'Voldoende steun herinrichting Hoek' Pluimstaartjes zijn weer in opmars PLAATSELIJK ijke bewaakte Van aanleunwoning tot modern appartement fietsenstalling bij Axelsedam Terneuzen POLITIE RAPPORT SPORT IN HÉT KORT Duinbehoud wil verbod jacht in natuurgebied Fonds wil jaarlijks drie tot vier startende ondernemers helpen Autorijtest 50-plussers •s goed voor herhaling WÊm FOTOSERVICE ZEELAND Commissie put hoop uit nadelige gevolgen van aanleg Westerscheldetunnel Philippine IJzendijke NIEUWS H Inbraak Auto weg Controle Bazar in Zaamslag Voor 'Manteling van Walcheren' Vrouwentennis Hulst BeVoBo Terneuzen EXAMENS Op Kodak Royal Papier: kwaliteit gegarandeerd door KODAKf. v. FOTO VERSCHOORE HULST Steenstraat 14 TERNEUZEN Noordstraat 6 t leidinggevende eigy. Novartis gro-business). moment zal ook bevordering en en en voeding, erken voor de de merken zijn: difast. e termijn or de Benelux, binnen de ten aanzien van et MBA. en kandidaten g, die onder n beschikken voert zelfstandig lende functie van kosten- uwe financiële dministratie. en kandidaten g, die onder en beschikken anagers (NL-B). Ie voorkomende Nederlands als g als schriftelijk. O/Schoevgrs).", ujxwbcto ord, Excel en prijs gesteld. wereldniveau, en goede primaire 'ontplooiing, effende functie, onderstaand adres. enendaal EN TRANSPORT eurs m/v Breda. Het werk bestaat uit rkomende werkzaamheden. :eur een heftruckcertificaat ervaring. U kunt zelfstandig verband. Deze baan is in ploe* 8 30, Millyjordans nstraat 38 werkers m/v Idonk. Je maakt goederen klaar dat het magazijn op orde blijft f nachtdienst. Heb je interesse.' baan voor langere tijd. 47, Anky Vissers I hoenreparatie m/v U hebt ervaring In de schoen intern opgeleid tot orthope- zljn er mogelijkheden op de Beide banen bieden goede 27 37, Yolanda Tobias nstraat 38 orbewerking/ U doet de voorbewerking van de normen. U krijgt een Interne iervoor hebt u een diploma erd, initiatiefrijk en gemoti- gendlenst Deze baan biedt zeer 'even. 27 37, Yolanda Tobias nstraat 38 A/CATERING /v zorgsector inTerheljden. U bent e samenstelling en bereiding va" rvoor hebt u ruime ervaring n en kooktechniek en bent u aring met verstandelijk gehandi- erktijden zijn van 14.00 tot I8.W 12 20, Sylvette van Zwol kenstraat 38 \T HET BETER GAAj AM ACHTER STAAT pESTEM Van onze verslaggever jjzendijke - De commissie voor de berinrichting van het gebied rond iek denkt voldoende argumenten jjj huis te hebben om een zo groot mogelijk draagvlak te krijgen voor je uitvoering van dit project. Het plan zorgt ervoor dat problemen ,0or betrokken landbouwers in ver band met de aanleg van de Wester scheldetunnel zoveel mogelijk wor den opgelost. Commissievoorzitter W. Gosselaar zei gisteren tijdens de presentatie van voorontwerp landinrichtingsplan voor het gebied rond Hoek. „Het tracé van de tunnel staat vast. De weg naar die tunnel snijdt door een aantal percelen. Dat is nadelig voor de landbouw. Wij dragen door middel van dit project op lossingen aan om de nadelige gevolgen weg te werken." Het gaat ruilen van grond door middel van een wettelijk plan van toedeling. Dit is bedoeld om versnippering van perce len door de aanleg van het tunneltracé tegen te gaan. Bij de herinrichting van de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen zorgt dat voor een hoop problemen. De landbouwverte- genwoordiging heeft zich inmiddels uit de commissie teruggetrokken omdat er mot is met de achterban. Gosselaar is niet bang dat de herinrichting van het gebied rondom Hoek eenzelfde lot be schoren zal zijn. „Beide