WILLEMSEN opties, Toekomst De Honte onzeker Eis van 13 jaar tegen Trudy J. Winstexplosie Philips in derde kwartaal 111 Koersval op effectenbeurzen 'Cafés verkopen kraanwater als bronwater' Tekort van duizenden banen dreigt in gezondheidszorg DE STEM OZ: 4Samenwerking zoeken' AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N abaksfabrikant lanceert ookloze sigaret Roda JC zet stap naar kwartfinales in Europa Cup 2 Hoger beroep zaak Robin Bogers Minekraanwater oODGIETERS-INSTALLATIEBEDRIJF PLISTRIEWEG 9. 4538 AG TERNEUZEN. TEL. 0115-694173 DE STEM 137e JAARGANG D66: 'Gekozen premier breekpunt' PAGINA Lage opkomst verkiezingen in Algerije PAGINA Krajicek binnen uur klaar met Sampras PAGINA Glenn Helder kiest weloverwogen j voor NAC Overname pand Drie Ambachten voor 1,7 miljoen PAGINA Nachttarief WOV twee keer dagprijs PAGINA Iversum (anp) - De cineast Bert itra is gisteren op 81-jarige ijd overleden in Hilversum, ij was al enige tijd ziek. ïjubekendste films zijn Fanfare j, Glas (1960), Bij de beesten i-72) en Dokter Pulder uit papavers (1975). Haanstra !g in totaal 78 filmonder- h'eidingen, waaronder een Os- voor Glas. Hij kreeg tevens lar-nominaties voor Alleman W) en Bij de Beesten af. Vorig j de Oeuvreprijs Ne- rlands Fonds voor de Film. [OPGIDS - D1 ifertHaanstra was mild observator York (rtr) - De Amerikaanse .fabrikant Philip Morris binnenkort een rookloze siga- op de markt brengen. De ta- zit in een klein doosje. Wan de roker aan het doosje igt, ontbrandt de tabak, die arna meteen weer dooft. Zo lende produceert het geval nau- elijks rook, luchtjes of as. lechts de rook die wordt uitge ven, komt vrij. b voorlopige werknaam voor el product is Accord. Philip bms gaat er speciale sigaretten produceren, die smaller en Verzijn dan de reguliere soort. e zijn ook ultralicht: 3 milli- Mteer en 0,2 milligram nicoti- 1 Ongeveer tien jaar geleden «tl al eens geëxperimenteerd tt de rookloze Premier-sigaret, ie smaakte echter niet erg en de Mng verdween geruisloos. (ADVERTENTIES) noorschot mode V—°f- Brabersstraat 6. Roosendaal I crrofid. Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Van onze verslaggever Terneuzen/Breda - Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, met De Honte in Terneuzen als belangrijkste locatie, moet snel sluiten de afspraken maken met de eerstelijns gezondheidszorg (thuis zorg, huisartsen, verpleeghuizen) over in- en uitstroom van pa tiënten. Bovendien moet het samenwerking zoeken met Bel gische ziekenhuizen. Dat is volgens directeur E. Boer van OZ Zorgverzekeringen - marktleider in Zeeuws-Vlaanderen - noodzakelijk voor het voortbestaan van de instelling. Boer is ongerust over de gevolgen van een uitspraak van het Euro pees Hof in Straatsburg. Die maakt het mogelijk dat Neder landse patiënten in de nabije toe komst hun heil zoeken in het bui tenland. Het ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren zit daardoor straks in een moeilijke positie. Het moet op boksen tegen meer ziekenhuizen, meer dokters en het niet bestaan van wachtlijsten in België. „In ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren wordt uitstekende medische hulp geboden," aldus Boer. „Om er goed te kunnen blijven wer ken, is een constante patiënten- stroom noodzakelijk. Anders komt de instelling in een fatale neerwaartse spiraal terecht: min der patiënten, minder geld, min der zorg, minder patiënten. En dan is het snel einde verhaal." Het overleg met de Belgische zie kenhuizen moet volgens Boer op korte termijn worden gestart. Hij wijst op het feit dat dit