n Jj_| Illegale software in duistere krochten Encarta 98 stilt elke kennishonger j :uning n België Nieuwste Microsoft uitgave Winkler Prins editie deze week beschikbaar Verversingsfrequenties, cola en borrelnootjes <*9o|o^ ILH] IS ÖÏJ [Dagblad De Stem] INTERNET E5 j http: //www.st em.nl E-mail: Leon@stem.nl i±r jd H resultaat Encarta 98 Winkler Prins editie is de naam van de nieuwste elek tronische encyplodie die sinds donderdag 23 ok tober in de winkels ligt. Deze encyclopedie be vat een indrukwekken de verzameling van tienduizenden artikelen !over de meeste uiteenlo pende onderwerpen, talloze video-opnamen van beroemde momen ten uit de geschiedenis, muziekfragmenten va riërend van Vivaldi tot de Spice girls. Honder den kaarten en anima ties en panorama-opna men van beroemde - plaatsen over de hele Iwereld. Het eigenwijze geld De Kindertelefoon Onderdelen op het net NIBUD ook op internet CompuServe verrast leden Kroegentocht op internet MSX is onderweg JÜ ZATERDAG 25 OKTOBER 1997 Reacties: CHIPS BITES ïatiesystemen iu Informatica/Bedrijfs. poneren minimaal 3 jaar ggevende positie vereist, jntoonbare kennis van en pssen en implementatie- rot de verdere bagage verkplatformen, data- lelingsmethoden. bassende salarisschaal en srijg je ruimschoots de (ngen te volgen - je werkt lel dit geenszins een '9 tot fige werkweek betekent i tijd moet zijn. vilt naast je beroepsleven. CV en ïecente pasfoto naar: nail: bertels@bertelsenpartners.nl, behandeld. van metaal tot en kantoormeubilair. Zwartwoud Hoza voor intern transport. containers en boxen, i van het bij de klant vorden (aangepaste) [it manager is onze >van }mmunicatielijnen. tit uw eigen woon- ken in zuidelijk f België, laris en goede voorwaarden. te zijn aan de vol- uw nu reeds succes- schrijf dan een kor- tgebreid c.v. onder ref.nr. 170.975123 tal B.V. Jan 25-1 igen. [terende gesprekken liging plaatsvinden lovember a.s. :ren van gegevens bij het de begroting voor wat oersoneelskosten; ;n, bijhouden en beheren van ngen. WO/MEAO-secretariële iO-pw strekt tot aanbeveling; et MS Word; een soortgelijke functie bij enst is vereist; tressbestendig, flexibel, tot het verrichten van andere ven genoemde taken/werk- Breda. 1.658,- bruto per maand bij werk (schaal 4 BBRA 1984) eden ot het verrichten van werk- op de woensdagen (vaste dag) over de functie kunnen rarden bij de heer tire (kringsecretaris) of G.M. van Uhm (sectiehoofd sken, telefoon 076-5225660). sollicitaties tot uiterlijk a het verschijnen van dit bla Ireda, r M M. Vermaire, 13, eda. jan onze internetredactie Softwarefabrikanten liggen er akker van en hebben een klop- icht op hen geopend, maar het verschijnsel is even hardnekkig als onkruid: hackers op internet, je hebt een leuk sharewarepro- tramma gedownload van het Net jat je best zou willen hebben? jjs je die 30 dollar die het kost iet wilt betalen, krijg je na der- li» dagen een mededeling dat het programma er nu mee stopt. Op- installeren heeft geen zin. „,„„g betalen is dan de enige ®iiier om het weer aan de praat ie krijgen- Maar het kan ook anders: je gaat «twoon op zoek naar de naam en serienummer die je anders een seek zakgeld zouden kosten. De eerste de beste zoekmachine leeft na het intikken van tref- woorden als crack, serial en numbers een ongelooflijk lange lijst namen die even dubieus als romantisch klinken: Crackz Pa ge, Dark Dante Dot Com, Death- crash's Hideout, Evil House of Cheat, Hacker's Paradise en La Société des Hackers Disparue (LSD), om er ook maar een in - slecht - Frans te noemen. De hackers weten dat er jacht op hen wordt gemaakt, ondanks teksten die ze boven aan hun ho mepage zetten als Ik ben geen cracker en ik spaar geen crackbe standen, of Het downloaden van deze cracks is op zich niet ille gaal. Wij dragen geen verant woording voor watje ermee doet. Het lijkt voor de softwarebedrij ven dweilen met de kraan open. Dat er op de hackers gejaagd wordt, is duidelijk. Een crac kers-site die de ene week nog be staat, kan de volgende week al