Vakantie reizen neen Munshausen is een 'voorbeelddorp' in Luxemburg Kritiek en humor sieren dikke wintersportgids 5 REIZEN tLGEMEEN D Reumafonds (fy E4 Spaarden Luxe Kerk Stolp Yeti-Sneeuwgidsen lopen over van informatie Aanbiedingen KLM/Northwest Mensenhaaien in Blijdorp Visstekken Overijsselse Vecht Uitwaaien in eigen land Air UK en VLM vliegen samen Verwennerij in Luxemburg Skütsjemuseum in Friesland Filmbeurs in Heerlen Icht, auto en hotels \EXICO 1260,- ht en transfers de NBBS Reiswinkels, NBBS Reis- n of bij de reizenverkopende Rabo- AA. MAAR DAN ANDERS. rERSPORTVAKAI\ITIE TOURS naar SlTAUE/TSJECHIE v.a. 199 1 Midweek v.a. 249,-. Ireis en skipas al v.a. 199,- ft gids of kom langs op de It 11 in Rotterdam. 10 ANVR/SGR zie RTL4 p.531 fabanthallen, Den Bosch SKICLUB ONDERUIT, in Jasna Slowakije, m. roy; classbus, hotel HP, skile 70 km piste 595,-. Nieuwi Turkije, vlucht 5* hotel VI en skipas 999,-. 073-5112314 "Reizen en Recreatie" Inl.: Tel.: 073-6125225 ong bent, kan je reuma vas pas 13. Altijd vee' met ballet. Nu mag 'lat et geld helpt u mij 6,1 -e reumapatiënten. Graag! Bank 70 70 70 848. ZATERDAG 25 OKTOBER 1997 Boerendorp n een r De versterving van het nietige Luxemburgse boerendorp Munshausen is door actieve orpelingen tot staan gebracht, lij hebben de gemeenschapszin iruggebracht en van het dorp een trekpleister gemaakt. Door Johan van Grinsven Teil Centrum van alle activiteiten in Munshausen is de 'Robbesscheier': de boerenschuur waar een museum en een café-restaurant in gevestigd zijn. FOTO'S JOHAN VAN GRINSVEN NAUTILUS SKIALPINE 9 dg Skicarrousel Oostenrijk 375I km. piste. Voor alle leeitij-J den. Ook ski- en snow-l boardkampen voor jeugd.l Eigen skischool-luxe bus: V.a. 675,- incl. halfl pension. Info: 041 8-6328871 ÜREKRO REIZEN!! Spot-] goedkope skivakanties perl luxe bus en eigen auto naai] Andorra, de Spaanse Pyre-| neeën, Italië en ook héél veel Oostenrijk. Extra voor-I delige skipas/skiles/skihuui] (bij boeking^ ""Alléén' rechtJ streekse verkoop! Tevens groepsreizen, m Info/gratis] gids: Rekro Reizen, 010-j 4142233 (tot 22 u./lid SGF SBS-6 Textpag. 531). SKIËN in Andorra, Polen en Tsjechië, app. 10 dgn. v.a.J 125,- p.p., hotel HP v.a] 396,- p.p. incl. bus, kof-] fietafel bij terugkomst NL extra diner bij vertrek, gratis ski-bus. Kinderen gratis] skipas, gratis kindercreclié etc. Info/Folder: EURC HOLIDAYS 077-3548884 Is de bekende Noord- Luxemburgse toeristen plaats Clervaux met dui zend inwoners een dorp wat is het zes kilome- Iverderop gelegen nietige Munshausen dan? staan maar 45 bewoonde huizen; huizen van de verzakkingen, scheuren en rimpels etvele lagen pleisterwerk en verf zijn wegge- nuurd. Is dit een dorpje? Een gehucht? Wie midden in Munshausen staat, de kerk, is geneigd te kiezen voor de [tte benaming. 'ai een gat, dat is niets waar voorheen iets s. En dat doet Munshausen tegenwoordig te de dorpelingen hebben namelijk enkele i geleden samen besloten de sluipende te- gang van het van oudsher boerendorpje te ippen. Inmiddels geldt Munshausen zeifs als mrbeelddorp' in Luxemburg. Kies 102 mensen wonen er in Munshausen [ie Luxemburgse Ardennen, vlakbij de Bel ie grens. Dat aantal kent iedereen in het I, Het is ook gemakkelijk bij te houden, af eentje erbij of een ongelukkige eraf. •oral boeren woonden er vroeger; boeren van 'lapje grond, paar koeien, karig be- Twee behielden hun stiel en hebben nu [s grond gekocht of gepacht en meer stuks dan vroeger alle keuterboertjes van het bij elkaar. De rest van de werkende psbevolking zocht elders emplooi, meestal I iuxemburg-Stad of de omgeving van de 'fdstad. In fabrieken, kantoren of de toeris- f-industrie. 