jaar al zo'n vijftig vrouwen uit West- Zeeuws-Vlaanderen in Belgische ziekenhuizen zijn bevallen, om dat heropening van de afdeling obstetrie in het Antoniuszieken- huis in Oostburg niet mogelijk is. Voor OZ Zorgverzekeringen was dat aanleiding om verplicht ver zekerde vrouwen uit West- Zeeuws-Vlaanderen voorlopig toestemming te geven in het dichtstbijzijnde Belgische zie kenhuis te bevallen. Boer: „De patiënt vraagt kwali tatief goede zorg op bereikbare afstand, wil door artsen en ver plegend personeel goed bejegend worden en wil geen wachttijden. Nogmaals, De Honte is een prima ziekenhuis. Als daarnaast een goede zorgketen wordt opge bouwd, in samenwerking met huisartsen, thuiszorg en ver pleeghuizen, dan bied je kwali teit en kan de regio Zeeuws- Vlaanderen zijn eigen ziekenhuis behouden." Volgens Boer is behoud van een eigen ziekenhuis voor de regio es sentieel. „Het buitenland moet De Mitsubishi Galant sedan. Compleet vanaf 46.995,-. Standaard al met o.a. ABS, 2 airbags en vanaf de GLS met volautomatische airco. De keus blijft: een 2.0 liter, 2.5 liter 24 kleppen V6 benzine motor of 2.0 liter turbodiesel met inter- cooler. straks niet de gezondheidszorg in Zeeuws-Vlaanderen regelen. En ik denk ook aan de werkgelegen heid." ZIE OOK ZEELAND - C3: 'Ziekenhuis moet veel meer de boer op' Ljubljana (anp) - Roda JC gaat 'overwinteren' in de Europa Cup 2. Deelname aan de kwartfinales in maart moet formeel nog wel worden bekrachtigd op 6 novem ber in de thuiswedstrijd tegen NK Primorje Ajdovscina. Mis gaan kan het bijna niet meer. De Nederlandse bekerwinnaar won gisteravond in de Sloveense hoofdstad Ljubljana de eerste wedstrijd van de tweede ronde met 2-0. De doelpunten waren van Lawal en Van Houdt. De winnende score was meegeno men. Roda JC zocht in Ljubljana een goede uitgangspositie voor de thuiswedstrijd en kwam er maxi maal uit. De tegenstander was inderdaad zo zwak als verwacht. ZIE SPORT-B1 Inwoners van Hongkong volgen op een monitor in een bank de vrije val van de aandelenkoersen op de beurs van de voormalige Britse kroonkolonie. De index kelderde uiteindelijk ruim tien procent, de sterkste daling ooit van de beurs in Hongkong. Ook de effectenbeurzen in Amsterdam en New York werden in de val meegesleept. OP ECONOMIE - A6: Paniek slaat toe op beurs Hongkong FOTO EPA Den Haag (anp) - Veel cafés zetten klan ten in plaats van het gevraagde bronwa ter gewoon kraanwater voor. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumenten bond. Op elf van de 31 terrassen die onderzoekers van de bond bezochten, bleek het geserveer de 'bronwater' dezelfde samenstelling te hebben als het leidingwater dat ter plaatse uit de kraan kwam. Op twaalf terrassen kre gen de onderzoekers hun bronwater in een flesje. Bij negentien andere zaken werd het in een glas geserveerd. In elf gevallen daar van kregen de klanten kraanwater met kool zuur voorgezet. Om te onderzoeken of er geen sprake was van een tijdelijke ontsporing, kregen de elf terrassen een herkansing. Maar ook de tweede keer kregen de onderzoekers kraan water geserveèrd. De bond heeft het Bedrijfschap Horeca ge vraagd een einde te maken aan deze mis standen. Het Bedrijfschap noemt het onderzoek niet representatief. Nederland telt immers onge veer tienduizend cafés. Het schap vindt het een belediging dat de bond de hele branche beschuldigt van oplichting. Dat de klanten niet veel merkten van de op lichting, is geen wonder. Dat blijkt uit een ander onderzoek van de Consumentenbond. Een smaaktest leverde als resultaat op dat het lekkerste