Gedragscode landmacht valt verkeerd Winterwortels worden geoogst Nederland is in ban Montignac 'Koninklijk Huis heeft drijfjacht uitgesteld' 'Kroongetuige' moet transactiesom aflossen Indonesische archief VOC wordt geopend Scherm tegen kijkers ongelukken snelweg WD bekritiseert minister Sorgdrager Christelijke scholen zijn erg populair Jjnello, nieuwe trend in keukens 'DE STEM BINNENLAND A3 M- met is een belediging van de intelligentie van het landmachtpersoneel' 'Varkensboeren Uan illegaal juin mest lozen' 'Rookmelder kan ellende besparen' Een unieke woning verdient een unieke keuken Diefstalexplosie uit ziekenhuizen in Dordrecht RDAG 25 OKTOBER 1997 fa Groot-Brittannië en ier|anJ Zaterdag in Schotland en CW1 Engeland bewolkt en kans on i af en toe regen. Elders en 2on dag vrijwel overal geregeld zon en overwegend droog. Middag temperatuur ongeveer 10 S den, zondag in het noorden va» Schotland iets frisser. België en Luxemburg: Zater dag eerst nog af en toe zon maar van het noorden uit toe' I nemende bewolking en kans oö wat lichte regen. Zondag op de meeste plaatsen droog en nu en dan zon. Fris met een maxi mum rond de 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk. Zonnige perioden en vrijwel overal droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Maxi ma rond 8 graden in Lotharin gen tot 12 in de Vendee. Zuid-Frankrijk: Flink zonnige perioden en droog. Middag- temperaturen meest tussen U en 19 graden. Portugal: In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd (onweers)buien. In de Algarve ook af en toe zon en minder buiig. Middagtemperaturen rond 22 graden. Spanje: Zaterdag perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima uiteenlopend van 19 graden langs de Golf van Bis kaje tot 25 hier en daar in het zuiden. Canarische Eilanden: Wolken velden en enkele regen- of on weersbuien. Op de zuidstran- den ook nu en dan zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 26 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Italië: Zaterdag in het zuiden eerst nog een enkele bui en in het noorden veel wind. Verder droog weer met flinke zonnige perioden. Maxima uiteenlo pend van 14 graden in het noorden tot rond 22 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Wissel vallig weer met van tijd tot tijd enkele regen- of onweersbuien. Vooral zaterdag soms pittige buien. Middagtemperatuur on geveer 21 graden, zondag iets lager. Duitsland: Zaterdag in het zui den nog perioden met zon. In het midden en noorden veel be wolking en perioden met regen. Zondag overal wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Fris. Zaterdag maxima rond 8 gra den, zondag vooral in het noor den iets lager. .ansa Zwitserland: Zaterdag perio den met zon en droog. Zondag van het noorden uit meer be wolking en kans op regen. In de bergen boven 1200 meter kans op sneeuw. Middagtempera tuur van 7 graden in het noor den tot 14 in het zuiden op zon dag. Oostenrijk: Zaterdag vooral in het westen perioden met zon en droog. Zonsdag overal meer bewolking en perioden met re gen en boven de 1200 meter sneeuw. Maxima rond 8 gra den, zondag iets lager. I I I I I ZATERDAG 25 OKTOBER 1997 \OwOQJ f Oo -}jaoiql ■q ueA lood 'J3}SU3A ui 'pueq|nj do 'uffljil /VKxS PBZBPIAPZ. POPBPB DB ~££M££PA\/AJ Locs verslaggever Nijmegen - Hij moest worden beschreven in de taal van de Lpelste soldaat en op een ■speelse manier worden geïn- ïoduceerd. Geen moeilijke voorden of ingewikkelde be keringen, maar korte, een- Ldig teksten en voorzien L leuke educatieve plak plaatjes om met elkaar te rui len. Ler de deze week gepresenteer de nieuwe gedragscode van de Koninklijke Landmacht en de toehorende voorlichtingscam- ine kan weinig misverstand ■ontstaan; hij is zo simpel als een padvindersreglement. Infantiel zelfs," zegt de militaire vakbond AFMP. „Stompzinnig I-"iet van deze tijd," vinden veel militairen. Jaren klonk bij de krijgsmacht in