8fflen die niet verhuisden, kwamen alleen thuis om er te slapen en energie op te doen 1 de volgende werkdag. Winkels verdwe- 1 Net als de kapper en de school. In het ipscafé viel zo'n vijftien jaar geleden de tap En daarmee verdween ook de mogelijk- 'i 'oor mensen elkaar te treffen, samen te •ta, plezier en plannen te maken. Het leven ziel sijpelden uit het dorp, de gemeen- «pszin verdween. Het leek de ondergang Jhet dorp, maar het werd uiteindelijk de «ding ervan. "paar jaar geleden kwamen enkele dorps- wners bij elkaar met de bedoeling weer een TO te scheppen. Een nieuw café. Het 'am er, in een oude schuur. Maar omdat de hatiefnemers de smaak te pakken hadden, la«en ze er ook een museum in, grotendeels ®]d aan de werktuigen waarmee de boeren hun werk deden en aan het Ardense ird. Waarom? Gewoon, omdat een paar dpsbewoners van die paarden hun hobby "u gemaakt. Ze gingen ook pruimenjam ten verkopen. Munshausen is inmiddels ook vermaard vanwege de pruimenjam die er wordt gemaakt. Rechts Roger Thelen, secretaris van de vereniging die alle evenementen in Munshausen organiseert. Langzaam kwamen er steeds meer activiteiten: cursussen landbewerken met paarden, mark ten, demonstraties oude ambachten, muziek- optredens. Sindsdien worden er ook in en rond het dorp huifkartochtjes gemaakt met de Ar dense trekpaarden (daarom liggen alle gebut ste dorpswegen vol paardenstront). De vereni ging kocht twaalf van deze krachtige knollen, bakbeesten van zo'n dikke 750 kilogram. Ook voor schoolklassen wordt er allerhande geor ganiseerd. Zo kunnen kinderen meehelpen aardappels rooien, want de vereniging heeft ook de beschikking over vier hectaren land bouwgrond. Het café werd uiteindelijk een café-restaurant en dat begon steeds beter te lopen. Het trok spoedig mensen van heinde en verre. Toeristen, maar ook Luxemburgers. Kom er nu op zon dagmiddag en het is er afgeladen vol. Hele fa milies zitten er aan lange "tafels in het ruime eetgedeelte. De keukenbrigade en bediening werken er als een Zwitsers uurwerk. Het lijkt wel een boeren-Van der Valk. Met overheidssubsidie en eigen inkomsten uit dit café-restaurant heeft de vereniging twee jaar geleden het pand waarin eens de dorps school en het gemeentehuis waren onderge bracht, piekfijn kunnen renoveren. Dat is nu deels een luxe verblijfsaccommodatie voor groepen en deels een nog luxueuzer vakantie huisje voor maximaal vijf personen. Achter het pand is een dorpsspeeltuintje aan gelegd, met gloednieuwe speeltoestellen. Ook van de inkomsten uit de eigen horeca. Ernaast staat de behuizing van de vereniging, want de wederopstanding van het dorp heeft zes be taalde banen opgeleverd. En zes banen op een totale bevolking van 102 mensen, oudjes en ba by's inbegrepen, dat is niet mis. De vereniging organiseert van maart tot eind november zo veel mogelijk activiteiten. Haast ieder weekeinde is er wat te doen in Munshau sen en dat trekt volk. „Alleen al zo'n elfhon derd schoolkinderen kwamen in klassever- band bij ons kijken. En meewerken. Zo leren ze spelenderwijs," vertelt Roger Thelen, secre taris van de vereniging en een van de zes be taalde krachten. „Naast ons zessen proberen we onze eigen in woners zo veel mogelijk in te schakelen. Bij voorbeeld in de bediening in het restaurant. Die morele plicht hebben we natuurlijk." Naast het Plattelandsmuseum ter ere van het echte Ardense trekpaard 'A Robbesscheier' - 'robbesscheier' is dialect voor boerenschuur zonder woondeel - heeft het nietige