'Fraude troef in Algerije' Commonwealth bijeen in Edinburgh Geruïneerd Colombia gaat morgen naar de stembus Russische veroordeelden met HIV verbannen naar het noorden Godsdienstleraar Pandy ontkent moorden Zeroual nu almachtig 3-daagse minitrip naar York. aan da lente KIJKDAGEN COMMENTAA albaarheid DE STEM BUITENLAND A5 BINNENLAND KORT [anden aan bed sverlof bij meerling ^artsen in ChihaSoépel nus krijgen ijden op Internet •urs afschaffen' e TBS-kliniek ret hevelt kosten over P&OHtk North Sea Ferries BUITENLAND KORT Drie doden in Libanon Groot deel oogst Indonesië mislukt Weer Turkse bomaanvallen op N-Irak Van Mierlo afwezig op EU-bijeenkomst Hogere beloning voor tip moord echtpaar Deelstaten voor spellingshervorming lakban knevelen vrouwen Joodse theoloog Pinchas Lapide overleden 'Clinton wil Netanyahu niet spreken' bij ZONNCRANDA 25,26,27 oktober NEDERWEERT,P<inr»nvng lOt ZOnnerandA" 25 OKTOBER 1997 er niet mee De PvdA-minister wordt s dat ze zrch te weinig inspant voor it ondersneeuwen door verbale krarhi fcr en Wijers van Economische Zaken rdege aangetrokken en ze is vastb«l„ te gaan opstellen. De nieuwe Marar i |aan als een besliste verdediger van dl :h niet door haar collega's onder taf»i /indsvrouw die de realiteit niet uit hei lieu-minister is een eigen gezicht te to. aan den lijve ondervonden. Een ruim» amer wil dat zij vasthoudt aan een ve broeikasgas met tien procent in 2010 Milieu tot blijdschap zou moeten stem broeikasgas voor ons klimaat wordt a jolitiek laat het afweten met het nemen iare verbetering leiden. De Tweede Ka m tot een tastbaar beleid over te qaar meer wensen? ;r woont op korte termijn de milieucon Kyoto wordt gehouden. Het is een ver f jaar geleden in Rio de Janeiro plaats nenstad werden prachtige idealen neer Ireinig is terechtgekomen, el beter uit. De Amerikaanse presiden luwd voor te overspannen verwachtin- ieft minister De Boer de Tweede Kamer r akkoord kan gaan met de reductie van st van Kyoto afwachten en daarna mei ten over de omvang van de reductie Jg. Een voorbeeldfunctie vervullen heeft len bestaat dat die gidsrol tot resultaai e reductie van uitstoot van broeikasgas invloed van Nederland te verwaarlozen elijkheid en haalbaarheid. Minister De ilbaarheid gekozen. ZATERDAG 25 OKTOBER 1997 i)0 verzorgenden extra zullen vol de gezondheidszorg. Voor de hctie ondheid) om meer handen aan het gulden beschikbaar. De bewinds- heeste instromers in deeltijd zullen jen voor de verpleeghuizen, 65 mil- Rn en 45 miljoen voor de gehandi- tlledige banen. 1 krijgt een dubbele aanspraak op r geboorte of adoptie in één keer de finderen. Het kabinet stemde giste- jinister Melkert van Sociale Zaken, pp had aangedrongen. Het is de be- dubbele aanspraak in twee delen acht jaar zijn. 1 van Landbouw Ondervindt tijdens 1 enkele manier ISSnlas? t/Sffïxét con st tussen Nederland en China heeft brekingen met Chinese autoriteiten [zakelijke sfeer, aldus minister Van Van Aartsen bezoekt dat land mo- van een agrarische handelsmissie, ^dat Nederlands aardappelen (poot- heeft de minister gesproken over I en de Rabobank in China. Ook de I meereizen hebben goede zaken ge- ildens contracten gesloten voor on- ieken en veevoer. eten vaker en meer proberen hun ïalen op derden. Vanaf volgend jaar onus als het verhalen lukt, meldde eid) gisteren aan de Tweede Kamer, de wettelijke plicht om de vergoe- >r een medische behandeling na een erhalen op degene die het ongeluk daarvoor namelijk niet de Zieken- ken. Vorig jaar haalden de fondsen dden terug bij derden. Probleem is «fondsen van het teruggevorderde iden, omdat het Rijk de 'extra' ver- ■engt op de bijdrage rut de Algeme- plan van de regering om in de spits ite steden? Het ministerie van Ver- uwd naar. Maandag start op Inter- ningrijden. Iedereen