Komst centrum voor werk en uitkering 'Met mijn dracht aan voel ik me weer boerin' (ONINGBOUVI WW (M/V) Gall &Gall. SPORT IN HET KORT KORT zeeuws College Oostburg wijst subsidieverzoek af BOSCH OPTIEK 5,45 36,95 GALL GALL £N DOEN OEVEN? 0 356 3130 iGE roosendaal b.v. Viswedstrijd De Wielingen Ouderen Zeelandbrug gesloten Sluis Ylissingen Stichting gehandicapten met lege handen VVD houdt bijeenkomst over verkeer en vervoer Revival bij De Dijk CONTACTLENZENVLOEISTOF GRATIS EEN FRAAIE SPORTTAS Voor al uw oogzorg DE STEM ZEELAND C4 Onderzoek naar haalbaarheid in regio West-Zeeuws-Vlaanderen 83-jarige Trui uit Sluiskil treedt op met Axelse Klederdrachtgroep )i. oi. jtfüitor Scotch Whisky idtó# 100d4iiW Robertson's Port (inclusief een zachte, houtgelagerde smaak. En - weliswaar niet ieding vanwege de bijzonder onge Dubbele Graanjenever, leest u in het Gall Gall Altijd iets bijzonders. 4iles en het Air Miles-logo zijn geregi- s International Holdings N.V. FOR THE ETHICAL ENT OF ANIMALS daal B.V. vraagt i.v.m. uitbreiding g MTS/HTS. ïg op de werkvloer, jenschappen. in een enthousiast en hard voor scholing en opleiding. 3AO. n C.V. kunt u binnen 14 dagen Stegge-Bakx Roosendaal Maal \AL - Het opzetten van de muts vraagt veel vakkennis. Door Liselotte van Werkhoven Sluiskil/St. Jansteen - „Tot mijn dertiende jaar droeg ik dagelijks -'de Axelse kleder dracht. Mijn ouders zijn echt gestorven in het harnas. Zij waren de laatsten Hoekenaren die in klederdracht liepen. Mijn man heb ik nooit warm gekregen voor de dracht. Ik loop tegenwoordig nog een paar keer per maand in de zondagse dracht van mijn moeder als ik optreed met de Axelse klederdrachtgroep," de 83-jarige Trui uit Sluiskil die samen met 24 Zeeuws-Vlamingen de Axelse Klederdrachtgroep vormt. „Ik heb het goede model," ver volgt Trui, „dikke armen en een breed onderstel. Zo'n drie kwar tier ben ik bezig om alles aan te trekken en op te spelden. Als ik het kostuum aan heb, voel ik me weer boerin." In Zeeuws-Vlaanderen wonen nog maar een paar vrouwen die zich dagelijks in de Axelse kle derdracht hullen. Vijfentwintig Zeeuws-Vlamingen die net als Trui de trotse bezitter zijn van de klederdracht - en die het graag willen laten zien - hebben zich in 1980 verenigd in de Axelse Kle derdrachtgroep. De enige groep in Zeeuws-Vlaanderen. Een paar keer per maand presen teert de groep zich op uitnodiging van bijvoorbeeld vrouwenvereni gingen. Dan worden verschillen de drachten van Axelse boeren en boerinnen getoond en van uitleg voorzien. De 83-jarige Trui die uit een Hoekse 'boerenstal' komt maar met haar man verhuisde naar Sluiskil, bezit heel wat van de Axelse klederdracht. Van haar ouders en naaste familie kreeg ze Meisjeskleren, mannenpakken, de zondagse dracht, lichte rouw- dracht en de bijbehorende siera den, Bovendien heeft ze zelf veel kleding en poppen gemaakt. Voor een optreden is ze bijna 45 minu ten bezig met de metamorfose tot ^else boerin. Ze draagt meestal de zondagse dracht want dat is het mooiste kostuum. Kralenportemonnee begin met een flanellen lange onderbroek en zwarte gebreide ousen. Daarover komt een ka- oenen onderrok. Dan een onder is, oftewel een strokenkeus. aarboven een met kant versier- e bovenkeus. Tussen deze twee eusen komt een katoenen zak te angen waar je je kralenporte- monnee en een zakdoek in be- aart. Van boven draag ik een wart jackje met kant op de korte J™™- p ^et bovenstuk komt o euk met beukstukken die ik versierd met kraaltjes, steen tjes en pailletten. Daarna doe ik de doek oftewel de vleugels aan. Dit is een heel karwei.en er zijn heel wat