Tekort ZWF en AWBZ 3,1 miljard Verzo verda 22 m< GS: 'Brabant in tweeën splitsen' Kamer wil uitleg over begeleiding asielzoekers Iran VVD-kieslijst behoudend van karakter 'Zondeh |niet om Vervoersbond FNV in lastig parket Lang haar en oorring weer taboe in leger Kamer akkoord met kunstenaarsuitkering Kamer schrikt flink van harde EU-kritiek KORT Jeltsin b DE STEM BINNENLAND Verwachting Ziekenfondsraad Nieuwe Rekenkamer 6wonder van schoonheid5 Voorhoeve wil Serviërs helpen DE STEM COMMENTAAR Keiharde boodschap 'EU moet OPS-ziekte bestrijden' Controle op hormonenvlees te mager Haagse moskee permanent bewaakt Jacht op patrijs verboden Brandweer krijgt twaalf miljoen extra Politie krijgt extra miljoenen Bejaardenhuis i i i i i WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 I DESTEIM^ Den Haag (anp) - Militairen met schouderlang haar of een oorring moeten rekening hou den met een dringend verzoek daar wat aan te doen. In de uitgewerkte gedragscode staat uitdrukkelijk, dat een ver zorgd en correct uiterlijk nodig is om als militair geloofwaar dig te zijn voor de samenle ving. De code die staatssecretaris Meij- ling gisteren naar de Tweede Ka mer stuurde, is een uitwerking per krijgsmachtdeel van de algemene gedragsrichtlijnen die Defensie een jaar geleden presenteerde. In tegenstelling tot de algemene code wijzen onder andere de land macht en de luchtmacht nadruk kelijk op de wenselijkheid van een verzorgd uiterlijk. Meijling ver klaarde vorig jaar nog dat haar dracht in de nadere uitwerking nauwelijks een rol zou spelen. Maar nu stelt de gedragscode van de landmacht, dat militairen er als 'ambassadeur correct bij dienen te lopen' om zo bij te dragen aan een positief beeld bij de burger. Hoe wel lang haar en oorringen niet in de code worden genoemd, erkent Defensie dat militairen kan wor den geadviseerd wat vaker in de spiegel van de kapper te kijken. Defensie benadrukt dat lang haar geen gevolg voor het functioneren hoeft te hebben, maar wel tot een negatieve beeldvorming kan lei den. Een woordvoerder wijst erop dat ook andere beroepsgroepen zulke regels hanteren. De over gang naar een beroepskrijgsmacht biedt bovendien meer ruimte om duidelijker afspraken te maken. „Bij een professionele krijgsmacht hoort een professionele uitstra ling. Defensie is in deze niet uniek." De discussie over een ge dragscode raakte vorig jaar in een stroomversnelling, toen de lucht macht twee militairen van de Ita liaanse basis Villafranca naar huis stuurde wegens lang haar. Minis ter Voorhoeve merkte destijds op, dat militairen die in internatio naal verband opereren, kort haar moeten hebben en geen sieraden mogen dragen. Amstelveen (anp) - De Ziekenfondsraad verwacht dat de kas sen van de Ziekenfondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten volgend jaar een tekort hebben van ongeveer 3,1 miljard gulden. Dit blijkt uit de oktoberraming van de Ziekenfondsraad. De raad bespreekt morgen de ramingen die zijn gebaseerd op beleids voornemens uit het Jaaroverzicht Zorg (JOZ) 1997, dat minister Borst van VWS op prinsjesdag heeft gepresenteerd. De positie van de twee kassen is al jaren ongunstig. Voor 1997 voorspelde de raad een tekort van 1,2 miljard gulden, voor het jaar daarvoor was het 3,4 miljard gul den. Het duurt jaren, voordat de definitieve afrekening plaats vindt. Pas dan moet blijken in welke mate de ramingen kloppen. De sombere voorspellingen voor dit jaar komen onder andere door de premietegenvallers bij de Zie kenfondswet en de zowel stijgen de lasten als tegenvallende baten bij de AWBZ. De minister zal dit najaar, op ba sis van de oktoberramingen en het al in april verschenen premie advies van de raad, de premies voor volgend jaar vaststellen. De kans bestaat dat een klein deel van de premie - 0,1 of 0,2 procent - wordt gereseveerd om het te