projecten zijn niet met elkaar te vergelijken. In ons ge bied spelen een aantal belangrijke infra structurele werken zoals de tunnel, de komst van een nieuwe zeesluis en indus trie op de Westelijke kanaaloever. De landbouw krijgt hiermee te maken. Het landinrichtingsplan biedt oplossingen. Het is nog niet bekend hoe die infra structurele werken er precies uit komen te zien, maar wij wachten daar niet op. We gaan nu aan de slag. Anders zijn we te laat," meent Gosselaar. Gosselaar benadrukt dat veel aandacht wordt besteed aan voorlichting en in spraak. „Een aantal elementen uit het plan staat vast, zoals het plan van toede ling, maar over tal van andere zaken valt nog te praten. Zoals over de aanleg van bos en fietspaden." Het provinciaal bosplan gaat uit van de aanleg van 150 hectare bos in het gebied rondom Hoek. De commissie heeft 'slechts' 25 hectare bij de Braakmanbos- sen gepland. „We hebben immers met een bepaald budget te maken. Hierover zal ongetwijfeld nog een discussie plaatsvinden met de provincie." Gosselaar weet nog niet wat het econo misch rendement zal zijn voor de land bouwers. „We hopen dat in de loop van volgend jaar aan te tonen. We willen eerst alle wensen van de belanghebben den weten." Volgens H. Okma, secretaris van de com missie, kan er wellicht een sponsor wor den gevonden om het rendement voor de landbouw verder te vergroten. „Wellicht kunnen we een beroep doen op EU-gel- den. Wij leggen in ieder geval met het plan nu de basis." Om de mening van de achterban te pei len wordt uitgebreid voorlichting gege ven. De eerste bijeenkomst is woensdag 12 november vanaf 19.30 uur in restau rant Braakman. Daarna zijn er nog drie discussiebijeen komsten in november. OUD PAPIER - Gymnastiekvereni ging Thor haalt vandaag vanaf 9.00 uur oud papier op. NIEUWE BRIDGECURSUS - De IJzen- dijkse Bridgeclub begint met een nieuwe beginnerscursus bridge. De ze cursus is bestemd voor diegenen die eens een ander kaartsysteem willen leren. Belangstellenden kunnen telefo nisch contact opnemen met T. Wil- lemsen. ZATERDAG 25 OKTOBER 1997 C3 Westdorpe - Uit een winkel aan de Singel is deze week voor 18.000 gulden kleding gestolen. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Hulst - Een inwoner uit Clinge is vrijdagochtend zijn auto kwijtgeraakt. De wagen, een Peugeot 405 D turbu, stond ge parkeerd op de Paardenmarkt. Vogelwaarde - Bij een snel heidscontrole op de provinciale weg zijn donderdag 128 be stuurders bekeurd. Eentje reed 136 kilomter per uur, terwijl de toegestane snel heid tachtig kilometer per uur Zaamslag - Sjoelen, grabbelen, schieten. Dit zijn enkele van de activiteiten op de bazar, die 1 no vember gehouden wordt in 'De Rank' in Zaamslag. Bovendien is er een rommelmarkt en kunnen bezoekers in een loterij meedin gen naar een televisie en een we reldontvanger. De opbrengst van de bazar is be stemd voor de verbouwing van 'De Tuun', het liturgisch centrum van de hervormde kerk in het dorp. Geïnteresseerden kunnen van 10.00 tot 17.00 uur terecht in 'De Rank', Zaagstaat 2 in Zaam slag. Van onze verslaggever Middelburg - Jaarlijks drie tot vier (doorstartende onderne mers helpen. Met dat doel voor ogen is gisteren het zogenoem de Zeeuws Participatiefonds opgericht door provincie en ABN Amro-bank. Het fonds heeft momenteel een startkapitaal van een miljoen gul den. En als blijkt dat het een suc- is, bestaat volgens beleidsme dewerker W. Koch van de provin cie de mogelijkheid om het kapi taal te verdubbelen. Maar dan moeten de Zeeuwse politiek en de