dorpje nog een tweede trekpleister: de kerk. Volgens pastoor Henri Fellens is er al sinds 939 in Munshausen een parochie. De kerk is wat ou der; het oudste deel gaat terug tot de twaalfde eeuw. Het is een voor deze streek typische dorpskerk, de bouw is aangepast aan het wat bonkige Ardennenklimaat. De kerk heeft wel wat weg van een vesting. Het bouwwerk staat temidden van grafzerken en zware marmeren en granieten grafmonumenten en enkele fraaie rijzige linden. De kerk heeft een nederig schip, een hoog go tisch koor, een slanke toren, een grafkapel van de graven van Clervaux, oude fresco's bij de vensters en een bewerkelijk barok altaar uit 1705, gemaakt in het Belgische 'Bastenaken. Het is een contrast van jewelste: de rijkdom in vormen, kleuren en stijlen in de kerk en het boerse, kleine, wat rommelig aandoende dorp er buiten. Een 'groeigemeente' zal Munshausen nooit meer worden. Maar de langzame versterving van het dorp is wel tot staan gebracht. Sterker nog, er is nieuw elan in het dorp. De ruggen staan recht, de trots is terug. Door die bewon derenswaardige betrokkenheid van de burgers kon Munshausen een voorbeelddorp worden in Luxemburg; een voorbeeld van wat dorpelin gen zelf kunnen doen om hun plattelandsge meente nieuw leven in te blazen. En door die bekendheid van Munshausen we ten mensen het plaatsje te vinden. Ze komen voor de nostalgische uitstraling van het dorp, voor het museum, het restaurant, de vele cul turele evenementen of voor de traditionele, jaarlijkse Hubertusmarkt (dit jaar op 9 novem ber). Dan staan er kramen in alle straten van het dorp. Thelen: „Vorig jaar kwamen er maar liefst acht- tot tienduizend mensen op onze Munzer Haupeschmaart af. Dat is toch fantas tisch voor zo'n klein dorp." Bijna zou een bezoeker gaan denken dat een eens armzalig dorp hier onstuitbaar in de vaart der volkeren omhooggestuwd wordt. Maar aan het einde van een nazomerse zondagmiddag, als de vele tientallen eetgasten en museumbe zoekers verdwenen zijn en de paarden hun laatste klossende ritje gemaakt hebben met de huifkar, is de rust teruggekeerd. Een varken gilt, een gans schraapt luidruchtig haar keel en een duidelijk niet APK-gekeurde auto knettert te hard door het dorp. Dan valt opeens ook een witgepleisterde wo ninggevel op, vanwege het blauwe bordje cabi ne publique met eronder een telefoon-symbool. Inderdaad, een telefooncel is er niet in Muns hausen. Wie wil bellen en geen eigen telefoon heeft, moet gewoon bij deze mededorpsbewo ner binnenstappen. Dat daagt het besef: Muns hausen, dat is een boerendorp onder een stolp. Informatie over de Luxemburgse Ardennen: Luxem burgs verkeersbureau, Nassaulaan 8, 2514 JS Den Haag, telefoon 070-3649041 Tamelijk gehandicapten vaak de Wij hopen weer op de steun irbaatdank! ^Johan van Grinsven beschrijft meer wintersportplaat- n Jfelke andere gids ook.' Dat belooft Mi-Sneeuwgids, opvolger van de vorig verschenen Yeti SkiWijzer. Zowel be iden bergdorpen als mondaine ski-oor- •siHJn u'tvoerig beschreven in de twee Ye- «en (in deel 1 staan Zwitserland, njk en Italië en in deel 2 Oostenrijk, panden Slovenië). i*nderd Alpendorpen hebben een lt(j ^vonden in de beide gidsen. Van elk zijn relevante gegevens opgenomen laJ F meer ski-mogelijkheden, snow- it- en' «nglaufen, winterwandelen, ac- I*'1®' bereikbaarheid, voorzienin- or ™ideren en andere vertier ter plek- Is^k351.1113^611 samenstellers veelvul- ruik van vrolijke en duidelijke (ten minste als je even de moeite neemt om er in thuis te raken) pictogrammen, bijvoorbeeld om de gemiddelde sneeuwval, aantal