E L Lager r m/v Vedior Bij Philips beginnen in een pooP DE STEM Concurrentie nekt 'greenpoints' PTT Marketing drijft Philips naar Amsterdam Voorzichtig herstel op effectenbeurzen Autosleutels met chip simpel na te maken ,G Groot verlies voor Boeing ''Vrije stroom helpt consument te weinig' SfiPi iel medewerker ;h commercieel r (m/v) TECHNIEK plan bond voor flexibiliteit: GM anz AG A6 ECONOMIE KORT Weer banen weg in haven Amsterdam Passagiersvervoer Schiphol stijgt fors Impag moet spellen vernietigen Efteling trekt 3 miljoen bezoekers Nieuwe bestuurders voor Audax Shell mag Montell van Brussel overnemen Akkoord KLM met Japan Air System J )BER 1997 X77J 'ikelorganisatie. Met een vijftigtal <nd, België en Duitsland, isen die graag verder met ons mee wij uitstekende vooruitzichten in t prettig werken is. isiaste mensen die goed met onze ndelijk tegelijk. Energieke mensen zijn ingesteld. Voor onze vestiging oeken wij op korte termijn een filiaalmanager en vervangt ervaring met de verkoop davo/Havo-niveau. 1 de wensen van onze klan- al. Leeftijd rond 20 jaar. Opleiding op Mavo-niveau. me ties, stuur dan zo snel moge- fte pasfoto naar: chnische handelsonderneming, Nationaal opereert en actief is :hnieken: 1, Luchtreiniging, Ventilatie en een onze verkoopafdeling komen :hten; irketing activiteiten; lemers; ferten en documentaties. jr aangevuld met vakgerichte pré. cties bieden wij u een passende «oorwaarden. met de heer C. Mastenbroek, [tie. s 283 - 3300 AG DORDRECHT lacement, sdiormeer lemers en n wij geopend van u op zoek naar een hnische, administra te sector, kom dan op onze vestiging oon: (0165) 545965. (an onze redactie economie Eindhoven/Nijmegen - Bij Philips moeten regionale mobili teitspools komen, die zorgen voor een flexibele inzet van perso neel over verschillende vestigingen. De werknemers in de pool hebben een vaste baan en vallen onder de Philips-CAO. Dit is de inzet van de Industrie bond FNV in de zogeheten em- ,|oj/nbÜ!tt/-discussie bij het elek tronicaconcern. Jonge en nieuwe «rlmemers beginnen in de op tiek van de bond hun Phi- lipsloopbaan bij de pool. In hun contract staan duidelijke afspra- n over scholing en functiewis- tag. Ook uitzendkrachten kun- oen via de pool een vaste baan krijgen. De pool moet in de prak tijk een soort eigen, intern uit- sndbureau van Philips worden. Haast het interne uitzendbureau al de vakbond bij de CAO-on- derhandelingen die in april be ginnen inzetten op een loonsver hoging van 1,5 procent, bovenop je compensatie voor inflatie. Ook je toeslagen voor vakantie en ploegendienst en de dertiende maand moeten omhoog. ITijdelijk Philips wil de flexibiliteit en mo biliteit vergroten door nieuw per soneel een tijdelijk contract van drie jaar aan te bieden met scho- liigsverplichtingen en functie- réselingen. Daarnaast wil het foneem een groter deel van het ikomen afhankelijk maken van lie individuele prestatie, i Employability is voor ons werk zekerheid," zegt vakbondsbe stuurder Jan Cuperus. „Onder [fatsoenlijke voorwaarden is functieverandering mogelijk. Dat eurt nu ook al. Laten we nu de; indruk vestigeli dat de Philipstfericnemer immobiel is. Hij stelt dat de gemiddelde Phi- 1 lipswerknemer best flexibeler wil werken en ook mobieler wil zijn, saar dat daar wel enige zeker- I heid tegenover moet staan. Het voorstel van Cuperus is een van wat de Industriebond FNV met Stork is overeengeko men. Bij het metaalconcern start begin volgend jaar een experi ment met een mobiliteitspool. Uiteindelijk moet ruim een kwart van het Storkpersoneel via de pool bij meerdere werkmaat schappijen van Stork inzetbaar zijn. Cuperus relativeert de roep van Philips om meer mobiliteit. „Er zal intern veel moeten verande ren. Er zitten tussen de verschil lende divisies flinke muren. Wij hebben vaak grote moeite over tollig personeel van de ene bij de andere Philipsvestiging te plaat sen." Hij hoopt dat