DE STEM Ziekenhuis iferkt al aan netwerk - Univé, in de buurt voor alle zekerheid! fotariële fout oorzaak vertraging verkoop oude Coensdikegebouw Bezoeker verheffen tot waar kunstwerk 4J3este jasser wint driehonderd 'Platteland leefbaar houden voor ouderen' Meer hulp nodig voor familie gehandicapten 'Hogere benzine-accijns slecht voor emancipatie' OZ-directeur mist informatie' Diefstal üij Kunstuitleen in Terneuzen Ondernemersvereniging Axclusief houdt eerste aardappelschilcompetitie Van Gelder wijst op belangrijke bijdrage woningbouwverenigingen C1 Conclusie stichting na onderzoek Omroep Zeeland nu ook op tv! Kanaal 6 Zekatel Brillenkoster op tv bij AYS Onderscheiding voor A. Joossen in"'MIDDE TTNTVE^ Zeeland onze verslaggeefster jdenburg - Het oude Coensdikege- aan de Bootstraat in Aarden- ,liad allang verkocht moeten zijn „'proverko Bouwgroep. Maar door 5 fout van de notaris is de koop aandenlang vertraagd en wordt de jepas volgende week gepasseerd. Het gebouw aan de Bootstraat was eigen dom van de Stichting Coensdike. Tussen deze stichting en Proverko was een voor lopige koopovereenkomst getekend. Maar aangezien de stichting Coensdike begin dit jaar is opgegaan in de stichting Thuis zorg kon de definitieve koop niet door gaan omdat de stichting Coensdike name lijk niet meer bestond. De notaris had dit over het hoofd gezien. „Het was de bedoeling dat het pand vlak na de verhuizing in juni al van eigenaar zou wisselen, maar door deze notariële fout heeft het allemaal veel langer ge duurd," stelt L. de Baere, hoofd admini stratie van Coensdike. „De Stichting Coensdike moest (tijdelijk) opnieuw wor den opgericht om de koop alsnog door te laten gaan. Hierdoor werd het er niet echt duidelijker op maar inmiddels is het gere geld en kan Proverko het pand overne men." Proverko wil het voormalige bejaarden huis slopen om er vervolgens apparte menten neer te zetten. De gemeente Sluis- Aardenburg heeft inmiddels een bouw vergunning verleend aan de bouwgroep. ponze verslaggever neuzen - Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is een heel eind soiderd met de vorming van een netwerk met thuiszorg, jsartsen en verpleeghuizen om een zo'n goed mogelijke in- en Istroom van patiënten te realiseren. Tevens wordt de al in gezette samenwerking met Belgische ziekenhuizen in je en Gent steeds verder uitgebouwd. nplicaties, zoals bv len het laten afweten. I noodzakelijk. ./diabetes en bijkomende] tra zetje in de rug. Iplicaties. fel: (033) 46 22 055. Irving en -besteding. Earaaekers, directeur Patiën- uzorg van Ziekenhuis Zeeuws- kinderen, reageert hiermee op e:advies van directeur E. Boer uOZ Zorgverzekeringen. Boer ipt het ziekenhuis op snel dui dt afspraken te maken om de (tast van het ziekenhuis veilig tellen. m onwaarheden W verhaal van Boer bevat wei- I onwaarheden. Wij zijn echter ver in het maken van deze itende afspraken in de vorm zeen netwerk. Dit staat al voor ijroot deel op de rails. Als Boer inet doet alsof hij komt met een itnkelend nieuw plan schort Stem aan informatie," meent taaekers. Boer is ook ongerust e gevolgen van een uit- van het Europees Hof in iiaatsburg. Die maakt het moge- ji dat Nederlandse patiënten in k nabije toekomst hun heil zoe- fflin het buitenland. Boer meent tam dat zo snel mogelijk het met de Belgische zieken- sizen moet worden gestart om te rtomen dat Ziekenhuis Vlaanderen straks bijna meer krijgt. En dat «het einde kunnen betekenen a het Zeeuws-Vlaamse zieken- '«neuzen - Een winkel in de poidstraat kreeg deze week tekeer ongewenst bezoek. De e keer werd de etalageruit neid en een jack ontvreemd, 'e keer, in de nacht van g op vrijdag, werd de Mniit eruit gehaald. De eige- moet nog kijken of er iets pwsch-Vlaanderen :t. Hierbij ko- r, snelheid, techni- igezet. Verkeersveilig!'