kan aan de bel seten zich melden bij het Digitaal ffase nu echt gaat in gebruik wordt .dgv.minvenw.nl/dvp. Op het ver discussie gaan met ambtenaren van lelijk dat mensen met elkaar „chat- igens plan in 2001. Automobilisten ochtends vijf gulden betalen voor bij Amsterdam, Den Haag, Utrecht wil Jorritsma de files terugdringen. itenvakbond LSVb wil de lening af- diefinanciering. In de praktijk blijkt ïtje zoeken dan geld te lenen bij de pleit daarom voor een studie-tax- ■SVb moeten de studenten hun stu- betalen. Tijdens hun studie moeten krijgen. Als ze eenmaal him bul op maakte kosten via belasting terug bij de terugbetaling rekening hou- ix-student. andse TBS-klinieken wordt uitge- 1999 zal een nieuwe kliniek in Ven ter Borst (Volksgezondheid) vrijdag It de achtste TBS-kliniek van het iog dit jaar met een wijziging van de celijk om veehouders en slachterijen oranding van organen die mogelijk =kte BSE. Minister Borst (Volksge- woord op Kamervragen. De kosten ng van haar department. Er wordt t ophalen en verbranden van wat de ateriaal van veehouders en slachte- Rijswijk (anp) - Veroordeelde Russi sche misdadigers die besmet zijn met het HlV-virus zullen naar een kamp r het hoge noorden worden ge stuurd. Met deze maatregel denkt de Russische overheid de heersende hlV-epidemie in gevangenissen te kunnen indammen. HIV is het virus jat aids veroorzaakt. De gevangenis in de noordelijke stad Pe chora, aan de uitlopers van het Oeralge- bergte, deed al dienst als opvangkamp voor gedetineerden die lijden aan tuber culose. De plaatselijke bevolking heeft heftig geprotesteerd tegen het plan om ook sero-positieve criminelen naar het kamp te zenden. Eén op de tien gevange nen blijft namelijk in de streek hangen na het uitzitten van de straf. De 'verbannen' veroordeelden zullen in erbarmelijke omstandigheden terecht komen. In Pechora zijn de cellen evenals in an dere anti-tuberculosekolonies overbe volkt en de medische voorzieningen zijn slecht, aldus de Belgische krant De Stan daard gisteren. Het concentratiekamp in het noorden kan zo'n 2500 gedetineerden aan. Vol gens het hoofd van het gevangeniswezen, Vjacheslav Ovchinnikov, zijn momenteel in Rusland ongeveer 1179 veroordeelden HTV-patiënt, een verviervoudiging in een jaar tijd. Volgens het Russische ministerie van Volksgezondheid zijn bijna alle gevallen van HlV-besmetting dit jaar te wijten aan het onzorgvuldig gebruik van injec tienaalden. De naalden worden in de in richtingen vaak meermalen gebruikt bij het toedienen van antibiotica. Naar schatting van de overheid zou het totaal-aantal met HTV-besmette Russen aan het eind van dit jaar kunnen oplopen tot ongeveer tienduizend. Aids-coördi- nator van Artsen Zonder Grenzen, Oscar Bernal, ziet een dreigend gevaar voor heel Rusland: „De voorwaarden voor een grote epidemie zijn aanwezig." Algiers - Zoals verwacht - en door velen aangekondigd - heeft de Algerijnse regeringspartij RND de gemeenteraads- en pro vinciale verkiezingen gewonnen. De partij van president Ze- roual vergaarde iets meer dan 50 procent van de stemmen. De voormalige eenheidspartij FLN kwam tot 20 procent van de stemmen. Samen beheersen ze nu alle bestuurslagen in Alge- 'nje. tor de oppositie waren slechts de kruimels. De gematigde mos limpartij MSP kreeg tien procent, terwijl de democratische partijen FFS en RCD volgens.de officiële uitslagen tot respectievelijk 4 en procent kwamen. De drie par- tijen klagen over massale fraude. Volgens diverse bronnen zouden in Algerije vele honderden doden hun stem hebben uitgebracht. Verder zijn er berichten van inti midatie en werden in een voor stad van Algiers - toen eenmaal bleek dat de oppositie daar had gewonnen - de waarnemers uit iet stemlokaal gestuurd, waarna de gewraakte stembiljetten