spelden voor nodig om het op de schouders vast te ste ken. De doek is met stevig papier in vorm gevouwen, op de stof ge speld en dan stijf getrokken. Daarna doe ik mijn schort aan. Ik heb een bruin schort van meer dan honderd jaar oud. Na 1900 droeg iedereen een zwart schort en in de groep ben ik de enige met een bruin schort. Daarboven komt nog een schortestrik die ik zelf heb geborduurd. Het haar en het opzetten van de muts is het moeilijkste van alles. Het haar moet in twee blissen gelegd wor den en aan de achterkant moet een kuifje zitten dat met een lint wordt vastgebonden. Dan de on dermuts erop en daarin worden de gouden krullen vastgespeld. Daarna komt de bovenmuts of trekmuts erop waar achter in de muts een zilveren beugel zit. De muts moet strak over het hoofd zitten en er mag geen stukje oor lel te zien zijn. De muts moet stijf zijn en vroeger ging je daarvoor naar de mutsopdoenster: wassen, stijven en strijken voor 25 cent. Op zondag deden de inwoners aan de achterkant van de muts een blauwgroene strik. Dan nog de sieraden. Iedere boerin droeg een gouden horloge met een zil veren ketting, gouden krullen op de muts en een snoer van rode bloedkoralen met een gouden slot aan de voorkant. Iedere boerend ochter kreeg vroeger op haar achttiende zo'n snoer. Ik heb een snoer met vier rijen bloedkoralen en ik vind dit het mooiste van de hele dracht. Ik heb het snoer van mijn grootmoeder gekregen en mag het nooit verkopen. Ik schenk het weer aan mijn klein dochter en ook zij mag het nooit wegdoen. Het is 150 jaar oud. Ten slotte heb ik nog een tas met een zilveren beugel waarin ik altijd een kralenportemonnee en een zilveren flesje eau de cologne heb. Omdat vroeger de kleren niet gewassen werden, alleen ge lucht. Dan doe ik nog een zwarte omslagdoek om en zo ben ik klaar voor de presentatie want van avond treden we op voor de KVO van St. Jansteen." In gemeenschapshuis De Waran de worden de vrouwen uit St. Jansteen toegesproken door de secretaresse van de klederdracht groep, Jo de Kraker. Zij is ge kleed in het blauw paarse kos tuum van de lichte rouw en ver haalt over de geschiedenis van de Axelse boeren en boerinnen dracht. „De oudste Axelse dracht stamt uit 1870 en heeft veel over eenkomsten met de Walcherse dracht. In 1850 trokken de Wal cherse boeren namelijk naar Zeeuws-Vlaanderen. De dracht is Cadzand - Aan de laatste vis wedstrijd van zeehengelvereni- ging De Wielingen in Cadzand namen 32 vissers deel. De vis vangst was zeer goed en be stond voornamelijk uit wijting en gul. Van de 32 deelnemers wisten er 28 een visje te ver schalken. Uitslagen: 1. Sjaak de Lijser, Cad zand, 3,448 gram; 2. Alex de Rid der, Philippine, 3.265 gram; 3. Izaak Dierckx, 2.605 gram. Kapelle - Het Provinciaal Overleg- en Samenwerkings verband Ouderenorganisaties (POSO) in Zeeland houdt dins dag 4 november om 13.00 uur in De Vroone in Kapelle een themamiddag over 'rondkomen met inkomen'. Spreker is di recteur J. Schipper van de So ciale Dienst Zeeland. Ook zal er een rapport worden gepre senteerd, een vergelijkend on derzoek van belastingen, hef fingen en tarieven van de Zeeuwse gemeenten en water schappen. Zierikzee - In verband met werkzaamheden is de Zeeland- brug in de loop van november 's nachts een paar keer gesloten voor gemotoriseerd verkeer. Alleen voor hulpdiensten (poli tie, ambulance) wordt een uit zondering gemaakt. De stremmingen duren van middernacht tot vijf uur 's morgens. De eerste is in de nacht van maandag 3 op dins dag 4 november, de tweede in de nacht van maandag 10 op dinsdag 11 november. Bij har de wind of