half december duidelijk is of er met Philips overeenstemming kan worden bereikt over een employability- advies aan de CAO-onderhande- laars. Nieuwe fabriek Het Philipsconcern meldde giste ren dat het zijn productie van transistoren en dioden in drie a vier jaar wil verdubbelen. Giste ren opende het concern een nieu we fabriek hiervoor in Nijmegen. Philips Halfgeleiders heeft 80 miljoen gulden geïnvesteerd in de nieuwe chipfabriek, in uit breiding van het ontwikkelings centrum en in modernisering van de faciliteiten. Transistoren en dioden zijn half geleiders net als chips. Chips zijn echter geïntegreerde schakelin gen. Transistoren én dioden zijn 'discrete' ofwel losse Coiriponen- Rrtettjitlnihet jaar 2O90lrt¥£l<Bhilips op dit terrein marktleider zijn. Nu werken er bij philips' pro ductgroep discrete halfgeleiders in Nijmegen 650 mensen. Dat aantal zal de komende maanden oplopen tot 700. De komende ja ren verwacht het concern nog verdere groei. Fan onze verslaggever Eindhoven - De 'greenpoints' van de PTT zijn achterhaald door I de snelle technologische ontwikkelingen. De groeiende concur- I rentie van met name GSM en NMT heeft het mobiel bellen via 1 greenpoints onaantrekkelijk gemaakt. Het aantal abonnees loopt terug: ienunog 24.000 (ooit 42.000) ge bruikers staan in schril contrast tot de ruim 1,1 miljoen mobiele Mere via GSM (Global Stan dard Mobile Communications) en NMT (Nordic Mobile Telecom- lunications) tezamen. »We breiden de belpunten niet ®eer uit," aldus persvoorlicht er Plaschek van PTT Telecom- ounicatie. „Alleen in nieuwe vestigingen van bedrijven waar- We PTT Telecom een contract "Wft, bijvoorbeeld MaeDonalds Blokker." fTT Telecom introduceerde in fe bruari 1992 de draadloze 'ker- I®nu bekend onder de naam Sreenhopper'. Overal in Neder land - in steden, benzinestations, "takels, stations, restaurants - ®uden 'greenpoints' oftewel bel- Paatsen komen. Daar vandaan, binnen een straal van 150 tot '0 meter, was bellen met de fFeenhopper mogelijk. In de cen- a van alle grote steden waren Punten gepland op maximaal minuten loopafstand. ■vfflo 1997 is dit alleen in het «ntrumvan Amsterdam gereali- eerd. Eind 1992 waren er 2000 «plaatsen. Vijf jaar later is het "«werk uitgebreid tot 4300 Srwnpoints. Daarmee is het be- 1 toegankelijke netwerk Sen werkelijkheid geworden. I ,Ver, financiële consequenties sé t £reenPoints-stroP wil Pla- v k niets zeggen. „Destijds b rr we we^ degelijk in een lp. 7° maar al snel bleek er viaPSM»1",661 m°ëeliik te ziin «a GSM," aldus Plaschek. Ine voordelen van GSM en NMT seerste plaats wat betreft ruik) wegen zwaarder dan het Economie betrekkelijke gemak dat de greenpoints bieden. Voor een tientje per maand kan men van de greenpoints gebruik maken, de consument kan dan alleen zélf bellen en betaalt lokaal 16,5 cent per minuut (en interlokaal 33 cent per 47 seconden). Als de ge bruiker ook digitale boodschap pen wil kunnen ontvangen, kost een abonnement 21 gulden per maand. De greenhopper wordt dan voorzien van een semafoon- tje. Voor vier gulden extra per maand heeft de consument al een NMT- abonnement. Hiermee kan in heel Nederland mobiel gebeld worden en de gebruiker hoeft niet van belpunt naar belpunt te 'hoppen'. GSM is duurder, maar geeft toe gang tot het wereldwijde mobiele netwerk. Seattle (anp/krf) - Boeing heeft in het derde kwartaal van dit jaar een verlies geleden van 696 mil joen dollar. Eerder deze week waarschuwde de grootste vliegtuigbouwer ter wereld er al voor dat het resul taat sterk negatief zou uitvallen als gevolg van problemen bij de productie. De moeilijkheden zijn ontstaan door de sterke uitbreiding van de productie, die nodig is om aan de gegroeide vraag te voldoen. Dat heeft tot gevolg dat de aanvoer van grondstoffen en onderdelen is gaan haperen en dat er onvol doende gekwalificeerd personeel kan worded aangetrokken. Door Monique van den Braak en Chris