? lar. de nieuwe tek- Zeeuwsch-Vlaande- zijn, wij stellen uw ,ch-Vlaanderen. Dit ials: Spreekt de kwartaal ontvangt uit rollen epn aantal /er heel Zeeuwsch- Van onze verslaggever taneuzen - Voor bezoekers aan de Kunstuitleen in Terneu- bestaat dit weekeinde de mogelijkheid om te worden roheven tot kunstwerk. jfonstleners kunnen zich van- ®ag tussen 9.00 en 12.00 uur •ten fotograferen door de taneuzense fotograaf/kun stenaar Johan Klein. Dit kan op twee verschillende manie- J® gebeuren: heel afstande- 'ijk of juist heel intiem. Het '«g van de kunstenaar bepaalt ™e iemand eruit ziet: koel en ««bewogen of juist levendig en etrokken. Het is in ieder ge- >a' de bedoeling van de foto- Staaf om 'zo dicht mogelijk op f van de geportretteerde «gaan zitten'. e' foto-project vindt plaats 111 het kader van het vijfen- mtigjarig jubileum van de tehting Kunstuitleen Zee tel. Op de Dag van de Kunst- wen (zaterdag 1 november) orden de foto's gepresen- l he Terneuzense wet- ouder P. Hamelinck van on- 5 aiadere cultuur, overhan gt de eerste portretten aan e ^fotografeerde bezoekers. m van de Kunstuitleen is «teen ook de afsluiting van e lu"ileumweken. Elke vesti- »iagvan de Kunstuitleen heeft tot 1 november een tentoon stelling van een fotograaf. In Terneuzen is momenteel werk te zien van de eerder genoem de Klein. Eveneens in het ka der van het jubileum is aan drie Zeeuwse kunstenaars een speciale opdracht verstrekt. Annelies Planteijdt maakte een sieraad, Harry Vandevliet een wandconsole en Ben Slee- uwenhoek een sculptuur. Elk van de kunstwerken is in een oplage van vijfentwintig exemplaren gemaakt en is voor een speciale prijs te koop voor kunstleners. Nieuwe abonnees, maar ook trouwe klanten, krijgen een jubileum- multiple in de vorm van een porseleinen afgietsel met daaraan een gouden paletje. Het is in opdracht van de Kunstuitleen gemaakt door Rob Brandt. De vestiging in Terneuzen, in het gebouw van de Openbare Bibliotheek, is open op woens dag en donderdag van 13.00 tot 17.00 uur, op vrijdag van 13.00 tot 20.30 uur en op za terdag van 9.00 tot 12.00 uur. huis. „Kijk, zowel Boer als wij we ten nog weinig wat de uitspraak zal betekenen voor de ziekenhui zen. Dat zien we wel," reageert Ramaekers. „We werken in ieder geval al samen met de ziekenhui zen in Gent en Brugge en bouwen die samenwerking verder uit. Wij blijven ons inzetten voor de Zeeuws-Vlamingen. Daar ligt on ze eerste prioriteit. Wij hoeven ons niet te schamen over de kwaliteit van de gezondheidszorg in Zeeuws-Vlaanderen. Die is zon der meer goed te noemen. Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen doet het maximale binnen het budget." Beter De al in gang gezette vorming van het netwerk vloeit voort uit het advies van de zogenaamde Com missie van Wijzen die een rapport samenstelde over de toekomst van de gezondheidszorg in Zeeuws- Vlaanderen. „Daarmee zijn we aan de slag gegaan. Diverse sa menwerkingsprojecten zijn al op gestart of beginnen binnen afzien bare tijd. Uiteraard kan de sa menwerking met de Belgische zie kenhuizen beter. Dat beseffen we. Wij hebben regelmatig overleg met de ziekenhuizen in Gent en Brugge om die samenwerking nog beter te stroomlijnen." De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme in Oostburg heeft in middels schriftelijke vragen ge steld aan het college over de uitla tingen van Boer. De fractie vraagt zich af of het ziekenhuisbestuur niet ondoordachtzaam te werk is gegaan met de afslanking van het Antoniusziekenhuis in Oostburg. D&T vraagt derhalve aan het ge meentebestuur zo snel mogelijk contact op te nemen met de desbe treffende instanties. Winnaars zijn er altijd bij de wedstrijd in Axel: geschilde aardappels mogen de deelnemers meenemen. FOTO CAM1LE SCHELSTRAETE Van onze verslaggeefster Axel - „Doet u maar