wer den verbrand en vervangen door 'politiek correcte'. In een andere voorstad bleek zelfs dat er meer stemmen waren uitgebracht dan het aantal ingeschreven kiezers. .Voor de Algerijnse minister van 'Binnenlandse Zaken Mustapha Benmansour waren het niets meer of^jgder dap 'aperte leu gens'. En president Zeroual meende dat zijn land een histori sche dag beleefde. Na het vrijdagse gebed in de tien tallen moskeeën in Algiers liet een deel van de aanhang van pre sident Zeroual zijn vreugde tot uitbarsting komen. Dat gebeurde niet alleen op het plein voor het postkantoor in het oude centrum ran de stad, de gebruikelijke ont moetingsplaats na verkiezingen. De 'spontane uitbarsting van volksvreugde' trok ook menig maal langs het in de heuvels gele gen hotel El Aurassi, waar de buitenlandse pers is onderge bracht. Er werd uitbundig met Algerijnse vlaggen gezwaaid. Op vallend was dat de demonstraties «aren omgeven door ordetroe pen, die minstens even verheugd tóten als de aanhangers van de Tientallen inwoners van lieten gisteren doorsche- VERKIEZINGEN ALGERIJE Onze speciale verslaggever Wilko Voordouw meren, dat ze niet verbaasd wa ren over de verkiezingsuitslag. „Natuurlijk is er gefraudeerd. Dit is voor Zeroual de ideale uit slag. Hij heeft met zijn partij de absolute macht, maar het is geen monsterscore zoals in de commu nistische tijd. Met deze fraude heeft hij het democratische saus je net voldoende verdund om zonder steun van andere partijen zijn eigen programma door te voeren," aldus een man, die ver telde dat hij 'liefst vandaag nog' zou emigreren naar Frankrijk. „Hier verandert nooit iets^Het geweldzal gewoon doorgaan. Hoewel de fraude niet kon wor- .9 ftebthpvestigd doophuitenlandse waarnemers, lijken de beschuldi gingen niet onterecht. In de nacht van donderdag op vrijdag - uren na het sluiten van de stembussen - liep de opkomst op wonder baarlijke wijze op van een scha mele 55 naar een onverwachte 66 procent. De overwinning van de regeringspartij RND van presi dent Zeroual kreeg zo het ge hoopte reliëf. Vantevoren was ge vreesd dat veel Algerijnen thuis zouden blijven. Door het gebrek aan perspectieven, de vrees voor nieuwe bloedige aanslagen, als mede een oproep tot een boycot van de verkiezingen door het ver boden Islamitisch Heilsfront FIS zou de lust tot een nieuwe stem busgang danig zijn getemperd. Na deze verkiezingen heeft Alge rije nu weer overal gekozen be sturen - hoewel de legitimiteit er van door velen in twijfel wordt getrokken. Koningin Elizabeth heeft gisteravond in de Schotse hoofdstad Edinburgh de bijeenkomst van staatshoofden uit de Commonwealth ge opend. FOTO ANP Door Bob van Huët Londen - Staatshoofden en premiers van 53 landen zijn dit weekeinde bijeen in Edin burgh voor de tweejaarlijkse Commonwealth-top. De Brit se regering heeft een kleine 25 miljoen gulden uitgetrokken voor de driedaagse bijeen komst met, voor het^overgrote deel, voormalige 'Èmpire'-na- ties. Verplicht afwezig is Ni geria dat in. 1:995 werd ge schorst wegens grove schen dingen van de mensenrechten. Afgevaardigden van Australië en Antigua tot Zambia en Zimbab we zullen in Schotland kennis maken met premier Blair en diens New Labour. De organisa tie van de top is drastisch her zien. In plaats van de stoffige formali teiten rond de koninklijke familie - koningin Elizabeth is formeel Hoofd van de Commonwealth - zal in zang, dans en videopresen taties een beeld worden gegeven van 'de moderne aspecten van de Britse samenleving'. Premier Blair heeft eveneens nieuwe ini tiatieven aangekondigd voor sa menwerking, handel en investe ringen. De promotie van 'goed bestuur' staat centraal in de besprekingen op Edinburgh Castle. Maar minder dan de positieve as pecten van de, samenwerking, die men in Londen