w J0 f» A.M.R. THE STING Kwart van werknemers altijd moe Punica en ontbijtkoek 99 Bijna helft van Nederlanders slachtoffer huiselijk geweld Feestweek! ELTON JOHN 0 Stil verdriet om Maarten van Traa w 30% Met handen los autorijden op nieuwe weg lêfS APK klaar terwijl u wacht DESTEM De Splenter r,d schoenen AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Nederlaag voor feyenoord, eerste zege PSV 'Grote chaos bij salarisbetaling in de thuiszorg' I ïolgens de bond is een aantal I ménsen door het slecht functio nerende computersysteem zelfs in financiële problemen geko- i. Ze hebben hun vakantie 'ten annuleren of kunnen hun I hypotheek niet meer betalen. I De Landelijke Vereniging Thuis zorg (LVT) erkent dat er proble- I men zijn, maar niet in de omvang I die de bond suggereert. „Er zijn oog twee instellingen die met problemen kampen, maar het is niet zo dat mensen hun salaris niet krijgen," aldus directeur F. Clevers. Studie naar duurzame landbouw tot 50% korting op diverse merken Overige aanbiedingen zijn: Levi's jeans nu fl09»95 Alle kleuren en modellen ook SM Schade miljarden per jaar Reinigingsrecht mogelijk toch niet omlaag Punica, Cd Ontbijtkoek, ch Pffffffff OKTOBER 1997 I OOSTBURG (zondags open: 14.00-18.00 uur.) TERNEUZEN ^SEBIBLIOr^ if/ODEÏ de Stem 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Beun Economie Sport Zeeland Uit# BTV-programma'r A3/A4 A5 A6 A7 B1 t/m B3 C1 t/m C4 D1 t/m D4 's D5 Geen verbod ongewenste woningbouw PAGINA i Milieubeleidj VS ontmoetj alom kritieki S'< trtdiiijii ïÉfnfw 'Dm \tnv L>* l nplilllirvrv 01 11,-1- Hoge omzet Polygram door Diana-albums PAGINA Krajicek j koelbloediger dan Becker in Stuttgart Oostburgs Dethon in moeilijkheden PAGINA Morres doekt vestiging in Sint Niklaas op 8"710311 000218 lllll DONDERDAG 23 OKTOBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - 2ATERDAG: 2,75 PAGINA Axel centrum voor beste 'erpelkappers' PAGINA f MIN /MAX. 2/11 Wolkenvelden Wolkenvelden worden vandaag afgewisseld met zon. De wind is zwak tot matig en daardoor voelt het niet koud aan. Het blijft droog. De kans op vorming van nevel of mist wordt langzaam groter. wordt? e leert elke iter vliegen, niet." id? wd geweest lengewoond. is? Over een Eststorm om r. „Beaufort (en." Warme /an het ene 'int hij over ia. bak gezeten, oto's had ge- ■aaruit grote oude vrien- geleden het- banen weten :r komt een heeft gister- les wijn ge- lavana is ook Ed." bak. Brand- krijgt bijna k mocht hem ic heb ze uit icht één keer j. Daar kon- Ik had alleen gevangenis, rie dagen heb -stel en tand- lar boven en een gele tan dpasta zien. ■t Kruidvat? eggenlijk van De sigaartjes 'oordeur. Ik heb mijn ssen." Eindhoven/Manchester - PSV gisteren zijn eerste over- I winning in groep C van de Cham pions League behaald. In Eind hoven won de ploeg van Dick Ad vocaat in het derde duel met 1-0 van Newcastle United. Wim Jonk maakte in de eerste helft de enige treffer. In dezelfde poule stootte Louis tan Gaal met Barcelona lelijk de neus bij Dynamo Kiev: 3-0. Feyenoord ging in groep B met 2-1 onderuit bij Manchester Uni- ted. Een resultaat dat 'meeviel', lat velen hadden verwacht dat het met een ernstige identi- jrisis kampende Feyenoord I een pak slaag zou krijgen. Scholes bracht de Engelsen in eerste helft op voorsprong. Een kwartier voor tijd benutte Irwin I een strafschop. In de slotfase 1 invaller Vos nog iets terug I voor Feyenoord. ZIE SPORT - B1 n onze verslaggever ra Haag - Door problemen met n computersysteem is een grote chaos ontstaan bij de uitbetaling i salarissen in de thuiszorg. I Duizenden werknemers ontvan gen soms al maanden geen sala ris, terwijl anderen een te hoog salaris krijgen. Dat stelt de vak- I tad AbvaKabo in zijn blad I Aaneen. I Thuiszorginstellingen in Brabant I eo Zeeland hebben geen last ge- I had van deze problemen. (ADVERTENTIE) Van Beethovenlaan 6, Roosendaal Tel. Ol65-57 85 50 PvdA-fractievoorzitter Jacques Wallage overpeinst het overlijden van zijn partijgenoot Maar ten van Traa. Vandaag herdenkt de Tweede Kamer de dinsdagavond verongelukte sociaal-demo craat. De NOS doet hiervan rechtstreeks verslag op Nederland 2. De uitzending begint om 13.59 Uur. foto ANP OP BINNENLAND - A4: Dag van stilte en rouw in parlement Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) gaat de moge lijkheden voor duurzame landbouw onderzoeken. De federatie krijgt van Gedeputeerde Staten een subsidie van bij- ia vijftig mille om een tijdelijk medewerker aan te stellen voor het onderzoek. Die moet kijken wat