weer verdwenen zijn. Maar wie even wat doorzettingsvermogen heeft, vindt uiteindelijk vaak waar hij op uit is. Twee muis klikken na het opstarten van een zoekprogramma als Yahoo of Al taVista kun je bijvoorbeeld een site kiezen als Dark Dante, die een serie 'diensten' aanbiedt als WareZ, MemberZ, Free Porn (dat ook), Virii (waarschijnlijk geen virus -killers), CrackZ, SerialZ en LinkZ. Wie vervolgens Se rialZ aanklikt, moet even geduld hebben, maar dat komt doordat de lijst met serienummers zo lang is dat het even duurt voor deze op het scherm wordt weergege ven. Maar dan staan ze er ook bijna allemaal: naam en nummer waarmee Almanac for Windows, 4Dos 5.00, 8 ball de Luxe (een pinbalspel) zijn te kraken, als mede van dure softwarepakket ten als Adobe Photoshop of Pa gemaker. Het aantal hits (bezoeken) dat dergelijke pagina's krijgen, is zeer hoog en benadert die van de sekspagina's. Getallen van vijf cijfers zijn geen uitzondering; als ze tenminste niet gemanipuleerd zijn, want wie een programma kan kraken, zal ook niet veel moeite hebben om een teller voor de gek te houden. Behalve registratienummers bie den veel sites ook cracks aan: kleine programma's waarmee softwarepakketten kunnen wor den gekraakt. Gebruik daarvan is niet alleen illegaal, maar ook niet zonder risico. Hackers heb ben nu eenmaal gevoel voor hu mor en kunnen best een virus in zo'n crack-bestandje hebben verborgen, of een programma dat je harde schijf formatteert. Natuurlijk overtreden de hac kers de wet, maar ze verschuiven net zo makkelijk van homepage als een ander zijn jas aan- of uit doet. Klopjachten zijn dan ook vrij zinloos, zeker als de makers van de zoekmachines als Yahoo, AltaVista en Ilse blijkbaar niet van plan zijn woorden als crack of hack uit te sluiten van zoekac ties. Nee, het kan nog gekker. Je kunt de door jou gewenste crack niet vinden op het Net? Plaats een oproep in de nieuwsgroep news.alt.cracks - ja, heus, die be staat ook op datzelfde internet. Bij wijze van proef hebbben we daar trouwens oproep voor een crackbestand geplaatst. Geen succes, tenminste nog niet bij het sluiten van deze editie. Geheel tegen onze gewoonte in vindt u, om voor de hand liggende redenen, géén enkele link naar de hierboven genoemde sites en/of adressen. Voor deze keeer zult u het voor de verandering allemaal zelf uit moeten zoeken. Door Renëklöeg ■Encarta 98 voert de mens met Ibnnishonger met speels gemak PM Rome naar de Grand Canyon hem met een simpele klik op Ids muisknop vervolgens te trak- ten op het geluid van de Noord- ifj Amerikaanse fluithaas. Voor ■scholieren en studenten is deze i f elektronische encyclopedie een uitkomst. Een werkstuk maken |8W Mars, zoogdieren of heden- 1 daagse schrijvers. De cd van En- jteta pakken en het werkstuk «rotrold zich van menu tot menu rW je ogen. Docenten zullen hun studenten in de gaten moeten jUwden °f ze zich er niet vanaf pm maken met een simpele ■Printopdracht. Met deze laptop in je zak en Encarta in de gleuf gestoken, kun je nog eens uitpakken op verjaardagsfeestjes die, zoals dat wel eens gaat, in een kwis of weddenschap ontaarden. Het is de nieuwe mini-notebook van NEC, zoals hij donderdag in Tokyo werd gepresenteerd door Naomi Satomura. Het hebbedingetje, de PC98-NX Mobio, is een complete Pentium 120 MMX-computer, stan daard voorzien van Windows 95, die nog geen acht ons weegt. Hij ding is ingeklapt minder dan drie centimeter dik en omdat het LCD-schermpje vrij klein is, is het nog aan de goedkope kant ook: 1820 dollar. fotoafp Encarta spuugt namelijk een prachtig werkstuk uit, en met een beetje kleurenprinter nog voor zien van de fraaiste illustraties ook. Op scholen, thuis, waar men sen ook op zoek zijn naar infor matie is Encarta zeer goed te ge bruiken. Artikelen, foto's, grafie ken, muziekfragmenten, video beelden, allemaal beschikbaar op een beeldscherm. Het programma is zo in staat om vrijwel elke ken nishonger te stillen. De nieuwe encyclopedie komt voort uit samenwerking tussen Microsoft en