zo graag onder streept, worden Commonwealth- conferenties vooral' herinnerd vanwege ruzies en politieke rel len. In 1979 draaiden die om Zimbabwe-Rhodesië, twee jaar later zat Nieuw-Zeeland op de strafbank wegens sportieve uit wisselingen met het verbannen Zuid-Afrika. In 1985 probeerden de andere regeringsleiders tever geefs om Margaret Thatcher te dwingen tot een economische boycot van Pretoria en in 1995 was er de rel rond Nigeria dat de monstratief de schrijver en men senrechten-activist Ken Saro Wi- wa terecht stelde. Ook nu zorgt Nigeria voor pro blemen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Robin Cook heeft de Nigerianen te verstaan gegeven dat ze ongewenst blijven op de top en dat hun diplomaten zullen worden weggestuurd als ze zich toch in Edinburgh vertonen. Gisteren werd bekend dat de re gering in Lagos nu zelf zou over wegen het lidmaatschap defini- tigfopte zeggen. Een-nieuwe discussie heeft zich ondertussen ontsponnen rond de Maag,.of koningin Elizabeth yvel het permanente Hoofd van de Commonwealth moet zijn. In ver schillende landen zijn stemmen opgegaan voor een roulerend Hoofd, waarbij de Zuid-Afri kaanse president Nelson Mande- la als eerste opvolger van Eliza beth wordt genoemd. De kans dat deze verandering erdoor komt, is klein aangezien veel landen vre zen voor instabiliteit als er nieu we twistpunten worden gescha pen. Hoewel het Engels de gemeen schappelijke voertaal is en veel landen hun rechtstaat hebben in gericht volgens het Britse model, is het gewicht van het oude 'Em pire' de laatste jaren minder van belang. Nieuwe landen die nimmer een relatie hebben gehad met de vroegere Gemenebest hebben zich aangemeld. Twee jaar gele den werd het door Frankrijk ge domineerde Kameroen toegela ten en ook Mozambique, de voor malige Portugese kolonie. Rwan da vraagt nu om lidmaatschap en ook Yfjgpjër. Arafat heet geïnteres seerd voor het Palestijnse be stuur. „De Britse taal staat centraal maar Londen is allang niet meer de zon waar wij allen omheen draaien," zegt een Afrikaanse di plomaat in Londen. Belangrijk van het lidmaatschap is volgens hem dat het een behoorlijk forum biedt waarbij staatshoofden el kaar kunnen ontmoeten. Het feit dat Groot-Brittannië lid is van de Europese Unie wordt ook van groot belang geacht. Het maakt de stem van de Commonwealth indirect hoorbaar in Brussel. (ADVERTENTIE) Een ontsPannen minicruise en de charme 1 fOQ van het middeleeuwse York in Engeland voor paf J OV} een te gekke prijs. Bel voor meer informatie 0181-255555. Door Bert Schampers Brussel - De protestantse godsdienstleraar Andras Pan dy blijft ontkennen dat hij iets te maken heeft met de ver dwijning van zes familiele den. Hij zegt ook niets te we ten over de vondst van een skelet in de kelder van een van zijn Brusselse woningen. „Als er beenderen onder mijn kelder liggen, dan liggen die er al van voor mijn tijd," zou Pandy volgens een justitie- woordvoerster hebben gezegd. De Hongaar Pandy, die al sinds 1958 in België woont, werd ruim een week geleden aangehouden op verdenking van een zesvoudi ge moord. Van zijn twee ex-vrou wen en vier kinderen is sinds 1986 niets meer vernomen. In Brussel wordt al zeven dagen ge zocht in Pandy's woning in de deelgemeente Molenbeek. Don derdag werden opnieuw een bo venarm en vingerkootjes gevon den. Het onderzoek is intussen uitge breid. Pandy bezit drie panden in Brussel. Een tweede woning in de buurt is ontruimd ter voorberei ding van nieuwe graafwerkzaam heden. Ook gaat de Brusselse jus titie een aantal onopgeloste za ken en documenten over nooit geïdentificeerde lijken opnieuw bekijken. De politie overweegt daarnaast duikers in te zetten om in het ka naal voor een van de woningen van Pandy te gaan dreggen. In 1986, het jaar dat de