kort van de kassen te dekken. In het verleden is dit al meermalen gebeurd. Ook is het mogelijk dat het kabinet besluit om de over heidsbijdrage voor het Zieken fonds, de zogenoemde Rijksbij drage, te verhogen. Een ambtenaar van Buitenlandse Zaken vertelde de Kamer maan dag dat naar Iran teruggezonden asielzoekers sinds januari niet meer door de Nederlandse ambas sade in de gaten worden gehou den. De Kamer wil van de staatssecre taris ook weten, hoe zij omgaat met de berichten dat honderden Iraakse asielzoekers met een vluchtelingenstatus op bezoek gaan in Noord-Irak. Een ruime meerderheid wil dat Justitie in dat geval de status intrekt. De berich ten werden de wereld ingezonden door twee Turkse consulaten in Nederland, die gewag maakten van Turkse transitvisa voor Iraak se asielzoekers die even naar Irak teruggaan. Iran zou de Nederlandse ambas sade in Teheran hebben verboden asielzoekers bij hun terugkeer nog langer op luchthavens in dat land op te wachten. Vervolgens staakte Nederland ook het afleggen van huisbezoeken. Het enige wat Ne derland sindsdien nog doet, is de Iraniërs het telefoonnummer van de ambassade geven. Als ze wor den lastiggevallen door de Iraanse autoriteiten, kunnen ze dat bij de ambassade melden. Die mededeling kwam maandag voor de Kamer als een onaangena me verrassing. In juni had de Ka mer er namelijk nog in een motie bij Schmitz op aangedrongen om de begeleiding van de asielzoekers juist te intensiveren. De staatssecretaris ging daar des tijds mee akkoord. Ze vertelde de Kamer toen niet, dat de begelei ding al niet meer plaatsvond. Den Haag - Minister Voorhoeve wil onder strikte voorwaarden humanitaire hulp geven aan ge meenten in Republica Srpska. Hij hoopt daarmee president Biljana Plavcis te helpen in de strijd tegen Radovan Karadjic, de van oor logsmisdaden verdachte Bos- nisch-Servische leider. Plavsic en Karadjic zijn al maan denlang verwikkeld in een heftige strijd om de macht. De strijd lijkt te resulteren in een tweedeling in de Republica Srpska, het Servi sche deel van Bosnië. Voorhoeve is hier zeer bezorgd over, omdat Plasvic, meer dan Ka radjic, wil meewerken met Sfor, de internationale troepenmacht die de vrede bewaakt in Bosnië. „Tegelijk zijn in Servië zo'n 500 a 600.000 Servische vluchtelingen die een kommervol bestaan lij den," aldus de minister. Van onze verslaggever Den Bosch - Gedeputeerde Staten van Noord Brabant komen begin volgend jaar zelf met een voorstel om Brabant in tweeën te splitsen. „Maar dat betekent niet dat wij daarmee voor de stadsprovincie Zuid-Oost Brabant zijn. Daar kan geen misverstand over be staan," verklaart gedeputeerde W. van Beek van bestuurlijke or ganisatie. De opzet van GS is dat Provinciale Staten dit voorstel uiteindelijk weer verwerpen. Uiteindelijk beslist het parle ment. Volgens Van Beek vloeit deze stap voort uit de provinciale strategie om zelf de wettelijke procedure voor de stadsprovincie te voeren en er zo toe bij te dra gen dat Brabant ongedeeld blijft. „Als we dat aan de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken overlaten, zetten wij onszelf bui tenspel," aldus de gedeputeerde die de komende twee maanden r het zogeheten open overleg, met alle Brabantse gemeenten over de stadsprovincie gaat voeren. Van Beek verwacht dat de stads provincie Zuid-Oost Brabant volgend jaar tijdens de kabinets formatie wordt afgeblazen. De Tweede Kamerfractie van de WD, waartoe Van Beek na de verkiezingen zeer waarschijnlijk zal toetreden, heeft de stadspro vincie Zuid-Oost Brabant eerder als een minpunt genoteerd in een deal met PvdA en D66 over de stadsprovincie Rotterdam. Volgens Van Beek zijn er in Ne derland bijna geen mensen men sen meer te vinden die nog gelo ven in de stadsprovincie. „Het zou fijn zijn als ook de staatsse cretaris een spoor van twijfel laat