Elsevier. Het tref- woordenprogramma komt uit de Nieuwe Winkler Prins en de ruim 50.000 artikelen zijn voor het leeuwendeel afkomstig uit de Grote Winkler Prins. De tienduizenden artikelen zijn gebruiksvriendelijk aan elkaar gekoppeld. Je kan op naam zoe ken in de hele encyclopedie. De gebruiker kan het zoekgebied ook beperken tot categorieën als kun sten, techniek en wetenschappen en sport, spel en hobby. Voor his torisch onderzoek kan ook via een zogenaamde tijdlijn worden ge zocht. Met de muis kan je op een neer pendelen tussen het stenen tijdperk, Venus van Willendorf, het Soemerisch spijkerschrift en de Tweede Wereldoorlog. Een klik op de muis is voldoende om een berg aan informatie over je heen te krijgen. Zoveel soms dat een gebruiker snel moet leren om zijn zoekopdracht zo goed mogelijk te omschrijven om niet te verzuipen in de informatie. De toelichting in het programma is daarvoor een handige hulp. Via 'encyclopedie artikelen' op het hoofdscherm van Encarta zijn alle multimedia onderdelen indi rect ook te bereiken. Wie recht streeks vanaf het hoofdscherm naar de afdeling Multimedia stapt komt terecht in een wondere wereld van interactie en informa tie. Een klik op 'beroemde schil derijen' brengt je naar een spel om namen en schilderijen bij el kaar te zoeken. Klik op je wereld muziek dan kun je uitkomen bij de 'hurdy gurdy' (Voor nieuws gierigen: een 12e eeuws snaarin strument. En klik je op omloop- banen dan kun je zelf een mini- heelal samenstellen en planeten in een baan om elkaar brengen. In de multimedia galerie zijn er dui zenden animaties, kaarten, gra fieken, tabellen, foto's en video's beschikbaar. In een handomdraai toont Encarta de verschuiving van de continenten in de afgelo pen 300 miljoen jaar. Een heel aardige toevoeging is het Kramers woordenboek. Kom je in een van de artikelen uit de ency clopedie een woord tegen waar je de betekenis niet van weet dan klik je twee keer op het woord en krijg je op je scherm de omschrij ving uit Kramers woordenboek. Een functie die ook zijn beperkin gen heeft want als het woord niet voorkomt in de lijst van 75.000 trefwoorden uit Kramers dan geeft de versie op de Encarta cd- rom gewoon de eerstvolgende om schrijving. Zo kom je bij winter weer uit als je wintervoorraden aanklikt. En wat staat daar daar boven? Juist wintervoorraad en kelvoud. Encarta 98 bevat ook duizenden verwijzingen van opgenomen ar tikelen en onderwerpen naar in- terneta-dressen. Kies je in de en cyclopedie bij voorbeeld prinses Diana dan kom je via 'web-kop pelingen' met een klik op de muis terecht bij www.brittannia.com. Een site om eens te onthouden als je interesse hebt in de Tudors. Zoek je Breda op dan kom je met hetzelfde gemak terecht bij de si te van de gemeente Breda. En het aardige is dat alle sites die ik via Encarta probeerde te bereiken ook inderdaad bereikbaar waren. Wellicht nog leuker zijn de regel matige updates die de Encarta- gebruiker automatisch krijgt. Maandelijks komt er een medede ling op het scherm dat het tijd is voor automatisch downloaden van de aanvullingen. Je klikt 'Au tomatisch aanvullen van jaarboek en web-koppelingen' aan en via de site van Encarta worden de laatste historische gebeurtenissen opgehaald. Of de encyclopedie compleet is? Er staat in ieder geval ontzettend veel in. Onder popmuziek zijn de Spice Girls al te vinden, Leonard Cohen niet en Andre Hazes weer wel. Onder het Huis van Oranje zijn portretten opgenomen van Willem I tot kroonprins Willem Alexander, maar van prinses Christina ontbreekt een portret! Wat betreft de systeemvereisten is Microsoft te optimistisch. Op de doos staat minimaal een multime- dia-pc 486dx/50 mhz en Windows 95. Thuis heb ik het geïnstalleerd op een Pentium 200 mmx met 64 mb intern en op een 486 dx lOOmhz 16mb intern. Dat laatste is geen succes. De responsetijden zijn echt te lang om Encarta met plezier te gebruiken. Tot slot is het hinderlijk dat de extra's van de intellipoint-muis niet werken in Encarta. Oh ja, en Bill