zonne- uren en het gemiddelde prijspeil weer te ge ven. Staat er bijvoorbeeld een champagne glas bij de naam van een oord, dan weet de lezer meteen: mondaine plaats. Verder geven pistekaarten een redelijke in druk van de ligging van het gebied. Ook niet onbelangrijk voor sommigen: de gids geeft ook aan welke nationaliteiten veelal in een dorp vertoeven en wat voor gasten er komen (bijvoorbeeld veel of weinig families met kinderen). De samenstellers van de Yeti-gids wilden voorkomen dat de gids alleen gebruikt kan worden bij het voorbereiden van een winter sportreis, bijvoorbeeld bij de keuze voor een skigebied. Daarom is een selectie van hotels, restau rants en uitgaansgelegenheden opgenomen, staan bezienswaardigheden en bijzondere activiteiten in een dorp vermeld. Ook wor den ideeën voor excursies in de omgeving ge noemd en zijn grote steden in de nabijheid (binnen een uur rijden) van een wintersport oord apart beschreven. Maar de dikke Yeti-Sneeuwgidsen zijn niet alleen praktisch en duidelijk vormgegeven; de samenstellers schuwen ook kritiek niet. Zo worden van alle plaatsen niet alleen de pluspunten gegeven, maar ook de minpun ten. Die kunnen verrassend zijn. Naast 'nau welijks zwarte pistes' en 'skigebied is wat eentonig' is over de Zwitserse wintersport plaats Arosa ook te lezen: 'Niet bevorderlijk voor de slanke lijn'. Dit vanwege de vele uit stekende restaurants in het dorp. Of over het Franse Megève: 'voor de snob en de chique' en; 'sneeuwzekerheid laat te wensen over'. Gewoon zeggen waar het op staat (natuur lijk zijn die waarnemingen deels subjectief), dat is nog eens andere koek dan de jubeltaai die sommige reisorganisaties en verkeersbu reaus hun klanten voorschotelen. De gehan teerde toon in de gidsen is aangenaam luch tig èn scherp tegelijk. Over hetzelfde Arosa: 'lange tijd was Arosa twee keer niks'. De Yeti-gidsen zijn volgens de uitgever ge maakt door 'vijf ervaren wintersporters en 102 lokale correspondenten'. Een kritische reisgids vol humor, dat is een weldaad. Thuis, ter oriëntatie op een wintersportreis, of ter plekke. Yeti Sneeuwgids Deel 1 (Zwitserland, Frankrijk, Italië) ISBN 9075907060, prijs 57,50 gulden. Deel 2 (Oostenrijk, Duitsland, Slovenië), ISBN 9075907052, prijs 47,50 gulden. Uitgever is Bos Co. metrehn WA Hirumpoftpiaarscr! w» in'wctoM'lf* cd Uouh. chdflM.t MpfVtiYrmoiïtGI Je rewöiiriifrn en tJiakn iiparnj en to nik w intenpomn en KLM en Northwest Airlines zeggen dat de onlangs aangehaalde banden tussen beide luchtvaartbedrijven de reden is om te komen met enkele goedkope vliegtarieven. Die kortingen passen in de bekende 'Zwaanzinnige aanbiedingen' van KLM, alleen heten ze nu 'Simply Swan- sational', vanwege de inbreng van de Amerikaanse partner. Voor 749 gulden kunnen passagiers al een retourticket boeken naar Boston, Chicago, New York en Washington. Las Vegas kost 949 gulden en voor 1399 gul den brengen beide vliegmaatschappijen hun klanten naar Honolulu. De kortin gen - 100 tot 400 gulden onder het nor male tarief - gelden voor de periode van 1 oktober tot en met 31 maart 1998. Voor de drukke kerstperiode (13 tot en met 25 december) gelden de aanbiedin gen niet. Ook voor Canada gelden enke le goedkope tarieven. Voorwaarden zijn onder meer dat er minstens een zaterdagnacht in het ver blijf zit en dat het verblijf niet langer dan een maand duurt. Vier zogenaamde Atlantische mensen- haaien zijn sinds kort te bekijken in Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. De beesten zijn gevangen door medewer kers van het National Aquarium in het Amerikaanse