Paulussen Eindhoven/Amsterdam - We reldwijde versterking van de merknaam Philips is de be langrijkste reden voor topman Cor Boonstra om het hoofd kantoor van het elektronica concern van Eindhoven naar Amsterdam te verhuizen. Dat die verhuizing doorgaat staat vrijwel vast, ook al wil Philips dat pas volgende week offici eel bekend maken. Tot nu toe noemde Philips als be langrijkste redenen voor een mo gelijke verhuizing: de positie van Amsterdam als financieel cen trum, de nabijheid van luchtha ven Schiphol en de wens om met het hoofdkantoor op grotere af stand van de bedrijfsonderdelen te gaan zitten. Onder meer in kringen rond de ondernemings raad valt echter te vernemen dat het Boonstra vooral om de mar keting gaat. Coca Cola Het wereldwijde merkenbeleid is een van de kerntaken van het af geslankte hoofdkantoor, dat zich verder bezighoudt met financiële en strategische zaken. Boonstra wil van Philips een trots en we reldwijd bekend merk maken, vergelijkbaar met concurrent So ny of Coca Cola. Het marketing- en reclamewereldje bevindt zich in de hoofdstad, bovendien zou den buitenlandse topmarketeers eerder te porren zijn voor een baan in Amsterdam dan in Eind hoven. De Philips-topman heeft haast en hij wil niet wachten met de ver huizing tot een nieuw kantoor is gebouwd. Vooruitlopend daarop wil hij zich alvast met een kleine re staf van een kleine honderd mensen in de hoofdstad vestigen. Het blad Vastgoedmarkt wist gis teren te melden dat Philips voor lopig een kleine 4000 vierkante meter betrekt in de Rembrandt Tower bij het Amstelstation in Amsterdam. Ontwikkelaar Sedij- ko van de Rembrandt Tower, het hoogste kantoorgebouw in Am sterdam, wilpe dat gisteren be vestigen ffoch ontkennen. De me dewerkers Hrfcn Sedijko hadden instructies gekregen om 'hierop geen commentaar te geven'. Zuiderhof Over enkele jaren zou Philips met zijn hoofdstaf van drie- a vier honderd mensen verhuizen naar een definitief nieuw hoofdkan toor in Amsterdam-Zuid. Het ziet ernaar uit dat Philips zich daar samen met de ING-top in De Zui derhof - een prestigieus kanto rencomplex aan de Zuid-As nabij het World Trade Center - zal vestigen. Project-ontwikkelaar Blauwhoed zou zijn oorspronkelijke plan voor de Zuiderhof inmiddels heb ben laten vallen. In plaats daar van worden nu plannen gemaakt voor twee kantoortorens, één voor de ING met een vloeropper vlak van 20.000 vierkante meter en één voor Philips van 18.000 vierkante meter. Blauwhoed benadrukte dat het Philips zou zijn hoofdkantoor allereerst willen overbrengen naar dit gebouw, de Rembrandt Tower naast het Amstelstation in Amsterdam. Het is het hoogste gebouw van de stad. Philips huurt een deel van de kantqorkplos tot over enkelejaren het nieuyie. definitieve hoofdkantoor klaarftp in het toe komstige De^li^y^inAmsterdatk^Zjtid. 'H.'foto ANP' ontwerp voor het kantorencom- sterdam erkende gisteren dat plex dat in 2002 gereed moet zijn, Philips een 'duidelijke voorkeur' nog niet definitief is. „Aan de wensen van de toekomstige klan ten proberen we zoveel mogelijk tegemoet te komen. Zeker als die klanten megaconcerns zijn," al dus een woordvoerder. De ont wikkelaar zegt wel met de ING maar niet met Philips in gesprek te zijn, maar voegt daaraan toe dat dit niets wil zeggen. „Volgen de week kan dit weer anders zijn." Waarschijnlijk lopen de gesprek ken met Blauwhoed via Zadel- hoff DTZ, dat Philips adviseert bij het zoeken naar huisvesting in Amsterdam. Boonstra en topma- kelaar Cor Zadelhoff zijn naar verluidt goede bekenden van el kaar. Directeur Pim van den Noorda van Zadelhoff in Amsterdam liet echter weten 'op verzoek van Philips geen mededelingen te kunnen doen'. De gemeente Am- heeft voor De Zuiderhof. Volgens de woordvoerster van wethouder Krikke (Economische Zaken) die eerder ërkende al maanden in 'warm overleg' te zijn met Phi lips, heeft het concern inmiddels verschillende locaties bekeken