scho len goed onderwijs geven. Wel keek ik er van op dat de resulta ten van de scholen in het noorden zo slecht zijn. Dat de resultaten in de Randstad minder zijn, is ook bekend." Conrector J. Begijn van De Rede zegt dat slaagpercentages en doorstroombeleid weinig zeggen. Het zwakke van het onderzoek is, vindt hij, dat het in feite geen uit sluitsel geeft over de kwaliteit van het onderwijs op een school. VERVOLG OP ZEELAND - A6: 'Onderzoek zegt niet alles' Afl V 1-iMB De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en 8 streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich H afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en B cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. D Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 O kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND f D B V E 0 - m m m m m ttb

de Stem | 1997 | | pagina 1