het algemeen en de landmacht in het bijzonder de roep om bezinning. Het snel ver anderende beroepsleger ont kwam niet aan normvervaging, wérd herhaaldelijk geconfron teerd met een schrijnend tekort aan fatsoenswaarden. Het was, vonden de bevelhebbers, de hoogste tijd voor een morele her bewapening. De troepen hadden ethische wegwijzers nodig want, zo werd op het hoofdkwartier in Den Haag geredeneerd, 'de mili tair van vandaag is niet alleen een krijgsman, maar ook een di plomaat, handelaar, hulpverlener en collega.' Alle onderdelen van de krijgs macht zijn al enkele jaren bezig met het opstellen van een eigen gedragscode. De landmacht (KL) hanteert de 'ik-vorm': 'Ik probeer het beste uit mijzelf te halen en ben bereid van mijn fouten te le ren', aldus het eerste gebod van de KL-gedragscode. De tweede luidt: 'Ik toon in mijn houding en gedrag dat ik er trots op ben bij de landmacht te werken'. Het is met name de, aldus sommi ge landmacht-militairen, 'kin derlijke toon' van de code die bij de troepen in het verkeerde keel gat is geschoten. Dat de 35.000 landmacht-soldaten, bij wijze van introductie van de gedrags code, deze week ook nog een vel met plakplaatjes thuisgestuurd hebben gekregen - elke militair, van soldaat tot generaal, moet met ruilen acht verschillende stickers (acht gedragsregels uit de code) zien te bemachtigen - heeft veel officieren, onderoffi cieren en manschappen onaange naam verrast. Toch maakt de kolonel die bereid is om zijn 'drugsstickers' te ruilen met de 'alcoholplaatjes' van de sergeant, kans op een reis in werktijd of een videocamera. „Een belediging voor de intelli gentie van het landmachtperso neel," vindt AFMP-voorzitter Snoep. „Ach, er wordt over ge praat en dus is er ook aandacht voor de gedragscode," reageert de landmachtstaf. Kan de plakplaatjes-actie nog worden afgedaan als een weinig geslaagd verzinsel van het bur- gerbedrijf dat hiervoor door de landmacht werd ingehuurd, het taalgebruik in de code is daaren tegen na ampel beraad tot stand gekomen. „Als enige krijgs machtdeel," legt een stafofficier uit, „heeft de landmacht te ma ken met veel bbt-ers (beroeps be paalde tijd -red.), tijdelijke be roepssoldaten met lage voorop leidingen. Luchtmacht, marine en marechaussee hebben toch voornamelijk beroepsmilitairen voor onbepaalde tijd. „Om de gedragscode ook voor die grote groep bbt-ers begrijpelijk te maken, hebben we bewust ge kozen voor eenvoudige formule ringen. Als we voor de slimmere officieren een eigen versie had den gemaakt, was dat bij de sol daten misschien verkeerd geval len. Het ging er ons alleen maar om dat de boodschap over kwam." Ook al wordt de gedragscode nu binnen de krijgsmacht gepresen teerd als de nieuwe Acht Gebo den, veel van de regels zijn in an dere bewoordingen terug te vin den in de aloude reglementen op de krijgstucht. Zaken als 'verant woordelijk voor het welzijn van collega's','eerbiediging van men senrechten en oorlogsrecht' of 'taken professioneel uitvoeren, zelfs bij gevaar voor eigen leven' zijn allemaal beginselen die de ervaren militair met de paplepel zijn ingegoten. „Maar voor de nieuwkomer zijn ze nieuw," zegt de landmachtstaf. Is de gedragscode ook, zegt mi nister Voorhoeve (Defensie), be doeld om het 'esprit de corps' te bevorderen, de meeste onderde len hebben daar zo hun eigen on geschreven erecodes voor ont wikkeld. Zonder dat er ooit spra ke is geweest van een kapper dienstbevel, werkt de Luchtmo biele Brigade toch uitsluitend met kortgeknipte koppen. Ook de ware mores van het Korps Com mando Troepen of het Korps Ma riniers is op geen enkel A-viertje terug te vinden. üel (anp) - Het Zuiverings- I schap Rivierenland vreest dat I varkenshouders door de uit- I achtloze situatie rondom de (varkenspest in toenemende aate zullen proberen om ille- van de mest af te komen. week betrapten medewer- I kers van het schap twee varkens- I toeren in Beuningen