regen worden de noodzakelijke werken een nacht uitgesteld. Met behulp van verwijsborden wordt het verkeer omgeleid via de weg over de stormvloedke ring in de Oosterschelde. Vlissingen - In de week van 27 tot en met 31 oktober moeten voetgangers en fietsers, die tussen half acht 's morgens en vijf uur 's middags gebruikma ken van de sluis in Vlissingen, rekening houden met vertra ging. De oude bedieningsge bouwtjes op de sluis worden gesloopt, tijdens het werk en het schutten moet per uur re kening worden gehouden met een totale stremming van ver keer over de sluis. In de tas met zilveren beugel hoort een fles eau de cologne met zilveren stop. foto's wim kooyman ontstaan op het Axelse eiland waartoe Axel, Zaamslag, Hoek en Terneuzen behoorden en was overwegend protestants. Kleder dracht heeft vooral met identiteit te maken. In een oogopslag kon je zien of iemand in goede doen was of dat iemand bijvoorbeeld in de rouw was." Trui zit met nog een vrouw achter een tafel waarop strikken, beuk stukken, portemonnees en pop pen zijn uitgestald. Rode zakdoek De show wordt afgetrapt door twee Axelse boeren: geheel ge kleed in het zwart op het gekleur de dasje na. Jo de Kraker: „De boeren droegen altijd; dik onder- goed. In de winter te^en de kou en in de zomer voor het zweet: een hemd, een borstrok en een lange onderbroek. Daarboven een dikke broek die vanachter ruim zat, zodat de boeren goed konden bukken. In de zakken zat altijd een rode zakdoek en een horloge met een zilveren ketting. Er zat ook een speciale achterzak in de broek - de schieter - waar het Zeeuws mes met een door de boer zelf gesneden handvat in hoorde. De broek werd gesloten met twee zilveren gespen en een .„klep, in de volksmon<Lvijel,rfie •- ■shoeptafel genoemd. Op de- ges- -ipep-van.'de Axelse boeren-staat altijd het jaartal 1711 en"een rui ter te paard. Dat is Johan Willem Friso die verdronk bij de Moer dijk. Daarboven droeg de boer een vest dat altijd gesloten moest zijn. Aan het boordje zaten twee grote gouden knopen. Boven het vest droeg de boer een jas, ofte wel een rok. Aan zijn voeten hoge rijschoenen en op zijn hoofd 'een tientje'. Dit drie centimeter hoge petje kostte vroeger namelijk een gulden en tien cent. De boer De 83-jarige Trui uit Sluiskil met haar Axelse zondagsdracht. Samen met vijfentwintig Zeeuws- Vlamingen heeft ze zich verenigd in de Axelse Klederdrachtgroep. droeg dracht altijd en had geen zondagss dracht.". Voor de rouw bestonden drie verschillende. drachten, ^ij-. de «lood van eewsi echtgenoot, ouder of kind werd de rouwdracht van doffe zwarte stof gedragen. Bij de dood van een broer of zus ging men gekleed in de glimmende rouw. Bij het verlies van een oom, tante, neef of nicht was er de lichte rouw en ging men drie maanden gekleed in een paars, blauwe dracht. Bij het verlies van echtgenoot, ouder of kind was men twee jaar in de rouw en dan was ook alles zwart, behalve de effen witte muts. De boerin mocht dan geen bloedko ralen snoer om maar moest een snoer van vier rijen zwarte gra naten dragen. Aan de gouden krullen werden zwarte rouw- klokken gehangen: sieraden van onix. De vrouw mocht de nacht wel doorbrengen in haar gewone witte nachtkleding: een gebreid jackje, een gebreide slaapmuts, een lange onderhoek en de onder rok van haar dagelijkse kostuum. Pronken Trui sluit steevast de presentatie af met een gedicht uitgesproken in het Zeeuws-Vlaamse dialect, waarna de bezoekers een blik kunnen werpen op de uitgestalde attributen. Trui: „In vergelijking met andere klederdrachten is de Axelse erg groots. Iedere boerin deed er alles