zien." Architect Aldo van Eyck in de bibliotheek van de vernieuwde Rekenkamer Van onze redactie binnenland Den Haag - Staatssecretaris Schmitz (Justitie) moet op korte termijn opheldering geven over het stopzetten van de begelei- 1 ding van naar Iran teruggestuurde asielzoekers. Dat heeft een ruime meerderheid vap de Tweede Kamer gisteren van de staatssecretaris geëist. Den Haag (anp) - Mr. Henk Koning, presi dent van de Algemene Rekenkamer, is he lemaal in zijn nopjes met het vernieuwde onderkomen van zijn instituut. Aldo van Eyck (79) is er samen met zijn vrouw Han- nie verantwoordelijk voor. „Het is het mooiste gebouw dat in de tweede helft van deze eeuw in Den Haag is verrezen," aldus De Koning. „Een wonder van schoon heid en kleurrijk bovendien." Dat kleurrijke past volgens hem zeer bij de Rekenkamer. „Er zijn in dit land mensen die ons instituut zien als een verzameling van stoffige reken meesters waar je last van hebt, maar er zijn hier veel jonge enthousiaste mensen met een open kijk op de wereld." Die houden zich vol gens De Koning bezig met een geschakeerd pa let aan taken, vandaar. Koningin Beatrix zal de nieuwbouw en het ge renoveerde deel op 25 november openen. Peter Struycken vervaardigde een blauwkleurig nieuw spikkeltjesportret op glas van de vor stin, dat vlak bij de ingang komt te hangen. Den Haag (anp) - De Tweede Kamer is gisteren akkoord ge gaan met de nieuwe uitkering voor kunstenaars (WIK). De regeringspartijen stemden verdeeld; PydA en D66 stemden net als CDA en enkele kleinere fracties voor, de WD was net als SP, SGP en RPF tegen. De uitkering gaat vanaf 1 juli 1998 gelden voor naar schat ting ruim zesduizend kunste naars gelden. De WD maakte eerder al bezwaar tegen de meerkosten van gemiddeld 23 miljoen gulden per jaar als ge volg van amendering door de Kamer. Minister Melkert vond dekking voor deze meeruitgaven, maar die is volgens de WD niet hard genoeg. Bovendien wordt er geld weggehaald bij het zoge noemde flankerend beleid, dat onder meer was bedoeld kun stenaars bij te scholen tot klei ne ondernemers die in hun ei gen levensonderhoud kunnen voorzien. Dat is tegen het zere been van de liberalen. De Eerste Kamer moet zich nu over het wetsvoorstel buigen. De uitkering wordt 70 procent van de bijstandsuitkering. Kunstenaars die uit de bijstand komen, vallen niet direct terug op die 70 procent, maar krijgen het eerste jaar 80 procent. Al leenstaande ouders en gezinnen krijgen nog wat meer, zodat zij nog maar 420 gulden van het sociaal minimum afzitten. Kunstenaars in de WIK mogen, in tegenstelling tot kunstenaars in de bijstand, met verkoop van hun werk geld bijverdienen zonder korting op de WIK-uit- kering. Oorspronkelijk was die grens gesteld op een inkomen uit uitkering en verkopen van 115 procent van de bijstands uitkering. Dat is, dankzij een amendement van Lambrechts (D66) en Van Nieuwenhoven (PvdA), 125 procent van de bij standsnorm geworden. De werkgroep Kunstenaar en Bijstand noemt de nieuwe WIK beter dan het zich lange tijd liet aanzien, maar vindt het uitein delijke resultaat toch te mager. De werkgroep vindt dat kun stenaars tot 150 procent zouden moeten kunnen bijverdienen. Zij zouden dan onder andere meer ruimte hebben voor inves teringen. Van onze Haagse, redactie Den Haag - De Tweede Kamer is gëschrokken van de felle aan val van inspecteurs uit Brussel op het Nederlandse varkens- pestbeleid. Maar de coalitiepartijen zien nog geen aanleiding om de Europese kritiek op de aanpak van Landbouwminister Van Aartsen over te nemen. Wel moet Van Aartsen de Neder landse reactie zo snel mogelijk openbaar maken, zo bleek giste ren tijdens het wekelijkse vragen uurtje. Het inspectieteam van de Europe se Commissie laat in haar rapport geen spaan heel van de Neder landse pestaanpak. Er zou gerom meld zijn met geld, met aantallen