familieleden van Pandy zijn verdwenen, wer den in het kanaal op nauwelijks honderd meter van het Molen- beekse 'gruwelhuis' ledematen opgevist. In Hongarije, het geboorteland van Andras Pandy, zoekt de poli tie naar vrouwen die de afgelo pen tien jaar zijn ingegaan op hu welijksadvertenties van de gods dienstleraar. De politie zegt dat acht vrouwen, die korte tijd met Pandy hebben samengeleefd, waarschijnlijk nog in leven zijn. De Hongaarse autoriteiten ver denken de godsdienstleraar er van medeplichtigen te hebben ge had. De Brusselse onderzoeksrechter Bulthé heeft donderdag gespro ken met de Nederlandse predi kant Andries den Broeder uit Leusden. Hij speurt, mede op verzoek van familieleden van de tweede echtgenote van Pandy in Hongarije, al jaren naar de ver miste familieleden. In een van de woningen van Pan dy is deze week een inbraak ge pleegd, bevestigde gisteren de justitiewoordvoerster. Hoewel het huis verzegeld was, ontdekte een televisieploeg van SBS6 dat de deur op een kier stond. De Nederlandse commerciële zender besloot dan maar even rond te lopen in de woning, waar Pandy tot september meestal ver bleef. D°or bans Lindenkamp Sao Paulo - Vijfentwintig vermoor de kandidaten en circa twaalfhon derd die uit angst voor hetzelfde noodlot zich hebben teruggetrok ken. Dit is het panorama waarbij Colombia morgen zijn nieuwe bur gemeesters, gemeenteraadsleden en gouverneurs gaat kiezen. ^°g nooit in de afgelopen vijftig jaar is de aanloop naar de stembusgang zó tu multueus verlopen. De linkse guerrilla bewegingen ELN en FARC - die het Zuid-Amerikaanse land met hun ge weld al tientallen jaren trachten te ont wrichten - denken de verkiezingen hier- raee in het honderd te sturen. De FARC Wet zo'n vijftienduizend manschappen "e grootste van de twee, heeft zelfs een gewapende boycot' gedecreteerd, wegens een tekort aan kandidaten kun- ueuruim 1,2 miljoen Colombianen niet nun stem uitbrengen. In diverse depar- ementen waar het verzet de lakens uit deelt, heeft praktisch niet één burger het aangedurfd om zich verkiesbaar te stellen. En wie dat wel heeft gedaan, daarvan is bekend dat die onder een hoedje speelt met de rebellen. Paramili taire doodseskaders hebben deze perso nen reeds een doodsvonnis gestuurd. Deze zelfverdedigingsgroepen - zoals zij zich eufemistisch noemen - opereren met goeddunken van het leger en krij gen financiële steun van grootgrondbe zitters. In deze laatste groep bevinden zich intussen ook steeds meer regionale drugsbonzen. Die investeren hun geld veelal in grond. Grote delen van Colombia zijn onderge dompeld in volledige anarchie. „De re gering heeft de controle veloren over veertig procent van het land," consta teerde de Amerikaanse generaal Barry McCaffrey, toen hij deze week op be zoek was in Colombia. Het waren de eerste gesprekken op hoog niveau sinds uitlekte dat president Samper voor zijn verkiezingscampagne miljoenen heeft aangenomen van het Cali-kartel. Mc Caffrey - Clintons rechterhand bij de drugsbestrijding - doorbrak Sampers internationale isolement, omdat hij vreest dat het land anders helemaal wegzakt in de chaos. Colombia is met dertigduizend moorden per jaar hard op weg te veranderen in een Zuid-Amerikaans Bosnië. Mensen rechten-organisaties waarschuwden gisteren hiervoor. Van een Zuid-Ameri kaans Rwanda heeft Colombia nu al veel weg. Ruim één miljoen mensen zijn binnenlands op de vlucht voor het chro nische geweld. Zij trekken naar gebie den die nog niet onder invloed zijn van de opstandelingen. En waar dat wel het geval is, heeft het verzet een lucratieve alliantie gesloten met narcotica-handelaren om hun guer rilla-activiteiten te financieren. Die worden verder aangevuld met de ver diensten uit ontvoeringen en het innen van 'oorlogsbelasting'. Waarom