en Heumen, er in de sloot hadden ge- dampt. woordvoerder M. van I Herpen van het schap gaat het |om de eerste gevallen van illegale die direct in verband Isaan met de maatregelen rond om de varkenspest, die in het ge bied heerst. Beide veehouders ga ven nadat zij betrapt waren aan I dat 'het water hen tot de lippen t'. Ze zouden geen geld meer I hebben om gebruik te maken van de alternatieven voor het wegha- |lenvanvarkensgier. ministerie van Landbouw I vindt de vrees van Zuiverings schap onterecht. „Lozen in de shot mag sowieso niet en de pest ban daar al helemaal geen reden voor zijn. Er zijn allerlei regelin- die het mogelijk maken dat de mest wordt afgevoerd," aldus i woordvoerder van het minis- lierie. Voorbijgangers lichtten het zui veringsschap in toen er op sloten n Beuningen en Heumen een dikke gele laag varkensgier dreef. De daders waren niet moeilijk te achterhalen, omdat de lozingen vrij dicht bij hun bedrijf hadden plaatsgevonden. De varkensboer in Beuningen wordt strafrechtelijk vervolgd en moet op zijn kosten de vervuilde sloot laten schoonmaken. De vee- houder in Heumen zal niet ver worden, omdat er in zijn 'verzachtende omstandig heden' waren. Hij moet wel de schoonmaakkosten betalen. l'trecht (anp) - In Utrecht is gis teren de vijfde Nationale Brand preventieweek van start gegaan. De nadruk ligt op het promoten W rookmelders, die volgens J. Schmidt van het Nationaal Cen trum voor Preventie een hoop el lende kunnen voorkomen. Tot eri met 1 november zal een groot deel van de Nederlandse brandweer- fapsen inspecties in huizen uit voeren, demonstraties geven eri scholieren voorlichten over ma- tieren om brand te voorkomen, fa de extra aandacht voor de preventief werkende rookmelders Joopt het Nationaal Centrum in «toekomst veel branden te kun- ten voorkomen. Volgens Schmidt vorzuimen veel mensen melders 'e kopen omdat ze die te duur vinden. Uit een onderzoek blijkt «hter dat ze de prijs van een mei- De winterworteloogst is in volle gang. Akkerbouwer K. Bos uit het Noord-Hollandse Opperdoes gooit kratten op hun plaats, terwijl medewerkers de grove penen uit de grond trekken en ze in de kratten doen. Nog ruim een week denken Bos en zijn medewerkers met de worteloogst bezig te zijn. foto anp I der zeventig tot honderd gul- I den schatten, terwijl de appa- I vaatjes nog geen twintig gulden Harderwijk (anp) - Hans van Mierlo hoort erbij en Eric Nordholt. André van Duin is lid van de club en naar ver luidt zelfs een deel van de hof houding van koningin Beat rix. Net als een groot deel van de na tie maken zij deel uit van het le ger der Montignac'ers. Met succes streven ze naar een slanke lijn volgens de methode van de Franse dieetgoeroe Michel Montignac. Als je koolhydraten en vetten maar scheidt, zo pre dikt de Fransman, dan kun je binnen de kortste keren door een sleutelgat. Bij dat alles wordt je leven niet eens vergald door een knorrende maag en zelfs pure chocolade en rode wijn behoren tot de toegestane zaken. Van IJsland tot Japan worden dan ook Montignac'ers gesigna leerd, leden van een soort wereld wijd verbond. Een internationale tweedeling lijkt zelfs te ontstaan, want je bent wel of niet 'op Mon tignac'. Dat er in Nederland heel wat Montignac-volgelingen zijn, blijkt wel uit de omzet van de distributeur van de speciale bio logische Montignac-producten, Natudis in Harderwijk. De groot handel zet sinds kort twee ton aan Montignac-artikelen per week om en dat is tien procent van totale omzet. „Dit heb ik nog nooit meege maakt," zegt algemeen directeur Fred van Bruxvoort. „Maar ik kan het denk ik wel voor een deel verklaren. Andere diëten gaan uit van dingen die je niet mag en dit van Montignac is juist eigenlijk wel een beetje frivool." Van Bruxvoort denkt ook wel dat de methode-Montignac een vrij lang leven beschoren zal zijn. „Sommige rages beleven even een piek en verdwijnen dan bijna net zo snel