Gates le vert met Encarta gewoon Internet Explorer mee. Encarta 98-Winkler Prins editie is vanaf 23 oktober in de winkels verkrijgbaar. Het pakket kost ƒ199,- exclusief btw. fen miljoen dollar, zeg maar twee miljoen gulden. Dat is wat Janet Re- n°. Amerikaanse minister van justi tie, wil dat Microsoft als boete moet 9aan betalen omdat het bedrijf pro beert om pc-bouwers aan wie een li- lensie is verleend om Windows 95 te installeren, te verplichten om Explo- 4.0 mee te leveren. Wat zegt u? ren miljoen dollar een peuleschil voor Microsoft? Ja, da's waar, maar Reno dat Microsoft dat per dag gaat be- <«en zolang ze niet ophouden met nat, volgens haar althans, schenden 'an de in 1995 met haar departement j Waakte afspraken. Wat? u denitf Bill Gates met een achend gezicht een miljoen dollar Mr dag uittelt als hij daarmee voor eens en voor altijd van dat gezeur j war kartelvorming verlost is? Omdat miljoen voor hem hetzelfde is als een knaak parkeergeld voor u en mij? is misschien nog waar ook. Ik be nei maar, dat geld kunnen ze zonder I Pjoblemen ophoesten en ik vraag me pi-kT* "eno zou moe^en d°en als ze i zo arrogant zouden zijn om 365 mjoen dollar per jaar aan zoenoffers 9aan betalen. De hulp van de lucht- 'c toepen en de Microsoft-cam- Ws bij Seattle gaan bombarderen? Zo ver zal het allemaal niet komen, en aan het feit dat Bill Gates de rijkste man ter wereld geworden is zijn wij met zijn allen schuldig. Wij kopen tenslotte al die spullen van Microsoft, dus ik vind eigenlijk dat we niet al te veel moeten klagen over de praktij ken van Microsoft. Ik vind het boven dien niet zo gek ook, dat succes van Microsoft. Want hoe je het ook wendt of keert, voor de beginnende en ge- middele computeraars, en zelfs voor de gevorderden, waaronder ik me, met uw permissie, maar even reken, zou het leven, lees het gebruik van computers, niet gemakkelijker zijn. Ik zeg er maar gelijk bij 'integendeel', waarbij ik besef dat ik hier hoon en boegeroep over me afroep vanuit de hoek van bijvoorbeeld de Mac-aan- hangers, de Linux-lovers en de Atari- aficionados. Die van Mac vinden dat hun compu ters veel vriendelijker zijn, die van Li nux vinden dat DOS voor stommelin gen en Windows instabiel is, en van Atari weet ik helemaal niks. Behalve dat het ook heel gebruiksvriendelijk schijntte zijn, dat het nog niet uitge storven is en dat ik maar eens moet komen kijken bij een van die hard nekkige Atari-aanhangers die me on langs uitgenodigd heeft. Ik ga daar allemaal niet tegenin, al was het maar omdat ze op hun ma nier allemaal gelijk hebben. Met die Mac's op de redactie kan ik tegen- is een karweitje van niks vergeleken met Linux. ik geeft het toe: ik ben er zelf niet uit gekomen. Zoals ik vorige week schreef, was ik er wél in geslaagd om het basis-systeem aan de praat te krij gen, inclusief een boot-manager die met bij het opstarten de keus laat tus- woordig redelijk door één deur, zeg maar dat we eikaar dulden. Wat die Linux-kids betreft: ik begin nou on derhand dat je om te beginnen een een halve zool moet zijn om aan dat systeem te beginnen en daarna drie kwart genie om het te leren begrij pen. Geintje, maar zeg nou zelf, DOS 6.2 en Windows 3.11, of Windows 95, of 98, als dat tenminste nog voor het jaar 2000 uitkomt, kortom welke Mi crosoft Windows dan ook installeren sen Linux en Windows 95, en daar was ik trots op. Die trots is de afgelopen week weer weggeëbt, want wat ik ook geprobeerd heb om de GUI, zeg maar de XWindows server aan het lo pen te krijgen, het heeft me niet ge holpen. Niks plug and piay, niet eens plug and pray, gewoon alles zelf uit vogelen. Geen nood, vandaag, zaterdag, zit er een Linux-goeroe achter mijn console die me woensdag per e-mail een boodschappenlijstje heeft doen toe komen met daarop de noodzakelijke ingrediënten om de installatie succes vol te doen voltooien. Om te begin nen alle relevante gegevens over mijn hardware, zoals de frequenties waar op de grafische kaart zichzelf wenst te verversen, alles wat bekend is over de ISDN-adapter, over de cd-rom, het netwerkkaartje, de sound-blaster, over de hard-disks en weet ik veel wat nog meer. En, last but not least, een paar liter Cola light en enkele gezon de zakken borrelnootjes en nog wat ander knabbelspul voor als het onver hoopt langer mocht duren dan voor zien. En of ik misschien nog een extra con sole nodig had, dan kon ik gratis een oude monitor met toetsenbord krij gen, want Linux is niet alleen écht multi-tasking, maar ook nog multi user, dus een monitor meer of minder aan hetzelfde systeem hangen maakt niet uit. 