dank daar wel hun goedkeuring aangeven. Ondernemers met te weinig kapi- •al, maar wel goede en vernieu wende ideeën kunnen een beroep doen op een bijdrage als ze geen steun krijgen bij een normale Want bankdirecteuren vin- ct risico soms te groot, zeker ms zo'n ondernemer gebrek aan ®gen vermogen heeft waardoor «t risico van de bank niet is ge dekt, zei gedeputeerde D. Bruin ige gistermiddag bij de officiële tttroductie van het fonds. Koch heeft tot nu toe al een aantal ondernemers naar de mogelijkheden voor deelname aan het project geïnformeerd. Maar omdat het gisteren pas officieel van start ging zijn er nog geen concrete aanvragen ingediend. Via het Participatiefonds zijn le ningen mogelijk tussen ongeveer veertigduizend en driehonderd duizend gulden. Deelname van het fonds in het kapitaal van de onderneming is minimaal vijf en maximaal 49 procent. De instelling van het fonds past in het streven van de provincie de groei van de werkgelegenheid te bevorderen via het midden- en kleinbedrijf. P. van der Werf van ABN Amro verzekerde dat ondernemers die zaken doen bij andere banken ook bij het fonds terecht kunnen. „Wij hopen dat alle banken hun cliën ten ook naar het fonds verwijzen." w onze verslaggeefster vostburg - De autorijtest riamse vijftigplussers wordt ?e werd afgelopen maand in ostburg gehouden tijdens de 'gvande Ouderen. De organisa- Veilig Verkeer Nederland ae Stichting Welzijn West- eeuws-Vlaanderen, dachten 'Vankelijk het maximum aan- lnschrijvingen van zestig per- JJ» niet te halen, stn jeÉ>entfee' bleek waar, er ont- nJr Ze'k een wacbtlijst van tien onen en die is inmiddels ge- (broemrit) voor West-Zeeuws wegens succes herhaald. groeid tot achttien. Niet alleen door het autorijden, maar ook door het laten testen van ogen, reactievermogen en deelname aan een 'theorie-uur' kregen de deel nemers een beeld van hun huidige rijvaardigheid. Gezien de wacht lijst willen de organisatoren ko mend voorjaar de autorijtest 50- plus nog eens houden. Nu al kan daarvoor ingeschreven worden bij de Stichting Welzijn. Poule A: Dream-Veertig Plus 7-1, TAH-Doorzetters 6-2, Axel Uni- ted-Tefrent 6-2; poule B: Lappe- tem-Stramijntjes 8-0, Eikenhof- Graauwse Meppers, HAK-Vlas bloem 6-2, SAtramijntjes-Eiken- hof 3-5, Vogelvlucht 2-Graauwse Meppers 0-8; poule C: Doeterniet- toe-Axel 1 0-8, Perdaen-Optimis- ten 8-0, Perdaen-Team'86 3-5. Terneuzen - Bij de Terneuzen- se bedrijfsvolleybalcompetitie is de halve competitie ver speeld en kan de voorlopige stand worden opgemaakt. In de eerste klasse A delen Dees 1 en Broomchemie het herfstkam- pioenschap, beide met dertien punten. Het is lang geleden dat Dees 1 nog maar enigzins be dreigd werd, maar dat is nu an ders. In de eerste klasse B is Pannen- schuur de koploper en heeft de beste kansen, ook al is de voor sprong niet groot. NHI streekt in de tweede klasse A met kop en schouders boven de rest uit. In de derde klasse A heeft JTA nog geen enkel punt hoeven in te leveren en alleen Dees lijkt nog een bedreiging. In de derde klasse B staat de sleepboot- dienst URS trots aan kop. Dat is in al die jaren nog nooit voorgekomen. UITSLAGEN Eerste klasse A: V&V-Broomche- mie 0-2 (7-15, 14-16), Foaks 1- Dow 1 1-2 (15-13, 14-16, 3-5). Eerste klasse B: Pannenschuur- Aster 1 2-1 (15-8, 15-4, 10-12), Vervaet-PSOVZ 1 2-1 (15-6, 9-15, 14-5). Tweede klasse A: Meesen-Dow 2 2-1 (15-13, 12-15, 11-8), Deltan 1- Echo/Audio 2-1 (15-4, 15-7, 4-15). Tweede klasse B: Gemeente 1- A&A 2 0-3 (6-15, 11-15, 5-16), V&SH-PSOVZ 2 3-0 (15-2, 16-14, 15-12). Derde