is Colombia onder Samper zo afgegleden? Het antwoord schuilt in het machtsvacuüm, dat ontstaan is na de beschuldigingen van Sampers banden met de drugswereld en zijn politieke vrijspraak later hiervoor. Het staats hoofd redde het vege lijf dankzij het uit delen van gunsten binnen het Congres. In de leemte die daarop ontstond, heeft de guerrilla haar bedrijvigheid flink uitgebreid. Het Colombiaanse leger is te zwak om de binnenlandse oorlog te winnen en Samper mist elke morele au toriteit om de vrede af te dwingen. Van zijn aanvankelijke populariteit is niets meer over. Met nog één jaar te gaan wil 85 procent van de bevolking niets meer van hem weten. Samper wordt in Co lombia gezien als een drenkeling na een scheepsramp. Alles wat maar enigszins drijft komt van pas om te overleven. Onder de strijdkrachten, het zakenle ven, de kerkelijke gezagsdragers en de meeste politici heeft hij al zijn krediet verspeeld. Voor de guerrilla is er niks amusanter dan de president in het openbaar voor schut zetten. Elk vredesgebaar beant woorden zij steevast met een zwaar of fensief. Onder deze omstandigheden is de economie - ooit een voorbeeld voor de rest van het continent - flink gaan kreunen. Het overheidstekort en de in flatie zijn stijgende, de investeringen lo pen fors terug en het deel van de bevol king dat onder de armoedegrens is ge doken, is opgelopen tot 47 procent. „Samper moest kiezen tussen aanblij ven en het land in de afgrond storten of opstappen en Colombia redden," stelt politica Ingrid Betancourt, die hem ooit steunde. „Hij koos voor het eigenbelang en offerde het vaderland op." Rebellen hebben donderdag twee bui tenlandse verkiezingswaarnemers en een Colombiaanse mensenrechten-acti vist ontvoerd en aangekondigd dat ze niet worden vrijgelaten voor de verkie zingen van morgen. Het gaat om een Chileen en een Guatemalaan van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten. Jeruzalem - Israëlische militairen hebben gisteren in de veilig heidszone in het zuiden van Libanon drie leden van een anti-Is raëlisch commando gedood. Volgens een woordvoerder van het Is raëlische leger onderschepte de infanterie het commando, omsin gelde het en doodde drie leden van dichtbij. De pro-Iraanse Hez bollah sprak tegen dat zij gisteren had geprobeerd in de veilig heidszone te infiltreren. Hezbollah voert de meeste anti-Israëli sche acties in de veiligheidszone uit. Jakarta - De langdurige droogte heeft er in Indonesië voor ge zorgd dat 40 procent van de oogsten is mislukt. Dat heeft de rege ring gisteren bekendgemaakt. „De koffieproductie was de laatste paar oogsten ongeveer 40 procent lager dan normaal en die van thee en palmolie gemiddeld 30 procent," zei minister van land bouw Syarifuddin Baharsyah. Ook de pinda-, mais-, fruit- en groenteoogsten brachten veel minder op dan gewoonlijk. Eerder waarschuwden de autoriteiten reeds voor het mislukken van de rijstoogsten als gevolg van de droogte. In de provincie Irian Jaya hebben voedseltekorten en ziekten die zijn uitgebroken door de droogte aan vijfhonderd mensen het leven gekost. Ankara - De Turkse luchtmacht heeft gisteren de aanvallen op Koerdische stellingen in Noord-Irak hervat. Gevechtsvliegtuigen voerden beschietingen uit in de regio's Haftanin, Sinath, Avagöze en Elcan. Woordvoerders van de Patriottische Unie Koerdistan (PUK) meldden gisteren dat de Turkse aanvallen bedoeld waren als grondsteun voor nieuwe aanvallen op PUK-stellingen door troepen van de Democratische Partij Koerdistan. De aanvallen betekenen het einde van een eerder afgekondigde wapenstilstand tussen beide rivaliserende Koerdische bewegingen. Brussel - Minister Van Mierlo is vandaag de grote afwezige op de halfjaarlijkse informele bijeenkomst