'Laat dat maar even zitten', heb ik teruggeschreven, 'eerst maar eens de boei aan kant, aan uitbreiden kunnen we daarna altijd nog gaan denken'. Maar, het moet me van het hart, schrijf ik hier in commissie met een ander voor wie er tot voor kort maar één systeem was, als het maar geba seerd was op een of andere vorm of afgeleide van Unix. Die mailde me on langs als volgt: 'Ik geef het knarsen- tandend toe, het is allemaal verdomd knap wat die Microsukkels ten lange leste in elkaar gezet hebben met Ex plorer 4.0. Als ze dat nou nog eens honderd procent stabiel weten te krij gen op basis van Windows NT of Win dows 98, dan vrees ik dat er voor de rest weinig eer meer te behalen valt'. Het zou kunnen, maar omdat ik altijd al eigenwijs geweest ben, ga ik de ko mende maanden hardnekkig door met het proberen onder de knie te krijgen van Linux. En intussen ga ik lekker door met de dagelijkse bezig heden op de PowerMac's, op RPL5 (ons onvolprezen redactie-systeem) op de Digital Venturis, op Windows 3.11 op diezelfde bak op de krant, en op Windows 95 op de Toshiba en op de Pentium thuis. Misschien is dat nog wel het leukste, gewoon van alle walletjes mee blijven eten. Zou die Atari wat zijn? Laat ik dat maar even vergeten. Ze zien me aankomen thuis... Het nieuwe tientje, ontworpen door Jaap Drupsteen, is waarschijnlijk het laatste Nederlandse bankbiljet. Want met de introductie van de euro is het afgelopen met de ei genwijze ontwerpen van de vormgevers Oxenaar en Drupsteen. De vuurtoren en de snip maken dan plaats voor grootste-gemene-deler-geld. Als eerbetoon aan al die fraai vormgegeven Nederlandse bankbiljetten heeft Rene Ros in samenwerking met de Nederlandse bank een website ingericht. Het adres kunt u vinden op de internet pagina van De Stem Online. Websites voor kinderen zijn er genoeg, maar een site waar ze ook nog eens hun zegje kunnen doen is een uitzonde ring. De welbekende Kindertelefoon is nu ook via internet bereikbaar. Op de homepage staat in klare taal hoe een viertal rubrieken via knoppen bereikbaar is en wat daar te zien en te beleven valt. De belangrijkste rubriek, Kids, is ook weer verdeeld in een aantal onderdelen. Zo kan meegediscussieerd worden over pesten en verliefdheid. Op een heuse klaagmuur kun je alles kwijt wat je dwars zit. Bij Info valt te lezen wat de kindertelefoon eigenlijk is en welke vragen vaak gesteld worden. Zit je goed in je vel dan kun je bij Games een spelletje downloaden. De ru briek Regio geeft een overzicht van plaatsen waar de Kindertelefoon bereikbaar is. Het telefoonnummer is overal hetzelfde: 0800-0432, en een link naar de site staat op de internetpagina van De Stem Online. Ook voor onderdelen van een auto, motor of truck zoekt kan men tegenwoordig terecht op internet. Op de centra le onderdelen-site staan de gegevens van van meer dan 500 Nederlandse demontagebedrijven. Gebruikte onder delen kunnen vervolgens via e-mail besteld worden. Bin nenkort volgt ook een site met aangeboden schadevoer- tuigen. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting, beter bekend als het 'NIBUD', is sinds 7 oktober ook op internet te vinden. Op de site www.nibud.nl. is voor zowel deskun digen die met budgetadvisering als voor consumenten in formatie te vinden. Ook zit er een budgetquiz 'test uw fi nanciële kennis' op. De consumenten kunnen vooral in formatie vinden over publicaties over ondermeer kosten van kinderen, alimentatie, samen wonen, woonlasten en over een computerprogramma voor berekeningen over de financiële situatie rond het pensioen. Voor bezoekers van de NIBUD-site zijn links gelegd met sites van andere or ganisaties die werkzaam zijn op gebied van de huishoud- financiën zoals de belastingdienst, consumentenbond, bureau kredietregistratie en wat dies meer zijn. Een link naar het Nibud staat op de internetpagina van De Stem Online. De online-dienst CompuServe verrast al haar leden in Nederland dezer dagen met een cd-rom met Nederlands talige software voor zowel CompuServe zelf als het Inter net. In het nieuwe programma maakt het niet meer uit of men de diensten van CompuServe zelf of het World Wide Web bezoekt. De 'browser' (om te surfen op het web) is volledig in het programma geïntegreerd. Daarnaast wordt de Internet Explorer van Microsoft (ook in het Neder lands) geïnstalleerd maar eigenlijk is die niet nodig. Het nieuwe programma werkt op pc's met Windows 3.1 of Windows 95 en op de Apple Macintosh. Het is sneller dan eerdere Engelstalige versies. De cd-rom is gratis. Compu Serve biedt hiermee de gemakkelijkste manier om op het Internet te komen. Het lidmaatschap van CompuServe kost 19,95 gulden per maand, inclusief vijf uur gratis toe gang. Voor extra tijd moet de gebruiker 6 gulden per uur betalen. De nieuwe software is gratis. Informatie voor niet-leden op 0800-0224968. Van terras naar het poolcafé en via de koffieshop naar de muziekkroeg, dan even rondneuzen in de literaire gelag kamer, om daarna in het eetcafé het menu te lezen of mee te luisteren in de muziekkroeg, dan wel de chill-outbar. Desgewenst binnen een half uur en in geheel willekeurige volgorde. Zo ongeveer kan de grootste kroegentocht ter wereld eruit zien die de Nijmeegse student Maarten Korz op dit mo ment voorbereidt. Het wordt een virtueel avondje stap pen, want het is de bedoeling circa zeventig cafés in Ne derland bij elkaar te brengen op een speciale internetsite, die vanachter het beeldscherm kan worden bezocht. „De poging voor de langste kroegentocht ter wereld gaat plaatsvinden in de nacht van 31 oktober op 1 november", zegt de initiatiefnemer, student communicatieweten schappen aan de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN). „We zoeken allemaal Nederlandse kroegen, de eerste twintig deelnemers zijn al bekend." Op de site verschijnt de komende weken een overzicht van alle Nederlandse kroegen die zich op interset presenteren. In totaal zijn dat er ongeveer zeventig, maar of ze alle maal hun pagina aanbieden voor de tocht van 1 november is nog onduidelijk. „Belangstellenden die alvast een avondje willen cyber- stappeh willen proberen, kunnen nu al terecht de buiten landse website 'BarHop' met vijftien kroegen" zegt Korz. Over enige tijd volgt ook nog een werelwijde site via de si te 'PubCrawl'. De voordeur van deze site, net als van de andere hierboven genoemde, vindt up de internetpagina van De Stem Online. In juni van dit jaar bespraken we in Chips en Bytes het laatste nummer van het MSX-blad MCCM dat in oktober zou verschijnen met de bijbehorende dubbel CD-Rom boordevol MSX-programma's en -emulatoren. Een en an der is echter vertraagd, maar zij die besteld hebben kun nen gerust zijn: „Binnen zes wekeq" moet volgens hoofd redacteur Druijff het blad met CD-Rom in de brievenbus liggen. „Het selecteren van programmatuur nam meer tijd in beslag dan de bedoeling was en ook het verkrijgen van toestemming van sommige softwarehuizen duurde lang.", aldus Druijff. Bestellen is ook de komende twee weken nog mogelijk door zestig gulden over te maken op girorekeningnummer 6172462 ten name van Aktu publicaties BV te Amsterdam onder vermelding van Abo MCCM en eigen naam en adres. De MCCM CD-Rom werkt volledig onder Windows '95, maar sommige emulatoren die erop staan draaien al op 386 pc's onder DOS. De software zal bovendien mak kelijk te kopiëren zijn naar MSX-diskettes zodat deze ook op originele MSX-machines zal werken. Ü3

de Stem | 1997 | | pagina 43