varkens en de verantwoordelijke diensten zouden langs elkaar heen hebben gewerkt. Als de Europese Commissie de conclusies volgende maand over neemt, kan de financiële steun voor de bestrijding van de epide mie in gevaar komen. De EU heeft beloofd 2,2 miljard gulden te be talen van de 3,5 miljard die de varkenspest .Nederland tot op he den heeft gekost. Zover zal het echter niet komen, voorspelde Van Aartsen in de Tweede Kamer. Hij herhaalde dat het om een conceptrapport gaat, waarin 'de plank gewoon wordt misgeslagen'. Nederland heeft eind vorige week een 'zeer gedo cumenteerd, maar ook zeer gepe perd' commentaar naar Brussel gestuurd, dat door de Commissie wordt meegewogen. Dat rapport wordt snel naar de Kamer ge stuurd, beloofde de minister. Ronduit 'schandalig' noemde Van Aartsen de beschuldiging van de inspecteurs, dat Nederland uit fi nancieel gewin voorrang geeft aan de opkoopregeling boven de be strijding van de varkenspest. Im mers, voor de ruiming van be smette varkens is de Europese steun lager dan voor de dieren die in verband met het vervoersver- bod de hokken uit dreigen te groeien. De paarse fracties PvdA, WD en D66 namen genoegen met dat ver weer. De PvdA'er Huys liet wel weten dat zijn partij nu definitief voorstander is van een breed par lementair onderzoek naar de pro blemen in de varkenssector, waar in de pest een belangrijke rol speelt. Oppositiepartij CDA wil de gang van zaken rond de ziekte ook onderzoeken. Door Ap van den Berg Den Haag - Onbetwiste run- ner-up op de gisteren gepre senteerde ontwerp-kieslijst van de WD is het Tilburgse Tweede-Kamerlid Ank van Blerck (53). Ze steeg met stip van de 34ste (op de kieslijst van 1994) naar de achtste plek. Van Blerck staat daar te midden van merendeels be windspersonen. De lijst kent verder geen uitge sproken verrassingen. Dat is me de een gevolg van het feit dat de WD voor de verkiezingen van 1994 een aanzienlijke vernieu wing doorvoerde. Opvallend is wel de klassering van Frans Weisglas (51). De bui tenlandwoordvoerder van de WD en plaatsvervangend Ka mervoorzitter moet het doen met een voor hem teleurstellende ze ventiende plek. Weisglas weiger de gisteren elk commentaar. Achter de onaantastbare nummer één van de WD, Frits Bolkestein (64), staat de minister van Bin nenlandse Zaken Hans Dijkstal (54). Geheel volgens verwachting, want Dijkstal is vice-premier en wordt, als Bolkestein in het vol gend kabinet plaatsneemt, moge lijk de nieuwe voorzitter van de WD-fractie in de Tweede Kamer. Op de derde stek staat minister van Verkeer en Waterstaat Anne- marie Jorritsma (47), gevolgd door minister van Financiën Ger- rit Zalm (45), staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Erica Terpstra (54) en Benk Korthals (53). De laatste is, achter Bolkestein, waarnemend fractie voorzitter in de Tweede Kamer. Vrijwel alle Kamerleden hebben een verkiesbare plaats gekregen. Oussama Cherribi (38) daarente gen bivakkeert op een 'onzekere' 39ste plaats. Hij houdt er stiekem rekening mee dat de WD aan het volgende kabinet deelneemt. In dat geval is er geen vuiltje aan de lucht en keert hij terug in de ko baltblauwe zetels van de Neder landse volksvertegenwoordiging. „Vier jaar geleden was ik de enige allochtoon. Nu staan er vijf bij de eerste 55 op de WD-lijst. Dat ik de mentaliteit binnen de partij heb helpen openbreken, be schouw ik als een belangrijk winstpunt," aldus Cherribi. Op de WD-kieslijst staat Kamer lid Jan te Veldhuis (50) uit Mid delburg op nummer 25. De Noord-Brabantse gedeputeerde Willibrord van Beek (48) uit Maarheeze heeft de 27ste plaats toegewezen gekregen. Jacques Niederer (37) uit Bergen op Zoom bezet de 33ste plek. Hij is jurist op het ministerie van Justitie in Den Haag. Van de zittende Kamerleden ke ren er na de verkiezingen zes niet terug. Dat zijn Piet Blauw (58), Sari van Heemskerck Pillis-Du- vekot (57), Margreet Kamp (55), Willem Keur (47), Jos van Rey (52) en Anne Lize van der Stoel (42). Zij hadden hun vertrek al aangekondigd. De hieuwe ontwerp-kieslijst telt 77 namen: een mix van zittende en nieuwe Kamerleden. Daarvan is 73 procent man en 27 procent vrouw. Mr. Ank van Blerck is na de bewindspersonen Jorritsma en Terpstra de derde vrouw. Maan dagavond laat, tegen midder nacht, vernam ze via de telefoon van het hoofdbestuur dat ze de achtste plaats bezet. „Ik was blij verrast," reageerde ze gistermiddag met gevoel voor un derstatement. In werkelijkheid viel ze bijna van haar stoel, want nog geen twee jaar geleden maak te ze haar entree in de Tweede Kamer der Staten Generaal als woordvoerder volksgezondheid en welzijn. Ze eiste onmiddellijk een dominante rol op in debatten en viel, ook bij de paarse coalitie genoten, op door een eigenzinnige koers. „Misschien val ik ook op, omdat zaken als drugs, roken en alcohol zeer veel aandacht krijgen in maatschappij en politiek. Met na me ook in de VVD," zwakt Van Blerck haar rol wat af. Adeldom verplicht: een achtste plek op een kieslijst schept niet onaanzienlijke verplichtingen, weet ook Van Blerck. „Ik ben me daarvan bewust. Probeer daarom in de toekomst zo mogelijk nog meer dan voorheen mijn best te doen." De achtste plek is in theorie zelfs goed voor een ministerschap of staatssecretariaat. Maar in die richting denkt Van Blerck geens zins. „Nee, kom nou. Ik zit nog niet eens twee jaar in de Kamer." Als het aan de Tilburgse ligt, blijft ze gewoon lid van de Twee de Kamer. Om meer ervaring op te doen? „Voordat ik hier in Den haag aan de slag ging, was ik acht jaar lid van de gemeenteraad en zes jaar wethouder. Wat er na zes jaar Ka merlidmaatschap gebeurt, zien we dan wel weer. Wie dan leeft, die dan zorgt. Dat is nu eenmaal mijn instelling," vertelt Van Bler ck. Om er snel aan toe te voegen: „Behalve privé, hoor." DE ZIEKTE zelf heeft slechts hier en daar de grenzen van overschreden. Alleen enkele Belgische regio's hebben een deeltje"^ I gekregen van de varkenspest die nu al maandenlang huishoudt in hou. derden Nederlandse varkensstallen. Waarmee niet is gezegd dat het in Nederland rondwoekerende ving I geen Europees probleem is. De landbouwpolitiek is bij uitstek Euro pees. Wanneer in Engeland de gekkekoeienziekte uitbreekt, heeft da* grote gevolgen voor alle lidstaten van de Europese Unie. NietalleJ vanwege de grensoverschrijdende gezondheidsaspecten, maar ever zeer door de grote financiële consequenties die dergelijke ramp» met zich meebrengen. Dat geldt uiteraard ook voor de varkenspest. Brussel volgt de ontwik kelingen in Nederland vanaf het moment van uitbraak op de voet, D; aanvankelijk positieve houding van de Europese Commissie ten opzie' te van het Nederlandse beleid heeft niet lang standgehouden. De be- zordheid en onvrede over de oncontroleerbaarheid van de zich hoge snelheid verplaatsende ziekte, won het van de verbondenhei! met een door een epidemie getroffen partner. Hoe kritisch de Europese Unie zich allengs heeft opgesteld, is duidelijk geworden uit een vernietigende rapportage van veterinaire insp«. teurs van de Europese Commisie. In Brussel worden vaak bedekte ter men gebruikt wanneer problemen worden gesignaleerd. Het EU-rap- port onderscheidt zich door nietsverhullend taalgebruik. Nederland wordt 'ernstige nalatigheden' en 'onbegrijpelijk gedrag' verweten. De inspecteurs suggereren zelfs dat Nederland bewust voor een beleids wijziging heeft gekozen met het oogmerk zoveel mogelijk geld yj Brussel weg te slepen. Minister Van Aartsen van Landbouw wijst de beschuldigingen veront waardigd van de hand. De politieke partijen reageren geschokt, mjj-1 ze vinden het nog te vroeg om een oordeel te vellen over de gevolg» van de rapportage. Wellicht