klasse A: VC Schelde-Cij- souw 0-3 (8-15, 4-15, 9-11), Zee land Seaports-Foaks 4 1-2 (15-13, 7-15, 8-11), Dow 3-Dees 2 0-3 (6- 15,3-15,13-15). Derde klasse B: URS-Auberge des Moules 2 2-0 (18-16, 15-9), B&S- Aster 2 0-3 (reglementair). STANDEN Eerste klasse A: Dees 1 6-13, Broomchemie 6-13, Foaks 1 6-10, Dow 1 6-9, CIS 6-9, V&V 6-6, A&A 1 6-1. Eerste klasse B: Pannenschuur 6- 14, De Pooter 6-11, Neelemans 6- 11, Foaks 2 6-10, Aster 1 6-8, Ver- vaet 6-6, PSOVZ 1 6-4. Tweede klasse A: NHI 6-16, Del tan 1 6-11, Dow 2 6-10, Echo/Au dio 6-9, De Hoop 6-8, Meesen 6-6, Tevore 6-3. Tweede klasse B: A&A 2 6-13, PS OVZ 2 6-12, Auberge de Moules 1 6-12, V&SH 6-9, Rabo 6-6, Deltan 2 6-6, Gemeente 1 6-5. Derde klasse A: JTA 6-18, Dees 2 6-15, Dow 3 6-11, Foaks 4 6-9, Zeeland Seaports 6-5, Cijsouw 6- 5, VC Schelde 6-1. Derde klasse B: URS 5-13, Auber ge des Moules 2 5-11, Foaks 3 5-8, Gemeente 2 5-6, Aster 2 5-5, B&S 5-2. Terneuzen - Aan de Technische Universiteit in Eindhoven is Erik Frederiksen uit Terneu zen geslaagd op het terrein van technische natuurkunde. Sas van Gent - Godelief Wil- lemse uit Sas van Gent is ge promoveerd tot doctor op een onderzoek naar een classifica tie van ongunstige gezins- en omgevingsfactoren. Ze stu deerde psychologie aan de Katholieke Universiteit Bra bant in Tilburg en werkt nu als wetenschappelijk medewerker bij het Trimbosinstituut in Utrecht. Van onze verslaggeefster Domburg - De Stichting Duinbehoud wil dat de jacht in het na tuurgebied de 'Manteling van Walcheren' vijf jaar wordt verbo den. Van onze verslaggever Itmeuzen - In verband met de sloop van zeven panden aan de Smidswal wordt de bewaakte fietsenstalling tijdelijk zo dicht mogelijk bij de Axelsedam geplaatst. De gemeente zoekt nog naar een definitieve locatie voor deze fietsenstalling. De voor keur van de verantwoordelijke medewerkers van deze stalling gaat uit naar een plaats aan de Herengracht. In afwachting hierop komt de sanering en herinrichting van de tuinen voor de komende kerstda gen af te ronden. Bij een ander deel van het terrein wordt een verontreinigd stuk grond niet gesaneerd. Deze grond wordt afgedekt met een betonnen plaat waarop dan kan worden ge bouwd. Volgens de gemeente kan de verontreinigde grond op geen enkele manier nog schade berok kenen. Op het na de sloop vrijkomende terrein wordt opnieuw gebouwd. Daarbij is rekening gehouden met de wensen die omwonenden tijdens een informatie-avond naar voren hebben gebracht. Het gaat om bergingen, ruimten voor containers, magazijnen en een stallingsruimte voor auto's. De plannen voor nieuwbouw worden zo snel mogelijk uitgewerkt. De te slopen panden zijn door de gemeente aangekocht vanwege de bouwvallige staat. De panden zijn bovendien bouwkundig wei nig waardevol. Ook een deel van èdt ook een sanering plaats van de, iiplerjng wordt, de komende rerontreinigde grond. weken vernieuwd en aangepast. Eerder onderzoek wees uit dat op Het verkeer in de nabijheid zal sommige plaatsen, in achtertui- weinig hinder ondervinden van de werkzaamheden. De overlast wordt volgens de gemeente tot een minimum beperkt en het hele terrein wordt met bouwhekken afgezet. Het hele project kost naar schatting negen ton. De pro vincie betaalt een aanzienlijk deel van deze kosten. fietsenstalling tijdelijk bij de Axelsedam te staan. We uillen de service van de bewaak te stalling blijven bieden," aldus ten medewerker van de gemeen te, De medewerkers van het Terneu- zense OMNI-project worden tij delijk ondergebracht in sporthal Oude Vaart. Ook zij moeten