als ze gekomen zijn. Din gen met een zekere basis groeien ook snel naar een top, maar kab belen veel langzamer af. Ik denk dat dat met Montignac gaat ge beuren." In Frankrijk zelf is de groei gestagneerd, maar de me thode is daar nog niet echt op zijn retour. Natudis levert niet alleen aan winkels, maar ook aan restau rants. Steeds meer eetgelegen stoppen Montignac in hun aan bod, weet Van Bruxvoort. De cu linaire broertjes Fagel hebben zelfs eieren voor hun geld geko zen, zo blijkt deze week uit het weekblad Adformatie. Willen ze mee blijven tellen, lijken ze te denken, dan moeten ze meedoen. Ton Fagel biedt in zijn restaurant Klein Paardenburg een Mon- tignac-menu aan en zijn broer Paul zou er in het Arsenaal al verschillende op de standaard- kaart hebben gezet. Van Bruxvoort zegt dat zijn be drijf niet compleet zicht heeft op de Nederlandse Montignac-ma- nie. „Je hoeft het dieet natuurlijk niet speciaal met de echte Mon tignac-producten te doen. Mon tignac brengt biologische pro ducten op de markt, maar of iets biologisch geteelt is of niet, zal niet echt veel uitmaken voor het dieetresultaat. Als je de grondbe- ginselsen van het dieet maar aan houdt." Rijswijk (anp) - Het Koninklijk Huis heeft vrijdag voor het eerst dit jaar op wilde zwijnen gejaagd in de Kroondomei nen. Volgens de Faunabescherming is dat in strijd met de traditie. Volgens de natuurbescher mingsorganisatie hebben prins Willem-Alexander en de andere koninklijke jagers gewacht met de eerste Hof jacht tot na de stemming over de Flora- en Faunawet door de Tweede Kamer. Dat ge beurde afgelopen week. De Rijksvoorlichtingsdienst ontkent dat er sprake is ge weest van uitstel. „De jachten worden lang van tevoren vastgesteld. Wat er in de Kamer is gebeurd, heeft geen rol gespeeld," aldus een woordvoerder. Hij kon niet zeggen wanneer de eerste drijfjacht in voorgaande jaren is gehouden. Tot verdriet van de Faunabe scherming heeft de Kamer niets gedaan tegen de drijf jacht op wilde zwijnen. Een voorstel tot afschaffing hiervan van D66 haalde het niet. Volgens woordvoerder Koffe- man van Faunabescherming was het Koninklijk Huis bang dat het voorstel van D66 het wel zou halen als er al weer jachtpartijen geweest waren. „Het is wel heel opvallend dat ze vandaag zijn gaan jagen. Blijkbaar voelen ze zich weer vrij," aldus Koffeman. De Faunabescherming is van plan aan het eind van het jaar een grote actie tegen de jacht in de Kroondomeinen te orga niseren. (advertentie) Keukens voor liefhebbers Nergens ziet u zoveel nostalgische woonkeukens. En alles uit eigen fabriek. Keukens die één geheel vormen met uw woning. Naar uw of ons ontwerp. Tinello keukens: Bevrijdingsweg 6, 5171 PS Kaatsheuvel Telefoon: (0416) 27 79 17 Fax:(0416)28 30 76 Zie onze advertentie elders in de krant voor een zeer aantrekkelijke aanbieding. Van onze redactie binnenland Amsterdam - Fouad Abbas Abdullah, 'kroongetuige' in het Hakkelaarproces, werkt nog steeds aan de afbetaling van de transactie ten bedrage van 1,8 miljoen gulden. Het Openbaar Ministerie (OM) geeft hem vooralsnog de kans om binnen afzienbare ter mijn het totaalbedrag te voldoen, aldus een woordvoerster van het Amsterdamse OM gis teren. Tijdens de zitting van maandag 20 ok tober van het Hakkelaarproces in hoger be roep leek het alsof het OM Abbas de duim schroeven begon aan te draaien. De man moest snel met het verschuldigde bedrag over de brug komen, anders zou hij worden ver volgd. Volgens de deal die Abbas in 1995 met justitie sloot, moest hij het totaalbedrag vóór 1 september van dit jaar voldoen. Abbas betaalde slechts een paar ton, waar mee de afspraak op de tocht kwam. De soep wordt echter minder heet gegeten dan hij werd opgediend. „Met regelmaat ko men er sommen geid binnen," aldus de OM- woordvoerster. „Zolang dat het geval is, on dernemen wij geen actie." Het is echter wel de bedoeling dat Abbas vóór het einde van het jaar