aan om er het mooist van allemaal uit te zien, bijvoor beeld door te pronken met de bloedkoralen. Niet iedereen kon zich een snoer met vijf rijen ver oorloven. Mijn kleindochter krijgt mijn snoer maar ze is ver der niet zo wild van de kleder dracht. Mijn zoon krijgt later alle andere kleren en sieraden maar hij zal waarschijnlijk niet optre den met de klederdrachtgroep." Prinsjesdag Hier is Trui niet zo rouwig om. Dat ze met haar groep tijdens prinsjesdag niet bij de civiele af zetting heeft gestaan, daarvan krijgt ze bijna tranen in haar ogen. „Ik ben er twee keer bijgeweest. Dit jaar hadden we er weer bij kunnen zijn. Er lag een uitnodi ging bij de gemeente Terneuzen. Volgens de gemeente was er ech ter geen klederdrachtgroep in de buurt en toen is de uitnodiging niet bij ons terechtgekomen. Dit vind ik zo jammer want je mag er niet ieder jaar bij zijn en ik weet niet of ik het de volgende keer nog zal meemaken. Zes jaar gele den was voor mij de laatste prins jesdag. Toen stond onze groep langs de kant bij de soldaten en toen deden ze allemaal tegelijk een pas naar voren om ons door te laten. Dat was heel mooi om mee te maken." B en W stellen dat met de invoe ring van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) de moge lijkheid is ontstaan om op indivi duele gronden een vervoersbeleid voor gehandicapten te voeren. Volgens B en W heeft dit tot ge volg dat collectieve vervoersnor- men, zoals deVAS, worden beëin digd. •.Met de invoering/van de VVet i Voorzieningen Gehandicapten - drie jaar geleden - besloot de raad verschillende subsidies voor ge handicaptenorganisaties te beëin digen waaronder de VAS. De af gelopen drie jaar heeft de raad tel kens besloten de subsidie-aan vraag af te wijzen. In twee gevallen werd dit besluit door de raad bevestigd door inge diende bezwaarschriften niet te honoreren. De raad volgde het ad vies van de bezwaarschriftencom missie op om de verordening WVG op het punt van de voorziening voor sporters aan te passen. In de praktijk betekende dit, dat de norm voor vervoerzones is ver hoogd. Tevens werd de mogelijk heid gecreëerd om in bijzondere gevallen (zoals bij het sporten voor gehandicapten) ook gebruik boven de maximale norm toe te staan. Het beleid is nu gericht op de indi viduele omstandigheden van een persoon. Aan de hand van deze gegevens kent de gemeente een vervoersvoorziening toe in de vorm van zones. „De mogelijkheid om op individuele gronden een vervoersbeleid voor gehandicap ten te voeren, heeft tot logisch ge volg dat collectieve vervoersnor- men worden beëindigd. Dit is vastgelegd in algemene beleidsre gels. Het is niet goed motiveerbaar waarom voor gehandicapte spor ters door subsidiering van het VAS feitelijk wordt afgeweken van algemene uitgangspunten met betrekking tot het vervoer van ge handicapten," aldus B en W. Inmiddels heeft de gemeente aan drie personen een aantal zones van 315 verstrekt. B en W conclu deren dat het verzoek van de Zeeuwse Stichting Gehandicap tenbeleid in de loop der jaren 'tot de meest afgewogen subsidiever zoeken behoort'. „Wij zien dan ook vooralsnog geen enkele ver antwoorde bestuurlijke optie het subsidieverzoek nu wel te honore ren", zo besluit het college. De commissie Financiën en Eco nomische zaken brengt vrijdag 31 oktober advies uit over dit voor stel. De vergadering vindt plaats in het Oostburgse gemeentehuis en begint om 16.00uur. Van onze verslaggeefster Oostburg - De WD afdeling West-Zeeuws-Vlaanderen houdt op donderdag 30 okto ber een bijeenkomst over de gevolgen van de aanleg van de Westerscheldetunnel en de aanpassing