er allemaal mogelijk is op het gebied van het telen van milieuvriendelijke producten en het te rugdringen van het gebruik van bestrijdingsmiddelen en het mestoverschot. (ADVERTENTIE) 23 oktober t/m 1 november Den Haag (anp) - Bijna de helft (45 procent) van de Ne derlandse bevolking is slacht offer geweest van geweld dat is gepleegd door iemand uit de huiselijke kring. Daarbij gaat het niet 'om incidenten, maar om terugkerend geweld. Dit blijkt uit een onderzoek dat is verricht in opdracht van het ministerie van Justitie. Minister Sorgdrager heeft het on derzoeksrapport gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Ze is geschokt door de uitkomsten. De bewindsvrouw wil maatregelen ontwikkelen om het huiselijk ge weld aan te pakken. Volgens het onderzoek is elf pro cent van de Nederlanders slacht offer van huiselijk geweld met li chamelijk letsel tot gevolg. Voor dertig procent gelden andere in grijpende gevolgen, zoals schei ding, relatieproblemen, angstge voelens en neerslachtigheid. Bij 21 procent duurt het geweld lan ger dan vijf jaar en bij 27 procent doet het zich wekelijks of dage lijks voor. Jongens en mannen zijn in gelijke mate slachtoffer als meisjes en vrouwen. Bij mannen gaat het vooral om lichamelijk geweld en bij vrouwen om seksueel geweld. Vrouwen zijn vaker slachtoffer van geweld dat frequent voor komt, langer duurt en leidt tot lichamelijk letsel of andere ge volgen. In tachtig procent van de gevallen gaat het om mannelijke daders. De meeste slachtoffers krijgen te maken met huiselijk geweld in hun jeugdjaren (tussen de 10 en 25 jaar). Dit geldt met name voor lichamelijke en geestelijke vor men van geweld. Bijna de helft (45 procent) van de slachtoffers van seksueel geweld is jonger dan 18 jaar op het moment dat de eer ste voorvallen plaatsvinden. Sek sueel geweld onder jongeren komt ongeveer in gelijke mate voor als onder volwassenen. Huiselijk geweld wordt relatief weinig aangegeven bij de politie (twaalf procent). In zes procent van de gevallen komt het ook echt tot aangifte, in de vorm van een ondertekend proces-verbaal. Uit het onderzoek blijkt dat ver zet tegen huiselijk geweld vaak helpt. Bij ruim de helft van de slachtoffers die iets tegen de da der deden (praten met de dader, melden bij instantie, terugvech ten) zijn de voorvallen helemaal gestopt. De commissie die het onderzoek begeleidde, doet een aantal aan bevelingen om huiselijk geweld te bestrijden. Ze pleit onder an dere voor actieve voorlichting om huiselijk geweld uit de taboesfeer te halen en om potentiële slacht offers bewust te maken. Huiselijk geweld moet een apart onderdeel zijn van het veiligheidsbeleid op lokaal en landelijk niveau. <3$? nu 99: 19^ nu 69. Diverse winterjacks ■Reece Sweats [Lamswollen truien [Stretch broeken Herenhemden 9$ k 95 nu 49,95 nu 49,95 nu 49,95 THE STING Ginnikenstraat 109 Breda LADY STING Barones 6 Breda Vari onze verslaggever Breda - Met tachtig kilometer per uur in je auto over een provinciale weg rijden, terwijl je rustig de krant leest. Dat wordt volgend jaar werkelijkheid op de nog aan te leggen weg Nil bij Hazers- woude. Onder leiding van Rijkswaterstaat zal daar een wegvak van zes kilometer geschikt wor den gemaakt voor automatische voertuigge leiding, een systeem van voorzieningen in de auto en op de weg die de besturing van de wagen tijdelijk volledig overneemt. Het project met de automatische voertuig geleiding is één van de veertien experimen ten die Rijkswaterstaat in 1998 - bij zijn 200-jarig bestaan - zal uitvoeren om te zoe ken naar manieren om het bestaande auto wegennet intensiever te kunnen gebruiken. „De tijd van méér asfalt is voorbij. De kunst is nu om het bestaande wegennet beter te benutten, zodat de groei van het autover keer opgevangen kan worden zonder nieuwe ruimte te claimen," aldus Peter Vroom, de adviseur van het project 'Wegen naar de ■Toekomst'. Een andere proef is 'Infra op Maat'. Met nog te ontwikkelen nieuwe rijstrookmarkerin gen moet het mogelijk worden om een twee- baansweg bij een groot verkeersaanbod in een handomdraai tijdelijk te veranderen in een driebaansweg. En dat met behoud van de vluchtstrook. Elektronica speelt een hoofdrol bij veel pro jecten waarmee Rijkswaterstaat volgend jaar aan de slag gaat. Zo worden bij de auto matic roadtrain drie voertuigen, waarvan minstens twee vrachtwagens, elektronisch aan elkaar gekoppeld. Alleen het voorste voertuig moet worden bestuurd; de stuur signalen worden draadloos doorgegeven aan de twee volgers, die op zeer korte