flessenwater door maar liefst zes kraanwaters werd verslagen. Uden heeft het lekkerste kraanwater. oekelier, het postkante I gratis 0800-0402. Eindhoven (anp) - Philips heeft een uitstekend derde kwartaal achter de rug. De nettowinst vertienvoudigde ruimschoots, tot 1,43 miljard gulden tegen 123 miljoen in het derde kwartaal van vorig jaar. De verkoop van een be lang in de Taiwanese chippro ducent TSMC zorgde voor de helft van de winstgroei. De winst uit gewone bedrijfsuit oefening steeg van 123 miljoen tot 721 miljoen gulden. Ook de omzet zat fors in de lift. Die steeg met bijna drie miljard tot 18,8 miljard gulden. De Philips-top toonde zich giste ren ingenomen met de gang van zaken. „De marges hebben zich goed ontwikkeld, mede als gevolg van herstructureringen," lichtte financieel directeur J. Hommen toe. Volgens Hommen ligt het Philips-schip goed op koers. „We zien een concern dat beter pres teert en zich beter laat leiden. Door de maandelijkse bijeen komsten van de directies van alle nettowinst in miljoenen guldens nettowinst uit gewonebedrijfs- uitoefening in miljoenen guldens De verkoop van een belang in de Taiwanese chipproducen t TSMC zorgde voor de helft van de winstgroei, 123 1996 721 123 1997 1996 bedrijfsresultaat per sector in miljoenen guldens eerste negen maanden 1996 1997 Verlichting 653 861 Consumenten producten -10 519 Componenten/ Halfgeleiders 1.191 1.722 Professionele Producten -79 209 Software en service 291 506 Diversen 179 135 anp-bron: Philips bedrijfsonderdelen zijn onaange name verrassingen min of meer uitgesloten." Ook financieel staat het bedrijf er goed voor. De doelstelling van een positieve kasstroom (winst plus afschrijvingen) wordt zeker gehaald, meent het bedrijf. Ver der houdt Philips vast aan een groei van het bedrijfsresultaat met dubbele cijfers. Ondanks de forse winstgroei rea geerden beleggers teleurgesteld. 1997 De koers van de Flippen gleed bij het begin van de handel 7,90 gul den onderuit. Later trad enig herstel op tot een min van 6,50 gulden. Over de eerste negen maanden van het lopende boekjaar steeg het nettoresultaat van 359 mil joen tot 3,7 miljard gulden. Phi lips stevent daarmee af op een re cordwinst. Het hoogste resultaat tot mvtoê-stamt uit 1995: 2,5 mil jard gulden. De winst voor buitengewone pos ten steeg van 804 miljoen tot 1,87 miljard gulden. De afschrijving van de boekwaarde op het belang in Grundig deed de opbrengst van de verkoop van honderd mil joen aandelen TSMC en een deel van het belang in ASM Litho graphy weer gedeeltelijk teniet. Bijna alle onderdelen leverden een positieve bijdrage aan de re sultaatverbetering. De in het ver leden veelgeplaagde sector con sumentenproducten was sterk in herstel. Ook de verkoop van half geleiders en professionele pro ducten en systemen zat in de lift. Een besluit over de verhuizing van het hoofdkantoor naar Am sterdam is nog niet genomen. Eerst moet nog overlegd worden met de vertegenwoordigers van het personeel. Hommen verwacht dat de kogel binnen enkele dagen door de kerk is. De discussie over de strategie van het elektronicaconcern wordt ook nog steeds intern gevoerd. OP ECONOMIE - A6: Philips verkoopt Car Systems 8 710311 000218" I I I I I VRIJDAG 24 OKTOBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,75 Klaar-over wordt I vijftig jaar PAGINA i <t) W Eentonig Er valt weinig te beleven aan het weer. Wolkenvelden wor den ook vandaag afgewisseld met zon en het blijft overwe gend droog, in de ochtend kans op nevel of mist. De mid- dagtemperaturen zijn te laag voor de tijd van het