mee! Binnen vijf minuten zo veel mogelijk piepers jassen. De geschilde aardappels mag u houden. De beste jasser kan driehonderd gulden winnen Kom op, moedig ze aan." De omroeper van de aardappelschilwed strijd op de markt in Axel zweept het publiek op. Voor een drankwinkel in Axel staan twee grote weegschalen op een lange tafel. Twee deelnemers zijn ingespannen bezig de aard appels zo snel mogelijk van hun jasje te ont doen. De, soms dikke, schillen vallen snel achter elkaar in de vuilnisemmer. Bij de stand staan grote zakken met aardappelen. De tafel is omringd door enkele tientallen toeschouwers, de meesten met de fiets in de hand. Zo nu en dan roepen ze kreten in de richting van de 'jassers' om ze aan te moedi gen. De eerste Zeeuwse aardappelschilcom petitie is een initiatief van ondernemingsor ganisatie Axclusief. Volgens mede-organisa tor Peter van Eijl is het piepers jassen voor herhaling vatbaar. „Het eerste half uur heb ben al veertien mensen meegedaan, dat is bo ven verwachting. Bovendien is hier zaterdag markt, dus dan zal het nog drukker zijn." De ondernemers willen door middel van dit soort activiteiten Axel promoten. „Elk kwar taal zetten we iets op touw. Als mensen vaker naar Axel komen, is dat ook goed voor de on dernemingen hier." Nico van der Plas schilt de piepers ontspan nen. Hij zal dan ook geen winnaar worden, hij komt niet verder dan ruim twee kilo. De Axelaar was gisteren één van de weinige mannen die de strijd aanging. „Ik kan het ook," zegt Nico. „In het leger moest je aard appels schillen ais je straf had, dus dat heb ik al vaker gedaan." Twee gepensioneerde makkers uit het Bel gische Zafelaere zijn blij verrast op hun fietstocht door deze 'schone streek'. Zij ken nen de term piepers jassen niet. „Wij noemen dat in België aardappels schillen." Zelf wil Valére van de Sompel niet aan de wedstrijd meedoen. „Ik heb nog nooit aardappels ge schild, dat doet mijn vrouw altijd," zegt hij lachend. „Maar ik was wel af hoor en ik stof zuig." Zijn maat springt voor hem in de bres. „Hij is een hele goede huisvader, schrijf dat maar op." Eind dit jaar komt de aardappel weer cen traal te staan. Dan reikt Axclusief de 'Gou den Aardappel' uit. Via de Zeeuwse media kunnen de inwoners van Axel bepalen wie van de genomineerden recht heeft op deze 'trofee voor verdiensten'. Van onze verslaggever Axel - De woningbouwvereni gingen in Zeeland kunnen een belangrijke bijdrage leveren in het leefbaar houden van het platteland voor ouderen. Dat betoogde de Commissaris van de Koningin in Zeeland, W. van Gelder, gisteren op het sympo sium over ouderenhuisvesting in Axel. De studiebijeenkomst, met toe spraken van onder meer staatsse cretaris Tommei (Volskhuisves- ting), vond plaats voor de officië le opening van seniorencomplex De Weistede in Axel. Het sympo sium vormde tevens het hoogte punt van de viering van het vijf tigjarig bestaan van de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouw Vereniging (RZVW). De RZVW koos ouderenhuisvesting als the ma voor het symposium omdat ouderen voor de corporatie de ko mende jaren een belangrijke doel groep zijn. Van Gelder presenteerde in Axel de discussienota 'Het koren grijst', opgesteld door de provin ciale welzijnsinstelling VMC Zee land. Met de nota wilde de com missaris de aanzet geven voor een nieuwe benadering van leefbaar heid in kleine kernen en hoe je in de dorpen oud kunt worden. Van Gelder noemde het voor de leefbaarheid noodzakelijk dat de woningbouwverenigingen hun voorraad huurwoningen in de dorpen goed op peil houden en vooral geschikt maken voor oude ren. Hij riep de corporaties in dat verband op de staatssecretaris van Volkshuisvesting 'zo snel mo gelijk van zijn centen af te hel pen'. De commissaris doelde op het Opplus-budget dat de be windsman