op zoek naar een andere plek in ver band met de sloop van de panden. De gemeente hoopt zo snel moge lijk een definitieve locatie voor deze medewerkers te vinden. De sloop van de panden aan de Smidswal begint maandag 27 ok tober en is onderdeel van het stadsvernieuwingsplan. Reeds terder werden in dit gebied drie panden gesloopt, waaronder de bekende 'Blauwe Deur'. In en op enkele panden wordt eerst asbest verwijderd. In het voorjaar van '98 kan waarschijn lijk opnieuw worden gebouwd, het slopen van de panden nen aan de Burg. Geillstraat, ioor vroegere bedrijfsactiviteiten ernstige bodemverontreiniging is ontstaan. Van drie tuinen wordt de vervuilde grond afgevoerd en schone grond opgebracht. Daar na worden die tuinen heringe- ncht. Er wordt naar gestreefd de De renovatie van de voormalige aanleunwoningen in Aardenburg is in volle gang. Van onze verslaggeefster Aardenburg - De voormalige aanleunwo ningen van verzorgingshuis Coensdike aan de Boelaertstraat in Aardenburg worden gerenoveerd tot moderne appar tementen. De Algemene Woningstichting Zeeuws- Vlaanderen nam de zestien woningen over van de Stichting Coensdike nadat de bewo ners van het verzorgingshuis verhuisden naar het nieuwe woonzorgcentrum. Bij het nieuwe Coensdike zijn ook aanleunwoningen ge bouwd zodat de 'oude' overbodig werden. De woningstichting laat de zestien wooneen heden voor een groot deel opknappen. De ap partementen staan inmiddels te huur voor 525 gulden per maand. „De woningen dateren uit 1967 en waren toe aan een opknapbeurt. Zowel de binnen- als de buitenkant wordt ge schilderd, er wordt centrale verwarming geïnstalleerd en de plafonds worden ver- In deze periode wil de stichting onderzoeken welke dieren schade aanrichten, hoe groot die schade is en of dat probleem op een an dere manier kan worden opge lost. „Het is niet eens bekend hoeveel dieren er zijn. De jagers meten dat naar het aantal dieren dat zij hebben geschoten. Zo'n "'onderzoek' is natuurlijk niet be trouwbaar en ook niet objectief," zegt J. A. Van Vliet, beleidsmede werker van Stichting Duinbe houd. „In vijf jaar krijgen we een rede lijk beeld van de populatieont wikkeling van de dieren." De vergunning geeft toestemming te jagen op damherten, reeën, konij nen, hazen en fazanten in het ge bied. De stichting is al aan het begin van de jaren negentig een proces begonnen tegen het Rij, over het verlenen van jachtvergunningen. Volgens Van Vliet heeft de pro vincie Zeeland, die hiervoor sinds januari vorig jaar de verantwoor ding heeft, zelf gevraagd om een dergelijk voorstel. „We hebben al eerder een soortgelijk idee geop perd, maar daar is de provincie niet op ingegaan. Nu is het proces allang bezig, dus zijn ze tot meer bereid." Het is onduidelijk wie moet op draaien voor de kosten van de eventuele schade aan de omlig gende landbouwgronden en de alternatieve methode voor scha debeperking. „Het gaat hier om een proefproject met een lande lijk belang. Daarom zou er een apart potje voor het project moeten komen," aldus Van Vliet. (ADVERTENTIE) Door Mare Buise FOTO WIM KOOYMAN Populatie van eekhoorns neemt toe. jurek chomicki lager al verdwenen is. Daarom krijgt men ze over het algemeen weinig te zien. In het voorjaar kan het gebeu ren dat ze niet aan de haal gaan, maar juist driftig schette rend vlakbij op een tak gaan staan dreigen. U kunt daarbij nog een dennenappel naar uw hoofd krijgen ook. Maar ja, me neer is dan ook gestoord bij zijn hofmakerij tegenover een blom van een eekhoornmeisje en wie wil er dan niet even giftig