die stuk voor stuk aan de zuid-as zijn gelegen. Een definitief con tract zou echter nog niet zijn on dertekend. „Hoewel het nieuws inmiddels op straat ligt, mag ik zelfs overeenstemming over een principe-akkoord niet bevesti gen," aldus de woordvoerster van het Amsterdamse stadhuis. Voor de ING, die nu in een huur pand aan de zuid-as zit, is De Zuiderhof volgens een woord voerder een van de opties voor een nieuw hoofdkantoor. Hij zei niet te kunnen zeggen of het waar is dat Philips-topman Boonstra en zijn ING-collega Jacobs zich persoonlijk hebben bemoeid met de aanpassing vah de plannen voor De Zuiderhof. „Boonstra en Jacobs spreken elkaar wel vaker, maar dat wil niet zeggen dat zij over een nieuw hoofdkantoor praten." In gesprek Philips zelf wilde gisteren niet verder gaan dan wat financieel topman Hommen donderdag bij de presentatie van de kwartaal cijfers al had gezegd. Hommen zei dat de beslissing van de raad van bestuur over enkele dagen bekend wordt gemaakt. De verhuisplannen zijn eerder deze week al aan de orde geweest in de Raad van Commissarissen. President-commissaris Floris Maljers wilde desgevraagd slechts kwijt: „We zijn voortdu rend in gesprek met de Raad van Bestuur hierover. Ik ben het met u eens dat er niet lang gewacht moet worden met een definitieve beslissing." (ADVERTENTIE) Qweiooo* Hwk Mrt-Stran* 1* - CH-4051 tml M. 00 41/ti xn *2 io Fax OO 41/61 27**2*1 Den Haag (anp) - De consument heeft te weinig voordeel van een vrije elektriciteitsmarkt. Een wetsontwerp dat uitgaat van het 'niet ondervinden van enig nadeel' rechtvaardigt geen ingrijpende verandering van de elektriciteits sector. Dit stelt de Consumentenbond in een commentaar op het wetsont werp voor een nieuwe Elektrici teitswet. De bond noemt die doel stelling voor kleinverbruikers 'te mager en veel te defensief'. De bond wijst er op dat ook de ge bruikers die tot 2007 nog niet vrij zijn in hun keuze van stroomleve- rancier, voordeel moeten hebben. De jaarlijkse efficiëntiewinst door meer marktwerking wordt ge schat op 450 miljoen tot 1 miljard gulden. De bond stelt dat de wet niet mag worden aangenomen als alleen de sector en de vrije klanten hiervan profiteren. De bond wil kleinverbruikers eerder de gele genheid geven hun eigen leveran cier te kiezen en vindt dat ze in de tussentijd ook voordeel van de veranderingen moeten hebben. Hongkong/Amsterdam (rtr/afp/anp) - De belangrijkste effectenbeurzen in Azië hebben zich gisteren .enigszins hersteld van de klappen die zij donderdag moesten incasseren. In Hongkong, waar het verlies van de Hang Seng-index van 10,4 procent donderdag een wereldwijde verkoopgolf op gang had ge bracht, sloot het koersgemiddelde 6,9 procent hoger. De belangrijkste beurzen in Europa veerden eveneens op. Dat de markten in het Verre Oosten in minder turbulente wateren terecht kwamen, zorgde ook in Europa voor rust. In Londen doorbrak de FTSE-index al snel de 5000-puntengrens om daarna door te trekken tot een stijging van 1,5 procent in de loop van de morgen. In Frankfurt veerde de DAX-index met 2,0 pro cent op, en nam daarmee weer de barrière van 4000 punten. De CAC-index in Parijs klom rap naar een winst van 0,8 procent. De AEX-index in Amsterdam pakte binnen twee uur een winst van 1,6 procent. „Alles lijkt weer normaal," aldus een hande laar in Hongkong, maar onzekerheid bleef daar echter bestaan over de richting die de beurs de komende dagen zal opgaan. „De markt kan dit niet allemaal in één dag verwer ken." Beleggers sloten een nieuwe daling niet uit, maar stelden wel dat de stemming zich heeft verbeterd. „Veel zal afhangen van de ontwikkeling in Europa en de VS," aldus een analist. De onzekerheid gold vooral de achter liggende gronden van de stijging. Handelaren onderstreepten dat veel aankooporders van ondernemingen waren die om hun eigen stuk ken vroegen. Bovendien kochten beleggers stukken aan om aan