van de Expresweg in België. De avond wordt gehouden in cul tureel centrum Den Hoekzak in Oostburg. Het onderwerp verkeer en vervoer staat in West-Zeeuws-Vlaanderen volop in de belangstelling (duur zaam veilig). Vragen als 'welke aansluitingen van de expresweg komen er te vervallen',worden de ze avond behandeld. Sprekers tijdens de bijeenkomst zijn J. Matthijs (inspecteur-gene raal afdeling Wegen en Vervoer van het Vlaams Gewest), gedepu teerde J. Hennekeij en M. van Nu- nen (directeur Cerestar). Ge spreksleider is J. Suurmond, voor zitter WD-statenfractie provin cie Zeeland. De bijeenkomst be gint om 20.15 uur. Terneuzen - Het COC-café De Dijk houdt zondag 2 november een 70's en 80's revival. De café ruimte word ingericht als een van de cafeetjes uit jeugdherinnerin gen. Er wordt muziek gedraaid van Abba, Mud en Duran Duran. Er wordt verzocht of bezoekers in de stijl van him favoriete zanger komen. Voor de meeste creatieve persoon is er een prijsje. (ADVERTENTIE) Bij aankoop van T.w.v. fl 20.- ontvangt u nu (zolang de voorraad strekt) KORTE NIEUWSTRAAT 3 4561 AX HULST TELEFOON (0114) 312327 TELEFAX (0114) 319494 3 1997 DONDERDAG 23 OKTOBER 1997 Van onze verslaggeefster Oostburg - De gemeenten Oostburg, Sluis-Aardenburg, Arbeidsvoorzie ning en uitvoeringsinstellingen (be- drijfsverenigingen) onderzoeken op dit moment de haalbaarheid van één Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in West-Zeeuws-Vlaanderen. Mensen zonder werk en inkomen moeten straks terecht kunnen op één plaats. In het CWI werken sociale diensten, Ar beidsvoorziening en uitvoeringsinstel lingen samen. In dit centrum kan een werkzoekende zien of er een vacature voor hem is. Dat kan bij het Arbeids voorziening, uitzendbureau of een rege ling voor gesubsieerd werk. Het uitgangspunt is dat niemand de deur van het CWI uitgaat zonder een verwij zing naar een baan. En als dat niet lukt, kunnen ze in het centrum een uitkering aanvragen. De Oostburgse gemeenteraad heeft ruim een jaar geleden al de intentie uitgespro ken om binnen de regio West-Zeeuws- Vlaanderen het voortouw te nemen voor de samenwerking tussen werk en inko men (SWI). Er is vervolgens vanuit de provincie Zeeland op aangedrongen om eerst te onderzoeken of het proces van SWI in Zeeuws-Vlaams verband gestalte zou kunnen krijgen. Dit is echter niet haalbaar gebleken. De provincie heeft dan ook besloten Zeeuws-Vlaanderen op te delen in drie regio's die elk de haalbaarheid van SWI binnen hun regio moeten onderzoeken. In de regio West-Zeeuws-Vlaanderen zijn de gesprekken tussen de gemeenten, Arbeidsvoorziening en de uitvoeringsin stellingen voor het opstarten van een CWI inmiddels in volle gang. Het streven is om eind dit jaar aan de besturen van de deelnemende gemeenten en instanties een voorstel aan te bieden op het terrein van werk en inkomen. Het gemeentebestuur van Oostburg is voorstander van deze samenwerking en heeft een en ander verwerkt in een noti tie die vrijdag 31 oktober wordt bespro ken tijdens de commissie Financien en Economische zaken. Deze vergadering begint om 16.00 uur. In het jaar 2000 moeten er landelijk on geveer vierhonderd centra komen waar in genoemde partijen samenwerken om burgers aan werk te helpen en waar (eventueel) een uitkering wordt aange vraagd. Van onze verslaggeefster Oostburg - Het Oostburgse college van B en W wijst het subsi dieverzoek van de Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbeleid voor het Vervoer Aangepast Sporten (VAS) voor 1998 af. De stichting had om een bedrag van ruim 636 gulden gevraagd.

de Stem | 1997 | | pagina 21