wor den? Als men ook te dicht bij zijn jongen komt, wordt onze eekhoornman soms helemaal hysterisch. Nest Heeft meneer eekhoorn zich een wijfje veroverd dan moet er een nest gebouwd worden. Dikwijls wordt voor de fundatie een oud kraaiennest gebruikt, maar hij deinst ook niet terug voor com plete nieuwbouw. Het resultaat is een keurig bolvormig bouw sel, dat in een vork van een tak rust vlak bij de stam. De hoofd ingang zit aan de onderkant; aan de kant van de stam be vindt zich de achterdeur, ofwel nooduitgang. Die is in sommige streken van ons land geen overbodige luxe. Zijn grootste vijand is daar de boommarter, maar die komt in het Zeeuwse niet voor. Het nest wordt netjes gevoerd met mos en wol van de eigen vacht. Twee keer per jaar werpt moeders daar haar drie tot zeven jongen. Aanvankelijk zijn ze kaal en blind, net als pasgeboren ko nijntjes, maar na een week of vier klitnmen de kleintjes al vrolijk rond. Na acht weken zijn ze bijna niet meer van de ouders te onder scheiden, maar zijn ze nog bij zonder speels. Soms kunnen we ze in spiralen om bomen heen zien schieten en van kruin tot kruin springen, waarbij spron gen van vijf meter niet tot de zeldzaamheden behoren. Tij dens die capriolen krijsen ze als een bende kwajongens, 's Winters dient het nest als een schuilplaats tegen de kou en wordt de nooduitgang dichtge- stopt zodat het niet kan toch ten. De voordeur gaat eveneens vaak dicht. Ze liggen dan met een paar tegelijk lekker in het warme nest te dutten. Op gere gelde tijden worden ze wakker en zoeken hun in de zomer aan gelegde voorraden eikels en beukennootjes op. Die kunnen ze maar al te vaak niet terug vinden, zodat in strenge win ters heel wat eekhoorns het loodje leggen. nieuwd," vertelt J. Koole namens de Algeme ne Woningstichting. Het is niet de bedoeling dat er alleen ouderen in de appartementen komen wonen. „Nee, we richten ons op een bredere doelgroep. Ook jongeren die samen willen wonen, kunnen hier goed terecht," aldus Koole. Inmiddels zijn er acht wooneenheden hele maal opgeknapt. Koole verwacht dat de reno vatie nog tot half november duurt. Inmiddels zijn er drie appartementen verhuurd. LAATST KWAM het gesprek weer eens op eekhoorns en met name over de toename ervan. We beginnen het al 'gewoon' te vinden, zo'n melding van een eekhoorn. Vooral in de beide waterwingebieden van St.-Jan- steen en Clinge worden ze de laatste paar jaar met de regel maat van de klok gezien. Vraatsporen op dennen- en sparrenkegels zijn alom aanwe zig en er is sprake van repro ductie. Kortom het lijkt erop dat in deze twee gebieden een kleine, doch levensvatbare po pulatie is ontstaan. Daarbuiten neemt het aantal meldingen eveneens gestaag toe, vooral uit de grensstrook met België, zoals in Zuiddorpe, Overslag, Koewacht, Zand straat en Heikant. Het gaat daar niet om zomaar wat losse fragmentarische waarnemin gen, maar om dieren die soms al enkele jaren aanwezig zijn en zich mogelijk ook voortplanten. Meer noordelijk, dus verder weg van de grens, worden nu en dan ook al eekhoorns gezien. Tot nu toe zijn dat steeds een lingen gebleken, mogelijk aan het zwerven geraakte jonge die ren: Axel, Terhole en Hulst. Verborgen Eekhoorns brengen het grootste deel van hun leven tussen de takken van de bomen door, waar ze een verborgen leven leiden. Het actiefst zijn ze in de vroege ochtenduren en 's avonds. Als ze gestoord worden verbergen ze zich meteen ach ter een boomstam, waar ze her haaldelijk even achter vandaan gluren om te kijken of hun be-

de Stem | 1997 | | pagina 21