afstand van elkaar kunnen rijden. Deze karavaan rijdt op de openbare weg, maar wel op een aparte rijstrook, met een maximale snelheid van vijftig kilometer per uur. Ook het al eerder ontwikkelde systeem voor onbemand containervervoer, het zogenaam de combi-road, krijgt in 1998 een impuls. Definitief is besloten in het Gelderse Val burg te beginnen met de aanleg van een drie tot vier kilometer lange proefbaan. Met het systeem is al technische ervaring opgedaan op een testbaan in Ridderkerk. Uit proeven daar is gebleken dat de elektrisch aangedre ven trekkers aanmerkelijk minder lawaai produceren dan normale vrachtwagens. De veiligheidsvoorzieningen blijken in de prak tijk ook te functioneren. Zo stoppen de voer tuigen automatisch als ze op de betonbaan waarover ze rijden, een obstakel tegenko men. Van onze redactie economie Groningen - Eén op de vier Nederlandse werknemers klaagt over chronische vermoeidheid. Onder 40-plussers loopt dat aantal zelfs op tot 45 procent. Tien procent van de werknemers voelt zich 's morgens na het opstaan nog steeds moe. Van onze Haagse redactie Den Haag - De reinigingsrechten voor huishoudens gaan mogelijk niet omlaag. Het kabinet zoekt naar andere mogelijkheden om huishoudens een eenmalig ex traatje van honderd gulden te ge ven. Staatssecretaris Van de Vonder voort (Binnenlandse Zaken) gaat daarover praten met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De VNG heeft geprotes teerd tegen de verlaging van de reinigingsrechten, bedoeld om de gestegen lokale milieulasten te compenseren. Het kabinet zou volgens de VNG de beleidsvrij heid van lokale bestuurders te veel aantasten en de uitvoering van de regeling zou bovendien bureaucratisch en onnodig duur zijn. CDA en D66 dreigden daarom gisteren met een motie om het ka binet alsnog te dwingen naar an dere compensatiemethoden om te zien. Hoewel Van de Vondervoort er bij bleef dat compensatie via de reinigingsrechten helemaal niet omslachtig en duur is, is ze bereid om met de VNG om de ta fel te gaan zitten. „Mochten wij gezamenlijk tot een andere con clusie komen, dan wil ik de rege ling aanpassen." Deze cijfers werden gisteren in Groningen bekendgemaakt tij dens de presentatie van een grootschalig onderzoek, dat de komende zes jaar wordt uitge voerd en het grootste ter wereld is op dit gebied. De genoemde percentages zijn onder meer af komstig van gegevens uit perio dieke bedrijfsgeneeskundige on derzoeken bij een aantal onder nemingen. Volgens professor Th. Meijman, de leider van het onderzoek, kos ten de gevolgen van chronische vermoeidheid de maatschappij jaarlijks vele miljarden guldens. De schade varieert van een lagere productiviteit tot uitkeringen bij ziekte en na afkeuring. De chronische vermoeidheid waarmee steeds meer werkne mers tobben, is volgens Meijman vooral het gevolg van de grote werkdruk en snelle (technologi sche) veranderingen. „De ar beidsproductiviteit in Nederland is enorm hoog. Vergelijk je ons land met andere landen, dan valt al snel op dat wij het hier met veel minder mensen doen." Werknemers hebben volgens de onderzoeksleider steeds minder de gelegenheid om het tijdens hun werk even rustig aan te doen. „Toen ik een uitvoerder in de bouw vroeg naar het verschil tus sen nu en tien jaar geleden, ver telde hij dat hij destijds in zijn bouwkeet de hele dag telefoon tjes kreeg over zaken die opgelost moesten worden. Als hem dat even te veel werd, maakte hij een ommetje over de bouwplaats. Nu loopt die man verplicht met een mobiele telefoon in zijn zak. Hij is voortdurend verplicht bereik baar." Meijman ziet wel een steeds gro tere interesse bij het bedrijfsle ven om iets aan de werkdruk te doen. „Goede arbeidsomstandig heden worden een steeds belang rijker voorwaarde voor werkne mers. In toenemende mate probe ren bedrijven daarmee de con currentie af te troeven." De overheid laat het volgens Meijman echter nog afweten. „Die maakt juist inzetbaarheid, productiviteit en flexibiliteit tot uitgangspunt voor het beleid. Als het om verbetering van arbeids omstandigheden gaat, dan is dat uitsluitend een taak voor het be drijfsleven." (ADVERTENTIE) fles 1 liter naturel 500 gram, oude wijven, J volkoren of gesneden, per stuk Nü 1.JJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag 25 oktober a.s. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijvingƒ:32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m;v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naai Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1