Baltimore. De nu nog jon ge dieren krijgen over enkele jaren hun stek in het reusachtige haaienaquarium van het nieuwe Oceanium. Als alles vol gens plan verloopt, wordt dat in 1999 geopend; de eerste paal voor het Oce anium wordt op 11 november geslagen. Nu zijn de haaitjes ondergebracht in het zeewaterbassin in de Amazonehal. Ze zijn nu nog een half meter groot, maar worden zo'n tweeëneenhalve meter lang. De mooiste visstekken aan de Overijs selse Vecht zijn gebundeld in een bro chure van de VVV Overijssels Vechtdal. Volgens ingewijden is deze regenrivier zo interessant voor vissers omdat er zo'n veertig verschillende soorten vis sen in zwemmen. Op de gedetailleerde kaart zijn tweeëntwintig locaties inge tekend. Per stek wordt beschreven hoe een visser er kan komen, of er parkeer plaats aanwezig is en wat het adres is. Een week vergunning is voor 25 gul- den te koop bij de VW's van Dalfsen, SOmmen, Hardenberg en Zwolle. De brochure kost er 2,50 gulden. Hl Het jongste nummer van de Consu- mentenreisgids staat in het teken van JJ5J1 'uitwaaien in eigen land'. In deze kwartaaluitgave van de Consumen- I tenbond staan artikelen over onder wl meer Zuid-Limburg, Den Haag, de j"^ Achterhoek, Maastricht, Amsterdam, |JJ de Waddeneilanden, Groningen-Stad, Rotterdam en Drenthe. Het blad moet het vooral hebben van praktische in- formatie en tips voor een dagje of weekendje weg. |J]t Voor leden van de Consumentenbond O kost een abonnement op de Consu mentenreisgids 33,50 gulden per jaar. Losse nummers bestellen kan via: ■Ei 070-4454900. De Britse lijndienstmaatschappij Air UK en de Vlaamse vliegonderneming VLM gaan samenwerken op de route tussen Rotterdam en Londen City Air- port. Met ingang van 27 oktober vliegen de bedrijven samen vijf keer per werk dag op en neer tussen beide steden. De twee zijn gaan samenwerken omdat Air UK de eigen vluchten op deze route niet rendabel kon krijgen. VLM vliegt sinds kort ook twee keer per dag van Rotterdam naar München. Dat gebeurt in samenwerking met Lufthan sa. 'Laat u even verwennen' is de titel van een onlangs verschenen brochure van het Nationaal Luxemburgs Verkeersbu reau. Daarin staan voordelige (week- end)arrangementen in het Groothertog dom; ze zijn te boeken vanaf deze herfst tot de zomer van 1998. Het aanbod is in gedeeld naar regio. Bij elk arrangement staat rond welk 'thema' het arrange ment is opgebouwd, bijvoorbeeld gastronomie, cultuur, ecologie of rust. De brochure is gratis aan te vragen bij het Luxemburgs verkeersbureau in Den Haag, Nassaulaan 8, 2514 JS Den Haag, telefoon 070-3649041. In het Friese plaatsje Eernewoude opent volgende zomer een skütsjemuseum. Daarvoor wordt in dit watersportdorp een houten werf tot een bezoekerscen trum verbouwd. Daar kunnen bezoe kers meer te weten komen over de skütsjegeschiedenis. Ook is het moge lijk een vaartochtje op een ouderwets skütsje te maken. Het museum is een particulier initiatief. Voor het vijfde achtereenvolgende jaar wordt, zondag van 10.00 tot 17.00 uur, in de schouwburg van Heerlen de Inter nationale Film- en Videobeurs gehou den. Science fiction en nostalgie zijn de twee thema's van dit jaar. Ruim hon derd exposanten uit diverse Europese landen zijn met stands aanwezig op de beurs. Bezoekers vinden er onder meer filmposters, foto's, handtekeningen van filmsterren, boeken, tijdschriften, vi deo's, speelgoed, stripboeken en film muziek. De organisatie is ook dit jaar in handen van het verzamelaarscollectief Sonop- romotion en het Laurel Hardy Ge nootschap 'Them Thar Hills'.

de Stem | 1997 | | pagina 41