jaar. Van onze verslaggever Den Bosch - Trudy J. toonde emoties, barstte soms in snikken uit. Ze ontkende gisteren voor het gerechtshof in Den Bosch el ke betrokkenheid bij de verdwijning van haar overbuurmeisje Robin Bogers. „Ik vind het heel erg wat er allemaal gebeurd is. Ik blijf hopen dat de waarheid boven zal komen," aldus de Bre dase. Procureur-generaal mr. J. van Zon acht echter bewezen dat Ro bin Bogers dood is en dat Trudy J. haar op 24 april 1996 om het le ven heeft gebracht. Hij eiste in de hoger-beroepszaak een gevange nisstraf van dertien jaar. De rechtbank in Breda had haar eer der tot tien jaar cel veroordeeld. Voor de zitting van gisteren was er veel te doen geweest over de rol die de Zeeuwse 'helderziende' C. van Dorst, opgeroepen op ver zoek van Trudy's raadsman mr. D. Moszkowicz, zou gaan vervul len. Hij had per fax aan Moszko wicz laten weten wie de werkelij ke daders zouden zijn en ook waar Robins lichaam zou liggen. De man werd tijdens de zitting echter al snel bedankt voor zijn komst. Ook Moszkowicz zag spoedig in dat Van Dorst niet se rieus genomen kon worden als 'medium'. Opmerkelijk was gis teren ook de rol van een andere getuige, een inwoonster van Oost-Souburg. Zij had tegenover de politie verklaard dat ze Robin op 29 april 1996 in Middelburg had gezien, samen met een vrouw die volgens haar niet Robins moeder kon zijn. Die verklaring hield ze gisteren overeind. Op de vraag van de vice-president van het gerechtshof, mr. Pijls, of de vrouw die toen bij Robin was toe vallig in de zaal zat, wees de Sou- burgse meteen Trudy J. aan. Dat wekte verbazing, omdat ze tegen over de politie had verklaard dat het om een slanke vrouw ging. Dat kan (en kon) van de Bredase zeker niet worden gezegd. De waarde van de verklaring van deze getuige werd later door Van Zon verder gerelativeerd. Im mers, op de dag dat de vrouw Ro bin in Middelburg zou hebben gezien, lag het huisvuil waarin later Robins voetje werd terugge vonden, reeds op de vuilstort plaats in Zevenbergen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3: 'Verdachte Trudy J. heeft al met al nogal wat levens verwoest' Den Haag (anp) - Er dreigt de komende jaren een groot tekort aan personeel in de gezondheidszorg. De gezondheidszorg heeft jaar lijks door natuurlijk verloop tachtigduizend vacatures. Door dat de vraag naar zorg vanwege de vergrijzing sterk toeneemt, zijn er de komende jaren nog eens zestienduizend mensen per jaar extra nodig. Dat valt niet op te vangen door schoolverlaters, al dus het rapport Gezondheidszorg in Tel 5 (GiT 5). Uit het rapport blijkt dat er voor al een tekort zal ontstaan aan zie kenverzorgenden en verpleeg kundigen. Dat zal leiden tot grote problemen in de thuiszorg, de geestelijke gezondheidszorg en de gehandicaptenzorg. De sector dient daarom snel actie te onder nemen, aldus het rapport. Voor de gezondheidszorg moet volgens GiT 5 volgend jaar 2,5 procent meer worden uitgetrok ken dan nu, wil de sector aan de vraag voldoen. Het kabinet heeft voor 1998 besloten tot een groei van 1,5 procent. In de verkie zingsprogramma's van de grote politieke partijen wordt gespro ken van een groei van omstreeks twee procent. (ADVERTENTIES) informeer (0165) 52 27 20 Bredaseweg 243, Roosendaal Janssens Totaal Lease B.V. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam:. Adres;. i Postcode:Plaats:. U Telefoon:Bank/Gironr:. gj Handtekening:,^ Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, B Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda i 21-202 m s

de Stem | 1997 | | pagina 1