in zijn begroting voor het komende jaar heeft opgeno men om oudere seniorenwonin gen aan te passen aan de moderne eisen. De rol van de woningcorporaties is zo belangrijk omdat uit onder zoek is gebleken dat het woning- bezit onder ouderen met het toe nemen van de leeftijd vermindert. Ze zien op tegen de noodzakelijke aanpassing van het huis, of heb ben moeite met het onderhoud van woning en tuin. Een deel van de ouderen kiest er dan ook voor de eigen woning te verruilen voor een huurhuis. En omdat de dor pen door de bank genomen niet veel huurwoningen tellen en die vaak ook niet geschikt zijn voor I I I I I ZATERDAG 25 OKTOBER 1997 De bewoners van Coensdike zijn afgelo pen juni verhuisd naar het nieuwe woon zorgcentrum Coensdike aan de Gaaipers- wei in Aardenburg. Het oude gebouw staat dus al enige maanden leeg en is al meerdere malen doelwit geweest van in brekers. Ook klagen omwonenden over il legale vuilstort op het terrein en drugs overlast. Van onze verslaggever Middelburg - Een hogere benzine-accijns is slechts voor de emancipatie van de Zeeuwse vrouwen die op het platteland wonen. Want emancipatie staat of valt met het ter beschik king staan van efficiënt vervoer. En daar ontbreekt het in Zeeland aan. Het Platform Zeeuwse Vrowuenraad schrijft dit aan milieu-mi- nister De Boer. En ze vrezen dat het nog slechter wordt. In die brief wordt dan ook gepleit voor het niet verhogen van de benzine-accijns. Want zeker als de plannen van de Nederlandse Spoorwegen doorgaan om de verbindingen met de kleine centra drastisch te verminderen wordt het gebruik van de auto in lande lijke gebieden 'helaas opnieuw een noodzaak'. „Daar komt bij dat het autobezit- en gebruik nu al voor velen een grote last is," aldus het Platform. „Verhoging van de benzine-accijns zal de zware lasten nog sterker vergroten en er is in onze provincie geen alter natief." Ook het verenigingleven en sportbeoefening zijn volgens de brief schrijvers ondenkbaar zonder effiënt vervoer. „In landelijke ge bieden is de fiets, gezien de grote afstanden, geen redelijk alter natief." Van onze verslaggever Goes - Lichamelijk gehandicapten zullen in de nabije toekomst langer thuis blijven en daar verzorgd moeten worden als gevolg van de invoering van het persoonsgebonden budget. ouderen, moeten ze noodgedwon gen naar de stad verhuizen. RZVW-voorzitter A Sponseleer bediende de commissaris al voor die zijn toespraak had gehouden op maat. Sponselee gaf in zijn in leiding aan dat de corporatie van plan is de komende jaren werk te maken van de verbetering van de bestaande ouderenwoningen. Daarnaast richt de aandacht van de RZVW zich ook op andere fronten (nieuwbouw) op deze groep. De woningbouwvereniging let niet alleen op de ouderenwo ning als bouwsel, maar schenkt ook aandacht aan factoren als so ciale veiligheid, woonomgeving en zorgbehoefte van de ouderen, aldus de voorzitter. ZIE OOK ZEELAND - C4: Zeeuwse ouderen op de barricaden Ouders of andere familieleden zullen dan ook steeds vaker een beroep doen op mogelijkheden voor dagbesteding of verblijfs mogelijkheden die het gezin kun nen ontlasten. Bovendien zal er meer psychoso ciale hulp nodig zijn voor het ge zin, aldus een onderzoek naar 'de toekomst van wonen en dagbe steding van lichamelijk gehandi capten'. Het rapport werd gister middag in Goes aangeboden aan gedeputeerde G. de Kok bij de of ficiële opening van het stafbu reau van de stichting Zorg Licha melijk Gehandicapten. Het rap port is opgersteld in opdracht van de stichting. Volgens de onderzoekers is het aantal plaatsen voor wonen (ge zinsvervangend tehuis) en dagbe steding voor gehandicapten in Zeeland redelijk berekend op de toekomst. Zeker in Zeeuws- Vlaanderen waar de capaciteit slechts licht moet stijgen om te voldaan aan de vraag tot 2010. Alleen