leveringsverplichtingen te voldoen en waren veel koopjesjagers actief. Ook de opnieuw lagere koersgemiddelden in Australië, Nieuw-Zeeland, Singapore, Zuid- Korea en Maleisië dragen bij tot de nog immer gespannen stemming. Een volledig herstel van de aandelenmarkt in Hongkong, die van maandag tot en met donderdag bij elkaar 23,3 procent terugmoest, is niet mogelijk. Elke krachtige opleving zal nieuwe verkopen in de hand verwerken, aldus handelaren. Inclusief de winst van gisteren, kwam het totale verlies deze week op 18,0 procent uit. Hoger sloot ook de beurs van Japan, één van de meest toonaan gevende in de regio met een winst van 1,2 pro cent. Ook hier gingen de aandelen aanvanke lijk omlaag, waardoor de Nikkei-index door de 17.000-puntengrens zakte en op het laagste ni veau van het jaar belandde. Het keerpunt in Tokio volgde toen bleek dat de stemming in Hongkong, aanvankelijk opnieuw in mineur, was omgeslagen. Ook Japanse koopjesjagers stapten toen in de markt, wat de omzet opdreef tot 480 miljoen aandelen. Op de effectenbeurs van New York leek gister middag het leed even geleden. De Dow Jones- index, die donderdag ruim 2 procent inzakte, opende fors hoger, maar de nerveuze stemming zorgde ervoor dat de stemming na een uur om sloeg. Het verlies liep op tot ruim 60 punten in de min. Ook Latijns-Amerikaanse beurzen zo als die in Brazilië en Mexico hadden aan het begin van de handel de weg omhoog hervon den. Maar ook zij zakten daarna weg. I I I I I ZATERDAG 25 OKTOBER 1997 Amsterdam - Bij overslagbedrijf Westport Terminals in de Am sterdamse haven (72 werknemers) staat een nog onbekend aantal banen op de tocht. De directie voelt zich genoodzaakt het perso neelsbestand in te krimpen doordat er steeds minder werk is voor het bedrijf, dat vooral balen cacao overslaat. De haven van Amsterdam is sterk afhankelijk van cacao. Tot voor kort werd de grondstof voor chocolade nog voornamelijk in zakken aangevoerd, maar onverwacht snel zijn de verladers overgestapt op containers en bulk. Deze verandering heeft dra matische gevolgen voor Westport. Vorig jaar sloeg het bedrijf 160,000 ton cacao over, dit jaar wordt dat op zijn best 90.000 ton. Schiphol - In de eerste negen maanden van dit jaar heeft de luchthaven Schiphol bijna 23,5 miljoen passagiers verwerkt. Dat zijn er 13,6 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. De hoeveelheid vracht steeg met 8,3 procent tot ruim 845.000 ton. Vooral het chartervervoer liet met 7,1 procent een sterke groei zien. Wegens het koude weer in het begin van de zomer besloten veel Nederlanders in juli en augustus de zon op te zoeken. Vooral Spanje, Griekenland en Turkije waren populair. Daaroor wer den in juli en augustus respectievelijk 13,1 en 12,6 meer charter passagiers vervoerd dan een jaar eerder. Amsterdam - Het bedrijf Impag uit Winschoten moet vijf typen spelletjes die het bedrijf in de handel heeft gebracht vernietigen. Vice-president mr. Orobio de Castro van de rechtbank in Am sterdam heeft dat gelast omdat hij de spelletjes van Impag be schouwt als namaak van de producten van de Amerikaanse speelgoedfabrikant Hasbro/MB. Het gaat om spellen die een grote gelijkenis vertonen met de be kende MB-spellen Zeeslag, Wie is het, Jenga, Valkuil en Vier op een rij. Twee maanden geleden had dezelfde rechter al bepaald dat de vijf spelletjes met onmiddellijke ingang uit de handel genomen moesten worden. Hij deed dat kort geding in afwachting van de uitspraak in de bodemprocedure die nu aan de orde is. Kaatsheuvel - De Efteling in Kaatsheuvel heeft afgelopen sei zoen ruim 3 miljoen bezoekers getrokken, hetzelfde aantal als een seizoen eerder. Directeur R. van der Zijl heeft dit gisteren meegedeeld. Dit aan tal was geheel conform zijn verwachtingen. Morgenavond sluit het park de poorten. Die worden volgend jaar 9 april weer geopend. Gilze - Het bestuur van de Gilzer uitgever Audax zal per 1 ja nuari 