heeft minister Van Aartsen voor een deel gelijk met zijn ver onderstelling dat Brussel is geschrokken van het bedrag dat met del pestbestrijding is gemoeid. De Europese Commissie heeft inmiddels twee miljard bijgedragen aan de opkoopregeling. En het eind is nog niet in zicht. Maar die theorie doet nauwelijks afbreuk aan de keiharde die het rapport bevat. De EU heeft geen trek nog langer financieel bij te dragen aan een uitzichtloos probleem. Het enige functionele wapen van Van Aartsen tegen het wantrouwen is een goed beleidsplan waarin de gezondmaking van® varkenssector centraal staat. Het moet wel snel gebeuren, want het ge duld van Brussel raakt op. Hulst - De Europese Commissie moet alle noodzakelijke stappen ondernemen om de ziekte Organo Psycho Syndroom (OPS) te be strijden en de slachtoffers van de ziekte te helpen. Het Zeeuws-1 Vlaamse Europarlementslid J. Boogerd-Quaak vraagt daar om in schriftelijke vragen aan de Europese Commissie. OPS manifes teert zich bij lange tijd werken in dampen van oplosmiddelen, verf I of lijm en tast de hersenen aan. In vele landen wordt OPS niet als ziekte erkend. Ook in Nederland is de discussie nog maar pas op gang gekomen, mede door OPS-patiënten zoals P. Haulez uit St.-1 Jansteen, die voortdurend de aandacht ervoor vragen, maar c door een enige tijd geleden uitgelekt rapport van de arbeidsin-1 spectie. Boogerd-Quaak vraagt om initiatieven van de Commissie opdat OPS een Europees officieel erkende ziekte wordt. In Neder- land zijn er zo'n 2500 mensen met OPS. qoieiJ nev r Dén Hahg- Minister Van Aartsen (Landbouw) et^kerffè'edbèitelijk, dat tot voor kort de controle op het gebruik van verboden midde-1 len bij vleeskalveren op verschillende punten te wensen overliet. Maar zijn ministerie heeft de afgelopen maanden de nodige extra maatregelen genomen. Dat stelt Van Aartsen in weerwoord op kritiek van de Rekenkamerstudie Den Haag - Bezoekers van de moskee Al Mohsinien in Den Haag bewaken hun gebedsgebouw aan de Stationsweg 24 uur per dag, nadat daar zaterdag voor de derde keer in een week brand was ge sticht. Vast staat dat ze zijn aangestoken. De schade van de laat ste brand bedraagt een ton. De politie onderzoekt de zaak. Den Haag - Dankzij de Tweede Kamer heeft de patrijs de komen de tijd niets te vrezen van jagers. Zolang het dier op de rode lijst van beschermde diersoorten staat, is de jacht erop verboden. Zo dra er weer voldoende patrijzen zijn, volgt opheffing van het ver bod. Daartoe besloot gisteren de Tweede Kamer. Zeist - De brandweer krijgt twaalf miljoen gulden extra. Het geld is voor personeelsuitbreiding, met het oog op de rampenbestrij ding. Het bedrag staat voor honderd man extra personeel, te ver delen over de negenendertig regionale korpsen. Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken maakte dit gisteren bekend op een bij eenkomst in Zeist. Den Helder - De politie krijgt 25 miljoen gulden extra voor uit breiding van de sterkte met circa 250 agenten. Die worden ver deeld over korpsen die de meeste problemen ondervinden bij de bestrijding van de jeugdcriminaliteit. Dat maakt staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken gisteren bekend tijdens een werkbezoek aan Den Helder. Moskou (afp/rtr) - De communisten hebben gist zjen van hun motie van ws tegen de regering, nadat Jeltsin had voorgesteld belastinghervormingen te Ook stelde hij onderha voor over de voorgestelde ringen van landbouwgronc I pe nieuwe belastingwet hee [ret fiscale systeem te veree pe huidige ingewikkelde rege Kopenhagen (rtr/afp) - De rige verzorgster van een ver ker 22 bejaarde bewoners t arts die de recepten uitschr wordt dood door schuld en 1 De verzorgster, die maandag w gearresteerd, is gisteravond haar voorgeleiding weer vrijgel ten. De rechter achtte het n: noodzakelijk haar langer vast houden. De