als de stichting ook men sen ouder dan 65 jaar moet op vangen is er forse uitbreiding van de capaciteit nodig. Want ze zorgt nu voor opvang voor gehan dicapten tussen de 18 en 65 jaar. De Bevelanden heeft zelfs een overcapaciteit. Een aanbeveling luidt dan ook om een deel van de Bevelandse capaciteit over te he velen naar vooral Walcheren en Schouwen Duiveland want daar zijn te weinig plaatsen. Uit het onderzoek blijkt dat de helft van de gehandicapten die geplaatst willen worden in een gezinsvervangend tehuis binnen anderhalf jaar een plaatsje heeft. Dit is te lang, zo luidt een conclu sie. „Zeker als bedacht wordt dat de andere helft nog langer moet wachten." Driekwart van de kan didaten voor dagbesteding heeft binnen één jaar een plaats. „Een acceptabele score." Ook wordt opgemerkt dat sociale werkplaatsen in de toekomst steeds minder gehandicapten op (ADVERTENTIE) Uzendijke - De regionale Vlaam se omroep AVS zendt vandaag om 18.30 uur in het programma Uit Vrije Wil een reportage uit over het werk van brillenkoster Jacques van Voorenberghe uit IJ- zendijke. Het programma be steedt aanmdacht aan zijn werk als koster, maar ook aan zijn in zamelingsacties van brillen en vi trage voor Ghana en andere Der de Wereldlanden. de loonlijst zullen zetten omdat ze steeds hogere eisen zullen stel len aan hun medewerkers. Die af vallers zullen dan ook een beroep doen op dagvoorzieningen. (ADVERTENTIE) -y - i -BRED BREDA Univé Breda, Van Goorstraat 1, tel. (076) 531 54 44 ETTEN-LEUR OVM Univé West-Brabant, Markt 85, tel (076) 504 00 49 GROEDE O.B.M. Groede, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65, O.B.M. Terneuzen, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65 MIDDELBURG Univé Zeeland, Molenwater 49, tel. (0118) 62 96 55 WOUW OVM Univé West-Brabant, Markt 5, tel. (0165) 30 15 05 VERZEKERINGEN E J V/ J Daar plukt de vruchten van! Méér weten over Univé?~Kom eens langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. o Lintje voor A. Joossen uit Kloosterzande. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Axel - A. Joossen (60) uit Kloosterzande, voormalige waarnemend directeur van de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging (RZVW), is gistermiddag on derscheiden in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Th. Steenkamp van de gemeente Hontenisse speldde hem de koninklijke ver*" sierselen op tijdens het sympo sium over ouderenhuisvesting dat de RZVW ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan hield in De Halle in Axel. Joossen trad in 1967 in dienst als hoofd technische dienst van de toenmalige Katholieke Zeeuw- sch-Vlaamse Woningbouwvere niging, de tegenwoordige RZVW. Na het vertrek van de toenmalige directeur was hij van 1992 tot en met 1994 waarnemend directeur van de corporatie. Bij een reorga nisatie in 1996 werd hij benoemd tot adjunct-directeur. Joossen ging in april dit jaar vervroegd met pensioen. De voordracht voor de koninklij ke onderscheiding schetst Joos sen als iemand die meer tijd en energie in zijn functie heeft ge stopt dan redelijkerwijs van hem mocht worden verwacht. Daar naast was en is hij op uiteenlo pende andere maatschappelijke terreinen verdienstelijk. Zo is hij sedert 1977 secretaris van de af deling Oost-Zeeuws-Vlaanderen van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging. Sinds 1980 is Joossen verder bestuurslid van Huize St. Antonius te Klooster zande, vanaf 1990 bekleedt hij het voorzitterschap van dat be stuur. Daarnaast is hij nog bestuurslid van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Hontenisse. Ten slot te maakt hij deel uit van het alge meen bestuur van het waterschap Hulster Ambacht, waar hij de ca tegorie gebouwd voor het district Hontenisse vertegenwoordigt.

de Stem | 1997 | | pagina 17