1998 weer uit drie personen bestaan. Bovendien zal het be stuur vanaf dan met hoofddirectie worden aangeduid. A. Drees- man treedt terug uit het bestuur en wordt vervangen door J. Dam en H. Harmsen, zo maakte Audax gisteren bekend. Dreesman zou eigenlijk al dit jaar zijn functie hebben neerge legd, maar is op verzoek van Audax langer gebleven. Hij was sinds 1978 commissaris bij Audax en trad in 1991 toe tot het be stuur. .De nieuwe bestuurders zijn al verbonden aan Audax. Dam voert de directie van dé divisie Audax Logisücs errzaldat'öok blijveh toen. Harmsen blijft vanuit zijn nieuwe functie'de directie voe ren over de divisie Sates en Marketing. Dert$>Q£®Étsr,Van het buttc stuur blijft J. de Leeuw. Brussel - De Europese Commissie maakt geen bezwaar tegen de volledige overname van Montell door Sjiell Montell Holding, een dochter van Koninklijke Olie. Tot nu was Montell, producent van polypropyleen en polyethyleen, een joint-venture tussen Shell en Montedison. De Europese Commissie vindt het niet bezwaarlijk dat Shell de volledige controle gaat uitoefenen over Montell. Montell beweegt zich op een markt waar fikse concurrentie heerst, aldus Brussel. De overname verandert daar niets aan. Amstelveen - KLM en Japan Air System hebben een intentiever klaring getekend als basis voor vergaande samenwerking bij on der meer marketing, verkoop, vluchtschema's en automatisering. Japan Air System is de derde maatschappij van Japan, met dage lijks ongeveer 400 binnenlandse vluchten. JAS onderhoudt ook verbindingen met Seoul, Hongkong, Guangzhou, Singapore en Australië. KLM-partner Northwest Airlines werkt al samen met JAS. Het samenwerkingsakkoord komt juist op tijd voor de nieuwe win- terdienstregeling, waarin KLM Sapporo en Nagoya als nieuwe bestemmingen heeft opgenomen. Van onze verslaggever Sittard - Autosleutels met ingebouwde chip van wagens met een startonderbreker zijn op een eenvoudige manier na te ma ken. Door moderne computertechnieken is het zelfs mogelijk om zonder een reservesleutel nieuwe sleutels met computerchip aan te maken. Op nieuwe auto's zit vrijwel standaard een startonderbreker om diefstal te bemoeilijken. Van af januari is deze voorziening zelfs verplicht. In veel gevallen zit er in de autosleutel een com puterchip die voorzien is van een code. Om de motor te kunnen starten moet de code van de sleu tel overeenkomen met de code van de motor. Bij verlies van de kostbare sleutel met chip was de automobilist tot nu toe aangewe zen op de dealer. Het dupliceren kost daar bijna honderd gulden en duurt in de meeste gevallen enkele dagen. Sleutelspecialist Henk Bakker uit Sittard heeft als één van de eerste sleutelmakerijen in Ne derland apparatuur aangeschaft waarmee hij in enkele minuten een nieuwe sleutel met chip pro duceert. Met behulp van de reservesleutel tovert Bakker in enkele seconden de code van de sleutel op een computerscherm te voorschijn. Door een nieuwe sleutel met lege chip in hetzelfde apparaat te stoppen wordt de code gecopi- eerd en is de nieuwe sleutel klaar. Als Bakker eenmaal de co de in de computer heeft staan, is het zelfs mogelijk om zonder re servesleutel een nieuwe te ma ken. De Bond van Garagehouders (Bovag) zegt niet gelukkig te zijn met de service, omdat het op de ze manier wel heel eenvoudig is om sleutels met startonderbreker te dupliceren. „Ik heb hier nog nooit eerder van gehoord," zegt woordvoerder R. Boon. „Het systeem van start blokkeren is bedacht om diefstal moeilijker te maken. Het zou daarom slecht zijn als op elke hoek van de straat gegevens van sleutels worden opgeslagen." Sleutelspecialist Bakker zegt echter dat zijn systeem goed be veiligd is. 's Avonds gaan de computergegevens de kluis in. Iedereen die een sleutel wil, moet het kenteken en het paspoort of rijbewijs laten zien. Verder sta ik geregistreerd bij de fabrikant van deze apparatuur."

de Stem | 1997 | | pagina 7