het bedrag heeft voldaan. De verdediging in het Hakkelaar-proces opende gisteren de aanval op de Fiscale Op sporingsdienst, de FIOD. Die zou een getui genverklaring bewust verzwegen hebben, die 'kroongetuige' van justitie Ad Karman in een kwaad daglicht stelde. Daardoor kon de ver klaring geen rol spelen in het proces. Kapitein C.G. van een van de smokkelsche- pen van de 'Hakkelaar'-hasjbende had in au gustus 1995 de FIOD-rechercheurs die hem verhoorden, gezegd dat hij doodsbenauwd was om vrijuit te praten over de bende van Johan V. en Koos R. Hij was bedreigd met een Den Haag (anp) - De Indonesische regering is bereid om de archieven van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) voor internationaal onderzoek te openen. Volgens prof. D. Wardiman Jo- jonegoro, minister van Onder wijs en Cultuur, is een derge lijk onderzoek van grote histo rische waarde. Daarmee gaat Indonesië in op het verzoek dat Nederland tijdens de dinsdag geopende conferentie van Unesco in Parijs heeft gedaan. De Nederlandse Unesco-com- missie vreesde dat een wereld wijde geschiedschrijving van de VOC op een veto van de In donesiërs zou stuiten. Indonesië beschikt over kilo meters archief van de VOC. Dat zijn niet alleen stukken van de vestiging in Batavia, maar ook archieven uit andere vestigingen zoals Kaap de Goe de Hoop. Ondanks een uit 1975 daterend cultureel verdrag, verloopt de samenwerking tus sen Nederland en Indonesië op het gebied van archieven stroef. De samenwerking tus sen beide landen kreeg in 1992 een knauw toen de Indonesi sche regering aanstoot nam aan opmerkingen van de Ne derlandse minister Pronk (Ont wikkelingssamenwerking). Wardiman, die onder meer sprak met zijn collega Ritzen, wil de samenwerking meer ge stalte geven. Onder andere door het aantal Indonesische studenten dat in Nederland komt studeren te verhogen. Dat zijn er nu 450 per jaar. Wardiman mikt op duizend en meer in de komende jaren. Van onze redactie binnenland Dordrecht - Ongelukken op rijkswegen als de Al 6 (Rotterdam- Breda) worden voortaan afgeschermd voor kijkende automobi listen op de andere weghelft. Daarbij wordt gebruik gemaakt van grote schermen, die snel in de middenberm kunnen worden opgetrokken. Tot invoering van deze honderd meter lange en anderhalve meter hoge schermen is besloten nadat ze de afgelopen tijd succesvol zijn Dordrecht (anp) - Het aantal diefstallen in drie ziekenhui zen in Dordrecht en Zwijnd- recht is vanaf september ver tienvoudigd. Doelwit van de dieven zijn het Merwedezie- kenhuis en het Drechtsteden- ziekenhuis. De ziekenhuizen deden dit jaar tot september 55 keer melding bij de politie, maar vanaf september nam dat plotseling toe tot vijf meldingen per week. De diefstallen worden gepleegd in werkruimten, keukens, koffie kamers, hallen, maar ook op ka mers van patiënten. De daders hebben het gemunt op tassen, portemonnees, en eenvoudig mee te nemen apparatuur zoals draagbare computers. beproefd. Dat gebeurde onder meer bij een grootscheepse ramp oefening in de Drechttunnel bij Dordrecht, eerder deze maand. De standaardlengte van het scherm is honderd meter maar die kan volgens de fabrikant naar wens worden uitgebreid. Volgens W. van Meggelen, hoofd technische dienst van de dienst- kring Dordrecht van Rijkswater staat, kan het kunststofscherm binnen een kwartier worden op getrokken. Voorlopig wordt het scherm alleen gebruikt bij onge lukken op rijkswegen in de omge ving van Rotterdam. De scher men moeten voorkomen dat de aandacht van de automobilisten op de andere weghelft wordt af geleid door het ongeluk. De prak tijk op de A16 wijst uit dat 'kij kers' op de andere weghelft ook vaak ongelukken veroorzaken. Rijkswaterstaat heeft met de po litie Rijnmond afspraken ge maakt over het inzetten van hqt scherm' als oiideïSeël van het-in- cident-management', waarbij po litie en wëgbeheefder gezamfenj- lijk in actie komen. Volgens