politie had hierc wel gevraagd. De vrouw ontkent dat ze schulc is aan moord. Ze noemt het g beurde 'actieve euthanasie', zegt uitsluitend kalmerende mi delen te hebben toegediend d waren voorgeschreven door vrouwelijke arts. De verdachte sterfgevallen ded< zich voor tussen juni 1994 maart dit jaar, de maand waar de vrouw was ontslagen. Volgei de aanklacht heeft de medewerl ster zich tevens schuldig gemaai I Door Ton van Lierop (anp) I Brussel - Camera wagens voo I^en mmpgennörlQgsvoe: 1 1996 moesten wef arrestaties I len en media. Dat wist ook ex ['hooggeplaatst crimineel' voe len druk van de media. „Ik I schuld." Alain 11 septei ferd te u Rotterdam - De Vervoersbond FNV zit in een lastig parket. De roerige achterban in de havens zet het bestuur onder druk o» aan de onderhandelingstafel te eisen dat de Rotterdamse® Amsterdamse pool samengaan.Ook willen zij dat de in Rot'et' dam ontslagen radicale OR-voorzitter weer in dienst van SHB komt. Als de SHB niet op die eisen in gaat, moeten de onderhandelaars het overleg afbreken en in beide havens tot acties oproepen.Dat bleek gisteren tijdens twee leden vergaderingen die de Vervoers bond FNV had uitgeschreven voor zijn leden bij zowel de Rot terdamse als Amsterdamse ha venarbeidspool. Op de vergade ringen kwamen in totaal onge veer vijfhonderd werknemers af. Vakbondsbestuurder N. Stam verzette zich gisterochtend tegen de koppeling. „Dat zijn eisen te gen beter weten in. Ze zijn alleen maar bedoeld om de haven in brand te steken." Hij wil de sa menvoeging van de beide pools wel in het overleg inbrengen, maar er vooralsnog geen breek punt van maken. Tijdens de vergaderingen giste ren kwam het al langer sta*; rende meningsverschil tussen I bond en de achterban bij de a J duidelijk naar voren. De willen met hun eisen bereik het overleg snel stukloopt, zo de bond zijn handen vrij I®» om de stakingskassen ook voo Rotterdamse haven te „Wij hebben de bond nodig solidair met onze Amstero collega's te zijn. Als het snel wordt afgebroken, ku we gezamenlijk optrekken, dus de leden. De 315 ontslagen werl van de failliete Amsterm pool voeren al ruim een wee' door de bonden gesteunde Daarmee willen zij de we vers dwingen hogere tarie betalen, zodat er een gez° basis komt voor een doorst In de nacht van 7 op 8 I september van het vorig jaar arresteerde ,de Rijkswacht de Belgische oud-minis ter van pensioenza ken Alain van der [Biest. Hij zou het brein zijn geweest achter de moord op zijn politieke peetva der, de Waalse socia listenleider André cools, nu zes jaar ge leden. Niet geheel ijgepleit mocht hij een dag na Nieuw jaar de gevangenis 'eer verlaten. Als 'en ander, rustiger liens. Maar tegelij kertijd ook getekend. der Biest zegt 'elf in de periode van hechtenis met heel Mere ogen naar de [Sekte en medialise- k ii van België te lebben gekeken. „In 'en cel neem je af- i nd yan zaken. Je ziet, hoe gel ieerd ook, de grote lijn. Je voelt en ongekende doorzichtigheid." e inmiddels ex-politicus ('Ik ambities meer op dat rremiegde zijn niguwe inzich_ Inl? het boek 'De nacht, len' a8n ^en bo°fd moest val- n dat hij gisteren in Brussel lee« gepresenteerd, larde kern faallcfVk barde kern van de rom aidi Socialiste veel te teerde der Biest PubB- flichthi V1^r -andere boeken en een jg bundel. De laatste leek een bleek H te worden- Totdat txemnla3 enkele duizenden ®re» waren opgekocht ünistPT-iVan Waals regionaal lat onrioe TaiVOpenbare Werken. ier Biest ng stond van Van Suc6cees^fg Zijn eigen lite" ranbehpo pen en het totale Ledin Van ziin ministerie Podige zakp' ultsPattingen en on- fóerkreeg de ex- [°°rwaardpnugS acht maanden haak rl °Pgelegd. Ook in enking or°u n°g eni§e ver" pen verdacht"1' echter alle ^n,ii?ktHenrerzijnvrii- (poor te 7n aak °P een dood Jf ^«geraakt. 1]ver/ex-politicUS houdt

de Stem | 1997 | | pagina 4