van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De bijeenkomst in het Luxemburgse kuur oord Mondorf-les-Bains staat voornamelijk in het teken van de uitbreiding van de Europese Unie. Vanochtend tegen elf uur arri veren de EU-ministers voor hun tweedaagse vergadering. Van Mierlo komt echter pas aan het eind van de middag. Eerst is zijn aanwezigheid gewenst op het partijcongres van D66 in Emmen. Traunstein - De Duitse justitie heeft de beloning voor het oplossen van de moord op het Deldense echtpaar Langendonk verdubbeld tot honderdduizend mark. De honderden tips die de politie tot nu toe heeft binnengekregen, hebben nog niets opgeleverd. De twee slachtoffers stonden op 7 juni om zes uur 's avonds met hun cam per vlakbij een verkeersweg bij het Zuid-Duitse Traunstein. De dader bracht hen met een vuurwapen om het leven en sneed hun kelen door. Daarna reed hij met de camper en de twee lichamen in noordelijke richting. De rit eindigde tussen Neurenberg en Feucht door brandstofgebrek. Stuttgart - De minister-presidenten van de zestien Duitse deelsta ten hebben zich gisteren uitgesproken voor de omstreden spel lingshervorming. Eerder lag de deelstaat Nedersaksen dwars na dat een rechtbank de invoering van de nieuwe spelling op de scho len als strijdig met de wet beschouwde. De voorzitter van de bij eenkomst, minister-president Erwin Teufel van Baden-Wurttem- berg, zei na afloop dat de voorlopige invoering van de spellings hervorming uitgewezen heeft de taal te vereenvoudigen. Boven dien is Teufel ervan overtuigd dat 'ongeacht het juridisch en poli tiek getouwtrek' tot aan de definitieve invoering op 1 augustus 1998 er nu eendrachtig samengewerkt êdlttïdln fij&lèn de defö staten. m 1 i.flSlTKr 9036U9192D FIBV Parijs - Vrouwen krijgen van de fundamentalistische heersers in Afghanistan, de Taliban, steeds minder rechten. Nu is hen zelfs het recht in de hoofdstad Kabul ontnomen om behandelingen te ondergaan in ziekenhuizen. Dat heeft de internationale hulporga nisatie Artsen zonder Grenzen gisteren bevestigd. Sinds een maand kunnen vrouwen in Kabul geen ziekenhuizen meer bezoe ken. Zelfs voor spoedgevallen blijven de deuren gesloten. Momen teel staat er in de stad met anderhalf miljoen inwoners slechts een ziekenhuis met 45 bedden waar zij terecht kunnen. De Taliban willen op termijn ziekenhuizen laten bouwen speciaal voor vrou wen. Frankfurt - De joodse theoloog Pinchas Lapide is donderdag op 74-jarige leeftijd in zijn woonplaats Frankfurt overleden. Dat heeft de joodse gemeente in de Duitse stad gisteren bekendge maakt. De gezaghebbende wetenschapper, die ook in Nederland bekend heid genoot, was al geruime tijd ziek. Lapide heeft zich tijdens zijn leven onophoudelijk ingezet voor de joods-christelijke dia loog. Ook benadrukte hij de noodzaak van verzoening tussen jo den en christenen na de holocaust. In christelijke kring maakte Lapide vooral naam door zijn publicaties waarin hij het Nieuwe Testament vanuit joods gezichtspunt uitlegde. Tel Aviv - Een voorgenomen reis van de Israëlische premier Neta nyahu volgende maand naar de Verenigde Staten staat op losse schroeven nu de Amerikaanse president Clinton weigert hem te ontmoeten. Clinton wil eerst vooruitgang zien in het vredesproces. Volgens de Israëlische krant Yedioth Ahronot hoopt de Ameri kaanse president na afloop van een top met Netanyahu concrete resultaten in de Israëlisch/Palestijnse onderhandelingen te mel den, maar Clinton vreest met lege handen te zullen staan. (ADVERTENTIE) Bezoek onze nieuwe modelveranda's tijdens de zaterdag, zondag, maandag Alle dagen open van 10 - 16 il Zonneranda heeft ook showrooms te Stroobos, Castricum en Wolphaartsdijk. voor informatie bel 0495-626 665 of fax 0495-626 785 DE SERRE VOOR ALLE SEIZOENEN

de Stem | 1997 | | pagina 5