Van Meggelen zullen de politieregio's Haaglanden en Zuid-Holland Zuid snel volgen. Den Haag (anp) - De regeringsfractie van de WD in de Tweede Kamer heeft, net als de CD A-fractie, zware kritiek op minister Sorgdrager van Justitie in de zaak rond de ontsnapping van de Duitse crimineel Kröger uit de Van Mesdagkliniek in Groningen. Ook voor WD-woordvoerder Vos zit de pijn vooral in de be slissing om de als zeer (vluchtge vaarlijk omschreven Kröger na een hongerstaking over te plaat sen van een zwaarbewaakte ge vangenis naar de Groningse tbs- kliniek. Uit tbs-opzicht was daar volgens het WD-Kamerlid geen enkele reden voor. „Een hongerstaking mag nooit succes scoren. En zeker niet als het gaat om een kostbare tbs- plaats. Die moet gereserveerd blijven voor mensen die het echt nodig hebben," aldus Vos. Hij wil van Sorgdrager de garantie dat een dergelijke gang van za ken zich in de toekomst niet her haalt. Kröger ontsnapte vorige week uit de Van Mesdagkliniek, de zwaarst beveiligde kliniek in Ne derland, samen met een handlan ger. In april van dit jaar was hij in de Groningse kliniek overge plaatst naar een lichter regime. Die beslissing van de directie was tegen de afspraak, schreef Sorgdrager donderdag aan de Tweede Kamer. CDA-woordvoerder Bremmer zei donderdag het niet sterk te vin den dat Sorgdrager voor de in terne overplaatsing de schuld bij 'slapende' ambtenaren legt. Maar net als Vos tilt hij zwaarder aan de beslissing om de crimineel van de gevangenis naar de tbs-kli niek over te plaatsen. Dinsdag vindt hierover in de Ka mer een spoeddebat plaats. Amsterdam (anp) - Ondanks de voortschrijdende ontkerkelij king, sturen veel ouders hun kinderen bewust naar christelijke scholen. vuurwapen, om zijn medewerking af te dwin gen in het aan land brengen van een scheep slading Pakistaanse hasj met het smokkel- schip. In die bedreiging had Ad Karman, des tijds als chef logistiek een belangrijk lid van de 'Octopus'-bende van Johan V. en Koos R., ook zijn aandeel gehad. Dat juist die verkla ring over de bedreiging niet in de officiële processtukken was gekomen, kon volgens ad vocaat mr. G. Spong geen toeval zijn. Volgens Hakkelaar-verdediger Spong had het OM zonder kroongetuige Karman de zaak te gen de bendeleiders nooit rond gekregen. Al les wat de kroongetuige meer verdacht en dus dubieus maakt, zal het de rechters moeilijker maken hem als belastende getuige te accepte ren. De smokkelkapitein zelf heeft in de processen tegen de 'Hakkelaar' steeds geweigerd als ge tuige te verschijnen. Het proces wordt op 7 november voortgezet. Aandacht voor waarden en nor men, het creëren van een gemeen schapsgevoel en besturen die dichter bij de ouders staan, blij ken de sleutels tot hun succes. Dat concluderen de onderzoekers A. Dijkstra, J. Dronkers en R. Hofman in hun boek 'Verzuiling in het onderwijs', dat deze week verscheen. Ze proberen te verkla ren waarom nog steeds tweederde van alle leerlingen naar het chris telijk onderwijs gaat. Protestants-christelijke en rooms-katholieke scholen hebben goed ingespeeld op de vraag van ouders naar aandacht voor zinge ving op school, meent prof. dr. J. Dronkers, hoogleraar onderwijs kunde aan de Universiteit van Amsterdam. Het gaat de ouders niet om opvoeding in 'godsdien stigheid', maar om het leren na denken over normen en waarden. „Christelijke scholen hebben hun gevel in stand gehouden, maar daarachter hebben ze het tradi tionele godsdienstonderwijs ver vangen door levensbeschouwelij ke vorming," aldus Dronkers. Overigens ligt de situatie in het zuiden van Nederland anders dan bijvoorbeeld in de grote steden. In het zuiden zijn rk-scholen de norm, waardoor openbare scho len juist door hun openbare iden titeit voor bepaalde ouders aan trekkelijk worden. In grote ste den domineert het openbaar on derwijs en zijn christelijke scho len vaak een aansprekend alter natief. V

de Stem | 1997 | | pagina 3